CDA wil Sky laten betalen PvdA wil verder met VVD VVD laat Bruseker vallen 'Hef feest kan beginnen9 Mallas DAGBiAD SCH1EBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT wmmssmmmmm. Film migranten in videotheken Illegale lozing Inbraak in supermarkt Bejaarden Valkenhof vieren uitbundig carnaval Na 30 jaar een beeld Lijk in sloot DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Maassluis Sky Channel, de Britse commerciële zen der, moet van de Maassluisse kabel worden geweerd als de directie van het bedrijf niet bereid is om een ver goeding te betalen aan de gemeente. „Sky is een commerciële zender en betaalt niets. Er wordt echter wel winst gemaakt en daar mag de gemeente Maassluis best iets van terugzien", aldus CD A-raads lid Joke van der Rest bij de pre sentatie van het Christen-Demo cratische verkiezingsprogramma. Het CDA heeft als enige partij die dwingende eis in het programma opgenomen. Zonder lijsttrekker Izaak van der Knaap, die mo menteel op wintersportvakantie is, presenteerde de afdeling Maassluis zieh in ontmoetings centrum Koningshof. Het hoofdstuk milieu neemt een belangrijke plaats in in het pro gramma. Nu Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bo demonderzoek; Steendijkpolder op een verkiesbare vtëfcle plaats is gekozen wordt er veel van het CDA venvacht. „Ik vertegen woordig niet de belangen alleen van de Steendijkpolder", hield Woudstra de aanwezigen voor, „Maassluis telt 29 verontreinigde lokaties en die verdienen alle maal een gelijkwaardige behan deling". De commissie bodemonderzoek botste in het verleden nogal met de gemeente Maassluis. Woudstra verwacht echter geen moeilijk heden met partijgenoot en mï- lieuwethouder Izaak van der Knaap. „Wij hebben het overleg als commissie met de gemeente Maassluis wel eens moeten op schorten, maar daar was nooit wethouder Van der Knaap schul dig aan. Het ging steeds om ie mand anders uit het college. Van der Knaap probeerde juist steeds om de partijen weer rond de tafel te krijgen. Daarom ook verwacht ik de komende raadsperiode geen problemen". Een statieportret van de CDA-kandidaten van Maassluis. Het CDA heeft in haar program ma, evenals de PvdA. de vrije woonkeuze opgenomen voor de bewoners van de verschillende gifwijken, „De overheid moet fi nancieel over de brug komen. Daarom hebben wij in overleg met Rijnmond voorgesteld om te komen tot een mobiliteitsrege- ling. Mensen die om wat voor re den dan ook na of tijdens een sa nering weg willen uit een bepaal de gifwijk moeten die mogelijk heid hebben Zonder er finan cieel bij in te leveren. Ook na een aanial jaren moet van die moge lijkheid gebruik gemaakt kun nen worden. Zo verrijkt niemand zich aan de bodemverontreini ging. maar worden de bewoners er ook niet armer van De plan nen zijn door Rijnmond goed ont vangen en worden nu verder uit gewerkt", aldus Harm Woudstra Het CDA acht het overigens wel wenselijk dat de overheid gelden vrijmaakt om de gevolgen van de bodemverontreiniging op te van gen De Chnsten-Democratische par tij gaat vol vertrouwen de ko mende verkiezingen m. Is mo menteel met zeven zetels de grootste partij in de raad en wil dat graag zo houden. „Wij gok ken zelfs op acht zetels", kijkt fractievoorzitter Leo Speel meer dan optimistisch vooruit. „Als de uitslag geen ernstige verschui vingen m de raad tot gevolg heelt, dan zijn wij weer voor een afspiegelingscollege. Maar dat is niet een pertinente noodzaak". Over de portefeuilleverdeling is binnen het CDA nog niet gespro ken. Speel: „Dat zien wij tijdens de onderhandelingen. We moe ten eerst de verkiezingen af wachten". Vlaardingen Met de ervaringen van de afgelopen vier jaar in het achterhoofd lijkt de PvdA in Vlaardin gen aan te sturen op een voortzetting van de samen werking met de WD. Schiedam Ongewone drukte gisteravond in het Turkse koffiehuis Yesil Meram aan de Schiedam- se Singel. Het NOS-jour- naal maakte daar opna men van het vertonen van de film Kies voor Schie dam, een voorlichtings film voor migranten over de gemeenteraadsverkie zingen. Het koffiehuis had niet de primeur. Zon dagavond werd de pro- duktie al vertoond in een gebouw aan de Parkweg, waar Turkse vrouwen naailes hebben. De gemeente heeft de film in Turkse en Marokkaan se versie laten maken. De band wordt gedraaid in koffiehuizen en buurthui zen en een aantal exem plaren komt in videothe ken terecht. De afdeling voorlichting heeft boven dien voorgesteld om Kies voor Schiedam twee we ken voor de verkiezingen op het informatiekanaal van de kabel te vertonen. De raadsleden konden na hun vergadering kennis nemen van het produkt, waarin Schiedam nadruk kelijk als havenstad wordt gepresenteerd. De makers, Studio IM uit Utrecht, hebben opgena- men gemaakt van verga deringen van raad en bup- gemeester en wethouders. Wat doet de gemeente, wie besturen de stad en hoe verlopen verkiezingen; op die vragen geeft de film een antwoord. Politieke partijen kunnen de video lenen voor hun voorlich tingsbijeenkomsten. Schiedam Na klachten van omwonenden heeft de politie gis termorgen proces verbaal opge maakt tegen een 35-jarige vracht wagenchauffeur, die in opdracht van een bedrijf uit Schipluiden il legale lozingen uitvoerde op het voormalig Gusto terrein. Bewoners van de Gorzen hebben de laatste weken herhaaldelijk last van rookontwikkeling. De chauffeur stortte daar sloopafval en stak het vervolgens in brand. Volgens de politie komt het re gelmatig voor dat daar afval wordt verbrand. Zowel met het CDA als met de li beralen bestuurde de PvdA de af gelopen periode de stad. „Het is van betekenis, dat de VVD het heeft aangedurfd om met ons een nieuwe weg in te slaan," zegt frac tievoorzitter Kees van der Windt. „Da's een goed vertrekpunt bij nieuwe onderhandelingen." De PvdA, die erop mag rekenen ook na de verkiezingen van maart de grootste partij te blijven, vraagt de leden op 10 februari een uitspraak te doen over de col legevorming. Het voorste] van bestuur en fractie, dat ongetwij feld door de leden wordt overge nomen, sluit geen enkele partij op voorhand uit Maar uit de woor den van de socialistische voor mannen blijkt duidelijk, dat zij er het meest voor voelen de libera len te belonen voor twee jaar bij na probleemloze samenwerking. Een programcollege van de PvdA metéén andere partij, zoals Vlaardingen dat de de afgelopen twaalf jaar heelt gekend, blijft de voorkeur houden van de socialis ten. Zelfs in het onwaarschijnlij ke geval, dat de partij de absolute meerderheid zou benalen, wil zij nog niet alleen de stad besturen. „Wij willen geen alleseter-zijn, in die zin dat wij alles voor het zeg gen willen hebben "stelt wethou der en lijsttrekker IJsbrand van der "Velden. Het lijkt erop dat het CDA, tot de val van het college in oktober IS83 de partner van de PvdA, het verbruid heeft bij de socialisten. De ruzie over het bouwplan Markt/Maassluissedïjk ligt nog vers in het geheugen. De bouwlo catie is leeg gebleven. „Een stille getuige van die breuk", zegt Van der Windt die voorspelt dat zijn partij die aanvaring zeker zal la ten meewegen als het na de ver kiezingen op onderhandelen aan komt En dan is er nog de felle kritiek geweest van het CDA op de wei gering van de PvdA om te ko men tot een steunfonds voor mi nima. Dat heeft de verhouding tussen beide partijen geen goed gedaan. Bovendien constateert Van der Windt bij het CDA een verschuiving naar rechts. „Wij hebben het altijd goed kunnen vinden met de AR-vleugel van het CDA, maar die bestaat niet meer", aldus wethouder Arij Maarleveld. Verdere samenwerking met de VVD ligt voor de PvdA dus het meest voor de hand. Dat plaatst de liberalen in een vervelende positie. Zij hebben zich steeds uit gesproken voor een afspiege lingscollege, waarin de drie grote politieke partijen vertegenwoor digd zijn. De PvdA, die vast en zeker ook na de verkiezingen haar sleutelrol zal behouden, wijst die mogelijkheid echter ca tegorisch af. Schiedam Een grote partij si garetten, shag en koffie is ont vreemd uit een supermarkt aan het Dr. Wibautplein. Men ging met in totaal voor .J..JUO gulden aan goederen aan de haal. De in brekers kwamen binnen door een houten plaat weg te halen, die was bevestigd nadat al eerder een ruit was gesneuveld. Bij het Gulf-pompstation-aan de Nieuwe Damlaan werd voor 300 gulden aan sigaretten gestolen. Daar werd een ruit ingegooid. Schiedam CPK'er Ulferd Bruseker heeft gisteravond een vergeefse poging gedaan om burgemeester en wethou ders een gesprek te laten arrangeren tussen de commissies voor bedrijven'van Schiedam en Rotterdam. Schiedamse raad druk in beweging Schiedam De doorstroming in de Schiedamse gemeente raad neemt, merkte burge meester Reinier Schceres gis teravond op, bij het naderen van de verkiezingen ongeken de vormen aan. Niet alleen werd VVD'er JMLJ. Loch beë digd,* een commissie beoor deelde ook de geloofsbrieven van R-ijnmondgccomittcerde Theo Bakkers (VVD), die vol gende maand zijn plaats in de raad inneemt Loch komt voor twee maan den in de plaats van de naar Capelle verhuisde Andrc Klug, Bakkers vervangt vol gende maand de naar de vere niging van Nederlandse ge meenten vertrokken wethou der Cor van Tilborg, De com missie bevond zijn geloofs brieven in orde. Vlaardingen De ou deren in bejaardencen trum De Valkenhof na men gisteravond vast een voorproefje op het carnaval, dat komend weekeinde in deze re gio, maar vooral in Brabant en .Limburg, in aUe hevigheid los barst. De Vlaardingse carnavalsver eniging De Leutloggers was met hofkapel De Pullekes uit Rotterdam naar de Van Bor- selenstraat gekomen om uit bundig feest te vieren. En ge feest werd er op de bekende carnavalskrakers. „Het feest kan beginnen, want wij zijn binnen", klonk het uit hon derden kelen, toen Prins Joop I met zijn gevolg de bruisende feestzaal binnenkwam. Het inmiddels traditioneel ge worden en niet meer weg te denken feest in De Valken hof kon niet meer kapot toen de polonaise werd ingezet De innemende Prihs Joop I, met zijn joviale uitstraling, deed iedereen lachen. Tot laat in de avond bleef het gezellig druk in de ontspanningsruimte van het bejaardencentrum. 'De Leutloggers konden maar met veel moeite afscheid ne men van Dc Valkenhof. Eén troost rest hen slechts* vol gend jaar is de carnavalsvere niging weer welkom in het bejaardencentrum. Het carnaval in de Water weg-regio leeft en de Leut loggers uil Vlaardingen en de Schiedamse collega's De Riet zeilers werken de komende dagen een uiterst intensief programma af. De Leutlog gers zijn donderdags februari te gast in bejaardencentrum De Meerpaal in Vlaardingen. De Rietzeilers gaan die avond de straat op om tijdens de we kelijkse koopavond te 'dwei len* door de bin nenstad De en de dansmariekes ontbreken met en zo m>et Schiedam m de ban van het carnaval ko men. De Leutlogge rs luisteren vrij dag 7 februan het jaarlijkse leest van De dalve Zolen van toeleveringsl edrijf Vlaardin gen op. De F letzeilers nemen een vrije dag om zaterdag 8 februari, m"t een heuse op tocht door ie stad, alle aan dacht naar zich toe te; trek ken. Om 1' 1.30 trekt de stoet, die een len, ;te heeft van ruim een kilometer, vanaf de Bur gemeester Honnerlage Grete- laan naar het centrum van de stad In de avonduren is heel carnavalminnend Schiedam aanwezig in zaal Irene om het Prinsenbal mee te maken. Tijdens de feestavond wordt ook het Witte Schaap van 1986 bekend gemaakt De Leutloggers trekken za terdagmiddag om 12.30 uur in optocht naar het stadhuis waar burgemeester Fred van Lier officieel het gezag zal overdragen aan Prins Joop I met het overhandigen van de stadssleutel. In de middagu ren kan dan de jeugd zich vermaken op het kmdercar- De bejaarden in bejaarden centrum De Valkenhof ver maakten zich opperbest tij dens het carnaval. naval, waarna de ouderen het in de avonduren nog eens dunnetjes over doen. Prins Joop I maakt dan ook het Witte en Zwarte Schaap be kend van 1986. Nijmegen Zondag trekken tie Leutlog gers naar Nijmegen om aan wezig te zijn op het feest van De Dobbelaars DeRieueilers rusten lekker uit en laten het feestvieren over aan de kin deren, die vanaf 14.00 uur te recht kunnen tn zaal Irene. Clown Bobo zal onder andere voor het nodige amusemem zorgen. Wordt m het zuiden geen dag onbenut gelaten om het glas te heffen, in Vlaardingen en Schiedam is dat duidelijk an ders. Maandag is in deze regio een rustdag. Pas dinsdag il februari wordt de draad weer opgepakt met het sluitingsbal in respectievelijk zaal Irene in Schiedam en zaal Triangel in Vlaardingen. De burge meesters Reinier Schecres en Fred van Lier krijgen dan ook weer het gezag over hun steden terug en dan zitten de festiviteiten er voor 1986 defi nitief op. Dat gesprek had moeten gaan over de elektrieiteitstarieven die het Rotterdamse GEB berekent aan buurgemeenten. De VVD onthield ten slotte haar steun aan de motie, waar zij aanvankelijk sympathiek tegenover stond. De bezwaren van wethouder Chris Zijdeveld gaven voor de liberalen de doorslag. Bruseker heeft al vaker betoogd, dat <ie winst van 18 miljoen gul den die het Rotterdamse GEB vo rig jaar maakte, moet worden te ruggegeven aan de afnemers. Een brief van de gemeente Ber- msse aan Rotterdam was voor de CPN'er aanleiding om met zijn motie te komen „Deze kwestie moet loch een keer geregeld wor den", vond Bruseker. Een ge sprek tussen de raadscommissies van de beide ge meen ten zou daarvoor een uitgelezen moge lijkheid zijn PvdA'er Aad Wiegman betoogde echter, dat de motie weieens ave rechts zou kunnen werken „Op deze manier wordt het overleg met Rotterdam doorkruist", zei Wiegman. Zijdeveld zag de stra tegie van Bruseker ook niet zit ten. Hij was bang, dat Schiedam zich als een Don Quichot bela chelijk zou maken. „Al begrijp ik dat dit onorthodoxe plan echt be doeld is om de positie van Schie dam te versterken". VVD'er Piet Pruis had zyn hand tekening onder de motie gezet en zijn fractievoorzitter Gerard Ver- hulsdonk kondigde aan, dat de li beralen vóór zouden stemmen als het college het nut ervan inzag. Zijdeveld zag dat nut met, en dus stemde de VVD, tot verdriet van Bruseker, tegen. De PvdA-wet- bouder adviseerde alle raadsle den. om hun Rotterdamse partij genoten te bewerken. „Want dat Rotterdam ênsmeials wingewest kan blijven beschouwen, daar ben ik hel met Bruseker over Vlaardingen In 1987 is het precies dertig jaar geleden dat de stenen vaas in het plant soen op de kruising S porti aan- /Nachtegaallaan in de nieuw jaarsnacht door baldadige jongelui werd vernield. In 1958 werd besloten om in plaats van een nieuwe vaas een beeldhouwwerk te plaatsen. Het ontwerp van Leen Droppert kreeg de voorkeur boven dat van Gé van Brandwijk. Tot uitvoer ken het echter niet komen, omdat als gevolg van de beperking van uitgaven geen geld kon worden vrijgemaakt. Nu kan Leen Droppert echter wel zijn werk afmaken met fi nanciële steun van de gemeente Vlaardingen en de provincie. De naaste bewoners van het plantsoen krijgen de gelegenheid om vast kennis ie maken niet het ontwerp. Tijdens de tentoonstel ling 'Dwarsprofiel' van het werk van Leen Droppert in het Thea tercafé aan de Schiedamxeweg kunnen belangstellenden dage lijks tot 15 februari terecht. Het gemeentebestruur van Vlaardingen is echter van me ning dat de bewoners op nog meer informatie recht hebcn. Om inzicht te krijgen wat er op de plek waar het kunstwerk moet komen precies gaat gebeu ren, de uitvoering en het tijdsas pect geven op II februari Maar ten Bot van de afdeling culturele zaken en Leen Droppert de nodi ge informatie. Dat gebeurt even eens in het theatercafé. Schiedam De politie heeft gis termiddag rond drie uur in een sloot aan de Fokkerstraat, tussen de rijksweg en het fietspad naar het Beatrixpark, het ontzielde li chaam van een man aangetrof fen. Men wil In verband met het onderzoek nog niets mededelen over de mogelijke doodsoorzaak en hoe lang het lijk er gelegen heeft Ook de identiteit van de man is nog niet vrijgegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1