1.15 NABETALING WWV'ERS Volop verkrijgbaar en nog even goedkoop. 'Schiedam en de CPN horen bij malkander' VUUR1NGS BflBBlftl eCHlOHSOHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Doodsteek voor cafés Personeel EHBO weer aan bloc ziek Hoofdagent op schaats 'Weg met al die hapjes en drankjes' SEfflSXSSCS&flBB Auto te water lISLi- Schiedamse molendagen DONDERDAG 13 FEBRUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Het nieuwe horeca-vergun- nïngenbeleid van Maassluis is de doodsteek voor het café-bedrijf in de stad. Tot die on gemeen harde conclusie komen de Maas- sluisse uitbaters. De eigenaren van cafés moeten nu kiezen tussen een dag- of een nachtvergunning. Een tussenweg is niet meer mogelijk en ook de verlenging van de openingstijden via een telefoontje aan de politie, zoals dat in het verleden gebrui kelijk was, is van de baan. „De gemeente stoot ons op deze manier het brood uit de mond", menen Siegfried Vereecken en Bemie Pe~ reira-Walraven, twee horeca-ondememers, die spre ken namens alle in Maassluis gevestigde bedrijven. „Wij willen een dag- en een nachtvergunïng. Wij kun nen helemaal geen keuze maken." In de plaatselijke Algemene Politie Verordening (APV), die door de gemeenteraad is bekrachtigd, mo- gen dagzaken om z^ven 's morgens de deuren openen en moet de zaak 's nachts om één uur dicht In het weekeinde mag het een uurtje later. Nachtzaken ope nen de deuren pas om acht uur 'sxavonds, maar mogen tot vier uur 's nachts open blijven en in het weekeinde zelfs tot vijf uur. „Maar niemand in Maassluis wil een Uitbaters in conflict met burgemeester Van Es j nachtvergunning", aldus Siegfried Vereecken van bar-bodega De Musketier. „Zes jaar lang zijn er totaal geen problemen geweest en nu wordt plotseling alles teruggedraaid. Wat wij in die tijd als ondernemers heb ben opgebouwd wordt in één klap kapotgemaakt door de nieuwe bepaling. Stel dat ik kies voor een nachtver gunning, dan mag ik 's middags niet meer open. Maar ik kan de omzet van vrijdag-, zaterdag- en zondagmid dag niet missen. Ik praat dan zeker over 2.500 gulden omzetverlies per weekeinde. In de zomer heb ik mijn terras. Neem ik een dagvergunning, dan moet ik *s nachts veel te vroegdicht Nu bel ik voor ontheffing en blijf tot een uur of vier open. Nooit geen probleem ge weest en als ondernemers heb je die late uurties ge woon nodig. Ik kan met de nieuwe bepaling bij de soci ale dienst aankloppen als deze wordt doorgezet Ik heb er slapeloze nachten van gehad." Het steekt de ondernemers vooral dat er nooit overleg is gevoerd: „Wij zijn nooit voor een gesprek uitgeno digd", aldus Bemie Periera-Walraven van café De Ha ven. „Plotseling werden wij met de nieuwe maatregel geconfronteerd. De gemeente had eerst bij ons advies moeten vragen. Wij willen op een eerlijke manier, door hard te werken, ons brood verdienen en dat wordt ons onmogelijk gemaakt Waarom begrijpt nie mand, want er is nog nooit sprake geweest van moei lijkheden in welke vorm dan ook" Juist nu in Nederland de tendens doorzet om de ope ningstijdens van de cafés vrij te laten omdat het een positief effect heeft op de openbare orde, draait Maas sluis de klok terug. In steden waar vrije openingstijden zijn nemen de klachten over geluidsoverlast en onge regeldheden af, is ook de mening van. Horeca Neder land. „In Maassluis gaan we 100 jaar terug", oordelen Sie- gried Vereecken en Bemie Pereira-Walraven. „Door die nieuwe maatregel komen er juist problemen. Het uitgaanspatroon is sterk veranderd de laatste jaren. De mensen gaan pas een pilsje halen als de televisie afge lopen is. Krijg ze dan maar eens weg om twee uur 's nachts de zaak uit Vragen om moeilijkheden, want niemand wil naar huis. Als je de mensen op straat zet dan komen er zeker klachten over vernielingen en ge luidsoverlast" Brandbrief In een brandbrief aan de gemeente vragen de onder nemers uit Maassluis om intrekking van de maatregel. In ieder geval zal er binnekort een"gesprek plaatsvin den tussen de horeca-ondememers en de eerste man van de gemeente, burgemeester Hans van Es. „Maar eigenljk is er niets veranderd", aldus Ruurd Veenhoven, chef kabinet en juridische zaken van de gemeente. „De oude en en de nieuwe APV zijn gelijk, alleen heeft de burgemeester het ontheffingenbeleid gewijzigd. Daar komt de gemeenteraad niet aan te pas, dat is zuiver een zaak van de burgemeester alleen. Daarom is er ook geen inspraak en overleg geweest Kijk, de burgemeester wordt regelmatig gebeld door boze mensen die overlast hebben van cafébezoekers en door het terugdringen van de openingstijden denkt hij dat de klachten minderen worden omdat de mensen eerder en met wat minder alcohol in het lichaam naar huis gaan." Beleid Maassluis stemt het beleid ook af op de omliggende ge meenten, al bestaat in Vlaardingen nog wel de moge lijk om 20 keer per jaar ontheffing te vragen. „Niet ie dere burgemeester denkt natuurlijk hetzelfde", weet Ruurd Veenhoven. „Het is wel zo dat de gemeenten. Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam de APV op el kaar hebben afgestemd. Hoewel Rotterdam wat beteft de sluitingstijden weer heel andere bepalingen heeft. De burgemeester heeft bepaald dat er geen ontheffin gen meer worden verleend en daar heeft een ieder zich aan te houden." Komend weekeinde is het de laatste keer dat de uitba ters naar het politiebureau kunnen bellen voor verlen ging.' „We hebben de mensen een maand de tijd gege ven om aan de nieuwe situatie te wennen", aldus in specteur H. de Jong van de politie in Maassluis. „Er moest iets gebeuren aan de bepaling omdat wij als poli tie nooit wjsten hoe laat de bedrijven dicht gingen. Dat was altijd een open vraag. Nu is die duidelijkheid er wel." De café-eigenaren in Maassluis klagen ook over het feit dat de jongerencentra in de stad. De Toevlugt en Coco en de Vliegende Knorrepot, geen last hebben van strenge controles van de politie. „Dat is inderdaad een moeilijke kwestie", aldus inspecteur de Jong. „In het verleden leidde dat nogal eens tot hevige discussie op het bureau. Ook zij moeten zich aan de bepalingen houden, maar het is gewoon moeilijk controleerbaar. De ene week zat die persoon er met zijn papieren in en een week later was het weer een ander. Maar het is wel de bedoeling dat ook de jongerencentra zich moe ten aanpassen." De politie van Maassluis is vast van plan om streng toe te zien dat de bepalingen worden nageleefd. „Anders heeft het geen zin. Als je je als politie nu al soepel op gaat stellen is het hek van de dam. Ik zeg niet of we voldoende mankracht hebben om alle cafe's te contro leren. Dat merken de mensen volgende week wei." Schiedam -De oplossing voor het arbeidsconflict tussen de vrouwen van de EHBO-afdeling van het Schielandziekenhuis en de .-idirectie is minder bevre digend dan hoofd perso- 1-neelszaken, de heer "Van f/Dam, eind vorige week '.vermoedde. Zij kregen vrijdag tijdens een zitting van de ambtenarenrechter in Rotterdam volkomen onverwacht te horen dat zij waren overgeplaatst. Die nieuwe betrekking moest met onmiddellijke ingang worden aanvaard. De vrouwen hebben zich inmiddels wederom ziek gemeld. De directie beschouwde de con troverse, die was ontstaan nadat de EHBQ-medewerksters het slechte functioneren van waar nemend hoofd Steef Nieuwen- huvzen aan de kaak hadden ge- v steld, daarmee afgedaan, Dat viel te lezen in een brief die de vol- gende dag bij de dames op de mat dwarrelde. Maandag kreeg de hoogopgelo- pen ruzie ineens een onvermoede wending. De GGD-arts, die de dames eerst overspannen ver- -■ klaarde om hen vervolgens per •- 10 februari toch arbeidsgeschikt te achten, kwam weer op zijn •- aanvankelijke standpunt terug. De overplaatsing naar versehii- lende, over het hele ziekenhuis --verspreide afdelingen, kwam de dames zo rauw op het dak, dat hij wederom overspannenheid con- sta teerde. De vier betrokkenen blijven het liefst op de EHBO-afdeling werkzaam. Zij vinden het onbe- grijpelijk dat de directie denkt dat alle problemen nu uit de we- reld zijn. Het personeel vindt dat directeur Terpstra aan struisvo- "r gelpolïtiek doet door hun felle kritiek op het waarnemend hoofd volledig naast zich neer te leggen. Ook de ambtenarenrechter zei het vreemd te vinden dat een brandbrief van het personeel uit iuni vorig jaar voor de zieken- huisdirectie geen aanleiding was een onderzoek naar het waar heidsgehalte van Je klachten in testellen. De rechtbank hoefde geen uit spraak te doen in het conflict, omdat de dreigingjvan schorsing en ontslag tijdens ae zitting werd omgezet in een interne overplaat sing. De directie kan een dergelij ke ingreep met hef. ambtenaren reglement in de hand gemakke lijk doorvoeren. Df inmiddels ex- ËHBO-medewerksters vinden echter dat de zaak daarmee slechts juridisch is gladgestreken. /V /'C&fe i De hoofdagent had over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Vlaardingen De politie is je beste vriend, ook op het ijs, Dat merkten de schaatsers die op de Vlaardingse Vaart hun baantjes trokken. Hoofdagent Egbert van der Worp, zelf een schaatsfana- taat, houdt al schaatsend een oog je in het zeil. Het initiatief van de schaatsende agent trok veel be langstelling van de vele honder den schaatsliefhebbers. Het is de bedoeling dat Egbert van der Worp regelmatig op de schaats een ronde doet op het ijs. In Schiedam vermaakten hon- gj derden belangstellenden zich op- perbest tijdens de ijs-disco in de g nabijheid van het Parmekoeken- y huis. Het was net een openlucht- discotheek, Op de deunen van de bekende disco-krakers vermaak- In Schiedam vermaakt de te de Schiedamse jeugd zich op- jeugd zich opperbest tijdens de perbest ijsdisco. SP'er Van Wezel: Vlaardingen SP'er Arnold van Wezel is ten strijde getrok ken tegen de gewoonte van raadsleden, om zichzelf regelmatig te tracteren op hapjes en drankjes. Op het afscheidsfeestje van het bestuur van de algemene stichting tot huisvesting en ver zorging van bejaarden (ASHVB) zal Van Wezel zijn neus niet laten zien. Hei bestuur van de ASHVB bestaat uit raadsleden. „Die doen politiek werk waar zij zeer redelijk voor betaald worden", meent Van Wezel. Hij vindt het afscheidsfeestje, dat voor 4 april staat gepland, Volstrekt onnodig. Dat schrijft hij in een brief aan het dagelijks bestuur van de ASHVB. Op de bestuursvergaderingen van de stichting wordt ook vaak gegeten en gedronken, en ook dat is de SP'er een doorn in het oog. De keuken van Drieén-Huysen zorgt voor die versnape ringen. „Daar is die keuken niet voor bedoeld," schrijft Van Wezel. Hij wil dat na de verkiezingen de hapjes en drankjes, ook voor de gemeenteraad, uit de begroting worden geschrapt. Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen die in de periode tussen maart 1983 en december 1984 een I wwv-uiterking hadden en waarvan de niet opgeno- nsen vakantiedagen zijn verrekend, kunnen reke- f nen op een nabetaling. In 1983 besloot staatssecretaris De Graaf (sociale za- ken) de de gemeenten in ons land de inkomsten uit niet opgenomen, maar door de werkgever wel uit- betaalde^yakantiedagen moesten verrekenen met - de w^V-ultkering. De sociale dienst voerde de maatregel uit, maar het gemeentebestuur besloot per 1 december 1984 te stoppen met de maatregel, omdat er naar de mening van het college sprake was van rechtsongelijkheid. De Centrale Raad van Beroep heeft uitgesproken dat het besluit van de staatssecretaris onjuist is ge weest en dat daarom de wwv-uitkeringen dienen te worden hersteld. De gemeentelijke sociale dienst in Vlaardingen heeft niet meer de gegevens van de wwv-gerechtig- den die door de maatregel zijn gedupeerd en kan daarom ook de mensen niet persoonlijk inlichten. Mensen die denken in aanmerking te komen voor een nabetaling moetefr contact opnemen met de so ciale dienst, HofJaan 43 in VlaarrUngen Wilde staking bij Windmill Vlaardingen In de meng- mestfabriek van Windmill in Vlaardingen is gisteren een wil de staking uitgebroken. De och tendploeg legde het werk neer, waarna de middagploeg de sta king overnam. De bonden steunden de staking niet, omdat zij gehouden zijn aan een in de cao geregelde 'vredesbepaling'. De inzet van de actie is het nieuwe functiewaarde ringssysteem, dat Windmill wil invoeren. Daarbij heeft het bedrijf het plan operators omvormen tot all-round-opera tors. De werknemers zijn hier niet tegen, maar willen wel dat een door de chefs toege zegde loonsverhoging wordt gehonoreerd. De direc tie zegt daar niets voor te voelen, omdat de kosten van een dergelijke operatie onbetaalbaar zijn. De directie weigerde gisteren met de veertig stakers te spreken. De woordvoerders van de stakers wer den evenmin ontvangen, omdat de directie vreesde dat anders de ondernemingsraad zou opstappen. „De raad heeft de directie ronduit gechanteerd. De or wilde persé dat er met de raad gesproken werd, terwijl wij het gevoel hebben dat er zaken te doen waren", zegt stakinsgleider Henk Strik. De achtergrond van de opstelling van de onderne mingsraad is een conflict van bijna een jaar geleden en waarbij een aantal actieve leden uit ae Industrie bond FNV stapte. Schiedam Een vrachtwagenchauffeur, die met zijn wagen aan het draaien was op het Hoofdplein zag een geparkeerde personenauto over het hoofd. De combinatie ramde de wagen, die pardoes het wa ter in gleed. De chauffeur, die niet had kunnen zien of er nog mensen in zaten, waarschuwde direct de politie en de brandweer. Een duikersploeg was snel ter plaatsen. Een eerste inspectie leerde dat er geen personen meer in de wagen aanwezig waren. SPAT, Braderijc, dac is Echte Boter voor bakken en braden. Biefstuk wordt lekkerder dan ooit, de smaak van kip krijgt vleugels en appeltaart wordt van banketbakkersklasse. Braderije is er gelukkig weer volop En nog steeds ongelooflij k goedkoop: maximaal f 1.15 per pakje van 200 gram. Op naar de winkel! taart wordt Jolie Hakkert, Ulferd Bruseker en Bef Collè; de eerste drie van de CPN Schiedam. Schiedam De CPN gaat de komende vier jaar voort op de ingeslagen weg. De strijd tegen de hoge woonlas ten, de prijzen van gas en elektriciteit, blijft voor de Schiedamse communisten van het allergrootste belang. Dat werd gisteren duidelijk toen lijsttrekker Ulferd Bruseker en nummer twee, Eef Collé het programma voor de komende vier jaar presenteerden. De CPN rekent erop dat zij na de verkiezingen met twee mensen terugkomt in de gemeenteraad. „Al zou drie zetels natuurlijk nog mooier zijn," zegt Collé. „En als je kijkt wat wij de afgelopen vier jaar gedaan hebben, dan hebben wij wel vier zetels verdiend," De CPN is al vanaf 1919 onafgebro ken vertegenwoordigd in de raad, vlak na de oorlog zelfs met vijf zetels. Collé: „Schiedam en de CPN, die horen bij malkander." De partij vond het dan ook niet nodig, om tot samenwerking te komen met de combinatie van PSP en PPR. Op eigen kracht redden de communisten het ook wel. Behoud en herstel van de werk gelegenheid hebben in het pro- g-amma een hoge prioriteit De PN vindt het nard nodig, dat door een gericht wervingsbeleid bedrijven en instellingen naar de stad worden gehaald. „Er zijn de laatste jaren zoveel bedrijven uit de stad verdwenen, die ontwik keling moet omgebogen wor den." vindt Collé. De steun van de gemeente aan Wiiton-Fijenoord heeft volgens de CPN bewezen, waartoe het ge meentebestuur in staat is, als het gaat om het behoud van werkge- .egenheid. „Als het aan de rijks overheid had gelegen, was die werf er al niet meer geweest," meent Collé. De CPN vindt ove rigens wel. dat met vakbonden en ondernemingsraad moet wor den gewerkt aan een omschake ling van milita»-e naar 'vredelie vende' produkkn bij de Schie damse werf. Een stedelijk platform met verte genwoordigers van het gemeen tebestuur, politieke partijen, vak bonden, middenstands- en werk- gover^organisat'cs zou oen pro gram vai. moe-ren opstellen om de werkloosheid te bestrijden. Door woningbouw en stadsver nieuwing op te peppen zou een impuls aan de werkgelegenheid gegeven kunnen worden. „Aan aannemers die een opdracht van de gemeente hebben gekregen zal de eis gesteld moeten worden, allereerst werkloze Schiedam mers in dienst te nemen, en niet te werken met koppelbazen." En de gemeente moet. vindt de CPN, ook in eigen huis zorgen dat werk behouden blijft. Colle: „De priva tisering moeteen keer stoppen." Schiedam De Schiedamse mo lendagen staan ook dit jaar weer op het programma. Vorig jaar concentreerden de festiviteiten, zich rond het 200-jarig bestaan van molen De Vrijheid. Dit jaar spelen op 24 en 25 mei ook de an dere molens van Schiedam een belangrijke rol. Omdat de molens vroeger voor de jeneverindustrie werkten zal deze typisch Schiedamse bedrijfs tak opnieuw worden gepresen teerd. De organisatoren van de molendagen rekenen op de me dewerking van de Schiedamse distilleerderijen, waar het pu bliek te gast kan zijn. De nationale molendag is dit jaar op 10 mei. Ook dan zullen er in Schiedam tal van activiteiten rijn. Zo zal er een heus molenont- bijt zijn, waar iedereen brood kan eten dat van echt molendeeg is gebakken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1