Rood Vlaardingen herrijst uit z'n as Buitenlandse vrouwen pikken ontslag niet Café-uitbaters krijgen toch ontheffing Vlos gooit roer om Rooklu iken voor brandgevaarlijk Pakhuijs oplossing WRHOS OABBiAB SEHIDAMSGHE COURANT «ffg»? WATERWEG COURANT ROTTERDAMS- NIEUWSBLAD ZAKKENBEDRIJF GOODE: ORDERPORTEFEUILLE VRIJWEL LEEG Water sporters verzoenen zich vrouwen blij Hoefnagel brengt PEC televisie Erfpachters Woudhoek vragen Reijnhout hulp Een doe-het-zeif geschenk s i HIK DINSDAG 18 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen- Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Rood Vlaardingen, de stich ting die vanaf 1971 heeft geprobeerd de links-culturele smaak maker van de stad te zijn, is uit zijn as herre zen. Vlaardingen Anders heet de opvolger, die in het pandje aan het Weeshuisplein het werk van RV nog breder en ambi tieuzer wil voortzetten. Zonder politieke binding deze keer. „Want dat schrikte de mensen af', meent bestuurslid Klaas Schutter. Vlaardingen Anders wil maatschappijkritische schrij vers, toneelgezelschappen, P films en sprekers naar haar pandje halen. In de stichting zijn onder meer Vlaardingen tegen apartheid, tegen kern bewapening, de FNV, het La- tijns-Amerikacomité en PSP, CPN en PPR .vertegenwoor digd. „Omdat wij een bredere basis hebben denken we ook meer publiek te kunnen trek ken", zegt Riet Eggermont. Andere organisaties zijn ver zocht om ook mee te doen. De stichting zal het voorlopig nog goedkoop moeten houden. „We hebben geen gulden", zegt voorzitter Frank Maarle- veld. „Wij zullen dus wel in de sfeer van try-outs ons pro gramma moeten zoeken". Op 1 april wordt de stichting offi cieel opgericht en dan gaat er een verzoek om subsidie naar de gemeente. De eerste activiteit die Vlaar dingen anders in het pand aan het Weeshuisplein organiseert is een cultureel café, een gezel lige avond met folkmuziek, Dat staat zaterdag te gebeuren, De toegangsprijs is vijf gulden. Frank Maarleveld, voorzitter van Vlaardingen Anders: geen gulden". 'We draaien gewoon door' VlaardingenHet ontbreken van rookluiken maakt de si tuatie in de Vlaardingse discotheek 't Pakhuijs zo gevaar lijk, dat het niet langer verantwoord is om het café-bedrijf open te houden. Burgemeester en wethouders volgden het advies van brand weercommandant P.de Jong dan ook op om de zaak te sluiten. Zaterdagavond rond kwart voor tien greep de Vlaardingse politie in, toen bleek dat de discotheek gewoon geopend was. Ruim 200 bezoekers verlieten zonder pro blemen het pand. Maar nadat de politie vertrokken was, opende eigenaar J.Velleman opnieuw zijn zaak. „We hadden het zater dagavond zo druk dat we er niet meer aan toekwamen om nog Schiedam Zeventien buitenlandse werkneemsters van het Schiedamse bedrijf Gebroeders J.& J.W. Goode NV zijn in beroep gegaan tegen het voorgeno men ontslag. Schiedam De rivaliteit tussen de Schiedamse wa tersporters moet tot het verleden gaan behoren. Na sportraad en gemeente vinden de watersport- clubs dat nu zei f ook. Een eerste verzoenend ge sprek is er al geweest tus sen De Schie en De Nieu we Haven, wat resulteer de in de afspraak, dat de le den in het weekeinde, als brug of sluis dicht zijn, bij elkaar de boten mogen on derbrengen. Een tweede vredesdebat vindt vanavond plaats in De Meertros, de kantine van watersportvereniging De Schie. Ook andere wa tersportverenigingen zijn hiervoor uitgenodigd. De leden is verzocht van avond een keertje uit de kantine weg te blijven, zo dat de bestuurders in alle rust kunnen bijpraten. In het nabije verleden keek men met argusogen naar elkaar. Vooral De Schie vreesde een vertrek van leden naar De Nieuwe Ha ven. En het waren met name de Vrije Liggers van Goof Hendriks, die wei gerden hun plezierboten in een dure jachthaven af te meren. Ruim voor aan vang van het vaarseizoen heeft De Schie aan BenW gerapporteerd, dat de on derlinge verhoudingen verbeterd zijn. Omdat de orderportefeuille van het zakkenreparatiebedrijf vrij wel leeg is, is door de directie van het bedrijf het ontslag aange vraagd. Het comité Pro Gastarbeiders heeft het inmiddels voor de vrou wen opgenomen en een advocaat Is bezig met het opstellen van verweerschriften. Het comité denkt dat er sprake is van discri minatie, omdat alleen vrouwen ontslag is aangezegd. „De buiten landse vrouwen laten zich gewil lig naar de slachtbank voeren. Ze durven zich vaak niet te verwe ren. Wij zijn op de zaak ingegaan omdat er volgens ons fouten zijn gemaakt," aldus een woordvoer der van het comité Pro Gastar beiders. De vrouwen hebben inmiddels de ontslagbrief in de bus gehad, maar de procedure loopt nog. „Het kan nog wel enkele weken duren voordal de ontslagvergun ningen er zijn", weet een zegs man van het arbeidsbureau. „De procedure is in werking gezet en ik kan nog met geen mogelijk heid zeggen of inderdaad ook de vergunningen worden ver leend." De directeur van het bedrijf, J.Goode, begrijpt niets van al het tumult „Het is logisch dat wij vrouwen ontslaan, omdat het grootste gedeelte van ons perso neel uit vrouwen bestaat, Daar kun je moeilijk bezwaar tegen maken. Wij discrimineren hele maal niet. Het kan niet eens, om dat slechts ik en de bedrijfsleider de Nederlandse nationaliteit heb ben." Goode noemt het ontslag een lo gisch gevolg van de economische ontwikkelingen: „Als er werk is, hoef ik geen mensen te ontslaan, zo simpel ligt het Eerlijk, er is ge woon te weinig werk om de men sen aan de slag te houden. Mis schien trekt de markt binnen een paar weken weer aan en dan kan ik de aanvraag weer intrekken. De mensen lopen wel heel erg hard van stapel door nu al in het geweer te komen." een keer in te grijpen", aldus Leo Sluijter van de Vlaardingse poli tie. De eigenaar van de discotheek 't Pakhuijs hult zich in stilzwijgen over het gebeuren zaterdaga vond. „Van een ontruiming is he lemaal geen sprake geweest. Er is wel een klein proces-verbaaltje opgemaakt, maar verder is er niets gebeurd. We draaien ge woon door," Over het overtreden van de brandvoorschriften wil Velle- man ook aJ niet al te diep ingaan. „We zijn de zaak aan het onder zoeken. Het is voor mü geen re den om dicht te gaan. We wach ten rustig af wat er gaat gebeu- ren." De politie heeft al aangekondigd zaterdagavond.weer in te grijpen, als de discotheek de deuren opent voor het publiek. „Het is gewoon een onhoudbare situatie", aldus Sluijter. „De bezoekers lopen ge vaar, zonder dat ze het weten. De mensen die binnengaan, moeten weten waar ze aan beginnen. Daarom hebben wij ook actie on dernomen. omdat wc het publiek willen waarschuwen voor de ge vaarlijke situatie". Brandweercommandant De Jong is duidelijk in zijn oordeel: „De si tuatie is onhoudbaar geworden. Bij een brand heb je een enorme rookontwikkeling. Die rook moet weg en dat kan op dit mo ment niet. De mensen raken in paniek, met alle gevolgen van dien. Er moeten rookluiken ko men. Nu is het veel te onveilig". Discotheek 't Pakhuijs is de enige horeca-gclegenheïd waar zo'n onveilige situatie bestaat: „De rest van de zaken in de stad voldoet aan de voorschriften", aldus De Jong. ,,'t Pakhuijs is naar mijn idee volkomen terecht gesloten. Er zitten ieder weekeinde toch een paar honderd mensen bin nen en als er brand ontstaat, kun nen die niet weg. Er zijn wel een paar nooduitgangen, maar als er hevige rookontwikkeling is, heb je daar ook weinig aan. Via het aangrenzende pand kan men. ook niet naar buiten, dus daarom hebben we de zaak afgekeurd". Bewoners Bach plein: 'V olkshuisvesting laat onze flats verpauperen' 'Schiedam De SSSW en de vereniging Volkshuisvesting hebben de flats aan het Bach- plein laten verpauperen. Die klacht uit de bewonerscom missie in een brief aan de ge meente. De bewoners willen dat de ge meente, de eigenaar van de wo ningen. het beheer overneemt Zij verwijten SSSW en Volks huisvesting wanbeheer. Er is al tion jaar nauwelijks on derhoud gepleegd aan de flats, klaagt de commissie in de brief. De verpaupering zou hard heb ben toegeslagen. De tegels raken los, de deuren en kozijnen zitten niet goed in de verf, het beton Iaat los. de heipalen liggen ge deeltelijk bloot, er zijn lekkages aan het dak, het water komt door de kopgevels en de ontJuchtings- kanalen zijn verstopt. Dat er wanbeheer is gepleegd blijkt volgens de commissie wel uit het feit, dat zij al succes heb ben gehad met procedures om service- en energiekosten terug te vorderen. Zeshonderdduizend gulden zagen zij geretourneerd en er is een nieuwe procedure in gang gezet om nog eens vier ton terug te vorderen. „Het geld dat voor onderhoud is gereserveerd gaat op aan een duur en ineffi cient apparaat, waaronder een dure onderhoudsdienst, die op geen enkele wijze tegen onder houdsbedrijven kan concurre ren". schrijft voorzitter J.L. de Vries. Zo kan het niet langer, vinden de bewoners. De Vrxes doet in zijn brief een dringend verzoek aan de gemeente om het beheer van de vijf flats weer in eigen hand te nemen. In de huidige situatie is de rechtspositie van de huurders onduidelijk, betoogt de bewo nerscommissie. De vereniging Volkshuisvesting mag dan het beheer hebben, ook de gemeente kan als eigenaar verantwoorde lijk worden gesteld voor schade, die door de slechte toestand van de gebouwen ontslaat, meent De Vries. De bewonerscommissie wil op korte termijn overleg voe ren met de gemeente over een andere vorm van beheer. Uit handen van coördina- m trice Nanny Tuit en docente if, Trudy Polman kregen vijf Turkse vrouwen gister- avond het getuigschrift uit- |j§ gereikt, dat hoort bij de cur- ff sus gezondheidszorgvoor- f lichting voor buitenlandse vrouwen. In de voormalige kleuterschool De Kleuterhof f jfs was het een uiterst feesteüj- W. ke bijeenkomst, waarvan de vijf vrouwen het stralende i middelpunt vormden. j Maassluis De uitbaters van cafés in Maassluis mogen tot nader order in het weekeinde ontheffing vragen om de kroegen langer open te houden. Het nieuwe ontheffingenbeleid, geregeld in de Algemene Politie Verordening (APV), waarin is vastgelegd dat de bedrij ven met een dagvergunning na twee uur 's nachts niet meer open mogen zijn, is daarmee voorlopig op de lange baan ge schoven. De burgemeester van Maassluis, Hans van Es, heeft dat de kroegbazen schriftelijk la ten weten. Donderdagmiddag praat de burgemeester met een delegatie van de horeea-ondernemers. De affaire wordt nog besproken in de commissie algemene zaken en de burgemeester wil ook het ambtelijk advies afwachten. „Het is weer even rustig aan het uitbaters front", aldus Inspecteur H. de Jong van de Maassluisse politie. „We gaan gewoon op de oude voet verder. De papierwinkel blijft voor ons dus nog bestaan, maar dat maakt niet uit. We werken al zes jaar zo, dus het kan wat ons betreft nog wel wat langer duren". De uitbaters zijn blij met het nu bereikte compromis. „We hopen dat de oude rege ling van kracht blijft. Het gesprek van donderdag met de burgemeester is erg be langrijk voor ons. We hopen hem te over tuigen van onze argumenten," aldus Ber- nie Pereira-Walraven van café De Haven. Vlaardingen De goedgeefse Vlaardinger Ferric Hoefnagel heeft gisteren een televisie ge schonken aan het plaatselijk edu catief centrum (PEC). Lerares Ineke Maarleveld van de cursus algemene ontwikkeling voor vrouwen nam het toestel in ont vangst. Van het} het oph< papier, koopt Hoefnagel televisie toestellen. In de afgelopen jaren heeft hij daarmee ai vele tehui zen voor bejaarden en gehandi capten gelukkig gemaakt. Gistermorgen was het centrum aan de Cornells Houtmanstraat aan de beurt, waar beroepsoplei dingen, taallessen en cursussen algemene ontwikkelingen voor vrouwen worden gehouden. et geld, dat hij verdient met halen van lompen en oud Vlaardingen Vlaardingen voor ontwikkelingssa menwerking (Vlos) komt min of meer noodgedwon gen terug op haar uitgangspunt, dat zij er niet is om geldacties te houden. De Vlos heeft namens Vlaardin gen een vriendschapsband geslo ten met Bacolod-City op de Fili- pijnen. „Aan de honger en de ar moe die daar heersen kunnen wij niet voorbijgaan", aldus bestuurs lid Bim Oppenheïm. De Vlos weet uit de eerste hand, hoe groot de nood op het suike- reiland Negros is. Na de Füipijnse priester Buddy Mana-Ay kwam gisteren Bob Ortaliz, leider van de vakbond van suikerwerkers op Negros, op bezoek in Vlaar dingen. Dirk van Campenhout overhandigde hem een envelop met 2400 gulden, het resultaat van een actie ter ondersteuning van de gaarkeuken van Mana- Ay. „Alle morele en materiële steun die wij kunnen krijgen Is wel kom", vertelde Ortaliz. „Ik woon' nu vijftig jaar op Negros en ik heb nog nooit zo'n honger en armoe gezien. Kinderen eten onrijpe ba nanen en kauwen op suikerriet om de honger te onderdrukken. Mensen sterven aan ondervoe ding". Ortaliz kwam naar Europa op uitnodiging van Engelse en Bob Ortaliz: „Alle steun is welkom". Ierse vakbonden. Hij woonde in Londen een congres bij over on derdrukking van vakbonden. De Vlos heeft een pakket infor matieve brieven van organisaties op het eiland Negros ontvangen. Die berichten, vertelt Van Cam penhout, waren aanleiding om het beleid bij te sturen. „Wij zijn in de eerste plaats geïnteresseerd in projecten, die de mensen in Vlaardingen bewust maken van de problemen in de Derde We reld. Maar wij moeten ons nu ook gaan beraden over financiële ac ties, dat is wel duidelijk". 'Schiedam De huiseigenaren in Woudhoek zijn bang dat de bestaande erfpachtcontracten niet bijgesteld zullen worden en dat B en W alleen nieuwe erfpachters willen helpen, als het trouwens al tot een nieuw beleid komt. De Woudhoekers baseren dat vermoeden op een brief van burgemees ter en wethouders aan de Vereniging van Huiseigenaren Woudhoek. Hierin staat dat de veelbesproken canonherziening in de Botenbuurt binnenkort ingaat, waarbij de bewoners de keus hebben tussen een ver hoging met een kwart en het onvoorwaardelijk instemmen met een verhoging van 17,2 respectievelijk 13,2 procent Er is wel een motie van de gemeenteraad, waaruit spreekt dat een bijstelling op langere termijn niet uitgesloten moet worden, maar de huiseigenaren lezen uit de brief dat zij daar zelf niet meer op hoeven te rekenen. Men heeft D66-raadslid Adri Reijnhout ingeschakeld, omdat Woud hoek met hem goede ervaringen heeft. Reij'nhout schriftelijke vragen gesteld aan het college heeft gesteld. Hij wijst erop, dat de gemeente raad wel degelijk heeft uitgesproken dat ook de positie van de bestaan de erfpachters bij de ie voeren discussie betrokken moet worden. Ook vraagt hij zich af of het wel juist en aanvaardbaar is om met inwoners van de gemeente zo om te springen, dat zij óf kunnen kiezen voor on middellijke instemming met een bepaald percentage óf voor verho ging met liefst 25 procent, als die instemming uitblijft. deze kwalitatief hoogwaardige schroevedraaierset. Voor u, als u ons een nieuwe abonnee bezorgt. En... de nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam. Postcode_ P laats Tel. (voor controle bezorging). maand kwartaal Stuur ats dank dit miniscbroevedraaiersetje Naam Adres Postcode/plaats_ _Huisnr.. I Stuur deze bon in een open envelop, geen postzegel I plakken, naar Rotterdams Nieuwsblad, Antwoord- ^nummer 1579,3000 VB Rotlerdam Code HAj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1