SPORT 19 Van de Water: 'M'n lichaam protesteert i Unitas heeft wat tij d nodig Deskundigen: PvdA kan lesje leren van Gouda 1 ACHTERGROND GAAT DE LAATSTE 3 DAGEN IN Korfingen van 40 tof 50% WINKELCENTRUM MAASSLUIS-WEST INGRIJPEND GERENOVEERD 'Wij hebben wel een rode loper verdiend' BEKENDMAKING De opheffingsuitverkoop bij PERZISCHE TAPIJTEN Profiteer nu: ven prijs Rood voor Van Os SPORTAGENDA Leo Gilden regionale vertegenwoordiger Rotterdams Nieu-wsblad woensdag RW/ 26 februari 1985 DOOR KOR KEGEL Schiedam Zoals het in Gouda ging, gaat het in Schiedam niet. Er is een wereld van verschil tussen de PvdA-Gouda en de PvdA-Sehie- dam. In de Kaarsenstad onderstreepte wethouder Harms met een hamertik dat bewonersvere nigingen veel steun ondervinden van eigen deskundigen, die helpen bij de stadsvernieu wing; daar mochten de architecten dan ook zonder discussie aanblijven. In de Jenevers tad moet er uitgebreid geëva lueerd worden. Dat proces duurt al maanden en het laatste woord van honderdduizenden is er nog niet over gezegd. De Sehiedamse Pvd A/VVD-coaiitie ervaart de zes academici als eigenzinnige types, die veel te veel dwars liggen „en dus hun werk uitstekend doen," voegen de bewonersverenigingen Schiecam-West, -Oosten -West daaraan toe. De drie verenigingen hebben vier jaar erva ring opgedaan met hun deskundigen: een heel positieve ervaring, Het komt vaalt voor dat de oude wijken het niet eens zijn met plannen van de gemeente (een flat op het Hoofd, sloop van de Sommelsdijksestraat, om bekende voorbeelden te noemen) en dan is het prettig, als je als bewonersvereniging over mensen kunt beschikken die de know how hebben om dat soort plannen bij te stel len. De doorsnee-vrijwilliger kan dat niet, die heeft geen Technische Hogeschool gehad. De gemeente pleit dan wel voor meer vrijwilli gerswerk in de wijken, zodat men leert voor eigen belangen op te komen: emancipatie! Maar de bewonersverenigingen krijgen het vermoeden dat de gemeente dat vooral wil, omdat oppositie van vrijwilligers makkelij ker te doorbreken is dan tegenspel van pro fessionals. De verenigingen zeggen juist de deskundigen prikkelen de emancipatiezin. De discussie is actueel, nu de deskundi gen te horen hebben gekregen dat hun contracten niet verlengd worden. Eerst moet het gemeentebestuur vergaderen over hun nut. Vraagbaken De bewonersdeskundigen zijn in de oude wij ken een vraagbaken. Wie wil renoveren, iso leren, wie een bezwaarschrift wil indienen wie inspraak wil in stadsvernieuwing. herbe- Bert van Kan: „En Gouda is nog wel armer dan Schiedam." straling, komt naar hun 'winkel'. In Schie- dam-Zuïd werken Nicolette van Weizen en Dick Bruyne, die vorig jaar Carol Berg op volgde. In Schiedam-Oost werken Jacques Freijee en Piet Ballemans, opvolger van Pa trick Boe!. In Schiedam-West werken Bea Visser en Bert van Kan. Vier van de zes zijn in dienst van de Plan winkel Delft, Van Kan en Freijee zijn bij de gemeente in dienst en 'uitgeleend'. Zij worden door de bewonersverenigingen op handen gedragen. Vooral nu het opbouw werk is wegbezuinigd, zien de verenigingen in hen een laatste strohalm. Als ook op deze deskundigheid bezuinigd wordt, ervaren de verenigingen dat als de tweede klap die de PvdA/WD-coalitie hen toebrengt. „De mo gelijkheden tot inspraak dreigen in Schie dam steeds verder te worden uitgehold," ai- dus een verbitterde reactie. Bert van Kan, deskundige in West, wou dat de PvdA'ers in Schiedam een voorbeeld na men aan hun partijgenoten in Gouda. „Dat is nota bene een artikel-12-gemeente en dus armlastiger dan Schiedam,' zegt hij. Koningshoek: meer cachet Maassluis „Het lijkt het Zuidplein wel." De be zoekers van het geheel ge renoveerde en aan de ei sen van deze tijd aange paste winkelcentrum Ko- ningshoek in Maassluis steken hun bewondering niet onder stoelen of ban ken. Winkelen is nu een uiterst plezie rig, onderhoudende bezigheid ge worden. Het vandaag officieel heropende winkelcentrum Ko ningshoek ademt een sfeer van verandering uit. Het 'nieuwe den ken' over winkelcentra is hier in de praktijk gerealiseerd. J.P.R.M. Malherbe de Juvigny, hoofd sector beheer van Aegon, Neerlands op één na grootste ver zekeraar-belegger in vastgoed met een portefeuille van 3'/è mil jard gulden, is trots op het uitein delijk resultaat. „De aantrek kingskracht van Koningshoek - was redelijk. Maar de laatste tierf jaar was er niets gebeurd, terwijl - elders de modernste centra van I de grond kwamen. Bijna de helft - van de Maassluizers verkoos el- li ders te winkelen en ging naar - Rotterdam en Schiedam", legt Malherbe uit. 1 In 1971 verwierf Aegon Konings- - hoek. Het was toen een vierkant, - overdekt gebouw met 43 winkels, tesamen 7100 vierkante meter. - Later kwam daar een Vendet Z van Vroom Dreesmann bij, - overigens niet onder beheer van Aegon. De verzekeraar besloot in l 1974 een winkelstrip van drie 1 winkels (800 vierkante meter) bij te bouwen. Twee jaar later volg- de een derde fase: vier winkels aan de kant van het gemeente- huis. Waarmee echter een probleem werd geschapen, dat pas nu is op- «v gelost er ontstond een binnen- en een buitengebeuren. Het was niet meer gezellig winkelen en de concurrentie met andere winkei- -centra deed zich voelen. Dat lag ook voor een deel aan het assorti ment, dat niet meer voor hon derd procent was aangepast aan de wensen van de klant Aan belangstelling voor de uit breiding van 3250 vierkante me ter bleek geen gebrek. Dat was onder meer te danken aan de nieuwe publiekstrekker de Hema (die de helft van de uit breiding voor haar rekening heeft genomen, er kwamen 22 andere winkels bij iot een totaal van 72). De belangrijkste veran dering gold echter het aan elkaar breien van de losse onderdelen van het centrum en het overkap pen van de winkelstraten. Waar door een modern, comfortabel centrum ontstond. Cachet „Het heeft meer cachet gekre gen", aldus Malherbe. „Maar er gebeurde meer. Ook de winke liers in de oude doos kregen de -- - smaak te pakken. In het nieuwe deel verschenen winkeltjes met fraaie puien en dat sloeg naar de andere winkeliers over. Ook zij )Li deden iets aan hun verouderde, donkerbruine puien". i Eén van de voornaamste eisen die de vastgoed-belegger heeft - geformuleerd, betreft het bran- Reconstructie na zeven jaar op gang Vlaarcüngen De winkeliers en omwonenden hebben een ki lometerslange, rode loper over de Van Hogendorplaan ver diend met het vele werk dat zij de af gelopen jaren aan de voor bereiding van de reconstructie van die laan hebben verzet Dat vindt Joh an Pronk, vishande laar en voorzitter van de win keliersvereniging. Na zeven jaar touwtrekken tus sen gemeente en belanghebben den konden gisteravond in de aula van de Groen van Prinste- rerschooi eindelijk de plannen worden gepresenteerd. En nog is het voor bepaalde on derdelen van die plannen maar de vraag of zij uitgevoerd kunnen worden. De kosten van de opknapbeurt bedragen meer dan vijf miljoen gulden. De Van Hogendorplaan, de drukste verkeersader in de Babberspolder, wordt geasfal teerd om de geluidhinder terug te dringen, Verkeerseilanden moeten het voetgangers gemak kelijker maken om de weg over te steken. Op de ventweg wordt met drempels de snelheid van het verkeer aangepakt. Voor de fiet sers komen er, waar dat mogelijk is, vrijliggende fietspaden. „Zeeen van tijd zijn er in gaan zit ten". vertelt Pronk. „De ene ver gadering na de andere. Maar het resultaat is dat wij op de belang rijkste punten onze zin hebben gekregen." In de oorspronkelijke plannen werd een deel van het verkeer door de woonwijk achter de Van Hogendorplaan geleid en werd het aantal toegangen tot de ventweg, waaraan de winkels liggen, beperkt Dat plan hebben de winkeliers tegen kunnen hou den. „Het was ook een vreemd plan", vindt Pronk. „Precies het tegenovergestelde van wat de ge meente in de binnenstad pro beert te doen: het verkeer uit de woonwijken halen. Gelukkig hééft de gemeente dat nu zelf ook ingezien." Resultaat Dat de auto's in het nieuwe plan gemakkelijk bij de winkels kun nen komen, 2iet de winkeliers vereniging als het belangrijkste resultaat van hear bemoeienis. Alleen vreest de vereniging dat er bij de reconstructie parkeer plaatsen verloren gaan. En daar werd gisteravond tegen gea geerd. De gemeente ontkent ove rigens, dat de reconstructie ten koste gaat van de parkeerruimte. Pronk: „De middenstand zorgt voor leven in de brouwerij, maai dan moeten wij wel de kans krij gen om de kassa te laten rinke len. Wat er in de binnenstad L gebeurd, met het betaald parke ren, moet hier nooit geb?uren. Dat kost vast en zeker klanten en het moet toch ook zonder meters te regelen zijn. Ik zeg altijd maar: een matig mens is zijn vrijheid waard." Voor de fietsers had de gemeente gisteravond een minder plezieri- fe mededeling. Om langs de hele ran Hogendorplaan vrijliggende fietspaden aan te ieggen, zouden de eigenaar/bewoners van de vier flats bij de Schiedamsedijk een stukje-van hun eigen grond beschikbaar moeten stellen. Doen zij dat niet dan is er geen ruimte voor fietspaden en de huiseigenaren lijken niet van plan om toe te geven. Onderhan delingen met de vereniging van eigenaren hebben tot niets geleid. De bewoners zijn bang, dat net la waaiige verkeer alleen maar dichter langs hun huizen zal rij den, als zij instemmen met de grondtransactie. De gemeente wil aan het einde van dit jaar met de reconstructie beginnen. Dan moet echter eerst het rijk over de brug komen met subsidie. Op de informatie-avond die gisteren werd gehouden volgt nog een inspraakprocedure. Koningshoek: de straten in de passage mogen niet domineren ten koste van de winkels zelf. chepatroon. Aegon houdt nauw lettend hel verloop in het oog en werkt om branchevervreemding tegen te gaan met contracten waarin expliciet wordt opgeno men om wat voor speciaalzaak het gaat. Ook kan in overleg met ondernemersorganisaties worden besproken of een bepaalde win kel moet worden verplaatst of zelfs afgestoten. Zo is in Maassluis de food-sector niet verder uitge breid (maar is er wel een soort food-straat als trekker ontwik keld), en kwam er een aantal za ken op modegebied bij. Aegon maakt zich verder sterk voor de promotie, waar ook de winkeliers een deel aan meebeta len. Malherbe: ,„We willen ons op positieve wijze onderscheiden van andere winkelcentra en een promotieplan helpt daarbij. Je moet zo'n centrum verkopen bij de mensen, lokkertjes hebben. Het is toch veel aardiger als erbij voorbeeld elke zaterdag een mu- ziekbandje rondloopt of een snel tekenaar? De mensen willen, ze ker nu de koopkracht weer toe neemt, fun-shopping," Wijkblad Zuid heet: Corzette Schiedam Het kwartaalblad van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuïd heeft een naam gekregen. Tot dusver, derden jaargangen lang, zagen de Gorze- naren hun perio diek naamloos door het leven gaan. Maar het eerstvolgende nummer zal ge doopt zijn in: de Gorzette. „Dat lijkt een beetje op gazette, op krant dus, en het ver wijst ook naar de Gorzen", aldus redacteur Gerrit van Schuppen. ADVERTENTIE BERftE Wij zijn \!m 28 februari a.s. nog op de Kruiskade nr. 6. Kruiskade 6 tussen Lijnbaan en Coolsingel naast Luxor Theater. Tel. 010-127844 DOOR DONALD BAX Schiedam Met pijn in het hart neemt Theo van de Water eind mei voorlopig afstand van zijn handbalsport De trainer-coach van HVK vangt stilaan steeds meer signalen op, die aangeven dat zijn lichaam de fysieke en mentale inspanningen niet meer kan verwerken. „Ik stop er hele maal mee", zegt Van de Water, die zich tien jaar lang intensief met trainen en coachen van di verse teams heeft bezig gehou den. „Het wordt me nu echt te zwaar." Van de Water, die met de dames van HVK in een regelrecht ge vecht tegen degradatie is gewik keld, heeft overdag een zware werkkring. Dusdanig zelfs, dat ook m de avonduren regelmatig een beroepop hem wordtgedaan. Met de training van HVK, twee maal per week, en een wedstrijd je op zondag is die belasting niet langer vol te houden. „Ik beb het gevoel dat ik lichamelijk op m'n bek ga. Het lichaam protesteert en daar ben ik wel van geschrok ken." Hij geeft toe, dat het degradatie handbal met HVK de spannin gen aanzienlijk vergroot. „Maar ik weiger om op te geven", stelt Van de Water met nadruk. „Eind mei is het afgelopen en niet eer der. Ik wil het seizoen gewoon af maken. Het is heel erg jammer, dat het zo moet lopen. Ik stop nu minimaal een jaar. Dan kan ik een beetje om me heen gaan kij ken en hoop ik maar, dat die rust mij goed zal doen. Misschien, dat ik dat na jaartje het een en ander heb opgepikt en weer lekker aan de slag kan gaan." Opdracht Z'n belangrijkste opdracht is en blijft het behoud van HVK voor de derde divisie, waarin het {lit seizoen debuteert. De Schiedairi sen staan er, met nog twee ont moetingen op de rol, beter voor dan de mede-degradatiekandida ten HVV en De Hoilandiaan. maar zekerheid is er nog lacg. GDS/Athene is al verdwenen, maar er moeten er nog t« ee af dalen naar de afdeling. Van tie Water: „Je moet bij wijze van spreken bijna kampioen worden om er in te bhjven Een belache lijke zaak natuurlijk. Tegen Quintus wordt het ontzettend moeilijk, maar tegen Ancora heb ben we kansen. Daar hoop ik op m Arie de Wit hoopt dat zijn vereniging in het jubileumjaar als een bloeiende club te boek staat. Om dat te realiseren zou het niet slecht uitkomen als er een aantal senioren bij zouden komen. DOOR PAUL DE BAKKER Maassluis Wie Arie de Wit een jaar of vijf geleden zou hebben voorspeld, dat hij ooit nog eens voorzitter van een handbalvereniging werd, liep grote kans door hem voor gek te worden verklaard. Per slot van re kening was hij al jaren een trouw volgeling van Koning Voetbal. In zijn actieve jaren trapte hij bij het legendarische Holland Sport beroepshalve tegen een bal. ter wijl hij op latere leeftijd onder meer als trainer van Excelsior Maassluis fungeerde. Toch han teert hij nu al weer ruim twee jaar de voorzittershamer bij Uni- tas'63 „Het kan raar lopen in een men senleven", zegt hij, „maar ja, mijn twee dochters speelden hier en op een gegeven moment ontston den er wat problemen binnen de vereniging. Samen met een stel andere ouders ben ik er toen in gesprongen, In het begin is dat toch wel vreemd. Je staat hele maal blanco tegenover alles dat met handbal te maken heeft. Ridderkerk RVVH en de re serves van SVV hebben de wei nige toeschouwei's gisteravond niet kunnen vermaken. In een barslechte wedstrijd hielden bei de teams elkaar in evenwicht, 1- 1. SVV, dat Peter van Os met een rode kaart vroegtijdig het veld zag verlaten, nam na 20 minuten via Ron de Roo een 0-1 voor sprong. Een kwartier na rust bracht ex-SVV'er Rob Polder man de partijen weer op geliike hoogte, In die stand kwam in net verloop van de strijd geen veran dering meer. WOENSDAG 26 FEBRUARI Zaalvoetbal: Margriethal Schiedam veld 1: 19.45 KVO—Schiedam. 20.S0 GSSSV Hoogvllei, 21,25 DRZ— SVOPW, 22.10 DHS—RKW/K; West- wij kh al Vlaardingen: 21.50 BKB OACN Boys; Energiehal Rotterdam 21,00 WKRotterdams zaalvoetbal team. DONDERDAG 27 FEBRUARI Damman: GONA—VDV; V setbal: 19.00 HVOWestlandia (kunslgras- veld Spirit). VRIJDAG 28 FEBRUARI Zaalvoetbal: 21.30 Holy—'Tenaco (h). maar daar kun je snel verande ring in brengen Als je alle offi ciële gebeurtenissen afloopt, dan boor je al heel snel de nodige con tacten aan en die heb je bitter- hard nodig." De praeses constateert, dat het toch wel een periode van veel vallen en opstaan is geweest. Ook al. omdat Umtas, zoals zo vele an dere verenigingen, een chronisch gebrek aan kader heeft. „De eer ste lijd", vervolgt De Wit, die voor alles wil voorkomen dat hij als de 'big man' van Unitas naar buiten treedt, „viel het inderdaad niet erg mee. Er waren vrij veel vacatures in het bestuur en dat impliceerde dal je meerdere functies tegelijk uitoefende." „Aan het uitstippelen van be leidslijnen kwam je als bestuur ook. niet toe. Wij konden ons lou ter bezighouden met de lopende zaken en er in ieder geval voor zorgen dat iedereen zijn wedstrijd speelde. Daar hadden wij het al druk genoeg mee. Die tijd ligt ge lukkig achter ons. Op dit moment is het bestuur compleet en zijn ook de diverse commissies rede lijk bezet. We kunnen nu einde lijk echt gaan besturen en dat is nodig ook." Merkwaardig Nodig, omdat Umias'63 in feite een hele merkwaardige opbouw vertoont. De senioren afdeling van de MaassJuise handbalvere- mging schrijft met slechts twee heren- en twee damesteams voor de competitie in. Daar staal ech ter een zowel in kwantitatief als kwalitatief bloeiende jeugdafde ling tegenover. „Op zich", vervolgt de voorzitter, „ziet de toekomst er dus vrij goed voor ons. uit, vooral ais je je reali seert dat onze jeugd teams in de afgelopen drie jaar twee keer de zilveren bal hebben gewonnen. Dat neemt niet weg dat er op dit moment een aantal zaken zijn die de aandacht verdienen. Het rela tief lage aantal seniorleden brengt de nodige consequenties met zich mee." „Zo blijft de aanvoer van vol doende kader even achterwege, terwijl het ook financieel de no dige gevolgen heeft Per slot van rekening kunnen volwassenen nu eenmaal meergeld in de kan tine besteden dan jongeren. Ik vertel geen nieuws als ik zeg dat die inkomsten noodzakelijk zijn Onze financiële basis is dus niet al te breed en daar kunnen we nu aan gaan werken." Tijd In feite", vervolgt De Wit. „is al les bij ons op het verschijnsel tijd terug te voeren. Dat geldt zeer ze ker voor het seniorendeel. In het eerste spelen nu mensen die dat doen, omdat er van onderaf on voldoende aansluiting is. Zodra die totstand is gebracht, zuilerier een paar afhaken. Wij hebben als bestuur dan intussen wel de geje- genhcid gehad om verder aan deze club te bouwen. Wat dat be treft zou het ons wel goed uitko men als er een paar senioren vjan andere verenigingen bij ons kwa men spelen. Je moet je daar ech ter ook weer niet blind op staren, want de praktijk leert dat die lui alleen maar komen als ze m het eerste kunnen ballen. Als dat niet lukt vertrekken ze vaak weer Ter overbrugging van de tijd zou het echter best soelaas kunnen bieden." Jubileum Of Unitas'63 tijdens het over twee jaar te vieren zilveren jubi leum als een echt bloeiende vere- mging te boek staat, blijft voorlo- pig nog even in de school der toe komst verborgen. Een van de be langrijkste aspecten is natuurlijk in hoeverre- de nu aanwezige jeugdspelers inderdaad doorstro men. „Tja", realiseert Arie de Wit zich, „dat weet je natuurlijk nooit. Het zou best kunnen gebeuren dat er in de loop van de tijd een aantal jeugspelers afhaakt. Dat gebeurt wel vaker rond een bepaalde leeftijd. Bovendien is het ook de concurrentie niet ontgaan dat cr hier iets moois aan het groeien is. Zo spelen er nu twee jongens in het eerste van Quintus. Toch heb ik goede hoop dat het allemaal behoorlijk af zal lopen met Um tas. We zijn in ieder geval op de goede weg." Schiedam Leo Gilden is tijdens de vergadering van de sectie voet bal van de Sehiedamse Sportraad aangewezen als vertegenwoordiger voor de regionale vergaderingen van de KNVB afdeling Rotterdam. Gilden is de vertegenwoordiger van HBSS in de sectie en is tevens plaatsvervangend Sportraadslid. Naast Leo Gilden zal ook Henny '/an der Rijken naar de regionale vergaderingen worden afgevaardigd. Van der Rijken is lid van het da gelijks bestuur van de Sportraad en was jarenlang voorrilter van Olympus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2