Woudstra valt Van met Vonnis maakt OJC-affaire ingewikkelder IIAAROKSIACB1AO SEH1EÜAMSGHE GDIMÏ NIEUWE WATEBWEG CMBWT Auto op vangrail Voorrang voor buurtbewoners Landje van Ris Boerhaaveplein in de revisie Zilver voor Van der Tuuk 'HalP herstelplan gekraakt ondanks pleidooi Zijdeveld Koningshoek open Turkse vrouwen in actie tegen Goode Tamme discussie over milieu Speelverbod sportvelden Wethouder verzet grond Schiedammer (49) licht vrouw op Scheeres in moskee DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. ïiMniuuiuMiiimnuiiMiiiiiiiniiinHiiiiiiiiiimiiiiimiitimiHiimiiimiiiimuiijjiiiiiiiiiiiiiiiijiiiimuiiimuiiiuiimiitiitiiiiiiiiiniiimiiijm^ Vlaardingen Het besluit van het stich tingsbestuur van het Vlaardingse open jon gerencentrum, om de stichting op te hef fen, is niet rechtsgeldig. Dat heeft; de Rot terdamse rechtbank beslist in een zaak, die door de beroepskrachten van het OJC was aangespannen. Het bestuur besloot op 26 juli vorig jaar na een reeks in terne conflicten het centrum aan de Zomerstraat te sluiten en ontslag aan te vragen voor de beroepskrach ten. Bij dat besluit hadden bezoekers en beroepskrach ten moeten worden gehoord, zo stelt de rechtbank in zijn vonnis. „De kans dat het OJC snel weer opengaat is door die uitspraak eerder kleiner dan groter geworden", meent wethouder Arv Maarleveld. „Het was al een ingewiK- Ophefiing niet rechtsgeldig kelde materie en die is er door deze uitspraak niet een voudiger op geworden. Wij hebben ons wel even ach ter het oor gekrabbeld, toen wij van de uitspraak hoor den." De rechtbank heeft niet, zoals de beroepskrachten Dick Ringlever en Imre Gyórfi vroegen, de rechtsgel digheid van het bestuur in twijfel getrokken. Alleen de twee minderjarige leden horen in dat acht leden tel lende bestuur niet thuis, oordeelde de rechter. Die plaatsen zouden opgevuld moeten worden door mede werkers van het Servicebureau Zuid-Holland, een dienstverlenende instelling waarbij alle QJC's in de provincie rijn aangesloten. Ook de door de gemeente ingestelde onderzoekscommissie, die vorig jaar in haar rapport stelde dat het open jongerenwerk zichzelf heeft overleefd, zou bij het bestuur betrokken moeten worden. De gemeente moet nu bet oude bestuur, dat al zeven maanden niet meer actief is, weer bijeenroepen, „Dat zal niet meevallen", vermoedt ambtenaar jeugdzaken Piet Boschman, die vanaf het begin nauw bij de affaire betrokken is geweest „Toen zij dat stichting hadden opgeheven hebben wij het bestuur er met de haren bij moeten slepen om de zaak af te wikkelen. Wij hebben gezegd, dat dat een kwestie van twee maanden zou zijn, dat het te overzien was en nu sleept het maar voort Die mensen hadden hun buik al vol van het OJC." Weinig heil Wethouder Ary Maarleveld ziet ook weinig heil in het bijeenroepen van het oude bestuur. „Die mensen heb ben de deur achter zich dichtgetrokken. Die hebben gezegd; Wij doen bet niet meer. Die zullen ook wel vreemd opkijken van deze uitspraak." Maarleveld ver wacht dat het gebouw, dat zes jaar geleden voor 1,2" miljoen gulden is neergezet zeker tot het najaar geslo- ten blijft Voor de uitspraak van de rechtbank had hij er nog goede hoop op dat het OJC al in het voorjaar weer zou kunnen openen. Maarleveld denkt dat er voor het gebruik van het ge- bouw een nieuwe organisatie in het leven moet worg den geroepen. Op dit moment doen deskundigen een onderzoek naar wat er in het OJC-gebouw allemaal mogelijk is en Maarlevelds voorkeur gaat uit naar een cultureel jongerencentrum. Voorlopig moet de ge meente eenter maar afwachten, wat het bestuur van de autonome stichting, die zichzelf had opgeheven, gaat doen. Voor de beroepskrachten heeft het geweste- lijk arbeidsbureau inmiddels een ontslagvergunning- gegeven, maar daar maakt de gemeente geen gebruik iiMimiifiüiiimiiiijtuiiHjmiiiiJttiiiimiiiiunmiiimiiiiiJiiiMmiiiiiiitiimiiiiiimimuiiii^ Inbrekers gepakt Schiedam De Schiedamse po litie heeft vannacht twee jongens aangehouden, die bij de Korti- markt in het winkelcentrum Hof van Spaland een inbraak hadden gepleegd. Toen de agenten arri veerden, zagen zij vier mensen weglopen. Twee van hen werden in de kraag gevat. Het waren een 17-jarige jongen uit Spijkenisse en een 18-jarige Schiedammer. De inbrekerswerktuigen die de twee bij zich hadden werden in beslaggenomen. Schiedam Een 24-jarige Vlaar- dinger is gisteravond Op rijksweg 20 ter hoogte van Schiedam met zijn auto tegen de vangrail be land. De man werd met buiklet sel overgebracht naar het Holy- ziekenhuis, Daar werd hem bloed afgenomen, omdat de poli tie vermoedde dat er alcohol in het spel was. Schiedam schrapt beiniddelingskosten Schiedam In navolging van Vlaardingen wil nu ook Schie dam niet langer bemiddelings- kosten in rekening brengen voor cliënten van de gemeentelijke kredietbank, die van een bij standsuitkering moeten rond ko men. Schiedam verwacht dat dat de gemeente 10.000 gulden gaat kosten. De gemeenteraad van Vlaardingen had vorig jaar sep tember al op een uniforme rege ling aangedrongen, omdat anders de cliënten van de twee steden op een verschillende manier behan deld zouden worden. In Vlaar dingen És de regeling sinds 1 janu ari van kracht De commissie so ciale zaken buigt zich maandag avond over het voorstel. Schiedam Debewoners van de Ta u reus Cos terstraat en omge ving, waaronder de doodlopende straatjes die uitkomen op het Landje van Ris, krijgen voorrang bij de toewijzing van de nieuw te bouwen woningwetwoningen in deze buurt. Burgemeester en wethouders rijn akkoord gegaan met dit voorstel van het project team voor de stadsvernieuwing ih Schiedam-Oost Tenminste de helft van de nieuwbouw wordt gereserveerd voor buurtbewoners, die wegens sloop of renovatie gedwongen zijn te verhuizen. De tweede prioriteit krijgen andere inwo ners van Schiedam-Oost De nieuwbouw wordt toegewe zen in een zodanig vroeg stadium, dat tenminste driekwart van de toekomstige bewoners kan mee praten over de planvorming. Schiedam Het Boerhaaveplein en de helling naar de Rotterdam- sedijk zijn vanaf maandag voor een periode van ongeveer zes we ken in revisie. De wegen worden gereconstrueerd en geasfalteerd. Het doorgaand verkeer tussen de Rotterdamsedijk en Schiedam- Oost wordt in die periode omge leid via Koemarkt, Broersvest, Korte Singelstraat, Marconiweg, Swammerdamsïngel en Boerhaa veplein. De omleidingsroute wordt met oranje borden aange geven. Schiedam G. van der Tuuk is verbonden aan de orde van Oranje Nassau opgespeld. Van der Tuuk heeft 31 jaar bij de overheid gewerkt De laatste ja ren voor zijn pensioen was hij op zichter en plaatsvervangend chef van de buitendienst van de ONS. Hij kreeg de koninklijke onder scheiding tijdens een afscheidsre ceptie in het bedrijfsrestaurant Bewoners St Jozef lopen weg Onder overweldigende belang stelling opende burgemeester Hans van Es gisteravond officieel het geheel vernieuwde en aange paste winkelcentrum Konings hoek. Niet alleen de genagtfgden genoten van het winkelparadijs, ook de .Maassluisse bevolking maakte uitgebreid kennis met de nieuwe winkels. Het is feest in Koningshoek de komende da gen. Vanavond is er een extra koopavond omlijst met muziek en artiesten. Hoop gevestigd op arbeidsburea u "Schiedam Advocaat mr.D. Harff heeft het arbeidsbureau be naderd in een poging het ontslag van zeventien buitenlandse werkneemsters bij het Schiedam se bedrijf Gebroeders Goode NV te verijdelen. Hij vecht de ont slagaanvraag in een brief aan, omdat er geen goede gronden voor ontslag zouden zijn. Harff wijst daarin op het feit dat het be drijf over de laatste jaren geen verlies- en winstrekening heeft overlegd. Het arbeidsbureau is evenmin inzicht verschaft in de orderportefeuille van het zak- kenreparatiebedrijf aan de Over- schieseweg. Goode wil de Turkse werkneem sters kwijt, omdat er te weinig werk voor hen is. Dat heeft direc teur J. Goode desgevraagd ver klaard. Het comité Pro Gastarbeiders heeft het voor de vrouwen opge nomen en twijfelt aan de juist heid van dat argument. Het co mité baseert dat op het feit dat de laatste tijd nog moest worden overgewerkt Bovendien zijn re gelmatig tijdelijke arbeidskrach ten aangetrokken. De Turkse vrouwen menen dat het bedrijf hen wil inruilen voor jongere, goedkopere arbeidskrachten en dat de 'slappe marktsituatie' slechts een excuus is. Het is in het verleden volgens de vrouwen wel vaker voorgeko men dat groepen mensen werden ontslagen. Een aantal kon ai na korte tijd weer aan het werk. Op die manier zou het bedrijf 'lastige werknemers' hebben willen kwijtraken. Goode ontkent dat De ontslag aanvraag heeft volgens hem uit sluitend met de slechtere econo mische situatie te maken. Het co mité Pro Gastarbeiders heeft er ook grote moeite mee dat er on der de met ontslag bedreigde werknemers twee vrouwen zijn, die In de ziektewet lopen. Ook i - u..rr. De forum-discussie bracht weinig nieuws voor de bewoners van de Steendyk polder. Meer interesse hadden de bewoners voor de uitgave van het- Rotterdams Nieuwsblad van gisteren, waarin werd aange kondigd dat de sanering van de grootste gifwijk van Nederland nog slechts een kwestie van tijd is. Schiedam/Vlaardingen Alle sportvelden in Schie dam en Vlaardingen zijn tot nader bericht afgekeurd. Beide gemeenten zijn tot dat besluit gekomen uit angst voor flinke schadeposten. De strenge en langdurige vorst maken de bovenlaag van de velden uiterst kwetsbaar. Het speelverbod is in nauw overleg met de technische dienst en de consuls uitge vaardigd. Aan de sportvere nigingen die van de velden gebruik maken, is gisteren een brief van die strekking verstuurd. De gemeenten hebben zich niet uitsluitend door finan ciële overwegingen laten lei den. De laag hal' in de grond is ruim vijftig centimeter dik. Dat betekent, dat zelfs bij dooi, het nog minimaal drie weken duurt voordat er weer gevoetbald kan wor den. Een bijkomend nadeel van deze vorstperiode is dat er- geen sneeuwlaag op de vel den ligt. Daarvan gaat een isolerend effect uit, zodat er bij dooi relatief sneL weer ge speeld kan worden. De maatregel geeft volgens de afdeling Rotterdam van de KNVB geen aanleiding tot paniek. De competitie had voor de winterstop niet of nauwelijks te lelden onder afgelaste wedstrijden. De bond zegt 'een stootje te kun nen hebben'. Moeilijk wordt het wel als het na de vorst gaat regenen. Dan staan de velden meteen blank, omdat het water op geen enkele manier afgevoerd kan wor den. Maassluis Alleen een felle woordenwisse ling tussen Harm Woudstra (CDA) en Pieter Hoogenraad (PvdA) én een discussie over het D66-initiatief voor een enquête in de Steen- diikpolder boeiden tijdens het forum van de politieke kopstukken van Maassluis, dat gis teravond gehouden werd in het hol van de leeuw: in de Maassluisse gifwijk zelf. öcu jgettgu. o- --- - weken in het ziekenhuis. Voor de rest was er niets nieuws onder de zon. waren de partijen vol begrip over de problemen in de wijk en spraken alle partijen zich uit vóór de mogelijkheid van vrije woonkeuze bij een sanering. Ook moeten reeds gedupeerde bewoners geholpen worden. „Maar niemand durft een prijs kaartje te hangen aan de voor stellen", stelde Pieter Hoogen raad bitter vast. Het was een uiterst tamme bij eenkomst, die slechts interessant werd toen PvdA'er Hoogenraad en Harm Woudstra, milieudes kundige van het CDA én voorzit ter van de commissie bodemon derzoek Steendijkpolder, elkaar in de haren vlogen. Woudstra wilde tijdens de discussie niet naar het verleden kijken, al er kende hij wel dat er fouten wa ren gemaakt „Ook door mijn ei gen partij", aldus het kandidaat raadslid voor het CDA. „Ik hoop dat er in de komende periode be kwame wethouders komen". Toen Hoogenraad daarop vroeg wie dan wel de CDA-kandidaat is, reageerde Woudstra fel: „We spreken vóór de verkiezingen niet over de samenstelling van het college. Dat staat duidelijk in het programma." Woudstra wilde niet de eigen CDA-wethouder Izaak van der Knaap afvallen, die nu milieu in zijn portefeuille heeft Overigens is lijsttrekker Van der Knaap wél de enige kandidaat-wethouder van de christen-democratische partij. Fractievoorzitter Leo Speel benadrukte dat onlangs nog eens bij de presentatie van het verkiezingsprogramma. Ook Jan Storm (D66) lokte enige discussie uit met zijn opmerkin gen over het houden van een en quête, die duidelijkheid moet ge ven over de wensen van de be woners. Niemand zag daar iets in, de bewoners niet de commissie bodemonderzoek niet en ook de andere politieke partijen niet. Hoongelach werd deel van Jan Storm toen hij zijn standpunt bleef verdedigen. Wethouder Bas Goudriaan stapte in een graafmachine. Vlaardingen Door het verzetten van grond gaf wethouder Goudri aan gistermiddag aan de Burgemeester Pruissingel het startsein voor de bouw van dertig eengezinswoningen. De strenge vorst doorkruiste het plan, om Goudriaan de eerste paal te laten slaan. Grondwerk zal hem ook wel vertrouwd zijn, dacht projectontwikkelaar Eurowomn- gen uit Rotterdam. De vijftien premie C en vijftien premie A-woningen zijn de eerste koopwoningen in het centrum van Vlaardingen. Het ontwerp is van architectenbureau Nuyt en Hui kens en de huizen worden gebouwd door aannemer Henk van der Waal. Al bij de eerete informatie-avond over het bouwplan bleken eengezinswoningen in de binnenstad een schot in de roos. De belangstellenden stroomden toe. 'Schiedam „Ik ben zó boos! Als ik met déze kwaadheid aan de Elfstedentocht had meegedaan, had ik 'm gewonnen," foeterde Adriënne Harte gisteravond in wijkcen trum De Erker. Zij was één van de ruim negentig buurtbewoners, die rond elf uur honend wegliepen van een hoorzitting over de re-renovatie van de 213 Sint Jozef-wo ningen in Schiedam-West. De SSSW bleef verbouwereerd met de tekeningen achter. Pro jectleider Gerard Langezaal, aan de SSSW uitgeleend door Patri monium in Rotterdam, had het voorlichtingsavondje wel even anders zien verlopen dan hij ge pland had. De bewoners bepaal den zelf de vergaderstructuur, namen de leiding over. Iemand riep: „Wie is er vóór de ramen?" Toen stond iedereen op. En daar mee was een urenlang gevecht afgelopen. Tot ver na middernacht stond een groepje raadsleden na te pra ten wat de consequenties zijn. Ondubbelzinnig was gebleken, dat de bewoners van Sint Jozef, die al vijf jaar in bijzonder slecht gerenoveerde huizen zitten, geen genoegen namen met een ontoe reikend herstelplan. „Straks wordt het weer half gedaan, dan blijven wij in de misère!" Waar het de bewoners vooral om ging, was dat in het herstelplan van de SSSW de vervanging van de alu minium kozijnen ontbreekt. Hierop ontstaat de meeste con- densvorming. Spoedbrief Een spoedbrief, die wethouder Gouda Een inwoonster van Gouda is voor 6500 gulden opge licht door een 49-jarige Schie dammer. De man had het geld bij haar los weten te praten. Hij be loofde de Goudse het bedrag voor haar te beleggen. De twee hadden elkaar ontmoet in het Scheveningse casino. Zij raakten in gesprek. De Schie dammer gaf daarbij zich uit voor zakenman. Hij wist de Goudse zover te krijgen om hem 6500 gulden te geven. De vrouw heeft echter nooit meer iets van hem vernomen. Na onderzoek wist de politie achter de identiteit van de Schiedammer te komen. Hij is verhoord en heeft de oplichting bekend. Schiedam Burgemeester Rei- nier Scheeres brengt vrijdagmid dag om vier een bezoek aan de moskee van de Turks-Islamiti sche Vereniging aan de Raam. Tijdens een bijeenkomst, be stemd voor alle Turkse inwoners van de stad, geeft hij informatie over de gemeenteraadsverkiezin gen van 19 maart. De aanwezigen krijgen ook een videofilm in het Turks te zien, waarin dat onder werp wordt behandeld. I Chris Zijdeveld gistermiddag liet bezorgen bij de bewonersvereni ging Schiedam-West, kon het ge tij niet keren. In de brief ver klaart Zijdeveld dat de re-reno vatie van de 213 Sint Jozef-wo ningen dit jaar kan beginnen, in dien de bewoners akkoord gaan met het herstelplan van de SSSW. Zijdeveld kon gisteravond niet aanwezig zijn op de bijeenkomst in De Erker („ik heb mijn lijf al ergens anders verkocht en ik wil geen dubbele afspraken ma ken"), maar hij wilde Schiedam- West wel laten weten dat de be woners zich geen zorgen hoeven te maken over de contïngente- ring (subsidie voor woningbouw en renovatie). Met zijn spoedbrief wilde Zijde veld voorkomen, dat de bewo ners gisteravond een besluit zou den nemen, waardoor de renova tie opnieuw uitgesteld dreigt te worden. Zijdeveld: „Als men het onderste uit de kan wil halen en men alleen instemt met een eind plaatje, dreigt de oplossing alleen maar langer te gaan duren. Het is belangrijk de eerste stap te zetten en op zijn minst met dit eerste plan akkoord tegaan.Inderuaau is dan niet gegarandeerd, dat er geen condensvorming meer op treedt, maar misschien wordt het wél voorkomen. Condensatie be tekent dat er vochtigheid in de woningen is. Mogelijk wordt met het huidige herstelplan de voch tigheid tegengegaan. Lukt het niet, dat is het beter om later nog eens over die kozijnen te begin nen, maar dan is er tenminste ai wat gebeurd." Slim man Adri Reijnhout (D66) noemde dat gisteravond in de toen nog voue zaal 'angsthazenpolitiek'. Ky vond het merkwaardig dat 'ten slim man, zoals Zijdeveld' niet In ziet, dat ais na de re-renovatie blijkt ddt het nog onvoldoende is, dan het rijk helemaal geen geld meer zal willen geven voor nieu we kozijnen. „Dan zeggen ze in Den Haag: ja, Schiedam, maak het nou, komen jullie nu voor de derde renovatie van hetzelfde complex?" Daarom vindt Reijn hout dat nü geprobeerd moet worden de kozijnen in het her stelplan te betrekken. Bewonersdeskundïge Bert van Kan vindt ook, dat de bewoners er na vijf jaar ellende recht heb ben op een goede renovatie zon der huurverhoging: „Want die hebben ze vijf jaar geleden al ge had." Hoe slecht het toen gedaan is, bleek uit twee opmerkingen. Een hoogblonde buurtbewoon ster zei: „Ik kan door het hout van mijn vliering naar de sterren kijken. En Langezaal wist nog: „Er zijn toen dekens in de kruip ruimte gesmeten, letterlijk ge smeten, en dat noemden ze isola tie."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1