Vorst maakt het plakken moeilijk 'Hij wist echt niets van drugs, Vlaardingse politie weet dat' Reijnhout ruikt weer geld voor Schiedam Vertowijk denkt aan isolatie kruipruimte x; 4 VUARMBS DAGBLAD - SGHIEDAMSCHE COURANT I NIEUWE WATERWEG COURANT Verlichting voo Drie Konenbloemen De Gier nieuwe directeur Veste Verkiezingsborden blijven leeg Familie wil Zweden bewegen tot heropening zaak Zwartboek voor Madern Vlaardingse nieuwbouw zuiniger met energie Bestuur ECV geïnstalleerd Kunstenaars geven Podium licht tintje Bewaakte stalling komt definitief r Auto gekraakt College voert toch motie uit WATERWEG VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Schiedam De nieuwe directeur van de openbare scholengemeen schap Buiten de Veste in Schiedam wordt R. de Gier (37). Hij treedt op 1 maart in dienst. De Gier, geboren in Hedel, is sinds 1972 werkzaam in het onderwijs,. Hij begon als leraar aan de scholengemeenschap Hertog Jan in Den Bosch. Sinds 1980 is hij als conrector verbonden aan de rijksscholenge meenschap Texel, een school met afdelingen voor mavo, havo en atheneum. Buiten de Veste is een school voor mavo en leao. De Gier volgt er Koos de Waard op. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De lang aanhou dende vorst speelt de politieke partijen parten in hun verkiezingscampagne. Veel openbare plakborden in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zijn nog lang niet volgeplakt met affiches, ofschoon 19 maart naderbij komt. „Het plakken lukt niet", is de ervaring bij alle partijen. „Door de vorst wordt de stijfsel hard. De affi ches houden niet op de houten borden." DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen „De Vlaardingse politie weet dat hij niets van de drugssmokkel wist. Dat hebben ze ons verteld, maar toch willen ze daarover geen verklaring geven aan de Zweedse politie. Deden ze dat wel, dan kon de zaak worden hero pend. Nu lopen we steeds tegen gesloten deuren en worden we van het kastje naar de muur gestuurd. Niemand helpt ons." De familie van de in. Zweden wegens amfetamine smokkel tot zes jaar gevangenisstraf veroordeelde Klaas is ten einde raad. Veertien maanden geleden werd hij in hoger beroep veroordeeld tot zes jaar. „Terwijl iedereen adviseerde ook rechercheurs van de Vlaardingse politie om in hoger beroep te gaan, omdat de aanvankelijke straf van vijfjaar ze ker minder zou worden. Het tegendeel bleek waar. Hij kreeg een jaar extra en ook de auto werd ver beurd verklaard", aldus zijn broer. De broer van Klaas ziet geen andere uitweg meer dan het inschakelen van de media. Het relaas gaat over Klaas, een 36-jarige man, die een klusje op knapte voor zijn broer en daar nu de wrange vruch ten van plukt Hij ging voor een transport van vee hormonen naar Zweden, maar werd aan de grens gepakt en toen vond de politie in één van de kop lampen van de wagen amfetamine, een hard-drug. Op verzoek van de betrokkenen geen achterna men, omdat de familie al veel te lijden heeft onder de affaire. Klaas, die een blanco-strafblad had, is zijn bloeiende bedrijf kwijt en moet, als hij vrij komt, weer van voor af aan beginnen. Transport Het verhaal begint in 1984 als de broer van Klaas wordt gevraagd voor een transport naar Zweden. „Een kennis vroeg of ik wat bij wilde verdienen. Dat wil iedereen, dus ik ging erop in", vertelt de broer van Klaas. „Het ging om het transport van vee-hormonen naar Zweden. Die hele kwestie van de hormonen speelde in Nederland toen al en mij werd verteld dat het een illegaal transport zou zijn, maar dat er hooguit drie maanden gevangenisstraf op stond. Een klein risico, dat ik op de koop toenam. Mijn transport verliep zonder problemen, ik kreeg mijn geld en eenmaal terug werd ik weer gevraagd. Ik kon niet en vroeg toen mijn broer of hij niet wil de. Hij zag er geen kwaad in en nam zelfs voor de gezelligheid een maaljemee." Bij de Zweedse grens ging het echter mis. „De wa gen van Klaas werd er uitgepikt en de politie-agen- ten wisten precies waar de drugs verborgen zaten. De politie moetgetiptzijn, dat kan niet anders." Op de hoogte De Vlaardingse, Schiedamse en Rotterdamse politie bleken al geruime tijd op de hoogte te zijn van de transporten naar Zweden en in samenwerking met de Scandinavische collega's werd de drugslijn opge rold. Ondanks van verklaringen van Klaas, zijn vrouw, zijn broer en zelfs de hoofdverdachten, die ïn Nederland werden opgepakt, geloofde de Zweed se rechter niet in de onschuld van Klaas. Van de zes jaar heeft hij nu veertien maanden uitge zeten. „Die jongen wist echt van niets", aldus zijn broer. „Het kan er bij mij niet in dat hij zes jaar moet zitten, terwijl anderen, die veel meer op hun gewe ten hebben, een lagere of iets hogere straf krijgen. De grote jongens zijn pas onlangs voor de rechter verschenen. De zaak van Klaas hadden ze moeten aanhouden tot die tijd. De zware jongens lachen om een hoge straf. Hebben aan al die andere transpor ten goed verdiend en komen straks terug en hebbenn honderdduizenden guldens op de bank staan. Klaas zou 2.000 gulden krijgen. Als je weet dat het om drugs gaat, doe je dat niet voor zo'n luttel bedrag, Echt, het ging om vee-hormonen, niet om drugs. Met drugs willen wij helemaal niets te maken heb ben. Als je dat gaat smokkelen, weet je dat je een hoge straf kunt verwachten. Maar Klaas is er inge tuind. We willen heropening van de zaak. De^ Zweedse politie is in Nederland geweest, heeft met iedereen gesproken en allemaal vertelden ze het-,' zelfde. Klaas wist van niets en toch krijgt hij zo'n; zware straf. Kijk, als je een straf boven de vier jaar' krijgt in Zweden, krijgje een vast nummer. Je komt, dan niet meer in aanmerking voor strafverminde-- ring. Raakte hij alleen dat nummer maar kwijt, dan zou alles al heel anders komen te liggen." Vreemd Ook de Vlaardingse politie, betrokken bij de zaaier keek vreemd op van de verhoging van de straf in hoger beroep. Rechercheur Van Teijlingen: „Dat, bevreemdde mij inderdaad. Waarschijnlijk wist hij! er niets van, maar je weet natuurlijk nooit of ie mand de waarheid spreekt. Het is wel sneu ais je de- eerste keer wordt gepakt, maar aan de andere kant' weetje dat het fout kan gaan als een transport uif- voert En in het buitenland straffen ze nu eenmaal zwaarder. De Zweedse politie is hier geweest en wij hebben alle medewerking verleend en ook onze, processen-verbaal meegegeven. Het is aan de Zweedse rechter om te oordelen. Wij kunnen als po-' litie niets meer doen. In feite hebben wij met Klaas- niets te maken. Wij concentreerden ons op de Ne-, derlandse betrokkenen." De meeste partijen hebben daar om lang gewacht met het bevesti gen van hun verkiezingsposters. Maar toen het bleef vriezen, móesten sommige weL In Schie dam grinnikt men om PvdA'er Aad Wiegman, die zijn handen heeft opengehaald bij woeste po gingen om de affiches tegen de borden glad te strijken. „En je zult zien, als het straks gaat dooi en, komt alles weer naar bene den," zegt hij berustend. Hier en daar ligt het wegdek be zaaid met affiches van de politie ke partijen. „Het is nog nooit zo lastig geweest om reclame voor je club te maken", zeegen de partij plakkers, „meestal vonden de verkiezingen later plaats: in rnei. Nu is het nodig om al in de winter met de campagne te beginnen." Enkele partijen hebben het met stickers geprobeerd, maar die staan zo iel op de grote plakbor den, dat er kritiek kwam vanuit de achterban, omdat het geen ge zicht is. „Eerder anti-reclame", aldus woordvoerders. Vlaardingen Een zwartboek, waarin de overlast wordt be schreven die de centrumbewo ners ondervinden na de invoe ring van het betaald parkeren., is vanmiddag in buurthuis De Ha ven overhandigd aan wethouder Jan Madern (verkeer). Leden van de werkgroep Ver keer en Parkeren wezen de wet houder tijdens een wandeling door de Vlaardingse binnenstad op de problemen die het betaald parkeren met zich brengen. De straten en pleinen waar parkeer- meters staan zijn stiller gewor den, voor de woonstraten vlak buiten dat gebied is dat allerminst het geval. Daar speuren automo bilisten nu naar een gratis plekje. Madem kreeg ook een videofilm voorgeschoteld, waarin beelden te zien waren van de binnenstad vóór de invoering van betaald parkeren en daarna. Vlaardingen In Vlaardingse bestemmingsplannen worden voortaan eisen opgenomen, die ervoor moeten zorgen dat er energiezuinige huizen worden gebouwd. „Daar wordt in deze stad veel te weinig aan gedaan", vond PSP'er Arnold van Kalken èn hij diende in november een motie in om daar verandering in te brengen. Burgemeester en wethouders hebben aan die mo tie gehoor gegeven. Hoe het energieverbruik van wo ningen zo laag mogelijk kan wor den gehouden, wü de gemeente niet omschrijven in de bestem mingsplannen. „Een flexibele toepassing van dergelijke ont wikkelingen dient niet gehin derd te worden door regels en ei sen die vastliggen." Bij elk bouw plan zou bekeken moeten wor den met welke techniek zon necellen of een warmtekrachtin stallatie of iets andershet beste resultaat kan worden bereikt Van Kalken is al tevreden dat de gemeente zijn goede wil beeft ge toond. Schiedam Na een simpele druk op de knop stond molen De Drie Koombloemen gisteravond in een fel licht trots te zijn- Het was net half acht geweest toen president directeur VemHe- ath van Rosemount die officiële handeling verrichtte. Op dat moment werden ook de verlichting van De Vrijheid en De Wal- visch feitelijk overdragen aan de Stichting 'De Schiedamse Mo lens'. Een feestje met een duidelijk Engels tintje. Niet alleen de tien tallen genodigden probeerden hei hun gastheren, door 'Kings Englishte spreken, optimaal naar de zin te maken, ook de Rijn- mondband droeg daaraan bij door het overbekende 'Britannia rules the waves'aan te heffen. Het was overigens niet toevallig dat de overdracht van de ver lichting gisteravond werd gehouden. Rosemount Benelux BV heeft alle reden een feestje te bouwen. Vandaag wordt bun ex pansiedrift bevredigd met de opening van een nieuw pand aan de 's Gravelandseweg De verlichting van de twee andere molens is al geruime tijd in bedrijf. Dat was een cadeau van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel in Schiedam. Voorde officiële overdracht werd de hechte band tussen bedrijfsleven en de stad tijdens een aan geklede borrel in het oude stadhuis door di verse sprekers onder streept De iel verlichte molen de Drie Koombloemen. President directeur Vern Heath van Rosemount verricht de officiële han deling. Oh.... wat mooil Schiedam Het Educatief Centrum voor Volwassenen (ECV), dat onderdak krijgt ïn het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhouderslaan heeft een bestuur. De elf bestuursleden zijn door wethouder Hafkamp geïnstalleerd. Daarmee is het officiële startsein gegeven voor het werk van de stichting. Als voorzitter op persoonlijke titel is Hans Olde Monnikhbf benoemd. Namens 'mensen zonder werk' is Jo Schaap belast met het secretari aatswerk. Penningmeester is I.C.M. Hubregtse, die uit het alfabetise- ringswerk is gerecruteerd. In het bestuur zitten verder afgevaardig den van culturele minderheden en vrouweneducatie. Het ECV is opgezet om de krachten te bundelen van groepen die bezig zijn met volwasseneneducatie. Tot het takenpakket horen het op el kaar afstemmen van activiteiten, het opzetten van een documentatie centrum en het ontwikkelen van nieuwe activiteiten, In principe wordt het uitvoerend werk overgelaten aan de bestaande organisaties. Uitzondering op die regel zijn alfabetiseringscursussen voor mensen zonder werk en talencursussen. Voor die activiteiten is het ECV wel direct verantwoordelijk. Het ECV bestrijkt voorlopig vijf sectoren: activiteiten voor culturele minderheden, vrouwen, mensen zonder werk, alfabetisering en alge mene cursussen. Schiedam De Quibus is dood, maar op de plaats van het voor malige café opent vanavond de culturele club Podium, bedoeld voor de 'nieuwe volwassenen' van Rijnmond. Podium richt zich op mensen die hun eerste echt scheiding en identiteitscrisis ach ter de mg en verwerkt hebben, zich een positie in het leven heb ben verworven en duidelijk een keuze hebben gemaakt hoe zij hun leven willen inrichten. Zo staat het in de uitnodiging. Maar je mag er ook voor je plezier naartoe gaan. Vijf dagen per week is de club open, van woensdag tot en met zondag vanaf vier uur. Op vaste dagen aandacht voor literatuur of muziek, swing, sessie en drinken. Zaterdag treedt Bitch op, zondag avond de bluesgroep Cis van Mansum. Zondagmiddag komt goochelaar Woody Woot Schiedam D66-raadslid Adri Reijnhout heeft bij het' spitten in bepalingen, verordeningen en richtlijnen weer een 'schat' ontdekt. Drie jaar geleden stuitte hij op het bestaan van het T-fonds, een subsidie waar Schiedam het bestaan niet van afwist en die de particu liere huiseigenaren in Schiedam inmiddels tonnen be spaard heeft bij woningverbetering. Nu heeft Reijnhout ontdekt dat Maassluis De gemeente Maas sluis heeft Ton Klok toestem ming gegeven voor het opzetten en exploiteren van een bewaakte fietsenstalling naar Vlaardings model bij winkelcentrum Ko ningshoek. De gemeente is ak koord gegaan met de gewenste locatie van Klok bij"fotowinkel Engels, schuin tegenover ont moetingscentrum Koningshof. Het Stuk grond, waar de fietsen stalling moet komen, is deels ei gendom van Aegon en deels ei gendom van de gemeente Maas sluis. Het is, denken wij, inder daad een ideale plek' voor het starten van een bewaakte fiet senstalling", aldus Cor de Jonge van de afdeling stadsontwikke ling. Klok is inmiddels druk aan het overleggen met de regionale dienst voor detailhandel en kleinbedrijf voor het krijgen van een startsubsidie. De ondernemer heeft ongeveer 12.500 gulden no dig om zijn plannen te realiseren. Naast het betaald parkeren kun nen mensen ook de fietsen laten graveren. „Ik heb goede hoop dat alles rond komt", aldus Klok. „Ik denk begin april met de exploita tie te beginnen." Maassluis - De vochtproblematiek blijft de gemoederen in de Maaüssluisse Vertowijk be zig houden. Al jarenlang klagen de eigenaren van woningen en de huurders over vochto- verlast en schimmel en zwamvorming. Een adequate oplossing voor het probleem is nog steeds niet gevonden en ook de gemeente Maassluis staat met lege handen. In ontmoetingscentrum Koningshof werd gis teravond op initiatief van de stichting Samen levingsopbouw Maassluis (SSM) uitgebreid gepraat over de problemen en werd tevens een mogelijke oplossing voor het probleem gepresenteerd via een uitleg over bodemhy- grolaüe: een systeem, waarbij kruipruimten worden afgedekt met isolerend materiaal, waardoor het vochttransport naar de woning afneemt en -'zwam- en schimmelvorming wordt voorkomen. Ir A. de Borst legde de enkele tientallen be woners van de Vertowijk uit hoe de proble matiek van het vocht in een woning ontstaat, waarna uitvoerig werd ingegaan op de bo- demhygrolatie. Duidelijk werd wel dat het sy steem de nodige vraagtekens oproept voor de Vertowijk, omdat in de kruipruimten van de woningen veertig centimeter water staat. Vochtwering is dan vrijwel onmogelijk omdat de kussens met het isolerende materiaal dan niet kunnen worden aangebracht in de kruip ruimten. Met gemengde gevoelens gingen de bewoners van de wijk na afloop dan ook huis waarts, al is de oplossing van het probleem wel iets dichterbij gekomen. Onder de belangstellende toehoorders ook wethouder Mees Duimelaar en de directeur van het gemeentelijk woningbedrijf.Jan Ba rend recht en raadsleden van vrijwel alle poli tieke partijen. er een r terie van v lelijke Schiedam naar schatting een ton kan opleveren ten behoeve van woonconsumenten. Volgens Reijnhout kan Schiedam aanspraak maken op een bedrag uit de wüonconsumentenpot. Het geld kan, zegt hij, besteed worden voor informatie aan bewoners en voor hun ondersteuning bij in spraak. Hij ziet de SSSW, de be wonersverenigingen en de bewo nersdeskundigen als de aangewe zen instellingen, waar het geld te recht kan komen. Reijnhout heeft samen met CPN'er Eef Collé etn brief gé schreven aan de raadscommissie stadsvernieuwing, waarin ge vraagd wordt om de afgelaste commissievergadering alsnog tè doen plaatsvinden, aansluitend op de vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. „Er zijn enkele punten, die geen uit stel dulden. De dreigende opzeg ging van de contracten van de bewonersdeskundigen, het her stelplan voor de 213 Sint Jozef woningen in Schiedam-West, dat mag niet op de lange baan wor den geschoven", aldus Reijnhout Schiedam Uit een auto aan de Jozef Oreliosingel in Schiedam is voor meer dan duizend gulden aan foto-apparatuur gestolen. De; dief brak zowel de kofferbak als het portier open. De 21-jarige ei-' genaar mist twee fototoestellen, i filmrolletjes, een radïo-cassette-j recorder en wat los geld. Een 62-jarige man uit HXAm-' bacht was zijn klopboormachine kwijt, nadat hij bij het loket op, station Schiedam/Rotterdam-' West een treinkaartje had ge kocht Het gereedschap zat ïn een plastictas, die hij even naast zich" neer had gezet Maassluis Burgemeester erf wethouders van Maassluis zullep de motie, waarin wordt gevraagd om uitbreiding van de afdeling milieu, toch uitvoeren. Tijdens de algemene beschou wingen was de motie, waarin om uitbreiding wordt gevraagd, mét algemene stemmen aangenomen. Het college zegde toe voor I maart te zullen komen met eeh notitie. Toen die uitbleef, vroeg Pieter Hoogenraad (PvdA) om opheldering. Wethouder Duime laar zegde deze week toe dat de notitie binnenkort aan de raad ter discussie zal worden voorge legd. Door het plotselinge vertrek van Elly Coenen naar Nuth was heter niet van gekomen om eer der tot actie over te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1