Ouderenbonden willen centrum op Emmaplein MI8IIIGS DAGBLAD SGHiEOAMSCHE COURANT 1SII WATERWEG COURANT Maassluis wil schade verhalen op Rotterdam Steendijkpolder: 800 schadeclaims* Juwelier overvallen Brand in 't Parkweg Hoogstraat:'Erfpacht omlaag9 D66 doet niet mee aan PvdA- campagne Vijftig banen dankzij ADV Architecten geven uitleg sloop idige dëteit: Zakelijkheid voorop bij Vlaardingen 2000 METHETODBOPUWSnM DINSDAG 4 MAART 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. ji!1lllllllill!N!I!lllllllllimilllllMIIIIII!IIIil]|[lltlfllll|lll|Mill|IMflllll|||[||[|IllilMlil!llllllllll[|l!ilinill!lllllim[||||Wiin Maassluis Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek, heeft de vaste kamercommissie milieu in de Tweede Kamer gisteren een notitie aange boden over de saneringsvoorstellen, die moeten leiden tot sanering van de grootste gifwïjk van Nederland, de Steendijkpolder. Minister Winsemius heeft al positief heslist over de op zet van een saneringsonderzoek voor de Albert Schweitzerdreef. En er is een voorlopig besluit geno men voor de locatie met verontreinigd havenslib. Ambtenaren van het ministerie bereiden momenteel een ambtelijk stuk voor over de Steendijkpolder en de Merwedepolder Ln Dordrecht. Beide verontreinigin gen, vergelijkbaar met elkaar, komen eind deze maand aan de orde in een volgende vergadering van de ka mercommissie milieu en de leden zullen daarna de mi nister adviseren over de te nemen stappen. Overigens wordt de gemeente Maassluis, zoals wij in januari al meldden, nog steeds overstroomd met ver zoeken tot schadeloosstelling door de bewoners van de Steendijkpolder. „De mensen reageren massaal", weet Harm Woudstra. Wethouder Izaak van der Knaap, die ondermeer mi lieu en financiën in zijn portefeuille heeft: „De claims maken onderdeel uit van het juridische spel. Daar heb ik geen enkele moeite mee. Sterker nog, wij als ge meente hebben de mensen tijdens de informatie-avon den geadvisseerd om een schadeloosstelling te vragen. Op die manier ontstaat er ook voor ons een stukje dui delijkheid, Wij zullen ook onze rechten veilig stellen." De rechter moet een oordeel vellen over de verzoeken tot schadevergoeding. In Den Haag en Dordrecht is dat <ifuiftsirlb/f\fi.praim/ti-i-ti fünyu Uit het RN van 22 januari. al voordelig uitgevallen voor de bewoners. „We wach ten maar af. Als de rechter de claims inderdaad toe wijst, dan gaat het de gemeente veel geld kosten. Op onze beurt zullen wij dan ook de schade proberen te verhalen." Van der Knaap doelt daarmee op de gemeente Rotter dam. Het havenslib werd immers via Rotterdam aan geleverd. „Echt, wij hebben te goeder trouw gehandeld en wij wisten niet dat het om verontreinigd slib ging, In 1973 kregen wij van de provincie opdracht om de plassen in de Oranjepolder te dichten. Wij hebben ge vraagd om wat voor slib het ging en wij hebben voor de eer bedankt toen bleek dat het verontreinigd slib was. Niet wetende dat wij al eerder slib met verontrei nigingen hadden aangeleverd gekregen. Wij hebben een bijdrage geleverd aan de nationale economie. Door de polders voi te spuiten kon Rotterdam het slib van de havens en de Waterweg op een goedkope manier kwijt. Voor de gevolgen zijn wij niet alleen verant woordelijk." iiiiiiimiiiiiMmiimmiimiimiiiiiiinmiiiimiinjimiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii» Maassluis Het opslaan, van puin op het havenhoofd in Maassluis door de Zwijndrechtse firma Blom moet aan banden worden gelegd. „Alleen als het puin direct in de schepen wordt gereden, hebben wij er geen be zwaar tegen", aldus een woordvoerder van de haven dienst. „En het direct storten is mogelijk. Als het puin een paar dagen blijft liggen en er komen schepen met buizen, dan kunnen ze op het havenhoofd niet laden en lossen. Dat is ons probleem. Vandaar dat het puin niet al te lang kan blijven liggen." De maatregel van de gemeente Maassluis heeft de woede gewekt van K. Labije, die, zoals hij zelf zegt, zeer begaan is met het lot van de Maassluisse haven. „Ik heb erbij gezetep, toen tegen Blom werd"*gezegd dat hij het puin direct in de schepen moest Vlaardingen Juwelier Sluis aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen is vanmorgen rond tien uur overvallen door een on gewapende man. De overvaller wist geen grote slag te slaan. Hij vluchtte met een kleine buit in éen gestolen auto, op de hielen gezeten door het Vlaardingse po litiekorps. De politie in omliggende plaatsen werd gealarmeerd. Nadere bij zonderheden kon de politie van morgen nog niet geven. Schiedam Onbekenden heb ben vannacht geprobeerd brand te stichten in 't Parkweg, een trefcentrum voor buitenlanders in Schiedam. Er werd een bran dend voorwerp tegen de voor deur gelegd. De brandweer kon echter voorkomen dat het vuur verder reikte dan de hal. De schade aan het pand bedroeg on geveer vijfduizend gulden, Schiedam De arbeidsduurver korting .(ADV) bij de gemeente Schiedam maakt een herbezet-' ting mogelijk met bijna 50,75 for matieplaatsen. Voor een deel gaat het hierbij om behoud van werk gelegenheid, die anders door de bezuinigingen verloren zou zijn gegaan. Met het nieuwe voorstel lijken B en W tegemoet te komen aan de ambtenarenbonden, die eind vorig jaar botsten met, PvdA-wethouder Posthoorn. De budgettaire consequenties zijn hoger dan geraamd was, maar door het later vervullen van en kele vacatures wordt dat opge lost Vlaardingen De drie architec ten, die gebouwen hebben ont worpen voor de zuidwand van het Veerplein, geven vanavond tekst en uitleg over hun plannen in de Burgerzaal van het Vlaar dingse stadhuis. De gemeente heeft voor die locatie een archi tectenprijsvraag uitgeschreven en het publiek krijgt, staat in het draaiboek, een belangrijke stem in de beoordeling. De eerste presentatie van de Êlannen vindt vanavond plaats, 'ie bijeenkomst begint om acht uur. De komende twee maanden wordt van de schetsen en ma quettes een expositie ingericht, zodat iedereen zich een oordeel kan vormen over de plannen. In bet gebouw aan het Veerplein moet behalve woningen en win kels ook de nieuwe vestiging van tic gemeentebibliotheek komen. De bedoeling is, dat eind april door de gemeenteraad een keuze wordt gemaakt uit de drie plan laden en niet meer een paar da gen mocht laten liggen. Bewo ners hadden geklaagd, omdat het onesthetisch was. De mensen vergeten dat het inkomsten zijn voor de haven, want er worden normaal precariorechten betaald. Er zijn al genoeg actiegroepen te lgen de haven. Ik ben vóór de ha ven. Laat Blom gewoon rijn werk doen. Het is altijd goed gegaan en waarom moet het nu plotseling verboden worden?" In de commissie ruimtelijke or dening, onder voorzitterschap van Mees Duimelaar, uitte Labije nog eens zijn grieven, „Wethou der Van der Knaap zegt steeds dat hij voor de haven is, maar hij is gewoon tegen. Kijk, in twee maanden van dit jaar rijn zeven coasteis.en 12 duweenheden in de' haven geweest Goed voor 10.000 gulden aan havengeld. En het kan veel meer worden, als de haven maar op de jttiste diepte wordt gebracht Vorige week heeft een schip zes uur vast voor de brug gelegen. Op die manier kom je er natuurlijk nooit" Wethouder Duimelaar hoorde de hartekreet van Labije aan, maar kon niets doen. „U zit hier bij de verkeerde wethouder, u moet naar de commissie openbare wer ken. Het havenbeleid is een zaak van collega Van der Knaap, maar ik zal hem uw grieven wel over brengen." Labije is niet van plan om het er zomaar bij te laten zitten. „Dan ga ik wel naar het politieke forum van vanavond. Dan zal ik Van der Knaap eens aan de tand vóe len," Vanavond discussiëren de poli tieke kopstukken van Maassluis in de zitkuil van ontmoetingscen trum Koningshof over de plaat selijke politiek. De bijeenkomst begint om acht uur. Winkeliers ergeren zich aan leegstand Vlaardingen Het verval van drie lege pandjes tussen de Afrol en de sluizen is -winkeliersvereni ging d'Oude Hoogh- straet een doom in het oog. De gemeen te moet zorgen dat die panden verkocht en opgeknapt wor den, zo staat in een rapport dat de vere niging gistermiddag aanbood aan wet houder Jan Madern. Ook aan de ver keerssituatie en het profiel van de straat moet veel verande ren, wil het publiek de winkels aan het staartje van de Hoogstraat weer kunnen vinden. Met een kleine afvaardiging, aangevoerd door Hans van der Linden, kwam d'Oude Hoogh- straet op bezoek bij de wethou der. Om hun eisen kracht bij te zetten, waren zij graag met wat meer collega's gekomen. Maar het was niet anders. Hoopgevend was evenwel, dat Madem zei dat de gemeente het rapport best kon gebruiken. „Het gaat niet in de prullebak." De vereniging maakt zich al ge- gezicht keistraat niet ten goede. De ge meente verkoopt de panden voor een symbolisch bedrag, maar dat is de winkeliers niet voldoende. De erfpacht moet fors omlaag, betogen zij in hun rapporti „Want de bedragen die daar gevraagd worden kan een gewone winke lier niet opbrengen. Een bakkerij kun je er niet beginnen", aldus Van der Linden. Ook voor wat betreft de ver keerssituatie hebben de winke liers veel noten op hun zang. Zo willen rij meer "parkeerplaatsen in de buurt van hun winkels en zouden er meer fietsklemmeh moeten komen. Het profiel van de Hoogstraat tussen Afrol en sluizen zou, net als de rest van de winkelstraat, met bloembakken en zitjes gezellig moeten worden gemaakt. Maar Madem en ziin verkeer- sambtenaar Roel Blom gingen pas echt moeilijk kijken, toen zij zagen dat de winkeliers in hun rapport ook wijzigingen op het verkeerscirculatieplan voorstel len. Zo willen zij, dat de parkeer garage aan de Afrol ook vanaf de Hoogstraat bereikbaar wordt en dat automobilisten van de Afrol rechtsaf de Gedempte Biersloot op kunnen en zo het centrum kunnen bereiken. Volgens het VCP kan dat allemaal niet Ma dem keek bedenkelijk: „Dit wordt heel erg moeilijk. En het zijn toch allemaal cruciale onder delen van uw plan." Blom zei het nog sterker „Dit is niet of nauwe lijks te realiseren." Het staartje van de Hoogstraat moét volgens de winkeliers no dig worden opgeknapt. Op een ander punt kon Madem de winkeliers wel hoop bieden. D'Oude Hooghstraet wil, dat er vanuit de parkeergarage een loopbrug komt naar hun straat. „Wij zijn aan het bestuderen of dat financieel haalbaar is," ver telde Madem. i Schiedam De drie samenwer kende ouderenbonden in Schie dam willen dat de gemeente een grootschalig ontmoetingscen trum voor hen realiseert op het Emmaplein. „En het moet niet zo'n misselijk gebouwtje worden, er moet ruimte rijn voor min stens acht biljarts", poneerde gis terochtend Tiny ICrikke-Hein. Verder moeten een sportzaal en een (besloten) sociëteit tot de mo gelijkheden behoren, zei zij. Me vrouw Krikke voerde het woord namens de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (ANBO), de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) en de Pro testants-Christelijke Ouderen bond (PCOB). De ANBO en de KBO maken al jaren gebruik van een solide, maar verwaarloosd schoolge bouw tussen de Lange Nieuw- straat, het postkantoor en de Nieuwe Haven, naast het oefen lokaal van de Rijnmondband. Arie van Loenen (ANBO): „Toen ik hier voor het eerst kwam, dacht ik: wat zitten die oudjes weggestopt. Is dat soms represen tatief voor hoe de gemeente rich opstelt naar de ouderen toe?" De sociëteit Sint Jozef staat ver scholen achter de streekmuriek- schooL In de oorlog namen de Duitsers er hun intrek, nadien werd Tuberova er gevestigd, en nu-al veertig jaar 'wonen' de ou derenbonden er. Zij verlangen dat de gemeenteraad geld uit trekt voor nieuwe ramen, repara tie van het dak en verlaging van vijf mondige ouderen in het slopje naast hun bedreigde sociëteit: de heren Arie van Loenen en Lansbergen en de dames J. Koeman Teeuw. P. Schouten en Tiny Krikke- plafonds, „want het is een prach tige plek, middenin het cen trum", zegt mevrouw Krikke. Het ziet er echter niet naar uit dat renovatie tot de mogelijkheden behoort, want de PvdA/WD- coalitie heeft laten weten dat de bonden er weg moeten. Mevrouw Krikke: „Wij hebben daar een gesprek over gehad met de wethouder, over wat er dan moet gebeuren, maar dat leverde niets op. Het bleek zelfs dat wij het beter wisten dan de ambtena ren. Die zeiden: uw ruimte moet gesloopt, want er is een andere. bestemming voor. Maar dat is he lemaal niet waar. Deze plek heeft geen bestemming." Toch moeten de bonden binnen vijf jaar de Sint Jozef-sociëteit verlaten hebben. „Dan moet de gemeente ons iets anders geven," vinden de drie bonden. De PCOB schaart zich achter dit standpunt, ofschoon deze bond geen soos heeft en evenmin gebruikmaakt van Sint Jozef. Deze bond heeft elke maand een contactochtend, aldus mevrouw J. Koelman- Teeuw, en ook voor andere acti viteiten is haar bond aangewezen op dienstencentrum 4 Molens. Mevrouw Krikke: „De gemeente heeft ons als alternatief de Finse school aangeboden maar die bleek van Rotterdam te rijn! Nou ja. Later werden wij uitgenodigd te komen kijken in de oude scho len aan de Waranda, waar nu kunstenaars ritten. Dat is ook oud. Wij hebben tegen de ambte- -naren gezegd: nou hoef je ons niet meer te vragen als je niks beters kunt laten zien, wantje weet best wat wij bedoelen: grote ruimte, met brede deuren, zodat ook mensen met een rolstoel naar binnen kunnen." Arie van Loenen, eveneens ANBO-lid: „Het schoolgebouw aan de Parkweg, waar nu de etni sche minderheden zitten waar ik het trouwens mee eens ben, ik bedoel niet dat rij weg moeten zo'n soort schoolgebouw zou ook goed rijn. Maar dan is onze extra eis dat het meer in het centrum komt" Mevrouw Krikke zegt niets aan een dienstencentrum te hebben. „Dat is veel te open. Een sociëteit biedt meer beschutting." Cees Lansbergen (KBO, ex- KVP-raadslid) vindt dat de poli tiek veel meer voor de bejaarden moet doen. „Voor jongeren wordt zoveel gedaan. Voor ons niet, want wij timmeren niet aan de weg. Spandoeken kennen wij niet, dat is niks voor bejaarden. Ze denken: die ouwetjes houden zich wel rustig. Ze denken: het duurt hun tijd wel uit" Mevrouw P.Schouten (PCOB): „Maar dat is kortzichtig. Investe ren in bejaardenwerk is investe ren in de toekomst, want de jon geren van nu worden ook oud hopelijk. En als je dan nu alvast de voorzieningen treft, heeft de generatie van na ons ook alvast wat" Mevrouw Krikke: „Ik zou beslag willen leggen op het Emmaplein. Een grote overdekte ruimte, lek ker opgewarmd. Dat is idealis tisch, maar niet onbereikbaar. Jongens, we gaan tegenwoordig naar de maan en dat kan maar zo! Dan moet dit toch ook kunnen?" Schiedam Bestuur en fractie van D66 in Schiedam voelen er niets voor de PvdA-campagne luister bij te zetten door deelname aan een politiek café, dat de soci alisten donderdag houden in zaal Irene. D66 is erkentelijk dal de PvdA haar aanwezigheid op prijs stelt, maar gaat niet op de uitnodiging in, omdat vier jaar lang gepro beerd is met de PvdA over tal van zaken te discussiëren. Be stuur en fractie van D66 schrij ven, dat dat geprobeerd is in het forum waar dat primair hoort, namelijk de gemeenteraad. „Echter bleek dat veelal tever geefs te zijn. Wij noemen in dit verband de opbouwwerkproble- matiek, het woonwagenvraag- stuk en de kwestie van de Som- meisdijksestraat. Voorts wijzen wij u op d< openbare discussiea vond over de erfpachtproblexnen in Woudhoek-Noord in januari 1985, waar uw partij volstrekt ten onrechte elke discussie uit de weg ging en het vuile werk liet op knappen door de coalitiepart ner", aldus D66. Als discussie met de PvdA eerder niet lukte, zal het donderdag ook voor niks zijn, concluderen de de mocraten. 'Mensen opzoekendat vergeet de politiek Vlaardingen Niet ge hinderd door partijbelan gen, dogma's en fractie discipline willen Nel Kes- ter en de haren ten strijde trekken tegen de naar hun 2eggen arrogante ma nier, waarop in Vlaardin gen politiek wordt bedre ven. „De politiek moet va ker de mensen opzoeken", luidt hun credo. Glimmend van trots presenteer de Vlaardingen. 2000 gisteren, een maand na de oprichting, het ver kiezingsprogramma. Nog eerder dan D66, waar vijf van de elf kandidaten van de lijst-Kester uit afkomstig zijn. „Eén zetel halen wij zeker", is de heilige overtui ging van de nummer twee op de lijst, Don Rodrigues. Het werd in Vlaardingen hoog tijd voor een partij die zich uit sluitend inzet voor het stadsbe lang, vindt Vlaardingen 2000. „Je wordt gekozen door de burgers van Vlaardingen, dus daar ligt je verantwoordelijkheid, daar moet je je gezicht laten zien. De meeste raadsleden vergeten dat," vindt NelKester. Kwetsbaar Gemakkelijk zal dat zeker niet zijn, weet Don Rodrigues. „Juist raadsleden die zo opereren, die nadrukkelijk voor de burger kie zen, krijgen het moeilijk. Ande ren kunnen zich altijd verstop- pen achter partijprogramma's of achter het beleid van burgemees ter en wethouders. Dat doen wij zeker niet, maar dat maakt ons wel kwetshaar," Nadat zij door de ledenvergade ring van D66 was gepasseerd voor de functie van lijsttrekker heeft Nel Kester overwogen om de politiek vaarwel te zeggen. „Maar ik kreeg zoveel leuke re acties, telefoontjes, brieven, dat ik dacht: Ik kan er niet mee stop pen. Ik wil blijven proberen iets voor de Vlaardingse bevolking te betekenen," Zij was nog juist op tijd om zich met een eigen lijst in te schrijven voor de verkiezingen. Dat moest een naamloze lijst zijn. Als Vlaar dingen 2000 kon de partij niet meer worden ingeschreven. Sneu, vindt Nel Kester. Zoals zij het ook sneu vindt, dat op de lijst haar kandidaten niet bij de voor naam worden genoemd. Andere partijen hebben wel de voorna men van de kandidaten op de lijst laten zetten. „Wij wisten niet dat dat kon. Jammer, want het staat wat vriendelijker met de voor naam erbij." Zakelijk Algemene politieke verhandelin gen zijn in het programma van Vlaardingen 2000 niet te vinden. Nel Kester: „Wij hebben een kort en zakelijk programma, helemaal toegesneden op de Vlaardingse situatie." Van dat programma neemt het hoofdstuk Verkeer een relatief groot deel in beslag. Zo pleit de nieuwe partij voor lagere tarie ven voor het betaald parkeren en voor veilige fietsroutes en over steekplaatsen. De. verkeerslich ten zouden voor voetgangers lan ger op groen moeten blijven staan. „Ouderen en invaliden krijgen nauwelijks voldoende tijd om over te steken. Dat levert ge vaarlijke situaties op." De sluitingstijd van de horeca, vindt Vlaardingen 2000, moet van twaalf uur worden verlegd haar één uur. Nel Kester. „Wil ie iets verbeteren aan het culturele leven in de stad, en daar heeft de gemeente dé mond van vol, dan is zo'n maatregel gewoon nodig. Dat heeft alles met elkaar te ma* 1 ken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1