miERWEB Barrika vindt het erg eng op straat SPORT Shell mist mankracht Van der Velden blijft één brok fanatisme 1 ma Dep van politiek Politiek centraal tijdens vrouwendag WÈÈIIÊSSBÊSÊÊÊSSÊKÊt Jazzcafé in oude kantine RoeJants CDA-vrouwen bundelen krachten SchiedamFietsen of wandelen in het donker is voor veel vrouwen uit den boze. Een onderzoek naar onrustgevoelens in Nederland, uitgevoerd door het ministerie van justitie, heeft aangetoond dat 42 procent van de jonge vrouwen in grote steden 's avonds niet meer de straat op durft Van de 31 overigen zegt een zeer hoog percentage" angst te hebben SBLhmwpwbrmmbmw voor aanranding. Eng op straat. Dat is de veelzeggende titel I van de thema-avond die vrouwenontmoetingscentrum f Barrika in Schiedam op 18 maart houdt Schiedam wordt het traject van de binnenstad naar Groenoord als één van de engste routes erva ren. „Of je nu via het Beatrixpark gaat of langs station Nieuwland, je komt steeds langs heel stille stukken waar geen woonhuizen zijn. De meeste angst is er voor fietstunnels, want je kunt dan geen kan top". „Het is een groot probleem", zegt initiatiefneemster Bea Oomens, „Vrouwen moeten steeds vin dingrijker oplossingen bedenken om zich veilig te voelen. Meestal proberen we in een groepje tege lijk naar huis te fietsen. Er zijn daarvoor hele routes uitgestip peld, zodat iedereen veilig thuis kan komen, zonder lastig geval len te worden. Ik haal het ook niet in m'n hoofd 's avonds in een mi nirok op de fiets te stappen. Soms trek ik wel een regenpak aan en ga op een mannenfiets". Het zijn allemaal oplossingen die uit nood zijn geboren. „Het be langrijkste is natuurlijk dat die enge situaties verdwijnen". In Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 4 maart 1986 Vlaardingen Na de winst van afgelopen week einde op RET 2 hadden de heren van WIK. nu ook geen moeite met het eerste team van RET: 13-2. VZC kwam niet verder dan een 5-5 gelijkspel. Een agressief spelend Rijnmond snoepte hun een puntte af. Shell kwam mankracht tekort tegen het reser veteam van RWV en moest de opponent naast zich dulden: 6-6. WIK RET <h) 13-2 De Vlaardingse coach had zijn team opgedragen ver van eigen doel te spelen,"' zodat de RET-ploeg geen kans had om afstandscho ten te lanceren, In de eerste periode wilde dit niet lukken, maar naarmate de wedstrijd vorderde ging het verdedigen èn het scoren de WlK-speiers steeds beter af. Slechts in het laatste kwart moesten zij toe staan dat de Rotterdamse opponent de WIK-keeper tot tweemaal toe passeerde. Periodestanden: 2-0 5- 0,8-0,13-2. VZC—Rijnmond (h) 5-5 VZC kon tegen het ge- tructe Rijnmond slechts met moeite een gelijkspel uit het vuur slepen, terwijl de Vlaardingers boven dien veel last ondervonden" van het matige arbitrale optreden. Boven water werden er regelmatig klap pen aan de VZC-ers uitgedeeld, maar er werd niet tegen opgetreden. Desalniettemin moet VZC toch de hand in eigen boezem steken, omdat de numerie- den ||e5-5'et Werd™ b™"t' Periodestan- Met acht de Sheli-ploeg te kort. Het conditionele aspect speelde naar behoren, maar desondanks zag men geen kans het reseiveteam ran de Watenmenden 4JwU aag ,te Ep£len' Peridestanden: 2-5,4- S"£6^eVA(t» 11 tóams hielden el- Kaar gedurende de hele wedstrijd in evenwicht De- in de,t?veedJe even een voorsprong, maar die werd kort daarna door Ammerentia Goö- aendoip teniet gedaan. Periodestanden: 0-0,1-1,1-4. SSSnf"^Udng'6't- Geen moment slaagden ie Vikmgers er in om Sassenheim, dat in dethiifewedsWdI nog met 9-6 was verelagen. enigs zins partij ie bieden. Marco van der Burg scoorde 4-0I, Mg9-1 V°°r ^"S'60-Periodestandeij: 'Teveel binkies zijn verziekt' Eng op straat: het thema van da avond die Barrika houdt. Knelpunten Barrika is niet van plan 18 maart slechts een stortvloed aan klach ten, te ventileren. Vooraf worden de knelpunten geïnventariseerd. Na de discussie-avond wordt dan een 'enge' nachtwandeling door de stad gehouden, waarvoor ook plaatselijke politici en de politie worden uitgenodigd. Op die ma nier hoopt het vrouwencentrum concreet aan te kunnen geven welke situaties verbetering be hoeven. Ook zonder een dergelijke inven tarisatie heeft mede-initiatief neemster Karin van Oosten wel suggesties om de onrustgevoelens enigszins in te dammen. „De poli tie moet op de afgelegen stukken intensiever surveilleren", vindt zij. „Het probleem is alleen dat het korps voor het overgrote deel uit mannen bestaat. Zij kennen die gevoelens niet. Maar", voegt Het zijn soms heel simpele zaken reau te stappen is daarmee al flink verlaagd. Van een vrouw hoef je immers geen opmerkin gen te verwachten in de trant van: u zult het er zelf wel naar hebben gemaakt, of: wat deed u dan ook nog zo laat op straat, me vrouwtje? Ook op- politie-oplei- dingen krijgt het gedrag in dit soort situaties meer aandacht". Besparing zij er aan toe, „er zijn al verbete ringen te zien. Tegenwoordig is er bijvoorbeeld 's avonds en 's nachts altijd een agente oproep baar. Vrouwen kunnen dan bij een vrouw aangifte doen van verkrachting of aanranding. De drempel om naar het politiebu- waaraan vrouwen zich storen. „Het is bijvoorbeeld heel jam mer", meent Bea Oomens, „dat in het kader van energiebesparing straatverlichting wordt uitge daan. Het negatieve effect daar van is dat wij ons onveiliger voe len". Op langere termijn vindt Barrika dat vrouwen nauwer betrokken moeten worden bij de plannen makerij in het stadskantoor. „Als we in een vroeger stadium had den kunnen meepraten over de planologische invulling van de stad, hadden we misschien die fietstunnels kunnen voorkomen. Dan hadden we de politiek er ook op kunnen wijzen dat afgele gen fietspaden, die tussen de bos jes verscholen liggen, leuk zijn voor een zomers netsritje, maar als het eenmaal donker is, is het minder prettig daar te rijden". Hoe reclame onbedoeld propa ganda kan worden, laat een bord in het centrum van Schiedam zien. Er zijn in de bijbehorende winkel gewoon stempels te koop, maar nu de p is weggevallen lijkt het wei een verkapt stemadvies. Stem Els: dat moet dan CDA- raadslid Els Hellwigzijn, de enige Els, die in het Scliiedamse ge meentebestuur actief is. Als de betreffende winkelier een andere partij stemt, zal hij wel gauw zijn bordje laten maken... Schiedam Op dezelfde dag dat B en W be kendmaakten dat hem een borecavergunning J was verleend, opende W.H. Verwijs zijn jazz- café op de hoek van Korte Haven en Elzen- "steeg, De Ditch heet 't Het is gevestigd in de -voormalige kantine van drukkerij Roelants. TWegens inkrimping van het personeel had j. Roelants die kantine niet meer nodig. Het was er dit weekeinde tjokvol, maar som- mige bezoekers bleven niet lang. De vier jazz- muzikanten die optraden, een swingend Leids bandje, produceerden dusdanig veel de- fcibellen dat de gasten elkaar in de oren moes- fen schreeuwen om nog wat te verstaan. Vol gens een enkeling zou er gemakkelijk ook zonder versterkers gemusiceerd kunnen wor den. :ïn de ad vertentie maken B en W bekend, dat bet belanghebbenden vrij staat binnen dertig dagen een bezwaarschrift in te dienen. Vrij dagavond kreeg de politie geen klachten bin nen uit de buurt, zodat jazzminnend Schie- <iam hoopt dat de nieuwe culturele voorzie ning in stand blijft. De Ditch heeft twee kort stondige voorgangers gehad, van overigens "andere ondernemers dan Verwijs. Er was er korte tijd een aan de Vlaardingerstraat en |eind jaren zeventig had Jan Reeling zijn jazz- petiviteiten in maison Tivoli. Inschrijven voor volkstuinen Schiedam Volkstuinders In spé kunnen jzich weer opgeven voor een lapje grond op het Volkstuinencomplex Thurlede aan de Par- Jkweg. De inschrijving van kandidaat-tuin ders was in verband met de lange wachtlijst in (1984 gestopt De meeste wachtenden hebben ^inmiddels hun fel begeerde tuintje bemach- itigd. 'Het inschrijven kan tot en met maart elke za- 'terdag tussen tien en elf uur in het vereni gingsgebouw aan de Parkweg. Vanaf mei tot ;en met september kan dat op vrijdag tussen 'zeven en acht uur 's avonds. Waterweg Tijdens de Interna tionale Vrouwendag staat de plaatselijke politiek centraal in de Waterweggemeenten Maas sluis en Schiedam. In Vlaardin gen is slechts een bescheiden pro gramma. De Schiedamse en Maassluisse vrouwen kunnen zich zaterdag 8 maart de gehele dag vermaken tijdens tal van ac tiviteiten. In Schiedam kunnen de vrouwen op verschillende plaatsen in de stad te recht In de ochtenduren (elf uur) speelt de Delffse toneelgroep Travaat in de kleine raai van het Passagetheater het stuk 'Geslacht'. Het stuk bestaat uitvier dialogen van Dario Fo. Aansluitend is er in het vrouwenontmoetingscentrum Barrika gelegenheid tot het nuttigen van een eenvoudige lunch, waarna in het vrouwenhuis de vrouwelijke kop stukken van de verschillende politieke partijen met elkaar in de slag gaan. In Barrika is ook een expositie te be wonderen van vrouwenportretten. In de namiddag is er een Italiaanse maal tijd, waarna in de Blauwe Brug het vrouwenf eest losbarst De muziekband Four and More zorgt dan voor de muzi kale omlijsting. In Maassluis is 'herverdeling van macht* als thema gekozen. *s Morgens (tien uur) starten de festiviteiten in het vrouwenhuis aan de Noordvliet met een infomarkt, georganiseerd door de Maassluisse vrouwenorganisaties. Na de lunch vertrekken de vrouwen naar het mini-theater De Schuurkerk, waar om half drie de vrouwenband van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen speelt. Over het thema 'herverdeling van macht' discussiëren vanaf drie uur vrouwelijke politici. Aan de discussie, die onder leiding staat van Lelïa Kui per, nemen Gerda van Dijk (CDA), Yvonne de Groot (PvdA), Liesbeth Snoeck (WD), Elly Doddema (PPR/PSP) en een vertegenwoordig ster van D66 deel. In de avonduren leest Astrid Roemer voor uit eigen werk, waarna de film Tootsie, met in de hoofdrol Dus tin Hoffman, wordt ge draaid- De vrouwendag wordt afgeslo ten met het voordragen van een ge dicht van Joke Smit. In Vlaardingen heeft de VLOS (Vlaar dingen voor ontwikkelingssamenwer king) het initiatief genomen om een bijeenkomst te organiseren met als on derwerp de Filippijnse vrouw. Om twee uur opent mevrouw Van Lier een foto-tentoonstelling over de Filippij nen. Vrouwen die suggesties hebben voor verbeteringen kunnen tot 12 maart bij Barrika aan de Lan ge Kerkstraat 62 terecht. Maassluis Het CDA-vrouwen- beraad heeft nu ook een afdeling in Maassluis. Tien CDA-vrouwen hEbben het initiatief genomen om te komen tot de oprichting. „We richten ons onder meer op een betere integratie van de vrouw in onze partij", stelt Willy Woudstra, één van de initiatief neemsters. Ook in 1981 is een poging gedaan om te komen tot een aparte afde ling. „Maar die poging is op niets uitgelopen", aldus WUly Woud stra. „Ér zijn toen tweehonderd uitnodigingen de deur uitgegaan en slechts drie vrouwen kwamen op de bijeenkomst af. Nu Is de start hoopvoller". Ook niet-leden van het CDA kunnen zich aansluiten bij het vrouwenberaad. Zij worden voor maximaal twee jaar aspirant-lid. De vrouwen hebben dan geen stemrecht. Na de kennisma kingsperiode kunnen de vrou wen dan lid worden van het CDA. Willy Woudstra: „Want we on derschrijven de doelstellingen van die partij". Het is de bedoe ling dat de vrouwen op 12 maart weer bij elkaar komen. Het be stuur wordt voorlopig gevormd door F. van der Doel, A, Brent- jens, A. Groot, E. Speel en W. Woudstra. DOOR 5JOERD BOQTSMA Schiedam Jan van der Velden legt één van zijn plakboeken aan de kant en zegt: „Als ik soms die boeken weer eens door-, lees zou ik zo wel weer onder de lat willen staan. Soms gebeurt dat nog als oud-Sparta speelt. Maar als trainer heb je toch met andere dingen te maken. Als actief voetballer be leef je alles anders". Het mag alleszins duidelijk zijn dat Jan van der Velden, ïnmid- 1 dels 46 jaar, nog honger naar de bal heeft. De voormalige Lange Jan met de omo-Pet, 'de gang ster', zoals sommige spitsen hem noemden. Dè doelman, die met zijn uitwerp truc spitsen voor jo ker zette, Rinus Gosens gek maakte en Harga plat kreeg. Graag zou hij weer tussen de pa len willen staan en als het even kan, ook nog in het betaalde voet bal. Want daar heerst(e), in ieder geval vroeger, de mentaliteit die de trainer van Nieuwenhoom zo aprecieert Van der Velden is overigens niet teleurgesteld in de amateurvoetballerij. Verre van dat, hij heeft het uitstekend naar zijn zin bij Nieuwenhoom. Het fanatisme heeft Van der Vel- den nog steeds. Ineens krijgt zijn stem een resolute verheffing: „Ja, 00 ik praat veel over vroeger. Maar toen moest je nog drie seizoenen presteren om iets te betekenen, o Tegenwoordig zijn twee of drie 2i geslaagde acties tijdens een wed- strijd al voldoende. Teveel bin kies zijn verziekt. Ze hebben al les. zoals een auto en een video, maar als ze er moeten staan dan geven ze niet thuis. Ze willen te weinig doen om het hoogste te bereiken. De oudere spelers van een team moeten nog altijd het voortouw nemen. Zoals Cor Oostdijk bij Nieuwenhoom. Dat is eenvoorbeeld. Ik zou me kapot schamen als jongen van achttien of negentien jaar als ik niet har der zou werken, dan iemand van 37 jaar.'" Jan van der Velden: 'Mij spe lers hoeven alleen maar te weten wat ze goed kunnen'. (Wilton Fijenoord) niet maken. Zes jaar geleden ben ik al eens ge pakt, Ik had goede cijfers tijdens mijn opleiding voor de andere di ploma's, Daarna ben ik naar zo'n applicatiecursus gegaan, om toe- ila Tactiek i n Diamant Vlaardingen Het echtpaar Van Mourik-Van Wunnnik kreeg gisteren, op het 60-jarig I wa bruiloftsfeest, burgemeester Fred I "*nSen van Lier op visite. Zowel Willem Jacobus van Mourik als Elisabeth van Wunnik werd geboren in Rotterdam. Daar traden zij in 1926 ook in het huwelijk. Goud Het Maassluisse echtpaar J. de I Jong-Middelburg viert morgen, woensdag 5 maart, het 50-jarig huwelijksfeest In de bejaarden centrum De Vloot heeft me-1 vrouw Van Es-Hamoen het echt- paar vanmiddag al een bezoek gebracht en de gebruikelijke at tenties uitgereikt. Het echtpaar I woont sinds 1969 in Maassluis. Dag en nacht is hij bezig met voetbal. „Ik denk dat ik ir, 2 druk ker loop te maken dan anderen. Dat ligt in mijn aard opgesloten. We zijn dan wel amateurs, maar we spelen wel in de eerste klasse en daar moeten we ons naar ge dragen. We spelen met een elftal en dan mag het niet van zes of ze ven spelers afhangen. Die andere spelers moeten dan maar een in dividuele sport gaan bedrijven. Bij Nieuwenhoom is alles voor de ventjes geregeld. De velden lij ken op Wimbledon en die men sen die dat werk doen, krijgen van mij altijd een pluim. En daar mogen de jongens ook wel eens aan denken". Jan van der Velden is een trainer die weinig rekening met tactiek houdt Af en toe bekijkt hij wel eens een komende tegenstander, maar noteren is er niet bij. „Ik vind dat noteren van gegevens flauwekul. De systemen op het veld veranderen per seconde. Mijn spelers hoeven alleen maar te weten wat ze zelf kunnen. En dat heeft niets met tactiek te ma ken. Je moet de spelers, uitgaan de van hun kwaliteiten, op de juiste plaats neerzetten. En zeg gen wat ze gced kunnen. Slechte moet je als trainer niet voor een wedstrijd zeggen. Daar worden spelers alleen maar ner veus van. Je moet ze tijdens trai ningen op hun fouten wijzen. Dan accepteren ze kritiek sneller en hebben ze tijd om erover na te denken". Buiten zijn vierjarige periode als assistent-trainer bij SVV omgere kend, begint hij straks aan 2ijn achtste seizoen in de eerste klasse. Misschien is de hoofdklasse dichtbij, maar zou hij het niet eens in het betaalde voetbal wil len proberen+ „Het grote diplo ma is een moeilijke zaak. Je moet dan veertig tot vijftig dagen in tern op Zeist zitten, bij een betaal de club stage lopen en nog eens twee weken naar het buitenland. Ik kan dat tegenover mijn baas gelaten te worden tot de cursus voor het hoogste diploma. En daar kregen ik problemen met Blok, Hij wilde mij leren hoe een keeper een bal moet vastpakken, Toen heb ik hem gezegd dat hij ook wél eens iets van praktijk mensen mag aannemen. Maar ja, zij werken ook alleen maar uit boekïes. Uiteindelijk werden er twintig mensen toegelaten. Ik was de zogenaamde nummer 21, Ene (Clemens) Westerhof werd met een vier wel toegelaten. Joop Barnd heeft er in de VI wel eens overgeschreven, hoe dat zo maar kon. Ik had natuurlijk teveel waarheden verteld". „Daarom hoeft het van mij ook niet meer. En ik begin crook niet meer aan als assistent. Tweede viool spelen is niets voor mij. Daarvoor ben ik te prestatiege richt. Je moet je altijd maar aan de hoofdtrainer aanpassen," hebt nooit eindverantwoording. Daar naast is de hoofdtrainer ook een beetje bang voor jou. Hij ziet jou heel goed omgaan met de spelers uit het tweede en dat benauwd hem. Ze denken dan al gauw dat je de poten onder zijn stoel zit weg te zagen". Als Van der Velden niet voor een vierde seizoen bij Nieuwenhoom had getekend, dan waren er vol doende clubs geweest die hem graag hadden ingelijfd. Maar op een lager niveau trainen dat is ei genlijk niets voor hem. Van der Velden, zonder minderwaardig te doen: „Dan krijg je van dat car- navalswerk, Meer op de gezellig- heidstoer en aan de bar hangen". Collega's Met zijn collega's heeft de Schie dammer weinig contact Voor de wedstrijd maakt hij nog wel eens een babbelde, maar daar houdt het vaak ook mee op. „Ik bel ook nooit trainers over tegenstanders op. Anderen bellen mij wel. Maar daar heb je niet altijd wat aan. Wij wonnen van HOV met 6-0. Een week later wordt Blauw Zwart door HOV van het veld gespeeld. Zeiden de mensen: 'Dat wordt volgende week wel 12-0,, voor Kieuwenhoorn- Nou, wij hadden tbij Blauw Zwart geen schijn van kans. Ik bedoel maar". Welke ocüegas liggen hem het "rirainets d'e eerlijk zijn, met bluffen en zich niet laatdun kend over ten tegenstander ujt- 1 aten. Er zfp trainers die het moeilijk hebben na een neder laag. Dat begrip ik, maar ik loop nooit een journalist voorbij. Je moet de pers 00hoorreet te woord staan. En er zijn collega's die hun spelers afvallen. Heb ik eens ge daan, maar doe ik nooit meer. Sommige trainers klciteren mij ook niet een overwriting. Vina ik kinderachtig. Je moe altijd po sitief blijven. De ene k>er is het vreugde, de andere ker ver driet „Die Joop Molendijk (junir), dat vind ik een gouden gozerje. Ik kan me herinneren hoe kjj bij SVV als voetballer binnenlOfam: in een paars trainingspak met zijn rooie koppie. Het eerste vat hij deed was de jassen van Vin Dijk en Van Meeteren aan (e kant gooien. Toen heb ik gezegd: „Heekn uilege, daar is jouw hoek Daar zit meneer Van Dijk, daat zit meneer Van Meeteren en hier zit ik. En nou thee inschenken en je mond houden". Hij is voor nie mand bang. En het is ook een gei nige gozer en die heb ik liever dan die stiekemerds". Bakken „Sijm Beuk mag ik ook. En met Joop van Daele sta ik voor de wedstrijd altijd bakken te vertel len. De trainers van mijn leeftijd relativeren in ieder geval gemak kelijker. Die jonge piepeltjes, die proberen er op hun leeftijd nog standing aan te geven. Ais je als trainer lekker wilt beginnen, dan moet je rustig overkomen. Trai ner-zijn is lastig en moeilijk. Je moet altijd mensen teleurstellen. Soms probeer je een beslissing tot op de dag uit te stellen,tin de hoop dat de regen met bakken uit de hemel komt vallen of dat een an dere speler geblesseerd afbelt. En je moet de spelers altijd waarom je ze niet opstelt, want een week later heb je ze misschien weer no dig. Ik heb trouwens respect voor trainers die op erbarmelijk slech te accommodaties moeten trai nen, Zoals hier in Schiedam, waar ze in parken en op beton trainen. Ik heb trainers wel eens een circuittraining zien geven in een kantine. Dan kropen de spe lers onder het biljart door en sprongen ze over barkrukken". Van der Velden hoopt dat zijn team het dit seizoen haalt. Hij vergelijkt de tegenstanders en ziet in UVS en Papendrecht de grootste concurrenten. „Mijn jon gens zijn met voetbal bezig. Voor de wedstrijd zie ik soms al jon gens uit een bepaalde linie met elkaar praten en dat is goed. Ze ouwehoeren tenminste niet over dat popconcert op tv". Dat hij straks zijn vierde jaar bij Nieuwenhoom ingaat, betekent dat beide partijen het goed met elkaar kunnen vinden. „Ik heb een grandioos contact met de mensen. Het bestuur laat mij in alle rust werken en dat vind ik prettig. Ze weten dat ik altijd zelf conflicten oplos. En ik natuurlijk een verzorger (Henk Sehregar- dus), die zo het betaalde voetbal in zou komen. Als hij zegt dat een speler niet kan spelen, dan speelt die ook niet", „Heel Nieuwenhoom brult dat ik daar moet komen wonen. Nou, ik heb tegen Nagelkerke gezegd dat ze me maar een boerderijtje moe ten aanbieden. Mijn vrouw zou daar wel willen wonen, heeft daar haar vriendinnen. Ik ben in Nieuwenhoom goed opgevangen en wij hebben ons daar goed aan- j gepast Ik zou er, net als Joop van Daele bij Papendrecht, best wel fulltime In dienst willen zijn. 's Middags een beetje de jeugd op- vangen, dat lijkt me wel wat In j Nieuwenhoom gaat alles gemoe- i delijker. Ze hebben ook allerlei commissies, die van alles organi- j sereru Het is de leukste, gezellig- ste, sympathiekste en warmste club]" En tot slot „Zeg, doe maar zo'n actiefoto van vroeger bij het ver haal Ik kan ie er zo één geven uit een vandepla I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2