ABP laat Woudhoek over aan stichting Nu moeten Sint Joris en Schieland 't samen doen Maassluis weigert woningen te kopen VIAAROINGS BAS81A0 SGHIEDAMSGHE COURANT Hl WATERWEG COURANT Omroep Vlaardingen helpt Ridderkerk Goudriaan zet plan Vaart door 81 Brieven naar boeren Nep-controleur Auto in valkuil Na zestig jaar zit Vink overal Schiedam 'zielsblij'met vervolg bouw Marokkanen tuk op lezen Zondag Nieuw wijkcentrum kost Zuid ruimte Heen en weer: tóch psychiatrisch ziekenhuis Luub Hafkamp: wij zijn terug op af VRIJDAG 7 MAART Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. De eerste uitzending van de Ridderkerkse lokale omroep met de uit Vlaardingen 'geleende' technicus Arjen van Bruinesse achter de knoppen ging gisteren de kabel op. Vlaardingen Medewerkers van Omroep Vlaardin gen hielpen gister middag hun colle ga's, van de stich ting' Lokale Om roep Ridderkerk (SLOR), die gister middag voor het eerst in de lucht De vijftien mede werkers van de SLOR hebben" nog nauwelijks erva ring en kunnen de hulp uit Vlaardin gen, waar al een jaar lokale uitzen dingen worden verzorgd, goed ge bruiken. Voor de eerste uitzending in Ridderkerk le verde Omroep Vlaardingen zowel de technicus als de presentator. De hulp is uiteraard van tijdelijke aard. De Vlaardingse ge meenteraad is, zo bleek woensdaga vond, bijzonder blij met de lokale om roep. Die heeft zijn nut ruimschoots bewezen, zei Pauli ne Thiele-Geurtsen van de VVD. De raad besloot een stemmig om de omroep, zij het op bescheiden schaal, te subsidiëren. Wethouder Jan Madern, die media beleid in de porte feuille heeft, was vooral opgetogen over de plaats waar de omroep zich gaat vestigen: in een pand aan de Markt. Da's lekker dicht bij het stad huis, zei Madern vergenoegd. Remi Poppe (SP) was de enige die een kanttekening plaatste bij de sub sidie voor de om roep. „Wij moeten daarbij als eis stel len dat zij zich niet gaan bedienen van sponsoring, want dan krijg je Ameri kaanse toestanden. Dan hebben de sponsors het straks voor het zeggen". De WD vond juist, dat Omroep Vlaardingen snel sponsors moest gaan zoeken. Stationsstraat: Wethouder laat ons vallen DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De gemeente Maassluis ziet defi nitief af van de aankoop van de woningen in de Stationsstraat. Het is volgens wethouder Mees Duimelaar (PvdA) niet haalbaar om de woningen aan te kopen, op te knappen en vervolgens weer te verhuren. De bewoners hebben woe- werk en ontwikkelde een /dend gereageerd op het be- sluit van het college van bur* V gemeester en wethouders I, Opbouwwerker Gérarc Nccssen: „De wethouder heeft ons als een baksteen la- j ten vallen. We gingen naar een bespreking met de wet- f houder en de ambtenaren in j de overtuiging dat het goed I zat en dat er eindelijk schot i in de zaak zou komen. Het tegendeel bleek waar. Het i was voor ons een koude dou che". j Al jaren vechten de bewo- I ners van de met verpaupe ring bedreigde straat voor het behoud van hun wonin gen. Een groot deel van de panden is in handen van Turkse en Marokkaanse werknemers. Drie huizen zijn in het bezit van, zoals bewoner Ron Daniels het noemt, huisjesmelkers. Het ontbreekt de particuliere ei genaren veelal aan geld om de woningen op te knappen. Het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS) werd ingeschakeld met het verzoek om een plan voor de straat te ontwikkelen. Het LOS ging voortvarend te plan waarin de gemeente tot aankoop zou overgaan. „Wij hebben ervaring met dit soort projecten en daarom konden wij met een door dacht plan komen", aldus LOS-medewerker André Ouwehand. „Aankoop hoeft de gemeente geen geld te kosten, als de aankoop over een periode van veertig jaar wordt afgeschreven. Ons plan hebben we gepresen teerd. De ambtenaren van de gemeente hadden er kritiek op en die kritiek hebben wij ter harte genomen en ge bruikt voor nieuwe bereke ningen. Nu laat de gemeente Maassluis de bewoners ge woon zitten". Wethouder Mees Duimelaar; „In de berekeningen van het LOS zitten teveel onzekere factoren. Daarom kunnen wij niet tot aankoop over gaan. De bewoners moeten zelf .de woning opknappen en kunnen een beroep doen op het fonds voor het op knappen van particulier wo- ningbezit". In dat fonds zit 100.000 gulden. - Zie ook pagina 21 Vlaardingen Boeren en volkstuinders kunnen van de gemeente Vlaardingen binnenkort een brief en een folder verwaehten, waarin erop wordt gewezen dat be mesting van het land een be lasting betekent voor het mi lieu. Actieve voorlichting is een van de wapens die de ge meente in stelling brengt in de strijd tegen de zure regen. In dat pakket van maatrege len past ook het besluit, om nieuwe auto's voor gemeen telijke diensten en bedrijven geschikt te maken voor lood vrije benzine. A.J. van der Steen van het bureau milieuhygiëne ver moedt overigens, dat zeker boeren bijzonder goed op de hoogte zuilen'zijn met de ge varen van overmatig ge bruik van mest. „Maar het kan geen kwaad, om ze nog eens met de neus op de feiten te drukken". De gemeente stelde zich tot dusver altijd passief op, als het' ging om voorlichting over milieuve rontreiniging. Folders wer den slechts verspreid in openbare gelegenheden als de bibliotheek. Vlaardingen Een man die zich uitgaf voor controleur van het gasbedrijf heeft een 87-jarige be woonster van de Kwartellaan be stolen. De man beweerde dat hij onderzoek kwam doen naar het gasverbruik in het huis van de bejaarde dame. Hij doorzocht de hele woning. Toen hij naar de bo venverdieping ging kon de vrouw hem niet volgen. Dat een portemonnee met 500 gulden verdween, ontdekte zij pas toen de man de deur uit was. Vlaardingen Een 40-jarige Vlaardinger is aangehouden voor een valse aangifte. Z'n auto ward door de politie verlaten aange troffen in de valkuil in de bus baan aan de kop van de Schie- damseweg. Later kwam de man naar het politiebureau om aangif te te doen van diefstal van zijn auto, maar de politie geloofde zijn verhaal niet De man werd inge sloten. Schiedam/Vlaardingen Dat is geen goudvink, dat is een dia manten Vink: gisteren bestond de Auto Mij. Vink Co precies zestig jaar. Het gaat het bedrijf nog steeds voor de 'winden dat blijkt wel als je mensen vraagt waar Vink gevestigd is. „Aan de Stadhouderslaan in Schiedam", zegt de één. „Aan de Westerka de," zegt de ander. Nog iemand weet te vertellen dat het in Vlaardingen zit, aan de Soenda- laan. En de vierde antwoordt „Jó, iedereen kent toch die auto bovenop die paal, die je aan de Nieuwe Haven ziet, tegenover de Schoolstraat in Schiedam? Dóór zit Vink". De meest opzienbarende auto van Schiedam jubileert vandaag mee. Hij torent uit boven het op- slagterreïn van Vink. Al die mensen hebben gelijk. Di recteur Bijloo, zoon van de vroe gere directeur, zegt dat de Wes terkade en de Soendalaan de showrooms zijn (met in het Vlaardingse filiaal ook nog een reparatiewerkplaats), dat de op slag van nieuwe Fords aan de Lange, Nieuwstraat-, at (binnenr. terrein aan 'de Nieuwe Haven) en dat het hoofdkantoor zich be vindt aan de Stadhouderslaan, waar Vink al 58 jaar zit. En die eerste twee jaar dan? Die bracht het autobedrijf door aan de Wil lemskade, waar later de verffa- briek Veveo zich vestigde. Ter gelegenheid van betbedrijfe- jubileum houdt deze week een show. waaraan een prijsvraag verbonden is. Hoofdprijs: een droomcruise naar Florida en de Carribean. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan blijft vasthouden aan zijn plan om langs de Vlaardingse Vaart in Holy-Zuid in Vlaardin gen drie terrasflats te bouwen met in totaal 45 woningen. Nog tijdens deze raadsperiode, in de laatste vergadering van de ge meenteraad in oude samenstel ling op 16 april, moet een besluit vallen over het ambitieuze plan van de socialistische wethouder. Een bouwplan is er nog niet, maar stedebouwkundig bureau OD 205 heeft de locatie in op dracht van de bewoners onder zocht en is tot de conclusie geko men dat de groengordel langs de Vlaardingse Vaart door bebou wing op onaanvaardbare wijze wordt aangetast Die mening sterkt de bewoners van de wijk, die in de volksmond vaak Goud kust wordt genoemd, in hun stre ven naar afwijzing van de bouw plannen. De mening van het ste debouwkundig bureau wordtook gedeeld door de leden van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR). Het college van burgemeester en wethouders neemt een afwijkend standpunt in. Het vindt dat een bescheiden bebouwing in een ge stapelde bouw heel goed mogelijk is: „De functie die de strook langs de Vlaardingse Vaart voor de ste-. delijke recreatie heeft, zal door een dergelijke bebouwing onder strikte voorwaarden niet wezen- lijk worden aangetast" Architect Bert de Vilder, een van de bewoners die al jaren bezwaar, maakt tegen de bebouwing, is ui termate verbolgen. „Doordram- merij van het college", stelt hij onomwonden. „Als de plannen worden doorgedrukt dan is de groene muur van Vlaardingen weg. Dan is de Vlaardingse Vaart gedegradeerd tot een stedelijk watertje en dat zou echt doodzon de zijn Boer- haave- plein is leuke buurt Schiedam Tweederde van de bewoners wil na de sloop aan het Boer- haaveplein en de Rotterdam- sedijk graag te rugkeren naar de nieuwbouw. Zij zullen enige tijd in wissel woningen moe ten verblijven en de bewo nersvereniging Schiedam-Oost hoopt dat de gemeente er voor wil zorgen dat deze gestof feerd zijn als de bewoners erin trekken, De wisselwonin gen moeten ook een beetje in de buurt staan, zo dat de bewo ners niet te lang uit hun ver trouwde omge ving hoeven te rijn en contact met de buurt kunnen hou den. Dat is belang rijk, aldus be- wonersdeskun- dige Piet Balie- mans, temeer omdat de reden om terug te wil len keren voor de meeste men sen is dat het 'een fijne buurt* is met leuke buren'. Twee dagen voordat de politie ke partijen sprekers afvaardigen naar de in Schiedam wonende Marokkanen, startte de biblio theek gisteravond met de moge lijkheid om Marokkaanse lectuur te lenen. Zat er geen politiek naslagwerk bijl Het is te hopen dat de sprekers morgenavond een beetje duidelijker willen zijn dan vorige week bij de Turken, want toen bleef men coIIqctibt steken in algemeenheden. De animo voor de Marokkaanse boeken was overigens groot. Ook hier weer bleek, dat de bui tenlanders terdege doordrongen zijn van de noodzaak tot educa tie. Lezen, mondig worden, ge structureerd denken het zijn mogelijk prikkels, waardoor de taalbarrière verkleint. Iemand die zich in zijn eigen taal goed uit drukt, zal dat ook sneller in een andere taal goed doen. Schiedam De gemeente Schiedam wil 'dolgraag' garant staan voor een geldle ning a 8,5 miljoen gulden, die het pensi oenfonds PGGM verstrekt aan de lande- lijke stichting Sociale Bouw. Deze woningstichting, gevestigd in Hoevelaken, wil in de wijk Woudhoek-N oord 67 huizen bouwen in de premiehuurseetor. Die woningen komen op een plek, waar eerst het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP) een project wilde realiseren. Het ABP rondde in Woudhoek de eerste fase van dit project af, maar zag af van het vervolg toen de malaise be gon in de top van dit pensioenfonds. Voor Schiedam betekende dat een stagnatie in de bouwstroom. Wethouder Chris Zijdeveld heeft daarom gesprekken gevoerd met andere onderne mers en beleggers en het resultaat hiervan is het plan van de stichting uit Hoevelaken. „Wij rijn zielsblij dat de bouwstroom nu kan door gaan", aldus Zijdeveld deze week in de commissie ruimtelijke ordening. „Juist omdat de eerste fase van de ABP zo'n éclatant succes was de woningen gingen als broodjes van de bakker weg —is het fijn dat er nu weer wat staat te gebeu ren," Het Pensioenfonds voor de Ge zondheid, Geestelijke en Maat schappelijke Belangen (PGGM) uit Zeist heeft de benodigde gel den geleend, maar de gemeente Schiedam moet garant staan. Het kan bij de uitvoering nog een probleem worden, dat er op de bouwmarkt een schaarste is aan heipalen. „Daar is even het wachten op", aid us Zijdeveld. Vlaardingen In het Palestijnse ontmoetingscentrum aan de mr. L.A. Kesperweg wordt zondag middag een lezing gehouden over de positie van de Palestijnse vrouw. En dus niet op zaterdag middag, zoals wij gisteren in onze krant melden. De lezing wordt gehouden ter gelegenheid van in ternationale vrouwendag, en die is wel op zaterdag. In het cen trum wordt zondagmiddag ook een film gedraaid en zullen bui tenlandse en Nederlandse vrou wenorganisaties spreken. WiUibrorrhisschool logeert9/in Zalmstraat Schiedam De gedupeerde par tij bij de nieuwbouw van een wijkcentrum op het GTB-terrein is de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid. Die vereniging gaat er, vreemd genoeg, in ruimte op achteruit Het was aanvankelijk de bedoeling het oude hoofdkan toor van de GTB, aan de Dwars straat, te verbouwen voor club huis Zuid. De bewonersvereni ging zou dan de beschikking krij gen over een pand aan de Lelie straat Maar nu er verkeerde be rekeningen rijn gemaakt, reno vatie van het GTB-kanloor te duur blijkt en er beter nieuw bouw kan komen, is er geen geld meer over voor de bewonersver eniging. Die kan nu de beschik king krijgen over twee lokaaltjes in het nieuwe wijkcentrum. „Veel te weinig," aldus bestuurs leden, die zich dan ook hebben teruggetrokken uit de plan voor bereiding. Maandagavond komt de nieuw bouw aan de orde in de gemeen teraad. Andere groeperingen in de Gorzen gaan er op vooruit en rijn dus vóór, zoals het clubhuis werk en wijkvereniging Het Zui derkwartier. Los hiervan staat het plan om de Sint Willibrordusschool te slopen. De leerlingen nemen zolang hun intrek in een gebouw aan de Zalmstraat. DOOR KOR KEGEL Schiedam Om gek van te worden. „Wat mij het meest verbaast", zegt Luub Haf kamp, „is dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en ook Sint Joris al in 1982 een psychiatrisch ziekenhuis wilden. Er was een aanvraag ingediend. Maar wij kregen van Den Haag te horen dat het niet mocht Dus werden de plannen veranderd. Nu ligt er een aanvraag voor een andersoortige hulpverlening en nu zegt de provincie: zouden jullie toch maar niet eens denken aan een psychiatrisch ziekenhuis?" De wethouder voor volksgezondheid in Schiedam zucht „Daar sta ie dan. Nu moet er weer over gepraat worden. Natuurlijk levert dat vertraging om. Dat is heel triest In feite zijn wij terug bij af. Toen ik wethou der werd, was het één van mijn eerste problemen. Nu ben ik nog net zover". De hogere overheid krijgt 'theen en weer, maaki Haf kamp met een iets formalistischer taalgebruik duide lijk. In psychische arren moede hebben het Schieland- riekenhuis in Schiedam en het Sint Jorisgasthuis in Delft de koppen maar bij elkaar gestoken om te zien, wat er nu nog uit te halen valt Volgens Hafkamp vol gen de drie Waterweggemeenten de ontwikkelingen op de voet en hij heeft zijn hoop gevestigd op een snel akkoord tussen Schieland en Sint Joris. „Zij heb ben tenslotte een gezamenlijk doel: een volwaardige psychiatrische voorziening in het Waterweggebied. Alleen de wegen naar dat doel toe verschillen nog^'. Nolet Wat is er aan de hand? De provincie Zuid-Holland heeft onlangs een advies uitgebracht aan staatssecreta ris Van derReijden, dat erop neerkomt dat in het voor malige Noletriekenhuis in Schiedam toch maar een al gemeen psychiatrisch ziekenhuis (APZ) moet worden gevestigd. Vorig jaar nog had het ministerie van WVC laten we ten, dat er voor een APZ geen geld was. Nu hadden de initiatiefnemers, Schiedam, Vlaardingen. Maassluis en Sint Joris, dat wel zien aankomen, dus hadden rij een alternatief achter de hand: de oprichting van een MFE. Dat is een multi-functionele eenheid, kleinschaliger opgezet dan een APZ, met verschillende disciplines: dagbehandeling, poliklinische zorg en kortdurende verpleging. Het leek erop dat zo'n MFE er wel kon ko men. Joris opende alvast een centrum voor dagbehan deling aan de Stadhouderslaan, in het oude Tuoerova- gebouwtje. Maar ja: toen het APZ niet doorging en Joris pleitte voor een MFE, dacht ondertussen het Schielandrie- kenhuis aan rijn eigen psychiatrische afdeling (PAAZ). Na de fusie van het Nolet- en het gemeente ziekenhuis had Schieland een vrij riante PAAZ-voor- ziening, met 54 bedden, veel meer dan normaal is toe gestaan. Eerst was het de bedoeling geweest die PAAZ-bedden over te hevelen naar het APZ, maar toen dat er niet mocht komen, diende Schieland een aanvraag in om de PAAZ om redelijke sterkte te mo gen handhaven. Dus zat de hogere overheid (rijk en provincie) met twee aanvragen: voor een MFE en voor een grote PAAZ. Van der Renden verzocht de provincie die twee aanvragen op elkaar af te stemmen, er vond een gesprek plaats met Sint Joris en Schieland met als vraagstelling; zouden we toch niet een APZ'tje doen? En het resultaat was dat de directies die vraag door speelden aan hun besturen, waarvan Schieland hierbij Hafkamp en andere gemeentevertegenwoordi gers enigszins overrompelend liet weten m pnncipe wel te willen instemmen met het nieuwe plan. Sint Joris hikt nog, zegt Hafkamp, en hij kan zich dat wel voorstellen. De wethouder. „Joris zei natuurlijk: da's allemaal nou wel aardig, provincie, maar wij heb ben juist de bakens verzet, wij volgen de lijn naar kleinschaligheid en nu vraagt u ons een draai van 180 graden te maken". De bedoeling blijft, dat de psychiatrie gevestigd wordt in de oude bebouwing van Nolet Bij leegstand immers dreigt kapitaalvernietiging. Wat volgens Hafkamp de zaak bemoeilijkt, is de rechtspositie van het personeel van Schieland en Sint Joris, dat erbij betrokken is, alsook de vraag of nu als nog die PAAZ-bedden in het nieuwe APZ komen te staan. Hoe de invloed van de drie Waterweggemeen ten daarbij is, is voor hem nog niet het grootste punt •Het gaat mij er even niet om hóe het er komt Hs het er maar komt De noodzaak van goede psychiatrische zorg in dit gebied is één en andermaal aangetoond. Nog langer wachten daarop is triest".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1