Sneeuwruimen krijgt een zomers vervolg 11 Egoïst hoort niet in 'n gemeenteraad thuis Vlaardingse politiek is niet amnsant Klijnwoningen van grijs naar geel Executie Geuzen waardig herdacht VUARD1NBS OAGBUfl -1 ICHIEBAMSCHi COURANT 'J HIEOWE WATERWEG COÜBANÏ "SSSWbakt niks van Bachplein POSTBANK Politiek achter vrije woonkeuze METHETOOGOPUWSÏÏM Invalide vrouw zwaar gewond PvdA wil deel Harga opofferen Daling hypotheekrente.; WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110.3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. VRIJDAG 14 MAART 1986 Vlaardingen Het begon al met de aan kondiging van het klapstuk van de avond. „Een debat tussen VVD-lijsttrekker Jan Madern en Cor de Jonge van... eh," daar kreeg presentator Dick van der Lugt van het politiek café in zaal De Harmonie het moeilijk, „de re-for-ma-to-risch.eh poli tieke federatie." Dat klonk niet als een klapstuk. Dat klonk moeizaam. Het was ook n,"et waan hét klapstuk was een optreden van de Vlaardingse liedjeszanger Comelis Pons, door Van der Lugt geïntroduceerd als de Vlaardingse Tets- ke van Ossewaarde, Van der Lugt deed er alles aan om de avond flair te ge- yen, om van het politiek café hét verkiezingsdebat te maken. De introductie van de politieke kemphanen was indrukwekkend en toen het eierwekkertje werd opgedraaid en op tafel gezet steeg de spanning. Drie minuten kregen de sprekers. Helpers weg, eerste ron de. PvdA'er Ysbrand van der Velden mocht het spits afbijten. „Ken die," vroeg hij vanachter zijn katheder. „Hij ken," kaatste de presentator. Maar de kemphanen wilden niet vechten. Van der Comelis Pons ster van de avond Velden gaf een lange opsomming uit het verkiezings programma van zijn partij en klaagde zijn nood over het kabinetsbeleid. „Wij moeten redden wat er te red den valt. Maar wij moeten niet terug naar de tijd dat mensen hun hand op moesten houden," zei hij met een sneer naar de CDA-plannen voor het instellen van de steunfonds voor minima. „U hebt geluk," onderbrak Dick van der Lugt, „mijn eierwekker doet het niet" Opponent Cees Bot maakte duidelijk, dat ook hij wei nig vuurwerk aan de avond had toe te voegen. „Ik heb een. lijstje gemaakt en over veel van de punten die daar op staan heeft Van der Velden het ook al gehad." Circus Meer dan voor het debat leek het publiek voor het cir cus te zijn gekomen. Voor het verkiezingscircus: er lie pen meisjes met vlotte WD-windjacks, met WD-but- tons op hun broekspijpen en de PvdA had voor de bierviltjes gezorgd, waarop bekend werd gemaakt dat de toekomst van ons allemaal is. SP'er Kemi Poppe maakte dat circus belachelijk door met een sticker van zijn partij zichzelf de mond te snoeren. Dat kon Poppe rustig doen. Dick van der Lugt had hem graag achter het katheder gehad, maar niemand durfde het tegen hem op te nemen. Naar de kramen, die volgestouwd met verkiezingsprogramma's langs de muren stonden, keek niemand. Daar werden de lege bierglazen opge zet „Het is net als bij amateur-toneel," zei Don Rodrigues, ex-D66 en nu nummer twee,op de lijst van Nel Kester, „de zaal zit vol met familie en vriend Dick van der Lugt dacht er blijkbaar net zo over, want toen OVO- voorzitter Harry Dijkman de interruptiemicrofoon greep zei hij: „Dit is meneer Dijkman. Ik zal hem maar even voorstellen, want ik weet niet of iedereen hier ie dereen kent Het lijkt er af en toe wel op." Met onwilli ge honden ïs het slecht hazen vangen, moest Van der Lugt ontdekken toen hij de socratische vraag stelde, of er wel zoiets als Vlaardingse politiek bestaat „De zaal zit vol, dus politiek leeft," orakelde Ysbrand van der Velden. Nee, echt leuk was Comelis Pons, die in soms wrange, soms lieve liedjes zijn haat-liefdeverhouding met Vlaardingen bezong. Met de stad die alleen in het nieuws komt als een luie wethouder het diagonaal oversteken uitvindt „Niemand die zijn biezen pakt, niemand die echt durft En wie het uitzingt krijgt voor straf, een bejaardenflat met uitzicht op het massagraf." En echt leuk was Dick van der Lugt, die aankondigde dat de politici voor elk moeilijk woord een kwartje in 2 de jargonpot moesten stoppen. „Dat geld gaat dan naar J2 Amnesty International, een organisatie die zich inzet D voor mensen die écht lijden onder de politiek" g CE O Cornelis Pons, de ster van de avond. Vlaardingen 't Is verbazingwekkend snel gegaan met de opknapplannen voor het complex van 33? Klijnwoningen in de Babberspolder. Precies een jaar geleden hadden bewoners en gemeente het eerste ge sprek en vandaag gaven wethouder Bas Goudriaan en voorzitter Marga Bron van de bewonersgroep een drachtig het startsein, voor het karwei. „Je kan bijna zeggen dat het te snel gegaan is," meent Jan Plooij van het bureau stadsvemieu- Maassluis Het college moet via een ondersteunende brief minis ter Winsemius (milieu) duidelijk maken, dat een regeling van de vrije woonkeuze moet worden gerealiseerd bij sanering ;van de gifwijk Steendijkpolder. Het openbaar lichaam Rijn mond heeft de minister al op 20 februari schriftelijk laten weten dat de vrije woonkeuze deel moet uitmaken van een sanering. „Ons bestuur is van mening dat de vrije woonkeuzeregeling ten on rechte in het bodemsaneringsbe leid is afgezonderd, temeer daar een recent onderzoek aantoont, dat juist dit aspect voor de bewo ners van groot belang is", schrijft Rijnmond aan de minister. Ook de verschillende politieke partijen in Maassluis hebben aan gedrongen op een regeling van vrije woonkeuze. Tijdens de ver schillende forumdiscussies pleit ten de partijen unaniem voor de vrije1 woonkeuze. Alle fracties schaarden zich achter een voor stel van VVD'er John Scheerstra; wethouder Izaak van der Knaap zegde toe het voorstel ïn het colle ge van B en W te bespreken. wing. „De mensen zijn er een beetje door overrompeld." Over rompeld of niet, de bewoners zijn blij dat er iets aan de vocht- en tochtproblemen in hun wonin gen wordt gedaan. Hoe hun hui zen er uit gaan zien, aan de bui tenkant, hebben zij al kunnen zien in de Van der Spiegelstraat Daar is alvast één huis aange pakt, als modeL De gele bakste nen steken vrolijk af bij de grijze betonblokken die er rechts en links van staan. Alle huizen krij gen aan de buitenkant een twee de, gemetselde gevel en daartus sen komt spouwmuurisolatie. Dat een opknapbeurt hard nodig is liet de bewonersgroep al in 1984 weten. Een geslaagde hand tekeningenactie bewees, dat het de buurt menens was. En de en quête die de gemeente vorig jaar hield liet ook al geen ruimte voor twijfel. Meer dan tachtig procent van de bewoners ging akkoord met de plannen, die hen op een huurverhoging van 26 gulden per maand komt te staan. Behal ve een tweede gevel krijgen de huizen nieuwe deuren, nieuwe kozijnen met dubbel glas, nieuwe balkon- en galerijhekken en wordt dak- en vloerisolatie aan gebracht. Een combinatie van zeven Vlaar dingse aan nemers voert het werk uit Dat staat ook op het grote bord in de Van der Duyn van Maasdamlaan, dat door Marga Bron en Bas Goudriaan werd onthuld. Zij trokken elk aan een kant een gordijntje weg. Het werk zal anderhalf jaar in beslag nemen. Brouwer neemt het op voor Posthoorn DOOR KOR KEGEL Wij gaan onze gemeente een goede raad geven. Hier en daar hangen af fiches met deze tekst Er staat een handjevol men sen op, van divers plui mage. Allen zien zij er degelijk uit. Fris lonken zij naar je bij de ingang van Schiedams stadskan toor. Zij bedoelen natuurlijk niet, dat zij de gemeente een goed advies gaan geven. Het is aanmatigend van jezelf te zeggen, dat je een goed advies geeft Dat beoor deelt de geschiedenis wel. Het groepje mensen op het affi che heeft het over de raadsver kiezingen van 19 maart Zij be doelen, dat zij ons een goede ge meenteraad gaan geven. Dat zouden zij wel willen. Het kan niet Dat handjevol mensen be slist niet alleen. Er zijn nog en kele tienduizenden stemgerech tigden. (Bovendien wonen ze niet in Schiedam. Dezelfde kop pen zie je in Vlaardingen en Maassluis- Daar wonen zij ook niet Zij geven dus helemaal geen goede raad. Er komt wel meer kletskoek voor in recla- me.) Die tienduizenden stemgerech tigden hebben honderdduizen den opvattingen, over van alles en nog wat. Heel welwillende lieden zitten erbij. Ook egoïsten. Brave en slechte mensen. Voet ballers. Zakenlui. Huisvrou wen. Postzegelverzamelaars- Er zitten boeven tussen. Al die mensen zijn samen de bevol king! In het Vlaardingse WD-pro- gramraa staat, dat het plaatse lijk. bestuur in" zijn dagelijks functioneren de opvattingen van de bevolking dient te weer spiegelen. Dit is een vreemde zin. Het plaatselijk bestuur is de gemeenteraad. Naar de letter genomen vindt de WD dus dat daar egoïsten, brave en slechte mensen, voetballers, zakenlui, huisvrouwen, postzegelverza melaars en boeven in moeten zitten of in ieder geval men sen die het met hun opvattingen eens zijn. Maar er staat bij, dat de gemeenteraad in zijn dage- lijks functioneren die opvattin gen moet weerspiegelen. Dat slaat kennelijk op het dagelijks bestuur: het college van burge meester en wethouders. De VVD zal toch niet bedoelen, dat daar bijvoorbeeld egoïsten en boeven in moeten zitten? Hockeyen Zo'n democratie wordt name lijk al gauw het despotisme van het grauw. Dat zei Voltaire. Be sturen is een kunst apart Ie mand kan een goede hockeyer zijn, maar daarom is hij nog geen goed bestuurder. Je kiest niet iemand, omdat hij zo goed hockeyt Of omdat hij er zo aar dig uitziet Of omdat Rij zegt dat hij ons een goede raad gaat ge ven. Een Maassluizer kiest als hij even nadenkt, tot bestuurder ie mand van wie hii denkt dat hij Maassluis goed kan besturen. Niet omdat hij de opvattingen van de Maassluisse bevolking weerspiegelt. Eigenlijk moet hij beter zijn dan de bevolking. Als de maatschappij verdeeld is, moet de bestuurder een oplos sing aangeven. Als hij dat niet kan, is hij geen goed bestuurder. Dan „wordt de frisse blos van 't kloek besluit verdreven door het zieke bleek van 't mijm- 'ren," zoals Shakespeare schreef. Nadenken In Schiedam, in Vlaardingen, in Maassluis horen we geregeld bestuurders, die zeggen dat er knopen doorgehakt moeten worden. Zij vinden aarzelen niet goed. Nu is aarzelen iets an ders dan nadenken. Het lijkt er wel eens op, dat zij nadenken niet goed vinden. Als je van je zelf zegt dat je knopen door hakt, doe je alsof je al nagedacht hebt Dan doe je alsof je een goed bestuurder bent Dan doe je het voor macht of aanzien en dat is egoïstisch. Het knopen doorhakken is geen garantie voor goed bestuur. Meester Constantijn had het wel door. Hij zei: „In democra tieën ontbreekt het evenmin aan volksvleiers als in monar chieën, aan vorstenvleiers. De eersten zijn niet minder verach- terlijk dan de laatsten, en zeker niet minder gevaarlijk." Eigenlijk zouden mensen, die van zichzelf nu al weten dat zij niet goed kunnen besturen, zien alsnog van de kandidatenlijsten moeten laten schrappen. Leerlingen van scholenge meenschap De Vaart dragen de krans naar het monument. Vlaardingen Bij de eer ste tonen van het Wilhel mus gingen bij sommigen de petten af, anderen brachten hun hand in sa luut naar het hoofd. Schoorvoetend begon er iemand mee te zingen, en nog een, en nog een. Vlaardingen herdacht gis teren, dat 45 jaar geleden op de Waalsdorpervlakte vijftien leden van het Geuzenverzet werden ge fusilleerd. De leerlingen van scholenge meenschap De Vaart, die een jaar geleden het geuzenmo- nument adopteerde, stonden om kwart over zes te kleu men op de Markt. Met nog een handjevol, vooral oudere mensen. Toen de trage tonen van Chopins Dodenmars klonken stelden zij zich op achter het beeld van Leen Droppert, bij de zeekadetten, en aan weerszijden van de zebra, die de gang van de Geuzen naar de cellen onder het stadhuis markeert. Het fanfarekorps der Genie, de trommels met zwart doek bedekt, leidde de stoet, waar in de burgemeesters van Schiedam, Maassluis en Vlaardingen meeliepen. Wat strakke roffels, The Last Post en toen daalde de stilte neer, alleen verbroken door het getwïnkeleer van vogels en het geronk van een cross brommer in de verte. Burge meester Reinier Scheeres van Schiedam legde de eer ste krans. De leerlingen van De Vaart droegen de tweede naar het monument. En na het Wilhelmus, dat in die ge dragen sfeer maar aarzelend werd meegezongen, ging het gezelschap naar de burger zaal van het stadhuis voor wat warmte en een kopje koffie, ,,'t Was prachtig," zei een mevrouw, nog zichtbaar aangedaan. Schiedam Een 69-jarige Schiedamse is gisteren met een gebroken been, heup en schouder in het Schielandziekenhuis opgenomen. De invalide vrouvy stak in haar rolstoel de Mozartlaan over, terwij! het licht op rood stond. Een automobiliste kon nog tijdig remmen, maar kreeg van achteren een duw van een andere auto, waardoor de eerste wagen tegen de vrouw in de rolstoel botste. Schiedam PvdA-lijsttrekker Gé Brou wer staat vierkant achter de uitspraak, die wethouder Herman Posthoorn dinsdag op het forum van de FNV/wao-werkgroep deed over het Bachplein. Brouwer beaamt dat het beheer van de flatwoningen, beter over gedragen kan worden aan het Gemeentelijk Woningbeheer. „We kunnen duidelijk zien dat de SSSW er niks van bakt Dan moet het beheer over naar de ge meente. De flatwoningen zijn tenslotte ons eigendom, eigenlijk is het dus gek dat een ander het beheer doet". Met nadruk zegt Brouwer, dat de Bachplein-bewoners nu niet moeten verwachten dat de over dracht „in april of zo al op de agenda van de gemeenteraad staat, want zo werkt het natuur lijk niet". Er zitten volgens de PvdA-lijsttrekker wel wat finan ciële haken en ogen aan; daarom zal er in de PvdA-fractie ook nog wel het nodige over gezegd moe ten worden. Maar het heeft hem allerminst verbaast, dat Post hoorn al een voorschot op die dis cussie gaf. „Wij zijn natuurlijk geen partij, die niets doet. Alleen timmeren wij niet zo aan de weg. Het ge vaar is dan zo groot, dat de men sen gaan denken dat morgen al iets rond kan zijn. Over de Bach- plein-kwestie werd Posthoorn behoorlijk in het nauw gedreven. Ja, ik vind het dan zeer verant woord dat Herman het achterst* van zijn tong laat zien". Maar waarnemend SSSW-direc- teur Cees Kammïnga heeft de in druk, dat het beheer helemaal niet wordt overgedragen aan de gemeente. Brouwer: „Dat kan ik mij wel voorstellen. Die mensen bij de SSSW vinden natuurlijk van zichzelf dat zij het geweldig doen, maar zo is het toch niet he lemaal als je luistert naar de men sen in de stad. Er leven nogal wat gevoelens van onvrede. En dan zeg ik het nog voorzichtig" Adri Reijnhout (D66), die ver moedde dat Posthoorns uitspraak een 'formidabele verkiezings stunt' was, is door Brouwers woorden niet overtuigd. Hij noemt de PvdA-houding meelij wekkend en inconsequent Hij wijst erop dat PvdA-wethouder Zijdeveld eerder de indruk wek te dat de SSSW-nieuwe-stijl (na de fusie van de vijf corporaties) het Bachplein in beheer zou krij gen. „Dit is een wanhoopsdaad van de PvdA," zegt hij over de onthul ling van het duo Posthoorri'- /Brouwer. „De gemeente heeft ook schuld aan de situatie op hét Bachplein. Dat de SSSW het niet goed doet, zeggen wij van klein links al vier jaar. Nu komt ;de PvdA ineens. Wat er gebeurt, is dit de mensen gaan in de gaten krijgen dat de PvdA al jarenlang steken heeft laten vallen. 'Ik word bijvoorbeeld door de Sora- melsdijksestraat gebeld met éeq verzoek om verkiezingsaffiches; dat is mij nog nooit gebeurd..De PvdA probeert nu op de valreep voor de verkiezingen nog even het image te herstellen en doet dan een wilde uitlating. Ik gelóóf het nog niet." k Burgerzin aankweken zal nog moeilijk zijn Schiedam De actie sneeuwruimen, waarbij enkele Schiedammers afgelopen winter een prijsje hebben gewonnen, is volgens wethouder Chris Zijdeveld een goede manier gebleken om de mensen iets meer burgerzin bij te brengen. Daar om krijgt de actie een vervolg, komende zomer al. Dan gaat het uiteraard niet om sneeuwruimen, maar er zijn wel andere manieren te bedenken om de Schiedam mers te stimuleren tot een milieuvrien delijke houding. Zijdeveld overweegt de gescheiden inzameling van huisvuil on der de aandacht te brengen. Ook daar zijn dan weer prijsjes mee te verdienen. Zijdeveld zei dat gistermiddag in het Land van Be lofte, het restaurant onder het Stedelijk Museum, waar de winnaars van de sneeuwruimactie een lunch kregen aangeboden. De smakelijke lunch Zijdeveld refereerde nog aan de RN-rubriek Gege ten Gedronken, waarin Joep Hazée een hoge kwalificatie over had voor het Land van Belofte was onderdeel van het Schiedams dagje uit, dat de prijswinnaars meemaakten. Het dagje voerde ver der langs de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (de gemeentereiniging) en het Nationaal Gedistilleerd Museum, waar Pirn Schenkelaars een educatieve rondleiding verzorgde. Zijdeveld zei dat in de algemene politieverordening wel staat, dat mensen hun stoepje schoon moeten houden. Maar als een agent dat dwingend zou op leggen, wordt hij uitgelachen, redeneerde Zijdeveld. Geen offcier van justitie, die voor zoiets nog tot ver volging overgaat Daarom kun je de mensen beter opwekken het te doen door er iets leuks tegenover te zetten, aldus de wethouder. De prijswinnaars zeiden het een leuke dag te vin den. Piet Jongbloed, chef van de gemeentereini ging, vroeg of de mensen ervoor hadden moeten snipperen. Dat was bij sommigen inderdaad het ge val ,~Ach," zei Jongbloed, „dan zegt u toch dat het voor de promotie van de stad was, dan geeft de baas het misschien wel cadeau.'' Ja, maar, antwoordde iemand, „ik werk in Vlaardingen... Bij de Anker- Kettingfabriek, dat vroeger wel in Schiedam zat, maar nu onderdeel is van de HVO-" Het Stedelijk Museum gaf de prijswinnaars een Co bra-catalogus cadeau, alsmede de beeldenroute (kunst op straat) en een proefglaasje. Een vrouw zei dat zij de ontvangst 's ochtends in het stadhuis het leukst had gevonden. „In de trouwzaal! Daar zijn wij pas nog geweest, voor mijn dochter!" Jongbloed en zijn opzichters gaan ook komende zo mer de nieuwe actie begeleiden. Gisteravond bleek al, hoe moeilijk het zal zijn om Schiedammers te be wegen tot een milieuvriendelijker aanpak. Op de Hoogstraat deelde de PvdA folders en affiches uit Aan het eind van de koopavond lag de Hoogstraat ermee bezaaid. PvdA-activist Cor Huyktn zorgde ervoor dat de partij het zelf opruim te en kreeg een compliment van VVD'er Verhulsdonk. Maar Huy- ken vond het van al die mensen geen stijl om spul len op straat te mikken. Schiedam Een deel van sport park Harga wil de PvdA vrijma ken voor industrie of andersoor tige bedrijven. Het gebied zit dichtbij rijkswegen 19 en 20 en. is dus goed bereikbaar. De PvdA komt hierop, omdat Schiedam al bijna 4000 werklozen telt en ftr dus iets gedaan moet worden. - De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: Rente 2 jaar vast: 6,7% (7.01%); Rente 5 jaar vast: 7,3% |7,66%)i Rente 7 jaar vast: 7,5°» (7,87%); De rentes gelden voor. hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen haakjes staan de ei- (ectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over; de Postbankhvpotheken? Bel 020 -5918011 of haal de. folder op het postkantoor.r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1