20 HOTÏÏRDAM Eén maand voor fatale proefrit -Radio ^Rijnmond "extra in de lucht Reconstructie in 'Prins Hendrik'gaat twee jaar duren Apparaatjes Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 14 maart 1986 Voor gemeenteraads- li-verkiezingen: Rotterdam Radio Rijnmond is in ver- 'band met de gemeen teraadsverkiezingen -morgen èn woensdag *19 maart met extra zendtijd in de lucht. Morgen is er van elf tot twee een drie uur durende verkiezings show en woensdag blijft de lokale om roep na de middaguit- zending tot twaalf fn'.uur 's nachts uitzen tb den. de verkiezingsshow van mor- tgen worden politieke portretten uitgezonden van Schiedam, Ca- f-Spelle aan den IJssel, Hellevoet- - sluis, Brielle, Rozenburg, Maas- sluis, Westvoome, Ridderkerk, Barendrecht, Krimpen en Al- j^r-brandswaard. Verder is er een V, discussie tussen de belangrijkste politici van Rotterdam, Vlaardin- rtcgen.Bemisse en Spijkenïsse. ^Politicoloog drs G. Mik geeft een verkiezingsanalyse op grond van ~bonder2oek dat hij in ae periode -.U1972-19B2 heeft gedaan. Ook J .geeft hij een verklaring voor het 7i rfeit dat er in Rotterdam meestal ,>'zo*n,lage opkomst is en hij geeft t£aan waar stemmers wonen en niet-stemmers. 'T-( -i"Er worden ook interviews uitge- zonden met de van Spaanse af- komst zijnde Ridderkerker P. Delgado, die op een verkiesbare *,1 plaats staat op de PvdA-lïjst, en mevrouw M.Cairo uit Rotterdam, de lijsttrekker van de partij AUi- .-£( an tie van Immigranten. Met hen t. j wordt vooral gepraat over de rol van niet-Nederlanders bij deze [n, verkiezingen. Woensdag wil Radio Rijnmond reacties uitzenden van plaatselij ke politici, 20dra definitieve uit slagen in de Rijnmondgemeenten bekend zijn. Direct na zeven uur, -als de stembussen gesloten wor- - den, komt er al een voorspelling van de Rotterdamse verkiezings uitslag. Er wordt ook een analyse gegeven van het stemgedrag van bepaalde groepen inwoners. In dat kader vertellen de Leidse on- t derzoeker drs Jan Rath en drs p* Frans Buijs hoe werkenden heb- -ï-k ben gestemd en hoe werklozen hun stem uitbrachten. Rath en p Buijs hebben een dergelijk onder ga zoek ook in 1984 gedaan bij de ',i 3 deelgemeenteraadsverkiezingen. .v'i Over de resultaten van hun on- -15 derzoek wordt in de studio nage- praat met vertegenwoordigers --,r van onder meer migrantenorga- .l-f nisaües en ook Dick Houwaart van het ministerie van Binnen landse Zaken (voorzitter van een speciale commissie die belast is bJ met voorlichting aan migranten l. over degemeenteraadsverkiezin- n gen) zal commentaar geven. Romeins schip wordt dé publiekstrekker DOOR BRAM OOSTERWIJK Rotterdam Zes Romeinse 'Zwammerdam-schepen vormen met elkaar de belangrijkste scheepsarcheologi sche vondst die er ooit in ons land is gedaan. Het staat dan ook als een paal boven water dat een 23 meter lang platbodemschip straks als één van die zes, in gere construeerde vorm dè publiekstrekker van het nieuwe Maritiem Museum 'Prins Hendrik' wordt. Twee jaar op z'n minst zijn er nodig om de collectie losse, zwarte plan ken en dito brokken hout die momenteel in het museum liggen, weer tot een zo oorspronkelijk mogelijk schip te formeren. En het museumpubliek kan dat allemaal vanaf 7 november (de ope ningsdag) van nabij gaan meemaken: in de speciaal voor dit 'Zwam- merdam-schip' gebouwde museumruimte gaat restaurateur Frank Götz tijdens de openingsuren normaal aan het werk en als bezoekers vragen hebben over het schip, krijgen ze van hèm antwoord. In die expositieruimte op de tweede verdieping zijn ook opgravings-foto's te zien, vondsten die in en om de schepen zijn gedaan (aardewerk, pijl punten en dergelijke) en ook het op schaal één-op-tien gebouwde scheepsmodel. De temperatuur in de ruimte moet constant op achttien graden Celsius worden gehouden, bij een luchtvochtigheid van zestig procent. Want alleen dèn kan de levensduur van het schip worden ge garandeerd. Scheepsarcheologische zorg van de eerste ordei Specialist Zaankanter Frank Götz (28) is deskundige en hii is op contract-basis bij het museum aan de slag gegaan, speciaal voor dit werk. Na zijn mu- seologische opleiding heeft hij veel aan archeologie en houtbewerking gedaan en Frank Götz is dan ook dè man die het moeizame, veel ge duld vergende opbouw-karwei aankan. Het schip dat wil zeggen: alle delen die teruggevonden zijn en dat is toch het overgrote deelvan f de romp komt in een metalen draagconstructie te staan, want zon- -2 der steun kan het 1.700 tot 1.800 jaar oude schip onmogelijk Het elke- hout heeft namelijk geen eigen kracht meer: alleen dankzij 'n jaren- lange, zorgvuldige behandeling met moderne conserveringsmiddelen o kan het bijeen worden gehouden. 3 Minimaal zeventien eeuwen heeft dit platbodemschip, samen met vijf andere schepen in de zompige grond bij het Zuidhol landse dorp Zwammerdam gele den. Dicht bij de resten van het :ort Nigrum Pullum: schakel van een reeks versterkingen langs de zuidoever van de Oude Rijn, van waaruit de Romeinen de noord grens van hun immense rijk be waakten, vooral tegen de woeste Friezen. In 1968 werd een begin jemaakt met het opgraven van ie fortresten en drie jaar later stootten archeologen van het In stituut voor Prae-en Protohisto rie van de Universiteit van Am sterdam op de schepen; eerder al waren scheepsbouw-gereed- schappen en kaaeversterkïngen van rijshout en wilge-tenen ge vonden. In '71 kwamen drie platbodem schepen van respectievelijk 23,24 en 35 meter lengte plus drie, vijf tot tien meter lange kano's te voorschijn, in redelijk complete en op het eerste gezicht goede conditie. Twee van de drie vrachtschepen hebben de Romei nen waarschijnlijk gebruikt voor het transport van leisteen (onder houdswerk aan het fort): op de scheepsbodem zijn namelijk en kele brokjes van die steensoort en ook wat gruis teruggevonden. Het 24-meter schip moet een soort pont zijn geweest, voor het vervoer van mensen en vee. Nigrum Pullum Nigrum Pullum stond destijds (omstreeks de jaren 175 tot 260 na Christus) in een nauwelijks be gaanbaar, moerassig bebost en vrijwel onbewoond gebied, aan de wallekant van de Oude Rijn. Deleisteen die het fort nodig had werd vanuit het Eiffel-gebied aangevoerd. Aangenomen wordt dat de vrachtschepen daar in de buurt ook zijn gebouwd; er was voldoende eikehout beschikbaar en in hetbreeuwselmateriaal van mos en boomschors dat hier en daar tussen de houtnaden werd aangetroffen, zaten stuïfmeelkor- rels van een coniferensoort die in die contreien veel voorkomt. Op de seheepsplanken zijn nog dui delijk de kapsporen te zien die de bouwers er met hun dissels in hebben geslagen; zagen kende men in de Romeinse tijd nog niet. Het middenstuk van het 23-me- ter schip is gehouwen uit één achttien meter lange boom, die bij het kappen ongeveer 250 jaar oud moet zijn geweest. De zes gevonden schepen lagen dicht bij elkaar en er zijn een paar theorieën over hun ondergang. Sommigen houden het op zinken door het een of andere toeval, an deren op het ten onder gaan bij het afbranden van Nigrum Pul- Het in het maritiem museurn te exposeren schip 2oais het werd opgegraven in Zwammerdam. lum en weer anderen menen dat ze moedwillig onder water zijn gezet omdat ze niet meer voor de vaart werden gebruikt, maar wel als een soort kade-versteviging konden dienen. Zaaïhout Het voor 'Prins Hendrik' bestem de schip was 23 meter lang, ruim drie meter breed en bijna een meter hoog; lang en smal dus. Ge bouwd uit planken en natuurlijk in een bepaalde vorm gegroeide spanten, die met houten pennen en hier en daar ook ijzeren nagels aan elkaar waren bevestigd. Over de spanten was een zoge naamd zaathout aangebracht, met een rechthoekige ruimte erin waarin een raast moet heb ben gestaan. Daar kan een zeil aan hebben gezeten, maar de mastpaal kan ook zijn gebruikt als bevestigingspunt voor touwen waarmee het schip (door Ger maanse slaven) werd voortge trokken. Zekerheid daarover is er niet; de Romeinen hebben geen sporen nagelaten. Er is ook niets gevonden van een roer en van een opbouw of iets dergelijks; de opvarenden hebben waar schijnlijk in een tent op het schip gebivakkeerd. Enige maanden na de belangrijke scheepsvondst slaagde de ge meente Rotterdam erin het 23- meter schip 'binnen te halen'. Eerste aanzet was 20.0ÖC gulden uit te trekken voor de conserver ing en het te bestemmen voor de collectie van het maritiem mu seum. Dat was mogelijk nadat het Miiseum voor Oudheden in Lei den en de gemeente Zwammer dam als gegadigden waren afge vallen. De provincie Zuid-Hol- Iand en het Prins Bemardfonds De ligging van Nigrum Pullum en de andere Romeinse forten langs de Oude Rijn. stelden eveneens geld beschik baar voor 't behoud van het schip. Rotterdam realiseerde zich in '72 wel dat er jaren overheen zouden gaan voordat het schip geconser veerd zou zijn en geëxposeerd kon worden, Dat zijn er mede door de ntèuwbouvvplannen van 'Prins Hendrik' inmiddels veertien geworden en nög ligt al les niet in Rotterdam. Ongeveer veertig procent is nog steeds voor conservering in het Museum voor de Scheepsarcheologie van de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders in Ketelhaven (Fle voland): het instituut dat gewel dig veel ervaring heeft met het conserveren van scheepswrak ken (onder meer uit de vroegere Zuiderzee), In de loop van '88 Frank Götz met het scheeps model, temidden van de planken en spanten van het 23-meter schip. komt het laatste hout naar Rot terdam. Stevigheid verloren Hout dat op het moment van de opgraving op hout leek, maar het in feite niet meer was. De hout- cellen hadden in de vochtige grond namelijk hun interne con structie en daardoor hun stevig- heid voor een flink deel verloren. Nadat hun ligging en dergelijke uitvoerig was gefotografeerd en op papier getekend, moesten de schepen uiterst voorzichtig wor den geborgen. Het (grotendeels uit water bestaande) hout kreeg na een langdurige schoon maakbeurt een conserverings- beurt van een flink aantal jaren: met het kunststofproduct polyet- hyleenglucol, dat de houtcellen hernieuwde kracht zou geven. Dit produkt hecht zich aan de binnenkant van de celwanden en voorkomt daarmee dat die in el kaar klappen. In het maritiem museum wordt het hout straks in een grote bak met lauw water eerst helemaal schoongeborsteld, gedroogd en met behulp van een specifiek yoor dit doel ontwikkelde lijm- sooort in (genummerde) segmen ten in de metalen constructie op gebouwd. Frank Götz. heeft er zin in. „In principe zal ik er in m'n eentje aan werken, maar als er tegensla gen mochten komen, krijg ik as sistentie. Het moet in twee jaar tijd lukken met een slag om de arm. datwèl". ZON EN MAAN Morgen: Zon Op 6.55 Maan op 8.27 onder 18.43 onder ----- Vrijdag 14 maart zr De Doelen: 20.15: Rotterdams Ptiïl- harmonisch Orkest, dirigent: Edo de Waart. Theater Zuid plein: 20.15: t,r 'Van de brug at gezien' van Arthur - Miller, door het RO Theater. Met Fred jv Vaassen, Yvonne van den Hurk, Jaap - van Donselaar, Pauline van Rhenen, Koos van der Knaap, Dries Smits, Mi- -y* chel van Rooij, Kees Koudstaai en - Wfjnand van de Meeberg. 20.30: "u 'Zonder betekenis' van Terry John- ,.tson, door Toneelgroep F act. Met Monique van de Ven, Gas Baas, GüUS Hoes en Wiibert Gieskeeri. Luxortha- aten 20.15: Marline Bijl met haar - nieuwe theatershow 'Bijl', mat combo ir o.l.v. Henk van der Molen. Lanta- renCt Venster 20.30: De nieuwe dansgroBp met 'In Golven' choreo- grafie: Jacqueline Knoops. muziek: U Loek Dikker, en 'Wind Davit' part 1 i 1 (Nederlandse première), choreografie: Nine Wiener, muziek: Sergio CerveltL 21.00' 'L'homme qui a voulu' een be- twerking door Paul Peyskens van 'De 1-" Meeuw' van Tsjechov. Met Rudi Be- ?J kaert, Mleke Verdin en Hilde Wils. -ï' Co-produk«e van Theater 't Hoogt, Utrecht en Universiteitstheater 't Sluc, Leuven. Blbliotheektheaten ('-21.00: BoekenbaJ Literair en muzikaal programma de Rotterdamse ,f; Boekverkopersbond. Met Ed Leef- lang,* Bob den Uyl. Llesbeth Okkersa, Marijke Boon. Drie Heren, Marjan Berk, Rlen Vroegindeweij, Jan EJjkei- tL boom en -Levie Weemoedt. Muziek: fv Misty and Band. Presentatie: Boude- b wlin Büeh. StLasrenskerfc 12.45: K Orgelbespelingdoor Laurensorganlst K 0f leerlingen conservatorium. De h Klimmende Bever: Heranweard 25. U 20.15: Ramses Shaffy in zijn nieuwe H soloprogramma met oude bekende Len nieuwe chansons, waarW] hij zich- zelf aan de vfeugei begeleidt. De |l Stoep: Spijkenïsse, 20.15: Wind- kracht 13. Stadsgehoorzaal: Vlaar- dingen, 20.15: Nederlands Dans The ater - Junioren. Harmonie: Vlaardln- gen, 20,30: 'Ja, komt er nog wat van of Is 't een grap?' cabaretprogramma van Sieto en Marijke Hoving. Theater De Teeratoof: Schiedam. 21.00: 'Vreemd genoeg' door Marijke Neke- man en Klaar Plateel. Poppentheater Zumiakf: Maraboehoek 60, Spijkenïs se, 21.00: Faust door poppentheater Poppendrecht. Arena: Westkrulskade 26. 21,00: Manifestatie tegen apart heid, me! c.a. Kuirtbr Saieh Band, Mother of Spear. The Flying Meat balls, video en theater. 21.00: Film: 'The draughtman's contract' van Pe ter Greenaway. Harbour Jazzclub: 21.30: Little Town Jazzband. Café de B: 22.00: De Volharding. Theater Plan-C: 22.00: Carlo de Wijs Kwartet. De Kwel: 24.00: Not a slow Affair (Afro-jazz). Space: Oudedijk 222. 21.00: Spasmodique. Zaterdag 15 maart De Doelen: 12.00-20.00: Toon je Kunst in de Doelen, muziekfestival voor en door jongeren met pop. Jazz, fusion rock, klassiek en dans. info markt. 20.15: Toon je Kunst In de Doelen, concert door de prijswin naars, met een optreden van Manu Dibango. 20.15: Carolyn Watkinson. mezzo-sopraan, met aan de vleugel Ru dolt Jansen. Liederen van Schu bert, Mahler, Wolf, Qbradors en Falla. In het kader van de serie Vocalisten. Theater Zuldplem: 20.15: 'Van de brug af gezien' van Arthur Miller, door het RO Theater. Met Fred Vaas sen, Yvonne van den Hurk, Jaap van Donselaar, Pauline van Rhenen, Koos van der Knaep, Dries Smits, Michel van Rooij, Kees Koudstaai en Wij nand van de Meeberg. Luxortheater: 20.15: Martlne Bijl met haar nieuwe theatershow 'Bijl', met combo o.l.v. Henk van der Molen. Lantaren/'! Venstar: 20.30: De nieuwe dansgroep met 'In Golven' choreografie: Jacque line Knoops, muziek: Loek Dikker, en 'Wind Devir part 1 (Nederlandse pre mière), choreografie: Nina Wiener, muziek: Sergio Cervettl. 21.00: 'L'homme qui a voulu' een bewerking door Paul Peyskens van 'De Meeuw' van Tsjechov. Met Rudi Bekaert, Mie- ke Verdin en Hilde wils. Co-produktie van Theater 't Hoogt, Utrecht en Uni versiteitstheater 't Stuc, Leuven. Bi bliotheektheater: 11-00; Koffiecon cert door leerlingen van het Rotter dams conservatorium. Parkkade: 10.00-16.00: Vloot bezoek van het Zweedse opleidingsschip Karls Kro- na, toegang vrij. Poppentheater Bolle Pses: Waterloostraat 137b, 14.30: Lu cia Sies met 'In de kijkdoos van Kiko' voor kinderen vanaf 6 jaar. Poppen theater Zumieki: Maraboehoek 60, Spijkenïsse, 14.30: 'Bij mij op de boerderij' door poppentheater Pim pernel, voor kinderen van 3 t/m 8 jr. Theater De Tearstoof: Schiedam, 14.30: Poppentheater Francine Ab- bing met 'In Holland staat een huis' voor kinderen van 4 t/m 8 jr. 21.00: •Ressoa' door toneelgezelschap De Witte Kraai. Stedelijk MUBeum: Schiedam, 15.00: Orgelconcert. Oude Kerk: Dolfohaven, Aelbrechtskolk, 16.00: Orgelconcert door Piet Groe nendijk. Passiemuziek uit de barok. Hiilegondafcerk: Kerkdreef 2, Hïlle- gersberg, 20,15: Lenteconcert door het Daniel Kwartet m.m.v. Harro Rulj- senaars, cello. Evangelische Bios- koop De Kandelaar: Nieuwe Binnen weg 326, 19.30: Film: 'Ben Hur'. Triomfaturkerk: Barendrecht, 20.00: Concert door Hans van Gelder, orgel, met Eiisa van der Zee, dwarsfluit. Koffiebar De Acker:, 1e Pynacker- straat 56b. 20.00: Koffiebar-avond. De Stoep: Spijkenïsse, 20.15: 'Ja, komt er nog wat van of is *t een grap?' cabaretprogramma van Marij ke en Sieto Hoving. Passage Thea ter: Schiedam. 20.15: New Yorick. Jazz-tapdanqe programma op muziek van Duke Ellington. George Gershwin. Irving Berlin, Fats Waller en Glenn Miller. Stadsgehoorzaal: Viaardln- gen, 20.15: L'Orchestre de Contra basses. zes canfrabasslsten. Thea tercafé Pian-C: Slepersvest 1, 22.00: Feestvallen en popslaan, pop en poë zie. Disco-Parkzicht: Kievitslaan 25, 22.00: Super-disco. Harmonie; Vlaar- dingen, 23.00: 'Vreemd genoeg' door Marijke Nekeman en Klaar Plateel. Arena: Westkrulskade 26, 24.00: Film: 'The draughtman's contract' van Peter Greenaway. Harbour Jazz- club: 21,30: Cologne Dixieland Com pany. Café de B: 22.00; Candy Out- fer's Funky StuH. Het Berenei: 22.00: The Alfredo Brothers. L 'Esprit: 21.30; Mark Trevls. Thelonlus: UJn- baanpleln, 22.00: B-Wegen. Bioscopen: Alhambra 1: 'Abel' (al) 2-7 en 3.30, 20, 1.30-4-7 en 9.30. Alhambra-2: 'Ran' (16) 2 en 8. Calypso 1: 'Out of Africa' (at) 1.45 en 8.15. Calypso 2: 'A Chorus Line" (al) f.45-6.45 en 9.15, zo. 1.15-3.45-6.45 en 9.15. Calypso- 3: 'Witness' (12) 2-7 en 9,30, zo. 1,30- 4-7 en 9.30. Centraal: 'Sounds Of Sex' (18) doorlopende voorstelling van 12.15 tot 21.30. Cinema NRC: 'To live and die in L.A.' (16) 2-6.45 en 9.30, za. zo. en woe. 6.45 en 9.30. Ci nerama 1: 'Out of Africa' (al) 1.45-en 8. Cinerama 2: 'Commando' (16) 2-7 en 9.30, 20 1.30-4-7 en 9.30. Cinera ma 3: 'Agnes of God' (al) 2-7 en 9.30, zo. 1,30-4-7 en 9.30. Cinerama 4: 'Withe Nights' (al) 2-6.45 en 9.30, zo. 1.15-4-6.45 en 9.30. Cinerama 5: 'Weird Slence' (al) 2-7 en 9.30, zo. 1.30-4-7 en 9.30. Corso: 'Fright Night' (16) 2-7 en 9.30, 20. 2-4.30-7 en 9.30, Lumiere 1: 'The Protector* (12) 2-7 en 9.30, zo. 2-4.30-7 en 9.30. Lumiere 2: 'Motief voor moord' (12) 2-7 en 9.30, zo. 2-4.30-7 en 9.30. Lu miere 3: 'Back to the future* (al) 1.45- 6.45 en 9.15, zo. 1.45-4.15-6.45 en 9.15. Lumiere 4: 'Teachers' (al) 1,45- 6.45 en 9.15, za. zo. en woe. 6.45 en 9.15. Oscar: 'Up t the military" (16) 2- 7 en 9.30. zo. 1.30-4-7 en 9.30. Rex: 'Een paradijselijke droom' (18) 10.00- 24.00 doorlopende voorstelling. Tha lia: 'De Aanslag' (al) 2 en 8. 't Ven- ster-1: 'Enrico-JV (16) 7.30 en 10, ma. gesloten, t Venster-2: 'Nazarin' (16) 8 en 10.30, ma. gesloten, t Ver ste r-3: 'Kiss of the spider woman' (16) 7.30 en 10, ma. gesloten. De Lantaren: 'Los motlvos de Berta' 8 en 10.30. ma. gestoten. Nachtvoorstel lingen: Calypso-1: The Shining' vrij. en za. 00.15. Caiypso-2; 'Witness' vrij', en za. 00.15. Calypso-3: 'Up in smoke' vrij. en za. 00.15. Lumïere-1: Voorpremière 'Rocky-lV' vrij. en za. 24. Lumïere-2: 'Motief voor moord' vrij. en za, 24. Lumïere-3: 'Een pikant klasje' (18) vrij, en za. 24. 't Venater- 1: 'Brazil' vrij. en za. 00.15. 'I Vefl- ster-2: 'Succes is the best revenge' vrij. en za. 00.30. *t Vönater-3: 'Un mauvais Ills' vrij. en za. 00.15. D« Lantaren: 'The General' vrij. en za. 0Q.30. Kindervoorstellingen: Cineac: 'Taran en de toverketel' za. en woe. 2. zo. 1.30 er 4. Lumiere-4: 'Donaid Duck's grabbelton', za. en woe. 1.45. zo, 1.45 en 4.15. t Ven«ter The dog who stopped (he war' zo. 15.30. Oorzaak slippartij blijft onduidelijk Dordrecht „Plotseling sloeg het stuur uit m'n handen. Ik heb geen idee waar door". Ook gistermorgen voor de Dordt- se rechtbank kon de 22-jarige Ambach- ter er met geen mogelijkheid een ver klaring voor vinden waarom hjj op 13 maart 1985 de macht over het stuur kwijtraakte en met zijn auto in een slip raakte. 'Een slip met fatale gevolgen. De man, verkoper bij een autobedrijf, was net met een klant in een splini temieuwe auto gestapt om een proefrit te maken. Die rit eindigde al na enkele honderden meters op de Mïjlweg in Dordrecht, toen de auto slipte, twee fietsers schepte, een andere auto ramde en tegen de vangrail tot stilstand kwam. Eén van de fietsers, een 57-jarige trouw uit Zwijndrecht, kwam am het le ven. Haar echtgenoot werd gewond. De aspirant koper van de auto kwam er met een zware hersen schudding en een schedelbreuk vanaf. Volgens zijn eigen verklaring was de Ambachter nog slechts aan het optrekken en had hij nog nau welijks een woord met de klant gewisseld toen de auto met hem aan de haal ging „Ik reed ongeveer 70 kilometer", luidde zijn verklaring. Rechtbank president mr. J. H. Geertsema hield de Ambachter het politierapport voor. waarin werd vastgesteld dat hij minstens 80 tot 90 kilometer moet hebben gere den op een weg waar een maximumsnelheid van 50 geldL Bovendien blijkt uit dat rapport dat de man na de slip het gaspedaal diep ingedrukt moet heb ben gehouden- Officier van Justitie mr. L. M, den Hollander be toogde in zijn requisitoir dat de Ambachter welis waar niet met opzet te werk was gegaan, maar toch grove verkeersfouten had gemaakt met desastreuze gevolgen. „Er is zeer onoordeelkundig gereden", aldus Den Hollander, die verder wees op de omstandigheden waaronder het ongeluk plaatsvond. „Het was goed weer, er was nauwelijks ander verkeer, u had geen last van de zon. Er was geen enkele reden de macht over het stuur te verliezen". Voor Den Hollander woog zeer zwaar dat de man te hard had gereden. Zijn eis was één maand voorwaardelijke gevange nisstraf (proeftijd twee jaar) een geldboete van 2000 gulden en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De raadsman van de verdachte, mr. J. Loor- bach, verzette zich tegen de voorwaardelijke gevan genisstraf. Volgens Loorbach moet onderscheid worden ge maakt tussen de tijd die voorafging aan de slip en de tijd daarna. Voor het feit dat de auto slipte trof zijn cliënt geen blaam, betoogde Loorbach, en dat hij na de slip op het gaspedaal ging staan in plaats van op de rem was geen verkeersfout, maar een in paniek gemaakte beoordelingsfout „Mijn client heeft niet alleen een diepbeleefde emo tie door het gebeurde ondergaan, maar treft ook grote maatschappelijke schade", aldus Loorbach, die daarmee doelde op de werkloosheid van de Am bachter, tengevolge van de fatale proefrit Officier Den Hollander toonde zich niet onder de indruk en bleef bij zijn eis. De rechtbank doet 27 maart uitspraak. Bijna iedere dag wandel ik over de Nieuwe Binnenweg en ik passeer drie elektro- nica-winkels vlak achter el kaar: één hele grote die al tijd alles 'in de reclame' heeft, een klein je dat voor al in computers is gespecia liseerd en een hele mooie die alleen geluidsappara tuur verkoopt, maar dan wel het allerbeste wat er is. 'Professionele apparatuur' heet dat. Verbaasd vroeg een collega waarom ik nog geen com pact-disc hadjij had als één van de eersten een compu ter en in een vroeg stadium een videorecorder, waarom nu nog steeds geen cd? Daarom juist, zei ik, het komt door al die winkels. Ik laat me niet gek maken.' Voorlopig koop ik geen cd en misschien wel nooit, want ik vind het geluid uit mijn eigen doosjes prachtig zat. Bovendien: hele oeuvres liggen er opgesla gen in banden en platen, zou ik daarbij weer een ge heel nieuw systeem moeten opzetten? De mooie winkel heeft soms apparaten in de etala ge waar ik langdurig naar kijk, als een hongerige naar een kade je. En soms zijn apparaten jdie daar een beetje op lijken te koop in de grote winkelvoor twin tig procent van de prijs. Dan moet men sterk in de schoenen staan. Had ik dat maar gedaan toen ik jaren geleden weer zo'n 'aanbie ding' zag bij de gigant. 'Adviesprijs 3000, bij ons voor 2750' stond er en ik stonk erin. Gauw verdiend. Zegt u dat wel. Een half jaar later werd hetzelfde apparaat aangeboden voor de helft van ae prijs en de zer dagen wordt het ding voor minder dan negenhon derd gulden te koop gezet. Hoe dat komt? In de eerste plaats wordt alle elektroni ca ingehaald: mijn stenen tijdperk-machine, die als eerste 'personal computer' op de markt kwam, kostte vijf keer zoveel als de appa- raajes die nu worden aan geboden en vijf keer zoveel capaciteit hebben. De mul tifunctionele horloges, die een paar jaar geleden vier honderdvijftig gulden kost ten, liggen nu in de étalage voor zestig gulden. Maar video, dat is een ver haal apart. Terwijl de Ja panners VHS en Beta m ex op de markt brachten, had Holland een systeem dat niet deugde. Holland kwam na verloop van tijd met een nieuwe machine en nu zou men derilfen: natuurlijk in één van de bestaande syste men, want dat is voor de gebruiker het gemakke lijkst. Nee hoor, het werd een eigen systeem en het apparaat bleek een hoog cy- fer te krijgen van de consu mentenbond of zoie ts Maar Holland was te laat om een goed markt-aandeel te krijgen en begon met de produktïe van het Japanse systeem VHS. Wat daarna gebeurde laat zich raden: het Hollandse systeem wordt niet meer gemaakt, de bezitters van de VCC, die ze gekocht hebben voor Z 3000 of 850, worden het Enge Bos ingestuurd. Ik voel me gepikt en ik heb de indruk dat vrijwel iedereen zich straks gepikt voelt, want ook de andere huidige systemen zullen plaats ma ken voor weer iets geheel nieuws, zo wordt ons be loofd. We kunnen weliswaar, zo lang de machine werkt, onze films draaien, maar eens houdt 't op. De indus trie zet ons voor het blok, als we de video hoog heb ben zullen we zo nu en dan een ander apparaat moeten kopen. Maar daar gaat het niet eens om. Het probleem is dat ik door gelukkige omstandigheden nogal wat 'oeuvres' heb kunnen vast leggen, onder meer het hele oeuvre van Charlie Cha plin, althans wat de lange speelfilms betreft. Als mijn recorder de geest geeft en de Hollandse in dustrie verdomt 't om mijn banden over te schrijven op het nieuwe systeem, heb ik niks meer aan de waarde vol geachte videotheek. Zelf overschrijven? Zodat er twee van die dingen in huis staan? Dankuzeer, dan staan er over twintig jaar vier! Donderdagmorgen gaan we voor drie weken naar de zon. We wonen daar in een appartement, dat een bad kamer heeft, een woonka mer, een slaapkamer, een keuken en een balcon. Geen apparaatjes.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 3