Gemeenteraad gebaat bij mooie gedachten 'Over The Pub hoorde je zó ik dacht: die naam pak ik5 Jaap van der Griend ziet niet om in wrok OVO vraagt Kroon: vernietig besluit «AAHBNES DAGBUD SCBAMSGHI COHRANT NIEUWE WAIEfiWEG COOBftl! West wijk eist daden Auto tegen boom 'Er is angst in Schiedam' zweminstrukteurs Toezichthouders/schoonmakers Cassières Gewapende overval ojp benzinepomp Geweten Maassluisse politiek stopt Propaganda is aan ons verspild Marcus Aurelius: mens is wat hij denkt METHETOQG BPUWSTIM AfsluitingEmaus en Schiedamseweg ongedaan maken Zwemonderwijzer m/v 2 Toezichthouder m/v □WATERWEG MAANDAG 17 MAART 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: ÜTO-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft een auto, die op 6 maart in Krommenie als vermist werd opgegeven, zaterdag terug gevonden tegen een boom aan de Riouwlaan. Getuigen vertelden dat zij twee ongeveer 16 jaar oude jongens hadden zien wegrennen. De auto was zwaar beschadigd. Schiedam Forumleider Han van der Horst was voor aanvang van het politieke Gorzen-debat nog ergens een biefstukje gaan eten. Hoorde de uitbater klagen: „De mensen geven geen dubbel de meer uit" Conclusie van Van der Horst: „Er is angst in de stad. Angst onder de mensen. Zij zijn bang arm te worden." En daarom sneed hij Wilton-Fije- noord als eerste onderwerp aan. In de Zwartewaalsestraat hadden tachtig Gorzenaren zich verza meld. Nu zijn de reacties van de politiek op het rapport-Gouds waard inmiddels bekend, maar het forum in Scbiedam-Zuid le verde een keur aan spraakma kende uitspraken over andere onderwerpen op. Zo werd duidelijk, dat bij de ople vering van de nieuwbouw op het GTB-terrein fouten zijn gemaakt De architect heeft zijn eigen werk amper mogen controleren. Als de bewoners nu klagen over het veel te hoge gasverbruik, moet de gemeente dat serieus ne men, vond GTB-woordvoerder Andrê Marbus. Er was hilariteit, toen PvdA-lïjsttrekker Gé Brou wer zei dat je in nieuwe huizen vaak nog veel vocht hebt, dat eruit moet trekken, en dat je dan ook meer gas gebruikt. Daar ligt het natuurlijk niet aan, wisten Marbus en oewonersdeskundige Dick Bruyne beter. Over de stagnatie in het opbouw werk zei Brouwer, dat het niet de persoon, van Armand van Puy- velde is, waarop de benoeming hangt „Bij Armand weet je, wat, je aan hem heeft", voegde Brou~' wer er als compliment aan toe. Schiedam Hé, nieuwe gordijntjes. En voorbijgangers zagen er ook weerlicht branden. Zij waagden vo rige week enkele voetschreden over de drempel en zo kwam het, dat café The Pub al dagen vóór de opening alle oude stamgasten binnen had. Het veelbesproken café op de Rot- terdamsedijk was weer open en vrij dagavond werd dat officieel gevierd met een optreden van de Cordino's. Het was weer ouderwets gezellig. Els van der Steen en Olga van Deurzen tijdens de heropening van The Pub: legendarisch. De nieuwe eigenaar heeft geen snor, maar valt op door andere kwalitei ten. Het is een vrouw: Els van der Steen (32), 2elf nog nooit in The Pub geweest (want ging zij uit, dan ging zij naar de Pascha of naar de Malle molen), maar, zegt zij,je hoorde zo veel praten over The Pub, ik dacht: die naam pak ik." The Pub heeft inderdaad onder Henk van Vessem en diens vrouw school gemaakt, in een kort maar hevig bestaan. Culturele activiteiten werden er ontwikkeld, politiek werd er gemaakt. Burgemeester Scbeeres en het CDA-kamerlid Joost van Iersel deden er nog mee aan een forum over Wilton-Fije- noord. Dwars tegen de stroom van de belangstelling in werd Van Ves sem, na een conflict met zijn boek houder, gedwongen tot sluiting. La ter kwamen er nieuwe eigenaars, die noemden het café Bromsnor, als een eerbetoon aan de altijd goed lachse Van Vessem. Het was geen Engelse pub meer, maar een roman- tisch-zwoel etablissement gewor den. Het liep niet goed, want de stamgasten hadden nog een kater van de manier waarop Van Vessem over de kop ging. Nu hun kater over is, vinden zij het dapper dat Els van der Steen en haar vriendin Olga van Deurzen de zaak nieuw leven ingeblazen heb ben. Al vonden de buren dat minder prettig: vrijdagavond na de officiële opening werd meteen de politie in geschakeld. „Ik stond te kijken van de aanloop", zegt Els. „Veel mensen die ik hele maal met ken, komen meteen al over de vloer. Het is boven ver wachting." De sfeer noemt zij knus en warm. De muziekkeuze bevat evergreens. De nostalgie viert hoog tij en een enkele stamgast werd al tot tranen toe bewogen. „Ik zit graag tussen de mensen", verklaart Els haar horeca-bedryvigheid.t „Ik heb hei niet zo op kastje kijken." Opbouwwerker met flessen bekogeld Maassluis Tumult in het Polderhuis in de Dijkpolder in Maassluis, waar opbouw werker Gerard Neesen na het sluiten van een uiterst rumoerig verlopen leden vergadering met bierflesjes werd bekogeld. „De eerste fles ging rakelings langs me heen en de tweede zag ik net op tijd aankomen. Ik bukte op tijd, maar iemand anders kreeg het wel tegen het lijf. Ik ben direct weggevlucht en naar huis gegaan", aldus een geschrok ken Neesen. Bestuursproblemen liggen ten grondslag aan wat penningmees ter W. Storm een explosie van opgekropte emoties noemt Ge rard Neesen was door het inte rim-bestuur van de wijkvereni- ging aangezocht om de ledenver gadering als onafhankelijk voor zitter voor te zitten. Op de avond zou een definitief bestuur geko zen moeten worden, waardoor een eind zou komen aan de inter ne strubbelingen binnen de wijk- verenigïng. Na drie stemmingen leek de le denvergadering in een overvol wijkgebouw aan de Rozenlaan een positieve wending te krijgen, toen bleek dat het gekozen be stuur bereid was de zware taak op zich te nemen. Toen gooide een zojuist gekozen bestuurslid echter roet in het eten door zijn zetel weer beschikbaar te stellen, omdat hij zich niet kon verenigen met de nieuwe bestuurssamen stelling. „Toen kon ik niet anders doen dan concluderen dat de hele avond voor niets was geweest", aldus Gerard Neesen. Daarop brak het tumult in het wijkge bouw uit. De wijkverenlging is nu stuurloos geworden, maar over hoe het nu verder moet, hult men zich in een diep stilzwijgen. Penningmeester Storm: „Maar we moeten toch verder met de wijkvereniging. De problemen moeten snel de wereld uit, want de activiteiten moeten weer gaan draaien". De wijkvereniging is vast van plan om contact op te nemen met de gemeente Maassluis om op die manier de problemen op te los sen. Gerard Neesen echten „De gemeente heeft helemaal niets met de problemen te maken. Als er iets moet gebeuren, dan moe ten de mensen bij mij zijn. Maar ze zullen het zelf wel net beste weten". (ADVERTENTIE). Stichting ZWEMBADEN SCHIEDAM Exploitante van Zwembad Groenoord en Zwembad Zuid Vraagt oproepkrachten voor het binnen en buitenbad m/v Vereist: K.N.Z.B. zwemonderwijzer, zwemieidster B ev. E.H.B.O. diploma) Vereist: zwemdiploma A+B en zwemv. 1 of KNBRD-A ev. E.H.8.O. diploma) Verei8t: Mavo bij voorkeur met typediptoma Nadere Informatie en sollicitaties bij zwembad Zuid tel. 261682, Westfrankelandsedijk 3, 3115 HG Schiedam Vlaardingen Een gewapende overvaller heeft vrijdagavond enkele honderden guldens buit gemaakt bij een overval op een pompstation aan rijksweg 20. De overvaller rende met een pis tool in de aanslag de winkel bin nen en dwong de 24-jarige pomp bediende om hem de inhoud van de kassa te geven. De overvaller was ongeveer 20 jaar oud, 1,75 meter lang, had een normaal pos tuur, donker, halflang, krullend haar en donkere ogen. Hij droeg een legerjack, een groene sjaal en een spijkerbroek. De politie ver zoekt getuigen om zich te mel den. Vlaardingen De bewoners- groepen uit de Westwijk maak ten zaterdag handig gebruik van de campagne van de poli tieke partijen, om op het Lies veld aandacht te vragen voor hun problemen. Waar de CDA'ers Aart Kool en Cees Bot een kar voortsleepten om 'op een wat ludieke wijze' te laten zien dat zij 'bereid zijn de kar te trekken' en waar D66 twee kamelen liet aanrukken om de aandacht te trekken, ka melen die in Nieuwegein overi gens al eens de zaak van de VVD dienden, kwamen de Westw ijkers met spandoeken naar het Liesveld. Kies voor de Westwijk, stond erop. Opbouwwerker Ron Haanstra en voorzitter Ton Cox van de huurdersvereniging Dura Coig- net kwamen als sandwichman nen. 'Miljoenen voor het VCP, telt de Westwijk soms niet mee', en 'Ze beloven koeien met gou den horens, maar de Lage Wei de zit op de dorens' stond er op de borden. De politici kregen het program ma van de bewonersgroepen, waarin wordt gepleit voor groot onderhoud aan de vochtige, tochtige woningen en voor be ter onderhoud aan het openbaar groen. „Dan kunnen de wonin gen weer jaren mee en blijven de bewoners er met plezier wo nen. Wij eisen daden en geen woorden", aldus Cox. „Verkie zingspropaganda is aan ons ver spild." Hij was duidelijk niet de enige, die niets van propaganda moest hebben. Het Liesveld leek ge plaveid met folders van de poli tieke partijen. Het werd zo'n bende, dat PSP'er Arnold van Kalken zo af en toe maar eens papier ging rapen De groene 'appeltjes voor de dorst' die het CDA uitdeelde vonden vooral onder de kinderen gretig aftrek. Daar renden zij mee naar de D66-kamelen, die de appeltjes met traag schuivende kaken naar binnen werkten. Jaap van der Griend. DOOR KOR KEGEL Schiedam Gemeentebelan gen Schiedam heeft als enige zijn partijprogramma niet in. het Turks vertaald. Alle andere partijen kunnen tenminste nog samenvattingen laten zien. „Wij hebben dat expres niet gedaan", zegt Jan Hagendoorn, nummer twee van Gemeentebelangen. Hij heeft gemerkt dat andere programma's slecht vertaald zijn: in een dialect, dat de Tur ken zelf niet spreken. De vraag is dan, waarom tien tallen Turken zo tuk waren op de vertaalde partijprogramma's. Op een politiek forum zaten zij er gretig in te lezen. Hagendoorn is de man, die toen hij nog CD A-lid was ageerde te gen de Chileense muurschilde ring op het Emmaplein in Schiedam. Hij vond die interna tionale poespas maar niks. Daarom heet zijn partij ook Ge meentebelangen. Deze club wil het over de Sommelsdijkse- straat hebben, niet over Zuid- Afrika. Hij wil praten over de*' Wilhelminahaven, niet over Nicaragua. De PvdA-Schiedam vindt dat niet- In het partijprogramma staat, dat lokale politiek ook een internationale dimensie heelt gekregen. Dat komt door mon diale bewustwording, staat er. Maar de WD-Vlaardingen schrijft: „Getuigenispolitiek over typisch landelijke en inter nationale aangelegenheden hoort in de gemeenteraad niet thuis." Dit is nu typisch politiek. De één vindt dat ie het wel ergens over moet hebben, de ander wil daarover zwijgen. En als de één doet wat de ander niet wil, doet men daar narrig over. Dat is on verdraagzaam. De bepaling: „...hoort in de gemeenteraad niet thuis" strookt niet met de vrijheid van meningsuiting. Als partijen elkaar in Schiedam, Vlaardingen of Maassluis ver ketteren, leveren zij geen bij drage tot de wereldvrede en ook niet tot de harmonie thuis. Het Is dezelfde karakteristiek. Zo boven, zo beneden. Ongelukken Mensen, die in een gemeente raad willen zitten, moeten dus eerlijke mensen zijn die uit zijn op het'algemeen belang. Niet op eigenbelang. Of op partijbelang. Dan dien je maar een fractie. Dat botst Daar krijg je ongeluk ken van. Er gebeuren ongeluk ken in de Maassluisse politiek. Er zijn brokkenmakers in het Vlaardingse stadsbestuur. Schiedam heeft wegpiraten. Al lemaal denken'zij de juiste weg te weten, maar het resultaat Is een doolhof van vergadercir cuits. Woorden thans genoeg gehoord, laat ons nu wat daden zien. merkte Goethe op in Faust, Als iemand een mooie wereld wil, moeten zijn eerste daden het denken van mooie gedachten zijn. De mens is im mers wat zijn gedachten ervan maken, zei Marcus Aurelius. Op de stemformulieren staan tientallen raadskandidaten. Niet iedereen denkt even mooie gedachten. Daarom is die stapel partijprogramma's zo hoog. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Het geweten van de Maassluisse ge meenteraad zet er na 12 jaar een punt achter. Wat de meeste partijen voor zoete koek slikten, daar plaatste Jaap van der Griend (PPR/PSP) direct vraagtekens. Zijn kritische toon wekte vaak wrevel bij de bestuurders achter de tafel, maar in veel ge vallen vond het nu afscheid nemende raadslid het gelijk aan zijn kant Bij inmiddels beruchte kwesties als de zandaffaire en de draagvleugelbootverbinding Maassluis-Lon- den waarschuwde Jaap van der Griend als eerste dat er iets mis kon zitten. Hij kreeg gelijk. „Nu zie je weer hetzelfde gebeuren. Wethouder Van der Knaap is dolenthousiast over het Sun City-project Alleen omdat Rotterdam erachter staat Ik moet het allemaal nog zien gebeuren. Trouwens, alleen al van de naam van het project krijg ik een vieze smaak in mijn mond," De kiezer heeft de kritische houding van Jaap van der Griend altijd weten te waarderen, Het verhaal gaat in Maassluis dat mensen op Jaap van der Griend stemden, zonder te weten tot wel ke partij hij behoorde. „Het gaat echter niet om de persoon, maar om de ideeën. Elly Doddema, die nu de lijst aanvoert, staat precies voor dezelfde principes", aldus Jaap van der Griend. Spijt van zijn beslissing om te stoppen heeft Jaap van der Griend niet: „Ik ben afgestompt op de Maassluisse verhoudingen. Vier jaar geleden bij het opstellen van het programma van hoofdza ken hebben wij een foutje ge maakt Wij hebben toen iets niet onderschreven. Fout, maar wij hebben altijd gezegd, de politieke afweging over de hoofdzaken maak je in de raad. Daar neem je ook de beslissing. Toen ben ik uit gemaakt voor leugenaar. Het was Mees Duimelaar die mij dat ver weet D ui me laar die een half jaar later wethouder en partijgenoot Han Hummelen de laan uitstuur de en daar allerlei fraaie excuses voor had." Vooral op het gebied van het mi lieu is Jaap van der Griend een uitgesproken deskundige. Veel steun hebben de bewoners in de verschillende gifwijken gehad van zijn inbreng in de raad. Toch zal Jaap van der Griend niet helemaal verloren gaan voor de Maassluisse politiek. Hij blijft de nieuwe fractie van de PPR /PSP met raad en daad bij staan. „Het meeste plezier beleef de ik nog aan de com missie-ver gaderingen. Vooral in het begin kon je met argumenten mensen overtuigen. De laatste jaren was dat jammer genoeg anders. Dan werd er gekeken naar wie het zei Oh, het is Van der Griend weer, laat maar praten. Ja, dat heeft mij hevig teleurgesteld." De bewoners van de Westwijk zochten de politici op. Vlaardingen Het is volgens de organisatie van Vlaardingse on dernemers (OVO) heel goed mo gelijk om de afsluitingen van het Emaus en de Schiedamseweg on gedaan te maken. Daarom heeft de OVO, met de vereniging Raad voor het Filiaal- en Grootwinkel bedrijf (raad FGB) en een aantal winkeliers, de Kroon gevraagd dat besluit van de gemeenteraad te vernietigen. „Het is treurig datje elke keer op deze manier aan de gang moet, maar het moet", aldus OVO- voorzitter Harry Dijkman. „Pra ten heeft geen zin, dat ïs inmid dels wel duidelijk." Beroeps schriften tegen het verkeerscir culatieplan strandden steeds, om dat dat plan geen juridische status heeft Het besluit om Emaus, Voorstraat en Schiedamsediik af te sluiten werd pas in februari gepubli ceerd, toen het al lang en breed was uitgevoerd. Een kwalijke zaak, vinden OVO en Raad FGB, die de eerste kans hebben aange grepen om tegen dat besluit in be roep te gaan. De winkeliers vrezen dat de af sluitingen hen vijftien procent van hun omzet kosten. „Wij on dervinden er onevenredig veel nadeel van", aldus Dijkman. „Wij hebben ook de Arob-rechter ge- ADVERTENTIE De STICHTING ZWEMBADEN SCHIEDAM, exploitante van Zwembad Zuid en Bad Groenoord, vraagt voor het zomerseizoen van 3 mei t/m 30 augustus 1986 Vereist: Diploma zwemonderwijzer K.N.Z.B. of CJ.O.S. met aantekening zwemmen en E.H.B.O. diploma Vereist; zwemdiploma A+B, zwemvaardigheid 1 of KNBRD-A E.H.B.O. diploma strekt tot aanbeveling. Voor beide funkties geldt: Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring Toelage onregelmatigheidsdienst e.d. 18,1 5 daagse werkweek. Elke 14 dagen een weekend vrij. Nadere informatie en sollicitatieformulieren kunt u verkrijgen bij de heer J. F. van de Linde, tel. 26 05 00 tst 247. S^,|;oitaties dienen voor 31 maart te worden gericht aan: Stichung Zwembaden Schiedam, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam vraagd het besluit te schoreen, want dat is de snelste weg. Wij moeten snel optreden, want an ders komt die procedure weer als mosterd na de maaltijd." Het ongedaan maken van de af sluitingen hoeft volgens Dijkman helemaal met veel geld te kosten. „Aan de kop van de Schiedamse weg is het een kwestie van een valkuil en een paar borden weg halen. En aan het Emaus moet het ook niet zo'n probleem zijn, om van dat fietspad weer een ge wone weg te maken. Wij hebben daar natuurlijk over nagedacht, want als het al te veel geld zou kosten zou ons beroepschrift wei nig kans maken. Maar zo is het gewoon niet." De OVO en de Raad FGB gaan in een bijlage bij het beroepschrift uitgebreid in op de brief van mi nister Neelie Smit-Kroes en het antwoord dat burgemeester en wethouders daar op hebben gege ven. De minister eiste in de brief van 31 januari, dat er studies wor den verricht naar de gevolgen van de VCP-maatregelen. „Het antwoord van de gemeente bied ons niet het uitzicht, dat zii zich iets van de bezwaren van de mi nister tegen het VCF aantrekt Het gemeentebestuur heeft* die ministeriële brief in feite naar de prullebak verwezen," aldus Dijk man, die hoopt dat de gemeente raad van de ingeslagen weg te rugkeert i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1