CPN juicht protest Schiedam-Oost toe John Scheerstra is optimistisch Goed raadslid is n beetje opbouwwerker VIA1RDINGS OASBIAD SCiillHSCfit BBiRINÏ 1ÏIWE IftlHSB C1UBMT' SSM wil extra geld voor opbouwwerk ffif 'Als PvdA laat je emancipatie toch niet aan VVD over?' D66: haven niet dempen Belofte is doorgeprikt Wethouder'Niet leuk en niet juist9 'Laantje van Chardon wordt een fietspad Duikpakken van boord gestolen MEIHETGQGOPUWiTEM 'fe 1 - i □WATERWEG DINSDAG 18 MAAST 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Viaardingen.-Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. SchiedamVoor h et eerst doet een Schiedamse organisatie, na melijk de bewonersvereniging Schiedam-Oost, actief mee aan het Woonlasten Overleg Neder land (WON). „Een heel positie ve ontwikkeling", vindt Ulferd Bruseker, lijsttrekker van de partij die in Schiedam-Oost goed wortelt; de CPN: Bruseker, gevraagd naar wat verwijld: van de woonlasten". HoeweThij zelf in de welzijnscommissie zit, noemt hij het welbevinden van de burgerij niet als eerste punt, want volgens hem heeft de fi nanciële problematiek daar al les mee te maken. Hij zal in de eerstvolgende raadsvergade ring voorstellen, dat Schiedam een spoedvergadering gaat ei sen van de Vegin, het landelijk instituut dat de gasvoorziening regelt. De gemeenten, die bij de Vegin zijn aangesloten, moeten er bij minister Van Aardenne op aandringen dat de gasprijs met 15 cent zakt „Als wij niet uitkijken, worden de gemeen- een verlaging afgescheept ten straks met een van 4, 5 'cent waarschuwt Bruseke r. Hij vindt het goed, dat Schie dam-Oost dit soort landelijke problematiek Vertaalt' op wijk niveau. Zo zien de mensen hoe zij direct invloed kunnen uitoe fenen, vindt Bruseker. „Er wordt veel over de hoofden van de mensen heen geregeerd. Dat is ook in Schiedam het geval. Ik denk dat met name de lokale PvdA-politiek mensen fru streert Kijk naar de problemen met de erfpacht; het opbouw werk; het woonwagenkamp; de kruidenierspolitiek rond de kinderopvang Kijk, de VVD verwijt ik dat niet die is toch niet voor kinderopvang, die vindt dat iedereen voor zijn ei gen oppas moet zorgen. Maar de PvdA noemt het een basisvoor ziening en trekt er dan niets voor uit Het is een teken, dat de PvdA niet luistert". Afgebroken „Klein links heeft ontzettend veel kritiek op Luub 'Haf kamp", zegt Bruseker, „want als wethouder heeft hij een belang- gen zijn hem in de maag ge splitst Het woonwagenkamp is hem in de schoenen gescho ven". Ulferd Bruseker: 'Gemeente moet veel meer acht slaan op wat bewoners zeggen'. Emancipatie idem dito: het is voor de PvdA kennelijk niet belangrijk genoeg, concludeert Ulferd Bruseker. De CPN-lijst- trekker kijkt de PvdA erop aan, dat de gemeente vier jaar lang niets gedaan heeft om emanci patie in het beleid vorm te ge ven. „Ja, wethouder Hafkamp krijgt daarvan de schuld, want die heeft het in zijn portefeuille", zegt Bruseker, „maar je kunt dat nu eenmaal van een WD- wethouder verwachten. Uitein delijk is het de schuld van de PvdA. Want hoe kon je als PvdA nu toch emancipatie aan een VVD-wethouder overla ten? Ik vind dat de kritiek op de PvdA teruggeworpen moet worden". DOOR CHRIS WOERTS Maassluis John Scheerstra is en blijft optimist. „Opiniepeilin gen zeggen mij niet zoveel. Ik houd vast aan een uitspraak, in het verleden gedaan door Hans Wiegel. Er is maar een juiste opiniepeiling en dat is de ver kiezingsuitslag, zei hij altijd". De fractievoorzitter en lijsttrek ker van de WD in Maassluis wil niets weten van al die gelui den die een nederlaag voorspel len voor zijn partij. „Als ik ie dereen zo hoor praten, dan ko men er tien extra raadsleden bij na de verkiezingen, zo optimis tisch zijn de mensen. Wij doen daar met aan mee; blijven rea listisch denken". Vier jaar geleden bereikte de WD een historisch moment De liberalen werkten zich op als tweede partij, juist achter het CDA. „We kwamen 130 stem men tekort en daardoor misten we ook een restzetel. Toch ben ik er zeker van dal de WD in Maassluis kan uitgroeien tot de grootste partij". Een verlies voor de afdeling Maassluis van de WD was het plotselinge vertrek van Eily Coenen naar Nuth. „Jammer", is ook de mening van John Scheerstra „Elly was een heel sterke wethouder, die met een grote standvastigheid opereer de. Met Liesbeth Snoek als op volgster hebben wij denk ik een goede greep gedaan". Meningen De fractie van de WD staat be kend als een solide, hechte groep die het, hoe vreemd het ook mag klinken, uitstekend kan vinden met de collega's van de PvdA. „Als we zaken moe ten doen in de raad, kan dat in derdaad het beste met de PvdA. Bij het CDA gaat het veel moei lijker, omdat de meningen in de fractie nogal uiteenlopen. Met de PvdA was dat nooit een pro bleem". Met John Scheerstra als woord voerder en Sjef Evers als finan cieel deskundige hebben de li beralen, vindt hij, veel voor el kaar gekregen, „De lasten voor de Maassluise bjrger hebben wij kunnen terugdringen. Dat zijn toch belangrijke zaken en daarom ben ik ook niet zo bang voor een encrme nederlaag. Natuurlijk, je mag niet uit het oog verliezen dat de PvdA ook in de peilingen op winst staat Het CDA heeft altijd een trou we groep aanhangers gehad, maar wij doen daar echt niet vooronder Woning bezit De WD wil het particulier wo- ningbezft bevorderen. Huurwo ningen moeten daarom worden verkocht aan huurders. Scheer stra: „Ik weet wel; niet iedereen heeft interesse, maar mensen die veel in hun woning stoppen, willen misschien ook wel eige naar worden. Die mogelijkheid mag je niet uitsluiten". Ook over het opbouwwerk heef t de WD een uitgesproken mening. John Scheerstra: „Het opbouwwerk heeft tot doel zichzelf overbodig te maken. John Scheerstra: 'Opbouw werk moet zichzelf overbodig maken'. Niet op Korte termijn, maar je moet er wel naar streven. De burgers moeten mondiger wor den en als dat zover is, is het op bouwwerk overbodig. Je moet de mensen ook zelfstandig kun nen laten opereren". Een voorschot op de komende college-onderhandelingen neemt de liberale voorman nog niet „Het heeft mij verbaasd dal wethouder Van der Knaap dat wel heeft gedaan. Hij wil zijn portefeuille uitkleden, ta ken afstoten. Prima, maar ik dacht juist dat het CDA over zulke zaken vooraf niet zou spreken. Wij doen dat ook niet We wachten eerst de uitslag van morgen wel af'. „Het is geenszins de bedoeling van ons om de haven 'in de toekomst te dempen. Dat .knieke stadbeeld mag absoluut niet verloren gaan voor Maas sluis." J an Stormlijsttrekker van D66 voor de gemeenteraadsver kiezingen van morgen, stelt het .nadrukkelijk. „We moeten wel blijven onderzoeken op welke manier we de activiteiten in de haven kunnen aanwakkeren. Het moet toch mogelijk zijn om de haven nieuw leven in te bla zen", wil de democraat niets aan duidelijkheid te wensen overla ten. Er was elders een andere in druk ontstaan van het D66- standount Schiedam Vóór 1 maart zou de PvdA/WD-coalitie een rapport gemaakt hebben over de erf- pachtsproblematiek, zegt de ver eniging van huiseigenaren in de Schiedamse wijk Woudhoek. ,^Maar het is niet gebeurd- Ten minste één verkiezingsbelofte, die al als een ballon is doorge prikt", zei voorzitter Ben van Booy gisteren teleurgesteld. Reclame over de rug van bijstandsvrouwen onderzoek Schiedam The Frogg, een schip dat in de Voorhaven is af gemeerd, heeft nachtelijk bezoek gehad van inbrekers. Zij forceer den het dot van de machineka mer en haalden er vier duikpak ken en zesduikoverall5 uit De ei genaar, Uncle Diving BV, schat volgens de politie de waarde op 16.000 gulden. Vlaardingen „Dit is reclame over de ruggen van vrouwen met een bijstandsuitkering". Hanneke Kooiman van Vrouwen in de Bijstand is boos. Boos op het bedrijf Video Clean Service, dat 'bij standsmoeders' voor een tientje een tweedehands kleurentelevisie of stofzuiger aanbiedt, op voorwaarde dat zij hun bewijs van in schrijving van de sociale dienst op tafel leggen. „Deze man maakt misbruik van een groep mensen, die toch al een kwetsbare positie in de samenle ving hebben", vindt ook wethou der mr, MarietteHoogendijk-van Holst Pellekaan, die over het be leid van de GSD gaat '„Ik vind dit niet correct en ik vind dat het niet moet gebeuren". Het adres in de advertentie is van een winkeltje in een straat achter de Van Hogen dorplaan in Vlaar dingen. Letters op de ruit vertel len, dat hier televisies en video's worden gerepareerd. Ook voor koppen afstellen, staat erbij, maar de plakletter N is omgekeerd. Binnen zit de middenstander met een vriend een kaartje te leggen. Kale witte muren, met als enige Sophocles: lot helpt luilakken niet DOOR KOR KEGEL Hoe de PvdA/WD-coalitie in Schiedam het vrijwilligerswerk stimuleert De opbouwwerkers zijn door de bezuinigingen hun baan kwijt De één is nu onbe taald secretaris van de bewo nersvereniging Oost De ander is vrijwilliger in Zuid. Op een verkiezingsbiljet schrijft de WD, dat haar invloed op het terrein van opbouwwerk merk baar is. De eerste partij, die stemmen wil trekken door zout in de wonden te wrijven. Vrijwilligerswerk stimuleren; daar werd vroeger iets anders onder verstaan: onmondige mensen mondig maken. Nu draait het erop uit dat beroeps krachten in de ww komen. Met behoud van uitkering mogen zij voor de wijk actief zijn. Maassluis is net Schiedam-tien- ■-geleden. Niet omdat tien geleden opbouwwerkers in iedam met bierflessen beko geld zijn, zoals Gerard Neesen vrijdag overkwam. Maar omdat in Maassluis nu gepleit wordt voor meer opbouwwerkers. In Schiedam is dat passé. Hier heb ben opbouwwerkers enkele on mondige mensen geleerd hoe rij actief moeten worden. Daar hebben politici nu last_ van, want de wijkbewoners slikken niet alles ra eer voor zoete koek. De bewoneisverenigingen heb ben overwogen een stemadvies uit te brengen: stem Klein Links. Maar rij zagen ervan af, omdat de achterban teveel mensen uit andere partijen telt In de Gorzen doet voorzitter Dicrne Nesse het nu voor eigen rekening De PvdA-Vlaardingen zegt in het verkieringsprogram, dat in de huidige samenleving de macht ongelijk verdeeld is. Maar wie heeft in Vlaardingen de macht? De PvdA en de WD. Als die macht ongelijk verdeeld is, bedoelt de PvdA ze ker dat de WD er niet bij hoort Een afspiegelingscollege met ook het CDA? Nee, dat be- doelt de PvdA waarschijnlijk niet In Schiedam stormde het acht jaar geleden. Er kwam voor de PvdA een opbouwwerker in de gemeenteraad. Dat was Jos van der Lugt Het CDA vond ie mand, die wijkbewoners helpt met bezwaarschriften aan de gemeente, niet thuishoren in een gemeentebestuur. Dan is de macht ongelijk verdeeld, zei het CDA. De wijkbewoners vonden dat juist niet Hij was hun spreekbuis. Hij verbeeldde hun macht Hij was in rijn eentje hun afspiegelingscollege. Dat was tragikomisch. Want waar kwam het op neer? Dat een opbouwwerker meer ver rit te genieten raadsleden. Terwijl raadsleden door de burgerij gekozen wor den. In Vlaardingen weet de politiek de macht van opbouwwerkers te beperken. Als zij na een half jaartje eenmaal ingewerkt rijn, moeten zij naar een andere wijk. Opnieuw beginnen. Zo wordt het wijkwelzijn een ker mis. Vlaardmgse raadsleden rouleren na zes maanden toch ook niet naar Maassluis? Tweedraght Op een gegeven moment moest Van der Lugt weg als opbouw werker. Hij werkte nog een tijd je in Vlaardingen, in de Babber- spolder. Zijn zetel in de Schie damse raad bleef le werkers zijn niet raadsleden. Omgekeerd horen raadsleden wel een beetje opbouwwerker te zijn. Zij moeten weten wat er in de wijken leeft, andere kun nen mondige burgers hun ei niet kwijt Dan krijg je homme les en daarvan zei Vondel* „Het zaet van tweedraght teelt zoo wrange en bïttre vruchten." Alleen als raadsleden .bewijzen zelf goede opbouwwerkers te kunnen rijn, mogen zij op op bouwwerk bezuinigen. Anders staat het volk in rijn hemd. Maar daar heeft het volk dan zelf voor gekozen. Het lot helpt nooit hen, die zichzelf niet hei pen, zei Sophocles. Wrang en bitter. Morgen stem men we weer. Morgen verdeelt de huidige samenleving de macht versiering een poster van een blote vrouw, die een walkman opheeft Op een plank tegen de lange muur staan wat oude televisies, waarvan er één een testbeeld vertoont. „Nee, we hebben geen televisies meer. Ze vliegen de deur uit Maar als u nou uw naam en adres achter laat.." De winke lier kijkt vreemd op, als hij te ho ren krijgt dat hij de secretaris van Vrouwen in ,de Bijstand in zijn zaak heeft „Oh". 't Is toch wat Zijn advertentie, die begint met de woorden 'Let op bijstandsmoe ders', ging tijdens het politiek 'café donderdag in zaal De Har monie van hand tot hand. „Kijk eens, 't is toch wat", zeiden de raadsleden en een PvdA'er speel de de advertentie door aan wet houder Hoogendijk. „Ik heb natuurlijk geen invoed op wat een ondernemer in de krant zet, maar ik vind dit niet leuk en niet juist", zegt rij. „Als vrouwen daarop willen ingaan, kun je ze natuurlijk niet tegen houden, maar ik denk dat rij dat beter niet kunnen doen. Ik denk dat die man daar maar beter mee kan ophouden. Maar nogmaals, dit gaat buiten mij en buiten de GSD om". ,,'t Is een stuotje", vertelt de win kelier, Hij opende een maand of drie geleden rijn winkel, maar de aanloop viel tegen, „Ik dacht: zo krijg ik mijn zaak vol en bewijs ik die vrouwen een dienst En ze zijn er hartstikke blij mee. Ik kan u de adressen en telefoonnum mers geven, dan kunt u het zelf vragen". „Misschien help je een enkele vrouw met een uitkering, maar de groep van Vrouwen in de Bij stand als geheel berokken je er alleen maar schade mee", zegt Hanneke Kooiman. „Die slaan bij sommige mensen toch al in een kwaad daglicht en straks krijgen ze ook nog te horen: jullie hebben het al zo goed en nou kun je ook nog voor een prikkie een televi sie krijgen". Daar zit wel wat in, vindt de win kelier. Maar zo had hij dat nog niet bekeken. Een bewijs van in schrijving van de GSD heeft hij, zo verklaart hij desgevraagd, nog nooit gezien. „Nee, ik heb altijd hard gewerkt". Maar vrouwen die misbruik willen maken van rijn actie, zegt hij, haalt hij er zo uit „Dat zie je zo. Aan de kleren". V, ;J Het Landje van Chardon wordt over een paar weken een buurtpark. Maassluis De financiële rek is er bij de gemeente al enige tijd uit, maar de stich ting Samenlevingsopbouw Maassluis (SSM) heeft toch het ïnititatïef genomen om een groot aantal wensen te presente ren in het eerste vierjarenplan. „Een financieel plaatje hebben we bewust niet gemaakt", aldus voorzitter Leny We- senhagen. „Dat is een taak voor de ge meente. Wij hebben alleen willen aange ven wat de knelpunten rijn en wat er de komende jaren in Maassluis moet gebeu ren". Een extra financiële injectie kan de stich ting best gebruiken. Voor het meer dan royale aeüviteitenpakket is slechts een be drag van 4.000 gulden beschikbaar. „Van dat bedrag heb ik al tweederde opge bruikt", aldus opbouwwerker Gérard Neesen. „Maar ik kan toch niet zeggen: stuur mij maar met verlof omdat er geen geld meer is om dingen te doen. Ik maak me er ontzettend kwaad over, maar we moeten toch verder. Je kunt de mensen niet in de kou laten staan. Het gaat juist om een groep mensen die veelal van een minimum-inkomen moeten rondkomen. Mensen die aan de Goudkust wonen we ten zelf wel de weg te vinden naar de juis te instanties". De SSM heeft haar bestaansrecht in de af gelopen zeven jaar van haar functioneren meer dan bewezen. Tal van organisaties doen een beroep op de stichting. „We wor den serieus genomen. Zowel door de ge meente als door de overheid", aldus secre taris David van der Houwen. Toch is er nog een groot aantal problemen. De verschillende verenigingen, hebben dringend behoefte aan een beroepskracht. De verenigingen zijn momenteel nauwe lijks in staal om het sociaal-culturele werk, dat wordt verwacht, uit te voeren. „De Kapelpolder is een mooi voorbeeld", aldus Leny Wesenhagen. Juist in die wijk is het gebouw gesloten door de vele problemen. Een beroepskracht zou won deren kunnen verrichten, want juist in de Kapelpolder is het van belang dat er een goed functionerende wijkvereniging is". De projectgroep voor Surinaamse en Anti- liaanse jongeren is een succes geworden. Het project, dat nu een jaar duurt, dreigt in het geding te komen, nu de subsidie is stopgezet en de speciaal aangetrokken me dewerker John Haling in dienst is getre den van de gemeente Maassluis. „Het pro ject is geslaagd", weet ook David van der Houwen. „Nu het geld op is, kun je de groep niet zomaar opdoeken. We gaan als SSM gewoon door met de begeleiding". Vlaardingen De busbaan door het Landje van Chardon wordt een fietspad en het Landje wordt ingericht als buurtpark. Over een paar weken wordt het asfalt van de busbaan deels weggebroken. Dal hebben burgemeester en wethouders vorige week in een geheime veigadering besloten. De WD dient echter in de raadsvergadering in april een initiatiefvoorstel in om de afsluiting van de busbaan op te schorten. De liberalen vinden dat het laantje van Chardon moet worden opengesteld voor auto's. Uit een inspraakronde zou moeten blij ken of de bewoners van Vlaardingen Ambacht daar ook voor voelen. De busbaan over het Landje van Chardon krijgt in de WD-verkïeringscampagne veel aandacht Door die busbaan open te stellen willen de liberalen iets goedmaken voor de bewoners van Ambacht, die ge- troffen zijn door de afsluiting van Voorstraat en4 Emaus. 1 De gemeenteraad besloot in april 1385 echter al, dat 1 de busbaan moest worden afgesloten en er een fiets- - pad moest worden aangelegd. De WD steunde dat besluit „Het geheugen van veel raadsleden is zeer heperkt", merkt PvdA-wethouder Bas Goudriaan daarover fijntjes op. Vorige week stuurde de VVD een brief rond in de wijk Ambacht, waarin stond dat het in de bedoeling ligt om de busbaan in één richting open te stellen voor alle verkeer. „Kiezersbedrog riep de PvdA. Het besluit om de busbaan af te sluiten was immers al gevallen? Volgens WD'er Jan Bulva en rijn partijgenoot Jan1 Madem is er echter geen sprake van kiezersbedrog. „De PvdA suggereert dat het besluit om een fiets- pad aan te leggen automatisch inhoudt, dat de bus- baan moet worden opengebroken", zegt Bulva.' „Maar dat is gewoon niet waar. Die twee zaken staan los van elkaar."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1