Hofje van Belois na renovatie monument 'Ik weet welke knop de juiste is' Meeste voorkeur stemmen voor Liesbeth Snoeck Goudriaan alleen al goed voor zetel Zijdeveld sterk favoriet in PvdA '««DIES DAGBLAD SCHlEflAMSGHE COURANT NttliWT WATERWEG C0UBAN1 Stoopkes uit Hasselt brengen Jeneversuite fSpl Bus 54 stagneert Verkeer Koemarkt Eerste cursisten computerkunde klaar B en W laten erfpacht nog even rasten NBGAook ontevreden VRIJDAG 21 MAART 1985 ffegionals redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Schiedam Auto's reden over het fietspad, bussen aan de ver keerde kant van de weg. Er wer den gisteren allerlei noodoplos singen bedacht, toen een autobus yan lijn 54 midden op de tram baan op de Koemarkt uitviel. De chauffeur kon geen beweging meer krijgen in de motor. Een collega van lijn 53 naar Vlaardin gen schoot te hulp. Hij manoeu vreerde zijn bus voorzichtig te gen de achterkant van bus 54 en begon te duwen. Makkelijk ging het niet, want de kans op deuken was vrij groot, maar het lukte in ieder geval om de defecte bus van de trambaan af te krijgen. Daar door konden lijn 1 en 4 tenminste verder. Inmiddels was er een lange file ontstaan op de Broersvest en op de Rotterdamsedijk. Bus 54 bleef in de weg staan. Het andere auto verkeer probeerde via het fiets pad te passeren, maar de bussen van de lijnen 53 en 59 en de ook de volgende van de lijn 54 naar de Gorzen konden er alleen voorbij door gebruik te maken van de andere weghelft Maar dat betekende weer, dat hier het doorgaand verkeer werd gestag neerd. Ondertussen stonden de wachtende buspassagiers in de joegen te kijken naar al die caprio len. Schiedam Renovatie van de 36 bejaardenwo- ningen in het Hofje van Belois lijkt zonder huur verhoging gerealiseerd te kunnen worden. Als het zestig jaar oude .complex tussen de Aleidastraat, en de Jan van Avennesstraat is opgeknapt, zal de bewo nersvereniging Schiedam- West het voorstel doen om het als 'jong monument' voor te dragen bij monu mentenzorg. Het hofje werd in 1926 ontworpen door architect A. Stahlie, die in Schiedam ook het schoolgebouw aan de Westfrankelandsestraat ontwierp, alsmede de wo ning Willem de Zwijger laan 23 en het voormalige hotel De Kroon, nu tex tielzaak Hans van Heels- bergen op de Koemarkt. Wanneer de renovatie kan be ginnen, staat nog_ niet helemaal vast. Probleem bij de onderhan delingen is volgens de bewoners- vereniging Schiedam-West nog, of het Sint Jacobsgasthuis nu vóór of na de renovatie het com plex zal overdragen aan het Ge meentelijk Woningbeheer. Ener zijds vindt de bewonersvereni- gtng het vreemd dat de gemeente zelf een plan aan het maken is voor woningen die in particulier bezit zijn, anderzijds zou het de overdracht aan de gemeente fi nancieel gunstig kunnen beïn vloeden. Daar rekent West op, gezien het feit dat burgemeester Scheeres regent van het Sint Ja cobsgasthuis is. Dit nabijgelegen bejaardentehuis beheert ook het Hofje van Belois. Vorig jaar werden de bejaarde bewoners overvallen met een luxueus herstelplan, dat tot flinke huurverhoging zou leiden. Daar t werd actie tegen gevoerd. West J heeft de indruk, dat alles nu in kannen en kruiken komt en dat f het unieke hofje naar de zin van S de bewoners gerenoveerd kan worden. 3>: Een kijkje op het Hofje van Be ois levert altijd een rustiek en vredig beeld op, iets wat je middenin een stad niet zou verwachten. Aardigheidje Schiedamse Molendagen: Schiedam De Schiedamse Molendagen zullen dit jaar hun apotheo se krijgen op zaterdag 24 mei.'Dar. zal de langste braderie, ooit in de Teneverstad gehouden, het folkloristische feest, gewijd aan de vier grootste molenster wereld, opluisteren. Behalve deze braderie in de drukke winkelstraten Broers - •vest, Hoogstraat, Parkweg en •Dam bruist het dié dag van de ac tiviteiten in het centrum. Bij de ;Noordmolen komt een drijvend podium te liggen en wordt een iterras ingericht. Straatmuzikan ten dragen sfeerverhogende "klanken aan. Zo brengen onder andere de uit Hasselt (de Belgi sche tegenhanger van Schiedam) afkomstige Stoopkes de toepasse lijke 'Jeneversuite' ten gehore. Schiedamse kunstgalerieën geo pend. Het zakkendragersgilde Sint Anthonis herhaalt de de monstratie van de dag daarvoor, terwijl de molens in de ruststand zullen staan. F,'#/# i f%,, Vlaardingen Met de certificaten kregen de tien vrouwen en twee mannen, dïe de computeropleiding voor de kantoorpraktijk hebben gedaan, van docente Loes Zwaard nog wat laatste tips voor het solliciteren. weinig mensen die goed met een tekstverwerker overweg kun nen. Vandaar dat zij de kansen van de twaalf deelnemers aan de eerste cursus computerkunde zo hoog schat. „Dat is geen loze kreet van mij," zei zij. „Mocht u onverhoopt geen baan vinden dan zijn niet alleen de deelne mers de verliezers, maar ook de Want daar was het om te doen bij de cursus, die door het plaatselijk educatief centrum (pee) samen met het arbeidsbureau op poten werd gezet: jonge mensen meer kans geven op een baan. „Jullie zijn binnen drie maanden aan het werk", voorspelde Riekie de Vneze van het arbeidsbureau de cursisten gistermiddag in hetpec- gebouw aan de Cornells Hout manstraat De een kreeg een schouderklopje, omdat rij zonder hulp een sollici tatiebrief had geschreven op de tekstverwerker, een ander kreeg het dnngende advies om nog wat sneller te leren typen. Loes Zwaard liet merken dat zij met cursisten met examenvrees wel raad wist: „Dan zeg ik niet: Van daag examen, maan Vandaag gaan we een toetsje doen. Een toetsje." Er zrjn volgens Riekie de Vrieze van het arbeidsbureau veel te De cursisten praten na met educatief medewerkster Cissy van Vliet. werkgevers met een vakature binnen de administratie waar de automatisering toeneemt Met een druk op de knop heb je direct de goede informatie in beeld. U kunt zeggen: Ik weet welke knop de juiste is. En dat is een kunst die nog niet iedereen beheerst" In augustus gaan weer twee cur sussen tekstverwerking van start En er is een speciale groep voor herintredende vrouwen. „Voor hen is scholing heel be langrijk," zei coordinator Noor Sam kalden. Er werden veel bloe men uitgedeeld, gistermiddag. Bloemen voor de cursisten, bloe men voor de gemeente Vlaardin gen, die een grote bijdrage heeft geleverd aan de regionale cursus en ten slotte waren er bloemen van de cursisten voor de twee do centen De leden van het (opnieuw opge richte) Sint Anthonisgilde de monstreren bij het Zakkendra gershuisje aan de Schie het zware werk dat de zakkendragers eeu wen geleden verzetten door een scheepslading graan te lossen. Hier verzamelen zich ook diverse schippers met hun traditionele vaartuigen. De oude Schiedamse ambachten, die vroeger rond de molens en de distilleerderijen werden uitgeoefend en nog steeds bestaan, lopen als een rode draad door- het evenement dat vorig jaar de premiere beleefde. ^Borrelglaasje Het publiek is deze dag in de ge degenheid twee molens en drie grote distilleerderijen te bezoe ken. Voor laatstgenoemde be zienswaardigheden dient een ^.speciaal borrelglaasje als toe gangsbewijs. \Om deze jeneverstokerijen ge makkelijk te kunnen bereiken "stelt het zeekadettenkorps Jacob J yan Heemskerk een veerdienst ih werking. In de zeesloepen, die plaats bieden aan veertig perso nen, kunnen belangstellenden te vens een rondvaart maken. De eerste van het drietal Schie damse Molendagen, dat dit jaar fehouden wordt, valt samen met e Nationale Molendag op zater- - dag 10 mei. Zowel de Noordmo- len als de ruim tweehonderd jaar - oude Vrijheid kunnen dan be~ 1 klommen worden. In de Vrijheid "'presenteren zich de bakkers die hun meel van de molen betrek- ken. In de Noordmolen worden films vertoond die betrekking hebben op Schiedam en op mo lens. Onder meer is een Poly goon-film over het Schiedam aan het eind van de jaren'30 te zien. Slotdag De slotdag van de Schiedamse Molendagen is op zondag 25 mei. ^Het rustige programma op deze dag is vooral bedoeld om fotogra fen en liefhebbers van cultuur en historie aan hun trekken te laten komen. Evenals de andere dagen - is het vernieuwde Nationaal Ge- distilleerd Museum (gehuisvest in het Stedelijk Museum) gratis toe gankelijk. Mogelijk zijn ook de Maassluis Niet Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodem onderzoek in Maas sluis, behaalde de meeste voorkeur stemmen bij de ge meenteraadsverkie zingen van woens dag, maar de nieuwbakken WD- wethouder Liesbeth Snoeck-Schuller. De liberale bewindsvrou we verzamelde 546 voor keurstemmen. Harm Woudstra kreeg vooral iti de Steendijkpolder veel stemmen op-zijn naam. In totaal kwam hij uit op 487 stemmen. „Nog eens een extra teken dat wij met Liesbeth Snoeck een goe de keuze hebben gedaan", orakelde een uiterst inge nomen lijsttrekker van de liberale partij John Scheerstra. „Het is voor Liesbeth toch ook een sti mulans, dat zoveel mensen juist op haar hebben ge stemd." Ronduit teleurstellend was het aantal kiezers dat op de nummer twee op de lijst van D66, Manda Ka- pil, de stem uitbracht. In de weken naar de verkie zingen toe voerde zij een fanatieke voorkeurstem- meneampagne. Vooral in een plaatselijk adverten tieblad probeerde 2ij kie zers voor haar kandida tuur te werven. Kapil begon haar actie na onenigheid binnen haar partij over het kiezen van een lijsttrekker. Lang zag het ernaar uit dat Kapil de Maassluise lijst van D66 Harm Woudstra. zou aanvoeren, maar op het laatste moment stelde Jan Storm zich toch be schikbaar voor het lijst trekkerschap. Na een ui terst tumultueus verlopen vergadering kozen de le den inderdaad voor Storm, waarna Manda Kapil haar eenmansactie begon. In to taal behaalde ze 170 per soonlijke stemmen. Veel te weinig om de kiesdrempel (655) te halen. Bij de PvdA kreeg Yvon ne de Groot, nummer vier op de lijst, 288 voorkeur stemmen, Jaap van der Griend, die vrijwillig af scheid heeft genomen van de politiek en op een on verkiesbare positie voor zijn partij stond, zag toch nog 43 stemmen op zijn naam uitgebracht. De kiezers brachten uiter aard massaal hun stem uit op de nummers één van de verschillende lijsten, Izaak van der Knaap (CDA) vergaarde 3169 John Scheerstra (VVD) 2005, Anton Wustrow (PvdA) 3973, Elly Dodde- ma (PPR/PSP) 483, Jan Storm (D66) 676 en Her man van Hoeven (RPF) 577 stemmen- Vlaardingen De meest omstreden wet houder van Vlaardin gen, Bas Goudriaan van ondermeer verkeer en stadsontwikeling, heeft bij de gemeenteraads verkiezingen de meeste voorkeurstemmen ge kregen. Op de socialist, tweede op de lijst van de PvdA, brachten 1085 kiezers hun stem uit, waarmee hij in zijn een tje al bijna de kiesdeler haalde. Wethouder Arij Maarleveld (onderwijs, cultuur) moest het met bijna de helft doen: 505 stemmen. Bep Nachtegaai kreeg 290 voorkeurstemmen, terwijl fractievoorzitter Kees van der Windt bleef steken op een aantal van 299 stemmen. Bij de WD lag Leny van Hal teren, net niet gekozen in de raad, het best in de markt. Zij verzamelde 321 voorkeur stemmen, tegen 245 van frac tie-voorzitter George Neijssel, 173 van leraar Jan van He- mert en 242 van middenstan der Jan Bulva. Pol de Beer, het huidige tweede-kamerlid voor de liberalen en nummer laatst op de lijst in Vlaardin gen, kreeg toch nog 88 stem men op zijn naam. Cees Bot, de ex-wethouder, en oudgediende Maarten Ver meer, kregen van veel CDA- stemmers de voorkeur. Beiden verzamelden respectievelijk 470 en 451 voorkeurstemmen. Ron Molenaar, afscheid ne mend raadlid van D66 kreeg toch nog 50 voorkeurstem men, terwijl Atie den Hoedt, nummer twee op de lijst 347 stemmen verzamelde. Bij de gezamenlijke fractie van SGP/RPF/GPV was het de nummer twee op de kies lijst Cor de Jonge die 230 stem men in de wacht wist te sle pen. De Maassluisse top-amb- tenaar liet daarmee Gert-Jan Wethouder Goudriaan. van Veelen (165) ruim achter zich. Bij de SP, de grote win naar van de verkiezingen in Vlaardingen, werden relatief gezien weinig voorkeurstem men uitgebracht. Het meren deel ging uiteraard naar lijst trekker Remi Poppe (5332). terwijl Arnold van Wezel (129) en Bertie Vugts (155) daarbij royaal acherbleven. Riet Eggermont (CPN/PPR/PSP) lag goed in de markt bij de stemgerechtig den van Klein Links. Het bd van de PPR verzamelde 419 stemmen. Lijsttrekker Arnold van Kalken bleef steken op 787 stemmen. Nel Kester, die met haar partij Vlaardingen 2000 geen zetel wist te veroveren, kreeg 175 stemmen. Mart van Dam, de Viaardingse winkelier die vol gens eigen zeggen geheel ten onrechte op de lijst van Kester stond, kreeg van zeven kiezers de voorkeur. Schiedam Net als zijn collega Goudriaan in Vlaardingen heeft Chris Zijdeveld in Schiedam veruit de meeste voor keurstemmen verwor ven. Hoe wei hij num mer vijf op de lijst was, kreeg de PvdA-wethou- der voor ruimtelijke or dening 985 stemmen op zijn naam, meer dan Truus de Nijs (812), de Turk Mahir Engin (784) en wethouder Herman Posthoorn (420). Met 239 stemmen kreeg Ruurd van der Veer er veel te weinig om als nog in de raad te ko men. Bij alle partijen zijn zoals ge woonlijk de meeste stemmen uitgebracht op de lijsttrekker. Bij de CPN viel op dat Eef Col- lé als nummer twee op de lijst na Ulferd Bruseker favoriet lag (met 463 stemmen) en bij de PSP/PPR verzamelde hekkesluiier Herman Noorde- graaf 91 stemmen. Verhou dingsgewijs was dat veel. In D66 vielen Marcel Houtkamp en Trudy van den Akker op met een respectabel aantal stemmen. Woudhoek D66 De erfpachters van Woud- hoek hebben D66-raadslid Adn Reijnhout inderdaad be loond voor zijn inzet voor hun problemen met de gemeente Schiedam. In twee stemloka len kwam D66 na de PvdA als grootste partij uit de bus Dat was in stemlokaal 48 in de Klinkerschool en ook in de Woudhoekschool. D66 liet CDA en WD ver achter zich. Traditiegetrouw gingen de meeste stemmen uit Kethel weer naar het CDA (Wout van Haften): 221 kiezers tegen Chris Zijdeveld. 56 voor de VVD en 49 voor de PvdA. Het CDA was ook het grootst in bejaardentehuis De Harg, evenals in Huize Fran- keland, maar hier scheelde het slechts vier stemmen met de PvdA. De VVD kwam als grootste partij uit de bus in het M.C.M. de Groothuis aan de Stadhou- derslaan (330 stemmen tegen 230 voor het CDA en 184 voor de PvdA) en in de Sint Ber- nardusschool aan de Bos boomlaan: ook hier was het CDA de tweede in grootte en de PvdA de derde. In alle andere stemlokalen kreeg de PvdA veruit de meeste stemmen en weerspie gelde de uitslag het eindresul taat Alleen in De Harlekino aan de Burgemeester Van Haarenlaan was de WD iets sterker dan het CDA. En in Het Startblok, eveneens aan de Van Haarenlaan. was de CPN sterker dan de VVD. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam willen er niet op voorhand van uitgaan, dat de bestaande erfpachtscon tracten jn Woudhoek-Noord worden herzien. Als het gemeen telijk grond uitgi ftebeleid inder daad gewijzigd wordt en bijvoor beeld afkoop van erfpacht moge lijk wordt, zal dat normaal ge sproken alleen gelden voor nieu we contracten. Ten2ij de gemeen teraad oordeelt dat ook de be staande contracten moeten wor den 'opengebrokenwillen B en W er niet toe overgaan om de discussie niet nu al te beïnvloe den Dat is de strekking van een antwoord op schriftelijke vragen van D6G-raadshd Adri Reijnhout. Uit de beantwoording blijkt ook, dat B en W het allerminst chanta- gepolitiek vinden, dat de Woud hoekers kunnen kiezen uit twee- verhogingen: of met 25 procent of maar dan ook onvoorwaarde lijk met 17,2 k 13,2 procent. Reijnhout had dat vreemd ge vonden, maar B en W zeggen dat het een compromis betreft Ove rigens kunnen de Woudhoekers hun gram halen bij de rechtbank, die zonodig deskundigen kan la ten adviseren. Vlaardingen Na de AbvaKabo heeft ook de NBGA, de Neder landse bond van gemeente-amb tenaren, haar ongenoegen laten bhjken over de manier waarop de gemeente Vlaardingen omge- sprmgt met adviezen van mede zeggenschapscommissies. De NBGA verwijst in een brief aan burgemeester en wethouders naar een rapport, dat vorig jaar werd gemaakt door Jos Legierse, student van de sociale akademie in Rotterdam. Uit dat rapport blijkt, dat er heel wat mis is met de medezeggenschap bij de ge meente. De me's klagen, dat hun adviezen niet serieus worden ge nomen en dat zij nog om advies worden gevraagd als de besluiten al zijn gevallen. Daar moet ver andering in komen, vindt de NBGA. Voor de mc-verkiezingen in juni van dit jaar heeft de NBGA maar een zeer beperkt aantal kandida ten kunnen vinden. De bond heeft overigens in alle me's die de gemeente rijk is slechts één ver tegenwoordiger. -i-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1