WOT SPORT 21 SA Eerste bankfiliaal zonder pantserglas ii>é/ HET WAAIGAT Sint Jozefschool zingt in Passage Huttenbouwers timmeren weer Fred en Remco goed voorbereid naar EK-bowlen Schiedam nog licht in de min Dick Buitelaar nog niet terug Rob van Leeuwen verliest terrein Geldcpuiter B Pti -■ Westwij k let op 't verkeer Popcafé 'shockt' Arie Metaal op symposium Joop van Dorp bij Ton Stolk Upside Down in show Rita Young Een garderobekastdieal het goede in zich bergt UM-'Unë] EED o pmonoEDl skandinavisch grenen meubelen Cor Habermehl: 'Niet verliezen staat voorop' Excelsior mist ook De Reus Eggelmeijer twijfelachtig Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RW 21 maart 1986 Bankdirecteur Klaas van de Geest en kantoorhoofd Anja Voorberg in het heropende fili aal aan de Leliestraat. Schiedam De bevolking van Schiedam is het afgelopen jaar met slechts 93 personen afgeno men. Op 1 januari 1968 telde de gemeente 69.077 inwoners. Vlaardingen In het filiaal in de Westwijk van de gemeentelij ke bibliotheek in Vlaardingen is momenteel de tentoonstelling Verkeer en verkeersveiligheid' te bezichtigen. De expositie is een initiatief van van de landelijke bibliotheekcentrale en sluit aan bij het themajaar van de EEG, dat in het teken staat van de ver keersveiligheid. De tentoonstelling geeft een overzicht van de ontwikkeling van het verkeer door de jaren heen. Belangstellenden mogen gebuik maken via de computer van de bibliotheek van een inte ractieve beeldplaatspeler met een programma over autorijden. Tij dens de openingstijden van de bi bliotheek kan de expositie wor den bezichtigd. Vlaardingen De nieuwe Vlaardingse popgroep Phasers on Shock treedt zaterdagavond op in het café van Vlaardingen Anders aan het Weeshuisplein. De groep bestaat uit Hanneke van der Ho ven, Rob van der Waal en Theo en Peter Voskuilen. Het optreden begint om half tien en de toe gangsprijs is 2,50. De zaal in het Weeshuis is om half acht open. Dit houdt de kleinste daling in sinds 1971, toen Schiedam voor het eerst met een verlies aan in woners werd geconfronteerd. Er lijkt dus door de nieuwbouw in Woudhoek, de binnenstad en het GTB-terrein een kentering in de negatieve bevolkingsontwikke ling te zijn gekomen. De belangrijkste oorzaak hiervan is een vestigingsoverschot van 89 personen. Vergeleken met 1984 vestigden zich vorig jaar 466 mensen méér in Schiedam, (een toename van bijna twintig pro cent). Tegelijk nam het vertrek af met 255 personen (achteneenhalf procent). Tegenover dit positieve migratie saldo (het eerste van enige om vang sinds 1946) staat het sterk toegenomen sterftecijfer. In 1985 kwamen 111 mensen méér te overlijden dan het jaar daarvoor {een toename van twintig pro cent). Bovendien daalde het aan tal geboorten met 24, hetgeen re sulteerde in een sterfteoversehot van 182. Vlaardingen De Vlaardingse huttenbouwers moeten nog even ge duld hebben, maar op 1 aprü is het weer zover. Dan gaat de bouw speelplaats in Vlaardingen-Holy aan de Amsterdamlaan open en kan weer naar hartelust worden gebouwd en getimmerd. Het terrein is gereinigd en opgeknapt en de gemeente is van plan om een schone zandlaag aan te brengen. Een flinke houtlading is al onder weg en ook het overige materiaal voor de bouwvakkertjes in de dop is besteld. De kinderen kunnen gedurende de hele dag hutten bouwen. Hamers, zagen en scheppen kunnen gratis worden gebruikt. Een zakje spijkers kost 25 cent Wie geen lid is van de dub, moet per dag drie kwartjes (75 cent) betalen. Lid worden kan ook. Dat kost 7,50 per gezin, ongeacht het aantal kinderen. De activiteiten die het gehele seizoen door wor den georganiseerd zijn zaken als erimpie dinkie, emailleren, kleien, kaarsen maken en het kijken naar spannende films. In de week van 1 tot en met 5 april is de bouwspeelplaats open van 10.00 uur tot 16.00 uur. Na de vakantie kunnen de bouwlustigen te recht op de woensdag van 14.00 uur tot 16.30 uur en op de zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. De medewerkers van de bouwspeelplaats kunnen het komende tim- merseizoen best hulp gebruiken. Wie wil helpen met het inslaan van spijkers, het bevestigen van vloerbedekking of de kleintjes helpen bij het timmerwerk kan contact opnemen met Els Berger (743988), Irma Teileman (746363) ofBea de Leeuwe (744021). Schiedam Als een loket be veiligd is met pantserglas, heb ben de clienten nogal eens de neiging erdoorheen te brullen hoeveel geld zij moeten heb ben. Iedereen in de bank luis tert dan mee. Nu is schreeu wen helemaal niet nodig, maar die clienten zijn nu eenmaal bevreesd dat de lokettiste hen anders niet hoort en een ver keerd bedrag uittelt. Maandag heropent het filiaal Zuid van de Bondsspaarbank Schiedam. Het bankfiliaal aan de Leliestraat is het eerste van aUe bankgebouwen in Schiedam, waar geen pantserglas meer no dig is dankzij een systeem, dat hier en daar in Nederland al in opkomst is maar in dit gebied nog niet te zien was: er staat een geld- spuiter. Dat ding 'spuwt' compu tergestuurd de flappen eruit. „Dat gaat bij kleine beetjes tege lijk", zegt bankdirecteur Klaas van de Geest, „dus een eventuele overvaller zal een behoorlijke tijd moeten wachten, wil hij een aar dig bedragje opstrijken. Het is een zeer afdoende beveiliging Het personeel kan niet gedwongen worden ergens meer geld van daan te halen, want het kan er eenvoudig niet bij. Het zit in de kluis en die kan niet open. Alles gaat via de automaat." Buizenpost Het opbergen van geld verloopt op identieke wijze. Het systeem is nog het best te vergelijken met een buizenpost, maar dan iets in genieuzer want het kan onder scheid maken in soorten bankbil jetten. Alleen briefjes van 250 gulden en van 5 gulden niet. Het eerste is nog te nieuw, het tweede is te gering in waarde voor de au tomaat. „Als er geld nodig is, moet eerst een code worden ingetikt: het re keningnummer van de client", zegt Van de Geest, ook hiermee slechterikken waarschuwend dat een overval op zijn elvendertigst zal verlopen. Voordeel van de au tomaat en het ontbreken van pantserglas is, dat het contact tus sen employé en dient opener kan zijn. „Het bevordert de communi catie", aldus Van de Geest Kantoorhoofd van het filiaal Zuid is Anja Voorberg geworden. Zij komt van het filiaal Sint Li- duinaplein, dat vandaag voor het laatst open was. „Zij zat op ons lu gubere kantoor", zegt. Van de Geest Het Liduinaplein was het enige filiaal, waar de Bondsspaar bank geen kluis had. Overvallers namen er vorig jaar honderddui zend gulden mee. Open dag Het filiaal Zuid werd tot dusver gerund door Babs Pondag en Re- nate Ossewaarde. Het kantoor hoofd verhuisde naar het filiaal aan de Scheepvaartweg in Woudhoek en de filiaalchef hier maakte promotie en werkt nu op het hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Het filiaal in Zuid heeft nu ook een nachtkluis voor de onderne mers en de verenigingen in de Gorzen. Ook kunnen er kluislo- ketten worden gehuurd. Wie voor -I april een spaarrekening opent, ontvangt een hanger met 'een verzilverde cent uit 1967. Er is een kleurwedstrijd met prijzen als een fiets, een horloge of een pluche vogel. Morgen is er open buis van half elf tot twee uur, met muziek van tamboer- en trom petterkorps Gusto. Het spaar bankkin dertreintje rijdt dan door de wijk Schiedam De comman dant van de Schiedamse brandweer ing. A. Metaal zal als spreker optreden tij dens het symposium 'De brandweer, een rendabel bedrijf?' dat op 22 mei in Ede wordt gehouden. Me taal houdt een lering met als titel 'bezuinigingen als ma- nagementprobleem'. Vlaardingen Liefhebbers van de collages van Joop van Dorp kunnen zaterdag en zondag voor het laatst 24 van zijn werken be wonderen in het muziekmuseum van Ton. Stolk. De collages van Van Doip zijn geïnspireerd op composities van Johann Sebastian Bach. Veel be zoekers herkenden iets van Bachs muziek in de kleurige ab stracties van de Vlaardingse kun stenaar. Het Reedershuys aan de Westhavenkade 45 is zowel zater dag als zondag van twee tot vijf uur voor het publiek geopend. Vlaardingen Rita Young, de bekende Vlaardinse showvrouw, ontvangt in zaal Middelhuyse in Vlaardingen-Holy weer artiesten van verschillende pluimage. Up side Down, een zangduo mei de stijl van de Everly Brothers, bijt zondag het spits af in Holy. De soundmix-winnaars van dans school Van Rijswijk verzorgen eveneens een optreden. Verder treden voor het voetlicht de 12- jarige Renate van Nielen en de uit Gouda afkomstige zanger Freddy Memphis. Ook zijn er twee artiesten aanwe zig die eerder op de televisie te bewonderen waren in KRO Playbackshow. Imitaties van Herman Brood en Andre van Duin worden uitgevoerd. Dansen kan op de muziek van de forma tie de Plectrums uit Vlaardingen. De zaal aan de Koninginnelaan gaat zondagmiddag om 14.00 uur open. (ADVERTENTIE) Deze garderobswand van Deens fabrikaat heeft alles méé; een schitterend natuurlijke vormgeving in diverse houtsoorten: grenen, eiken, teak, mahonie, of wit; een prachtige afwerking van het elegante. tOdloze ontwerp; het soepete bedieningsgemak van de in nylon rails gevatte schuifdeuren. De kasten zijn leverbaar met verschillende fronten, b.v. glad of regelwerk of louvredeuren. Deze kasten zijn verkrij'gbaar ui de hoogten 178/226 en 239 en in de breedten van 100 tot 238 cm diep 60 cm Vérder kan de inrichting van de kasten gewijzigd en aangepast worden, om tegemoet te komen aan uw individuele wensen. Met zijn veie toepassings mogelijkheden past deze kast ook m uw interieur. 00 DUO SBB BS MARKT 57 - HOOGSTRAAT 225, VLAARDINGEN, TELEFOON 010-343665 Schiedam/Vlaardingen In de Har monie in Vlaardingen wordt vanavond het theaterprogramma Grond uitge voerd. Bram Vermeulen bedacht dit fi losofische stukje ironie en met behulp van Frank Ketelaar voert hij het zelf uit. Grond bestaat uit drie delen: water, vuur en aarde en in drie hoofdstukjes doet het duo een poging het onveran derlijke te veranderen. Grond begint om 20.30 uur. De film Stranger Than Paradise van Jim Jarmusch draait ook vanavond in het filmhuls. Jim Jarmusch is de Pietje Bell van de Amerikaanse filmindustrie en ook in deze film wist hij met onortho doxe middelen een opmerkelijk pro- dukt te vervaardigen. De film gaat over 'the american way of live', zoals minder gefortuneerde immigranten die bele ven, en begint om 20.30 uur'. Zaterdaga vond wordt in het filmhuis van de Har monie Benvenuta vertoond De Belgi sche regisseur Alain Delvaux maakte deze surrealistische rolprent tegen de achtergrond van de monumentale he renhuizen van Gent De film gaat over het pygmalion-effect van een filmsce nario. De schrijfster wordt verliefd op de regisseur en het sprookje wordt waar. Om 20.30 uur gaan de zaallichten uit en het projectoriieht aan. Om 23.00 uur is er nog een tweede voorstelling. Operette In de Stadsgehoorzaal is de bühne vanavond vrij voor de Hoofdstad Ope rette met haar uitvoering van Der Graf von Luxemburg. Alexander Pichler re gisseerde deze uitvoering van het mees terwerk van Franz Lehar. De graaf van Luxemburg beweegt zich zwierig door het Parijse nachtleven van van de vori ge eeuw en zingt het hoogste lied. De operette begint om kwart over acht. De leerlingen van de Schiedamse Jozef- schoof weten het publiek van het Schie damse Passagetheater twee avonden te boeien. Woensdag was de eerste voor stelling en vanavond wordt de musical nog een keer gespeeld. De kinderen schreven zelf een liedjesprogramma en ook de befaamde Tijdmachine van meester Pennelik ontbreekt niet De kaartjes zijn via de school verkocht. Jules Hamel en Josine van Dalsum voe ren morgenavond hét indrukwekkende toneelstuk 'Kinderen van een mindere God' op. Mare Medoff schreef het ver haal van. een doof meisje en haar relatie met de mensen om haar heen. Onder regie van John van de Rest spelen ze ven acteurs het aangrijpende verhaal voor het Nederlandse publiek. Het stuk begint om 20.15 uur. Mensen die niet van Fries cabaret hou den, beleven twee onvergetelijke avon den in De Teerstoof- Vanavond en morgenavond speelt Herman Finkers zijn vierde theatershow. EHBO is mijn lust en mijn leven is de titel van het stuk dat weer bol staat van kolder en verras sing. Herman Finkers begint zowel vanavond als morgenavond om 21.00 uur met zijn programma. Voor de kin deren tenslotte is er zaterdag voorstelling van de Kleurige Vogel van Piet Paal berg- Het verhaal van het grote grijze monster dat in zijn onstuitbare kleurenhonger gestopt wordt door Daan de Springer, begint om 1130 uur. Schiedam De voorbereiding naar de belangrij ke uitwedstrijd tegen Vecndam, is voor SW niet over rozen gegaan. Trainer Dick Buitelaar was gisteravond nog niet terug uit Luca, waar hij woensdag als coach van het nationale militaire team met 3-0 verloor van de Italiaanse soldaten, en het is nog maar de vraag of hij vanavond wèl de training kan verzorgen. Over de formatie, waarin de Schiedamse semi- profs in de 'hel van het noorden' aantreden, be staat dus louter onzekerheid. Zekere factoren zijn wel de terugkeer van Chris Treling als laatste man en de afwezigheid van de geschorste Rob Koevermans (drie gele kaarten). René Coufreur is aan de knie geblesseerd en trainde gisteravond niet mee. Mark Wotte daarentegen lijkt volledig te zijn hersteld van een enkelblessure. Aan te nemen is, dat Harry van Kapel door schuift naar het middenveld, waardoor Wotte of de herstelde Coufreur in de basis terugkeert als rechtsback. Meer alternatieven zijn er niet voor SW, dat overigens uit de laatste vijf competitie duels slechts twee punten vergaarde. Aanvoerder Henk Salari, vol lef: „We gaan toch twee puntjes weghalen bij Veendam, want het wordt tijd dat we weer eens winnen." Fred Dingenouts DOOR HANS MAASKANT EN DONALD BAX Vlaardingen/Schiedam Remco Verboon en Fred Dinge nouts maken deel uit van het Nederlands team, dat van maandag tot en met vrijdag in Tilburg deelneemt aan het Europees kampioenschap bowlen voor jeugdteams. Hoewel Vlaardinger Verboon en Schiedammer Dingenouts een steenworp van elkaar vandaan wonen, hebben zij zieh slechts tijdens de acht selectietrainingen gezamenlijk op deze titelstrijd voorbereid. Dingenouts trainde nog intensief ver der onder leiding van zijn eigen trainer Henk Oosterveen, terwijl Verboon terugviel op zijn steun en toeverlaat Cock Pols, toevalligerwijs trainster van de nationale jeugdseleetie. Verboon (17) en Dingenouts (18) kunnen elk nu al terugzien op een fraaie prestatielijst. Meest in het oog springt de natio nale titel, die Dingenouts vorig jaar in de wacht sleepte. „Ik geloof niet", zegt hij, „dat ik daaraan mijn uitverkiezing heb te danken. Ik heb het afgelopen seizoen ook goed gegooid", is hij er kennelijk in geslaagd zijn vorm te behouden dan wel te verbeteren. Verboon timmert eveneens aan de weg. Hij voert momenteel de ranglijst van de beste jeugdbowler van het jaar aan. Het Europees jeugdkampioenschap wordt om de twee jaar gehouden. Hoewel Oranje tijdens de voorgaande titelstrijd in het Zweedse Norrkoping al redelijk presteerde, moet de cy clus in het Tilburg Brimon Bowlingcentrum dê doorbraak worden. Voor Remco Verboon is dit het eerste en enige jeugd-EK, omdat hij binnenkort overstapt naar de senioren. Hij heeft in de aanloop naar 'Tilburg' z'n trainingsarbeid op geschroefd tot anderhalf uur per dag. Dingenouts heeft zich nog steviger geprepareerd met trainingen van twee tot drie uur per dag, ook omdat hij in de Schiedamse bowling De Walvis regelmatig gratis kan 'gooien'. Verboon wordt in zijn streven voor honderd procent ge steund door zijn trainster Cock Pols. De Schiedamse coach vormt met haar assistent Gerard Burggraaf (Den Haag) als het ware een twee-eenheid. Zij zegt: „Als het EK er op zit, stoppen we er mee. Zoals wij het doen de persoonlijke be nadering speelt bij ons een voorname rolis tien jaar meer dan voldoende. We zijn ervan overtuigd met de laatste lich ting goede spelers en speelsters af te leveren naar de senio ren." Verboon en Dingenouts waren met de nationale selectie al een week in Tilburg voor een trainingsstage. Cock Pols: „We werken keihard aan die titelstrijd. De week in Tilburg, in het bowlinghuis waar het EK wordt afgewerkt, maakten we dagen van half elf tot vijf uur. Dat is vermoeiend, omdat bowlen een concentratiesport is, waarbij ook zelfvertrouwen een grote rol speelt. Remco is wat dat betreft ïjzersterk. Hij doet er alles aan en heeft inmiddels flinke ervaring opge daan. Zonder hem als favoriet te betitelen, geef ik hem een goede kans op één van de medailles." Remco Verboon Tevreden Remco Verboon, die de week van de Europese titelstrijd in Gilze Rijen Jogeert, is uitermate tevre den over de begeleiding van Ge rard Burggraaf en Cock Pols. „Zij is een soort van tweede moeder voor me, al moet ik onmiddellijk bekennen dat mijn ouders er ook alles aan doen. Die band is heel belangrijk en heus niet alleen omdat we nog wel eens wegge bracht en opgehaald moeten worden. We zijn immers nog ju nior en de bowlinghuizen liggen niet naast elkaar, zodat verplaat sen op de brommer niet altijd te doen is." Het is toch opvallend, dat Ver boon en Dingenouts niet geza menlijk van de kwaliteiten van Cock Pols hebben geprofiteerd. Of heeft dat toch iets te maken met de nog immer aanwezige ri valiteit tussen de haringkoppen (Vlaardingen) en de jeneverneu zen (Schiedam)? Dingenouts: „Cock Pols komt voor de Vlaar dinse bowlingbond uit, dus dat ligt al anders. Tja, rivaliteit...? Laat ik het zo zeggen, als er een stedenontmoeting is, willen wij dolgraag van Vlaardingen win nen en andersom is dat precies hetzelfde." De komende dagen wordt die gedachte naar de ach tergrond verdreven, want dan staat 'Oranje' voor Remco en Fred op de eerste plaats. Na net wegvallen van Peter van Duyl (beenbreuk), kan Eric Gudde morgen ook niet beschikken over Robert de Reus, De aanvallend georiënteerde middenvelder, die een uitstekend linker been heeft, moet zaterdag examen doen en kan op_ z'n vroegst rond een uur of drie in Maassluis terug zijn. De oefenmeester van Excelsior M is er dan ook nog niet uit aan welke formatie hij z'n vertrou- Schiedam Voor Cor Haber mehl is het de vraag hoe PPSC de gedwongen periode van inactivi teit heeft doorstaan en hoe Zwart Wit'28 zal reageren op het 'Van der Gijp-effect'. De scheidende trainer van de Schiedamse eer steklasser kent geen zorgen en kan morgen voor dit cruciale thuisduel tegen de nummer laatst terugvallen op z'n vertrouwde kern. ,We hebben aardig in die forma- kunnen trainen en er bepaal de zaken kunnen inslijpen", zegt Habermehl. „Het is voor beide ploegen belangrijk om niet te verliezen. Daarom zeg ik eerlijk, dat ik niet zo zwaar til aan de kwaliteit als we die twee punten maar pakken. Het is alleen af wachten hoe iedereen reageert nu we weer op gras spelen." De opstelling: Suurmond; Wes- tervefd, Winkelman, De Nijs, Al ders; Van Harroelen, Van der Marei, Kokneijer; Timmers, Van der Mijden en 'tHoen. wen geeft in de thuiswedstrijd te gen debutant DSVP, „Belangrijk is hoe je het eerste duel na de winter doorkomt", vindt Gudde. „Pak je twee punten, dan is dat een beloning voor je arbeid, ver lies je, dan is het een extra desil lusie." De selectie, waaruit Gudde 2'n startende elf samenstelt, ziet er als volgt uit: Van Eijk, Van de Broecke, Verzijl, Gordijn, Put, Van der Lely, Kuipers, Dijk, Du- caneaux. Van Straten, De Reus, Gouka, Moerman, Glimmerveen en Van den Bergh. Schiedam Hans Kostense plaatst voor de thuiswedstrijd te gen het bedreigde Oud-Beijer- land alleen een vraagteken ach ter Hans Eggelmeijer. De doel man van Hermes DVS heeft last van een knieblessure, waaraan hij intensief wordt behandeld door verzorger Hennie Semeijn De trainer neemt hem morgen- ochtend onder handen, en neemt dan een beslissing. Is Eggelmeijer niet fit, dan neemt het jeugdige talent Edwin Bakker z'n plaats in. „Het is voor Oud-Beeijerland zo'n beetje de laatste strohalm", ddus Kostense. die de geblesseerde Harry Vlasveld met sprongen vooruit zien gaan en sinds kort bovendien weer een beroep kan doen op Martin de Zwart „Ik ben er van overtuigd, dat we de twee punten in Schiedam houden. In dat geval behouden we ook aar dig de aansluiting met de top." De vermoedelijke opstelling: Eg gelmeijer/ Edwin Bakker, Visser, Bijl, Lansbergen, Burger, Vierge ver, Ruud Bakker, De Zwart; Van der Tuyn, Van Hagen en De Roos. Cooktown (Australië) Halverwege de Camel Trophy'86 hebben Maassluizer Rob van Leeuwen en Jan Bos terrein moeten prijsgeven. Stond het tweetal enkele dagen geleden nog op de zevende plaats, na de jongste klassementsproef is het tweetal met een totaal van 122 punten naar de negende plaats getuimeld. De Zwitserse équipe heeft inmiddels de leiding overgenomen van Japan. De laatste klassementsproef in het onherbergzame noorden van Australië confronteerde de teams met een traject vol geu len, dichte bush' en dikke riviermoddeer, dat in een zo kort mogelijke tijd moest worden afgelegd. Op de gewone route le veren de rode stofwolken de rijders de meeste problemen op, omdat het zicht op de paden hen hierdoor geheel wordt ontno- 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2