Elementum strijdt! voor voortbestaan Rechter niet akkoord met ontslag Van Kempen Bewaakte stalling op losse schroeven j Maassluisse Hindoestanen dansend het jaar 1042 uit Sportfondsenbad begint met pit Nieuwland en Centrum definitief uit Sivos i VtAMOMGS BAG8UD SCHIEOAMSCHE COURANT 1 NIEUWEWAITRWEE COURANT 'Oostwijk volgepropt met huizen' Nagron wil bouwbedrijf afstoten Maasbach mist zilver Brutale overval op filiaal Rabobank FNV: éclatante overwinning Kapil steunt Storm niet WATERWEG WOENSDAG 26 MAAST 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. RDK geeft geen subsidie Maassluis De inititatieven van Ton Klok om een bewaakte fiet senstalling te openen op een ter rein nabij het onlangs gereno veerde winkelcentrum Konings hoek in Maassluis lijken spaak te lopen. De ambitieuze Maassluizer, die al zeventien maanden geleden de plannen voor een bewaakte stal ling presenteerde, krijgt van de regionale dienstverlening voor het midden- en kleinbedrijf (RDK) voorlopig geen startsubsi die van 12.500 gulden. „Die mensen verwachten dat per dag maar 53 mensen hun fiets bij mij komen stallen. Dat -/inden ze te weinig. Het is echt onzin. Ik heb nu al 80 vaste plaatsen en ik kom uit op ruim 150 fietsen per dag. Ruim voldoende om binnen een jaar uit de kosten te komen.'* Ton Klok is danig teleurgesteld over de houding van de RDK, .Maandenlang ben ik al met het uitwerken van de plannen bezig. Ik heb er veel geld en tijd ingesto ken. Nu zeggen ze bij de RDK dat er teveel auto's in Maassluis zijn en dat daarom weinig mensen hun fiets bij Koningshoek zullen stallen. Hoe komen ze erbij." De RDK adviseerde Ton Klok om opnieuw contact op te nemen met de gemeente Maassluis. Mis schien dat hij in aanmerking komt voor een bijdrage uit het werkgelegenheidsfonds. „Kan ik weer van voren af aan begin nen", aldus een teleurgestelde Ton Klok. „Het kan nu nog zeker twee tot drie maanden duren voordat ik daadwerkelijk van start kan. Lekker zeg, net na de zomer. Ik word er moedeloos van. Ze geven iemand schijnbaar liever een uitkering dan dat men meehelpt iets op te zetten." Het steekt Ton Klok vooral dat de verantwoordelijke mensen van de RDK stelden dat het pro ject van de bewaakte fietsenstal ling in Vlaardingen is uitgelopen op een mislukking: „Het tegen deel is waar. Het loopt in Vlaar dingen als een trein. Er komen zelfs bewaakte stallingen bij het Holy-ziekenhuis en het Kolpa- bad. De hele onderneming draait nu zelfstandig en dat is toch ge weldig." De gemeente Maassluis had Ton Klok al een vaste plaats toegewe zen, dicht in de buurt van het winkelcentrum. Bij het RDK was vanmorgen niemand voor com mentaar bereikbaar. VlaardingenElke open plek in de Vlaardingse Oostwijk wordt volgepropt met huizen. Groen en speelvoorzieningen worden ver- feten. Die klacht uitte een wijk- ewoner gisteravond in het over leg met de wethouders Jan Ma- dem en Bas Goudriaan. „De wijk komt propvol te zitten met nieuwbouwhuizen. Elk plek je waar speelgelegenheid of groen zou kunnen worden aan gelegd wordt maar volgebouwd. Ik vind dat deprimerend", aldus de bewoner. Wethouder Goudriaan ontkende, dat het de gemeente erom te doen is de wijk Vol te stampen met wo ningen„Maar wij hebben erg veel geld gestoken in de aankoop van bedrijven die overlast ver oorzaakten. Dat geld moet er op de een of andere manier weer uitkomen." Huizen leveren geld op, groenvoorzieningen en speel gelegenheid kosten alleen maar geld. betoogde de wethouder. „De aanleg van een buurtpark bij voorbeeld, kost al gauw een mil joen gulden." De belangstelling voor de wijk bijeenkomst, waar bewoners wethouders aan de tand konden voelen, was niet erg groot De laatste bijeenkomst, wist Jan Ma- dem te vertellen, was in decem ber 1980 geweest Aan één van de klachten veranderde in al die ja ren niets: vijfjaar geleden merk ten de bewoners op dat vuilnis zakken veel te vroeg buiten wor den gezet „Dat is nog steeds zo", zei Madem. „Ik heb er vandaag nog een brief over gekregen." Aan de overlast door muizen in de Maasstraat en de Jan van Heemskerkstraat wordt door de gemeente reiniging niets gedaan, hielden de bewoners de bestuur ders voor. Goudriaan bevestigde daL „Dat moet u zelf doen. Het is niet zo moeilijk om muizen te be strijden, maar er zijn er zoveel dat wij een heel leger van ambtena ren zouden moeten inzetten om daar iets aan te doen. Dan maken wij ons als gemeente volkomen belachelijk." De wethouder raad de'de bewoners, die last hebben van muizen, aan om een kat in huis te nemen. ^itiiirtit in inn rmif mi ui rii uil ii in i iiiiiiiiiiiiiitifitiirntn iiirriiiiiiiiiiiniiiiiif m n n iiiminii i uriiiiiiiniEiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif tmninmiiiy1 - t S Het vreugdevuur wordt door eon Hindoestaanse priester ontstoken. Het nieuwjaarsfeest kan s beginnen. E Maassluis Met het krieken van de ochtend is vanmorgen het jaar 1043 begonnen. Volgens de Hindoestaanse jaartelling wel te verstaan. Daarom vierden de leden van de Hindoestaanse gemeenschap in Maassluis gisteravond Phagua, de laatste avond van het oude jaar, tijdens een ge- zamenlijke bijeenkomst in de Scoutingboerderij aan de Maassluissedijk. 1 Om ongeveer half negen werd buiten het vreug- devuur ontstoken (de Swastika-verbranding) ten teken dat de viering kon beginnen. De opkomst van het publiek op het feest, dat gis- E teravond de premiere voor Maassluis betekende, E was groot. Het zaaltje van de padvinders en ver- kenners was tot de laatste stoel bezet en ook de dansvloer was de hele avond door goed gevuld E met een dikke honderd oud en nieuw-vierders, voornamenlijk van Surinaamse afkomst Wat betreft voorzitter Richard Bhoelai van de 1 stichting Mahind (Maassluise Hindoestanen),' de organisator van het feest, had het echter best nog wat drukker mogen zijn. „Ik had eigenlijk ver- wacht dat er nog veel meer mensen zouden ko- men, want de Hindoestaanse gemeenschap in i Maassluis bestaat uit zeker honderd gezinnen." I „Maar ja, het is pas de eerste keer dat we de oud en nieuw viering in deze vorm hebben opgezet. Alles is hals over kop in twee weken tijd georga- ^er worc*t- HE liiiiiiiuiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiüiiiiiiiitiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiil niseerd. Bovendien is het een doordeweekse dag en de mensen moeten morgen natuurlijk weer fewoon aan het werk", aldus Bhoelai, die zijn 1 ank uitsprak voor de hulp die opbouwwerker Gerard Neesen bij de opzet van de festiviteiten verleende. Terwijl de feestvierders zich op de klanken van de bands Azad en Prem vermaakten, liepen ook de door de vrouwen zelf bereide hapjes en de drankjes 'als een trein'. Even ontstond in het keu- kentje, gelegen naast de feestzaal paniek, omdat met name de voorraad versnaperingen van de laatste categorie dreigde op te raken. Onder het motto 'op is op' had de stemming er echter geensT zins onder te lijden. 1 Bhoelai, behalve voorzitter van de vorig jaar op- i gerichte stichting Mahind ook Hindoe-priester, onthult de dieper liggende gedachte van de eerste E officiële Phagua-viering, van origine een reli- gieus feest, in Maassluis. 1 „Onze cultuur kun je niet los zien van de religie. 1 Die twee zijn onlosmakelijk met elkaar verbon- den. Wij proberen hier in Nederland toch zo veel mogelijk onze eigen cultuur te behouden, maar deze ook uit te dragen." r Daarnaast kan deze viering er voor zorgen dat de band tussen de Hindoestanen in Maassmis hecb- r¥JK hpyy/""r Bij het plan ten van de eer ste zonnebloem kreeg directeur van het Schie- damse Sport fondsenbad Rob Schouten de hulp van een welwillende badgaste. Schiedam Na deelname aan de bloembollenactie in de herfst van vorig jaar is deze week in het Sportfondsenbad Schiedam de landelijke actie Zonnebloem vla start gegaan. Met het planten van de eerste zonnebloem gaf directeur van het Schiedamse bad Rob Schouten op 'pittige' wijze het sein voor de aan vang. Onder het motto 'zwemmen, daar kikker je van op' voeren de landelij ke sportfondsenbaden al enige tijd dergelijke acties, die tot doel heb ben het zwemmen in den lanae te stimuleren. Zo ook operatie zonnebloem in het Sportfondsenbad Schiedam. Ieder een die komt zwemmen, krijgt een zakje pitten mee naar huis. Aan de actie is tevens ee;. wedstrijd verbonden. Wie in Schiedam de langste zonnebloem kan kweken, wint een fiets. De tweede prijs is, hoe kan het ook anders, een gratis jaarabonnement voor het Sportfondsenbad. De eigenaar van de op twee na langste bloem wordt bezitter van een trainingspak. De prijsuitreiking vindt eind augustus plaats. Ook landelijk kunnen de deelnemers aan de zonnebloemactie strijden om de hoogste eer. De langste man van Nederland zal hier de te verde len prijzen uitreiken. Schiedam Het avondmaalstel van de stichting Maasbach We reldzending is de afgelopen nacht gestolen Uit de kerk aan de Lange Haven in Schiedam. De inbreker kwam binnen door een bovenlicht te forceren en ging er vandoor met twee zil veren kannen en een aantal zil veren bekers. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis Het Maas sluise bouwbedrijf Ele mentum, dat eind 1984 via een geslaagde red dingsoperatie van de on dergang werd gered, zal verder verzelfstandigen of worden verkocht. De directie van Nagron Na tional Grondbezit, de ei genaar van het bedrijf, heeft dit bekend ge maakt. Het Haagse be drijf heeft vorig jaar vier miljoen gulden ver lies geleden op het Maassluise bedrijf. Over de eventuele gevolgen voor Elementum kan directeur M. Blom, zoals hij het zelf zegt, nog geen zinnig woord zeggen. „We doen er in ieder geval alles aan om het bedrijf in de huidige sterkte voort te laten bestaan. Als bedrijf hebben we natuurlijk de slechte bouwmarkt tegen, maar toch geloof ik in kansen voor onze vestiging. We zijn de ver schillende mogelijkheden aan het onderzoeken. Of het nu een ver dere verzelfstandiging of overna me wordt, dat zal de toekomst le ren." Elementum, een fabriek die ge specialiseerd is in de fabricage van woningbouwelementen voor flatwoningen, heeft in 1984 al meer dan de helft van het aantal •werknemers gedwongen moeten afstoten. Van de 300 werknemers toen, werken er nu nog een klei ne 150 aan de Industrieweg in Een reddingsplan voor 1985, waar de gemeente Vlaardingen zich zeer sterk voor maakte, bracht voor dat jaar uitkomst Nu is de toekomst van het bedrijf weer onzeker geworden. „De or derportefeuille voor dit jaar is ze ker nog niet vol. Integendeel zelfs", aldus directeur M. Blom, die ondanks alle tegenslagen op timistisch blijft over de toekomst kansen voor het bedrijf. „Om te herstellen en te vernieuwen heb je als bedrijf ruimte en adem no dig. Ook Elementum ontkomt daar niet aan. Uit het jaarverslag van Nagron blijkt dat ze die adem voor Elementum niet in willen bouwen. Dat mag je gerust con cluderen. Je bent echter van zo veel factoren afhankelijk, dat een oplossing niet zomaar voor het oprapen ligt" Actief Het afgeslankte bedrijf is mo menteel actief in Vlaardingen, waar 'net in de wijk Holy een nieuwbouwproject aan het vol brengen is. „U kunt van mij aan nemen dat we er alles aan doen om het bedrijf voor Maassluis te behouden. Ik ben er zeker van dat het zal lukken, want we wer ken hier met een uitstekend team, dat zich volledig inzet voor het bedrijf. Ook dat speelt mee." M. Blom wil nog niet zeggen of hij al contact heeft gehad met an dere ondernemingen over het eventueel overnemen van Ele mentum. Blom: „Ik kan en mag daar niets o ver zeggen. Doe ik dat wel, dan krijg ik direct de hele meute over me heen. Het is als een kluwen wol, eerst moetje een draadje vinden om alles uit de klit te kunnen halen. Dan moetje nog eens een balletje opgooien bij bedrijven of er wel interesse be staat voor overname. Het is alle maal nog in een erg pril stadium, maar ik zal tot het uiterste blijven knokken voor, het behoud van het bedrijf." De politie was zeer snel ter' plaatse. Zelfs een tram werd klemgereden. De overvallers konden echter niet worden gear resteerd. Schiedam Een vrouw en een man hebben gistermiddag een fi liaal van de Rabobank in Schie dam overvallen. Het tweetal hield de drie aanwezige bankem- ployees met pistolen of revolvers onder schot, terwijl één van de personeelsleden gedwongen werd enkele tienduizenden gul dens te storten in een crèmekleu rige boodschappentas De politie arriveerde snel, maar toen waren de overvallers al ver dwenen. Hoofdinspecteur Jan van Hoff sluit niet uit, dat het duo op de bus of de tram is gestapt Op tien meter van de Rabobank be vindt zich een drukke bushalte, de tram stopt ook vlakbij 'en een uitgebreid onderzoek in de omge ving bracht niets aan het licht omtrent de vluchtroute. De overval werd om kwart over vier gepleegd, op een moment dat er geen cliënten in het filiaal aan wezig waren. De politie ver moedt daarom dat de twee over vallers geruime tijd hebben staan posten, mogelijk vanuit de Baby hallen aan de overkant van ae Korte Singelstraat Dat vergroot de kans dat er mensen zijn, die de overvallers hebben gezien. Van Hoff verzoekt getuigen zich met de recherche in verbinding te stellen, tel. 010-260760^ Het bankpersoneel vond vooral de vrouw een opvallende ver schijning. Zij wordt omschreven als lang en slank; langer dan de man, die ongeveer 1.70 meter is. De leeftijd van de vrouw wordt geschat op 35 jaar, die van de man op 30 jaar. Beiden maakten een 2eer onverzorgde indruk. Het haar van de vrouw was rood bruin geverfd. Kort geding tegen gemeente? Schiedam Twee wijken hebben het stedelijk instituut voor opbouw werk Schiedam (Sivos) definitief de rug toegekeerd. Het gaat om de werkgroep Wonen Leven in Nieuwland en de bewonersvereniging Schiedam-Centrum. Zij kunnen zich er niet mee verzoenen,dat Ar-4 mand van Puyvelde en Gerard van Putten door hetSivos-bestuur. tot- opbouwwerkers zijn benoem d Nieuwland en Centrum hadden een nieuwe sollicitatieprocedure geëist Het Sïvos-bestuur, hierin gesteund door de bewonersvere nigingen Schiedam-Oost, -Zuid en -West, is op die eis niet inge gaan. Voorzitter Jaap Nieswaag en secretaris Albert Bons zeggen dat Nieuwland en Centrum nota bene zelf hebben meegedaan aan de eerste sollicitatieprocedure. Die procedure is correct verlo pen. Alleen het feit dat Nieuw- land-vertegenwoordiger Jan Schlarmann en Centrum-afge vaardigde Jan Hagendoorn het met de uiteindelijke keus voor Van Puyvelde niet eens waren, mag dan niet zomaar betekenen dat er een heel nieuwe sollicita tieprocedure wordt gestart, aldus Bons en Nieswaag. Klad Al met al zit er door het terug trekken van Nieuwland en Cen trum weer goed de klad in het opbouwwerk. Sinds de twee wij ken negentig dagen geleden de samenwerking met Oost, Zuid en West bevroren, hebben B en W ervan afgezien om de benoeming van Van Puyvelde en Van Put ten door het Sivos-bestuur goed te keuren. De stichting is hierover 2eer ont stemd. Zij wil uitzoeken, of B en W niet via een kort geding ge prest kunnen worden om tot goedkeuring over te gaan. De twee nieuwe opbouwwerkers voldoen namelijk aan alle func- tievoorwaarden. Een kantoor is er al (boven Moerman aan de Lange Kerkstraat) en zij kunnen dus zo aan de slag. Maar dan moet er wel"eerst zekerheid zijn, dat Si vos hun salaris kan betalen en dat kan pas weer, nadat B en Wde weg nebben vrijgemaakt De gemeente wil dat de nieuwe opbouwwerkers in vijf wijken actief zullen zijn. Dat Nieuwland en Centrum nu afhaken, kan een reden zijn om de benoeming uit te stellen, vermoeden Bons en Nieswaag. Maar dat zouden Oost^ Zuid en West stijlloos vinden? van de gemeente. „Die drie yhvken kunnen er toch niks aan*doen, dat er twee andere ophoepelen?" vraagt Bons. Zie verder pagina 21 Vlaardingen De Vlaardingse kunst- mestfabriek Windmill Holland mag de ar beidsovereenkomst met ondernemings raadslid Petry van Kempen niet ontbin den. FNV en bedrijf- sledengroep gaan er van uit dat Van Kem pen zondagavond •weer gewoon aan het werk kan. Terecht, vertelt directiewoord voerder Jo Schriel: „Uiteraard respecte ren wij de uitspraak van de rechter." De uitspraak van de Schiedamse kantonrechter mr. Piket werd gisteren door de kaderleden Pe ter van Emmenes en Quentin Roosen van de Industriebond FNV begroet als een éclatante overwinning. „Vakbondsleden kunnen toch niet zomaar ontsla gen worden", concludeerde Van Emmenes. „Dat heeft er de laat ste tijd weieens anders uitgezien." Henk Strik, lid van debedrijfsle- dengroep van Windmill, had de muurkrant al klaar voordat mr. Piket zijn uitspraak deed: "Petry blijft!' Windmill wilde het OR-lid ont slaan, omdat hij in zijn eentje ver antwoordelijk zou zijn geweest voor de wilde stakingen, die op 8 en 12 februari een deel van het bedrijf lam legden. Maar dat had het bedrijf niet aannemelijk kun nen maken, vond mr. Piket De stakingen waren een collectieve actie van het personeel van de korrelfabriek. Ontslag voor Pe try van Kempen zou het beginsel van de rechtsgelijkheid aantas ten, oordeelde de Iran tonrechter. Mr. Piket had de argumenten van mr. Meeter, de raadsman van Windmill, 'gewogen en te licht bevonden'. Mr. Meeter be toogde vorige week dat de kunst- mestfabriek tot een reeks van wilde stakingen zou worden ver oordeeld, als er geen toestem ming zou komen om Van Kem pen te ontslaan. Het moet in zo'n groot bedrijf mogelijk zijn om de draad weer op te pakken en nor maal met elkaar samen te wer ken, vond mr. Piket De kantonrechter gaf weliswaar geen ontslagvergunning, maar had over de handelwijze van het OR-lid ook weinig goede woor den over. „Van Kempen weet kennelijk nog niet adequaat te handelen. Zijn raadsman heeft niet duidelijk kunnen maken dat de acties nodig waren. Van Kem pen heeft ten onrechte aan die actie deelgenomen en had zich beter moeten beseffen wat zijn verantwoordelijkheden zijn als OR-lid." Windmill is daarom niet echt on tevreden over de uitspraak. Schriel: „De kantonrechter heeft zijn afkeuring over de acties uit gesproken. Dat hebben wij goed genoteerd. Gezien die uitspraak zijn wij ook niet bang voor meer wilde acties." De FNV-kaderle den maalden niet om de kritiek van mr. Piket op Van Kempen. Zij verlieten het kantongerecht in jubelstemming, na de nodige felicitaties over en weer. Maassluis Manda Kapil zal niet toetreden tot de steunfractie van D66. Het scheidende Maassluise raads lid, niet opnieuw gekozen in de gemeenteraad, heeft geen zin meer om vrijblijvend po litiek te bedrijven. Ook per-. soonlijke omstandigheden^' dwingen haar om een andere koers in te slaan. „Politiek is voor mij een luxe geworden. Ik moet dé. af-'v beidsmarkt op en voor-poli-^ tiek is geen ruimte meé'rC ■Graag had ik op een andere;- manier afscheid genomen... Ik had de eer aan mezelf wil- len houden, maar door alle perikelen binnen de afdeling; is dat niet gelukt", aldus- Manda Kapil. Het scheidende raadslid- doelt daarbij op de contn>.. verse tussen haar en Jan^ Storm. Aanvankelijk stond-, Manda Kapil nummer één,;; maar de leden kozen toch» voor Jan Storm, die rich op;, het laatste moment beschik baar had gesteld als lijsttrek-1 ker. Een campagne om vla voor keurstemmen toch in- de. raad te komen mislukte. Ka pil bleef steken op 170 "Op~ haar naam' uitgebrachte stemmen. Te weinig om in de raad terug te keren. Politievrouw in de schijnwerpers Vlaardingen De vrouw bin nen de politie-organisatie is een van de onderwerpen van een fo topresentatie over het werk van. de politie in de informatiebus van het ministerie van Binnenlanasè Zaken, die aanstaande vrijdag Vlaardingen aandoet In de bus die van 10.00 tot 1630 uur van op het Veerplein ter hoogte van 't Kruitvat zal staan,- krijgt voorts de aanpak (kleinschalig heid) en techniek (automatise; ring) de nodige aand^ch t L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1