SPD1 19 'Geen mens plast voor de lol in zijn broek' EXTRA'S. i OOGW i R F PvdA heeft 'n Poppe-complex 'OVER MIJN LIJK GAAN WE ER UIT' Bewonersvereniging Schiedam-Oost: schaamte voorbij Dominee komt niet mmmsm SP stelt al langer wat voor: niet nu ineens ACHTERGROND Ziekenboeg SVV overvol Rood voor Den Os Dingenouts in finale De Reus vervangt Moerman Twijfels over Jerry Visser Habermehl; waarschuwt; Rotterdams Nieuwsblad ■vrijdag RW, 28 maart 1986 DOORMARI TIMMERMANS Schiedam Eén op de dertig Nederlanders heeft moeite met controle over de sluitspieren. In de meeste gevallen gaat het over mensen die hun blaas niet meer de baas zijn en urine 'morsen'.. Faecaal komt het ook voor: poep dus. Incontinentie heet dat ver- schijnsel in het kleurrijke me- -j dische jargon en het geeft de I betrokkenen veel praktische, sociale en psychologische pro blemen, Voor de praktische kant van de zaak zijn er tegen- woordig- talrijke middelen die 51 de uiterlijke verschijnselen tot een minimum kunnen beper ken. De sociaal-psychologische kant van de zaak is minder ge makkelijk te verhelpen. ïvT'1' „Het blijft een genante zaak om "in je broek te plassen en de mees te mensen wachten zich er wel voor om dat aan de grote klok te hangen", zegt Pim Kuypers van de Schiedamse Raad voor hetBe- jaardenwerk. „Als je echter be denkt dat alleen al in Schiedam bijna drieduizend mensen dage lijks mee geconfronteerd wor den, lijkt het me toch belangrijk dat de zaak eens bespreekbaar wordt" „Vooral de wetenschap niet de enige te zijn, doet erg veel goed", vult Marijke van Akker van de stichting Gezinszorg aan. Medische en sociale werkers heb- ben zich onder de hoede van de bewonersvereniging Schiedam- Vlaardingen De Bameveldse predikant A. van Straalen komt niet naar Vlaardingen. Hij heeft de christelijk-gereformeerde ge meente laten weten, dat hij be dankt voor het Op hem uitge brachte beroep. Oost verbonden tot een team dat het natte-broekenprobleem be spreekbaar wol maken. Wijkver pleegster Astrid de Melker ver telt dat het zéker niet alleen ou deren zijn die met incontinentie tohben. „Incontinentie komt voor bij alle leeftijdsgroepen. Na een zwangerschap bijvoorbeeld zijn veel vrouwen incontinent Dat is dan incontinentie van tijdelijke aard, maar bij veel gehandicap ten en zieken is het probleem veel structureler." Astrid voegt eraan toe dat er bij tijdige signale ring nog veel gedaan kan wor den, maar; „Veel mensen scha men zich en bedenken de raarste smoezen om hun probleem te ca moufleren. Afspraken afzeggen of vlakbij de uitgang gaan zitten of aan de gezinshulp de vuile was niet durven geven." Het leven van incontïnenten zit vol problemen. Sociale contacten worden steeds meer beperkt, mensen raken geïsoleerd, scha men zich en krijgen het idee dat zij de enige zijn die met dit soort problemen zitten. In Schiedam gaat een werkgroep van sociaal- medische deskundigen er iets aan doen. Op zaterdag 12 april wordt in het kruisgebouw aan de Van Swin densingel 40 een informatiemid dag gehouden over incontinentie. Anneke van Gurp van het be- jaardenwerk: „Ik vind het het be langrijkst dat mensen weten dat ze niet alleen zijn. Dat tientallen anderen hetzelfde probleem heb ben en dat je je niet hoeft te scha men. Niemand plast tenslotte voor de lol in zijn broek." Behalve de belangrijke psycho- sociale aspekten komen op 12' april ook de vele hulpmiddelen onder de aandacht Maar liefst drie fabrikanten van sanitaire hulpmiddelen laten zien wat ze in huis hebben om de consequen ties tot een minimum te beper ken. Apothekersassistente Rena- te Wiegman vertelt dat er tiental len soorten luiers, medicijnen en een heleboel medische hulpmid-. delen bestaan om de narigheid in te perken. „Maar dan moetje wèl weten wie je moet helpen." Op 12 april komt behalve de drie fabrikanten een vertegenwoordi ger van de Landelijke Vereni ging van Incon tinenten (LVI) om het een ander te vertellen over de psychologische en sociale kant van de zaak. De Schiedamse h: lisarts C.P.A. Kortekaas, die vlakbij woont, vertelt tenslotte het een en ander over de medi sche aspecten en de eventuele ge nezing. Bij iedere Schiedamse apotheek liggen folders en lijsten met adressen. „Ik ben bang dat de drempel op 12 april ook weer erg hoog is", zegt Pim Kuypers, „want incontï nenten schamen zich voor hun kwaal. Hulpverleners en belang stellenden zijn uiteraard ook wel- De organisatoren van de fn- continentiedag. kom. Ik zou erg blij zijn als er veertig mensen kwamen." Bij ons slaal u de beste auto aan de haak. Omdat Mazda in'elkeprijsklasse nu eenmaal meer te bieden heeft. Bovendien geven wij elke particulier die tussen 12 en 30 maart a.s. een nieuwe Mazda personenwagen (geel kenteken) koopt, een super siereo-radiocasseite- recorder (inclusief alle toebehoren) en een ultra-soon alarminstallatie cadeau. Extra's tw.v. f2.000,-. U kunt ook in plaats hier van kiezen voor fl.QOQ,- extra premie. Kom daarom snel kennismaken met de nieuwe Mazda 323, de temperamentvolle Mazda 626 of de luxueuze929. En ontdek dat u tijdens ons Vis&Vang Festival een kanjer van een inruilprijs vangt. Plus natuur lijk die gratis extra's, Mazda, De beste vangst. Mazda 323 3-deon Haldifcack CLX Moztfi 616 S-de up« Hatchback CT-S Vlaardingen, Taanderijstraat 11, tel.(OIO) 434 84 82 DOOR KOR KEGELEN AAD RIETVELD Vlaardingen Het ging in volgorde van grootte. De PvdA zei dus het eerst hoe het nieuwe college van B en W eruit moet zien, daarna mochten CDA en VVD. Vervolgens gaf PvdA-onderhandelaar IJsbrand van der Velden het woord aan D66. „Fout, helemaal fout!", riep Remi Poppe. „Je bent er nog niet aan gewend, hè?" Met de spectaculaire sprong van twee naar vijf zetels is de SP nu immers groter dan D66. Van der Velden sputterde: „Ja, 't is waar, jullie stellen nu ook wat voor." Poppe: „Weer fout, helemaal fout! Het is niet zo dat je pas wat voorstelt als je er een paar zetels bij hebt. Je krijgt er pas zetels bij als je vier jaar lang iets hebt voorge steld." Een incidentje, woensdagavond. Het illustreert hoe onverteerbaar de PvdA het vindt dat Poppe zo populair is. Het zal voor Van der Velden c.s. inderdaad moeilijk wennen zijn: Vlaardingen is als één van de weinige gemeenten in het land gezegend met een socia listische oppositie tegen de socia listen. De PvdA lijdt aan een Poppe- complex. Overal in Nederland maakte de PvdA winst Maar de Vlaardingers lieten de PvdA met elf zetels zitten. Alle eer ging naar' de 47-jarige schilder uit de Oostwijk, die door PvdA'ers wordt omschreven als een Hadje- memaar, een schreeuwlelijk. Het woord 'demagoog' heeft nog nie mand in het openbaar durven ge bruiken. Wel zei PvdA-fractielei- der Kees van der Windt: „Poppe roept dingen die hij niet kan waarmaken. Daar win je stem men mee, dat is wel gebleken." En IJsbrand van der velden had het over 'onvredestemmere' die voor de Socialistiese Partij heb ben gekozen. Weemoedt Onvrede? Ex-CDA'er Jo Schriel 'had groot gelijk toen hij repli ceerde: „Dat/moet de PvdA zich dan maar eens aantrekken." Als er in Vlaardingen onvrede is, zo veel dat de ijdel verwachte PvdA-winst naar de SP ging, slaat dat terug op de arrogante stijl van politiek bedrijven zoals uiteenlopende bevolkingsgroe pen die in de afgelopen periode ervaren hebben. Een PvdA-welhouder die in spraak voortdurend aan zijn laars lapt en winkeliers tegen zich in het harnas jaagt, zo erg dat hij thuis om de haverklap stenen door zijn ruiten krijgt, zie je niet overal. Waar komt het dezer da gen voor, dat een niet ongetalen teerd dichter zich druk maakt over de politiek? Lévi Weemoedt heeft de PvdA'ers al herhaalde lijk beschimpt, als gaat het om su peregoïsten. Remi Poppe: ook een onvre-i destemmer... Een wethouder die een school op levensbeschouwelijke grondslag het licht in de ogen niet gunt en vierkant tegenwerkt, toont even min een staaltje van je reinste de mocratie. Een derde PvdA-wet- Schiedam Het siert Dick Buitelaar; dat hij waar moge lijk de problemen van de zon nige 2ijde benadert. „Neem nou maar van mij aan", houdt de oefenmeester van SVV er de moed in na de verïiespartij- en van de laatste weken, „dat we zaterdag niet zonder pun ten bij Cambuur vandaan ko men." De vraag ïs alleen met welke spelers Buitelaar dat huzaren stukje denkt uit te halen. Naast Hans Loovens (knie). Rob Koevermans (ziek), René Coufreur (knie) en Marcel van Buuren (kuitbeen) heeft op Harga de ziekenboeg bezoek gekregen van Henk Salarï (knie), Hans Neeskens (wreef) en Chris Treling (onderbeen). „Het is te hopen, dat de medi sche staf voor morgenavond nog enkele spelers fit krijgt", heeft Buitelaar dus niet één indicatie over de opstelling. „Salari, Neeskens en Treling hebben na dinsdagavond zelfs niet meer getraind." Bovendien zit de trainer vlak voor het dubbele paasweek einde (maandag thuis tegen PEC Zwolle) met het gegeven, dat de mentale weerstand langzaam maar zeker het nul punt nadert. „Een gezonde do sis zelfkritiek is nooit weg", meent hij, „maar sommigen zien dat kennelijk moeilijk in", vervolgt de trainer, die om financiële redenen niet op nog meer spelers uit het twee de een beroep kan doen. Volendam De reserves van SVV incasseerden gis4 teravond ïn en tegen Vo lendam een gevoelige 5-0 nederlaag. SVV gaf het. duel in de eerste twintig minuten weg, waarin het. met 3-0 achterkwam. Koen van der Hoeven vlei in de tweede helft met een ogenschijnlijk pittige bles sure uit. Trainer Hans* Schinkel zag Dick Rietf kerk (landelijke jeugd) een redelijk debuut maken. Voorts werd Peter den Os wegens natrappen met" 'rood' bestraft en liep Ber ry van der Gaag (aanmer kingen op de leiding) te gen een gele kaart op. houder, die het dan op de koop toe nog heeft over 'onvredestem- mers' als deze een andere partij verkiezen, en een PvdA-fractie- leider die doet alsof de kiezers als blind vee achter een schreeuwle lijk aanlopen; nee, die geven ook geen blijk van respect voor een substantieel deel van stemge rechtigde, dus volwassen Vlaar dingers. De winst van Poppe laat zich ver klaren. Waarmaken Bevreemdender ïs nog, dat de vroede vaderen der PvdA in hun naijver argumenteren op een wij ze, waarvan zij Poppe betichten. „Poppe roept dingen die hij niet waar kan maken" (citaat Van der Windijris óf een open deur, want Poppe heeft qua getal inderdaad de macht niet om het door hem gewenste beleid waar te maken, óf bedoeld als een beschuldiging dat Poppe zomaar wat roept, din gen die Poppe misschien niet eens meent. Het zou dan eerlijker zijn, als Van der Windt erbij zegt welke dingen dat zijn. Anders heeft het er veel van weg, dat de PvdA'er dingen roept die hij niet kan waarmaken. En wat die onvredestemmers be treft: de PvdA zal toch wat blij zijn met die stemmers, die uit on vrede met het kabinet-Lubbers ook plaatselijk maar op de PvdA hebben gestemd? Bedoelt Van der Velden dan dat de onvredes temmers van de PvdA hoger te achten wezens zijn dan de onvre destemmers van de SP? Of... bedoelde hij 'onvredestem mers' als een compliment? Gijs de Jong vol overgave be zig tijdens een van de trainingen van Excel sior 20. Op de achter grond Peter van der Hoe ven, de top scorer uit vroeger da gen, die door De Jong vlak na het ver trek van Ger ter Horst werd terug gehaald. DOOR NORBERT KLEINHERENBRINK Schiedam Gijs de Jong had het die maandagavond op de tennisbaan nog zo duidelijk gezegd. „Jongens, wat er ook. gebeurt, ik wil tijdens mijn partij door nie mand worden gestoord." Voor een telefoontje uit het 'crisiscentrum', bij Excelsior'20 in rustige tijden ook wel gewoon bestuurskamer genoemd, maakte het kleurrijke hoofd van een basisschool echter een uitzon dering, sior'2ü mets meer te winnen was". Na Piet Roozen (vier seizoe nen) is De Jong (47, bezig aan zijn derde jaar) in feite de tweede trainer, die het als bui tenstaander langer dan één seizoen heeft gered op Sport park Thurlede. Eric Gudde en Aad Bierhuizen waren afkom stig uit het zwart-witte nest en wisten precies hoe het reilde en zeilde binnen de vereni- „Ik wist dat het hoofdbestuur druk aan het vergaderen was over het functioneren van Ger ter Horst", zegt 'tussenpaus' De Jong, „maar ilc had echt geen rekening met ontslag ge houden. Omdat voorzitter Jan Smolders een dag later in het ziekenhuis moest worden op genomen, wilde het bestuur hoe dan ook een beslissing for ceren. Mij werd gevraagd of ik bereid was tot het einde van het seizoen de selectie onder mijn hoede tc nemen," „Ik werd min of meer voor het blok gezet. Mijn jawoord vormde voor Smolders een hele geruststelling. Hij kon zich laten opereren in de we tenschap, dat er voor die on houdbare situatie met Ter Horst eindelijk een oplossing was gevonden". „Want", trekt De Jong even aan zijn bijna onafscheidelijke pijp, „dat er jets moest gebeu ren, was natuurlijk duidelijk. Ter Horst keek zijn spelers niet meer aan en omgekeerd. De situatie was volledig uit de hand gelopen. Ik dacht eigen lijk aan een soort tussenoplos sing, met een figuur als Koos Gouka tussen de trainer en de spelers." Overdonderd „Dat het toch tot een breuk kwam, heeft me overdonderd, maar ik heb beslist niet in een impulsieve of emotionele bui de boel overgenomen. Ik ben tenslotte als jeugdcoördinator in loondienst bij Excelsior'20 en ben in het bezit van het B- diploma. Weigeren kon haast niet en wilde ik ook eigenlijk niet. Ik kreeg de indruk, dat het vertrek voor Ger een hele opluchting v/as. Hij besefte na tuurlijk ook wel, dat er voor hem dit seizoen bij Ex cel - ging, waar vanoudsber preste ren en feesten Vrolijk' hand in hand gaan. „Ik denk", zoekt de veelzijdige De Jong naar een verklaring, „dat ze hier minder gevoelig zijn voor het valse aureool, dat boven een trainer hangt. Speel je een spelletje, dan is het snel met je afgelopen. Ik heb bij clubs getraind, dat je maar hoefde te wijzen of de spelers stonden in de rij." Eerlijk „Bij Excelsior'20 vragen ze doodleuk wat dat vingertje te betekenen heeft. Ze kijken stuk voor stuk dwars door je heen. Ze dagen je uit, maar als je eerlijk bent en voor alles open staat, word je snel geac cepteerd. Als het eenmaal klikt, dan is het goud". Allemaal leuk en aardig na tuurlijk, maar de sfeergevoeli ge De Jong staat met zijn man schappen nog zware tijden te wachten. In dertien wedstrij den moeten de Schiedammers goed maken, wat in de eerste helft van cie competitie fout is gegaan, anders is het verblijf in de zwaar bevochten tweede klasse erg kort (twee seizoe nen) geweest. De Jong: „Die lange winter stop heeft natuurlijk in ons voordcel gewerkt. De verziek te sfeer is gezuiverd, we begin nen dadelijk met een schone lei. Zeuren is er niet meer bij, er is door iedereen genoeg ge zeurd. Met echte Excelsior- beesten als Peter van der Hoe ven en Martin de Vette en met, een hard aan zijn comeback- werkende Pino van de Hoeven moet het lukken." Realist „Ik voel me de twaalfde man~ van dit team. Over mijn lijk gaan we eruit, maar mocht hef gebeuren, dan ben ik realist genoeg om te erkennen dat we te zwak voor de tweede klasse zijn geweest. Ik voel echter dat ik van iedereen, ook van de spelers, vertrouwen heb» Laatst nog kwam ik Eric Gud^^ de tegen bij een zaalvoetbqi- wedstnjd, Uit zijn oogop$ag? en uit ae handdruk die hij gaf, sprak slechts één di'ng> Gijs, houd vast wat er de /nat-? see jaren is opgebouwd'. Zoiets; geeft me enorm veel kracht om door te gaan." 1 2? Tilburg Fred Dingenouts maakt tijdens de EK-jeugd- bowlen een goede kans op ere metaal. De 18-jarige Schie dammer' kwalificeerde zich gisteren *als zesde voor de indi viduele eindstrijd, waaraan wordt deelgenomen door de 24 beste bowlers uit Denemarken, Finland, Engeland, Ierland, Noorwegen, Nederland, West- Duitsland en Zweden. Na achttien games heeft Din- fenouts, die uitkomt voor de ebledamse bowlingbond De Walvis, een totaal van 3562 punten (197.8 gemiddeld). De achterstand op de lijstaanvoer der van 146 punten is niet meer te overbruggen, maar op nummer vijf bijvoorbeeld be hoeft Dingenouts slechts 26 punten goed te maken. De laatste zes games beloven dus een zinderend slot. De Vlaardïnger Remco Ver boon haalde de single-finale niet. Hij moest in de voorron de genoegen nemen met de 28e plaats. Maassluis Het motto 'never change a winning team* is aan Eruc Gudde blijkbaar niet besteed. De oefenmeester van Excel sior Maassluis Iaat Aad Moerman morgem riddag met een zeem leren broek op de bank plaats nemen en ^eeft thuis tegen Ko zakken Boys aan Robert de Reus de voorkeur. „Ik heb gemerkt", licht Gudde toe, „dat we ons beter voelen in een systeem met twee vrije spitsen. Het aanspelen en de onder linge samenwerking verlopen dan beter," Ook Excelsior moet midweeks aan de bak. Het doet dat dinsdag 8 april in en tegen Spijkenisse. De opstelling; Van Eiik, Van Zijl, Put, Gordijn, Kuipers, Duca- neaux, Van Straten, De Reus, Van den Bergh, Gouka en Glim merveen. iiitjiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiüiitiiiiiiK Schiedam Naast Hans gelmeijer is bij Hermes DVjS?, ook Jerry Visser geblesseetdf- Achter hun optreden in de thuiswedstrijd tegen het sterke., Xerxes (maandag) moeten vraagtekens worden geplastst. De respectievelijke vervangers zijn Edwin Bakker en Ha'ns- Heinebal. Omdat de Schiedamse eerste klasser nog elf duels te gaan heeft, speelt Hermes donder dag 10 april uit tegen UVS. Aanvang 18.30 uur. De opstel ling tegen Xerxes ziet er als volgt uit: Eggelmeijer/Edwin Bakker, Visser/ Heinebal. Bijl, Lansbergen, Burger, Vierge* ver, Ruud Bakker, De Zwart, Van der Tuyrt, Van Hagen en De Roos. Schiedam „Als het loopt, zoals ik wens, dan zou ik na Pasen een zeer gelukkig mens zijn." PPSC-trainer Cor Ra-, bermehl hoopt uit het dubbele weekeinde (morgen Zwart Wit'28 uit en maandaf Oostka- pelle uit) toch minimaal twee puntjes te pakken. „Maar", waarschuwt hij, „laten we als jeblieft in de gaten houdén, dat één zwaluw geen lente maakt, laat staan zomer." -1 In beide ontmoetingen kan Habermehl ('Ik hc-b voor völ- fend seizoen geen contacten: k zie wel waar het schip strandt') terugvallen op z'n sterkste formatie. De opstel ling luidt: Suurmond, Wester- veld, Winkelman, De Nijs, Al ders, Van Harmeien, Van de Marei, Kolmeyer, Timmers, Van der Mijden en 't Hoen. Overigens heeft de competitie- leider PPSC al met twee mid- weekse wedstrijden bedacht. De Schiedammers spelen dins dag 8 april thuis tegen NSW. en een week later eveneens op Thurlede tegen Barendrecht, Beide duels beginnen om 18.3Q uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2