Schiedamse gifbergen slinken nog dit j aar VAN C( WEER EEN KLANT KWIJT REINIGING GTR-GROND VOLGENS NIEUWE METHODE T ROTTERDAMS" NIEUWSBLAD SjlPwiï-i'1 ■Mn. Een eigentijds geschenk 1 Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 29 maart 1986 Buitensporten groeit vooral door de leunstoelreiziger DOOR RÏCHARD STOMP RotterdamWoensdag be gint in Ahoy' de beurs 'Ad- venture'. Eendriedaagse beure vóór avontuurlijke buitenrecreatie. Van para chutespringen tot lange voettochten, van bergbe klimmen tot diepzeeduiken, van wildwater kanoën tot terreinrijden. De mensen willen avontuur en de han del springt er op in: buiten sporten is een rage. Een ge sprek met mensen van vóór de rage. Richard Tummers, boekhan delaar in Amsterdam, begon tien jaar geleden Pied a Terre, een winkeltje met kaarten en gidsen voor bergsport en voet tochten. De naam is inmiddels een begrip onder de buiten- sporters in Nederland. Maar al geruime tijd is Pied a Terre niet meer het enige winkeltje. „Buitensporten is een maat schappelijke trend. Als mensen meer koffie gaan drinken zie je de koffieshops de grond uit schieten. Als ze gaan wandelen komen er wandel winkeltjes." „De wandelaars zoeken het te genwoordig steeds verder. Mis schien heeft het wel te maken met de druk die mensen op het 'werk ervaren. Ze willen weg, liefst zo ver mogelijk. Aan de an- dere kant is er de romantiek. Het 1 idee van het Hof van Eden en de gelukkige wilde die er rondloopt. Het is een romantiek die niet be staat. De plaatselijke bevolking is dolgelukkig als het een brom mertje kan kopen en niet meer hoeft te lopen." Slang Het buitensporten is niet zender risico's. „Mensen denken vaak te makkelijk over wat hen te wach ten staat. Er zijn er die op gym pies gaan wandelen op Corsica, 'een van de zwaarste tochten in Europa. Ze hebben echt geluk als er niets gebeurt Want er is een i dikke kans dat ze uitglijden of ge beten worden door een stang." „Er is nu een trend om te gaan wandelen in het Spaanse binnen land. Daar gaan mensen naar toe zonder enkele ervaring. Reken maar dat het een zwaar en ge vaarlijk gebied is. Afgronden van honderden meters die niet be schermd zijn. Als je dan geen er varing hebt in wandelen met vijftien tot twintig kilo is het le vensgevaarlijk" ,3ij het bergwandelen gebeuren ook veel ongelukken. In Greno ble hebben ze een speciale heli- copter die elke dag heen en weer vliegt om te zoeken naar vermis te wandelaars. Erger nog is de ge vaarlijke route op Corsica. Aan Corsica raken we elk jaar een klant kwijt" „Wij stellen als ijzeren regel: doe niets alleen. Je hoeft alleen maar je voet te verstuiken in een afge legen gebied, of zelfs al word je maar gestoken door een horzel. Wat doe je dan, als je alleen bent en niemand hulp kan halen?" Overdreven „Een goede uitrusting is belang rijk, maar tegenwoordig wordt er overdreven. Al die moderne ma terialen zullen best makkelijk zijn, maar noodzakelijk zijn ze niet Herders in de Pyreneeen beschikken ook niet over dat su permateriaal. Die trekken ge woon zoveel lagen kleding over elkaar aan, dat hen niets kan ge beuren." „Al die kleding voor buitenspor ters heeft ook niet zoveel meer met de activiteiten zelf te maken. Het is meer vorm dan functie. Er zijn veel mensen met buiten- sportkleding die nog nooit een wandeling hebben gemaakt" „Er wordt een levensstijl gepre senteerd voor leunstoelreizigers. Mensen die nooit echt op pad zul len gaan, maar wel in de kleding rondlopen om erbij te horen." „In bet buitensporten zelf zit niet echt een explosieve groei. De handel groeit sterk, maar het aantal mensen dat daadwerkelijk een voettocht gaat maken niet Ook in de toekomst zal dat niet gebeuren. Het lange afstand wandelen is te zwaar voor het grote publiek. Misschien dat er wel meer korte wandelingen worden gemaakt" „Het grote publiek wil niet af zien. Het wil drie sterren, het wil de dikste boom in de omgeving zien en de diepste grot En ze wil len er zo min mogelijk moeite voor doen." Mount Everest Martin Pot is de man achter Oli vier van Noort, het kaartenwin- keltje in Rotterdam, waar veel buitensporters hun kaarten en gidsjes komen halen. „De trend van het buitensporten neemt toe, Dat komt deels door de expedities die tot verbeelding spreken. Zeker nu een Neder lands team naar de Mount Eve rest is geweest is er grote belang stelling voor het ruige buitenle ven, Sigarettenmerken als Ca mel, Marlboro en Drum spelen er handig op in. Hetzelfde geldt voor de autoindustrie: de omzet van landrovers is nog nooit zo groot geweest als nu." „Vroeger werden kleding en schoeisel alleen gebruikt door mensen die het nodig hadden. Jacks voor buitensporters waren functioneel, maar zeker niet mo dieus. Andere fabrikanten kop pelen de mode aan de functiona liteit en je ziet dat een groot pu bliek die kleding koopt" mocht slechts om het andere weekend weg en dus zwierf jein je vrije tijd door de bossen." Dè noodzaak van toen werd e$n hobby, de hobby groeide uit Tot een bedrijfje: Zwerfsport 2000. Voor actieweekends, avontuurlij ke vakanties en low-budget rei zen. De telefoon staat elke dag roodgloeiend. „Een rage binnen het buitenspor ten is de survival cursus: overle ven in de natuur. Dat hebben wij ook georganiseerd, maar we zijn er van terug gekomen. Je trékt een bepaald soort publiek, dat vreemde ideeen heeft over survi val. Mensen in complete militaire uitrustingen, met kapmessen ën vechtpetjes. Het leek dan welpf een troep Vietcong-soldaten ten strijde trok." 'j-, „Ze verwachten ook dat je èen kist konijnen meeneemt op sur vival. Die moet je dan loslateri, zodat zij ze kunnen vangen ën opeten. Ik walg van zo'n bus vol geflipte militairen. Maar het komt steeds meer voor hoor. Ze nemen gewoon een kist beesten mee in de bus. Als wij in de Ar dennen gaan wandelen of klim men komen we ze regelmatig te gen. Het lijkt daardoor wel oorlog in de Ardennen." „Mijn idee van survival is: over leven in de natuur met de middg- len die je ter beschikking stagh. Weten dat je een bepaald dedl van boomschors kunt eten, dat je meel kunt maken van korstmos sen? Maar daarin zijn die survi- vors niet geinteressee rd." Commercie „De commercie heeft zich op de buitensport gestort Daardoor schaft men vaak teveel aan. Men- De mensen willen avontuur en de handel springt er op in: buitensporten is een rage. „Er zijn veel mensen die te dure materialen kopen, Een North face koepeltent van 1600 gulden is een mooi ding voor expedities, maar het is onzin om ermee op een camping op de Veluwe te gaan staan. Het is een popularis- latie van de spullen. De mensen kopen niet meer iets omdat ze het nodig hebben, ze kopen het om erbij te kunnen horen." „Aan de andere kant storten ook 'gewone' sportzaken zich op de markt Die verkopen dan een koepeltentje van driehonderd gulden. Ik zeg niet dat dat een slechte tent is, maar hij is niet ge schikt voor alle omstandigheden. Als ze ermee naar Zweden gaan, komen ze in de problemen. Zo'n tent gaat bij de eerste de beste storm tegen de vlakte." Avontuur „Avontuur is in. Organisatoren zeggen: zoekt u het avontuur? Wij regelen het voor u. Maar dat is een paradox. Als iemand het voor je regelt is het toch geen avontuur meer..." „Hoe die hang naar avontuur is ontstaan, daar kun je alleen maar naar raden. Sommige sociologen zeggen dat mensen uit hun duffe baan willen breken. Ze willen iets te doen waarin ze zichzelf kunnen bewijzen. Het hardlopen komt voort uit dezelfde trend." „De moeite en de gevaren van het buitensporten worden onder- schar In tijdschriften verschijnen de mooiste verhalen over berg wandelingen, maar er wordt niet bij vermeld dat ervaring vereist is. Men heeft het idee: wandelen kan iedereen." „Dat geldt misschien voor ge woon wandelen, maar nlet_ voor de voettochten over lange af stand. Ook al loop je normaal makkelijk 25 a 30 kilometer per uur, dan kun je toch in de proble men komen wanneer je 15 tot 20 kilo mee moet gouwen in de rug zak. Zeker als je je in heuvelach tig terrein begeeft. Dan heb je echt een surplus aan conditie no dig, om ook plezier aan de tocht te kunnen beleven." „Elk jaar gebeuren er ongeluk ken door onderschatting. Hoe veel weet niemand, maar in feite is elk ongeluk er een teveel. Neem alleen al de mensen die voor het eerst kamperen en een bezinebrander meenemen. Vaak verzuimen ze de gebruiksaanwij zing vooraf te bestuderen en pro beren ze het op goed geluk aan te steken. Ik heb menige tent op die manier in vlammen op zien gaan. En dan mochten de eigenaars nog van geluk spreken dat hen zelfs niks overkwam." Jan van Buchem begeeft zich van kindsaf aan in de natuur. „Opgegroeid in een internaat Je (ADVERTENTIE) DOOR HANS GEURENS Amsterdam/Schiedam Men neme een hoeveelheid gifgrond, voere die door een buis, bouwe daaromheen een bemetselde oven en verhitte deze met een aantal gasbranders. Sluit het .ge heel luchtdicht af, verbrand vervolgens de vrijgekomen giftige gassen volgens het zelfde principe in een aparte oven en je hebt een systeem, waarmee je verontreinigde grond op verantwoorde wij ze kunt schoonmaken. Dat is althans de stellige over tuiging van de Nederlandse Bethuun Maatschappij (NBM) en sinds eergisteren ook van diverse Schiedammers, die donderdagmiddag een bezoek brachten aan een door NBM in Amsterdam opgestelde proef installatie. Het Haagse aanne mingsbedrijf zal de nieuwe methode nog dit jaar in Schie dam toepassen op de verontrei nigde grond van het voormali-" ge GIB-terrein, die al geruime tijd ligt opgeslagen aan de Nieuwe Watenvegstraat in Schiedam-Zuid: naast Wilton- Fijenoord. Hiermee krijgt de Jeneverstad, die zeker geen hoofdrol heeft ge speeld bij het aan het rollen ko men van de vaderlandse gife- neeuwba), een nationale primeur op het gebied van de bodemsane ring binnen de poorten. Het principe verontreinigde grond te verhitten zodat de scha delijke stoffen in gasvorm vrijko men. welke worden na verbrand (de thermische manier), is welis waar al enige tijd bekend en word took ai toegepast. Foefje De NBM hanteert echter het 'foefje' de grond indirect te ver hitten in plaats van direct de gas vlam erop te zetten. De branders verwarmen een bemetselde oven, waarin zich een buis be vindt met daarin gifgrond. Dit heeft als voordeel dat het systeem luchtdicht kan worden gemaakt (de kans dat vrijgekomen gifgas sen ontsnappen is uitgesloten) en dat de schadelijke uitstoot aan het eind van het proces tot een aan vaardbaar minimum terugge bracht wordt Metingen \$an TNO wezen uit dat de hinder- wetnorm niet overschreden wordt Vrijwel alle vormen van bodem verontreiniging kunnen met dit nieuwtje worden aangepakt met uitzondering van die waar zware metalen de oorzaak zijn. De me thode is echter op maat gesneden voor grond die is verontreinigd door cyanidebevattende verbin dingen en polycyclische aromati sche koolwaterstoffen (PAK's), met andere woorden: grond, af komstig van terreinen waar vroeger gasfabrieken hebben ge staan. Curiositeit Reden voor de gemeente Schie dam een delegatie af te vaardigen om deze curiositeit alvast eens van dichtbij te gaan bekijken. Af gelopen donderdagmiddag zette een gemeleerd gezelschap per bus koers richting Amsterdam, waar de NBM de proefinstallatie heeft neergezet 's Middags rond de klok van drieën arriveerde de afvaardi ging, bestaande uit de voltallige commissie ruimtelijke ordening, enkele ambtenaren van de dienst gemeentewerken, en twee verte genwoordigers van de bewonere vereniging Schiedam-Zuid bij de zogenaamde pilot plant, de instal latie in verkleinde vorm, die op gesteld staat op het Amsterdamse industrieterrein De Heining. Ook was het ingenieursbureau Oran jewoud, dat de directie voert over de schoonmaakactie in Schie dam, van de partij. Na een korte, maar heldere inlei ding over het systeem aan de hand van dia's en een rondlei ding over de plant, verzorgd door NBM-directeur B. Laarkamp en hoofd uitvoerder H.C. Polder mans, kregen de Schiedammers een vragenuurtje aangeboden. Onderwerpt als de veiligheid- saspekten en de geluidshinder kwamen volop aan de orde en werden door de techneuten uit gebreid beantwoord. Voorproefje Te oordelen naar de opgetogen reacties in de bus op de terugweg richting Schiedam had bet voor proefje van de op stapel staande schoonmaakactie de leden van de delegatie bepaald gesmaakt Een enthousiaste wethouder Chris Zijdeveld zei het nodige vertrou wen in de NBM-methode te heb ben. „Ze pakken het op een weten schappelijke manier aan. Boven dien spelen ze open kaart De uit leg is duidelijk en zelfs voor leken te begrijpen, Dat zie je niet vaak in de wereld van de aannemers", aldus de PvdA-wethouder, die van orgine werktuigbouwkundi- geis. Zijdevelds enthousiasme temper de iets toen het financiële aspekt van de operatie ter sprake kwam. Tien procent van de aanneem- som groot 21 miljoen gulden komt voor rekening van de ge meente Schiedam conform de wet op de bodemsanering. „Ja, tien procent lijkt op papier maar een klein beetje, maar op een der gelijk bedrag is het natuurlijk niet niks. Aan de andere-kant is het natuurlijk wel zo dat je die troep kwijt bent". De beleidsman van ruimtelijke ordening bleek bepaald niet ge streeld door bet gegeven dat de NBM in 'rijn' gemeente in het na jaar (in oktober gaat de installatie in bedrijf) het spits met de nieu we methode gaat afbijten. .Het is zeker geen prestigekwes tie geweest Als je daaraan begint, kom je gauw op de kermis te recht. Daarentegen is het Neder landers eigen dat ze het initiatief makkelijk aan een ander laten. Toch moet er iemand beginnen met het inslaan van nieuwe we gen naar de oplossing van het gif probleem. Nou, dat is Schiedam dan. Trouwens, je moet zoiets niet per gemeente zien. De hele maat schappij is dadelijk van onze gif grond af". De excursie naar Amsterdam bleek ook bij de vertegenwoordi gers van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid een zekere mate van vertrouwen te hebben ge kweekt. Koos Osterholt: „Wat mij het meest frappeerde is de openheid van NBM. Het is prettig te weten, dat als je vragen hebt, je gewoon langs kunt komen. Maar", relativeerde hij het be zoek aan de proefinstallatie enigszins, „we zullen toch ge woon moeten afwachten hoe het gaat als de zaak draait Want zeg gen dat iets schoon is en werke lijk schoon rijn twee verschillen de dingen." Sn Rotterdam vindt- u DE ACR KABELKRANT OP KANAAL UHF 28+ (ZGN, GEB-INFOKANAAL) K B B E L K R B H T geweest zie ie soms op de orients tiecurus klimmen verschijnen met een uitrusting van duizel den guldens. Ze denken dat ze £r- bij horen als ze maar goede spul len hebben." „De markt trekt aan en steëds meer winkeliers verkopen arti kelen voor het buitensporten, zonder dat ze er verstand vah hebben. Dan komt iemand naar een kanoweekend met een op blaasbare kano. Die had te horen gekregen dat zo'n ding uitste kend bruikbaar was bij net wij water kanoen. Belachelijk na- tuurlijk, maar het gebeurt'c „Je kunt nu het duuréte en befte materiaal kopen. Neem het licht gewicht droogvoer dat is ontwijs- keld voor expedities in afgelegen gebieden. Tegenwoordig zie je pa en ma met de kinderen droog voer eten op de camping in Har derwijk. Terwijl alles watje mgar zou willen eten in de kampwin- v kei te krijgen, is." „Er ontstaan ook steeds meec-of- fanisaties om het buitensporten een. Ze rijn niet allemaal even de tentenshow van £ië stond een bepaalde orga nisatie met een klimwand. Mahv nen met zonnebankkoppen, spie gelende zonnebrillen en witte pakken van Tenson begeleidden het Ze lieten kinderen klimmen met alleen een heupgordeltje om. Dan vraag ik: waar ben je in godsnaam mee bezig. Men gaat denken dat een heupgordeltje bij het klimmen voldoende is. V$l; komen onverantwoordelijk!" dit quartskiokje in de vorm van een minihuiscomputer. Het is voor u als u ons een nieuwe abonnee bezorgt.. En.... de nieuwe abonrfeë krijgt de krant de eerste twee weken gratis! ^^ioteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam8 Adres jj| Postcode-Huisnrj F1 J Postcode/plaats Tel. (voor controle bezorging) maand kwartaal Stuur als dank dit quartskiokje Naam Adres I Stuur deze bon in een open envelop, geen postzegel ja plakken, naar Rotterdams Nieuwsblad, Antwoord-J ^nimmer 1579,3000 VB Rotterdam CodaHA_jj

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1