Spaanse Polder staakt lozen naar Vlaardingen Hafkamp gesmeekt 't SOR te subsidiëren Sbepéle controle politie mSflllNIS DAGBLAD seiKSAiscraiiHf HIHIWE JHTEBVKS COURANT Compostvaten toch gesubsidieerd Schiedam weer in conflict met Delfland j Hafkamp: i structuur j Sivos ter discussie Open huis op XBO-scholen Controle op geloosd water Wethouder Posthoorn treedt af 4*é: Hond bijt schapen dood Bomen om voor flatbewoners Inbraak in warenhuis Werkwinkel Oplichter gepakt WATERWEG DONDERDAG 10 APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229. 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam/Vlaardingen Miljoenen gul dens spaart de gemeente Schiedam uit, als er geen nieuw rioolgemaal wordt gebouwd voor de Spaanse Polder. Het is veel goed koper om de riolering van de hier gevestig de bedrijven aan te sluiten op het Kotter- damse leidingnet. Alleen voor zuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Vlaardingen ontstaat een nadeel, want de be heerder, het hoogheemraadschap Delfland, krijgt dan minder Schiedams rioolwater binnen dus ook minder Schiedams geld. Tot dusver heeft Delfland gewei gerd formeel te antwoorden op brieven van directeur Harm de Block van gemeentewerken Schiedam. Een nieuw conflict dreigt dan ook. Eerder lagen Schiedam en Delfland met el- 1 kaar in de clinch over een bedrag van 7,5 miljoen gulden. Delfland eiste dat geld bij de rechter, om dat Schiedam later dan het wa arschap wilde klaar was met de aanleg van nieuwe riolen.- On- derlussen loosde Schiedam recht- Schiedam De stedelijke struc- tuur van het Sivos staat ter dis cussie, nu de wijken Nïeuwland en Schiedam-Centrum hebben a'fgehaakt wegens de benoeming yan Armand van Puyvelde tot 1 eerste opbouwwerker. Hierdoor dreigt nieuwe vertraging. Inmid- dels denkt Van Puyvelde erover zich terug te trekken. Hij kan het niet aanzien dat het opbouwwerk ter ziele gaat, alleen omdat twee 1 wijken hem ervan verdenken dat hij teveel aan Schiedam-Zuïd 'gebakken'zit Deze week heeft weer overleg plaatsgevonden tussen vier wij ken (Nïeuwland was er niet) en de ambtenaren Mulder en Kemps. De dag erna kon wethou- der Hafkamp de welzijnsccwmmis- sie evenwel nog niet inlichten over de vorderingen, want hij had beide ambtenaren nog niet kunnen spreken. Wel zei Haf kamp met nadruk, dat de struc tuur van het stedelijk instituut voor opbouwwerk Schiedam (Si vos) ter discussie staat Commissieleden van PSP/PPR en CDA vonden dat onbillijk. Twee wijken lopen weg en dan moeten anderen ervoor boeten, aldus Bart de Leede. Hij wil snel -de benoeming van Armand van ..Puyvelde en Gerard van Putten -goedgekeurd zien door B en W. -Hafkamp gaat hiertoe nog niet ^over, maar blijft hopen op een voorstel dat nog wel voor alle vijf ^de wijken aanvaardbaar is. Waterweg-Noord Vooruitlo- pend op de landelijke LBO-manï- -festatie in de Utrechtse Jaarbeurs op 18 april, zetten de scholen voor 'lager beroepsonderwijs in het Waterweggebied twee dagen eer der de deuren wagenwijd open- De scholen hopen tussen twee en vier uur vooral veel bezoek te krijgen van basisschoolleerlingen en hun ouders. .Voor de mensen die beroepsma tig bij het LBO-onderwijs betrok ken zijn wordt 's middags vanaf 12.45 uur een forumdiscussie ge- houden in het ontspanningscen trum van De Windmill in Vlaar dingen. De scholen laten zien hoe Zij inhaken op veranderingen in de samenleving en, in het bedrijfsleven. "•De twaalf scholen voor lager be roepsonderwijs in de regio die aan de manifestatie meedoen 2ijn: Schieland, Ter Schie, Nieu- welant/Liedewijde en Buiten de Veste (Schiedam), Technische school. Vlaardingen, De Vaart, Die Vlaerdinghe en Beneden- "Maas (Vlaardingen), Caland-LTS ;eh.De Vliethorst (Maassluis), en Veldesteyn en de Land- en Tuin bouwschool (Maasland). streeks op de Nieuwe Waterweg, voor welke vervuiling Delfland het rijk moest betalen. De Groote Lucht, gevestigd naast het Vlaar- dingse oeverbos Lickebaert aan de Nieuwe Waterweg, was al twee jaar in bedrijf, toen Schie dam nog bezig was met de riole ring. De rechter bracht de claim van 7,5 miljoen terug tot 3,5 mil joen. Krakkemikkig De affaire-Spaanse Polder heeft met het eerdere conflict niets te maken, al is Delfland opnieuw de tegenspeler. Het rioolwater, dat afkomstig is van de bedrijven in het Schiedamse deel van de Spaanse Polder, wordt geloosd op het rioolgemaal Marconistraat. Maar dit is een enigszins krakke mikkig gemaal, dat de druk ter nauwernood aan kan. Er zijn te meer risico's omdat Schiedam- Oost lager gelegen is dan het in dustriegebiedje tussen de Schie, Schiedam Met een een voudig handapparaatje gaat de gemeente Schie dam controleren, hoe het staat met de zuurgraad en de temperatuur in de rio len. De buizen kunnen im mers te leiden hebben van illegale lozingen. Het ap paraatje kost 35.000 gul den en dat bedrag heeft de gemeente wel over voor een eenvoudige opsporing van milieu vervuilers. het NS-station Schiedam/ Kotter- dam-West en de Strickledeweg. Een nieuw gemaal zou dus nodig zijn en aanvankelijk ging de gemeente Schiedam er ook van uit, dat daarna gespuid zou wor den op het boofdriool van wijk Nieuwland. Slimmer is het, zo heeft De Block berekend, om van deze dure investering af te zien ,en aansluiting te zoeken op de Rotterdamse'rioolleidmg. Hiertoe zullen de straten in de Spaanse Polder opgebroken moeten wor den; de riolen zullen worden om gelegd naar Rotterdam. Dit kost ruim 2,55 miljoen gulden, maar dat is altijd nog goedkoper dan bouw van een nieuw gemaal. Met de gemeente Rotterdam is er al overeenstemming. Het riool water zal verwerkt gaan worden door de zuiveringsinstallatie Dokhaven. Het kan zijn dat het tarief in een later stadium hoger wordt, als het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden voor het betreffende gebied de heffing overneemt van Delfland. Vergoeding De Block meent dat Schiedam re kening moet houden met een eenmalige vergoeding aan De Groote Lucht als gevolg van de verminderde afvoer. Hoe hoog dit bedrag zal zijn en of het een malig is, moet nog worden uitge vochten. Wethouder Chris Zijde veld heeft de commissie ruimte lijke ordening laten weten, dat te zijner tijd in een besloten verga dering zal worden meegedeeld hoe de procedure verder loopt. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben laten weten bestuurlijk overleg te wensen met B en W van Schiedam. De Block op zijn beurt heeft nog eens schriftelijk aangedrongen op snelle beantwoording van zijn eerste brief, die alweer' uit sep tember dateert Voor vijf gulden benzine erin, en de splinternieuwe BMW loopt weer even. Uiterlijk .was het 'Viertje' niet fraai, maar technisch was er niets aan de hand, dus de bestuurder mocht door. Schiedam Als wethouder Hafkamp het nu meent dat het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR) een volwaardige gesprekspartner is van de gemeente, waar het gaat om problemen met rolstoelen en toe gankelijkheid van gebouwen, dan moet hij ook zor gen voor tenminste zoveel subsidie dat het SOR be hoorlijk kan vergaderen. Dat vindt CDA-raadslid Els Hellwig, die hierin ge steund wordt door Hafkamps partijgenoot Martin Loch (WD). Zij kan het niet verkroppen dat de wethouder de SOR-subsidie op de lange baan schuift. „Die mensen moeten een plekje kunnen huren, bij voorkeur in de 4 Molens, want dat is goed toegankelijk voor invaliden. Maar een zaaltje kost geld. Laten wij dat toch voor onze rekening nemen, doe niet zo moeilijk!", aldus een smekende Els Hell wig. Hafkamp stelde nog geen steun in het vooruitzicht. Er is de suggestie gedaan het SOR te huisvesten in het pand van de Ooievaars aan de Westmolenstraat, maar dat is op de gewenste tijden niet open, naar Hellwig heeft begrepen. Het stadskantoor kan ook niet door het SOR gebruikt worden, zoals Loch had gehoopt, „want als wij daaraan gaan beginnen, ver gadert straks heel Schiedam in het stadskantoor", aldus Hafkamp. Deze week vergaderden overigens de raadscommissies er, in plaats van in het stadhuis. Maar niet-gemeentelijke instanties blijven buiten. Het SOR is nu aangewezen op het pandje van de be wonersvereniging Schiedam-Oost. „Wij zijn dank baar voor de gastvrijheid",- aldus coördinator Paul van Mansum, „maar met alle respect: er is een op stapje, er is geen aangepast toilet, het is dus ook niet ideaal". Hafkamp zei dat het SOR bij de oprichting alleen, om een startsubsidie heeft gevraagd. Structurele subsidie was niet nodig, begreep de wethouder toen. Dan moet er nu ook niet om gevraagd worden, vindt hij. In Vlaardingen krijgt het revalidatie-overieg (VOR heet het daar) wel subsidie. Schiedam Na tien jaar "wethouderschap keert Herman Posthoorn (41) niet terug in het nieuwe college van B en W te Schiedam. Dat vermoe den had het Rotterdams Nieuwsblad al in augus tus: binnen de PvdA was er veel kritiek op Post hoorn. Gisteren maakte Theo Reyman, chef voor lichting van de gemeente Schiedam, op Posthoorns verzoek een brief ken baar, waarmee de PvdA- wethouder de indruk wekt de eer aan zichzelf te houden. „Omdat zuivere politieke besluitvorming niet ge baat is bij geruchtvor ming", maakt Posthoorn bekend zich niet beschik baar te stellen voor de periode 1986-1990. Hij laat weten dat hij de PvdA-fraetie daarvan reeds op de hoogte heeft gesteld. Twee zinnen, on dertekend: Herman Post hoorn. Posthoorn kwam in 1976 in het college van B en W, na een concurrentie slag met Joop de Jong. Die scheuring in de PvdA de Vara kwam zelfs filmen heeft de Schiedamse politieke ge schiedenis gehaald als 'de race om 62 mille' (tegen woordig verdient een wethouder nog meer). Hij volgde destijds Clara Stroman op en werd ver antwoordelijk voor cul tuur en onderwijs. In de loop der tijd heeft hij verschillende zaken behartigd, maar op zo'n manier dat toen VVD'er "Luub Hafkamp in 1982 het college kwam ver sterken en een aantal za ken overnam, Hafkamp de bijnaam kreeg: puin-, ruimer van Posthoorn. - De Schiedamse politie is giste ren in een weiland tussen sport park Thurlede en de spoorlijn bijna de hele middag bezig ge weest met het redden van twee gewonde schapen. Met veel moeite konden de dieren, die door een loslopende hond waren aangevallen, uit de sloot wo/den gered. Voor drie lammeren en een schaap kwam de reddings actie te laat. De politie slaagde er niet de hond te vangen. De dierenambulance weigerde de dode dieren in verband met het gevaar voor varkenspest te vervoeren. Vlaardingen De vereniging tegen milieubederf (VTM) had er eigenlijk ai niet meer op gerekend, maar de gemeente Vlaardingen lijkt toch bereid een subsidie van ruim achtduizend gulden te geven voor een compostvatenactie. De commissie voor mi lieu maakte aan het voorstel niet veel woorden vuil. Alleen PvdA'er Gerard Boender mopperde nog wat: „Had de gemeente die actie niet zelf op touw kunnen zetten?" DeVlaardingse constructie' is volgens miheuconsu- lent Dick Brandt van de de VTM ook uniek. ..Over al elders heeft de gemeente met onze steun zo'n compostvatenactie opgezet. Vlaardingen is de eerste stad, waar wij het zelf moeten doen". Maar blij is Brandt wel met de geldelijke steun van de gemeen te. Zonder die subsidie zouden de vaten veel duur der worden, en daarmee minder interessant voor het publiek. Twee jaar geleden vroeg VTM de gemeente ook al eens medewerking voor een compostvatenactie. Toen kreeg de vereniging, mede door van een nega tief advies van de directeur Gemeentewerken, nul op hei rekest. Die directeur heeft nu weer negatief advies uitgebracht, maar deze keer trekt de ge meente zich daar niets van aan. VTM wil de actie voeren in samenwerking met het naiuureducatief centrum van de gemeente. Die twee denken in het najaar een voorlichtingsavond te houden, waar over composteren wordt verteld. VTM denkt in Vlaardingen met enig gemak twee honderd compostvaten te kunnen verkopen. Dank zij de subsidie van de gemeente kosten die vaten maar vijfenzeventig gulden. Als er inderdaad tweehonderd vaten worden afge zet vermindert de hoeveelheid huisvuil per jaar met ongeveer zeverttig ton Schiedam Recreanten op _de Maasboulevard vinden het stijl loos, dat er nu weer drie bomen zijn omgezaagd om de flatbewo ners aan de Havendijk een beter uitzicht te bieden. Vorig jaar moest er ook al een paar wijken, omdat bewoners van de flatge bouwen Nereus en Triton bij* de gemeente aan de bel hadden ge trokken. „Iedereen is er tegenwoordig van doordrongen, dat plantaardig le ven hard nodig is voor de zuur stof in een gebied als Rijnmond. En dan hakt de gemeente bomen om, omdat een paar bewoners niet door de takken kunnen kij ken! De Maasboulevard is een wijds gebied, aan alle kanten heb je uitzicht, maar die mensen in de flat moeten net kijken waar die bomen staan. Schande!" aldus drie dagelijkse wandelaars op de Maasboulevard. Directeur gemeentewerken Harm de Block, zelf bewoner van de Havendijk, beaamt dat de bo men op verzoek van de flatbewo ners zijn omgezaagd. Schiedam Bij V D aan de Buitenhavenweg is woensdag nacht voor 16.000 gulden aan vi deo- en audioapparatuur gesto len. De goederen werd uit de hal van het bedrijf weggenomen. Men kwam via een raampje binnen. Hoek van Holland De Hoekse Werkwinkel wil een groter on derkomen en heeft de keuze la ten vallen op de voormalige kleu terschool Het Hummelhonk. De Werkwinkel zegt een groter gebouw nodig te hebben omdat het naast de vacaturebank bin nenkort ook van start wi! met een artotheek en speel-o-theek. Amerikaan zonder benzinetwaalf gulden op zak DOOR CHRIS WOERTS Schiedam De, vrachtwa genchauffeurs ondergingen hun lot gelaten. De pleister plaats langs rijksweg 19, ter hoogte van Schiedam, vorm de gisteren het decor van een periodieke controle van het beroepsgoederenvervoer. „We letten specifiek op de naleving van het rijtijdenbe sluit en de wet vracht- en goederenvervoer. Op de technische kant wordt niet gelet, al houden we dat wel in de gaten, want extreme gevallen pikken we er ook uit". Adjudant B. Kroon van het Schiedamse korps, belast met de leiding van de contro le, is'zeer te spreken over de houding en de medewerking van de chauffeurs. Geduren de de gehele dag werden vrachtwagens aan_ een in spectie onderworpen. Met behulp van een verplaatsba re weegbrug werden de wa gens ook gewogen. Zo moest een chauffeur zij", wagen la ten staan, toen de herkomst van de wagen een open vraag bleek. Het chassis nummer bleek uitgeveild. „Zulke zaken komen niet veel voor", aldus B, Kroon, „maar je moet er wel attent op zijn". Ook een enkele particulier werd aangehouden. Een ka nariegele Renault 4-bestel werd er door de motoragen ten uitgepikt De verbouwe reerde bestuurder onderging met een zorgelijke btik de keuring, maar hij kon opge lucht ademhalen. De wagen zag er dan wel heel bedenke- lijk uit; technisch bleek alles in Orde. Op de parkeerplaats strand de ook een Amerikaan. Hij had een fonkelnieuwe BMW geïmporteerd uit Duitsland en was daarmee op weg naar Europoort, waar het schip zou worden ingescheept om vervoerd te worden naar Pennsylvania. De man zat echter zonder benzine en vroeg de agenten om hulp. De gealarmeerde wegen wacht weigerde te komen, toen bleek dat de man geen lid was van de Amerikaanse equivalent. Met slechts twaalf gulden op zak leek de situatie uitzichtloos De poli tie bood echter uitkomst. Met een wagen van hei Schie damse korps werd de malt naar een benzinepomp ver voerd en daar kon hij vijf li ter benzine in een jerrycan, waar hij tien gulden borg voor moest betalen, tanken. De man bleek nog wel Duits geld in zijn bezit te hebben, maar dat werd bij de benzi nepomp niet geaccepteerd. Nadat de man de osnzine had gekregen en zijn borg voor het lenen van de jerry can had teruggekregen, kon hij zijn reis vervolgen. „Niet te geloven toch?" zei één van de controlerende agenten. „Kom je met een gloednieu we BMW de grens over en heb je maar twaalf guldentjes op zak. Dat is vragen om moeilijkheden". Verder verliep de controle zonder problemen. Veel ver balen werden er niet uitge schreven, al moest een chauffeur wel ter plekke een band verwisselen. De oude band bleek totaal versleten. „De stukken hingen erbij", aldus een niet begrijpende agent. De bestuurder van de combinatie kon vervolgens niets anders doen dan de band verwisselen. Maassluis Een 43-jarige inwo ner van Maassluis heeft bekend een zestal bedrijven in de stad te hebben opgelicht Met de oplich ting is een bedrag gemoeid van ruim 111.000 gulden. De verdachte introduceerde zich bij bedrijven als gepensioneerd Schout bij Nacht en predikant. Hij beloofde zakelijke adviezen te geven aan de bedrijven. Door het winnen van vertrouwen kon hij op het laatst ook over financien beschikken. De zaak kwam aan het licht toen de directie van één bedrijf argwaan kreeg en een on derzoek liet instellen. Op 8 april werd de man in zijn woning in Maassluis aangehou den. De arrestant blijft voorlopig in hechtenis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1