Klepke viert geen 30 april Kreupelstraat doet enig stof opwaaien A fscheid 13 raadsleden 'Eis schadevergoeding voor Wilton' Bouwplan voor Laurens Coster FNV'ers schrijven geschiedenis Jacoba van der Borden 100 jaar mining DAGBLAD SCHIEDAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Slopen in de Blauwe Steeg 'Afsluitingen duperen winkeliers' Affiches 1 mei op verkiezingsborden: mag dat? Baartmans tweemaal doelwit PvdA na rapport Goudswaard: Stap verder Panden onbewoonbaar verklaard Bedreigd met mes Bibliotheek dagje dicht DINSDAG IS APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343220, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De gemeente heeft een pand gekocht aan de Blauwe Steeg, dat gesloopt moet worden om de doorgang voor het verkeer te verbreden. Er komt namelijk na de reconstructie van het Broersveld eenrichtingsverkeer en dat moet via de Blauwe Steeg een uitweg vinden. Via de Baan en de Grofbaan en een nieuwe hulpstraatkomen de automobi listen dan weer uit in de Lange Kerkstraat. Schiedam Bewoners en eigenaars van wo ningen in de Laurens Costerstraat en omge ving krijgen morgenavond in het stadskan toor informatie over het voor dit gebied be staande nieuwbouwplan. Het plan, dat in middels tn hoofdlijnen op papier staat, is op gesteld door de werkgroep Nieuwbouw Lau rens Costerstraat en Omgeving. Hierin heb ben betrokken ambtenaren, de architect, vertegenwoordigers van de bewonersvereni- ging Schiedam-Oost en omwonenden zitting. 2e lichten het plan vanaf acht uur uitvoerig toe. De reacties die naar voren komen, worden later besproken in de werkgroep en het pro jectteam Schiedam-Oost. Tevens zal de raadscommissie stadsvernieuwing worden geïnformeerd, waarna B en W een besluit over het plan nemen. Het is de bedoeling rond september volgend jaar te beginnen met de nieuwbouw. ^jiiiiiiHiitiiEiifiiiiiiiiiJUiiijitiiiFiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiinnuiiiiiiiiiiiiiJifiiiiiiifiiJiriiiitiiijrjiiiruitniiiiiiiiiEiiimiiiitniiiiiitniiiiriiiiiiiitiiHiiiimiiiiiiriMiftiHiiiiiiifiuiiffifHnJig -Schiedam Met een aantal H korte typeringen heeft burge- meester Reinier Scheeres gis- |j teren aan het eind van de raadsvergadering afscheid ge- nomen van de dertien ge- meenteraadsleden, die de EE plaatselijke politiek vaarwel zeggen. Hij zwaaide Ru Hartog schalks uit met de mededeling, dat hij de politieke risico's niet S heeft geschuwd door op eigen S kracht te proberen in de gunst S van de kiezers te komen. Jam- rner genoeg voor hem werd =die lef electoraal niet ge- schraagd door voldoende stemmen. Een bijzonder woord van dank had Scheeres voor CPN'er Eef Collê, die al in 1947 in de gemeenteraad kwam. „Eef, je bent de enige van ons die de wederopbouw, welvaart en de afbrokkeling van de welvaart hebt meege maakt", vatte hij diens ruime raadservaring samen. Herman Noordegraaf (PPR /PSP) werd geroemd voor zijn 'belezen en bezonken oordeel'. ..We zullen het node missen", wist Scheeres. Een dankwoord was er ook voor s Van Haften, die zich de afgelo- pen vier jaar vrijwel uïtslui- tend voor de belangen van Kethel heeft ingezet. Naast j= Huisman, Van Katwijk. De Nijs, Pnns, Van Kaalte, Snel, g Van der Stel en Zwambom g stond Scheeres ook nog even stil bij het record dat het 5 VVD-raadslid Loch in de Schiedamse geschiedenisboe- ken mag laten bijschrijven. Hij is pas dit jaar raadslid gewor- s den en kan bogen op de kort- 5 ste ambtsperiode. rülltlllflIllllllllllllIjllllllHlIIIUlltillllllllllilllllllliilillllllltilllllllllilltiifllinillllIMIIIlllllllirililtillIlIllillllIllllllllilllllllMlllIltlKiUlllllllllllllHllilllflIilllillllllllllUlllllIlIHfIflIlltlllNilliitlllliiliilÊ Slappe actie H VO haalt het niet Vlaardingen Wethouder en loco-burgemeester IJsbrand van der Velden persoonlijk kwam mevrouw Jacoba van der Borden—van Houwelingen gisteren met haar honderdste verjaardag feliciteren. De bejaarde, die woont aan de Oosterstraat en op 13 april 1886 in de Ha- rxngstad werd geboren, kreeg de gebruikelijke attenties van de stads bestuurder. Het was een komen en gaan van familie, bekenden en kennissen. De l00-jarige mevrouw Van der Borden geniet vooral bekendheid en waardering in kringen van het voormalig verzet. In de oorloggaren werd het illegale verzetsblad De Volhouder in haar woning gedrukt. Na de oorlog werd het periodiek opgenomen in de het blad de Luister vink. Mevrouw Van der Borden-van Velden. Houwelingen wordt gefeliciteerd door wethouder IJsbrand van der Vlaardingen Door de afslui ting van Voorstraat en Emaus worden de winkeliers in die om geving getroffen door forse om zetdalingen. De garagebedrijven hebben de benzineprijzen moe ten verlagen en de reclamebud getten zijn fors omhoog gescho ten. Dat voerde mr. E. van der Schans gistermiddag aan voor de Raad van State, waar het verzoek tot schorsing van die afsluitingen diende, Het afsluiten van de twee toegangswegen naar Vlaardin- ger-Ambacht en de Schiedamse- weg leidt op de iange termijn tot afbrokkeling van het winkelap paraat, betoogde mr. Van der Schans voor staatsraad mr.G. Véringa. „De maatregelen zijn nief 'ingegeven door het ver- keersbelang. Er waren geen ver keersproblemen in Vlaardingen. De toelichting bij het circulatie- plan 'bevestigt dat", zei Van der Schans. „Deze ingrijpende maat regelen waren volstrekt onno dig". - De raadsman van de Organisatie van"- Vlaardingse Ondernemers (OVO), de raad voor het filïaal- en'grootwinkelbedrijf, de vereni ging "Koopcentrum Vlaardingen en_ zes individuele winkeliers wees op de brief van de iftinister van verkeer en waterstaat „Daarin wordt het VCP gedis kwalificeerd. Het is onvoldoende onderbouwd. De gemeente had eerst .een onderzoek moeten doen naaf Öe schade die bedrijven er van zouden ondervinden". Volgens de winkeliers kunnen de maatregelen aan Emaus en Schiedamseweg voor weinig geld ongedaan worden gemaakt Mr.R,W. van Harmeien, de raadsman van de gemeente, be streed dat. „Schorsing van de maatregelen leidt tot niet te over- Ziene consequenties. Er zijn zeer grote investeringen gedaan en net zou kapitaalsvernietiging zijn om de afsluitingen ongedaan te maken. De maatregelen zijn on omkeerbaar". „De gemeente betwist de schade door omzetdaling en kostenver hoging die de bedrijven zouden lijden'zei mr. Van Harmelen. De staatsraad doet over een week uitspraak. •Schiedam De vier politie ke partijen die meedoen aan de Passage-manifestatie op 1 mei, te weten PvdA, CPN, PSP en PPR, hebben er geen bezwaar tegen dat het orga niserend comité de verkie zingsborden in de stad ge bruikt om ruchtbaarheid aan de Dag van de Arbeid te ge ven. Het 1-meicomité heeft CDA, VVD en D66 niet om toe stemming gevraagd, maar woordvoerder Hans Verlinde rekent op een tolerante hou ding van die partijen. „Wij hebben tenslotte ook respect voor 30 april," aldus Verlin de. Het verschil is dat er voor konin ginnedag geen affiches op politie ke borden worden geplakt. Ver linde echten „Wij zullen de poli tiek niet in de weg zitten. Wij zul- len de affiches netjes op de bor- den hangen, niet vandalistisch." jj Het is nog niet bekend of ook an- dere clubs van de verkiezings- 0 borden gebruik willen maken, i nu er een precedent wordt ge- - schapen. Amnesty International en de Schiedamse Vrouwenemancipa tie Organisatie (SVO) hebben af gezien van medewerking aan de Passage-manifestatif?, omdat bei de zich niet politiek willen opstel len en de 1-meiviering een duide lijk socialistisch karakter heeft vertinde vindt dat „te betreu ren", maar is blij met de mede werking die zestien andere orga nisaties aan hel gebeuren geven. Hieronder bevinden zich de vak beweging, de Wereldwinkel. Schiedam Tegen Kernbewape ning, het comité anti-discrimina tie en anti-fascisme (ADAF), ook de Turkse en Surinaamse verent gingen omdat de dag in het teken van vrede en internationale soli dariteit staat, en tot slot de Rode Valken van Guus Klepke. Deze alternatieve hopman 2egt helemaal geen trek te hebben in de viering van 30 april. Voor hem is 1 mei de echte feestdag. „Ik wil op 30 april het liefst werken, maar dan is mijn baas er niet." Klepke werkt namelijk bij de Vlaardingen „Daar gaat onze cao", riepen sommige werknemers van de Vlaar dingse scheepswerf HVO verschrikt, toen de uitslag van de stemming bekend werd gemaakt. Van de 45 leden van de Industriebond FNV stemden er gister avond in zaal Triangel 12 tegen en 33 voor acties, om druk op de onderhandelin gen te zetten. Daarmee was net niet de 'vereiste drie kwart meerderheid be haald, die nodig is om tot een staking te kunnen over gaan. De pleidooien van Piet Boogaard en districtsbestuurder Theo Ber ger bleken niet sterk genoeg om de leden te overtuigen. „De werkgevers gaan op geen van onze eisen in. Die proberen uit, of de bonden nog wel sterk genoeg zijn om de leden te mobiliseren. Nou, wij gaan aan de bak", had een strijdlustige Berger de verga dering nog voorgehouden. De le den beslisten anders. Het actiecomité was nog wel zo I voorzichtig geweest Er was uit drukkelijk gezegd, dat de werf geen schade zou worden berok- j kend. „Dit is de slapste actie die wij bij HVO ooit hebben opge tuigd", zei Boogaard. Volgens de plannen zou het overleg van de ondernemingsraad met de direc tie worden opgeschort en zou op een kantine-actie vrijdag een 24 uurss taking volgen. Het was een groot aantal van de aanwezige leden nog niet slap ge- noeg. „Gaat het bedrijf hier niet aan kapot", vroegen zij. De acties werden afgestemd en daarmee schreven die 45 FNV'ers in het bovenzaaltje van Triangel histo rie. Nog nooit in de geschiedenis van de werf hadden voorstellen voor acties het niet gehaald. De voorstemmers 'aren boos en te leurgesteld. „De mensen willen de werkge vers nog een kans geven om te onderhandelen", concludeerde districtsbestuurder Berger. Hij had er tijdens zijn inleiding de nadruk op gelega, dat de onder handelingen muurvast zaten. „Niet alleen op het punt van de 36-urige werkweek krijgen wij geen poot aan de grond. Ook over onze looneis en over voorstellen om te komen tot een betere vut regeling valt niet te praten. De werkgevers stellen op alle pun ten verslechtering van de cao voor". Boogaard kon na de stemming niet anders doen, dan de voor stemmers oproepen om de vol gende keer meer medestanders mee te nemen Schiedam Het trans portbedrijf Baartmans aan de Rmgerstraat is af gelopen weekeinde twee maal het doelwit van in brekers geweest. De poli tie heeft vier mannen aangehouden die een container hadden open gebroken. Vannacht werd wederom een twee tal in verzekering gesteld dat uit een container bij Baartmans een aantal do zen had gehaald. Alle verdachten worden nog vastgehouden. Tijdens een inbraak bij de stichting maatschap pelijk werk op het Broersveld verdwenen enkele zilveren pennen. Uit een woning aan de Berkenlaan ontvreemd den inbrekers met be hulp van een valse sleu tel een portemonnee, en kele girobetaalkaarten en een paar jassen. Tevens trachtten de da ders geluidsapparatuur mee te nemen, maar werden in hun activitei ten gestoord doordat een bewoner wakker werd, waarop ze de benen na men. Schiedam De PvdA in Schie dam vindt dat het gemeentebe stuur van het rijk een forse scha devergoeding moet eisen, wan neer minister Van Aardertne van economische zaken ingaat op het advies van dr. Goudzwaard over de toekomst van Wilton Fij noord. Volgens de socialist Jacob Wiersma staat Goudzwaard niets minder dan een sterfhuis scena rio voor. Hij noemde de variant van Goudzwaard de doodsteek voor Wilton en betitelde het ver der als een 'onrechtmatige over- heidsdaad' en getuigend van 'on behoorlijk bestuur'. Hei plan van de adviseur houdt in grote lijnen in dat de werf zich pas op de exportmarkt mag bege ven als dergelijke orders nielbij de KMS en RDM kunnen wor den geplaatst. In de aanvankelij ke overeenkomst met WF had Van Aardenne minder stringente voorwaarden gesteld. De minis ter bedong voor financiële steun in mei 1984 dat de Schiedamse werf zich niet mocht begeven op de markt voor seheepstypen, die 'voor of door de Koninklijke Ma rine zijn ontwikkeld of daarvan zijn afgeleid'. In andere sectoren beschikte de werf wel over vol doende speelruimte. Wanneer Van Aardenne op het advies van Goudzwaard ingaat, is er volgens de PvdA sprake van contract breuk. Ook de andere partijen in de Schiedamse gemeenteraad heten geen spaan heel van de ideëen die in het rapport Goudzwaard zijn ontvouwd. „Er dreigt op nieuw een historische fout in de scheepsbouw te worden ge maakt", vond CPN'er Utferd Bruseker. Hij voorspelde dat er over een paar jaar weer een soort RSV-enquete zal worden gehou den als Van Aardenne op de sug gesties van Goudzwaard ingaat, Het CDA sprak bij monde van Piet Roosen haar 'bezorgdheid, verbijstering en verontwaardi ging' uit. Alle woordvoerders pleitten voor een eensgezind op treden, zodat het spookbeeld dat Wiersma schilderde van enkele honderden werklozen, kan wor den afgewenteld. Burgemeester Reinier Scheeres tiet zich nog even op de vlakte ten aanzien van de marsroute die hij voorstaat „We moeten nu niet gaan dreigen, maar vertrouwen op de discussie rn de kamercom missie en in de Tweede Kamer. Aan de andere kant moet het de regering in Den Haag duidelijk zijn. dat als het de verkeerde kant opgaat, men daar nog niet van ons af is" Schiedam De ouderen in Schiedam-Zuid en de bewoners ver enigir.g zijn het met elkaar eens geworden over een verde ling van de wijkaccommodaties. Nu moet er met het Zuiderkwar tier nog een akkoord worden ge sloten. Dat deelde Martha Wage naar deze week mee namens de ouderen. Er waren problemen, omdat het nieuwe wijkcentrum te klein wordt naar de zin van de bewon ersveren iging. Vertegenwoordigers van het 1-meicomitê: Erik van der Veer, Guus Klepke, Hans Verlinde en Cees Huisman. Openbare Nutsbedrijven Schie dam als meteropnemer en in Schiedam hebben alle gemeente ambtenaren op de koninginne dag en de Dag van de Arbeid vrij. Hans Verlinde zou het liefst zien, dat ook bedrijven ertoe overgaan hun personeel ook op 1 mei vrij te geven. Guus Klepke benadrukt overigens, dat hij niet voor af schaffing van koninginnedag is. „Dat is zo leuk voor de kinde ren." Het comité 1 mei zal niet zo gauw overgaan tot kinderepelen. „Het thema vrede heeft niks met zakkerdopen te maken," vindt Klepke. Het 1-meicomité, bestaande uit vijftien organisaties en de uit de PvdA geboren stichting De Eer ste Mei, hebben voor de Passage manifestatie een garantstelling gevraagd van 7315 gulden voor net eventuele tekort. „Er is die dag topcabaret te zien, gratis. Wij verwachten dan ook minstens 250 mensen. Maar wij hopen op meer, dan wordt het tekort ook teruggedrongen," aldus Hans Vertinde. 1 Schiedam De vergadering van de Schiedamse gemeenteraad kreeg gisteravond een onver wacht staartje met het op het laat ste moment op de agenda opge voerde voorste] tot onbewoon baarverklaring van de panden Kreupelstraat 5 toten met 11, Met name de vertegenwoordi gers van klem links weigerden m eerste instantie voor het besluit groen licht te geven, omdat dit volgens hen tegelijkertijd een be sluit tot de sloop van de uit de vijftiende eeuw daterende pand jes zou inhouden. Al in 1981 werd geconcludeerd dat de woningen in de Kreupel straat in aanmerking kwamen voor een onbewoonbaarverkla- ring. De toenmalige bewoners, voornamelijk bejaarden, gaven toen te kennen in de huizen te wilen blijven wonen en daarom werd de beslissing uitgesteld. Mo menteel zijn wegens overlijden nog slechts twee van de vier pan den bewoond. De resterende twee bewoners hebben inmiddels te kermen gegeven te willen ver huizen. Een verzoek tot plaatsing van de panden op de monumentenlijst werd destijds afgewezen, „Maar dat wil niet zeggen datje het bij die ene poging moet laten", aldus CPN-raadslid (Jlferd Bruseker samen met Adri Reijnhout (D66) en Bart de Leede (PSP/PPR) na drukkelijk in de oppositie. „Het zijn panden van vijfhonderd jaar oud met een historische waarde. Als je besluit ze onbe woonbaar te verklaren, weet je zeker dat de volgende stap sloop is. Dat is dan niet meer om te ke ren. Zeker als je bedenkt dat er projectontwikkelaars met andere plannen voor de grond rondlo pen". Bruseker stolde voor het voorstel na behandeling in de commissie ruimtelijke ordening op de vol gende raadsvergadering nog maals als agendapunt op te voe ren, Reijnhout en De Leede gin gen uiteindelijk wel akkoord, doch verlangden van wethouder Chris Zijdeveld de toezegging dat over een eventuele sloop in de commissie nog uitvoerig gedis cussieerd zal worden. Zijdeveld' „Wij praten nu niet over sloop, maar over onbewoon- baarverkjaring en natuurlijk bin nen de gestelde termijn ontrui ming van de woningen. Over meer dingen hebben we hét op het moment niet". Waarna de Schiedamse gemeenteraad in de huidige samenstelling haar laat ste beslissing nam. Schiedam Een 25-jarige Rotterdammer, die in een telefooncel op het Stations plein van Schiedam stond te bellen, heeft de schrik van zijn leven gehad. Middenin het gesprek opende een man de deur met de mededeling, dat hij gebruik wilde maken van de cel. Toen de inwoner van de Maasstad daar niet mee akkoord ging, ontving hij enige klappen en werd daarna met een mes be dreigd. Hij koos toen eieren voor zijn geld en maakte plaats. De dader kon enige tijd la ter op het Rubensplein door de politie uit een bus geplukt worden. Schiedam - Alle vestigingen van de openbare bibliotheek zijn maan dag gesloten in verband met een studiereis, die medewerkers en leden van de bibliotheekcommissie die dag maken naar West-Duitsland. De Schiedamse afvaardiging bezoekt in Gütersloh de Stadtbibliothek, die volgens nieuwe ideeën is ingericht en succesvol functioneert Omdat ook de Schiedamse bieb nieuwbouw van decentrale kan verwachten, hebben B en W toestemming gegeven voor het studiebezoek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1