CDA ziet openingen Poppe kiest voor arm Vlaai-dingen Dreigement B en W niet uitgevoerd Or an je wijk wil busbaan open Vaagheid over nieuw te milieu vormen commissie VMMDMGS DAGBLAD SGH If BAMSCHI CBOHANÏ NIEUWE WATERWEG CSDRANI Open dag basisscholen gaat normaal door Hij liegtV Een kwartjeVArrogantie van de markt Jongerenfront zaait onrust Gé Brouwer treedt af De Vries in Koningshof Motor in de slip Onderhandelingen werpen schaduw vooruit WOENSDAG 16 APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen Het CDA in Vlaardingen blijft niet met de armen over elkaar zitten, terwijl de linkse partijen on derhandelen over een pro gramcollega Lijstaanvoer der Aart Kool heeft PvdA en VVD 'uitgenodigd voor éen gesprek, om toch te ko men tot een breed college van de drie grote partijen. Kool ziet openingen voor zo'n samenwerking. Het gesprek tussen PvdA, SP, D66 en klein links begon gis termiddag stroef. Tot woede van SP'er Remi Poppe werden belangstellenden de zaal uitge stuurd. Poppe vond dat de be raadslagingen openbaar moes ten zijn; de PvdA wilde alleen de pers erbij hebben. „Dat is geen openbaarheid. Dat is maf", mokte de SP'er en hij be dong dat het volgende gesprek wel echt openbaar zou zijn. Die toon bleef het gesprek be heersen. Poppe vond dat de PvdA maar als eerste het achter ste van de tong moest laten zien. „Wij hebben gezorgd voor -wat zich nu de linkse meerderheid in de gemeenteraad noemt Ons programma is het meest vér strekkend, De PvdA moet eerst maar eens zeggen, wat zij van dat programma vindt Dan weten wij tenminste of dit gesprek zin heeft". De PvdA gaf zich op dat punt echter niet gewonnen. IJsbrand van er Velden wilde niet over het SP-programma, maar over het nieuwe beleidsprogramma pra ten. „Da's de langste weg, de moeilijkste", vond Poppe. „Maar als jullie het per se moeilijk wil len... mij best De partijen beslo ten om de belangrijkste onder werpen op een rijtje te zetten en daar vanmiddag verder over te praten. Dat gebéurt om half vijf in het stadhuis, nu wel echt in het openbaar. Het CDA is ondertussen zelf op de uitnodigingstoer' gegaan, zo als lijstaanvoerder Aart Kool dat noemt „Die onderhandelingen van links kunnen nogal wat tijd in beslag nemen. Bovendien vin den wij dat er een breder college moet komen. Daarom gaan wij zelf aan de slag". Als PvdA en VVD op de uitnodiging van het CDA ingaan, krijgen de onder handelaars het druk. Kool wil dat die partijen donderdagmiddag bij elkaar komen. DOOR KOR KEGEL Vlaardingen Zijn zesdui zend Vlaardingers gek? „Om de dooie dood niet", antwoordde Arij Maarle- veld. De PvdA-wethouder had gisteravond een andere verklaring voor het feit, dat 5889 mensen op 19 maart op de Socialistiese Partij van Remi Poppe hebben ge stemd. „De PvdA heeft de kar getrok ken, maar het haperde bij ons aan de omgang met de men sen", gaf Maarleveld toe. „Wij hadden het beleid beter moeten uitleggen. Die aardige Remi Poppe heeft daar handig op ingespeeld". Waarop Poppe reageerde: „Wat jullie deden, wés niet uit te leggen..." Het was P-Day in de Harmonie: Foppe-dag. Onder leiding van Aad Rietveld en Dick van der Lugt, journalisten bij respectieve lijk het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk, werd voor een zaal van ruim 150 toeschouwers uitgeplozen wat de SP nu zo aan trekkelijk maakte, dat de PvdA er de verwachte winst compleet aan verspeelde en coalitiepartner I VVD kelderde van 10 naar 6 ze tels. Poppe: „De SP is de grootste partij, wat actieve mensen be treft Het werd een enerverend debat, waarbij het er vurig aan toe ging, maar waarbij ook ieder een elkaar zo éórdig vond. Wim Kan zou gezegd hebben: be- kwóóm. Vlaardingen heeft er zijn variant op. VVD'er George Neiissel bijvoor beeld: „Ik heb zelfs drie keer een schilderij van Remi aan de muur gehad. Kan je nagaan hoe éórdig ik hem vind!" Poppe zoutte zijn reactie op tot het slotwoordje: „En smaak heeft ie ook al niet". Jargon-pot Aan het eind van het debat zat er twee gulden in de jargon-pot Viermaal had Van der Lugt moeten toeteren, omdat een spre ker politieke vaktaal gebruikte, waar een kwartje straf op stond. Maarleveld betaalde zelfs een gulden, uit vrije wil, nadat het publiek hoonde toen hij het had over 'gesundenes Volksempfïn- den'. Maarleveld: „Ik betaal graag een piek voor gezond ver stand, want dat betekent het". Betalen: het was een woord dat de avond beheerste. De SP wil volgens Maarleveld en Neijssel zoveel, dat dat allemaal niet te be talen is. „De GEWB-winst terug geven aan de burgers; dat slaat een gat van acht miljoen in de be- Arij Maarleveid stopt een kwar tje in de jargon-pot. Hij heeft weer politieke vaktaai gebruikt. Hele maal links in het forum rit zoete iieve Gerritje, ofwel Remi Poppe, vervolgens gespreksleiders Aad Rietveld en Dick van der Lugt, en rechts WD'er George Neijssel. groting. Hoe hou je dan het Kol- pabad open?" vroeg Maarleveld. „Die aardige Remi noemt ons boekhouders, maar zorgen voor een complete stad. met alles erop en eraan, dat is geen boekhou den. Remi vergeet dat alles aar dig wat geld kost. Wie zal dat be talen?" Zoete lieve Gerritje, het koos naampje dat Poppe gisteren kreeg, antwoordde met een uit weiding via Shell en Esso en over landelijk kapitaal, dat toch niet te beleggen valt. „Als er geld nodig is. zal Vlaardingen het uit Den Haag moeten halen. Dan moet het niet afgewenteld worden op de mensen in de stad, want dan kies ie voor de gemakkelijke weg. De SP kiest voor de moeilijke weg: halen waar het te halen valt. De SP kiest dus voor financiële problemen bij de gemeente!" Arm Vlaardingen, riep een man op de tribune. Er was geen tijd om alle tien stel lingen aan te vallen, waarmee de SP heeft geadverteerd. Tussen door zong Cornells Pons enkele mooie liedjes, waarvan één toege spitst op Poppe. „In Vlaardingen gebeuren rare dingen", rijmde hij, en: „In het stadhuis waren de Poppes aan het dansen Stemt Poppe' Stemt Poppe'" Na afloop wou Poppe graag de tekst heb ben Een schreeuwer, een gladde pra ter, een jokkebrok ook, vonden Neijssel en Maarleveld van de SP'er Neijssel wilde het nog wel harder zeggen ook' ,Hij liegt1" Er was eon conflict aan vooiaf ge gaan over de ASH VB. die jr Vlaardingen bejaardenflats ver huurt en waar volgens Poppe verkeerd niet geld wordt omge gaan Neijssel zit m het nestuur Het kwam er met zo goed uit. waarom Neijssel vond dat Poppe loog. maai' c-crdcr op tie avond had de VVD'er gezegd dal Poppe met eigen wapens bestreden dient te worden („Hij begint r/> vaak te schelden Stomvervelend ventje, zegt-ie dan Dat. ii flauw' 'i en waarschijnlijk bediende Nem- sel zich nu van wat hij een Pop pe-wapen vond Maarleveld. goed op dreef, haak te m „Wij kennen de arrogantie van de macht Maar er is ook en dal zie je bij mensen die altijd maar zeggen dat mets deugt de arrogantie van de markt The world according to Poppe". Hij had nog meer willen zeggen, maar het ei er wekkertje van de gespreksleiders gaf onverbidde lijk aan dat zijn sp teek tijd om was Na afloop toog een grote giotp naar hel ku 1-kul-kul-kuI-cultu reel café, waar Kees Poos over gezongen had -Schiedam Opnieuw zijn in enkele wijken pamfletten met racistische teksten ver spreid, ondertekend door 'het, Jongerenfront Neder land. Vorige maand beland- yen dergelijke geschriften in brievenbussen in Groe- hoord en de Gorzen. De politie neemt de zaak zeer ernstig op, temeer omdat brandstichting in de nacht van 3 op 4 maart in migrantencen trum 't Parkweg werd opgeëist door het Sehiedamse Jonge renfront. Dat gebeurde twee dagen later via een telefoontje aan Het Vrije Volk. Sindsdien is de politie bezig met een on derzoek. In de afgelopen maand zijn er ge sprekken geweest tussen ge meenteraadsleden, politie, burge meester Reinier Scheeres, orga nisaties van buitenlanders en het comité anti-discriminatie en anti fascisme (AD AF). Men heeft ech ter niet kunnen achterhalen, wie er achter het Sehiedamse Jonge renfront schuilgaan of schuil gaat. Reageerde men vorige maand geschokt na de brand stichting, ook nu er weer pam fletten zijn verspreid is er sprake van een verontruste situatie. De politie geeft bestrijding van discriminatie een hoge prioriteiL Maar uit het poststempel (Schie dams) en de ondertekening, twee cirkels en vijf kruisjes, kon de re cherche niet veel opmaken. Ge probeerd wordt via de Sehiedam se jongerenwerkers meer aan de weet te komen, omdat die wel enige ervaring hebben met reac tionaire jeugd. Het ADAF-comité kreeg onlangs twee dreigbrieven, waarin het Jongerenfront schrijft het AD AF niet in Schiedam te dulden. Co mitélid Matja Spruit werd na de brandstichting aan de Parkweg gebeld door een jongen, die na zijn mededeling de hoorn op de haak gooide. De brand richtte vorige maand voor vijfduizend gulden schade aan in migranten centrum 't Par kweg. De voordeur werd eerst in de hens gezet; daarna moeten de vlammen zijn overgeslagen naar de hal. In het centrum organise ren verschillende organisaties van buitenlanders hun activitei ten. Schiedam De PvdA zal moe ten zoeken naar een nieuwe frac tieleider. Gê Brouwer kan die taak niet meer verenigen met zijn werk in hetTNO-reactorcen- trum in Delft Brouwer heeft de fractie gezegd ook geen aanspra ken te maken op een wethouder schap. Zaterdag meldde het RN al, dat Truus de Nijs niet in de gemeen teraad terugkeert. En nog eerder werd bekend dat Herman Post hoorn aftreedt als wethouder en dat Ruurd van der Veer het voor zitterschap van de afdeling heeft neergelegd. Vlaardingen Het Vlaar- dingse college van B en W heeft het dreigement, om de hoofden van de openbare basisscholen te verbieden mee te doen aan- de open dag die vandaag wordt ge houden, niet uitgevoerd. Burgemeester Van Lier maak te dit voornemen afgelopen week bekend in een brief aan de Vereniging Openbaar On derwijs, organisator van het kijkje in de keuken van de openbare basisscholen in Vlaardingen. rwijs- Wa- Huug de Vries van de onderwij begeleidingsdienst Nieuwe terweg-Noord verrichtte van morgen op de Juliana van Stol- bergsehool de officiële opening. De VOO, die zich tot doel stelt het openbaar onderwijs in Vlaardin gen te promote, had in eerste in stantie een vertegenwoordiger van het college gevraagd deze handeling op zich te nemen. B en W lieten echter weten hier niets voor te voelen. Immers: de VOO heeft afgelopen week, om ruchtbaarheid te geven aan de open dag, advertenties geplaatst in plaatselijke huis-aan-huis-bla- den. En dat is volgens B en W in strijd met de afspraken die de ba sisscholen in Vlaardingen heb ben gemaakt over het maken van reclame. De bewindslieden gingen daarna zelfs een stap verder. Via een brief aan het bestuur van de VOO bet burgemeester Van Lier weten dat het de schoolhoofden verboden zou worden deel te ne men aan de open dag. Dit dreigement is echter niet uit gevoerd, althans; de schoolhoof den hebben niets dat ook maar op een verbod lijkt ontvangen of vernomen. Ook bij Ruud Vet, di recteur van de openbare basis school De Zuidwester, was giste ren niets bekend. „Maar", zei het schoolhoofd dat in de commissie open dagen zitting heeft „zelfs al was dat verbod er wèl gekomen, hadden we toch gewoon de open dag gehouden". „We hadden namelijk wel eens willen zien of de burgemeester en de wethouder ons kunnen ver bieden er aan mee te doen. Wij hebben de afspraken over recla me niet geschonden. De adver tenties zijn geplaatst door de VOO. Bovendien stelt de ge meente zichzelf op het standpunt 'dat het elke dag open dag moet zijn op de basisscholen. Nou, dan kun je ouders toch niet de toe gang tot de school ontzeggen?" Ouderen in groten getale aanwezig Dienstencentrum De Vier Molens aan de Damlaan was gisteren het domein van de ouderen. Vanaf tien uur 's morgens vierde de afdeling Schiedam van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen hier haar veertig-jarig bestaan. Over gebrek aan belangstelling had de organisatie bepaald niet te klagen. Vlaardingen Bewoners van de Oranjebuurt willen dat de busbaan over het Landje van Chardon in één richting wordt opengesteld voor alle verkeer. Zij heb ben meer dan vierhonderd handtekeningen opgehaald om die wens te onderstre pen. WD'er Jan Bulva denkt de lijsten vanavond in de gemeenteraad namens de bewoners aan te bieden aan burgemeester en wethou ders. B en W hebben vorige week besloten een studie te laten doen naar de mogelijkheid om de busbaan open te stellen. Dat weerhoudt de WD'er er niet van om vanavond meteen ini tiatiefvoorstel te komen. „Dat coüegebesluit biedt geen ga ranties. Dat kan, ais er over een paar weken een nieuw col lege zit, zo weer worden terug gedraaid." In het voorstel van Bulva staat, dat de mening van de bewoners moet worden ge- .vraagd. De gemeenteraad heeft tn april 1985 besloten dal de bus-baan moet woiden afgefloten Er zou nog slechts een fietspad komen over het Landje van Chardon. Sedertdien beeft eerst de PvdA en daarna de VVD vraagtekens gezet bij dat besluit De Oranje - wijk zou met de hu to te moeilijk Lieieikha.ir zijn Vanavond praat de raad opnieuw over de busbaan De PvdA ts het met de inhoud van het voorstel van Bulva eens. maar wil het waarschijnlijk toch niet steunen „Het is volst ie kt oveibodig." al dus wel houder Bas Goudria.n i MaassluisDe fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, Bert de Vries, spreekt vanavond partijgenoten en belangstellen den toe in ontmoetingscentrum Koningshof aan de Ui verlaan. De christen-democraat zal praten over het thema 'Samen verant woordelijk. verantwoordelijk heid dragen met en voor elkaar'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Schiedam By een aanrijding op rijksweg 20 zijn gisteravond een mot on ijderen zijn duopassa- giere gewond geraakt De be stuurder moest voor behandeling opgenomen worden in hei Holy- z ie ken huis Dc- jjiOtoj reed m J«, richting Vlaardingen op dc nuddenstrnok en voelde van ach lei en een duw, vermoedelijk van een auto die kort achter hem t eed De motor slipte, makte de midden vang rad en week vervolgens uit naai rechts tegen een volks wagen bus je dat zich op de rechter rijstrook Ix'vond. Beide voertuigen zwenkten hier na naar links en kwamen tegen de midden vangrail tot stilstand Een achteropkomende automobi list zag du te laat en moest een noodstop maken, waardoor htj van achteren aangereden word dooreen dei de auto. Maassluis De samenstel ling van het programma op hoofdzaken, onderdeel van de college-onderhandelin gen in Maassluis, weipen hun schaduw ver vooruit Tijdens de vergadering van de commissie milieu en openbare werken werd een beslissing over de uitbrei ding van de afdeling milieu aan de gemeente voorlopig op de lange baan geschoven. De verschillende partijen, met uitzondering van in eerste in stantie het CDA, konden zich niet vinden in het voorsrel van het college om over te gaan tot een raamovereenkomst met een milieu-adviesbureau. „Ik kan nog niet uit de school klappen, maar ik heb vernomen dat in het programma op hoofd zaken de kwestie op een andere manier geregeld wordt", drong bracht iets meer helderheid in de discussie. „Wellicht,zo heb ik ook tijdens het overleg met de men sen van de Verto gezegd, wordt er ui het programma :c*Ls geie- gdd over een commissie met ex tra bevoegdheden" Pi eter Hoogenraad (PvdA) op uitstel aan. Tijdens de algemene beschouwingen werd door de PvdA een motie ingediend, die unaniem werd aangenomen, om de onderbezette afdeling milieu met een deskundige uit te brei den. „Met stijgende verbaring heb ik overigens kennis geno men van het voorstel van het col lege. De motie is heel anders be doeld, maar goed; het schijnt nu- allemaal geregeld te rijn". Ook John Scheerstra (VVD) uitte kritiek. „Het college moet op de stoep gaan staan bij gedeputeerde staten en vragen om extra mi lieu-ambtenaren". Nico Kikke, secretaris van de commissie bo demonderzoek Steendijkpolden „De ambtenaren van Rijnmond vertrekken massaal naar elders. Juist in die groep zit de nodige deskundigheid; die moet je pak ken", Kikke kon zich overigens op geen enkele wijze verenigen met het voorstel van het college: „Een ongecoördineerde aanpak leidt ertoe dat men iedereen raad vraagt en radeloos eindigt", hield hij de leden van de commissie voor. Alleen het CDA, onwetend van wat er tijdens de besprekingen van het programma op hoofdza ken inmiddels is geregeld, zwaai de het college bij mondde van Joke van Rest eerst alle lof toe, maar moest op het standpunt te rug komen toen bleek dat de fei ten anders lagen. „Ook wij wach ten nu maar af wat er in het pro gramma over deze zaak is vastge steld". Wethouder Izaak van der Knaap o( krijgen de niet-raad-Jeden de zelfde bevoegdheden alsdegeko- Nico Kikke* „Dat zou dan een commissie van advies en bijstand worden, zoiets als de sportraad. Dc leden van de verschillende bodenieoin missies kunnen dan meepraten. Het is alleen even af wachten welke status de commis sie krijgt Wordt het alleen een commissie van advies en bijstand, ïjgen d enevot zen raadsleden". Wethouder Mees Duimelaar, voorizUcr van de werkgroep die het programma op hoofdzaken vaststelt, wil geen mededelingen doen. „Over het programma op hoofdzaken zijn we het eens. Al leen de handtekeningen ontbre ken nog en dat moet vanavond gebeuren. Pas dan kunnen we met de resultaten naar buiten ko men".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1