Drie PvdA'ers rekenen vast op benoeming Erepenning voor Mees Duimelaar 'A Historisch Schiedam wil Kreupelstraat opknappen Laatste verzoek Leger des Heils esregen trekt langs de Waterweg k Schrielnaar PvdA WAARDIGS BAGBIAI SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rechts vormt één blok in Vlaardingen Tieners sluiten aeteershop af Handtekeningenactie start op koninginnedag Poortactie bij Lever Rijnmondband in het nieuw Sleepvaart museum in Sprekershoek Vijf lintjes in Maassluis Dries Weeda en Pleun Reedijk onderscheiden Teus Hemminga, Daaf Rensman en Jo Keemink Sfeervol afscheid vertrekkende raadsleden WATERWEG DINSDAG 29 APRIL 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Poslbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Vlaardingen De drie PvdA'ers IJsbrand van der Velden, Bas Goudriaan en Ary Maarleveld zijn van avond de enigen, die zo goed als zeker worden benoemd tot wethouder in Vlardingen. Over wat daarna bij de wilde stemmingen in de gemeente raad gaat gebeuren durft geen - enkel raadslid een zinnig woord te zeggen. „Wij hebben het niet aan touwtjes, maar de andere partijen ook niet", zei Van der Velden gisteravond tegen de PvdA-ledenvergade- ring. - De socialisten hielden een open bare vergadering in de beneden zaal van café De Lijndraajer. In het bovenzaaltje vergaderde de WD achter gesloten deuren. De liberalen hielden niet alleen de deur van de vergaderzaal, maar na afloop ook hun mond stijf dicht. Maar volgens Cor de Jonge van de RPF hebben CDA, WD en de kleine christelijke partijen de afspraak gemaakt om van- avond bij de stemming één blok te vormen. Bij links is die blokvorming min der sterk. De PvdA rekent wel ,op de steun van D66 en klein links, maar niet van de SP van Remï Poppe. Voorzitter Rob Suurendonk zette zich sterk af te gen die partij, die bij de onder handelingen over een links pro gram college al snel afhaakte. „De SP heeft zich duidelijk gemani festeerd als een niet-democrati- sehe partij. Daar kim je absoluut niet van op aan. Een stem op de SP is een stem op rechts ge weest". Ook over christen-democraten en liberalen werden op de PvdA- I eden vergadering weinig vrien delijke woorden gezegd. „Na twee jaar in het college heeft de VVD de deur met een smak dichtgegooid", vond Suuren donk. Hij doelde daarmee op de weigering van de WD om met de PvdA over iets anders te pra ten dan over een college van de drie grote partijen. „Wij hoeven tegenover de VVD geen ver plichtingen meer te voelen," zei Suurendonk. Cor de Jonge, chef stadsontwik keling in de gemeente Maassluis, vindt de perikelen rond de colle gevorming in Vlaardingen maar wat vreemd. „Onvoorstelbaar ei genlijk. De PvdA heeft vierloren, maar denkt nog steeds de dienst te kunnen uitmaken. Nou, dat kan niet. Vlaardingen is veroor deeld tot een college van de drie grote partijen. Wij zullen van avond nog eens een dringend be roep op alle partijen doen om tot zo'n college te komen. Uitgere kend in Vlaardingen zou dat niet kunnen. Dat wil er bij mij niet Uil tram gehaald Schiedam Een jongen van 15 iaar uit Schiedam werd door de bestuurder van een tram in zijn kraag gevat, omdat hij met een viltstift het voertuig had onder- fekliederd. De chauffeur stelde e tekeningen van de jongeman .duidelijk niet op prijs en toen bleek dat de onverlaat ook nog reisde zonder plaatsbewijs was de maat helemaal vol. Vlaardingen Aan alles komt een eind. Vanavond wordt in De Harmonie de workshop "Ko misch toneel voor tieners' met een aantal scènetjes afgesloten. Het aantal deelnemers aan het experiment viel weliswaar een beetje tegen, maar daar staat vol gens de organisatoren tegenover dat het bereikte niveau alles weer vergoedde. De workshop is een samenwerkingsprojekt van Stadsgehoorzaal en sectie Kunst zinnige Vorming en staat onder leiding van Sandor Góra. In de laatste van twaalf wekelijk se bijeenkomsten spelen de zeven overgebleven tieners vanavond in groepjes van twee korte to neelimprovisaties. Het publiek ziet hoe de houding van 'voor paal staan' veranderde in profe- sioneel amusement Het begint om half acht. Maassluis Op het stadhuis in Maassluis reikte de zelf ook onderscheiden burgemeester Hans van Es vanochtend vier koninklijke onderscheidingen uit aan vier inwoners van de stad. Een vijfde inwoner van de stad kreeg de onderschei ding uitgereikt in Den Haag. R. van der Bend, oud-direc teur van machinefabriek Van der bend BV, A.J. Lacher, oud-voorzitter van het bestuur van de stichting Openbare Bi bliotheek en W.J. van der Meel, beleidsmedewerker re patriëring van het ministerie van WVC, kregen de ereme daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud uitgereikt door de burgemees ter. J. van der Kraan, voorzitter van gymnastiekvereniging Advendo kreeg de e re-me- Schiedam De Historische Ver eniging Schiedam wil de histori sche panden aan de Kreupel straat voor een symbolisch be drag van de gemeente over ne men. De vereniging wil vervol gens een aantal acties starten om geld in te zamelen om de huisjes, die zijn gebouwd in 1741, defini tief voor de stad te behouden. Morgen, op Konininnedag, stari een handtekeningenactie. Op die manier wil de vereniging het stadsbestuur duidelijk maken dat de huisjes aan de Kreupelstraat niet verloren mogen gaan. Ook op 24 mei kunnen sympatisanten hun handtekening kwijt, als de Historische Vereniging tijdens de Schiedamse molenbraderie actief is. De gemeenteraad van Schiedam besloot op 14 april om de huisjes onbewoonbaar te verklaren. Wethouder Chris Zijdeveld bena drukte toen nog eens dat het ze ker niet de bedoeling is om de pandjes te slopen. De vereniging vreest echter dat de huizen gedu rende lange tijd leeg blijven staan en dat op die manier restauratie Steeds moeilijker wordt, Om de huizen te redden gaat er nu acie worden gevoerd. Stadsarchitect Ary van Bol'es heeft de ontwerpen voor de huis jes gejndakt. In een enkel huisje is het oorspronkelijke interieus van 1741 nog aanwezig en de Histori sche Vereniging wil er alles aan doen om het unieke stadsbeeld voor Schiedam te behouden. Nog maar vers in het geheugen ligt de sloop van de Branders- buurt in Schiedam. De huisjes waarin de werknemers van de je- neverindustrie woonden, werden allemaal gesloopt Toen ook wa ren er protesten, maar die wer den terzijde gelegd. Nu, anno 1986, heeft vrijwel iedereen spijt dat indertijd tot sloop is overge gaan. Negentig werknemers van het Vlaardingse bedrijf Lever Sun light, een dochter van het Unile- ver-concern, legden gistermiddag het werk neer. Na de metaalindustrie komen ook de acties in andere sectoren op gang. Negentig van de vierhon derd werknemers van de zeepfa briek Lever hielden een poortac tie. Er werden pamfletten uitge deeld en bestuurders van de In dustriebond vertelden hoe stroef de cao-onderhandelingen tot dus ver zijn verlopen. De werkonder breking bij het bedrijf aan de Del taweg duurde een half uur. Vlaardingen Ex-CDA>r Jo Schriel heeft zich aangemeld als lid 'van de PvdA-Vlaardingen. De voormalig fractievoorzitter van de christen-democraten volgt daarmee- het voorbeeld van Ber Kalden. Die verruilde zijn voorzitterschap van het CDA voor de functie van secretaris bij de socialisten. Schriel moet nog geballotteerd worden. De fractievoorzitter van het CDA -in Vlaardingen zegde die partij 'vorig jaar vaarwel, vooral omdat hij rich ergerde aan de landelijke standpunten van de 'christen-de mocraten over zaken als kernbe wapening en Zuid-Afrika. Schriel sprak van een verrecht- sing van het CDA>Die ontwikke- ghij ook in de Vlaardingse llngzaghi .afdeling. Ber Kalden stapte twee jaar gele den om dezelfde redenen over van het CDA naar de PvdA. Schriel wil zich nog niet uitlaten over de vraag, of hij net als Kal den in de PvdA actief wordt Jk weet niet of de partij daar behoef te aan heeft en ik weet ook nog niet of daar zelf wel behoefte aan heb. Laat ik eerst de situatie maar eens even aanzien." Schiedam De Rijnmondband verzorgt op koninginnedag tij dens de taptoe in sporthal Mar griet twee optredens. Daarbij zijn de leden van de Rijn mondband gestoken in nieuwe uniformen. Aanvang van de tap toe is 20.00 uur, de toegang is gra fje De opnamen verliepen gisteren voorspoedig. Het resultaat is bin nenkort te zien. Op zondag 18 mei (eerste pinksterdag) staat het na tionaal steepvaartmuseum, dat gevestigd is in Maassluis, volop in de schijnwerpers. In het program ma Sprekershoek van de NOS wordt dan nog eens het belang van hat museum benadrukt. Het is direct ook het startsein van een actie om uitbreiding van het mu seum te realiseren. Het bestuur van het sleepvaartmuseum wil dolgraag het naastliggende pand kopen, maar het geld daarvoor ontbreekt nog. Enkele tonnen zijn nodig om tot aankoop over te gaan. Om het Nederlandse pu bliek warm te maken voor hel unieke museum aan het Hoog straat in Maassluis werd de redac tie van Sprekershoek benaderd Met succes. daille in zilver en A.R. Spuij, werknemer van Wilton-Fije- noord in Schiedam, kreeg de koninklijke onderscheiding in brons. Reinier van der Bend heeft vele verdiensten voor het Maassluisse bedrijfleven ge had. Ook daarbuiten was hij actief, als bestuurslid van het Zeekadettenkorps en de Rota ry-dub Maassluis. Johan van der Kraan is sinds 1945 onaf gebroken lid van gymnastiek vereniging Advendo. J. La cher maakt deel uit van de Raad van Kerken te Maas sluis. Vlaardingen Dries Weeda behoort tot de Vïaardingers die vanmiddag op het Provin ciehuis in Den Haag benoemd werden tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De 64-jarige Weeda kreeg de bijbehorende onderscheiding uitgereikt van minister Deet- man. Weeda was van septem ber 1966 tot september 1974 wethouder in Vlaardingen. Hij beheerde in die periode de portefeuilles sociale zaken, volksgezondheid, personele zaken en bejaardenzorg. Hij was ook voorzitter van de algemene stichting bejaarden zorg, van de generale deputa tie voor kerk en bedrijfsleven gereformeerde kerken in Ne derland In '74 verhuisde hij naar het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Hier zette hij zich in voor de verbetering van de verhoudingen tussen de academische ziekenhuizen en het ministerie. Op 1 februa ri van het vorig jaar werd Weeda benoemd tot raadsad viseur van de minister. Pleun Reedijk ontving gister morgen op het stadhuis in Vlaardingen de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De 69-jari- ge Reedijk kreeg deze onder scheiding onder meer voor zijn zevenjarig chefredacteur- schap bij liet Vlaardings Dag blad, de regio-editie van het Rotterdams Nieuwsblad (thans: Waterweg). Schiedam Het rijn namen, die eruit springen, als je de lijst van de vanochtend gedecoreer de Schiedammers ziet. De bur gemeester reikte in het museum 23 mensen een koninklijke on derscheiding uit en enkelen van hen zijn in de stad zeer be kend. Teus Hemmïnga (59) heeft een belangrijke rol gespeeld in cul tureel Schiedam: na de oorlog in toneelgroep Geron, eerst 54 voorstellingen als acteur, later als souffleur en als bestuurslid tot de opheffing in 1973. Hij was bestuurder van de Schiedamse Gemeenschap, organiseerde de SG-revue en evenementen bij het 700-jarig bestaan van Schie dam in 1975, Thans is hij souf fleur van Toneelgroep '71. Hij heeft bijna veertig jaar bij de ge meente gewerkt Hemminga kreeg de eremedaille in goud. Zilver was weggelegd voor Daaf Rensman, die in de tijd van de samenwerking tussen PvdA en PPR (begin jaren ze ventig) in de gemeenteraad zat Hij was PPR-lid en één van de drie linkse raadsleden, die tegen het binnenstadsplan van Cor Bolmers stemden. Rensman (63) heeft bijna veertig jaar bij de PIT gewerkt. De derde naam, die eruit springt, is die van Gorzenaar Jo Keemink: de enige RDM'er tus sen de twaalf WiJton-werkne- mers die vanochtend een lintje kregen. Hoofdwerkmeester Keemink (61) is veertig jaar in dienst Maassluis Mees Duimelaar toonde zich oprecht gelukkig. Uit handen van burgemeester Hans van Es kreeg hij de erepenning van de gemeente Maassluis uitge reikt. Mees Duimelaar, die gisteren de finitief een punt zette achter zijn politieke loopbaan, heeft meer dan 23 jaar deel uitgemaakt van de gemeenteraad. De laatste twee jaar functioneerde hij als wethou der, ais opvolger van Han Hum- melen. Het was de derde maal dat de on derscheiding werd uitgereikt Eerder kregen schrijver Maarten 't Hart en Han Kloet, directeur gemeentewerken, de erepenning. Het was gisteren een uiterst sfeervol afscheid in het stadhuis van Maassluis. Vele tientallen in woners van de stad waren naar de burgerzaal gekomen om af scheid te nemen van Mees Dui melaar. „Gedurende 23 jaar heb je de hit te van de lokale politiek getrot seerd", memoreerde burgemees ter Hans van Es. „Je had een groot rechtvaardigheidsgevoel, trad bedachtzaam op, altijd men selijk, je straalde warmte uit. Je gaf mensen geen valse hoop, deed alleen toezeggingen die je hard kon maken." Mees Duimelaar in zijn laatste rede tot de gemeenteraad: „De partij heeft mij altijd voldoende ruimte gegeven om te kunnen functioneren. Politiek is het har moniseren van tegengestelde ge dachten, dat is altijd mijn uit gangspunt geweest," De vertrekkende socialist kon het niet nalaten om twee zaken uit het programma op hoofdza ken, zoals aat door de verschil lende politieke partijen is vastge steld, te bekritiseren: „Oneens ben ik het met de zinsneden over privatisering en de verkoop van huurwoningen aan particulieren. Slechte zaken." Ook van de niet meer in de ge meenteraad terugkerende leden Mees Duimelaar: afscheid na 23 jaar raadslidmaatschap. werd gisteren afscheid genomen. Manda Kapil (D66), Wil van Din- ter. Jan Kuiken, Wim van der Spek (allen CDA), Oscar Eich- hom (WD) Sjef Evers (VVD) en Jaap van der Griend (PPR/PSP) waren tijdens een speciale raads vergadering voor het laatst aan wezig in de statige raadszaal. Bur gemeester Hans van Es had voor een ieder een uiterst vriendelijk woord over. Manda Kapil had graag nog het woord willen voe ren' maar die kans werd haar ontnomen. Vanwege het tijdsche ma mochten alleen Wil van Din- ter en Jaap van der Griend (The two in blue' zoals burgemeester Van Es het duo aankondigde, doelend op de blauwe kleding van beiden.) namens de vertrek kende raadsleden het woord voe ren. Jaap van der Griend bracht nog wel in de herinnering terug de onfrisse manier waarop Manda Kapil bij D66 is weggewerkt „Wij wilden niet terugkeren, jij juist wei. Op een misselijke ma nier ben je gepasseerd. Macht smisbruik van een enkeling ten koste van een mens. Een vrouw! Is dat soms toeval?" 'Afscheid Op schertsende wijze nam het tweetal, ongetwijfeld ook de meest kritische raadsleden, af scheid na 12 jaar in de gemeente raad zitting te hebben gehad. Hi lariteit toen Wil van Dinter de rentree van Herman van Hoeven (eerst CDA, nu RPF) in de plaat selijk politiek ter sprake bracht „In 1982 kwam Herman onze ge lederen wederom versterken. Hij hoort gewoon bij ons, nietwaar Herman?", Van Hoeven direct „Het is maar goed dat het je laat ste vergadering is" Schiedam Het Leger des Heils is nog één keer verzocht om een jaaropgave over 1984. De ge meente Schiedam wil nu einde lijk de cijfers wel eens op tafel hebben om de definitieve subsi die vast te kunnen stellen. Als het Leger nu niet opschiet, betaalt de gemeente geen cent B en W hebben besloten Quosque Tandem van verdere subsidië ring uit te sluiten. De stichting viel onder het vrijwillig jeugd- en jongerenwerk: als sociëteit orga niseerde rij muziek- en eetavond- jes in de Teerstoof. Daarmee is gestopt, omdat niemand het be stuur eens wilde vernieuwen. Do gemeente krijgt van QT nog 1461 gulden terug. Voor het jaar 1986 krijgen de Hu- I bert us Agnesgroep en de Woud- lopertjes geen voorschot op de uiteindelijke subsidie. Wel ko men de scoutinggroep Burge meester Van Haaren, jeugdvere niging Eldos, het Gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk (GJVW), de CJV-afdeling De Heere Zal 't Voorzien, stichting Instuif Schiedam, de Taizégroep en het zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck in aanmerking voor voorschotten, zelfs iets meer dan vorige keer. Iets minder krij gen de Franeiscus Lodewijk Groep, de Tonogroep, stichting De Werf en de stichting Gerefor meerde Jeugdraad Schiedam. De gemeente betaalt aan voor schotten voor dit jaar totaal 49.513 gulden uit, tachtig procent van het bedrag over 1984.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1