Oranj ezon beschij nt dorstig Vlaardingen Kethel en de Gorzen maken er méér van 1 Wijken 1 stromen m VAN DER SNOEK GELDLENINGEN MURINES DIOBIAS SODDAMSCHE COURANT ME WATERWEG COURANT vol 1 Maassluis Man schiet buks leeg op caravans 'n Koninginnedag voor socialisten Piet Houtenbos 1V2 dag wethouder «S 1 m Bakkers gaat voor Bakker Chauffeurs zien bushalte over 't hoofd Ontploffing in kraampje Links door de bocht Vertraging bij nieuwbouw DONDERDAG 1 MEI Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam Een 46-jarige rr.an uit Haarlem heeft gistermorgen even voor elf uur zijn geweer leegge schoten op het woonwagenkamp in Schiedam. De woedende man vuurde zonder te richten tenminste twaalf kogels af. Hij beschadigde een woonwagen en een auto. Niemand raakte gewond. De dader, die later op de dag in een nabijgelegen woonboot werd gearresteerd, verklaarde aan de po litie dat hij kampbewoners verantwoordelijk achtte voorde diefstal van zijn bromfiets. Twee andere ar restanten werden na een paar uur vrij gelaten. Zij bleken niets met het voorval van doen te hebben. Na de schietpartij ontstond er nog een handgemeen tussen de dader en een kampbewoner. De Haarlem mer hield daaraan eenhoofdwond over. Als gevolg van de schietparl.j werden een woon- o wa.qen (links oonderaan) en een auio beschadigd, z Ogb-zaak voor Haagse rechter Maassluis Voor de rechtbank in Den Haag: dient op 15 mei het pro ces dat de hewoners van de Maassluise gifwijk Steendijkpolder hebben aangespannen tegen de gemeente Maassluis. De bewoners willen dat de onroerend-goedbelasting (ogb) omlaag gaat. Het gaat op 15 mei voor de Haag se rechtbank over de aanslag van het jaar 1983. De gemeente Maas sluis blijft volhouden dat pas m de loop van dat jaar de verontrei- Vandaag 1 mei: van de Arbeid .Maassluis Andrê van der ■Louw treedt vanavond op als spreker tijdens de 1 Mei-bijeen komst van de PvdA-afdeling Maassluis. De politicus zal onder meer aandacht besteden aan de landelijke verkiezingen op 21 mei. De jaarlijkse viering van de eer ste mei staat vandaag in Maas sluis in het teken van het af scheid van wethouder Mees Dui- m el aar. Speciaal voor hem heeft het 1 Mei-cabaret een program ma ingestudeerd. Het feestelijke programma voor vanavond, in FNV-gebouw De Kern aan de P.O. Hooft!aan, ver meldt verder enkele noviteiten. Zo zal het koor De Rode Makkers een optreden verzorgen. Ditzelf de doet zanger/musicus Kees Pons. Als vanouds wordt de avond muzikaal omlijst door het -1" Mei-orkest onder leiding van .Leen Lucardie. De bijeenkomst dp het FNV-gebouw begint om .20.00 uur. De zaal is open om half acht. Vermoeid Schiedam De PvdA-Schiedam vierde de eerste mei vanmorgen in eigen kring. Tussen het wel komstwoord van waarnemend afdelingsvoorzitter Hans Verlin de sommigen waren nog wat vermoeid van koninginnedag én het hijsen van de rode vlag bij het stadhuis op de Grote Markt stond ook in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat het nodige op het programma: een optreden van het Seniorenorkest onder lei ding van de heer Bruggemans, een toespraakje van Hans van der Vlist, kandidaat bij de kamer verkiezingen, en de videofilm '40 jaar PvdA', een compilatie van diverse filmpjes waarin kopstuk ken als Joop den Uyl, Marcel van •Dam en Anne Vondeling aan het woord komen. Vanmiddag en vanavond staat het Passagethea ter In het teken van 1 mei. Jan Kieboom Vlaardingen In de NTVON- boerderij De Hoogkamerstonden vanochtend twee opvallende na men op de gastenlijst Na de ope ning door Coos van IJperen om tien uur sprak Jan Kieboom, voormalig eerste burger van Vlaardingen, een 1-meirede uit Vervolgens kwam Jan Baren- dregt stimulator van de Vlaar- dingse omroep aan het woord met een voordracht geschreven door Jans May. Barendregt nam deze taak van de autriee over, omdat zij daartoe door een oogo peratie zelf niet in staat was. Vanavond viert Vlaardingen op tweede plaatsen de Dag van de Arbeid: in de Nivon-boerderij en, voor klein links, in de Harmonie. Maasland Piet Houtenbos (Open Groepering) kan 'ander halve werkdag' in de week in het gemeentehuis van Maasland als wethouder fungeren. De nieuwe man in het college van B en W, die openbare werken en gemeen te-eigendommen in z'n porte feuille krijgt heeft een regeling getroffen om zijn beroep als ste- debouwkundige van de gemeen te Den Haag met het wethouder schap te kunnen combineren. Dankzij de medewerking van de dienst stadsontwikkeling in de residentie kan Houtenbos zich één hele dag (dinsdag) en een hal ve flexibele dag voor zijn nieuwe part-timebaan vrijmaken. Houtenbos, die dinsdagavond forse kritiek van de WD over zich heen kreeg, wordt de tweede wethouder na Chris Keïjzer (CDA), die aan zijn vijfde periode begint |pi!Ill[|||||!l!lllilll!]!IIIII!]ll]||||l!ll[||llliIllillllltlllllllllllllllllllII!llilIlf|]!l!llllil!IIIIIMIIIIIIimil]lllUm!IIMIIIHIIim Vlaardingen Het zonnetje was hét onderwerp van gesprek op de veertigse na-oorlogse editie van koninginnedag in Vlaardingen. 5= Daar had de feestende stad het toch maar mooi mee getroffen. Daar koesterden duizenden mensen zich in op de Markt bij de aubade, op de kades bij de veertigste havenloop, op het Veerplein bij de mu- ziekshow en op de uitpuilende terrassen. Daar werd een pilsje op gedronken. Het zonnetje. i Voor het eerst sinds jaren was de Markt's morgens vroeg al af- j geladen voor de aubade. De I Oudhollandse liedjes van het i kinderkoor van Jennifer van i den Hoek uit Ridderkerk wer- j den zachtjes meegezongen. De Oude Pijpers, die even later in hun witte uniformen het plein j op marcheerden, werden met luid applaus begroet En het i Wilhelmus werd uit volle borst j meegezongen, al bleven de hel- i dere stemmen van de 450 kin- i deren jn Ot en Sienkleding i overal bovenuit klinken. I Een fraaiere opening van de i dag had voorzitter Wim van Pelt van de jubilerende stieh- I ting Nationale Gedenkdagen zich niet kunnen wensen. Dat i moest waarachtig een mooi feest worden, zei hij enthousiast Burgemeester Fred van Lier wilde van de aubade, die voor het eerst sinds jaren werd ge- i houden, graag weer een traditie maken. Van Lier hoopte door de brui sende feestdag de politieke peri kelen rond de collegevorrning even te kunnen vergeten. Die wilde politieke taferelen rijn bij de burgemeester uitermate Jojo-record voor s Evelien Hansen slecht gevallen. „Ik hoop dat het feest de politici stimuleert om snel een college neer te zetten",, zei Van Lier nog. Daarna was, in ieder geval uiterlijk, de na righeid vergeten. Havenloop Tegen de middag stroomde de stad vol, slenterde het publiek langs de terrassen op de Hoog straat en over de vrijmarkt op het Liesveld en zochten hon derden mensen een mooi plekje op de Westhavenkade, om ge tuige te rijn van de veertigste havenloop en de eerste halve marathon voor rolstoelers. Dat deden zij al meer dan een uur voor de havenloop zou begin nen. Die mensen stonden er nog toen Huib Pragt allang als eer ste over de finish was gegaan en de laatste uitgeputte lopers, mo lenwiekend met hun armen, de eindstreep passeerden. Het meest spectaculaire onder deel van het programma was vast en zeker de landing van parachutisten op het Weeshuis plein, waar deze keer het weer eens niet tegen zat. Met gerekte Het koor van Jennifer van den Hoek opende het feest met een aubade op de Markt. nekken keken de mensen naar de poppetjes in de lucht, die langzaam groter werden en met toch nog onverwachte snelheid over de bomen kwamen 'aan vliegen'. Organisator Jan An derson kreeg in een onbewaakt ogenblik bijna een parachutist op rijn hoofd en Norbert Streng, de laatste van de drie springers, .kon maar ter nauwernood voorkomen dat hij na de lan ding het geschrokken terugwij kende publiek in rende. Drukte Om twaalf uur gingen de bier tappen open en dat bleven zij de rest van de dag. Het mooie weer maakte "Vlaardingen dorstig. De uitbaters hadden extra perso neel ingezet, plastic bierbekers ingekocht, en nog konden rij de drukte nauwelijks aan. De mensen liepen van het ene café naar het andere, van de ene ar tiest naar de andererRond vijf uur toog iedereen naar de Markt om het fenomeen Koos Albers van dichtbij te bewonde ren. Dat leverde het bekende tafereel op: een zwaaiende mensenmassa. Toen met een De laatste parachutespringer kon rnaar ternauwernood voor komen, dat hij in het publiek belandde. lampionoptocht, een open luchtdisco en vuurwerk in het Kolpabad het feest was besloten kon de stad terugzien op een mooie Koninginnedag S Maassluis Evelien Hansen jE kon haar geluk niet op. De 13- S jarige Maassluisse presteerde het om tijdens de koninginne- dag-festiviteiten in de Taan- schuurpolder het Nederlands record jojo'en in haar bezit te H kfyêen- Na vier uur, negenen- vijftig minuten en achtenvijftig seconden had ze het oude re- cord (3.55,16 uur) royaal verbe- terd. „Evelien wilde nog wel door- gaan, maar het draad begon te rafelen, daarom stopte ze H maar", aldus een meer dan ge- lukkige organisator van de titel- strijd in Maassluis. S De jojo-wedstrijd was één van de vele hoogtepunten van. een schor zongen met Nederlandse liedjes. De festiviteiten concentreerden zich verder in de verschillende wijken van Maassluis. De wïjk- verenigingen hadden er alles aan gedaan om koninginnedag uit te laten groeien tot een hap pening van formaat Dat het weer nu ook eens meewerkte, dat was eigenlijk nog het groot ste wonder. „Geweldig dat we nu prachtig weer hebben. Je stopt zoveel tijd in de voorberei dingen en als door regen alles wordt verpest dan is dat ver schrikkelijk. Nu is het een uniek feest", aldus een meer dan tevreden barkeeper, op één van de vele terrassen in de stad. Show geslaagde viering van Konin- S ginnedag. Een dag die al in de ochtenduren niet meer stuk kon, toen honderden Maasslui- S zere rich verzamelden op de Markt voor de traditionele au- bade. Burgemeester Hans van Es hield een korte toespraak, waarna velen zich de kelen De aubade op de Markt trok vele honderden belangstellen den. In het Wipperspark vergaapten velen zich aan militairevoertui gen. De jeeps en motoren trok ken zeer veel belangstelling en voor het ritje door de stad moes ten velen worden teleurgesteld, zoveel belangstelling was er. De verschillende rommelmarkten, de kinderboerderijen, de kin derspelen, voor alles was zeer veel belangstelling De jongeren van ontmoetings- centreum Dug-Out trokken tij dens de feestdag wel op heel bij zondere wijze de aandacht Op het dak van het gebouw aan de Lange Boonestraat werd mu ziek gemaakt Keiharde rock roll. Muziek die door de jonge ren werd gewaardeerd, maar waarbij voorbijgangers direct vraagtekens plaatsten, In de avonduren trokken in de verschillende wijken, als afslui ting van een geslaagde dag, de kinderen nog door de straten tij dens de lampionnenoptocht In de Dijkpolder werd in het Pol derhuis tot in de late uurtjes ge feest tijdens het traditionele Oranjebal. Schiedam „Dit is weer eens een ouderwetse Ko ninginnedag: voel je die zon? De laatste jaren re gende 't steeds op 30 april." Iedereen blij, zo te horen. In de drukte wis selden kennissen hun vreugde uit, hele fami lies kwamen elkaar te gen en trokken op de braderieën een eindje met elkaar op. Dorp Ke thel en de Groenelaan in de Gorzen waren dé trekpleisters in Schie dam, gisterochtend en gistermiddag. Er was veel werk van gemaakt door de organiserende comités. Temidden van de menigte in de Groenelaan riep Jan Crama trots: „Dit is ech* de Gorzen weer, begrijp je?" En in Kethel viel het op hoeveel Schiedam mers daar al lang niet meer ge weest waren. Het oranjebal was vooral zo'n succes, omdat hon derden mensen opnieuw kennis maakten met een stukje historie in de oude dorpskom. 's Avonds moest de kermis op hei Emmaplein zorgen voor vertier, maar dat lukte niet zo goed: het werd niet echt druk. Later op de avondrond half elf, trok vuurwerk wel de aandacht van half Schiedam. Het zwaar tepunt van de Koninginnedag- vienng lag echter op de och tend- en middaguren. Een grote luchtballon op het grasveld aan de Willemskade kreeg veel be- De Maassluisse Hennie Huis man, Jan van der Marei, stal in velschillende wijken de show door op zijn geheel eigen, ludie ke, wijze de play backshow te presenteren. Madonna, het koor Kinderen voor Kinderen, Dan ny de Munck, Sophia George en nog veel meer pop-artiesten, werden op veelal indrukwek kende wijze geïmiteerd. ^lii!llilil}lll|]l||||)!III!lllllll!Iimillll!llllil||||llll[||||[!lllllll|lll]||||||||||||!|[iil||f|||||f||ll||li|jilllllllll!llllllllll!lll!lllllll||||ltllHlltlllllflM^^ kijks Kinderen mochten even in het mandje zitten, gingen een klein stukje omhoog en stapten gillend van de pret weer uit De kunststier zorgde voor een ko misch rodeo-tafereeltje. En de botsbootjes in de Steenstraat waren een nieuw snufje op amusementsgebied. De Steen straat deed deze keer overigens niet actief mee aan de feestpret Maar de bradene in de Groene laan compenseerde dat gemis. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid had een prijsvraag: wie raadt het juiste aantal beta lende leden? Antwoorden va rieerden van 50 tot 5000 en een enkeling had het over betaalde leden... De doodlopende Sommelsdijk- sestraat werd ook weer druk bezocht En honderden mensen De feestmarkt in het oude dorp Kethel trok duizenden be langstellenden. vonden de woninkjes wéér mooier geworden dan verleden jaar, zodat iedereen het zonde zou vinden als het straatje ge sloopt moet worden. Er landden veel lieveheersbeestjes in de Sommelsdijkse en volgens een bewoner brengt dat geluk. Straattekenen hield de kinde ren bezig in de Fahrenheit- straat, de Hagastraat. de Hof van Spaland en de Mgr Nolens- laan. In de Margnethal vond een variétéprogramma plaats, 's avonds een taptoe. De groep Mustang luisterde op dat mo ment het oranjebal in Kethel op. hypotheken, yerzekeringen, etc. Telefoon 357355 Schiedam Dat zal nog even wennen rijn voor Theo Bakkers, dat er nu een bijna-naamgenoot in de gemeenteraad rit Toen PvdA'er Hans Bakker bij diens installatie de belofte van zuive ring moest afleggen, piepte de WD'er voor. Zo kwam bij wel dubbel aan het woord, want né Bakker moest hij nog eens. Bur gemeester Schee res hield rich aan de alfabetische volgorde. Vlaardingen 't Is toch al een beetje lastig dat het verkeer moet omrijden, nu de Schie- damseweg opgebioken ligt; maar dat niet alle buschauf feurs van Westnederland ver staat In de Hoi ijdelijk liaan, r maakt het voor sommige passagiers nog vervelender. Dat betekent een eind teruglo pen, als de reizigers helemaal naar het liesveldviaduct 'ont voerd' worden. Een enkele chauffeur, tot de orde geroe- pen door publiek dat eruit wil, maakt het nog wel goed door bij de verkeerslichten bij de Oude Havenbrug te stop pen, maar er zijn er bij die ge woon niet gelóven dat er een halte stond. Wederzijdse irri tatie is het gevolg. Schiedam De oranjefeesten in Schiedam-Kethel werden giste ren wreed verstoord door een ontploffing bij één van de vele kraampjes. Verschillende men sen liepen lichte brandwonden op. De politie wist vanmorgen nog niet wat de oorzaak van de ontploffing is nigingen zijn geconsdtateerd. De commissie bodemonderzoek gaat uit van de peildatum 1 januari. Vrijwel alle bewoners in de grootste gifwijk van Nederland hebben bezwaar gemaakt tegen de hoogte van de aanslag. De ge-" meente weigerde echter de tarie ven aan te passen, waarop de ver ontwaardigde bewoners naar de rechter stapten. In een gesprek tussen een afvaar diging van de commissie bodem onderzoek en gedeputeerde J. Hekkelman, die de taken van Rijnmond-gecommitteerde Le- nie van Rijn-Vellekoop heeft overgenomen, is afgesproken dat de bestaande overlegorganen ge handhaafd blijven. Ook zal de ge deputeerde samen met het CDA-' Tweede-kamerlid Aad Lansink binnen afzienbare tijd een bezoek brengen aan Maassluis. Het duo zal dan praten met vertegen woordigers van de Vertowijk, de Steendijkpolder en de Noord- NïeuweJandsepolder-Zuid, Makelaars in Maassluis bieden, tot ergernis van de commissie bo demonderzoek, huizen aan die volgens de tekst van de adverten tie op met verontreinigde grond staan. Het gaat dan om huizen die gebouwd zijn nabij de Asserdreef. Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bodemonderzoek: „Een zeer gevaarlijke zaak. Feite lijk staan de huizen inderdaad mei op verontreinigde grond, maar je moet een grens van 150 meter aanhouden in verband met verspreiding van de verontreini gingen. We hebben al met make laars daarover gesproken, maar ze blijven volharden in hun standpunt. De rechter heeft al eens uitspraak gedaan in zo'n ge val en spreekt dan van dwaling. Het is misleiding, waar de men sen voorop moeten passen." Vlaardingen PvdA, D66 en klein links ztjn door de bocht. Zij gaan tóch met CDA en VVD ge- zamenbjk praten over de vor- ming van een nieuw college. „In het belang van de bestuurbaar- heid van de stad", schrijft PvdA- - 'er IJsbrand van der Velden in zijn uitnodiging aan CDA en VVD. De linkse partijen besloten gister middag tot die concessie. Om vier uur lieten zij de feestende stad even voor wat hij was en voerden gezamenlijk overleg. Tot dusver- j- re weigerde links om met CDA en VVD gezamenlijk te praten over de vorming van een college. 1 Dat zou een rechtse meerderheid in het college opleveren, terwijl er in de raad een linkse meerder heid is, betoogde de PvdA. CDA en VVD hebben steeds ge weigerd afzonderlijk met links te praten. „Halsstarrig", noemde Van der Velden dat Links heeft voor die 'halsstarrigheid' nu ge bogen. Dinsdagavond werden tij dens een roerige vergadering van de gemeenteraad vier wethou ders van de PvdA en één van D66 gekozen. Die wethouders - hielden hun benoeming in be raad. Dat blijkt verstandig, want met hei besluit van links zijn de onderhandelingen over het colle- ge, dat eigenlijk al gevormd had moeten zijn, weer open. Op 8 mei wordt in een extra vergadering van de gemeenteraad opnieuw - geprobeerd een meerderheidscol- vormen. Schiedam De twee nieuw bouwprojecten in de Kortland straat en de Van Beverenstraat in Schiedam hebben enige vertra ging opgelopen. Sinds enkele da gen ligt het werk in Schiedam- West stil. omdat de aannemêr Urbi-bouw niet op tijd de be schikking heeft over de vereiste stenen. Bouw- en Woningtoezicht schat de duur van de vertraging, mede in verband met de feestdagen, op ongeveer twee weken. Dat hoeft echter geen problemen voor de afleverdatum op te leveren. „In de bouwtijd is voldoende ruimte ingecalculeerd, omdat er in rui me mate rekening is gehouden met slechte weersomstandighe den", aldus een medewerker van de gemeentelijke dienst De twee projecten in de Kort landstraat en de Van Beveren straat behelzen de nieuwbouw van zeventien zoogenaamde HAT-eenheden. De woningen worden in opdracht van de ge meente gebouwd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1