Plan-Zwanziger: vier piramides op Stadserf 111 PvdA: 6 wethouders niet verantwoord LOZINGEN TOUWFABRIEK OORZAAK VERONTREINIGINGEN 4m Veel vraag naar appartementen aan Hoogstraat Leuk luik WD NIET HAASTIG MET ONDERHANDELEN ULAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG SURAH Gemeente Schiedam hield ontwerp drie jaar in ijskast les volgens Gulden Snede Fietser door auto geschept •111: a 'Nooit meer parkeerproblemen Geldkist gestolen DINSDAG 6 MEI 1986 Regionale redactie; Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352065, 4350557 - sportredactie: 4355209. Uitdiepen haven kost veelgeld Een maquette van één der vier piramides, die Henk Zwanziger ontworpen heeft voor het Emmapiein in Schiedam; zo zien zij er alle vier uit. DOOR KOR KEGEL Schiedam Drie jaar gele den diende hij een bouw plan in voor het Emma piein. Hij zou er nog wel wat over horen. Een paar maan den geleden kreeg architect Henk Zwanziger inderdaad een briefje in de bus. De be sluitvorming was al in een zodanig stadium, dat van zijn ideeën geen gebruik meer zou worden gemaakt. „Heb ik daarvoor nu al die tijd zitten wachten?", vroeg Zwan ziger zich af. De Brakelse ar chitect kreeg een beetje de smoor in. Eerst nu is hij in de openbaarheid getreden, want ondanks dat briefje heeft hij begrepen dat er helemaal nog niets op papier staat Er is nog van alles mogelijk met het Stadserf (zoals de gemeente de Emmapiein en omgeving noemt). Daarom zegt Henk Zwanziger: j,Ik vind alsnog dat mijn. plan se rieus bekeken dient te worden. Daar heb ik recht op. Ik zou graag weten wat politieke partij en, middenstanders en bewoners van tie binnenstad ervan vin den". Zijn plan behelst vier piramide achtige gebouwen, te situeren op en rond het Emmapiein. Eén op de plaats waar nu het noodge bouw van de Hema staat, één tus sen de ruïne en het Proveniers huis (waar nu dus tramlijn 4 keert), één tussen de ruïne en de Singelkerk en één op het Emma piein tegenover juwelier Van der Vlerk. Het zijn vier gelijksoortige gebou wen, tot tien etages hoog. Aan de buitenkant zijn op elke verdie ping terraswoningen gepland, aan de binnenzijde is kantoor ruimte. Op de eerste verdieping van elke piramide is een parkeer garage gedacht (capaciteit bijna honderd auto's). Deze garages worden nagenoeg aan het oog onttrokken door ae omringende, goed te isoleren worüngenv Voor de begane grond van elk gebouw denkt Zwanziger aan winkels, omdat dat hoort in de binnenstad, en, centraal gelegen, een theater of bioscoop in het ene gebouw, een nieuwe bibliotheek in het tweede, de Hema in het derde en nog een grootwinkelbe drijf in het vierde complex. Zwanziger heeft zijn plan Prove- nïerscentrum gedoopt; hij vindt dat mooier dan de officiële bena ming Stadserf. De architect wijst op de zeer flexibele indeling. De grootte van woningen, winkels en kantoren kan nog ruimscnoots variëren, dus de prijzen kunnen dat evenzeer. Hoe goedkoper de woningen, des te duurder de kan toren. of andersom. en hij noemt 2ijn plan daarom een haal bare zaak voor een projectont wikkelaar of pensioenfonds. Reclame Daar zal hij" zelf voor moeten zor gen, afgaande op een reactie van Chris Zijdeveld, enkele dagen voor diens herbenoeming als wethouder. Zijdeveld herinnert zich het plan-Zwanziger wel: „Als dat hetzelfde plan is... Een ontwerpje met vier vermenigvul digd op een vlek die zo groot is als het Stadserf? Ja, dat zie je wel meer. Dan hangt een architect er een leuk acquisitieverhaaltje om heen en heeft hij gratis reclame". Zijdeveld spreekt van een inte ressante ontwerpstudie, maar. „De realiteitswaarde is nul. Zo lang er geen risicodrager is, die bereid is de kosten op zich te ne men inclusief de grondprijs die voor dat gebiedje geldt, is het plan niet realistisch. Het is zeer futuristisch, de vormgeving wijkt nogal af, en ik vraag mij dan ook af of er1 een financier voor te vin den is. Als dat zo is, vraag ik mij af waarom Zwanziger eerst naar de pers stapt. Dat lijkt mij geen goede volgorde". Volgens Zijdeveld ligt Zwanziger gewoon achter. Er hebben zich bij de gemeente ristcodragers ge meld, die op basis van eigen marktonderzoek belangstelling hebben voor bouwen op het Stad serf. „Verder zijn wij overigens niet Er is nog niets op tekening5', i Zijdeveld schat dat het piramide plan kansloos is, maar het is een schatting en daarom is Zwanziger ook niet eerder bericht. Ook wil de de wethouder hem geen valse hoop geven. .Merkwaardig De architect reageert op zijn beurt verbaasd vanuit het Bos sche ziekenhuis, waar hij gisteren wegens een scheef neustussen- sehot is opgenomen. „Als de fi nanciering het knelpunt was ge weest, had de gemeente mij dat toch eerder kunnen laten we ten?" Hij meent dat er beslist inte resse zal zijn van beleggingsmaat schappijen, indien de gemeente met zijn plan de boer op wil. Voor de vier piramides is naar ver wachting een luttele honderd miljoen gulden nodig... Zwanziger vindt het Vreemd en merkwaardig' dat hem aanvan kelijk is verteld dat elk plan wel kom was en dat hij, na drie jaar vergeefs wachten, te horen krijgt dat hi j te laat is. Maar het plan- Frovenïerscentrum is niet het eerste dat hij voor Schiedam maakte en hij heeft intussen wel meer malle dingen meegemaakt. Daarover meer op pagina 17 Vlaardingen - Ooit verfoeiden de meeste middenstanders het Ze vonden het helemaal niet leuk als hun gevels werden beklad met graffiti. Tegenwoordig zijn verschillenden er blij mee. Het kan verkeren. In navolging van een Schiedamse neringdoende (in het Hof van Spaland) liet gis teren ook juwelier Sluis aan de Van Hogendorplaan de rolluiken voor zijn zaak met 'spuitbus kunst' opfleuren, Mevrouw Sluis was verbaasd, maar ook blij toen Ronald, Ralph, Richard, Alex en Richard haar onlangs vroegen of zij hun creati viteit. op de luiken mochten bot vieren. „Ik vond het wel een goed idee, want ik ergerde me enorm aan dat afschuwelijke luik. Nu is het tenminste weer een leuk ding". Over het ontwerp waren de ju welier en de vijf kunstenaars net snel eens. Gisterochtend werd de naam van de zaak onder veel pu blieke belangstelling met veel kleurige sierletters aangebracht. De vijf hadden er ruim twee uur voor nodig om hun werkstuk af te leveren. De jongens hopen dat zij in de toekomst meer van dergelijke op- Schiedam Alle bouw- plannen, die Henk Zwan- _v ziger maakt, zijn getekend volgens de Gulden Snede m of het nu om kamers gaat, raamkozijnen, afzui- |!|gers, terrassen, trappen-1 huizen, gevelwanden of i H hele huizen. De Gulden f H Snede is zowat het han- iÉ. delsmerk van architect B Zwanziger en ook zijn pi-1 ramide-plan voor het Em- 'Q maplein is erop gebaseerd, j De Gulden Snede is een Ij uit de wiskunde en filoso- j p fie bekend begrip. HetJ kenmerk hiervan is bij p een rechthoek, dat de lan- V* ge zijde zich verhoudt tot j|j de korte zijde als de lange Men de korte zijde samen tot de lange zijde. Wis-1 L kundig is dat als volgt gj f weer te geven: ab a-1 ba. Het is aanvanke- f lijk even een puzzeltje om uit te rekenen hoe het zit. architectuur, wis- j kunde en filosofie wordtJ? I de Gulden Snede wel om- I schreven als de ideale 1 iat. Een kamer, die aan p verhouding voldoet, f i prettiger z men dan Maassluis Uitbaggeren van de Maassluisse haven ter hoogte van scheepswerf De Haas kost ruim een half miljoen gulden. „En dat is alleen het uitbaggeren, daar komen de kosten van het transport en alle randzaken nog bij", aldus wethouder Izaak van der Knaap (CDA, financiën). Uitbaggeren is nodig omdat de vaargeul naar de werf steeds meer dichtslibt. Er komen ech ter nogal wat problemen om de hoek kijken. Onderzoek van rijkswaterstaat heeft uitge wezen dat de specie verontrei nigd is en dat het afval derhal ve niet voor het ophogen van terreinen gebruikt kan wor den. De bagger heeft als kwalificatie klasse vier. Van der Knaap: We moeten als we gaan baggeren de specie dus op een andere manier kwijtraken. Rotterdam heeft daarvoor een slufter, maar de stad zelf en rijkswaterstaat heb ben voorrang bij stortingen. Wij kunnen hooguit plaatsnemen op de wachtlijst Dat hebben wij ook gedaan en daarbij onze urgente situatie nader toegelicht". Sinds het in de Maassluisse ha ven, eens de trots van de stad, erg rustig is geworden, moet steeds vaker gebaggerd worden. Izaak van der Knaap: „De kosten lopen enorm op. Twee jaar geleden hebben we de haven op diepte gebracht en nu hoor je weer men sen roepen dat het moet gebeu ren. De kosten zijn niet meer voor de gemeente op te brengen, want er staat werkelijk niets te genover. We moeten naar Den Haag om hulp te vragen, want al leen zijn de bedragen niet meer op te brengen. Vroeger zag je nog regelmatig redelijk grote schepen in de haven, die hielden met al hun kracht de geul wel op diepte. Die tijd ligt ver achter ons". Pieter Hoogenraad (PvdA) walde van de wethouder precies weten waar de verontreinigingen van daan komen: „Uit monsters die zijn genomen uit Het Scheur blijkt dat de slib daar van kwaliteit is. Hoe kan de bagger de binnenhaven dan zo vol met giftige stoffen zitten?" Izaak van der Knaap had er een logische verklaring voor. „Ik ge loof niet dat de verontreinigingen voortkomen uit activiteiten van de huidige ondernemingen die actief zijn in de haven. Ik denk dat de voormalige touwfabtiek op het Verte-terrein daar de schuld van heeft. Gedurende 20, 25 jaar zijn verfstoffen recht streeks in de haven gedumpt. Ik kan me nog goed herinneren dat na weer een lozing het water dan weer, geel, groen of rood zag. Van die lozingen moeten ook de ver ontreinigingen afkomstig zijn". Krans gestolen Vlaardingen - Een krans die zondagavond tijdens de doden herdenking werd gelegd bij het monument aan het Verploegh Chasséplein in Vlaardingen heeft daar niet lang gelegen. Onverla ten namen nog diezelfde nacht de krans weer weg. Be politie heeft de zaak weliswaar onderzocht, maar heeft de gestolen krans nog niet gevonden. Maassluis Op de kruising van Westlandseweg, Rozealaan en Wagenstraat in Maassluis stak een 16-jarige fietser pardoes over. Een juist passerende wagen kon de jongen niet meer ontwijken en botste frontaal met de fietser. De jongen kwam op de motorkap te recht en moest met verwondin gen worden overgebracht naar het Holvziekennuis in Vlaardin gen, De onlangs aangepaste kruising is onderwerp van veel kritiek in Maassluis. Met de regelmaat van de klok gebeuren er ongelukken en veel weggebruikers klagen over de onoverzichtelijke situatie. Vooral voor fietsers en voetgan gers is het moeilijk om veilig de overkant van de weg te bereiken. Ook de gemeenteraad van Maas sluis is weinig gelukkig met de nieuwe situatie. Gesproken is al over het plaatsen van stoplichten, maar een besluit daarover is nog niet genomen. Voor de appartementen aan de Hoogstraat bestaat veel belangstel ling. Maassluis De belangstel ling voor de appartementen die momenteel worden ge bouwd aan de Hoogstraat in Maassluis is overweldigend. Alle 27 wooneenheden zijn inmiddels verhuurd, maar nog dagelijks melden zich potentiële huurders zich bij Maeslanden Vastgoed, het kantoor dat de verhuur re gelt voor de gemeente Maas sluis, „Het is een uniek project", zegt Cor de Jonge, chef van de af deling stadsontwikkeling van drachten in de wacht slepen. Echt veel vertrouwen neooen ze daar overigens niet in. Voor zij hun eerste opdracht kregen lie ten al twaalf bedrijven weten niet van hun diensten geporteerd te zijn. Volgens Alex worden er in Vlaardingen nog twee aanbie- De graff ti-kunstenaars: van links naar rechts Roland, Ralph, Richard, Alex en Richard bij hun gezamenlijke werk. dingen in beraad gehouden: in winkelcentrum De Loper en bij school Het Baken. Vlaardingen Een zesde wethouder benoemen in Vlaardingen om uit de poli tieke problemen te komen is ongewenst en maatschappe lijk niet verantwoord. Dat vindt PvdA-onderhande- laar Kees van der Windt. Er zit daarom nog steeds wei nig schot in de onderhandelin gen over een nieuw college. De VVD wil zelfs de raadsverga dering waar de wethouders benoemd worden uitstellen. Die vergadering staat voor vrijdag op de agenda. Wie de verlanglijstjes van PvdA, CDA en WD naast elkaar legt, komt tot een college van zes wet houders. Tot dusver had Vlaar dingen er vijf. WD'er Jan Ma- der n voelt wel iets voor zo'n zes de wethouder. Maar Van der Windt vindt dat er geen extra wethouder kan worden benoemd in een tijd van bezuinigingen. Een wethouder verdient in Vlaardingen honderdduizend gulden per jaar. Sinds de PvdA de deur naar CDA en VVD heeft geopend hebben de partijen pas één keer om de tafel gezeten. Dat was don derdagavond, vóór de drie PvdA- wethouders hun benoeming voorlopig aanvaardden. De PvdA wilde gisteravond weer praten, maar dat ging niet door. De VVD heeft geen haast meer. „Er is een voorlopig college van drie wethouders, de druk is van de ketel", vindt Jan Madem. „Wij hebben geen haast meer, we kunnen wat meer tijd nemen voor overleg over het program ma. Die raadsvergadering van vrijdag moet maar worden ver schoven". De PvdA wil de gemeenteraad echter wel vrijdag een beleid sprogramma voorleggen, dat steunt op een meerderheid. Het uitgangspunt voor de PvdA is het programma, dat met D66 en klein links werd geschreven. „Wij nemen dat programma en die partijen mee naar de onder handelingstafel", aldus Van der Windt. Dat zal de gesprekken niet gemakkelijker maken. „Wat mij betreft mogen alle partijen aan tafel zitten", 2egt Madem, „maar wij gaan niet zonder meer in op alle aanvullingen van klein links op het Pvd A-programma". de gemeente Maassluis, die zeer te spreken is over de reali sering van het complex. De woningen passen uitstekend in het stadsbeeld van Maassluis. Gekozen is voor een bouwstijl uit de vorige eeuw, die aansluit bij die van de woningen in de direc te omgeving. Aan de Hoogstraat, waar nu wordt gebouwd, stond vroeger een kerkje. Na de sloop duurde het geruime tijd voordat de plannen voor woningbouw definitief konden worden gerea liseerd. Geen bouwer durfde het aan om tegen het dijkje wonin gen neer te zetten. De constructie zou te veel technische problemen met zich mee brengen en aan ne mer na aannemer haakte af. Bouwer Henk van der Waal uit Vlaardingen wilde het karwei echter wel klaren. „Er is heel wat voor komen kijken om de plan nen uitgevoerd te krijgen", blikt Cor de Jonge terug naar die pe riode. „Technisch een zeer moei lijk karwei, maar Van der Waal is eruit gekomen. Van der Waal wilde iets doen voor de gemeente Maassluis. Ik weet bijvoorbeeld zeker dat hij er bijna geen cent wijzer van wordt, maar hij be schouwde het als een erezaak: om die woningen daar te bouwen". De twee- en eenkamerapparte- menten zijn een aanwinst voor het toch al fraaie, historische cen trum van Maassluis. „Voor men sen, die in het centrum willen wonen, is het een uitgelezen mo gelijkheid. Daarom is denk ik ook de belangstelling zo groot Parkeerproblemen heb je nooit meer en dat is voor veel mensen toch een voordeel", aldus Cor de Jonge. Vlaardingen Uit de bestuurs kamer van voetbalvereniging DVO'32 is een geldkistje gestolen, waar zo'n driehonderd gulden aan toto- en lottogelden in zat In de kantine werden een paar deu ren opengebroken. De breek- schade bedroeg ongeveer dui zendgulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1