vuiRDiGs mam Jubileumactie loopt veel vertraging op i Steun voor startende ondernemer Steendij kpolder in onzekerheid Visserijinuseuin: 'Afblazen? Geen sprake van Zuid zoekt kopers van huizen op G i PatentRekening SCHIHUMSM C8UUNT NlfflWI WIIfflWEG COURftNI DOOR OPHEFFING VAN RIJNMOND: Anne Lucardie opent wieiercentrum Jongen steelt i portefeuilles AH lonkt naar nieuwbouw bij Arie Bitter Inbraak in school Generator gestolen Dertien kamer-kandidaten uit regio Waterweg Achteras bus breekt >Vr EN 2x PER JAAR RENTE verenigde spaarbank Raspaardjes PvdA hele dag in de 'belangrijkste regio' Portefeuilles verdeeld □MïïRWEfi WOENSDAG 7 MEI 1986 ^Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 SC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. g.Vlaardingen De stichting [^Jubileumgeschenk Visserij- Sjmuseum heeft zich lelijk fevergist .Binnen twee maanden gemoeten wij een kwart miljoen Erbinnen hebben", zei directeur tik Joop van Dorp op 5 maart, toen *j£een actie werd gestart om een half miljoen gulden in te zame- y£len voor uitbreiding van het vJmuseum, Dat doel is niet be reikt „Het was ook naïef om te veron derstellen dat dat kon", zegt Van TDorp achteraf. Op 14 juli 1987 be staat het Visserijmuseum vijfen twintig jaar. Een mooie gelegen- heïd om namens de bevolking een geschenk aan te bieden, 1 dacht een aantal mensen. Dat ge- schenk zou uitbreiding van het museum zijn. Onder een over- kapping van de binnenplaats moest een tentoonstelling t worden ingericht over de beroe- pen aan de wal, die met de zeevis- i serij te maken hebben. Een ma- quêtte van de Vlaardingse haven in 1870, een bloeiperiode voor de visserij, zou het pronkstuk worden op die expositie. De kos- ten werden geraamd op een half miljoen gulden. Particulieren, fondsen en sponsors moesten dat geld bijeen brengen. Als de helft van het geld niet bin nen twee maanden binnen is, dan wordt de actie afgeblazen, voor spelde de stichting Jubileumge schenk optimistisch. „Dat was een misrekening", erkent Van Dorp nu. „De stichting heeft ver frissend positieve reacties gehad. Maar de meeste instanties wufen erovernadenken of nog eens met uns praten over de plannen. Twee maanden is gewoon te kort. Dat was te voorspellen". De stich ting is over de reacties niet onte vreden. „Wij moeten ook niet heetgebakerd doen. Van afblazen is geen sprake", zegt Van Dorp. Collecte De opbrengst van de actie met collectehussen op de toonbanken van honderd winkels lijkt tegen te vallen. Op die bussen stond hei motto van de actie: Breng een vak onder de dak. „Het geld is nog niet geteld, maar van winke liers hebben wij begrepen, dat de respons mager was", zegt Van Dorp. Hij heeft daar een verkla ring voor. „Wij hadden bij die bussen wat vouwbladen moeten leggen, waarop het doel van de actie duidelijk werd gemaakt Nu moesten de mensen aan de win kelier vragenwaar die bus voor diende. Dat kan natuurlijk niet". Enige vertraging vindt Van Dorp niet zo erg. „Het jubileum is op 14 juli, maar het hele volgende jaar is natuurlijk jubileumjaar. Wij zouden bijvoorbeeld om te begin nen de nieuwbouw kunnen neer zetten en pas later aan de inrich ting denken. Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft ook een pre tentieuze expositie gehad in ruimten waar het betonijzer nog uit de vloer stak. Dus dan bevin den wij ons in goed gezelschap. Je kunt je ook voorstellen, dat op 14 juli volgend jaar het geld wordt overhandigd, dat is ook beeld schoon". Van Dorp heeft ook positieve be richten. ,.De reacties van particu lieren overtreffen onze stoutse verwachtingen. Wij blijken een paar heel goede vrienden te heb ben". En dan is er nog de verlo ting van twee poppen in Ame- muidense klederdracht, gemaakt door de Vlaardingse Elizabeth Veldheer-Bom. „Die loopt ook boven verwachting goed", zegt museumdirecteur Van Dorp. De opbrengst van die verloting komt ook ten goede aan het jubileum geschenk. Anton Wustrow en Anne Lucardie pompen de band van een fiets op. De opening van het wieiercentrum is daarmee een feit. Maassluis Toepasselijker kon het eigenlijk niet De kersverse wethouder Anton Wustrow (PvdA) kwam op de fiets naar 't Hoofd, om .het nieuwe wieiercentrum van Anne Lucardie te ope- nen. Wustrow kon gelijk zijn eerste bestelling plaat sen. want de wethouder liet zijn racefiets onbeheerd achter: een slot ontbrak. Anne Lucardie (21) heeft bij het opzetten van zijn bedrijfje steun gehad van de gemeente ■Maassluis. Uit het fonds werk- gelegenheid kreeg hij een ren teloze lening van 15.000 gul den. Het was voor het eerst dat gelden uit het fonds van 350,000 gulden voor een star tende ondernemer werden ge bruikt. Weliswaar is ook de ha vennota uit de pot betaald, maar daadwerkelijke steun aan een startende ondernemer was nog niet gegeven. „Dat een jonge ondernemer een beroep op het fonds doet geeft er nog "een extra dimensie aan. De eerste stap in de goede richting - is nu gezet, aldus de nieuwe VlaardingenEen 12-jarige jon gen uit Vlaardingen is op verden- king van diefstal van portefeuil- - les aangehouden door de afdeling Jeugdzaken van de politie. De jongen gaf vrijdagmiddag bij een bedrijf aan de Energieweg zijn vi sitekaartje af. Hij vroeg of hij r naar de wc mocht, kwam even later uit een heel andere richting terug en verliet het pand. Een i werknemer miste een portefeuil le met rij- en kentekenbewijs en girobetaalkaarten. wethouder- voor onder meer personele aangelegenheden", Anton Wustrow is eigenlijk wars van officiële plichtplegingen. Re cepties, feestjes, openingen; hij doet het met gepaste tegenzin. Voor een nieuw startende onder nemer maakte de socialist echter- met alle plezier een uitzondering. „Ik hoop clat er na Anne nog veei meer mensen een beroep doen op het fonds en dat dus nog de nodi ge andere openingen zullen vol gen". Feestelijk Het was een feestelijk gebeuren op 't Hoofd. De Dixie Snails zorg den voor de muzikale omlijsting .en veel buurtgenoten kwamen vast een kijkje nemen in de win kel van Anne Lucardie. WD- raadslid Leen de Zeeuw kocht di rect een nieuwe band voor zijn fiets en de jonge Maassluizer kon ook nog andere bestellingen no teren. Veel belangstelling ook van gemeentewege, want Cor de Jonge (chef stadsontwikkeling), Frank Vork (hoofd afdeling fi nancien), Ab Zwaard (culturele zaken) en Piet van Vliet (algeme- nè zaken) kwamen de nieuwbak ken ondernemer feliciteren. „Ik heb er ontzettend veel zin in", orakelde Anne Lucardie tevre den, „Ik ben een tijdje werkloos geweest en wilde gewoon weer aan de slag. Ik heb altijd al een ei gen bedrijfje willen hebben en toen ik deze mogelijkheid kreeg was dat ideaal. Ik heb veei steun gehad, want er komt heel wat voor kijken om een eigen bedrijf je op te zetten". Anne Lucardie zit op een cen traal punt in één van de oudste wijken van Maassluis: „In de zo mer gaan veel fietsers met de veerpont. Als ze uit Brielle ko men met bijvoorbeeld een lekke band, dan ben ik het eerste aan looppunt". Anne Lucardie starl ook een ophaal- en afleverdierot „Bij mensen uit de westwijk die het te ver vinden naar 't Hoofc haal en breng ik de fiets. Een ser vice die ik hoop vol te blijven F»r»tirlpn" PvdA-voorziiter Max van den Berg: „Zcrg over kerncentrales een uit schuifoperatie om na 21 mei gewoon door te kunnen gaan". Schiedam Albert Heijn heeft belangstelling voor nieuwbouw op het voormalige terrein van distilleerderij Arie Bitter, gelegen tussen de Hagasüraat en de Wü- lemskade. Voor deze locatie is een bouwplan ingediend door projectontwikkelaar Wilma. Dit plan ligt inmiddels in Den Haag, maar de gemeente Schiedam heeft nog niet gehoord wat men er op het ministerie van vindt. Het gaat om een gecombineerd plan voor (koop-)woningen en winkels. Ook op het aangrenzen de terrein, waar vroeger de verf- fabriek Veveo stond, is een plan gemaakt door een ander bedrijf, MuwL Beide bouwreuzen zijn al jaren aan het tobben met de grond, die in ernstige mate ver ontreinigd is. Dat is één van de redenen, waarom een gezamen lijk plan voor 162 huizen op die plaats nooit doorging. Albert Heijn heeft al jaren een fi liaal aan de Groenelaan, maar dat bezorgt hier veel overlast, we gens laden en lossen en opslag van goederen. De bewonersvere- niging Schiedam-Zuid schreef er herhaaldelijk over in haar wijk krant, uiteindelijk met enig re sultaat maar een verhuizing van AH richting Arie Bitter zou alle verkeersperikelen aan de Groenelaan oplossen. De vraag is overigens, wat andere winkeliers in de winkelstraat van de Gorzen vinden van een verhuizing van AH. Voor sommigen komt de concurrentie dichterbij, voor an deren zal het een opluchting zijn. Schiedam -Bij een inbraak in de Jan Ligthartschool op het Frans Halsplein zijn een copieer- apparaat en bijbehorend papier gestolen. Tevens werden een te lefoontoestel en enkele koffie- en theepotten meegenomen. De waarde van de gestolen goe deren bedraagt ongeveer driedui zend gulden. Schiedam Van een zogenaam de actiewagen van rijkswater staat is op rijksweg 20 een genera tor ter waarde van duizend gul den gestolen. Een actiewageh wordt gebruikt om het verkeer via lichtsignalen attent te maken op werkzaamheden die op of langs de rijksweg uitgevoerd worden. Maassluis De commissie bodemonderzoek Steendijk- polder in Maassluis heeft tij dens een werkbezoek van een PvdA-delegatie ernstige kritiek geuit op de manier, waarop een eindrapport over de bodemverontreini ging in de wijk is afgedaan. In dit rapport stonden de on derzoeksresultaten. De com missi e wijt het aan de ophef fing van het openbare lichaam Rijnmond, dat er nog te weinig Statenlid De Jonge heeft toegesegd het pro bleem te bespreken met gede puteerde Hekkelman. De opheffing van Rijnmond is dus ook in ae gif wijk al merk baar. Bij de provincie is door de overgang een achterstand ont staan in het verwerken van de onderzoeksresultaten van drie maanden en vermoedelijk loopt de vertraging op tot zeven maan den: „Een slechte zaak", aldus Harm Woudstra. „De bewoners blijven zo veel te lang in onzeker heid zitten en daar is niemand bij gebaat". Harm Woudstra benadrukte in het overleg nog eens dat de bewo ners van de wijk, met de zomer in aantocht, niet in onzekerheid Kunnen olijven. De voorzitter van de commissie benadrukte nog eens dat op regeringsniveau moet worden aangedrongen op een landelijke rijksgroepsrege ling voor de slachtoffers van de "bodemverontreiniging in Neder land. De commissie bodemonderzoek heeft de socialistische delegatie ook duidelijk gemaakt dat de me dische risico-analyses van Van Wijnen (GGD-Amsterdam) door de officiële instanties te positief worden uitgelegd. Harm Woudstra: „Hierdoor worden bepaalde onderzoeksre sultaten gebagatelliseerd. Van Wijnen wijst dat juist met klem af". Ook professor Van Gende- ren, die in opdracht van Rijn mond de risico-analyse van Van Wijnen nader heeft beoordeeld, heeft gewaarschuwd voor een al te positieve uitleg. De commissie bodemonderzoek denkt er verder serieus over na om in Maassluis een Milieu-over leg Maassluis in het leven te roe pen. De verschillende bewoners- groepen (Steendijkpolder, Verto en Noord Nieuweland Zuid) kun nen dan daarin participeren en in overleg treden met het gemeen tebestuur, Ook zullen vertegenwoordigers van het overleg zitting nemen in de binnenkort te vormen com missie miheu. In die commissie hebben zowel raadsleden als bur gers zitting. Schiedam/Vlaardingen/Maass luis Op het stemformulier voor de kamerverkiezingen op 21 mei komen dertien kandidaten voor, die afkomstig zijn uit het Waterweggebied. In de kieskring Dordrecht kunnen op vier Schie dammers, acht Vlaardingers en één Maassluisse stemmen wor den uitgebracht. Op de PvdA-lijst staan Hans van der Vlist en Wil lem Sloots uit Schiedam op res pectievelijk nummer 10 en 16 en John Ranshuijsen uit Vlaardin gen op nummer 21. De VVD heeft in Pol de Beer 2ijn Water weg-kandidaat; de Ylaardinger staat op nummer 10. De PSP heeft er drie: Arnold van Kalken uit Vlaardingen op 22, Truusje Achterberg uit Maassluis op 23 en Bart dc* Leede uil Schie dam op 25. HetSchiedamse CPN- raadslid Ulferd Bruseker is de elfde communist op de lijst, Ton- neke Verwaard uit Vlaardingen de twaalfde. Cor de Jonge, Vlaar- dings gemeenteraadslid, staat nummer 24 op de RPF-lijst. Bij de GPV staan twee Vlaardingers vlak na elkaar, Gert-Jan van Veelen op 26 en Willem van der Velden op 27. De Soctalisiiese Partij heeft Remt Poppe op 6 ge zet- bij de raadsverkiezingen in Vlaardingen. bleek de kunstenaar een Qm ke s temmen trekker. Schiedam Door ervaring wijzer geworden wil de be wonersvereniging Schie dam-Zuid scherp toezien op de verdere woningbouw, die aan de gang is op het voormalige terrein van de gemeentelijke technische bedrijven (GTB). De eerste fase van 95 wonin gen (omgevipg Haringvliet- straat) is reeds gerealiseerd. Hier zijn nogal wat klachten ontstaan, omdat blijkt dat de stookkosten veel hoger uitval len dan in een goed geïsoleer de woning normaal heet te zijn. Nu de tweede fase van 135 wo ningen tussen de Hoofdstraat en de Dwarsstraat aan de gang is, wil de vereniging er ais de lap pen bjj zijn om tussentijds een on afhankelijk deskundige in te schakelen. Die kan dan de stand van zaken opmaken. De gemeen te heeft hier al mee ingestemd. Maar dat geldt alleen voor de wo ningwetwoningen. „Jammer ge noeg kan dat met voor de dertig koopwoningen, die tegelijk wor den neergezet De gemeente is namelijk geen opdrachtgever van die woningen. Daarom zou den wij graag in contact komen met de kopers van die huizen". aldus Koos Osterholt, coördinator van de werkgroep stadsvernieu wing van de bewonersverenigïng Schiedam-Zuid. De vereniging wil, als de kopers zich gemeld hebben, hen uitnodi gen voor overleg en voorstellen doen om meer greep te krijgen op de bouw van hun woning. „Dat is dringend gewenst, omdat be staande ristcoregelingen niet toe reikend zijn", aldus Osterholt. „Maar al te vaak komt het voor dat koopwoningen enkele jaren na de oplevering al bouwkundige gebreken vertonen, dte dan niet meer verhaald kunnen worden op de bouwer". De vereniging streeft naar wo ningen, die minder onderhoud vergen en geen verborgen gebre ken vertonen. Zowel voor het ge meentelijk woningbeheer als voor de huurders wordt dat aan trekkelijk genoemd en voor de kopers dus ook, als die zich mel den aan de Zwartewaalsestraat 16, telefoon 4730503. Schiedam Een RET-bus heeft gistermiddag op de Oranjestraat voor ongeveer drie kwartier op onthoud gezorgd. De bus, lijn 54, kon door een gebroken achteras niet verder en moest worden weggesleept, De passagiers stap ten over in een andere bus. De Patent-rekening een vnje spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5V2% over uw volledige spaarsaldo Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit je spaargeld. INLICHTINGEN REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM, TB0TERSL00T 25. TEL 0104571911 Schiedam Vlaardingen- Maassluis De PvdA haalde gisteren de raspaard jes van stal om de Water weg-regio voor zich te win nen. Partijvoorzitter Max van den Berg vertelde 's avonds tijdens een groot socialistisch slotfeest in het Schiedainse Passagethe ater, waarom lijstduwer Wim Kok zo'n zware delegatie óp sleeptouw had genomen. „Dit is voor ons van oudsher de be langrijkste regio. Al die verha len over Brabant em Limburg als PvdA-wingewesten zijn schromelijk overdreven. Hier zitten de meeste potentiële kie zers''. De campagne in de drie Water weg-steden was dan ook vooral toegesneden op de aarzelaars; de mensen die. zoals Van den Berg het noemde, apathisch aan de zij lijn blijven staan en het vertrou wen in het politieke bedrijf volle dig hebben verloren „Nu is de tijd om de vele demonstraties en handtekeningen te verzilveren", hield hij de schamel gevulde zaal voor. Wim Kok koos voor een vergelijkbare benadering. Hij ha merde op de 'zoetgevooisde re- geerslijl' van het kabinet-Liti}- bers, dat 'een serene rust creëert rond de stelselherziening'. „Is dat rust als uitkeringen steeds verder achterblijven bij de lonen? Nee, wij zullen er na de verkiezingen dan ook een harde zaak van ma ken de koppeling te herstellen". Kok hekelde de ideologische re deneringen, die Lubbers c.s. aan hun snoeibeleid hebben verbon den. „Het kabinet spreekt over de verslavende werking van de ver zorgingsmaatschappij. „Het je redt jezelf maar van de VVD en het kerkezakje van het CDA. Dat willen we niet. Het wordt tijd dat er niet langer over de hoofden van de mensen heen wordt gere- ^geerd. Solidariteit moet terug in het beleid". Naast de gebruikelijke gespierde taal zorgden optredens van het 1 mei-orkest, Latin Connection en het Maassluisse koor Rode Mak kers voor wat verstrooiing. On der dat hoofdstuk viel ook het korte interview met Feyenoord- voetballer Simon Tahamata. Hij verklaarde rijn toekomstig stem gedrag met een aandoenlijk sim plisme: „Feyenoord speelt werk- voetbal en m'n vader en oom stemmen ook PvdA. Logisch hè". Bij Wilton-Fijenoord had Kok 's middags een blik in de tamelijk stille fabriekshallen geworpen. „Met ons in de regering zal de be drijvigheid hier toenemen". Ver schillende werknemers vertel den dat minister Van Aardenne vandaag op de werf op een mtn- der warm onthaal moetrekenen. De Kok-karavaan legde in Vlaardingen huis-aan-huisbe zoekjes af. Opvallend daarbij was dat de oudere kiezers in de be jaardentehuizen met overslaande stem zich de oude SDAP herin nerden. „Maar die Max van den Berg is maar een zacht es", ver woordde één van hen zijn scepsis jegens de PvdA. Diezelfde Van den Berg haalde 's avonds fel uit naar de plotselin ge zorg van het kabtncl over het fenomeen kerncentrales. „Ze maken nu even pas op de plaats. Net als destijds na de ramp bij Harrisburg, De zorg die Lubbers uitspreekt is slechts een uitschui foperatie om na 21 mei gewoon door te kunnen gaan. Typerend voor de dubbele tong waarmee dit kabinet al vier jaar spreekt". Vlaardingen Het voorlopige college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen heeft de portefeuilles verdeeld. De PvdA'ers IJsbrand van der Velden, Bas Goudriaan en Arij Maarleveld houden hun 'eigen' portefeuilles uit het vorige colle ge. Maarleveld neemt de taken van de afgetreden wethouder rar. Hoogendijk op zich; Goudriaan doet voorlopig het beleidsterrein van VVD'er Madern. Het voorlopige college blijft zitten tot de politieke partijen erin ge slaagd zijn overeenstemming te bereiken over een definitief col lege. Vlaardingen is daar rijkelijk laat mee, Andere gemeenteraden kozen op 29 april hun nieuwe wethouders. Zowel PvdA, CDA als VVD ver gaderen vanavond met de leden over de slepende onderhandelin gen, die tot de vorming van een nieuw college moeten leiden. De PvdA-iraetie heeft een concessie gedaan aan CDA en VVD en is bereid om een college met beide partijen te vormen. Vanavond moet blijken of de leden, die zo'n breed college steeds hebben afge wezen, de fractie volgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1