PvdA- achterban heft alle blokkades op Boelhuis Maasland levert museumpje zes mille op 'Directeur Peters liet EHBO-zaak bewust escaleren' GELDLENINGEN 7 Wij worden ongeloofwaardig9 Onderzoek gang van zaken UUARDINGS DAGBLAD SCHIfBAMSCHEGBIIRftHÏ Nlflit «ÏEB1IB COURANT VAN OER SNOEK Wesp naar Valkenburg Bieb tijdelijk in Zalmstraat Bovenwoning uitgebrand Kordate bewoner SP geeft PvdA veeg uit de pan mm Politieke avond in vrouwenhuis EN EEN KUMMENÖE RENTE verenigde spaarbank Onvrede in Schielandziekenhuis GGD speelt vreemde rol Trambestuurders krijgen bloemen iaiÊÊèê^ÊS^IkÉÊS Pannekoeken na fietstocht VRITDAG 9 MEI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. Schiedam Jeugdhonk Wesp organiseert voor 24 mei een dagje uit naar het Limburgse Valken burg. Jongeren van 15 tot 18 jaar kunnen zich voor deze trip aan melden tot aanstaande maandag. De kosten zijn 25 gulden per per soon. In het toeristenplaatsje staan onder meer een bezoek aan de gemeentegrot, delcartingbaan en de ruïne op het programma. Vanavond wordt in Wesp de film Escape from New York ver toond, De voorstelling in de grote zaal van De Blauwe Brug begint om 20 uur. Schiedam Het filiaal Zuid van de openbare bibliotheek Schie dam is de komende drie maan den gevestigd in twee lokalen van de leegstaande school in de Zalmstraat Dat houdt verband met de verbouwing aan de Lelie straat Het tijdelijk onderkomen is vanaf maandag geopend op de normale tijden. Schiedam Een fel uitslaande brand heeft vannacht een boven woning en een slaapetage in de Laurens Costerstraat in de as ge legd. De brand, die rond half drie ontstond, is vermoedelijk veroor zaakt door een defecte gaskachel die in de woonkamer stond. Schiedam Een bewoner van een pand aan de Polderwegheeft vannacht eigenhandig een inbre ker in de kraag gevat De man betrapte de dief, een 21-jarige Vlaardinger die het voorzien had op gereedschap, op\heterdaad in zijn schuur. Terwijl hij hem in be dwang hield, belde hij de politie. De dader bleek enkele bromfiets onderdelen, afkomstig uit een an dere schuur, in zijn bezit te heb ben: Vlaardingen De PvdA heeft nooit echt een links college ge wild. Die beschuldiging staat in een verklaring over de college- vorming, die de SP heeft ver spreid. Gesprekken van de PvdA, D66 en klein links met de SP liepen op niets uit, omdat die partijen vonden, dat de de socia listen onder aanvoering van Remi Poppe te hoge eisen stelden aan de linkse samenwerking. De SP veroordeelt de beslissing van de PvdA, om met CDA en WD de stad te gaan besturen. „De PvdA buigt wel heel ver naar rechts," schrijft het bestuur. „Het is een misselijke bedoening. PvdA-stemmers hebben een linkse stem gegeven voor een rechts bestuur." Zo hard als de SP uitpakt tegen de PvdA, zo ging ook de PvdA woendsagavond tekeer tegen de socialistiese partij. Oud-raadslid Willem Kwakkelstein weet het mislukken van de linkse samen werking volledig aan de SP. „Die partij heeft het laten afweten. Die is zijn verantwoordelijkheid uit de weggegaan." Maasland Het boelhuis in Maasland begint een traditie te worden. Het is nu voor de derde keer gehouden en de opbrengst stijgt nog steeds. De publieke belangstelling voor de ouderwetse veiling was gisteren groot, ondanks het ontbreken van publici teit vooraf in de regio. Dat had pr-man en CDA-raads- lid Harry Koenen niet nodig "^vonden. Honderden mensen snuffelden gisteren nieuwsgierig rond op de boedeidag In Maasland. Tot de 320 kavels behoorde een levende have van geiten en lammetjes, schapen en ko nijnen. Ook die vonden vlot hun weg naar een nieuwe baas. Het laagste bod tijdens de vei ling was één gulden voor een spiegeltje, met een smeedijze ren lijst. Het duurste stuk was een veewagen, die voor 2700 gulden naar de hoogste bieder ging. Veilingmeester Jan Kroes wist van geen ophou den. Bedroeg de netto-opbrengst vorig jaar rond de 4500 gulden, dit keer kan er ruim 6000 gulden opzij worden gelegd voor het goede doel. Want daar is het de Maas- landse afdeling van de Lions alle maal om begonnen. Dit jaar koos de serviceclub voor museumwin kel De Schilpen. De penning meester van deze stichting kan het bedrag binnenkort verwach ten. „We hebben er nog geen vastom lijnde plannen mee', aldus een meer dan tevreden stichtings voorzitter Leen de Nie, die zelf ook lid van Lions is. De Nie ver zekerde echter dat er straks een verantwoorde aanschaf voor het museum zal worden gedaan. De kavels waren vrijwel allemaal door particulieren ingebracht of geschonken. De verkoper en de nieuwe koper betaalden ieder tien procent van de verkoop sprijs, zodat er twintig procent voor 'het goede doel' beschikbaar was. Dat leverde na vier uur, on der het toeziend oog van notaris Gelderts, De Schilpen een bedrag op van 4000 gulden. Daar komt nog 2000 tot 2500 gulden bij aan opbrengsten van catalogi, toe gangsprijzen, drank en etenswa ren. Vlaardingen De PvdA- ledenvergadering heeft woensdagavond in het zaal tje van café' De Lijndraajer de blokkade voor een colle ge van PvdA, CDA en WD opgeheven. Die blokkade was opgeworpen op advies Vlaardingen In politiek geïn teresseerde vrouwen kunnen maandagavond 12 mei terecht op een thema-avond in het Vlaar- dings Vrouwenhuis. Zes vrouwe lijke politici van evenzovele par tijen besteden aandacht aan voor vrouwen belangrijke zaken in de verschillende programma's, zoals kinderopvang en herverdeling van betaalde en onbetaalde ar beid. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De afgevaardigden zijn Jopie Schumacher (CDA), Lenie van Hal teren (WD), Hennie Petray (PvdA), Riet Eggermont (PPR), Bertie Vugt (SP) en Atie den Hoedt (D66). Als gespreksleidster zal Hennie Goedknegt optreden. Het programma in de Fieter Ka- rel Drossaartstraat begint om kwart over acht en duurt tot on geveer half elf. VRIJ SPAREN •tmsm De Patent-rekening een vrije spaarwsmn met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5Ve% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je méér uit je spaargeld. van de fractie in de gemeen teraad en drie keer door de leden met bijna algemene stemmen bekrachtigd. De leden morden nauwelijks nu de onderhandelaars het groene licht vroegen, om wel met CDA en WD te gaan pra ten. „De kiezers zullen het mis schien niet begrijpen," gaf wet houder IJsbrand van der Vel den toe, maar daar bleef het bij. De ommezwaai op de le denvergadering van de PvdA was compleet. De leden stel den zelfs geen voorwaarden aan de samenwerking met CDA en VVD. Zij wilden de onderhandelaars niet voor de voeten lopen. De enige die openlijk zijn mond roerde was oud-raadslid Henk Krabben. Hij beschuldigde de on derhandelaars van gesjoemel. Die onderhandelaars wilden eerst een links meerderheidscoi- lege vormen. Toen dat niet lukte wilden zij over een college praten met 6f het CDA, óf de VVD en D66. Een college met CDA en VVD werd uitgesloten. „Eb nu wilt u daar het groene licht voor. Ik ben sprakeloos," zei een boze Krabben. Het oud-raadslid verbond ook meteen gevolgen aan zijn afkeu ring voor de koers van de fractie. „Ik had beloofd dat ik zaterdag op het Liesveld zou staan, achter een kraampje van de partij. Ik zal er niet zijn.' Krabben is er binnen de partij de enige uitgesproken voorstander van om in de oppositie te gaan. „Zon afspiegelingscollege zal de integriteit van onze partij veel schade doen. Wij hebben verlo ren, jongens," hield hij zijn partij genoten voor. „Dan moet je niet gaan sjoemelen om je machtsposi tie te behouden. De kiezer zal dat afstraffen." De kritiek bleef be perkt, maar Krabben was niet de enige die zijn bedenkingen had. „Wij worden ongeloofwaardig," zei een ander. /uist die kiezer werd erbij ge haald, om de koers van de fractie te verdedigen. Een ander college dan met CDA en VVD was niet mogelijk, hield IJsbrand'van der Velden de leden voor. „Wij moeten maar proberen ons bin nen dat college een sterke positie te verwerven." Voorzitter Rob Suurendonk zei, dat de kiezers er niet bij gediend waren als de PvdA in de opposi tie zou gaan. „Wij mogen onze kiezers niet in de kou laten staan." Die gedachte bleek bij meer leden te leven, „Wij moeten ons toontje meeblazen," zei oud raadslid Willem Kwakkelstem en George Wicard beweerde: „De mensen verwachten van ons, dat wij in het bestuur van de stad zit ten." De Pvd A-onderhandel aars zaten vanmorgen nog met CDA en VVD om de tafel „Een beleid sprogramma kon dat natuurlijk niet opleveren, want daarvoor was de tijd te kort," zei IJsbrand van der Velden. Om twee uur schoof de gemeenteraad al aan voor een extra vergadering over de eollegevorming. Schiedam De directie van het Schielandziekenhuis is nog niet uit het onderzoek naar de gang van zaken op de afdeling EHBO; Volgens de vijf verpleegsters staat de afdeling onder een soort curatele. Bepaalde handelingen als het draaien van ECG's (elec tro-cardiograms) en het aanbren gen van gipsverbanden worden vaak niet door EHBO-personeel verricht „Daar komen speciaal mensen voor van de functieafde lingen. Met name het 'gipsen' door het waarnemend hoofd gaf in het verleden aanleiding tot klachten." Directeur Terpstra zegt dat er goed gewerkt wordt en dat er geen rare dingen gebeuren. Een ambulancebroeder reageert daar heel laconiek op: „Als we met een spoedgeval komen, is het waar nemend hoofd meestal effe ptsse, Wiï zien die bolle nooit". DOOR GUS KONINGS Schiedam De algemeen directeur van het Schieland- Woll's: 'Als dat zo is...' SchiedamVier van de vijf ver pleegsters, om wie de EHBO-af- faire in het Schielandziekenhuis draait, zijn nog altijd overspan nen. Zij worden soms door een GGD-arts hersteld verklaard, zonder onderzocht te zijn, of krij gen de mantel uitgeveegd van een controlerend arts, die vindt dat ze maar ontslag moeten ne men. Zelfs het hoofd afdeling bedrijfs geneeskunde van de GGD in Vlaardingen, F.J. Veenland, heeft zich in het arbeidsconflict gemengd. Hij riep verschillende verpleegsters bij zich voor een medische controle, maar In plaats van een onderzoek gaf hij de da mes een uitbrander. Eén van hen gaf hij binnen een minuut te ver staan dat zij maar moest gaan sol liciteren naar een andere baan en hij verklaarde haar hersteld. Zoals reeds eerder gemeld, heeft "controlerend arts De Smalen de verpleegsters weer hersteld ver klaard zonder ze zelfs maar ge zien te hebben. Volgens hun huisartsen zijn de verpleegsters nog steeds overspannen. GGD-directeur E.H.E. Wolfs vindt het een onbegrijpelijke zaak dat zulke dingen op zijn dienst gebeurd zijn. „Ais dat zo is", zegt Wolfs, „zal de betreffen de arts door een ambtenaren rechter zeker terechtgewezen worden". Veenland zou daar niet bang voor zijn. „Ga maar in beroep, dan zul je het een keertje winnen. Daarna moetje toch weer op con trole komen en dan meld ik je ge woon weer beter", gaf hij één van de verpleegsters te verstaan. ziekenhuis, ir KG.W. Pe ters, heeft de EHBO-affaire bewust laten escaleren tot een verbeten personeels- conflict Tot die conclusie komen twee informanten, die direct bij de zaak zijn be trokken. De kwestie liep begin dit jaar hoog op, toen vijf verpleegsters van de EHBO zich ziek meld den uit onvrede met de benoe ming van een in hun ogen onbekwaam nieuw hoofd. De vijf verpleegsters werden de gebeten hond. Zij zouden zich oncollegiaal hebben opge steld en ieder overleg met de ziekenhuisleiding hebben ge weigerd. Naar nu bekend is geworden, heeft algemeen directeur Peters zelf voor de harde aanpak geko zen. „Er moet een schrikeffect komen voor het overige perso neel en juridisch zien we later wel waar het schip strandt", hield Peters zijn staf voor, aldus de twee bronnen, die liever ano niem blijven. Peters zou die an dersdenkenden definitief buiten spel hebben gezet, waaronder stafmedewerkers, collega-direc tieleden en later zelfs de advocaat van het ziekenhuis, mr R.A. Fe lix. Al hun voorstellen om de zaak in der minne te schikken verdwe nen zo in de prullenmand en daarbij de carrière van de vijf verontruste EHBO-verpleeg- sters. Directeur H.F.P. Terpstra kreeg, aldus de bronnen, op dracht om de Peters-procedure uit te voeren. Hetgeen schorsing betekende voor de vijf verpleeg sters, gevolgd door onvrijwillig ontslag. Om de schorsing juridisch waar te maken moest Terpstra alles aangrijpen, waarop de verpleeg sters eventueel 'te pakken zou den zijn. Vooral de artikelen in onze krant waren hem in het verkeerde keelgat geschoten en Directeur Terpstra hij zette alles op alles om de bron van de publicaties te achterhalen en met ontslag te straffen. De ei genlijke oorzaak van het conflict raakte daardoor geheel op de achtergrond. Fouten Omdat zij een schorsing onte recht vonden, sleepten de vijf verpleegsters de zaak voor het ambtenarengerecht Op de zitting bleek dat de directie juridische steken had laten vallen. Mr Felix had de grootste moeite met het reehtbreïen van fouten in de Pe ters-procedure. Zo werd de schorsing onmiddellijk ongedaan gemaakt en het voornemen tot onvoorwaardelijk ontslag inge trokken. Als compromis plaatste de directie de vijf verpleegsters over naar verschillende afdelin gen van het ziekenhuis. De sug gestie van, onder andere, stafme dewerkers om alleen het ge wraakte hoofd over te plaatsen, waren al eerder door de directie van de hand gewezen. De vijf verpleegsters zijn inmid dels tegen deze overplaatsing in beroep gegaan. De zaak komt versneld voor, waarschijnlijk al in juni. Het is nog onduidelijk wat er gebeurt, wanneer zij in het ge lijk worden gesteld. Directeur Terpstra acht het onmogelijk dat zij weer teruggeplaatst worden naar hun oude afdeling. Schrikeffect Het door directeur Peters beoog de schrikeffect heeft zijn uitwer king niet gemist De vijf worden door een deel van het personeel als een soort dissidenten gezien, die de goede naam van het Schie landziekenhuis bezoedeld heb ben. Zelfs het bestuur gaat hier van uit. Bestuurslid mr A. Calje zegt het jammer te vinden dat de dames geprobeerd hebben het hele ziekenhuis naar hun hand te zetten: „Zij hebben iedere vorm van overleg van de hand gewe zen en dat is in een organisatie als de onze een onmogelijke zaak". Maar volgens de bronnen is in feite algemeen directeur Peters de architect van het hele gebeu ren. Hijzelf wenst buiten schot te blijven en weigert pertinent com mentaar te leveren. In de top van het ziekenhuis be gint het onderhand te rommelen. Stafmedewerkers kiezen partij voor de vijf ex-EHBO-verpleeg- sters en binnen het bestuur twij felt men aan de kwaliteiten van de algemeen directeur. Bh zijn aanstelling heeft Peters volledig carte-blanche geëist en gekregen, ook tegenover zijn collega-direc tieleden. Deze directie moet nu alle gemaakte fouten verdoeze len en één front maken ter be scherming van de Peters-proce dure. Niet alleen het vijftal verpleeg sters, maar het hele ziekenhuis lijkt slachtoffer te worden van een blindelings vertrouwen, dat het Schieland-bestuur ooit had in haar algemeen directeur, opvol ger van dr ir Frits Sonneveld, Een stafmedewerker verwijt de directie gebrek aan inzicht in menselijke verhoudingen. Men ziet de 'goede naam' van het zie kenhuis op het spel gezet. Enkeletrambestuurdersvanlrjnl werden woensdagavond bij de eindhalte aan de Scheepvaartweg door leden van de Padden werkgroep verrast met een bos bloemen. Zij kregen dit presentje vanwege hun medewerking bij het overzetten van de padden, die elk voorjaar na de winterslaap de trambaan oversteken. Vlaardingen/Schiedam De fietsers die morgen bij molen Aeolus aan de Kor- tedijk in Vlaardingen ver trekken voorde 13e lande lijke fietsdag van de ANWB krijgen bij terug keer een pannekoek ge serveerd door mevrouw Boekesteijn, de vrouw van molenaar Niek. De bakkers die hun meel van de molen betrekken, de len gratis bruine bolletjes uit. Verhongeren zullen de deel nemers aan de tietsdag dus nieL De geisers kunnen bij de molen starten tussen ne gen en een uur. Routekaar tjes kosten vier gulden. De deelnemers worden geacht voor vijf uur terug te zijn. Schiedam doet niet zoveel aan de fietsdag, omdat over twee weken het moienfeest plaatsvindt. Toch kan men morgen in molen De Vrij heid terecht In De Noord zijn er films en een expositie van C. PJuljm, die heeft ge probeerd op een tekening van vier meter een deel van de oude Schie te reconstrue ren. De fietstocht start in Schie dam bij de ANWB aan de 's- Gravelandseweg:men wordt door de boerenkapel van Sint Radboud uitgeblazen De tocht gaat richting Vlaar dingen, maar voert eerst langs de Geraniummarkt op het Hemaplein en het Gra vin Aleidafeest in het Julia- nanark hypotheken, verzekeringen, etc. Telefoon: 4357355

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1