55055 VV D-kritiek op Scheeres V Astma, je zult't maar hebben... VLAARDINGS BAER1A0 SEHIBAKGHt EflDRANÏ iff OWE WATERWEE COMMIT Kraken, als Trechter niet wordt heropend Voetbal ergert mensen met tuin Pont trekt slechts handjevol mensen Jeugdbende aangehouden Europa TV op kabel Getuigen gezocht Afscheid van mr.Hoogendijk Adviseur' benadeelde bedrijf voor 90.000gulden Gladde weg Bejaarde beroofd Boekje met fietstochten f^gggjgj Leerlingen praten met politici Psychiatrie: in '89 start met bouwplan Torenvalkjes in Sterrebos Astma Fonds Giro WOENSDAG 14 MEI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. Pont in zaai Triangel: „Wij han gen niet de moderne dorpspas toor uit." Vlaardingen Schiedammer Jaap de Jong had gisteravond in zaal Triangel een nieuwtje voor FNV-voorzitter Hans Pont Een vervelend nieuwtje. De Schie- damse afdeling van de bond doet niet meer mee aan de campagne: .Kiezen voor nieuwe kansen. Dat was een teleurstelling voor Pont Dat had hij niet verwacht toen hij naar zaal Triangel in Vlaardin gen kwam. Kiezen voor nieuwe kansen, zo heet de vergelijking van verkie zingsprogramma's van politieke partijen, die de FNV heeft ge maakt. Met dte programvergelij king trekt de bond door het land. Een campagne waar tegenstan ders van zeggen, dat de FNV zich bezondigd aan een stemadvies, „Maar wij hangen niet de moder ne dorpspastoor uit", zei Pont. Schiedam doet in ieder geval niet meer mee, vertelde Jaap de Jong, Zijn afdeling had eerst begrepen, dat de FNV zou pleiten voor het optrekken van de uitkeringen naar 75 procent van het laatstver diende loon. Later begreep De Jong, dat dat toch niet zo was. „Wij hebben brieven geschreven aan de federatieraad, maar wij hebben daar nooit taal of teken op vernomen", zei een beledigde De Jong. „Dat kan toch niet" Pont trok onmiddellijk het boe tekleed aan, „Ik begrijp dat u erg teleurgesteld bent in ons gedrag, ik begrijp dat er misverstanden zijn gerezen. Maar ik vind het jammer om te horen'dat u niet meer met ons meedoet" Hij gaf -overigens toe, dat de FNV de uit keringen pas in 1990 wil terug brengen naar 75 procent. Het spreekgestoelte van de FNV- voorzitter stond voor een span doek: 'De FNV "zorgt voor 'n goeie stemming'. Familiair was het gehoor wel „Hans, moet je nou eens luisteren..." zo werden de vragen ingeleid. Maar geen van de vragenstellers was in een goeie stemming was. Er werd ge klaagd over de werkloosheid, de uitkeringen, over het kabinetsbe leid. De stemming onder de Vlaar- dingse FNV'ers was ook niet al te best Zij hadden verwacht, met de voorzitter een volle zaal te trek ken. Maar er kwamen slechts en kele tientallen mensen. De afde ling begreep er niets van. „Wij hebben er alles aan gedaan om de zaal vol te krijgen." Schiedam Met de aanhouding van 23 jongeren uit Nieuwland denkt de Schiedam se politie een dertigtal, vorig jaar gepleegde, misdrijven te hebben opgelost. De jongeren, in leeftijd variërend van veertien tot en met 21 jaar, worden diverse strafbare feiten ten laste gelegd zoals inbraak, diefstal, heling, openlijke geweld pleging, mishandeling en vernie ling, In totaal zouden ze, onder meer door het bekladden van gebou wen, voor ongeveer een ton aan schade hebben aangericht en voor 5.500," aan geld en goede ren hebben gestolen. Maassluis Europa TV is vanaf vanmiddag op het Maassluise ka belnet te ontvangen. De Britse zender Channel Four is van de kabel ert het steeds populairder worden Europa TV heeft de plaats ingenomen. De kabelontvangers kunnen vanavond via Europa TV de voetbalwedstrijd West-Duits- land-Nederland rechtstreeks vol gen. De uitzending, die om 20.10 uur'begint wordt van commen taar voorzien door Evert ten Na pel. Schiedam De politie van Schiedam zoekt ooggetuigen van een ongeval op de BK- laan, waarbij een motorfiets een een auto betrokken waren De motorrijder reed vorige week woensdagavond om elf uur ter hoogte van het Schïe- landziekenhms, toen de gepar keerd staande auto, vermoede lijk een lichtbruine Opel, plot seling de rijbaan opreed De motorrijder botste tegen de zijkant van de wagen en liep hierbij een gebroken scheen been op. Vlaardingen Alsof zij het afge sproken hadden. Eerst kwam de wethouder Lub Hafkamp zijn scheidende collega mr. Mariëtte Hoogendijk-van Holst Pellekaan verrassen met een fles Schiedam- se likeur. En vervolgens droegen burgemeester Hans van Es en wethouder Lïesbeth Snoeck een prachtig glas aan. Na ruim twee jaar wethouder schap nam Vlaardingen gister middag afscheid van Mariëtte Hoogendïjk. Bestuurders, ambte naren en vooral WD-eollega's kwamen en masse naar de oude hal van het stadhuis, om de schei dende liberaal de hand te druk ken. Want mr. Hoogendijk was niet aleen wethouder, zij zat ook twaalf jaar in de raad, waarvan een aantal jaren als fractievoor- Burge- meester Fred van Lier sprak lo vende woorden en overhandigde haar namens de gemeente een schilderij van de Vlaardingse kunstenaar Dick Kats. De Schiedamse wethouder Lub Hafkamp nam een lies likeur mee voor zijn scheidende Vlaardingse collega. Van een Schiedamse brouwer, natuurlijk. Van Baaien failliet: personeel op straat DOOR CHRIS WOEP.TS Maassluis Het beurtvaart en overslagbe drijf J. van Baaien uit Maassluis is failliet. Het bedrijf verkeerde al enige tijd in finan ciële moeilijkheden. De bank staakte on langs de kredietverlening en vroeg het fail lissement aan. Op 6 mei viel het doek voor het familiebedrijf. Voor de zes werknemers is inmiddels ontslag aangevraagd. Curator mr.C.P.A. Nuyten weet nog niet of het bedrijf in een an dere vorm kan worden voortge zet: „Daar is nog helemaal geen zicht op. Alle activiteiten zijn in middels gestaakt. De bank wilde geen boedelkrediet verstrekken en dan valt er niets meer aan te doen. Ik heb nog geen inzicht in alle problemen. Die moeten nog worden besproken en ook dan pas wordt misschien duidelijk of het bedrijf in welke vorm dan ook kan worden voortgezet." De curator, belast met de afwer king van het faillissement, heeft inmiddels al wel contact gehad met een eventuele koper die het bedrijf over wil nemen. „Over die contacten kan ik nog maar weinig meedelen. De besprekin- 'gen daarover moeten eigenlijk nog van start gaan. Ik hoop bin nen enkele weken nog wat ande re telefoongesprekken te hebben met mensen die eveneens inte resse hebben." Gedupeerd Enkele weken geleden werd door de Maassluise politie een 43- jarige man aangehouden die in middels heeft bekend een zestal bedrijven in de stad te hebben op gelicht De firma Van Baaien be hoorde ook tot de gedupeerde on dernemingen. Mr. Nuyten heeft slechts zijdelings van de affaire gehoord: „Ik moet er nog met Van Baaien over praten en ik Schiedam Enkele honderden rotte appels hebben gistermiddag voor enig oponthoud gezorgd op rijksweg 20. De appels lagen in de aanhanger van een personenau to. De combinatie raakte in een slip en begon, te scharen, waarna het belegen fruit tegen het weg dek kwakten. Hierdoor werd de weg spiegelglad en moesten brandweer en rijkswaterstaat er aan te pas komen om de zaak weer schoon te spuiten. Schiedam Een zestigjarige man uit Schiedam is vannacht op de Ouddorpsestraat beroofd van tweeduizend gulden. De man verklaarde aan de politie te zijn beetgepakt aan zijn kleren door twee knapen, waarna deze er met het geld vandoor gingen. Waterweg Wie er met mooi weer op de fiets op uit wil trek ken maar niet weet waar naar toe, wordt nu op zijn wenken be diend. De Eerste Nederlandse Fietsersbond heeft een boekje uitgebracht met daarin een aan tal mooie fietsroutes door het Wa terweg-gebied. Het boekje is verkrijgbaar bij de VVV-kantoren. weet dus ook nog niet ot die affai re van invloed is geweest op het uiteindelijke faillissement." Met het ter ziele gaan van het eens zo bloeiende familiebedrijf is ook de bedrijvigheid in de haven afgenomen. Het bedrijf, dat zes schepen in de vaart had, was één van de weinige bedrijven die de haven van Maassluis niet vaar wel hadden gezegd. De firma J. van Baaien is ook één van de oudste bedrijven in Maas sluis, Het bedrijf heeft ruim 200 jaar bestaan. Wim van Baaien, zoon van de eigenaar. „Het le venswerk van mijn familie is ka pot gemaakt. Jarenlang hebben we keihard gewerkt om het be drijf op een gezonde manier te la ten draaien. Mijn vader, grootva der, overgrootvader, allemaal hebben ze zich daarvoor inge spannen. Dat lukte uitstekend, het was gewoon een goed lopend bedrijf. Het is in en in triest dat het nu allemaal over is. Niet al leen voor ons, maar zeker ook voor de "werknemers. Er zaten al wat oudere mensen onder het personeel en die komen natuur lijk nooit meer aan de slag." Voorzichtig Wim van Baaien is voorzichtig in zijn uitlatingen. Op de vraag of de onlangs gearresteerde 'adviseur' mede debet is geweest aan de on dergang van het oer-Maassluise bedrijf klinkt het „Ik mag het ei- genljk niet zeggen, maar ik denk het wel. De schuldenlast liep op een gegeven moment zo hoog op dat er geen houden meer aan was. Alles is kapot gemaakt en dat achter onze rug om. Van 's ochtends zes tot 's avonds tien hebben we ervoor geknokt met deze trieste afloop als resultaat" De Maassluise politie heeft samen met de boekhouder van Van Baaien de jaarcijfers doorgeno men. Inspecteur J. van Leeuwen: „In de periode dat de 'adviseur' bij Van Baaien actief was is 90.000 gulden verdwenen. Daar is ook aangifte van gedaan." Wim van Baaien zelf schat dat het bedrijf voor nog een hoger bedrag is benadeeld: „Ik schat het op zo'n 200.000 gulden. Dat is de nekslag geweest voor ons." De gemeente Maassluis loopt door het faillissement ook de no dige inkomsten uit de haven mis. Wethouder Izaak van der Knaap: „Het is een verlies voor de activi teit in de haven dat Van Baaien nu failliet is. Dat scheelt de ge meente ook inkomsten. Je weet echter maar nooit of een ander de werkzaamheden van Van Baaien overneemt Het ging de laatste tijd erg goed met de onderneming en dan is het een trieste zaak dat het bedrijf aan malversaties ten ondergaat." De CD A-wethouder rekent er op dat de overslag van graan in de toekomst gewoon door kan blij ven gaan: „Aan overslag is op dit moment gewoon behoefte. De spullen van Van Baaien komen binnen enkele weken onder de hamer en dan zal wel blijken of de werkzaamheden weer wor den hervat" n': I Leerlingen van het KMBO (kort middelbaar beroepsonderwijs) in Maassluis verdiepten zich, zo vlak voor de verkiezingen, in de politiek. Politici van verschillende pluimage kwamen naar de les maatschappijleer om over actue le stand van zaken te praten. Docente Teddy Bosman had het bezoek van de politici vooraf met de leerlingen doorgenomen en de vertegenwoordigers van PvdA, CDA en VVD werden dan ook flink aan de tand gevoeld. Liesbeth Snoeck (VVD), wethou der voor ondermeer onderwijs zaken in Maassluis, kwam ook naar de school in de Jan Luy- kenstraat. Ook aan haar werden de nodige vragen gesteld met betrekking tot het onderwijs in de stad. Den Haag De eerste fase van de bouw van een algemeen psy chiatrisch ziekenhuis in het dis trict Nieuwe Waterweg Noord heeft een hoge plaats gekregen op de prioriteitenlijst van bouwi- nitiatieven in de gezondsheids- zorg. Die lijst zal de provincie stu ren naar staatssecretaris Van der Reijden. Die eerste fase omvat een capaci teit van 80 5 100 bedden en circa 24 plaatsen voor dagbehandeling. De investeringskosten worden geraamd op zestien miljoen gul den. De bouw zou in 1989 kunnen beginnen, Schiedam De bezoekers van de Trechter zijn van plan het ont moetingscentrum aan de Over- schiesestraat te kraken, als zij van B en W niet vóór 23 mei de verze kering hebben datchet centrum heropend wordt Ook beraden ze zich deze week over in dat geval verder te ondernemen acties. Het ontmoetingscentrum is geslo ten, sinds het voormalige bestuur van de Trechter enkele weken geleden besloot de stichting op te heffen. Onder leiding van advi seur John Zwart is inmiddels een werkgroep gevormd, die het be staan van de stichting voor werk- lozenopvang wil continueren en die het pand aan de Overschiese- straat zo snel mogelijk weer open wil krijgen. Schiedam 'Zeer bijzonder' noemt Wout van der Schalie de aanwezigheid van een nest toren valken in het Sterrebos. nabij het onderkomen van de plantsoe nendienst. Van der Schalie is voorzitter van de afdeling Water weg van de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV), een club die studie verricht naar de flora en fauna in de woonomgeving. De KNNV heeft in Schiedam enkele broed- hokken geplaatst, onder andere in Kethel voor kerkuilen. In het Sterrebos hebben twee torenval ken hun nestje gebouwd. Van der Schalie heeft met belangstelling geconstateerd, hoe het mannetje telkens uitvliegt om verse wor men op te duiken voor zijn gezin. Burgemeester had Van Aardenne niet mogen hekelen Schiedam Burgemeester Scheeres had bij de opening van Verolme Werkspoor Diesel on langs niet mogen zeggen, dat mi nister Van Aardenne de scheeps bouw in Schiedam om zeep helpt. „Want dat Es niet zo", foeterde VVD'er Stolk gisteravond in het Rijnmondhotel. Hier kwam de VVD hijeen voor de jaarvergade ring. Fractieleider Gerard Verhuls- donk probeerde de kwestie eerst wat vergoeilijkend af te doen, maar Stolk kwam er vinnig op terug: „U moet de burgemeester maar eens in de gemeenteraad duidelijk maken, dat zulke kri tiek ongeoorloofd is." Omdat onduidelijk bleef welke woorden Scheeres nu precies heeft gebruikt, toen hij het start sein gaf voor het bedrijf aan de Havenstraat, ging de VVD er niet verder op in. Verhulsdonk: „Van Aardenne is een modewoord ge worden. Alles wat links is kan er makkelijk op schelden, ook al heeft Scheeres het zo gezegd als Stolk nu naar veren brengt, nou, dan toch is hi; een goede burgemeester voor S< hieda*" Eerder op de avond h ad V- donk voor zijn achtei b*»' gezet hoe de onderl •- - over het nieuwe coll ^n W zijn verlopen. Ook aier nad hij hel voor Scheeres cpgenomen: „Geen drammerige socialist." Dat de Pvd A en de WD de coali tie blijven vormen, verklaarde Verhulsdonk uit de houding van zijn CD A-collega: „Rcsman hield te veel slagen om de arm. Maar ach, dat is Rosman eigen." En: „Het CDA heeft vier jaar lang zo goed oppositie bed re ven, dat die partij dat het best kan blijven doen." Slerk De fractieleider zei dik tevreden te zijn over het resultaat WD- wethouder Luub Hafkamp heeft een sterke portefeuille, met vrij wel de hele zachte sector (welzijn, volksgezondheid, cultuur) en ook personele zaken. „Hierin kunnen wij ons goed profileren", zei de VVD-aanvoerder. Bestuurslid Eiien Eggink wilde weter. wat Verhulsdonk met profileren be doelde, gezien de dreigende reor ganisatie (inkrimping?), waarop Verhulsdonk Hafkamp om schreef als een wethouder die de afgelopen vier iaar veel wildgroei gesaneerd heelt „als een wieden de en soms woedende tuinman". Dat zal nodig blijven, aldus Ver hulsdonk. Over de twee nieuwe PvdA-wet houders zei hij: „Hans van Kleef is nu de spijkerbroek ontgroeid. Hij was de grootste tegenstander van Cor van Tüborg als het om stadsvernieuwing ging. Zeer las tig. Ik denk wel dat hij hei kan. Of hij iets weet van onderwijs? Ik vroeg het hem, toen zei Hans: ja, ik kan lezen en schrijven. Nou, dat is toch al wat." En over Aad Wiegman, die onder andere fi nanciën gaat beheren: „Aad heelt een telmachine en als zodanig ge loof ik wel dat hij het op een njge kan zetten. Ais hij maandag zegt we hebben geen centen, nou, dan heeft het college tot zaterdag vrij," Dwarsfluit VVD-voorzitter Ben Jeene wen ste de overigens afwezige Haf kamp veel succes toe. „Het wordt geen quatre-mains meer met Van Til borg aan de politieke piano, maar misschien dwarsfluit. Als hij maar goed gestemd is." De VVD gaat 2ich beraden over propaganda in de toekomst Stolk pleitte voor een kettingbrief om leden te lokken („de VVD is zo'n besloten clubje"). Wil van Vliet, oud-directeur van de Bonds spaarbank, deed een oproep aan de leden om meer geld te storten, al was het maar aivast voor de verkiezingen van 1990 r Schiedam Het plein tussen de Lekstraat, Rijnstraat en Haven- dijk vormt een ideaal speelplaatsje voor de jeugd, maar er be landt wel eens een voetbal in de tuintjes. Enkele huurders van de Eendracht-flats aan de Lekstraat hebben al een paar keer ru zie gehad met de voetballende jongeren. Zij hebben nu boos aan de bei getrokken bij de bewonersvereni ging Sc hied am-Zuid. Hun klacht is dat de tuintjes vernield wor den. Het probleem is er alleen aan de zijde van de Lekstraat, want schuurtjes 'beschermen' de achtertuinen langs de Rijn straat en de Havendijk. De jongeren vinden het probleem sterk overdreven: „Die men sen willen wat te zeuren hebben. Zij houden helemaal niet van hun tuintje, moetje zien hoe die tuinen eruit zien! Van die heg is niks over, door al dat snoeien wat ze doen. Ze maken zelf de ga ten, waar onze bal doorheen vliegt" Daartoe zijn vorige week plan nen, compleet met een begroting, ingediend bij B en W. Deze plan nen komen er op neer dat de Trechter onder leiding van vrij willigers moet blijven voortbe staan naast de stichting Sjop, mo menteel de enige stichting voor de opvang van werklozen in Schiedam, die eveneens wordt gerund door vrijwilligers. John Zwart claimt dit bestaans recht omdat „Sjop duidelijk een andere doelgroep heeft dan de Trechter. Bij Sjop komen veelal jonge mensen zonder werk. De bezoekers van de Overschiese- straat zijn ouder, zo tussen de der tig en vijftig jaar". In totaal maakten ongeveer 250 werklo zen gebruik van het ontmoe tingscentrum. Zwart zegt niet de indruk te heb ben dat er daadwerkelijk tot ac ties hoeft te worden overgegaan. Dit baseert hij op gesprekken die inmiddels hebben plaatsgehad met burgemeester Reinier Schee res en met de fractieleiders van de PvdA/VVD-coalitie, Gé Brouwer en Gerard Verhuls donk. „Ze waren zeker niet nega tief over onze plannen", aldus Zwart Katinka heeft astma, wekenlang heeft ze er geen last van, maar dan ineens krijgt ze het te kwaad. Dan moet ze afhaken. Katinka en haar duizenden lotge noten hebben bijvoorbeeld last van rook, huisstof, gulirweerof van dat lieve huisdier... Door onderzoek, voorlichting en direkte hulp wit het Astma Fonds ervoor zorgen het lot van kleine mensen als Katinka en volwassenen te verlichten. Kollekteweek 12-18 mei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1