Flinke uitbreiding van aanbod 'Uit in Schiedam' Nico Haak als wiiidmachine' dp Molendagen NNPZ ongerust over drinkwater brand bovenop flat Pot teer valt om: ViAARDiNSS DAGBLAD SIIKIStiSei CBURAHÏ Ril 1MB IS EBBffllï - -2 Gorzenaren weigeren rioolbelasting Promotietocht met 250 boten Bestuurder schept fietster Christofférs lost startschot Fusie tussen - spaarbanken Schiedam en gaardingen Vernielingen JDOOS HANS GEURENS grhiedam Nico Haak mag dan weinig •met Schiedam te maken hebben en waar schijnlijk nog minder met molens, toch "prijkt r oe vertolker vanhet vaderlandse lied zaterdag als hoofdgerecht op het menu van de Schiedamse Molendagen. Vanaf twee uur slingert hij vanaf het bordes van het stadhuis, op de Grote Markt zijn Neder- landstalige repertoire de open lucht in. „Want", verkondigde burgemeester Scheeres, tevens voorzitter van de gelijknamige werkgroep, onlangs tij dens een boottochl ip de tweemast-klipper Prins Hen drik door de Schiedamse binnenhavens, „op een der gelijk evenement heb je gewoon een publiekstrekker nodig". De vraag of het molenfestijn werkelijk een 'windma- chine' behoeft zal zaterdag wel niet beantwoord wor den, netzomin als die of Nico Haak werkelijk zo'n zuïg- - kracht op het publiek uitoefent. Vorig jaar trok de pre mière van het puur Schiedamse evenement ruim vijf tigduizend bezoekers en dit jaar staat het aantrekkelij ke programma borg voor een minstens even grote of misschien zelfs wel grotere belangstelling, met of zon der Nico Haak. Op de rol staan namelijk talloze activiteiten, die stuk voor stuk een bezoek waard zijn en die voor het me rendeel te maken hebben met molens, gedistilleerd en oude ambachten. Zo verzorgt het heropgerichte An- thonisgilde om tien uur en om drie uur bij het Zakken dragershuisje een demonstratie van het lossen van een schip met graan. Voor één keer wordt de Vismarkt aan de Lange Ha ven in ere hersteld. Om twaalf uur meert het houten tweemastschip Wilhelmina af met tien soorten verse vis. Een visafsiager leidt de verkoop. Ook de distilleerderijen laten zich niet onbetuigd. Door een ieneverglaaqe te kopen bij de WV-stand bij mo len De Vrijheid kan het publiek tussen twaalf en vier uur een bezoek brengen aan Dirkzwager, Uto en De Kuyper. De tocht naar laatstgenoemde distUlerderij kan ook per boot gemaakt worden. Hiertoe stelt het zeekadetkorps Jacob van Heemskerck een veerdienst in. De sloepen varen elk half uur. Hasselt Duidelijker dan bij Nico Haak is de link tussen het eve nement en het optreden van De Stoopkes. Deze trou badours de naam staat voor Sociëteit Ter Onder steuning Onzer Plaatselijke Kroegen En Staminees komen uit Hasselt, de Belgische evenknie van Schie dam. Zeer toepasselijk brengen ze de Jeneversuite ten gehore. Op de Noordvest zijn gedurende de hele dag demon straties van oude molenambachten, liggen er in de Schie vlakbij de Oude Sluis oude traditionele schepen en zijn uiteraard de molens De Noord en De Vrijheid toegankelijk voor het publiek. De winkeliers hebben eveneens de gelegenheid aange grepen de krachten te bundelen. Met de kans opgeno men te worden in het Guiness Book of Records organi seren zij in het centrum de langste braderie ooit in Schiedam en misschien ook wel elders gehouden. Van J - half elf Lot half vjjf kan men terecht bij de honderden kraampjes, die opgesteld staan op de Parkweg, Noord- vest, Broersvest, Hoogstraat, Grote Markt, Spinhuis pad Dam en Vlaardingerstraat. I 's Avonds zijn de terrassen van restaurant De Noord- molen en café De Goudsbloem open. Op een drijvend podium zuilen hier enkele groepen optreden. Ook bij j het Zakkendragershuis is een terras met levende mu- ziek. I De Schiedamse Molendagen van dit jaar krijgen zon- dag een rustige afsluiting. Met name fotografen komen j aan hun trekken tijdens de vlootsehouw van nostalgi- sche schepen, het laatste optreden van de zakkendra- gers van het Anthonisgilde en een middagconcert van stadsbeiaardier Addie de Jong op het carillon van de Grote Kerk. Het Stedelijk en het Nationaal GedistiJ- leerd Museum zijn net als de kunstgaleriën aan de Lange Haven geopend. De molens staan dan in de tra- j ditionele zondagse ruststand. Schiedam Het theaterpro gramma 'Uit in Schiedam', dat wordt georganiseerd door de twee Schiedamse theaters en het Siedelijk Museum, is voor het volgend seizoen flink uitgebreid. Het boekje, dat eind deze maand voor het tweede achtereenvol gende jaar huis aan huis ver spreid zal worden, vermeldt voor het seizoen '86-'87 honderd voor stellingen, welke worden gehou den in theater De Teerstoof en in de grote en kleine zaal van het Passagetheater. Het afgelopen jaar waren er zeventig voorstel lingen. Het voortgezette initiatief van sa menwerking met het museum past!in de strategie het cultuur aanbod in Schiedam te bundelen om liet zodoende aan de liefheb bers jzo duidelijk mogelijk aan te bieden. De stijging van het aantal voor stellingen is mede te danken aan de uitbreiding van de beschikba re ruimte, doordat de voormalige filmzaal van Passage omge bouwd is tot een. kleine zaal, die plaats biedt aan ongeveer 150 mensen. Hier zullen komend sei zoen vooral vrije producties te zien zijn. Bovendien worden er een vijftal theaterdiners gehou den. Deze kleine zaal wordt op 14 juni officieel geopend tijdens een cul turele uitstuif in Passage. Hier zal een greep van artiesten, zoals Luc Lutz en Joke Bruys, het publiek alvast een voorproefje geven van wat het komend seizoen in de Schiedamse theaters te zien is. De grote zaal is gereserveerd voor het meer populaire werk. Zo verzorgt Jos Brink weer twee voorstellingen (op 6 november en op 7 maart '87) met zijn show 'Madame Arthur'. Tineke Schou ten is op 25 maart '87 van de partij met haar nieuwe show. In de Teerstoof komt de kleinste jeugd aan haar trekken met twintig poppentheater-voorstel lingen. Ook krijgt nieuw talent de kans zich bekend te maken. Het publiek krijgt cabaret en mu ziektheater voorgeschoteld. De wat oudere jeugd,wordt niet vergeten met optredens van Chris Hinze (17 oktober). Mar griet Eshuis (29 november) en de groep Flairck (28 maart) in Passa ge. Tevens zijn de schoolprojec ten uitgebreia, Leerlingen hou den zich tijdens de lessen bezig met bepaalde voorstellingen en bezoeken deze later in het thea ter. De organisatie verwacht voor komend seizoen in totaal onge veer tienduizend scholieren. □WATERWEG Regionale redactie: Brede Hatenslraai 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus HO. 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4355209. Wolkbreuk zet WOENSDAG 2 i MEI 1986 MaassluisDe werk groep milieu van - de Noord Nieuwelandse Pol der Zuid (NNPZ) heeft bij wethouder Izaak van der Knaap aangedrongen op een-uitgebreid onderzoek naar de kwaliteit van het drinkwater. In de wijk, opgespoten met ver ontreinigd havenriïb, is ongerust heid onder de bewoners ontstaan- Woordvoerder Nico van Dijk: „Kan het nu wel of geen kwaad, dat is de vraag die de mensen be zighoudt Steeds wordt verwezen naar onderzoeken in de Steen- dijkpolder. Wii willen nog eens benadrukken aat wij nu al graag een onderzoek willen houden. De onzekerheid moet worden weg genomen". De vertegenwoordigers van de verschillende ^politieke partijen scharen zich unaniem achter het verzoek van Nico van Dijk. John Scheerstra (WD): „Het is een be grijpelijk verzoek. In de Steen- dijkpolder hebben we ook een extra onderzoek gehouden op verzoek van de bewoners. De si tuatie is vergelijkbaar, dus is 20'n verzoek niet meer dan redelijk". Ook het CDA en de PvdA scha ren zich achterde WD, Wethou der Van der Knaap, belast met milieuzaken: „Er spelen ook nog andere factoren mee. De kwali teit van de leidingen is misschien wel van een ander gehalte dan in de Steendijkpolder, dat zal een onderzoek moeten uitwijzen. Vermoedelijk liggen er asbest/ cementleïdingen en dat zijn de beste die er zijn". De wethouder zegü- toe het verzoek van de be- woL ets van de NNPZ in het col lege te bespreken en zo spoedig mogelijk verslag te doen. Nico van Dijk had nog meer wensen op zijn verlanglijstje staan: „Wij willen er geen twijfel over laten bestaan dat wij er als bewoners keihard tegenaan -gaan. Als werkgroep verwachten vrij een actieve opstelling van de gëmeente. Een gewassenonder- "zoek bijvoorbeeld is zo'n zaak die onder de aandacht moet komen". Vlaardingen Ter gelegenheid van haar vijftigjarig bestaan houdt watersportvereniging De Bommeer aanstaande zaterdag een watersport-promotietoeht, waaraan ongeveer 250 motor- en zeilboten zullen deelnemen. De totale lengte van de stoet zal ze ven kilometer meten. Het gebeuren vindt plaats op de Vlaardingse vaart en. via het Bommeer, de Maaslandse vlieten. De tccht begint om 14.00 uur ter hoogte .van de jubilerende water sportvereniging. Schiedam Een gehaaste auto mobilist heeft gistermiddag een 6-jarig meisje uit Schiedam in het Schielandziekenhuis doen belan den. De 22-jarige Rotterdammer reed op de Professor Kamerüngh Onneslaan achter een leswagen, maar die ging te langzaam naar 2ijn zin. Hij begon aan een ge vaarlijke inhaalmanoeuvre, waarbij hij twee vluchtheuvels links 'passeerde en op het afge- scheiden fietspad terechtkwam waar het meisje fietste. Hij schepte de fietster, die met verwondingen in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De Rotterdammer werd voor ver hoor meegenomen naar het poli tiebureau. Daar vertelde hij, dat hij erge haast had. -- Een wat kalmere automobilist, een 51-jarige Schiedammer, reed gistermiddag op de Lorentzlaan een 6-jarig jongetje aan. Het jon getje speelde op het trottoir en rende voor de auto plotseling de weg op. De bestuurder remde nog, maar kon de aanrijding_ niet meer voorkomen. Vlaardingen -7 De bekende Vlaardingse marathonschaatser Ruud Christofférs lost morgen avond het startschot voor de zes de Zuidwesterloop. Die prestatie loop is genoemd naar de organi serende school aan de Van Maer- lanüaan in de Westwïjk. Starten finish zijn op het schoolplein. Naar gelang de leeftijd kunnen mensen kiezen uit afstanden tus sen een en vijf kilometer. Het in schrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. Voor de jongste lo pers begint de 'Zuidwester' om half zeven. Het publiek kan zich in de school vermaken met een rommelmarkt en spelletjes. 'J VTaardingen/Schiedam De Bondsspaarbanken "in Vlaardin- .géh en Schiedam zijn van plan per 1 januari 1987 te fuseren. Zij hopen hiermee hun regionale marktpositie te versterken. Het samengaan past in de strate- 'gije tot concentratie van spaar banken in Nederland. Door de fijsie wordt één regionale spaar bank gevormd met vijftien kan toren In Schiedam en Vlaardin gen, waarschijnlijk de grootste in "h£t Waterweg-gebied. "Het balanstotaal van beide ban ken'bedraagt per 1 april van dit •jaar bij elkaar opgeteld 675 mil joen (Schiedam 363 miljoen en Vlaardingen 312 miljoen). Het is niet de bedoeling dat er bij de fusie arbeidsplaatsen verloren gaan. Momenteel heeft de^ de bank 135 medewerkers in diénst (74 in Schiedam en ,61 in Vlaar dingen). Waarschijnlijk wordt er •jiiist. personeel aangetrokken in de vorm van deskundigen op de effectenmarkt, een mogelijkheid die ontstaan is als gevolg van .twee opengevallen directieplaat sen-- Vlaardingen Vandalen heb ben in twintig nieuwbouwwo ningen aan de 2e Van Leijden Gaelstraat in Vlaardingen de af gelopen weken voor ongeveer zestienduizend gulden schade aangericht Uitzetijzers, koperen leidingen, isolatiemateriaal en dakpannen werden verhield. De politie vermoedt, dat de schade is aangelicht door jongeren, die re gelmatig in de lege woningen spelen. De afdeling jeugdzaken van de politie stelt een onderzoek in. Vlaardingen De Vlaardingse burgerwacht, de Van Rappard Garde, die vorige maand lande lijk nieuws maakte omdat ze op fascistische leest zou zijn ge schoeid, houdt volgende week za terdag een informatiemiddag. Dat blijkt uit een brief die van de VRG in omloop is. Daarin wor den potentiële gardisten opgeroe pen om die middag in zaal Irene in Schiedam aanwezig te zijn. Zaaleigenaar Rob Lutz weet ech ter van niets. Hij heeft voor dat tijdstip (twee tot vier) helemaal geen huurder, „Het komt in der gelijke gevallen voordat men on der valse naam een zaal huurt Op die manier heeft de Centrum partij destijds bij Musis Sacrum vergaderd. De partij had .zich op gegeven onder de onschuldige naam Natuurgenot in Huis. Van zo'n constructie kan hier geen sprake zijn." In de brief van de VRG wordt het telefoonnummer van initia tiefneemster Nelleke Dijkhof als contactadres genoemd. Haar nummer blijkt echter afgesloten. In een begeleidend schrijven doet de burgerwacht nog eens uit de doeken wat de bedoelingen van de organisatie zijn. De organisa tievorm is duidelijk gemodel leerd naar dat van Duitsland ten tijde van Hitier. Er wordt gespro ken over een stormban, stonn- banleiders, schaarleiders en divi sies. Het is niet de bedoeling dat de VRG geüniformeerd gaat pa trouilleren. „Maar," meent de burgerwacht, „ten behoeve van de herkenbaarheid ligt het voor stel er om als bindend element de (hoofd)kleur zwart te gaan dra gen." Dat de burgerwacht zich niet lou ter als verlengstuk van de politie wens: te zien, blijkt uit het slot van het informatiestencil. ,Jn een later stadium zouden er ook mensen individueel een beroep moeten kunnen doen op de bur gerwacht, die niet bij de politie kunnen aankloppen, omdat zij wel een klacht hebben, maar geen bewijzen kunnen overleg gen." Toen de VRG voor het eerst van zich liet horen, heeft de politie zich al in felle bewoordingen van het initiatief gedistantieerd. De Anne Frank Stichting, de stich ting RADAR en het Landelijk Buro Racisme Bestrijding dien den bij de officier van justitie een aanklacht in. Zij vonden dat de initiatiefneemster uitlatingen had gedaan die beledigend zijn personen opgrond van hun ras. Maassluis Eer. felle uitslaande brand op het dak van een flat aan de Tooroplaan in Maassluis zorgde voor heel wat onrust onder de bewo ners. De brandweer gaf dan ook groot alarm en rukte met alle be schikbare materieel uit Ook de brandweer van Vlaardingen verleen de assistentie. De brand ontstond tijdens werkzaamheden aan het dak. Een pot ko kendhete teer viel om en vloog in brand. In een mum van tijd stond een groot gedeelte van het dak in lichterlaaie, naar schatting veertig vierkante meter. De rookontwikkeling die ontstond was enorm en veel mensen kregen de schrik van hun leven bij het zien van de vlam men en de rook. Achteraf viel de schade nog mee. De brandweer had door zeer snel in grijpen de brand vrij snel onder controle. De woningen liepen geen brandschade open ook persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De mannen, die op het dak aan het werk waren, konden zich door alert reageren direct na het uitbreken van de brand in veiligheid v.roTiPen. De dakbedekkers hebben het karwei inmiddels hervat. straten blank Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis Politie en brandweer van Schie dam en Vlaardingen hebben gisteravond de handen vol gehad aan de bestrijding van de wate roverlast. De wolk breuk, die rond tien uur losbarstte, zette verschil lende straten blank. In een nog lege nieuw bouwwoning aan de Spoorsingel in Vlaardin gen sloeg de bliksem in. Het lage gedeelte van de Mr L.A. Kesperweg onder het spoorweg viaduct bij station Vlaardingen- Oost had het het zwaarst te ver duren. Daar stond het water rond half elf zo'n halve meter hoog. De politie was genoodzaakt de weg af te sluiten. Zij kreeg daarbij hulp van collega's uit Schiedam. Het verkeer moest gedurende twee uur worden omgeleid via de Vulcaanweg en langs de Konin gin Wilhelminahaven. In Schiedam kwamen de Nieuwe Maasstraat sn de GaMeïstraat blank te staan. Het water stroom de woningen en winkels in. De brandweer moest in actie komen aan de Buys Ballotsingel. Daar spoelde het zand weg onder het trottoir, waardoor een gat met een doorsnede van anderhalve meter werd geslagen. De brand- f weer zette het gat af met hekken. 'In de Vlaardingse Rozenlaan ont stond een groot gat in het weg dek. Door dé slagregens spoelde het zand onder de klinkers weg. Gemeentewerken maakte dat gat snel weer dicht Bewoners van de Sperwerlaan zagen rond elf uur het hemelwa ter door het plafond in de keuken naar binnen druppelen. De af voer zat vol bladeren. Toen die waren weggehaald kwam aan de wateroverlast een einde. In een woning in aanbouw aan de Spoorsingel sloeg de bliksem in. De schade kon nog niet worden opgemaakt. In Maassluis bleef de overlast be perkt De Schoutenstraat kwam onder water te staan. De riolering kon het vele water niet meer aan. Rioolbelasting „Wij weigeren om verder nog rioolbelasting te betalen," zei een boze mevrouw W. Barvoets uit de Zuidschiedamse wijk de Gorzen, Zij stond gisteravond om half twaalf nog haar stoepje te schrob ben, terwijl het ook verderop een bedrijvige bedoening was. Buren in de Nieuwe Maasstraat waren druk doende het rioolwater te hozen, dat hun huizen was bin nengelopen. Bij slager Erik Meij er had het water bijna 35 centi meter hoog in de winkel gestaan; de motoren in zijn slagerij waren bijna verbrand. Overbuurman Den Hollander zat even hoger dan de overlopende rioolput en had nergens last van. „Dit komt elk jaar wel een keer voor," aldus mevrouw Barvoets, die tussen de slagerij en het kaas winkeltje van Erik Meijer woont. „De gemeente is dan te laat met het in werking stellen van het ge maal, waardoor het riool over loopt, Het water komt er dan hier •uit Sommige bewoners hebben plavuizen gelegd, dat dweilt ge makkelijker. Want als je niet snel opruimt, zit ie dagen later nog met de stank. De Mr L.A. Kespenveg kwam onder het spoorweg viaduct 35 centimeter onder water te staan. Vanuit de Zuidbuurt had men meteen een heel ander zicht op de drie flats aan de Boonervliet, aan de Bovenop het dak van de flat had de brandweer grote moeite de rookontwikkeling tegen te gaan. rand van Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1