In Vlaardingen eten ze met hun handen' m Pleidooi voor nieuw cultureel centrum Schiedamse politie werft buitenlanders iiiiiniii rnmim SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT WD: 'College valt op Poppe' Schipper Bol (63) overleden Ook Jan kan z'n karwei afmaken Raad vergadert 'n kwartiertje Bruidspaar Meeldijk 'stikgroos met bezoek Programma boordevol risico7 Ernstig gewond Clubhuizen willen meer met popmuziek □WATERWEG DINSDAG 27 MEI I98S Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Gerard Verhubdonk, zelf met mes en vork: DOOR CHRIS WOERTS Schiedam Met stijgende verbazing hoorden Gerard Vèrhulsdonk en John Scheerstra het relaas van partijgenoot George Neijs- sel aan. De drie fractie voorzitters van de VVD in Schiedam, Maassluis en Vlaardingen gaven voor de on der centrale Nieuwe Waterweg uitleg over de college onderhandelingen, zoals die de afgelopen weken zijn gevoerd in de drie Wa terweggenieen ten John Scheerstra (Maassluis) en Gerard Vèrhulsdonk (Schiedam) hadden niet lang nodig om uit de doeken te doen hoe in die ge meenten de WD haar rentree maakte in de colleges. „Eigenlijk stond het college bij ons alwoor de verkiezingen vast", consta teerde John Scheerstra tevreden. „De verhoudingen zijn in Maas sluis altijd ongeveer gelijk en daarom is afspiegelen het beste dam niet aan besteed. We hebben de PvdA de koekjesdoos voorge houden en daar konden ze uit plukken. Het CDA wilde ook wel met de PvdA, maar moest eerst weer overleggen en op één lijn komen met de bloedgroepen en wist het toen nog niet Maar dat ben ik wel gewend van het CDA, want daar weten ze het nooit Het het college, in de Haringstad wer den de liberalen gedwongen tot het voeren van oppositie. De stem van de ledenvergadering was daarin van doorslaggevende betekenis. George Neijssel: .,De leden stelden dat wij niets voor n gekregen ir gelopen twee jaar en eisten dat we zouden breken met de PvdA en gingen samenwerken met het CDA. Onzin natuurlijk, maar maak dat eens duidelijk. Ook de fractie zat niet op één lijn en dat maakte het onderhandelen extra moeilijk. Wij wilden afspiegelen, het CDA ook, maar de PvdA wil de met slechts één partij in zee. Welke maakte niet uit Ik moet zeggen dat het CDA zich keurig aan de afspraken heeft gehouden voor onze stad Gerard Vèrhulsdonk; „Eigenlijk hebben de onderhandelingen bij ons in Schiedam maar 135 minu ten geduurd. Trek daar 15 minu ten af voor het elkaar begroeten en gedag zeggen en je komt uit op 120 minuten onderhandelen. Meer üjd hebben we er in Schie- ?r de afgelopen viei jaar niets van gemaakt moet het huiswerk maar eens over doen en ik hoop dat ze nu wél een goe de oppositie gaan voeren. Met de PvdA hebben we zeer prettig ge werkt vandaar dat we weer met elkaar in zee zijn gegaan". Vlaardingen neemt een uitzon deringspositie in. Zit de WD in Maassluis en Schiedam weer in Schiedam „Misschien valt het nieuwe college van PvdA-wethouders volgende week al". George Neijssel voorman van de WD in Vlaardingen, constateerde het gisteravond op de WD- bijeenkomst in Schiedam metgenoegen. De liberaal kon een glimlach niet onderdrukken. „Remi Poppe wil per se gekozen worden in het bestuur van bejaardencentrum Drieèn- huysen en de PvdA wil dat per se niet. Wij willen dat ook niet en zullen eraan meehelpen dat het niet ge beurt ook. Het eerste conflict tussen de SP en de PvdA is er dus ai. Het kan nog leuk worden volgende week." zonder al te draaierig te doen. Slechts één keer leek het fout te gaan en toen hebben we ze terug gefloten". Het liberale raadslid maandag hoopt hij als fractievoorzitter te worden herkozen benadrukte nog eens de macht van Remi Poppe (SP), met vijf zetels de gro te winnaar van de verkiezingen: „Hij heeft het de komende vier jaar voor het zeggen in Vlaardin gen. Met die man is geen goed ga ren te spinnen. Ranshuijsen, de nieuwe fractievoorzitter van de PvdA, zai de komende jaren de deur plat lopen bij Poppe om te overleggen. De PvdA zal vier jaar lang tussen de partijen door laveren en ïk ben bang dat de vier wethouders de rit nog uitzit ten ook, al hoop ïk het niet. Mis schien is het wel heel snel afgelo pen." Even had het erop geleken dat de WD toch in zee kon gaan met de PvdA en D66. De liberalen zou den dan twee wethouders in het college houden. „Jan Madem, onze onderhandelaar, sprak zelfs van een fantastische oplossing. De verkiezingen verliezen en toch de wethoudersposten behou den. Ik vond het een half fantas tische oplossing en de meerder heid van de fractie en het bestuur waren tegen. Oplossing van de baan dus." Onwil Vèrhulsdonk en Scheerstra vie len van ongeloof bijna vnn hun stoel, van zoveel politieke onwil bij de verschillende partijen m Vlaardingen. Vèrhulsdonk vol ironie: „Grimmige sfeer daar in Vlaardingen. Wij eten politiek gezien in Schiedam met mes en vork en in Vlaardingen zitten ze met hun handen te eten". De fractievoorzitters van de VVD in de regio geven uitleg over de college-onderhandelin gen. Van links naar rechts: Geor ge Neijssel, Ria Verspeek, Bert van Nieuwenhuizen, Gerard Ver- hulsdonk en John Scheerstra. George Neijssel hoopt dat zijn partij de komende jaren in rusti ger vaarwater zal komen: „Ik ben het gesis in mijn nek meer dan zat. We hebben als afdeling Vlaardingen twee zeer turbulen te jaren achter de rug en dal is nooit goed vooreen afdeling". Gerard Vèrhulsdonk tot slot: „Simpelheid. Daardoor win je in de politiek Een stelregel waar van in de politiek jammer genoeg zelden gebruik wordt gemaakt." jegfcrS Maasland De schipper van het Westland, Antoon Bol uit Naaldwijk, is in Maasland overleden. Wijd en zijd stond hij be kend als 'Schipper Bol', Hij voer veertig jaar over de Westlandse wateren met als thuishaven de Duïvenpolder bij Maasland. jeme- 13 jaar Donderdagochtend wordt zijn stoffelijk overschot op de algi ne begraafplaats van Naaldwijk ter aarde besteld. Bol is 63 geworden. Schipper Bol vervoerde als vrachtschipper kolen, waarmee de tuinders hun kassen warm stookten. Ook bracht hij mest van de boerderijen in Midden-Delfland naar de bollenkwekers in 's- Gravenzande. Groente en fruit transporteerde hij naar de vei ling. De laatste tien jaar maakte Bol ook rondvaarttochten voor toeristen via de Zandse WV. Het eerste uitstapje met mensen maakte Bol al vlak na de oorlog. Het was een kleuterklasje, dat onder leiding van enkele nonnen een dagje uitging. Bol gebruikte een Kagenaar uit 1942, een vrachtschip, dat spre kend lijkt op een Westlander, maar nog minder diepgang heeft en daardoor bijna overal kon komen. Per rondgang konden 35 man mee. Voor het vervoer van gier voor de bollenkwekers had 3ol nog de beschikking over een in 1920 in Overschte gebouwde Westlander. Met de dagjesmensen ging hij over de Vlaardingse Vaart en het Bommeer. Tijdens de bouwvakvakantie voer hij elke dag en maakte vanuit Naaldwijk en 's-Gravenzande tochten van drie uur. Zijn populariteit ging over de grenzen van het Westland. Zo werd hij onder meer door de gemeente Den Haag gevraagd aan wezig te zijn bij een lentefeest Deze extra dingen had Bol nodig om aan voldoende inkomsten te komen. Door het gebruik van kunstmest en de overgang op substraat werd de vraag naar natuurlijke mest steeds kleiner. Schipper Bol gaf daarom zelf eens als reden voor zijn uitjes met toeristen: „Van mest alleen kun je niet eten". Schiedam Jan den Brin- ker is unaniem herkozen als voorzitter van het CDA in Schiedam. „Kan ik ook mijn karwei afmaken", zegt hij, met een knipoog naar Lub bers' campagne. In het afde lingsbestuur zijn ook Henk Metaal en P. den Ouden her kozen. Wegens de benoeming van Daniel Baart, Jo Prins, Ton Seis en Siem Rosman in de gemeenteraad waren vacatu res in het CDA-bestuur ont staan; deze zijn vervuld door de benoeming van H. Son- dermeyer-Nefkens, A. Gun- neweg, F. Horn en (oud-D66- wethouder) Gijsbertus Kap- tein. Schiedam Zeventien agendapunten namen bij el kaar nog geen kwartier in beslag. Burgemeester Schee- res kon gisteravond om kwart over acht de vergade ring van de Schiedamse ge meenteraad afsluiten en toen was er al een schorsing aan voorafgegaan ook. Het was dan ook een routi neklusje: alle raadscommis sies moesten worden samen gesteld, anders kunnen deze immers niet vergaderen en moet de raad het zonder hun adviezen doen. Van tevoren hadden de fracties al beke ken wie in welke commissie komt en wie de raad afvaar digt in allerlei stichtingen, zodat discussie onnodig was. De schorsing was er alleen om de stembriefjes op te ha len. Nooit eerder was de ge meenteraad in een hele ver gadering zo unaniem. De koffie was nog warm, toen Scheeres afhamerde. Bastiaan Meeldijk ver- telt, de burgemeester j luistert en Maartje Meel dijk zit 'mooi tussen twee mannen'. Vlaardingen 'Stik groos' was mevrouw Maartje Meeldijk-Stad (79) met het bezoek van burgemeester Fred van Lier en diens vrouw in haar huis vol bloemen en visite aan de Dr. Wiardi Beekmansingel. Bastiaan Meeldijk (82) vertelde de burgemeester over zijn veelbewogen leven. Het echtpaar Meeldijk, beiden gebaren Vlaardïngers, was gisteren zestig jaar ge trouwd. „Zo, ik zit mooi tussen twee mannen", zat me-* vrouw Meeldijk glunde rend op de bank, de fruit mand, die zij van de bur gemeester had gekregen, nog op haar schoot. Zij vertelde Van Lier dat zij een paar maanden gele den nog wat had gekwak keld met haar gezond heid. „Maar elke dag is er een", besloot zij, en de kinderen voorspelden dat het echtpaar ook de 65-ja- rige bruiloft wel zou ha len. De heer Meeldijk vertelde de burgemeester van zijn veelbewogen leven. Dat begon, als van zoveel Vlaardingers, op jonge i leeftijd in de haringvisse- j rij. „Op mijn twaalfde I voer ik al op een kotter", I In de Tweede Wereldoor- j log zat hij nog in de visse- i rij. „Ik heb heel wat mij nen van de boot wegge duwd en ik heb ook heel wat schepen de lucht in zien vliegen. Later heb ben ze mij gevorderd en heb ik in Berlijn gezeten. Daar heb ik ook heel wal meegemaakt". Oud-raadslid Henk Krab ben, vriend van de fami lie, kwam ook langs en net als de burgemeester bracht hij een fruitmand. „Er zitten geen radio-ac tieve stoffen op," lachte hij. Krabben feliciteerde het bruidspaar hartelijk. „Deze grens, ik vind het enorm hoor, ik neem er mijn petje voor af." Vlaar dingen.Bin nen twee jaar moet besloten worden tot een ingrijpende re novatie van Stadsge hoorzaal en Harmo nie of tot de bouw van een nieuw cul tureel centrum in Vlaardingen. Dat zei theaterdirecteur Marten Putman gis teren bij de presen tatie van het pro gramma voor het nieuwe seizoen. Ge beurt dat niet, dan stapt hij op. „De bouwkundige staat van het theater laat ernstig te wensen over", aldus Put man. De visie van Putman wordt on derschreven door een rapport van architectenbureau Van Pelt Louter, dat een onderzoek heeft gedaan naar de bouwkun dige staat van het theater aan de Sehiedamseweg. Maar de direc teur had dat rapport niet nodig om te weten dat Stadsgehoorzaal en Harmonie niet volledig ge schikt zijn voor hun functie. „Als er op het podium van de grote zaal iemand op de pauken slaat, staan op de bar de kopjes te ram melen. Roept er in de Harmonie iemand 'poep', dan kijkt een ac teur op het podium van de Stads gehoorzaal boos over zijn schou der. Dat is geen werken", vindt Putman. Als er in 1988 geen duidelijkheid is over de toekomst van het thea tercomplex, laat Putman weten: „Dan stapt deze jongen op. Mis schien .kan de gemeente mij nog tot 1990 aan het lijntje houden, maar dan zie ik mijn mogelijkhe den uitgeput", De directeur vindt dat de gemeente reden genoeg heeft om een claim te leggen op gelden van het ministerie voor welzijn, volksgezondheid en cul tuur. „Daar is een pot van zo'n 38 miljoen gulden voor nieuwe theaters". Putman is overigens niet onte vreden over de medewerking die hij tot nu toe van de gemeente heeft gehad, „Met alle vernieu wingen aan het theater heeft de gemeente wel duidelijk gemaakt, dat hei haar ernst is met het cul turele leven in Vlaardingen". Vernieuwend De directeur betitelde het pro gramma voor het seizoen '86-'8? als het maximaal haalbare. „Driekwart van de voorstellin gen bestaat uit vernieuwende dingen, boordevol risico. Meer kan men van mij niet verlan gen". De start van het seizoen is nu pre cies niet wat Putman bedoelt met vernieuwend. Op II september treedt Berdien Stenberg op in de Stadsgehoorzaal. ,Dat zou mijn smaak niet zijn", zegt de direc teur. „Maar het publiek vraagt erom en ik ben hier niet om hob byisme te bedrijven". Over ge brek aan belangstelling heeft het theater aan de Sehiedamseweg niet te klagen. Het bezoekersaan tal stijgt nog steeds. Putman heeft voor het komend seizoen wel meer gegarandeerde publiekstrekkers op het pro gramma. Zo komen de Hoofdstad Operette, Nooy's Volkstheater en Toneelgroep Theater met Cyrano de Bergerac en tot slot van het seizoen Youp van 't Hek. Ook voor Seth Gaaikema, Paul van Vliet, Anita Meijer en Rob de Nijs stroomt de zaal vol, daar is Put man van overtuigd. Blij is hij vooral met Afrikaanse, Javaanse en Balinese dans- en muziek groepen en met The Flying Pic kets uit Amerika, die behalve in Vlaardingen alleen in Amster dam en Utrecht optreedt De Stadsgehoorzaal wil volgend seizoen het publiek ook overdag iets bieden. Zo komt er een veer tiendaagse filmmatinee op maan dag, worden de literaire cafés overdag geprogrammeerd en wil Putman af en toe workshops houden. De programmakrant van Stadsgehoorzaal en Harmo nie wordt behalve in Vlaardin gen, ook in Maassluis en Maas land huis aan huis verspreid. Dat gebeurt volgende week. Najia Arrihani volgt een opleiding aan de politieschool in Amsterdam; daarna komt de Marokkaanse bij het Schiedamse korps. In haar gezelschap op de foto commissaris Piet van den Hengel en migranten- voorlichtster Hanneke Burggraaf. Opstapcwrsussen en snel naturaliseren Schiedam De gemeentepolitie Schiedam start een gerichte wer vingsactie onder buitenlanders en Nederlanders van buitenland se afkomst Al eerder hield de Schiedamse politie zich met ".ver ving onder deze bevolkingsgroep bezig, maar tot op heden met wei nig succes. Momenteel werkt geen enkele migrant bij het korps in de Jeneverstad. Schiedam Een 44-jarige Schie dammer is gisteravond ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig ongeluk op de Burgemeester Van Haarenlaan. Ter hoogte van de Johan Braakensiekstraat reed hij door onbekende oorzaak tegen een lichtmast. Hij is met hoofd en hersenletsel op de iniensive- care van het Schielandzieken- huis opgenomen. Een van de argumenten voor dn wervend beleid is dat het perso neelsbestand een afspiegeling moet zijn van de samenleving. Op 1 januari van het vorig jaar woonden er bijna vijfduizend buitenlanders in Schiedam, ze ven procent van de totale bevol king Daarnaast gaat de korpsleiding ervan uit dat het begrip voor mensen uit een andere cultuur binnen de eigen gelederen groter wordt, als er personeel van bui tenlandse afkomst werkt. Een andere reden is het relatief hoge werkloosheidscijfer onder mi granten. In de nieuwe opzet wordt geko zen voor een meer gerichte aan pak dan voorheen, het geval was. Vooral Turken en Marokkanen worden in hun eigen taal bena derd. Dit gebeurt in de vorm van advertenties in het Turks of Ma rokkaans. In ontmoetingscentra voor buitenlanders staan bijeen komsten op stapel waar informa tie wordt gegeven over de moge lijkheid bij de politie te gaan wer ken. Verder wordt in samenwer king mei het gewestelijk arbeids bureau Nieuwe Waterweg- Noord het vizier geacht op bui tenlanders (onder wie schoolver laters). die als werkzoekende staan ingeschreven Wel moeten buitenlanders om aangenomen te worden aan de zelfde eisen voldoen als Neder landers, „om de schijn van posi tieve discriminatie te vermijden en om de kwaliteit van het afge leverde werk te garanderen", al dus commissaris Piet van den Hengel van het Schiedamse korps. Om te voldoen aan één van die eisen, de Nederlandse nationali teit bezitten, bestaat de mogelijk heid een versnelde procedure tot naturalisatie in werking te stel len. Ook het probleem dat som mige buitenlanders de Neder landse taal niet voldoende be heersen kan opg lost worden via zogenaamde opsUpcursussen, die driemaanden duren. Buitenlanders en Nederlanders van buitenlandse afkomst die ge ïnteresseerd zijn in een baan bij de Schiedamse politie kunnen contact opnemen met adjudant A-G. de Vette, tel 010-4.260.760. "Workshop is net voetbalploeg9 Schiedam Zeven clubhuizen uit alle wijken van Schiedam hebben samen met het Passagetheater een plan vervaardigd om meer jongeren de kans te geven popmu ziek te leren spelen. Liefst willen de club huizen elk eigen in strumentarium, zodat jongeren de hele week door kunnen oefenen. Vrijdagmiddag zal Kees te Gus- sinfelo het plan aanbieden aan Luub Hafkamp, de wethouder die behalve over jongerenwerk nu ook over cultuur gaat. Te Gus- sinklo is de jongerenwerker van clubhuis De Dijk. Ook gemeente raadsleden zijn uitgenodigd voor deze overhandiging, die plaats vindt in jongerenkelder Under ground onder wijkcentrum De Erker in Schiedam-Wesl. Een Rotterdamse popgroep zal optre den om te laten horen waar zo'n workshop allemaal toe kan lei den. De plannenmakers zijn Care! Beke, educatief medewerker van Passage, en de jongerenwerkers Frans Ekel (Aladdin), RobBerge- voet (clubhuis Oost). Joop van Swieten (Trefpunt Oost), Jolian Janssen (Sint Joris Doele), Betty van Apeldoorn of haar opvolger Henk van der Most (Wesp), Anita Riekwel (Underground, De Er ker) en uiteraard Kees ie Gusstn- klo Zinvol De jongerenwerkers noemen popmuziek van groot belang in het Volwassen'. Voor jongeren is het een zinvolle en plezierige vrijetijdsbesteding met hoge per soonlijke waarde. De meeste jon geren ondergaan het echter pas sief. Een actieve opstelling kan een uitlaatklep betekenen, waar door agressie en vandalisme ver minderen. Die ervaring althans heeft de stichting Kunstzinnige Vorming in Rotterdam, Jongeren leren in oen pop works hop met elkaar samen te werken; ook zullen zij inzien dat niets vanzelf komt en datje moet door zetten om een goed resultaat te bereiken. Kansarme jongeren krijgen aldus geloof in zichzelf en bovendien, terloops, een kritisch inzicht in de culturele industrie. De jongerenwerkers en Passage- medewerker Carel Beke vinden dat een workshop te vergelijken is met een voetbalploeg- ieder draagt zijn steentje b'J aan het ge heel, of dat nu een goed spelen elftal is of een lekker khnkende band. De clubhuizen dragen tn hun plan vier alternatieven aan. Het duurste bestaat uit eigen instru mentarium voor elk clubhuis met een beroepskracht voor dertig uur in de week, die de zeven workshops begeleidt. Het goed koopst is instrumentarium dat van clubhuis naar clubhuis gaat (met hel nadeel dat jongeren maar enkele uurtjes in de week kunnen spelen) en met vrijwilü- ters in plaats van een beroeps- racht (met als nadeel dat de be- geleiding wegvalt indien een vrijwilliger een baan krijgt).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1