Verkrachting en aanranding: vrouwen bewegen tot aangifte Controverse huisartsen bemoeilijkt vestiging Provincie trekt brief over Koekoekslaan in Zonneweelde mag van provincie renoveren Advocaat mag kandidatenlijst; niet inzien "i Stations opgeknapt VIAARDINGSIAG8UD SCHBUMSOR canuNT - NIEUWE IflIllllO COURANT 'Ellendige verschijnsel moet worden aangepakt9 Neijssel in de luwte; Madern voert YYD aan Zakenrelatie geblinddoekt Kerken bijeen yoor Z-Afrika lil Noor Samkalden tegenkandidaat Knotgroep Stopt na 750 bomen il I j I □WATERWEG .-jglonalejedactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vtordingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229.435g7e6, 4350557 - sportredactie: gjgjjT DINSDAG 3 JUNI 1936 Vlaardingen Jan Madem is met unanieme stemmen gekozen tot fractievoorzitter van de WD in de Vlaar- dingse gemeenteraad. Hij volgt daarmee George Neijs sel op, die de laatste jaren de liberie fractie aanvoerde. Madem was sinds twee jaar wethouder in het PvdA/WD-college als op volger van de voortijdig af hakende Floor Quasi. „Iedereen zit weer op één lijn", aldus Jan Bulva, „Er zijn me ningsverschillen geweest, maar dat mag in onze partij. Daar maken we geen pro bleem van". Het is evenwel een "publiek ge heim dat George Neijssel de ko mende vier jaar wederom als fractievoorzitter wilde doorgaan. Hij maakte dat vorige week tij dens een VVD-bijeenkomst in Het Schiedamse Novo tel kenbaar. Tijdens de collegeonderhandelin gen. van de afgelopen maanden voerde in eerste instantie Jan Madem de gesprekken met de verschillende politieke partijen, maar later nam Neijssel die taak over. Binnen de VVD in Vlaardingen. zijn de laatste twee jaar de nodige moeilijkheden geweest „Ik ben Het gesis in mijn nek meer dan zat", merkte Neijssel vorige week nog op. Nu Jan Madem als woordvoerder naar buiten zal treden, zal George Neijssel ge lijk Ed Nijpels voortaan in de luwte van de politiek gaan ope- ren.* Vlaardingen Een 63-jarige be woner van de Eendracbtstraat in Vlaardingen" is door twee zaken partners overvallen. Na een za kelijke bespreking werd hij be dreigd, mishandeld, vastgebon den en geblinddoekt, waarna de twee 'partners' de woning door zochten en geld en sieraden mee namen. De 63-jarige man moest in de loop van de zaterdag in het Holyzie- kenhuis behandeld worden aan gebroken ribben. Schiedam Met een gebedsuur op maandag 16 juni in de Dorps kerk van Kethél haakt de oecu menische werkgroep Schiedam- Noord in op een wereldwijde ac tie voor Zuid-Afrika. Die dag is reeds in december dooiy kerklei ders uitgeroepen als dag van ge bed en vasten. In de oecumeni sche werkgroep Schiedam- Noord nemen rooms-katholïe- ken, hervormden, gereformeer den, lutheranen en de Neder landse Protestantenbond deel. Het gebedsuur begint om zeven uur in de kerk aan het Noordein de. SchiedamDe Schiedamse huisartsenvereniging moet er op rekenen maar één af gevaardigde te leveren aan de commissie, die zich gaat bezighouden met het vesti gingsbeleid voor artsen. Uit de huisartsengroep De Gor- zen/Nieuwland wordt waarschijnlijk een tweede commissielid gerecruteerd. Wethouder Luub Hafkamp zei het gistermiddag in de verga dering van de commissie volksgezondheid niet met zo- veel woorden, maar was des ondanks volkomen duidelijk: „Als de twee groepen er onder ling niet uitkomen, is de keuze voordehandliggend. Dat sig naal hebben we de huisartsen- vereniging ook gegeven". Het vormen van een dergelijke vestigingscommissie, noodzake lijk geworden omdat de regering bevoegdheden naar de gemeen ten heeft overgeheveld, is in Schiedam een probleem. De al geruime tijd slepende controver se tussen de twee beroepsgroepen wordt er pijnlijk door blootge legd. De huisartsenvereniging pikt het niet dat een aantal artsen zich 'wild' heeft gevestigd in de stad. De vereniging weigert de belangen van die vier doktoren te behartigen. De sfeer is zelfs zo verziekt dat de vereniging elk overleg met het kwartet weigert „Er zijn geen barrières van onze kant", vertelde René Koop na mens de huisartsengroep aan de commissie. Hafkamp zei nog een poging te willen onderne men om de twee groepen 'on spe aking terms' te krijgen. Van het werk van de nieuwe commissie moet volgens Haf kamp niet te veel worden ver wacht „Het is een veredeld re- kencollege". Volgens een eerste berekening zit Schiedam met 29 huisartsen aan zijn capaciteit en. valt er niets meer te verdelen. Pas als een aantal artsen bereid is het aantal patiënten terug te brengen van 2350 (de landelijke norm) naar 1800 tot 1900, ontstaat er ruimte voor een of meerdere nieuwe praktijken. Evenals in Vlaardingen vinden ook de Schiedamse artsen dat de commissie regionaal moet gaan opereren. Hafkamp staat een plaatselijke constructie voor. Schiedam De boze brief van gedeputeerde staten van Zuid-Holland over het Schiedamse woonwagenbeleid mag als niet geschreven worden beschouwd. VlaardingenJtft ellen dige verschijnsel moet worden aangepakt". Lies- beth Snoeck-Schuller, wethouder voor onder meer volksgezondheid van de gemeente Maas sluis, sprak krachtige woorden bij de presenta tie van een brochure over aanranding en verkrach ting. In het gebouw van het Biagg in Vlaardingen kreeg zij uit handen van GGD-arts G, Noordewier het eerste exem plaar. In de folder wordt informatie ge geven over hulp bij aanranding en verkrachting in de regio Nieu we Waterweg-Noord. „Het is iets verschrikkelijks, daar zijn we het denk ik allemaal wel over eens. De folder moet er niet alleen zijn voor de meisjes en vrouwen die het slachtoffer worden, maar ook voor de daders. Misschien kan het preventief werken; het egoïs me waardoor het ontstaat moet worden bestreden", aldus een be wogen Lïesbeth Snoeck. Tijdens de presentatie werd nog eens duidelijk dat nog maar wei nig vrouwen aangifte doen van verkrachting of aanranding bij de politie. W. Slingerland, lid van de werkgroep namens de politie korpsen in Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam: „Onderzoek heeft uitgewezen dat vrouwen maar heel weinig naar de politie gaan. En we zouden nu juist graag zien dat veel meer aangifte werd gedaan, dan pas kun je het probleem aanpakken en probe ren op te lossen". Bea Oomens Lïesbeth Snoeck-Schuiler krijgt uit handen van GGD-arts G. Noordewier de eerste brochure. van net Schiedamse vrouwen huis Barrika: „Vrouwen lopen ook heel vaak rond met schuld gevoelens. Had ik-niet andere kleren aan moeten doen, had ik daar wel moeten lopen en meer van dat soort dingen. Dat maakt het ook heel moeilijk voor vrou wen. Het wordt nog erger als er familieleden of bekenden bij be trokken zijn". J. Leeuwenburg, maatschappe- lijk werkster. „Het is een ingrij pende en aangrijpende ervaring. Vaak zie je dat vrouwen het weg drukken en dat pas na 5, 20 of soms zelfs 3(1 jaar duidelijk wordt wat er in het verleden is gebeurd, Dat vrouwen schuldgevoelens hebben, daar moeten we vanaf. Het xs afschuwelijk om slachtof fer te zijn". In de brochure, die een eerste op lage heeft van 2.000 stuks, wordt informatie gegeven over het me dische onderzoek na een ver krachting of aanranding en de gang van zaken bij justitie en po litie. Er staan adressen in voor hulp. De folder is een dringende nood zaak, is GGD-arts Noordewier gebleken; „Het aantal slachtof fers van verkrachting of aanran ding is bijna niet bekend. De angst om aangifte te doen, is nog steeds groot en de vrouwen en meisjes zijn bang voor represail les.'Ook is er vaak onduidelijk heid over de hulpverlening. De folder brengt daar wel duidelijk heid in". De werkgroep Opvang Slachtof fers Sexueel Geweld in het Wa terweggebied heeft via de drie gemeenten subsidie aangevraagd bij de overheid. Om het project te doen slagen is een bedrag van 400.000 gulden nodig. A. Albers van de afdeling emancipatie van de gemeente Vlaardingen: „In formeel hebben we al vernomen dat de subsidie door het ministe rie van WVC is afgewezen. We moeten nu proberen het geld via de dienst maatschappelijke dienstverlening binnen te krij gen. Het is een hoop geld, maar wel voor een periode van drie jaar. Het is de bedoeling dat er een prpjectmedewerkster komt voor 32 uur in de week, die ook ambtelijke ondersteuning krijgt en een plaats moet krijgen bij de GGD". De folder is verkrijgbaar bij de huisartsen, de politie, de verschil lende vrouwenhuizen en het maatschappelijk werk. Dat deelde wethouder Chrisi Zijdeveld gisteravond mee in. j de commissie stadsontwikke- ling en milieu, waar CPN- raadslid TJlferd Bruseker om' opheldering vroeg. i Zijdeveld Wilde er in het open- baar niet al te veel over zeggen om de provincie gezichtsverlies te besparen. Maar er kwam dul- delijk naar voren dat GS spijt hebben van de brief, waarin het dreigend klinkt dat Schiedam een woonwagencentrum moét realiseren aan de Koekoekslaan, Alles zou gebaseerd zijn op een i misverstand tussen Zijdevelds 't collega Hafkamp en gedeputeer- J de dra I. Günther. „Ongelukkige t communicatie", zoals Zijdeveld j! het gisteravond noemde. Twee weken geleden zag het er- naar uit dat dè provincie in eert. i vergadering van de Schiedamse gemeenteraad overleg opeiste. Er was sprake van dat de provincie - dwingend zou gaan optreden: dé omstreden locatie-Koekoekslaan zou aangewezen worden als ver- plicht te realiseren centrum. Haf- kamp, toen al verbaasd over de brief, heeft daarna gesprekken. gehad met de provincie. Er is ook -in tussen ambtenaren van provincie^" en Schiedam veel over te doerr£ geweesten uiteindelijk zou het er nu toe hebben geleid dat de provincie de brief als 'niet be1- staand' wil beschouwen om de verhoudingen met Schiedam te* 1 normaliseren. Zijdeveld deelde Bruseker mee dat de brief van GS derhalve niet op de raadsagenda staat vermeld. De CPN'er had zich al afge- 1 vraagd of B en W de brief gene geerd hadden. Schiedam - De P vd A-achterbanl kan donderdagavond kiezen uit twee kandidaten voor het voor zitterschap van de afdeling Schiedam. Naast Hans Vertinde heeft Noor Samkalden zich kan7 didaat gesteld: zij is de dochter van Ivo Samkalden, oud-burge meester van Amsterdam. Hans Verlinde is de zoon van Arie Ver linde, die tot zijn dood een voor aanstaande rol speelde in de par tij. In het PvdA-orgaan Voorwaarts schrijft Noor Samkalden een open brieE, waarin zij haar kandi- datuur toelicht Vrouwen moeten verantwoordelijkheid op zich durven nemen, vindt zij. Ook 1 wijst zij op het belang van onder- ling vertrouwen en op het nut van relaties met maatschappelij- ke groeperingen (waaraan net thans nog wel eens schort). A 'Maassluis/SchiedamHet bejaardenverzorgingstehuis Zonneweelde in Maassluis mag re noveren. Dit tehuis is één van vijf die door de provincie zijn uitverkoren van een lange lijst ;van tehuizen, die blijkens een onderzoek door het Bouwcentrum niet voldoen aan de hui dige eisen, die aan zo'n tehuis gesteld moeien worden Omdat uit gesprekken met de gemeente is gebleken dat er een redelijke kans is dat inder daad snel met de renovatie kan worden begonnen, is deze prio riteit uit de bus gekomen. Schiedam De lente is geen ge schikte tijd om bomen te knotten; daarom heeft de knotgroep Schiedam haar zesde werksei- zoen beëindigd. Er zijn het afge lopen jaar 750 wilgen, essen, ie- 7 pen en vruchtbomen gesnoeid, geknot en' gestikt Gedurende yeertien zaterdagen concentreer den de knetters rich op het pol derlandschap ten noorden van Schiedam, langs de Woudweg en de Joppelaan, op boerenerven en in de nieuwe heemtuin van het Prinses Beatrixpark. Er was een £oede samenwerking met de dienst gemeentewerken. jDe knotgroep bestond uit gemid deld twaalf mensen. Zij plantte ook nieuwe boompjes: honderd wilgeslieten Dat rijn takken van twee tot drie meter lengte en met een dikte van "twee tot vier centi meter, die als stek worden ge bruikt. De provincie verbindt er de voor waarde aan dat op 1 september duidelijk moet zijn dat het werk kan beginnen, omdat anders het risico ontstaat dat een bijdrage van het ministerie van Vrom wordt verspeeld. Zijn de plannen niet op tijd klaar, dan schuift de prioriteit door naar een ander te huis in een andere gemeente. Een en ander blijkt uit het giste ren door de provincie gepubli ceerde jaarprogramma, dat nog wel de instemming behoeft van de provinc'ale adviescommissie ouderenbeleid en de statencom missie voor sociale zaken, die res pectievelijk op 13 en 23 juni hun advies uitbrengen. In totaal zijn voor 26 tehuizen verklaringen van geen bezwaar voor renovatie of vervangende nieuwbouw afgegeven. Daarbij is uiteraard Huize Frank eland in Schiedam. De plannen waren reeds ingediend en de provincie vindt ze in beginsel haalbaar in 1986. Er moet echter wel eerst overeenstemming worden be reikt over de signatuur en de fi nanciële consequenties in relatie tot de capaciteitsvermindering. De instellingen Francois Ha- verschmidt, Spaland en Thurïede in Schiedam voldoen niet aan de geldende eisen. Daarvoor zijn nog geen verklaringen afgege ven. Het bericht van de mogelijke re novatie is in het Maassluisse Zon neweelde met instemming be groef- „Al houd ik nog wel een slag om de arm, omdat de in spraak nog moet beginnen", wil directrice J.C. Francoys. „Pas als de adviescommissie met de voor dracht instemt is het voor ons ze ker". Het bejaardentehuis heeft drin gend behoefte aan een ingrij pende renovatie. De directrice vecht al jaren voor aanpak van het in slechte staat verkerende complex: „De kamertjes zijn te klein, de riolering is kapot, het dak lekt, de kozijnen zijn hele maal verrot, je kunt er geen nieu we ruit meer inzetten. Er is geen dubbel glas, waardoor er veel energie verloren gaat en het ke telhuis is ook op. Een hele waslijst van klachten en daarom is het ook zo noodzakelijk dat ons te huis wordt gerenoveerd. Ik hang de vlag uit ris het sein inderdaad op groen wordt gezet". Standplaatsen woonwagenkamp blijven geheim Maasluis Het advocatencollectief Gouda krijgt van de gemeente Maassluis geen inzage in de lijst van gegadigden voor een standplaats in het toekomstige woonwagencen trum in de Steendijkpolder. p De stations zijn aangepast aan de wensen van de passagiers, Vlaardingen/Maassluis De stations van Vlaar dingen-West en Maassluis-West zijn opgeknapt Ja renlang moesten de treinreizigers zich maar behel pen op de twee stations. Bij guur weer was het nau welijks mogelijk om te schuilen. Nu is aan het onge rief definitief een eind gekomen, In frisse kleuren, geel en oranje, kunnen de passagiers op comfortabe le wijze op hun trein wachten. De verbouwing van de stations heeft enkele rnaa- den ïn beslag genomen. Om de ingebruikname te vieren wacht de pasagiers de komende dagen een surprise. Tegen inlevering van een bon krijgen de reizigers een verrassingspakket Het college wil de procedure zuiver houden en is bang dat bij het bekend worden van de lijst met gegadigden onderling afspraken worden gemaakt Arjan Korthout van de afdeling juridische zaken van de gemeen te Maassluis: „Het college heeft hét advocatencollectief daarvan op de hoogte gesteld. In principe is de lijst openbaar, maar in voor komende gevallen kan het colle ge afwijken van de richtlijnen. In ditspecifieke geval is dat dan ook gebeurd". Het college schrijft aan mr. Dirk van Genderen van het collectief dat de bewoners van de tijdelijke standplaats aan de Sportlaan in zage in de lijst hebben gekregen en vervolgens toekomstige bewo ners hebben benaderd. Met die gang van zaken is de gemeente Maassluis weinig gelukkig. Mr. Van Genderen kan de hou ding van het stadsbestuur van Maassluis^niet begrijpen. „Een te ken van zwakte dat ïk geen inza- ge krijg in de lijst Mijn cliënt in j wiens opdracht ik handel, had graag de lijst met namen gehad. Het is een openbaar stuk. Du§. waarom moet de geVneente nu plotseling weigeren. Ik weet voori bijna 99 procent zeker wat In de stukken staat en ik wil dat alleen J, nog maar schriftelijk hebben be^ vestigd". - De Goudse advocaat heeft ook de, indruk dat de gemeente Maas? sluis de stukken niet vrij geeft/, omdat er voor de stad weinig- vleiende teksten in staan. Van/ Genderen: „De gemeente wil denk ik, geen informatie vrij ge-" ven die tegen de stad gebrpikt kan worden in de procedure over - de aanwijzing". 1 Tijdens de commissie bezwaar» 1 schriften van dinsdag 10 juni zal s over de kwestie worden gespro- v ken. De leden van de commissie zullen dan moeten beslissen of de i lijst met kandidaten openbaar wordt gemaakt Of niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2