Justitie: geen vervolging VRG 11.295. 1II811IS ilEilAi SClIDIiSCli COURANT iliffï WATERWEG COURANT Jan Tuytel (90), een laatbloeier Bürgerwacht start in Rotterdam is Tv-kijker wil meer waai' voor z'n geld Haringburgemeester geeft film aan Visserijmuseum DAAR WAAR RUIMTE EN SCHOONHEID SAMENGAAN IN EEN KLEINE AUTO VADERDAG-IDEEËN BOSCH BOSCH 235.- BOSCH BOSCH 179.- BOSCH 259.- BOSCH ZEEMAN'S IJZERHANDEL B.V. SUBARU GARAGE VAN DALEN WD: deel zwembad afstoten Nu is kwaliteit aanzet! Nuis kwaliteit aanzet! Nu is kwaliteit aanzet! Nu is kwaliteit aan zet! Nuis kwaliteit aanzet! Nu is kwaliteit aanzet! v9t 165.- W'. -■•-■ Schiedam in beroep voor ouderenbeleid 'Hé, Henk! Ben jij het?' Neijsse! niet boos m'n'jUMBO □WATERWEG WOENSDAG 4 JUNI 198S Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VlaardingenHij is negen tig jaar, voorzitter van bil jartvereniging Westwijk en ook nog actief in de bridge club uit de wijk. Zijn groot ste liefde gaat echter uit naar het maken van kieur- tekeningem Jan Tuytel is het prototype van een laat bloeier. De dooddoener, dat ouderdom met gebreken komt, is op hem niet van toepassing. Cisteren beleef de de amateurschilder een heuglijke dag: burgemes- tersvrouw Van Lier opende in dienstencentrum West een expositie van zijn werk. Recent werk. Alle 83 uitge stalde kunstwerken zijn de laatste vijfjaar gemaakt. „Ik teken eike dag", vertelt de glunderende kunstenaar, ter wijl veel ouderen zich om zijn werk verdringen. „Maar ik vind het wel beroerd dat ik ai- tijd in m'n huiskamer moet werken. Ze zeggen wel eens dat het zo belangrijk is dat ou deren ik hou niet van het woord bejaarden bezig blij ven, maar dat wordt ons met die kleine kamers wel moeilijk gemaakt". Verder kwam er geen onverto gen woord over zijn lippen. „Weetje waar ik het meeste suc ces mee heb? Met de portretten van familieleden en bekenden". Toch ontbreken juist die werken op zijn overzichtstentoonstelling Kunstenaar Tuytel laat zich voor zijn kleine schilderijen vooral in spireren door typisch Vlaarding- se tafereeltjes (het stadhuis en de Visbank uit 1798), Hollandse mo lens en de dierenwereld. Opval lend was vooral het grote aantal vogels dat hij in de loop der jaren heeft getekend en gekleurd. Ook zijn vele vakanties naar Duitsland en Oostenrijk inspi reerden hem tot het maken van een reeks schilderijen. Een ge liefkoosd onderwerp is het rustie ke Oostenrijkse bergdorpje Vian- de waarvan verschillende plekjes door hem zijn vereeuwigd. Tot acht jaar geleden schilderde hij tafereeltjes op locatie. „Mijn ge zondheid laat het niet toe dat ik er nog op vakantie naartoe ga- Zoals ik jammer genoeg ook niet meer zelf kan biljarten". Dat hij de biljartsport nog steeds een warm hart toedraagt blijkt niet alleen uit zijn bemoeienis met de vereniging in de wijk. Op de expositie, die tot en met vrij dag te bezichtigen is, staan ook enkele dentallen rniniatuurbil- jartjes uitgestald. Mevrouw Van Lier zei het een eer te vinden de tentoonstelling te mogen openen. „Ik heb groot ontzag voor u, vooral omdat u niet alleen tekent uit plezier, maar ook om anderen te stimule ren invulling te geven aan hun laatste levensjaren". Jan Tuytel kon zich in die woorden vinden. 4- ':U l/. Veel belangstelling voor de expositie van Jan Tuytel. Maassluis De WD wil een deel van het zwembad in Maas sluis afstoten. Op het 3,5 hectare grote terrein zou ruimte moeten worden gecreeerd voor de bouw van vrije-sectorwoningen. Vol gens de liberaal Leen de Zeeuw is daar in Maassluis dringend be hoefte aan. Alleen een instructie- bad met schuifwand, een beperk te zonneweide en eventueel een klein peuterbad buiten zouden als voorziening moeten overblij ven. Het zwembad heeft jaarlijks een tekort van ruim 600.000 gulden en de verwachting is dat de te korten in de komende jaren op zullen lopen naar het miljoen. De VVD vindt dit onaanvaardbaar. Wethouder Anton Wustrow zeg de toe dat de behoefte naar vrije- sectorwoningen in Maassluis zal worden onderzocht. Klop boormachine Rechts-links- draaiend CSB 500 RLE "electronic" Stuur-clct Ironic 500 W Dubbel geïsoleerd RcdlIs-linAi Jrujicnd voor hc( in cn uitdraaien san schroeven Boor-B in beion 15. slaat 10. haul 25 mm B Met extra handgreep. van 313.- voor 209.- Pendel de coupeerzaag PST 55-PE "electronic" JSO W D'ic standen pendei- bc»cging Regel electronic ZaagLafi3csteil m hout SS. staal 5 mm Verstekragen lol 45* Dubbel geïsoleerd van 352.- EH Cirkel zaagmachine PKS 54 Zaagkapaoteit 54 mm 900 w Rondom gesloten voetplaat. Slipkop heling Vcthgheiditchalelaar. Hard metaal speciaal zaag blad Dubbel geïsoleerd van 436.- voor 289.- Bovenfrees POF 400 Handtaam en licht om gleu ven, kanten, profielen en doorgaande gaten cc frezen 400 W Dubbel genoteerd van 260.- Band- schuurmachine PBS 75 SchuurDppervlak 75 x I30 mm MO W fijt» msicthng van de gelei- derol Ingebouwde slof- afcuiging Dubbel geuclrerd. van 380.- Schaafmachine PHO 100 Schaafbreedic B2 mm SpiandicpLC 0-1 mm. Sponnmgdicptc 0-8 mm 450 W. Haidmctalcn kamclmevsen Dubbel geïsoleerd 248.- Natuurlijk bij: Broérsvest 50-52 Schiedam— Tel. 267594 Vlaardingen/Den Haag Het Open baar Ministerie (OM) in Rotterdam zal geen vervolging instellen tegen de Vlaardingse Nelleke Dijkhof, initia tiefneemster van een burgerwacht in Vlaardingen met nationaal-socialisti- sche trekken. Minister Korthals Altes heeft de Tweede Ka mer laten weten dat een onderzoek van het OM geen strafbare feiten aan het licht heeft gebracht De Van Rappard Garde (VRG) riep enige tijd geleden via een advertentie in een landelijke en een regionale krant sollicitanten op. Vooral mensen met militaire interesses en of ervaring voor diverse buitendienstfunc ties werden opgeroepen te reageren. Belangstellenden die reageerden kregen een brief, waarin de VRG zich uitgaf voor „de eerste en eni ge landelijke burgerwacht in Ne- derland". In de brief werd een samenhang gesuggereerd tussen gebieden met veel criminaliteit en de aan wezigheid daar van buitenlan ders en 'a-sociale elementen'. Reden voor het VVD-kamerlid Dijkstal om via schriftelijke vra gen aan de minister te informe ren naar mogelijke discriminatie. Dijkstal wees de minister er ver der op dat de VRG zegt een 'na tionale organisatie' te zijn, die zich heeft verdeeld in Standaar den. Volgens Dijkstal is sprake van een suggestieve relatie met het nationaal-socialisme, omdat de VRG hiërarchisch is opge bouwd uit Gardisten, Schaarlei- ders, Stormleiders, Stormbanlei ders en Standaardleiders. Afstand Korthals Altes zegt met kracht afstand te nemen van "de sugges tieve stellingneming en bena mingen van de VRG. Volgens de minister ontbreken overigens alle aanwijzingen dat het bij de VRG „om meer zou gaan dan een eenmansactie die slechts zeer be perkte respons heeft gehad". De minister zegde toe dat het OM.ac- tiviteiten van dit soort niettemin, nauwlettend zal blijven volgen. Nelleke Dijkhof heeft in totaal 25 reacties gehad van mensen die interesse hebben in de VRG. Uit Rotterdam, Vlaardingen, Schie dam, Spijkenisse en CapeUe kwa men aanmeldingen binnen. De pogingen om een bijeenkomst te beleggen zijn tot op heden op niets uitgelopen. Een geplande ontmoeting in zaal Irene in Schiedam werd op het laatste moment geannuleerd, omdat ei genaar Rob Lutz niet in zee wilde gaan met Nelleke Dijkhof. „We gaan het nu anders aanpakken", aldus de Vlaardingse, die vast van plan is om de burgerwacht zo snel mogelijk te laten functione ren. „Het eerst in Rotterdam, want daar is de behoefte het grootst". Het college van burge meester en wethouders in Vlaar dingen heeft bekend gemaakt dat aan de VRG geen geen gemeen telijke zalen in de stad mogen worden verhuurd. Ook alle parti culiere zaaleigenaren hebben in middels een verzoek gehad om niet in zee te gaan met de VRG. Het is de bedoeling dat de leden van de VRG nu in kleine, onop vallende groepjes bij elkaar ko men in cafés in de regio. Nelleke Dijkhof heeft zich in middels aangesloten bij het Jon- gerenfront Nederland, Een orga nisatie, die nauwe banden heeft met de Volksunie van Hagenaar Joop Glimmerveen. Via een ano niem telefoontje naar de redactie van een krant werd onlang de brand die werd gesticht in het migrantencentrum 't Parkweg opgeëist De politie heeft nog steeds geen spoor van de daders. 'Mt 'yZ Gretig happen Vlaardingers in het produkt van hun Haringstad. Aad van der Lugt met zijn stalletje bij station Vlaardingen-Centrum staat bekend -om zijn klandizie. Schiedam Aan de gere gelde Machten over de tv- voorziening in Schiedam is er eentje toegevoegd door H. Henrichs. Hij vraagt zich in een brief aan de gemeenteraad af, waarom de Schiedammers minder tv- kanalen krijgen dan in Rotter dam, terwijl in beide steden zo wat hetzelfde bedrag moet worden betaald. Henrichs vindt het niet eerlijk. Op zijn minst zouden in Schiedam ook de Engelse zenders ontvangen moeten kunnen worden. De gemeenteraad heeft nog en kele brieven ontvangen, die om een reactie schreeuwen. Ju maan Meijer van het Liduina-comité neemt het evenals enkele jareil geleden weer op voor behoud van de woninkjes aan de Kreu pels traat, de straat waar volgens de overlevering Liduina ten val kwam en na een leven van lijden bekend werd als de Heilige Maagd van Schiedam. Mevrouw H.J. Broer klaagt als buurtbewoonster over de over last, die kinderen veroorzaken op het speelterrein aan de Westmo lenstraat. De stichting Europa- Kinderhulp is verontwaardigd, dat de gemeente Schiedam afwij zend reageerde op een donatie verzoek. De werkgroep Ouderen Oost klaagt over de toegankelijk heid van stemlokaal 5 in de Sint Jan/Aloysiusschool in Schiedam- Oost. De Nederlandse vereniging tot behoud van de zondagsrust en de zondagsheiliging heeft de raad geschreven over de viering van ae dodenherdenking op zondag 4 mei. Schiedam Nee, het was abso luut geen verrassing dat de pro vincie het prijskaartje te duur vond, dat Schiedam heeft gehan gen aan haar flankerend oude renbeleid. „Als onze verlangens gehonoreerd waren, hadden ook andere gemeenten een hogere fi nanciële claim kunnen indienen. De provincie zit dan met een mii- joenentekort". Met die verkla ring toonde topambtenaar van sociale zaken en volksgezondheid Gerard van Marsbergen begrip voor de terughoudendheid van de provincie. „Maar", voegde hij er in de verga dering van de commissie bejaar- denaangelcgenheden aan toe, „we laten het niet bij die af wij zing zitten. Schiedam gaal in be roep bij de Raad van State. De re den is simpel. Met het opzetten van flankerend ouderenbeleid heeft de provincie verwachtin gen gewekt, die financieel niet worden waargemaakt". Vlaardingen Wat had Vlaardingen toch gemoeten met een burgemeester die uit Utrecht of Groningen of Win schoten was gekomen? Met iemand die van haring niet meer wist dan dat Wil lem Reukeiszoon uit Biervliet het kaken had uitgevonden? Zo'n burgemeester had hier gefigureerd als een onderwijzer waar de kindertjes niet naar luisteren. Nee, dan Fred van Lier. De vroegere Haag se wethouder, welbekend in Scheveningen, kon gisterochtend soepel inspelen op een haringpresentatie van het Nationaal Visbu- reau. „Hé. Henk! Henk Kegge! Ben jij.het? Hoe gaat het met je moeder?" De tegen woordige burgemeester van de Haringstad en merchandise-advisor Kegge van het Vis- bureau kennen elkaar nog uit Schevenin gen. Voor de vuist weg schetste Van Lier de haat-liefdeverhouding die er altijd tussen Vlaardingen en Scheveningen bestaan heeft. „Vlaardingen groef ooit de haven om Scheveningse vissers een uitwijkadres te bezorgen", diepte Van Lier uit het stedelijk geheugen cp, „maar teen de haven er een maal lag, begon Scheveningen een eigen haven te ontwikkelen. Dat gaf natuurlijk pijn" En vanuit die goede bedoelingen werden Vlaardingen en Scheveningen geduchte concurrenten. Hoe vriendschappelijk de band desondanks is. wordt elk jaar opnieuw bewezen. Altijd wel een gelegenheid, kort na Vlaggetjesdag, waarop iemand de relatie komt onderstrepen. In dit geval was het Van Liers oude kennis Kegge, Diens Natio naal Visbureau is een soort promotiestich ting. ressorterend onder het Prduktschap voor Vis en Visprodukten. De laatste jaren valt op, dat er altijd wel iemand anders na mens het Visbureau haar Vlaardingen komt, net alsof de doorstroming daar net zo groot Is als in de Noordzee. Visserijrruiseum Met Hollandse nieuwe in de ene hand, een kelkje oude Bokma in de andere, hoorde haringburgemeester Van Lier eerst Joh. Pronk aan, vishandelaar uit de Van Hogen- dorplaan, die B en W een film aanbood over de haringvangst. Daar staat alles op: vanaf de vangst met ultramoderne schepen tot aan de veilingverkoop, de detailhandel en de consument, zei Pronk. „Voordat je die vis zo in je keel laat glijden, is er door onze Hollandse jongens namelijk heel wat werk verricht". Van Lier zei dat B en W de film zullen be kijken, maar dat hij nu al met de gedachte speelt om de film aan te bieden aan het Vis serijmuseum, opdat er dan ook publiek naar kijken. Dan komt de film beter tot2ijn recht dan in een la bij B en W. Vlaardingen George Neïjssel is niet teleurgesteld dat Jan Madern alsnog het fractievoorzitterschap van de V VD-fractie in Vlaardingen op zich heeft genomen. Aanvankelijk zag het er naar uit dat George Neijssel eer ste man binnen de fractie zou worden omdat Jan Ma dern, die niet in het college terugkeerde als wethouder, af wilde zien van die belangrijke functie. „In het week einde werd echter duidelijk dat Jan Madern toch ais fractievoorzitter wilde opereren in de raad. Hij is de lijst trekker. dus hij heeft er ook recht op. Daar heb ik geen enkele probleem mee". Jan Madern is bij acclamatie benoemd tot fractieleider. al v.a.: Buys Ballotlaan 4 - Tel. 010-4348700 VLAARDINGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1