drastisch omlaag Jazzcafé Huren brandt uit bej aarden 't Kompas wint wisselbokaal ILIftlDIlGS DASBLAO SGISEflilSGIfCIISJtlï NIEUWE WATERWEG CliillT Administratie naar zusterflat Recreatieschap: bloot zonnen mag Meisjes geschept Hutten bouwen Vingerkootje afgesneden Heipalen blokkeren de Singel Withete SP-fractie huit positie uit DOOR KOR KEGEL .Schiedam Opnieuw is een monument door brand verwoest. Vanochtend om half zeven sloegen de vlam- "men uit jazzcafé The Ditch aan de Korte Haven. Na een kwartier stortten het dak en het bovenste gedeelte van de klokgevel in. Brandweerlieden en politie wis ten zich in veiligheid te stellen. „Vrijdag de dertiende", bromde van Rein Melchers werd vorig een toeschouwer. De brand ging jaar door een uitslaande brand gepaard met een hevige rookont- getroffen. Het pand, waar The wikkeling; de rook werd door de wind westwaarts gedreven, waardoor op de Vlaardingerdijk enige tijd geen hand voor ogen te zien was. Jazzcafé The Ditch was sinds en kele maanden gehuisvest op de tweede etage van een kantine, die vroeger gebruikt werd door drukkerij Roelants op de hoek van Korte en Lange Haven, De kantine bevindt zien op de hoek van de Elzensteeg, Het is een voormalige branderij uit de twee de helft van de achttiende eeuw, die op de monumentenlijst staat Van alle kanten moest geblust worden. Hel was een meevaller dat het jazzcafé vrij staat van be lendende percelen, opeen trap na bij de ingang die het publiek naar de caféruimte voert Aanvanke- lijk leek het dan ook te volstaan om iniddelalarm te geven. Toen het dak op het punt stond in te storten, gaf de brandweer even wel groot alarm en dat is een moment, waarop ook de hoogste leiding komt inspecteren. Om vijf over zeven arriveerden burge meester Reinler Scheeres en, in uniform, brandweercomman dant Arie Metaal. Er waren toen al tientallen buurtbewoners en middenstan ders op de been, onder wie de ac tieve Jan Hagendoorn die zich al tijd sterk maakt voor het be schermd stadsgezicht van de his torische binnenstad, sloper Kees de Vos en kunstenaar Doop Wiegman met zijn vrouw. Toen naast hun woning aan de Korte Haven de haarwaterfabriek Dralle jarenlang stond te verpau peren, vreesden zij al dat er nog eens brand zou uitbreken. Het was een geruststelling dat het nieuwbouwproject De Onthef fing er kwam. Nu zaten zij alsnog in dcrook. "Mevrouw Wiegman herinnerde zich dat enkele jaren geleden ook een grote brand in de Elzensteeg woedde. Aan de Korte Haven is eind jaren zestig de branderij 1 Kappelhoff door brand verwoest: dit was één der grootste branden in Schiedam sinds de Tweede Wereldoorlog. Aan de Lange Ha ven ging tien jaar geleden een monument van De Raaij Date- ma (tegenover de Appelmarkt- brug) in vlammen op; alleen de gevel staat nog, gestut, overeind. En distilleerderij De Lokomolief Ditch zit, is het vierde monument In die rij. Een' bewoner van de nieuwbouw op de hoek van Elzensteeg en Korte Haven stond naar de brand te kijken met de deur van zijn woning wijd open. Hij werd gewaarschuwd dat de stank we kenlang in zijn huis zal blijven hangen. Andere buren stonden het tafereel gade te slaan met het ontbijt in de hand. "Wat de oorzaak van de brand is, bleef onduidelijk. Een onderzoek is onmiddellijk na het nablussen ingesteld. De gele vlag van jazz café The Ditch bleek toen nog ongeschonden te wapperen. De reclameplaat van Heineken was ■gebarsten. Het voor zaterdaga vond geplande jazzconcert van trio Joop Hendriks gaat niet door. De dikke rookpluim boven de Korte Haven leverde vanochtend vroeg een fraai spiegelbeeld op. Vlaarding'en De huren in De Wou- Achtereen volgons zouden huur- thof gaan per I juli met X7G gulden commissie, kantonrechter en omlaag. De bewoners van Drieën- rijksoverheid er aan te pas moe Huysen betalen vanaf die datum 50 gulden minder. Dat is het directe re sultaat van een onwrikbare opstelling van de SP. De vijfmansfractie van Remi Poppe buniu de ecla tante verkiezingswinst gisteren volledig uit tijdens een spoedvergadering van het bestuur van de Alge mene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASH VB) De SP reageerde dinsdag ujdens een inderhaast uit geschreven persconferentie furieus op het voorlopig bestuursbesluit van maandag om geen huurverla- gtng toe te passen. „We waren witheet", verduidelijkte Remi Poppe zijn gemoedsgesteldheid. „Het nieuwe puntensys teem is overduidelijk. De bewoners van Drieen- Huyson en De Wouthof betalen veel te veel huur. Dat blijkt nota bene uit een berekening van de stichting zelf". Poppe plus aanhang vonden dat de CDA, VVD en PvdA-vertegenwoordigers in het stichtingsbestuur (samen met zes krap in de meerderheid) slechts oog hadden voor 'hun eigen winkel' en verder een spel over cie ruggen van de bewoners wilden spelen. „Zij staan een sterfhuisconstructie voor die rwee tot drie jaar kan duren voordal de huren omlaag kunnen. De gevel van The Ditch, vlak voor het dak instortte. Schiedam Vrijwel alle admini stratieve diensten van het Schie- tandziekenhuis worden onderge bracht in de oude personeelsflat aan de Nassau Dillenburgstraat. Het zes etages hoge gebouw wordt momenteel ingrijpend ge renoveerd. Vroeger kwam het veel voor dal verpleegsters van de twee Schie- damse ziekenhuizen door hun werkgever werden gehuisvest. In de Juliana van Stolbergstraat had de Noletstichting haar zus- terflat. die van het gemeentezie kenhuis stond in de tuin van hei GZ. Steeds meer jongeren gingen echter zelfstandig wonen, waar door de flats leeg kwamen te staan. Van de flat in de Juliana van Stolbergstraat, achter de Ju- lianakerk. zijn nog enkele ka mers bewoond. De rest van het gebouw is verhuurd aan een in stelling. die opleidingen verzorgt. Na de fusie van Nolet en GZ tot Schieland, enkele jaren geleden, werden plannen gemaakt om alle voorzieningen op één locatie te concentreren In 1990 komt het gebouw aan de Stadhouderslaan leeg te staan, dan zullen alle bed den ondei-gebracht zijn aan de BK-laan. Vier SP-gemeenteraadsleden {v.l.n.r. Remi Poppe, Arnold van Wezel, Fred Trooster en Bertie Vugts) vlak voordat de huurverlagïng werd goed gekeurd. Van Wezel heeft de 'boekhouding' meegenomen. ll!llI[lll!lll!llf!milllt!lHII|tiill!mi!!lllllllJJII]IIIIJIIIIIIJllll!lllimillilHII]lli!|][||||!||||||!lMIIIII[lllllllilllllllll!llllflltllllllll[lll!irill]m^^ iner komt het naakt recreeren er dus niet meer van. Schiedam/ Viaardmgen/MaassluisHet recre atieschap Midden-Delfland heeft zich vierkant achter de naturistenvereniging Puur Natuur ge steld. Het verzoek om in het oeverbos Licke- baert een stukje aan te wijzen waar naakt gere- creeerd mag worden, is door het recreatieschap volledig overgenomen. Het schap vraagt burgemeester en wethouders Van Vlaardingen nu om een ontheffing te verle nen van de algemene politieverordening (apv), _die naaktrecreatie verbiedt. Sportambtenaar •Waling van der Hamme is belast met de afhan deling van dit verzoek en hij heeft op zijn beurt commissaris Ton Spel om advies gevraagd. Puur Natuur en nu ook het recreatieschap heb ben dat deel van het Lickebaertbos op het oog, dat even ten westen van de rioolwaterzuive ringsinstallatie De Groote Lucht ligt. Het is vol gens Waling van der Hamme beslist niet de be- Commissaris Spel moet adviseren over verzoek Puur Natuur doeling, dat dit gebied afgegrendeld wordt. De naturistenvereniging heeft namelijk gevraagd om een openbaar terrein. Men heeft geen enke le behoefte aan geheimzinnig doen. Het recreatieschap wordt gevormd door Schie dam, Vlaardingen en Maassluis en ook andere gemeenten, die met Midden-Delfland hebben te maken, zoals Delft, Maasland en Rotterdam. Er is gekeken of andere plekken m het polderland schap misschien meer in aanmerking komen vooral het meer landelijke gedeelte werd bestu deerd maar Puur Natuur vindt juist dat er in een intensief gebruikt gebied ook mogelijkhe den moeten zijn om bloot te recreeren Niette min houdt Waling van der Hamme rekening met een alternatief, eveneens ten westen van Vlaardingen, maar in het deel van de Ztudbuun waar surfplassen en andere recreatievoorzie ningen komen. Het oeverbos Lickebaert wordt beheerd door het recreatieschap, maar beheren wil nog niet zeggen dat men van de apv kan afwijken, daar om is een besluit van de gemeenteraad nodig en willen B en W eerst adviezen inwinnen van commissaris Spel en ongetwijfeld ook de raads commissies voor sport en recreatie en algemene zaken. Dat duurt enkele maanden en deze zo- Het zit er dik in dat de twee man sterke SC P/RPF/GPV-fractie van Rien Lensvelt en Cor de Jonge zich tegen naaktrecreatie zal ver zetten Van het CDA zouden ook bedenkingen te verwachten zijn Waling van der Hamme heeft evenwel advies ingewonnen m andere gemeenten en daar blijkt dat de behoefte aan naaktrecreatie toeneemt en dientengevolge ook de voorzieningen. Het dichtstbijzijnde gebied voor naturisten is thans het naaktstrand tussen Hoek v3n Holland en 's- G raven zande. een plek aan te wijzen voor naturisten Bij de ge meente is nog geen enkel verzoek binnengeko men, deelt sportambtenaar Jan Tjassens mee Wel heeft de gemeente geruime tijd geloden op eigen initiatief de mogelijkheid onderzocht om in de zwembaden" een gelegenheid te creeren, maar dat onderzoek werd niet afgerond Tjas* sens meent dat topless wel 'met gespreide vin gers' wordt getolereerd, maar hij denkt dat ver manend zal worden opgetreden als mensen van top tot teen uit de kleren gaan. In zwembaden kan dat nog niet, denkt htj. Over andere gebie den, bijvoorbeeld het Prinses Beatrixpark. heeft de afdeling van Tjassens niets te zeggen. Dat valt onder beheer van de plantsoenendienst Zwembaden In Schiedam wordt er nog niet aan gedacht om In Maassluis is al gelegenheid tot naakt zwem men in Dol-fijn. De ervaringen hiermee zijn uit stekend. Vlaardingen De meeste vierdaagselo- pers kregen van vrienden en verwan ten op de Markt een bos bloemen in de hand gedrukt. Me vrouw Boender uit Schiedam werd na af loop in de tent op het terrein van handbal vereniging De Hol- landiaan nog eens ex tra in de bloemen ge zet. Zij heeft alle ;veertig edities van de :Vlaardingse avond vierdaagse meegelo pen. Ook leerlingen en begeleiders van school 't Kompas werden in het zonnetje gezet Zij verdienden de wisselbokaal, die werd uitge loofd voor de meest ordelijke groep wandelaars. Dat zij op de siotavond in Vlaardingse kleder dracht aan de start verschenen was voor de politie sport- en ont spanningsvereniging een reden temeer om hen de beker, die dit jaar voor het eerst werd uitge reikt, te gunnen. .Het gaat niet door var hoor! Het is een dagje uitgesteldr'. Zo probeerde een van de agenten op de Markt het publiek, dat al om zeven uur klaar zat met bloe men en snoep, schrik aan te ja gen. Maar niemand liet zich ver ontrusten. Zoveel mensen zou den zich wel niet vergissen en bo vendien: het oorverdovende tromgeroffel van het opmarcher ende Avalance loochenstrafte zijn woorden. De wachters zetten zich in het zonnetje op de grond. „Stom hè", zei een vrouw die naast haar man bleef staan, „nou heb oma geen stoeltje". De man aaide gedach- tenloos de enkel van de vrouw. „Ik zit hier anders prima", liet hij weten. „Maar het mens is 78", riep zijn echtgenote hem in her innering. Een kwartier later dan verwacht verschenen de eerste lopers tus sen de dikke haag van mensen op de Markt Het waren er vierdui zend dit jaar, tweehonderd meer dan vorig jaar. Een record was dat nog lang niet De avondvier daagse heeft betere tijden ge kend, er zijn jaren geweest dat ze venduizend Vlaardingers meelie pen. De burgemeester en zijn vrouw stonden op de trappen van het stadhuis om het défilé af te nemen. Die bleven maar zwaai - De burgemeester en zijn vrouw namen het défilé af. Die bleven maar zwaaien. Schiedam Twee Schiedamse meisjes, 12 en 13 jaar oud, zijn gis termiddag op een zebrapad op de Professor Kamerlingh Onnes- laan in Schiedam geschept door een auto. Een 32-jarige Vlaar dingse automobilist probeerde nog uit te wijken, maar die ma noeuvre had niet het gewenste resultaat Het jongste meisje werd met een schouderfractuur in het Séhielandziekenhuis opgeno men, haar vriendinnetje kon na onderzoek weer naar huis. Schiedam Op de bouwspeel plaats op het Hoofdplein kunnen de hele maand juni hutten wor den gebouwd. De jaarlijks terug kerende activiteit is bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Zij kunnen van maandag tot en met donderdag op de bouwspeelplaats in Schiodam-Zuid terecht. ten komen om iets ie laten gebeu- ic-n Dat vind ik ongepast Laat het maar direct duidelijk worden. Alleen dat u» fair naar de bewo ners toe Weet je wat ze maandag zeiden* over een paar jaar is dat een leuk meevallertje voor de mensen. Dan heb je het wel over mensen van boven de tachtig, die dat geld nu goed kunnen gebrui ken" Gisteravond bleken de kaarten plotseling aoden, te liggen. Alle bestuursleden schaarden zich achter Poppe, die dommee zijn machtspositie m het Vlaardingse politieke krachtenveld optimaal uitbuitte. De SP beseft dat een bankroet van de stichting nu op de loer ligt Poppe schat hel fail lissement zelfs als onherroepelijk in „Geeft niet", meent hij „Voor de bewoners heeft dat geen con sequenties Als het spul moet bar sten, kan dat net zo goed nu ge beuren als over een paar jaar' Het faillissement dreigt niet al leen door de huurderving. die kan oplopen tot rond 400.000 gul den per jaar, maar ook de te veel in rekening gebrachte service kosten lopen flink in de papieren. De SP vindt dat sendee- en ex ploitatiekosten dwars door elkaar lopen en gescheiden moeten wor den. Een onafhankelijk rappor teur schiaagt die opvatting Hij concludeert dat bepaalde kosten onder service* zijn gerangschikt die daar met thuis horen Het gaat in de verschillende won in gen onder meer om de posten re creatiezaal (Wouthof), zonwerin gen, noolfonds, verhezen voor gaande jaren, cai, tuinaanleg en ontspanningsfonds Sinds de peildatum in 1979 zou een individuele bewoner van Dneen-Huvsen 4.6Ö0 gulden te veei hebben betaald Dat lied rag ligt voor De Wouthof iets lager, omdat dut gelxiuw pas later is op geleverd. Ook in de Bilhtonflat, Valkenhof en De Bolder zouden de servicekosten veel te hoog zijn In totaal is daarmee meer dan vijf ton gemoerd Over die zaak moet Poppe nog met de rest van het stichtingsbestuur in de slag. Schiedam Wellicht een tikkeltje versuft door tie drank heeft een 27-jarige Schiedammer vannacht om half vier het kootje van zijn 1 mkcrvi r ,get a fgesn eden De man had met familie van de wedstrijd Brazil ie-Noord Ierland genoten, daarbij een glas gcdronkc-n en wilde ver na middernacht nog een hapje klaarmaken Hij haal de vlees uit de koelkast, nam een mes en Iregon te snijden. Hij maakte een pijnlijke ver gissing. De Schiedammer werd eerst naar het Schieland-, later naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. Daar is geprobeerd de vinger te herstellen Of dat gelukt is kon de poliue vanmorgen nog met zeggen. Schiedam De Overschieae- straat is maandag en dinsdag voor verkeer in twee richtingen open, omdat een deel van de Sin gel versperd is. Tussen de Emma- straat (bij het stadskantoor) en de Oostsingel is de Singel afgesloten. Dat heeft te maken met de heipa len dié aangevoerd moeten wor den voor de bouw van vier wo ninkjes, achter de nieuwbouw die er al een paar jaar staat op de hoek van Singel en Emmas traat Regionale redactie:.Brede'Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 13 JUNI 1986 'Monument uit 18e eeuw deels ingestort

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1