ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Bibliotheek trekt touwtjes strakker aan Schiedams bedrijf:kort geding tegen Defensie Nieuw dak op streekmuseum KflÉl ■slllii Vrijheidsboom ernstig beschadigd Dertig mille voor technisch onderwijs L V Groepjes jongeren verstoren de orde 'Ook de staatssecretaris voldeed niet aan termijn' Zaak van te kort getrouwde Kaapverdiaan Schoolvakanties Rotterdam DORDRECHT KRIJGT 'OORLOGSMUSEUM' ROTTERDAM Stadsredactie: Coolsingei 67, 3012 AC Rotterdam. Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. ZATERDAG.14 JUNÏ 1985 Telefoon: 010-4144144. Telex: 22215. DOOR CEES DE GRAAFF Rotterdam De centrale bi bliotheek van Rotterdam gaat duidelijker optreden te gen ordeverstoring, vernie lingen. en diefstal. De laatste tijd namen' misdragingen van met name drugverslaaf den en jongeren in de biblio theek steeds meer toe. In overleg niet de politie en het personeel heeft de directie richtlijnen opgesteld om de veiligheid en rust in de bi bliotheek te garanderen. Directeur P.J.Th. Schoots van de gemeentebibliotheek wil er geen drama van maken. De bi bliotheek is een open instelling en dat moet het van hem blij ven In de oude bibliotheek met jaarlijks 250.000 bezoekers, had men ook last van diefstal of ver nielingen. De nieuwe biblio theek trekt jaarlijks twee mil joen bezoekers. Het is volgens hem nauwelijks te vermijden, dat er wel eens problemen op treden De directeur is vrij laeonioek in die dingen: „Ik merk er zelf niet veel van. maar voor het perso neel in de bibliotheek moet het wel eens erg vervelend zijn. Die mensen hebben allerlei oplei dingen en cursussen voor het bibliotheekwerk gedaan, niet om als een soort bewaker op te moeten treden. Dan krijg je uil Den Haag een rapport van het ministerie over de problemen, een enorm dikke pil, die voor driekwart gaat over hoe het zo gekomen is. Dat interesseert me niet, ik heb met de gevolgen te maken". Incidenten De directeur wi! de problemen niet overdrijven of dramatise ren. Toch is zijn lijstje inciden ten van de afgelopen weken soms schokkend. Het komt re gelmatig voor dat de portier met getrokken messen wordt gecon fronteerd als hij iemand aan spreekt over vandalisme of diefstal. Enkele weken geleden is een portier in elkaar geslagen met een poot, die eerst van een tafel was genokt. Soms worden boeken uit de bibliotheek al voor de deur voor twee kwar tjes verkocht. Volgens de heer Schoots ver toont de overlast een wisselend beeld. De problemen hangen sterk samen met bepaalde pe riodes, zoals de school vakanües. of marktdagen. Bij het inzetten van extra personeel om een oogje_ in het zeil te houden kan de bibliotheek bijna op de te verwachten problemen voor uitlopen. Op marktdagen wor den de toiletten vrijwel non stop gebruikt om kleren te pas sen, Ook wordt er dan vaak in de bibliotheek gegeten, maar niet op de plek, die daar speciaal voor is, het bibliotheek-café. Drugverslaafden leveren soms overlast op doordat ze uren op een plek liggen te slapen of met luide stem over drughandel praten. Jongeren proberen van alles en nog wat mee te pikken. „Je vraagt je soms af, wat ie mand moet met het spul, dat ze weghalen. Het is vaak niets waard, maar kost de bibliotheek wel geld om het te vervangen", zegt de heer Schoots. Rotzooi trappen Het grootste probleem van de laatste maanden wordt ge vormd door kleine groepen jon geren. Zij komen vaak welbe wust rotzooi trappen, vallen het publiek en het personeel lastig en maken de bibliotheek zo voor andere mensen onaan trekkelijk. Groepjes buiten landse jongeren, veelal van Turkse of Marokkaanse af komst gebruiken de biblio theek, ook de filialen in de wij ken, vaak als ontmoetingscen trum. „Ik vind het fijn, dat ook deze jongeren de weg naar de bibliotheek kunnen vinden, maar we zijn geen buurthuis", aldus de heer Schoots. „Ze zijn hier welkom om te lezen of boe ken te lenen, maar voor een ontmoetingscentrum moeten ze ergens anders zijn". Om de toenemende overlast te bestrijden is er op verschillende plaatsen in de bibliotheek een kort reglement van orde opge hangen. Daarnaast krijgen be zoekers een stencil uitgereikt, waarin de directie begrip vraagt voor het strenger toepassen van de huisregels in de bibliotheek. Overtreding kan op verwijde ring uit het gebouw uitlopen en in ernstige gevallen wordt de politie ingeschakeld. Het reglement van orde bevat slechts enkele punten, zoals het recht om iemand te verwijde ren of de toegang te ontzeggen, het verbod meegebracht eten of drinken te nuttigen, een rook verbod en de waarschuwing, dat kinderen beneden veertien jaar niet zonder begeleiding in de lift mogen. Volgens de heer Schoots zijn het eigenlijk van zelfsprekende zaken, die je nor maliter niet zou moeten hoeven op te hangen. Eén lijn trekken Veel belangrijker vindt hij het, dat het personeel in de biblio theek één lijn trekt Er is een hele waslijst opgehangen van allerlei gedragingen, die in de bibliotheek niet mogen. Zo zijn radio's in de bibliotheek niet toegestaan, mag iemand niet op rolschaatsen naar binnen, mag kleren passen in de toiletten niet en wordt ook slapen niet toegestaan. Het personeel heeft opdracht om hiervan conse quent wat te zeggen. In zijn hart hoopt directeur Schoots. dat ook het biblio- theekpubliek wat van de mis dragingen zou zeggen. „Als we met zijn allen duidelijk maken, dat we geen rotzooi willen, is het zo afgelopen", zegt hij. Het tegendeel blijkt echter in de praktijk. Als een portier in grijpt, maakt het publiek hem soms voor alles wat mooi en le lijk is. In de meeste gevallen houdt het publiek 2ich echter afzijdig als er problemen zijn. Voor de boeken zelf is het be veiligingssysteem redelijk wa terdicht Wel heeft de biblio theek aan abonnees op een ge geven moment identitietsbewij- zen moeten vragen, omdat som mige mensen valse namen en adressen voor hun-abonnement opgaven. Bovendien is er nu een grens gesteld aan het te le nen aantal boeken. De compu ter houdt het aantal boeken per abonnee bij, niet alleen in de centrale bibliotheek, maar ook bij de filialen. Daarmee is het onmogelijk geworden tientallen boeken tegelijk thuis te hebben. Maatregelen In de bibliotheek zelf zijn ook wat maatregelen genomen. Zo bleek bet niet mogelijk de nieu we tijdschriften onder het lee- sexemplaar op te slaan. Ze ver dwenen bij duizenden, vooral bladen over sexualiteit, fotogra fie en computers. Ze zitten nu achter, slot en grendel. Ook de microfiches, waarop zaken op gezocht konden worden, zijn veilig opgeborgen, omdat ze ble ken te verdwijnen. De toetsen borden van de computers op de bureaus van het personeel zit ten nu aan de ketting. Ze waren ook al gestolen, maar een opko- \ï>er heeft ze voor een tientje, evenveel als hij ervoor had be taald, weer aan de bibliotheek terugverkocht. De echte kostbare boeken van de bibliotheek zijn volgens de heer Schots uitstekend bevei ligd.. Mensen krijgen die ook niet zomaar in te 2ien. Het uit gewone leenboeken knippen van illustraties valt volgens de directeur mee, vooral nadat le raren op scholen gevraagd was bij scripties op te mooi verzorg de werkstukken te letten. Al met al wil de heer Schoots van de problemen in de bibliotheek geen drama maken. Hij is uiter mate tevreden met de twee mil joen bezoekers, die de nieuwe bibliotheek van Rotterdam trekt. Dat er wel eens proble men zijn, neemt hij voor hef. Dat valt niet altijd te vermijden, ai probeert de bibliotheek het zoveel mogelijk te voorkomen. Rietdekkers zijn druk bezig het streekmuseum in Heinenoord van een nieuw dak te voorzien. Heinenoord De voormalige boerderij Oost-Leeuwenstein jutt1 Heinenoord, waarin tegenwoordig het streekmuseum Hoeksche Waard is gevestigd, wordt voorzien van een hieuw rieten dak. Rietdekkersbedrïjf Dekker uit Zuid-Beijerland is tot onge veer half juli bezig de noordzijde van het dak van de mu seumboerderij te vernieuwen. Dat de zon nu volop schijnt is een plezierige bijkomstigheid, maar ook als het slecht weer ïs gaan de rietdekkers door met hun werkzaamheden. Het vervangen van de dakbedekking kost ruim 90.000 gul den. Dat bedrag wordt geheel betaald door de gemeente Binnenmaas, die de boerderij aan het streekmuseum ter be schikking heeft gesteld. Rotterdam Er is in de zaak van de 28-jarige Kaap verdiaan D.M. Moreira Monteiro. die één dag te kort getrouwd is geweest om een permanente ver blijfsvergunning te verkrij gen, door het ministerie van justitie een procedure-fout gemaakt. Hierdoor heeft Monteiro wel schorsende werking in zijn beroep te gen de Raad van State ver kregen, hetgeen betekent dat hij dit beroep toch in Nederland mag afwachten. Dit heeft de Zaandamse ad vocaat N. Vermolen staats secretaris Korte-van Hemel vrijdag geschreven. Vermo len, gespecialiseerd in het vreemdelingenrecht, heeft de zaak-Monteiro overgeno men van zijn Rotterdamse collega mr W. Ummels. Af hankelijk van de reactie van' de staatssecretaris, overweegt Vermolen een kort geding aan te spannen voor zijn cliënt Monteiro diende op 23 de cember vorig jaar een her zieningsverzoek in tegen de door de staatssecretaris af gegeven beschikking tot vertrek van de Kaapverdi aan uit Nederland. De vreemdelingenwet bepaalt dat wanneer met binnen drie maanden wordt gerea geerd er automatisch sprake is van schorsende werking, aldus Vermolen. Toen Mon teiro op 24 maart tegen de beschikking in beroep ging bij de Raad van State, rea geerde de staatssecretaris alsnog, maar een paar da gen te iaat, aldus Vermolen. De raadsman heeft een. af schrift van zijn brief aan Korte-van Hemel gestuurd naar de Rotterdamse vreemdelingenpolitie met het verzoek niets te onder nemen tegen zijn cliënt, tot dat de staatssecretaris op zijn brief heeft gereageerd. Monteiro moest eigenlijk vrijdag het land verlaten, maar hij heeft van de vreemdelingenpolitie in Rotterdam enkele dagen respijt gekregen, in ieder geval tot maandag. De Kaapverdiaan heeft inmid dels zijn hongerstaking op gegeven. Capelle a/d LTssel Staats secretaris van onderwijs mevr. Ginjaar-Maas heeft gistermiddag tijdens de ope ning van de nieuwe bedrijfs ruimte van het CapeLse be drijf De Regt Special Cable BV 30.000 gulden overhan digd in de vorm van een be reidheidsverklaring aan wet houder Dini Kroos van de gemeente Capelle a/d IJssel. Dit bedrag schenkt De Regt Cable Service aan een spe ciaal in het leven geroepen stimuleringsfonds dat tot doel heeft een betere aan sluiting te realiseren tussen onderwijs en bedrijfsleven. Drie jaar achtereen stelt De Regt Cable Service hiervoor 10.000 gulden beschikbaar. Volgens staatssecretaris Gin jaar-Maas is een samenwer king tussen gemeenten en bedrijfsleven onontbeerlijk om het niveau van het tech nisch onderwijs te verbete ren. Directeur Jeijsman van De Regt Special Cable hoopt dat het initiatief van zijn be drijf zal worden opgevolgd door de rest van het Capelse bedrijfsleven. Een speciale commissie zal bekijken wel ke onderwijsprojecten in aanmerking komen voor een uitkering uit het stimule ringsfonds. Vooral het tech nisch onderwijs in Capelle a/ d IJssel zal hiervan profite ren. Schiedam - Het schil dersbedrijf Den Drin ker uit Schiedam heeft bij de rechtbank in Den Haag een kort geding aangespannen tegen het ministerie van defensie. Het be drijf wil zo de uitslui ting van opdrachten voor schilderwerken ongedaan maken. Het geding dient dinsdag 17 juni voor de presi dent van de recht bank, mr. M.R. Wijn- holt. Den Brinker Schilderwerken en Applikatiewerken BV kreeg begin maart de mede deling van het ministerie dat naar aanleiding van een on derzoek door de Fiscale Op- sporings- en Inlichtingen dienst (FIOD) „naar mogelij ke strafbare feiten inzake schildersbestekken" tot der order geen uitnodiging of opdracht naar Den Brinker zal uitgaan. In de dagvaarding ontkent Den Brinker „Defensie op enigerlei wijze te hebben be nadeeld of anderszins ten aanzien van Defensie straf bare handelingen te hebben verricht". Ondanks herhaal de verzoeken om nadere in formatie kreeg het bedrijf van de overheid taal noch te ken over de stand van zaken. Defensie handhaafde de uit sluiting. Den Brinker noemt dat onrechtmatig, „omdat tot op heden op geen enkele wij ze is gebleken dat Den Brin ker jegens Defensie strafbare handelingen heeft verricht". Bovendien heeft het ministe rie een groot aantal schil dersbedrijven wel uitgeno digd voor inschrijving op aanbestedingen, hoewel het onderzoek van de FIOD ook tegen die bedrijven gericht is, aldus de dagvaarding. óiWV;!-: .A m WW****4» De vrijheidsboom bij het marin iersmonument op hét Öostplein. Rotterdam Voor de Rotterdamse openbare scholen zijn in het cursusjaar 1986-'87 de vakanties en vrije dagen vastgesteld. Bij zondere scholen nemen deze data in veel gevallen over. Nieuw is, dat speciaal en voortgezet speciaal onderwijs afwijken de zomervakantieperioden hebben. In een aantal gevallen bete kent dit verschil in vakantie tussen afdelingen binnen één school. Verschillen komen ook voor in de periode eind april, be gin mei, door vastliggende eïndexamendata in het voortgezet on derwijs. Herfstvakantie van 11 toten met zondag 19 oktober. Sinterklaas: de middag van 5 december. Kerstvakantie van 20 december tot en met 4 januari. Voorjaarsvakantie van 28 februari tot en met 8 maart. Paasvakantie van 17 tot en met 20 april voor het basison derwijs en het speciaal onderwijs en tot en met 26 april voor het voortgezet onderwijs. Koninginnedagweek: 30 april tot en met 10 mei voor het basisonderwijs en speciaal onderwijs en tot en met 3 mei voor het voortgezet onderwijs. (4 Mei is een schooldag en 5 mei vervolgens weer een vrije dag.) Hemelvaartsdag: 28 tot en met 31 mei voor het basisonderwijs en het speciaal onderwijs; voor het voortgezet onderwijs is 29 mei een schooldag. Pinkste ren: geen extra vakantiedagen, Zomervakantie: van 22 juli tot en met 23 augustus voor het basisonderwijs en het speeiaal on derwijs en tot en met 30 augustus voor het voorgezet onderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs. Rotterdam De Vrijheidsboom op het Oost- plein is een dezer dagen door onbekenden ern stig beschadigd. Voor drie-kwart rondom is in de stam een zaagsnede aangebracht, die op en kele plaatsen zelfs vijf centimeter diep is. Een lezer van onze krant signaleerde gistermorgen de beschadiging, waarop de Plantsoenendienst onmiddellijk poolshoogte ging nemen. Des kundigen hopen, dat de boom nog gered kan worden, eventueel door middel van veranke ring, omdat het gevaar bestaat, dat hij omvalt. Men houdt er echter ernstig rekening mee, dat de boom als verloren moet worden beschouwd. Bij de Plantsoenendienst sprak men over „een schandalige daad." De boom is op 5 mei 1985 geplant ter vervan ging van de oorspronkelijke Vrijheidsboom; die op 8 augustus 1945 bij de Doklatm werd neergezet. Bij de aanleg van een rioolperslei ding werd hij echter per abuis omgezaagd, om dat men niet besefte, dat het om de Vrijheids boom ging. Ook dit werd door het Rotterdams Nieuwsblad geconstateerd, waarna in overleg met de gemeente deze krant een nieuwe boom aanbood. Dit kon, omdat tijdens het honderdja rige bestaan van het Rotterdams Nieuwsblad een 'groenfonds' was gevormd, waaruit geput kon worden. Aanhouding in moordzaak Ridderkerk Pas gister middag heeft de Ridder- kerkse gemeentepolitie bekend gemaakt dat don derdagavond een 34-jarige Rotterdammer is aange houden in verband met moord op de achttienjari ge prostituee Daphne K. In het belang van het on derzoek weigert de politie verdere mededelingen te doen over die aanhouding. Het slachoffer van de moord werd op 27 mei aan getroffen bij een tunnel in aanbouw langs De Noord in Ridderkerk. Veel later pas werd bekend dat het slachtoffer een heroïne- hoertje was, die haar werkterrein voorname lijk aan de GJ. de Jong- hweg in Rotterdam had. Dordrecht Dordrecht krijgt vrijwel zeker een museum, waar in de herinneringen aan de jaren van de laatste wereldoorlog in de Merwestad en omgeving worden vastgelegd. Pasgeleden is de stichting Museum 1940-1945 regio Dordrecht opgericht, dat in overleg met de gemeente bezig is de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen. Het doel van de stichting is een zo uitgebreid mogelijk overzicht te geven van het leven in Dordrecht en omgeving in de bezet tingsjaren en in de periode van de bevrijding. Het museum zal worden gevestigd in het pand Nieuwe Haven 26, het voormalige gerechtsparket. De stichting heeft inmiddels de beschikking gekregen over de bekende collectie voorwerpen, documenten en andere op de oorlogsjaren betrekking hebbende zaken van verzamelaar K.P. Makkelie. Rond deze 'kern" wordt het museumbezït uitgebouwd. Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit de heren P.L. Kooiman (voorzitter), J.H. van Zuuren (vice voorzitter), H.A. van Liempd (secretaris) en W.G.D. Verzijl (penningmeester). Leden zijn de heren A, Boers, P.J.H. Horsten, J. van der Hou wen, K.P. Makkelie, P.N.J. Vermaat, A. de Keizer, P. Naaktge boren en P, Hoogerwerf. Laatstgenoemd drietal zal de aandacht richten op hei oostelijk deel van ÏJsselmonde, de Alblasserwaard/Biesbosehgebied en de Hoekse Waard. .- - r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1