Werkgroep eist heropening O J C Connie Eggink vindt uitstuif fantastisch Bewoners Veerman ergeren zich aan scheldende agent Hafkamp durft niet: 'Bang voor afgang** ttiJtiiiü DAGBLAD SSHIEOftiSCHE C9IMNÏ NIEUWE WATERWEE COURANT Geen forum over opbouwwerk Dominee Algra overleden Brand ontstond door slechte cv Passage eindelijk uit de rommer Cuyperstoren wankelt weer AEe treinen rijden door naar het strand Graffiti: kleurige en fleurige fietsenkelder Kunst in Vlaardingen Anders Eigen rechter Hans Uberg was de eerste, die het publiek in de Roo Roossen zaal aan hel lachen kreeg. Leerlingen van Casimïr fleuren de fietsenkelder van de school op. MAANDAG 16 JUNI 1936 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 -sportredactie: 4315209 MaassluisDe Nederlands gere formeerde emeritus-predikant ds. A.H. Algra uit Maassluis is op 62-jarige leeftijd overleden. Al gra, in 1923 te Leeuwarden gebo ren, werd in 1948 predikant van de vrijgemaakt-gereformeerde kerk van Waardhuizen. Van 1954 tot 1956 was hij zendingspre- dikant op West-Borneo. Daarna was hij voorganger in Gorm- chemen Wormer. Tijdens het conflict in de vrijge maakt-gereformeerde kerken kwam hij buiten het verband te staan. In 1970 werd ds Algra pre dikant van de Nederlands gere formeerde kerk van Sliedrecht In 1982 ging hij naar Maassluis. In 1985 ging hij om gezondheidsre denen vervroegd met emeritaat In de kringen van de buitenver- band-kerken (thans de Neder lands gereformeerde kerken) ge noot hij bekendheid om zijn we kelijkse rubriek Pastorale Noti ties in het blad Opbouw. Dominee Algra volgde zijn va der, dr. H. Algra, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad, na diens overlijden op als scribent van een wekelijkse rubriek pas- ioraalnieuws in die krant. Hij schreef ook een zendingsverhaal getiteld: De generaal. Vlaardingen 'Het OJC weer open'. Dat is de naam van een onlangs door vijf Vlaardingers opgerichte werk groep. De vijf vinden het zonde, dat het pand aan de Zomerstraat al maan den niet meer wordt gebruikt „Zo'n kapitaal gebouw moet gebruikt wor den", meent de beoogde voorzitter van de werkgroep, Frank Maarleveld. Het doel van de werkgroep, die naast Maarleveld bestaat uit Ruud Bakker, Rob Waasdorp, Sieb Haagsma en Willem Oranje, is pressie uitoefenen op de ge meente. Die talmt naar hun mening veel te lang met het heropenen van het jonge rencentrum, dat vorig jaar na ruzies tus sen bestuur en beroepskrachten werd ge sloten. Het OJC moet een multi-functioneel cen trum worden, vindt Maarleveld. „Er zijn ge noeg groepen die erin willen", zegt hij. „Laat de gemeente hen dat pand dan geven". De werkgroep denkt aan groepen van jongeren., migranten en werklozen. Maar ook een oude functie van het OJC, oefenruimte voor pop groepen, zou in ere hersteld moeten worden. De werkgroep heeft brieven rondgestuurd naar de groepen die zij op het oog heeft, om te peilen wat die van de plannen vinden. Zij heeft zich tot 6 juli de tijd gegeven om de wensen te inventariseren en plannen te ma ken. Daar is haast bij, vindt Frank Maarle veld. „Dat pand staal ai zolang leeg. Dat is pure kapitaalverspüiing". De gemeente kent het initiatief van de werk groep nog niet. De commissie voor sociaal- culturele zaken praat vanavond over het OJC. Over de toekomst van dat centrum zijn al drie rapporten in omloop: een beleidsnota van de voormalige beroepskrachten, een rap port van de commissie-Meerhof en een rap port van de stichting Ruimte. Het gebouw aan de Zomerstraat moet gewoon open jongerencentrum weer geopend worden, luidt het advies uit dat laatste rapport, dat vanavond besproken wordt. Ook de oud-bestuursleden, die eigenlijk al opgestapt waren, zijn weer bij de zaak be trokken. Ook zij maken plannen voor de toe komst van het OJC en zien meer heil in een cultureel jongerencentrum. Schiedam De uitslaande brand in jazzcafé The Ditch, die vrijdag morgen vroeg woedde, is ver moedelijk op zolder uitgebroken. De brandweer denkt dat de brand is veroorzaakt door een de fect in de cv-installatie. Opzet wordt uitgesloten. De grootste schade werd aange richt in het bovengedeelte van het vier verdiepingen tellende oude pand. Een deel van de in boedel van het jazzcafé kon nog worden gered. De eerste en twee de verdieping werden vooral ge teisterd door water- en rookscha de. Vlaardingen De Cuyperstoren aan de Vlaardingse Hoogstraat, die kort geleden voor de sloop ge red leek, wankelt weer. De gemeente had gedacht voor het opknappen van de toren een beroep te kunnen doen op werk loze voegers en steigerbouwers. Die zouden betaald worden via de zogenaamde terugploeg- regeling. Directeur J.G. Gerritze van gemeentewerken heeft ech ter tot zijn spijt moeten ontdek- ken, dat er in het Rijnmondge bied geen werkloze voegers en steigerbouwers te vinden zijn. Die vlieger gaat dus niet op en daardoor valt er een gat in de be groting van meer dan honderd duizendgulden. Door die tegenvaller komt de op- I knapbeurt van de toren, die nog onlangs werd bewonderd door een delegatie van de gemeente raad, weer op losse schroeven te staan. Burgemeester en wethou- 1 ders hebben het hoofd van de af- j deling stadsontwikkeling, M. Ou- wens, opgedragen met spoed een nota te schrijven over wat hen nu te doen staat Als die nota klaar is, moet de gemeenteraad zich op nieuw over de materie buigen, Schiedam Vlaardingen/Maass- luis Heel wat badgasten heb ben dit weekeinde onnodig lang zitten wachten op een trein naar het strand in Hoek van Holland. Normaal gesproken stopt er in Schiedam en Vlaardingen elk kwartier een trein richting Maas sluis, en eenmaal in het half uur rijdt de trein door naar Hoek van Holland. De andere treinen ke ren vanuit Maassluis terug rich ting Rotterdam. Met de fraaie temperatuur van dit weekend, en met het oog op de vele strandbezoekers, had de NS besloten nu veel meer treinen door te sturen naar de Hoek. Al leen, een snuggere enkeling die het merkte. Want op de schema's stond als vanouds aangegeven dat Maassluis de eindhalte was en het werd op de stations ook niet omgeroepen dat de treinen door gingen naar station Strand. Op de naamvakjes op de Sprin ters stond wel Hoek van Holland voorgedraaid, maar niet iedereen let daar kennelijk op; het schijnt namelijk dat dat niet altijd klopt En ook valt het kennelijk niet ie dereen op, dat onderaan de gele borden op het perron staat dat in de zomerperiode alle treinen doorrijden naar het strand. Dus bleef men rustig op het perron zitten, wachtend op de volgende trein. Een enkele keer kon ie mand nog net hals over kop het balkon opduiken, als hij plotse ling tot het besef kwam dat de trein vol zat met mensen met badtassen, handdoeken en wind schermen. Vlaardingen Leerlingen van de Vlaardingse scholengemeen schap Professor Casimir hoefden het nu eens niet stiekum te doen. Graffiti, een' kunstuiting die hand over hand toeneemt, is offi cieel verboden. Het beschilderen met teksten en tekeningen van muren is een liefhebberij van veel jongelui. Hele groepen trek ken er in de regio 's avonds op uit om kale plekken in de stad van een fris, nieuw kleurtje te voor zien. Niet iedereen weet dat te waarderen. Toch zijn er ook mensen die met bewondering kij ken naar de meest fantastische kunstuitingen. Op de Vlaardingse scholenge meenschap heeft conrector J. Ba- rendregt, bang als hij vermoede lijk is voor het onderkalken van de muren van het schoolgebouw, de leerlingen de mogelijkheid ge geven om de saaie fietsenkelder van de school op te fleuren. De leerlingen van de vakgroepen handvaardigheid en tekenen hebben die opdracht met beide handen aangegrepen. Zij maakten iets moois van fiet senstalling, die niet langer een kleurloos geheel is, maar een plaats waar je met bewondering naar kijkt, zoveel fraaie tekenin gen zijn op de muren 'neergespo ten'. Niet alleen de directie van de school is zeer te spreken over het initititief, ook de leerlingen van Casimir zijn zeer content met de nu geboden kans. Schiedam Oud-wethou der Herman Posthoorn mocht zaterdag de Roo Roosenzaal van het Passage theater openen; omdat hij zoveel voor het theater heeft betekend, legde directeur Connie Eggink uit Zijn op volger Aad Wiegman zat naast burgemeester Schee- res in de zaal. Posthoorn voelde zich net Heintje Da vids, die na zijn afscheid ook maar bleef optreden. Posthoorn opende de uitstuif van het Passagetheater, de Sehïedamse auteur Maarten Biesheuvel zette er aan het ein de van de middag een punt achter. Biesheuvel reikte de boekjes uit, die het resultaat waren van een verhaienwed- strijd van de plaatselijke boek verkopers. Het Schiedamse theater gaf aan het slot van het seizoen het pu bliek een vooiproefje van wat er volgend seizoen te beleven is in Passage en de Teers-toot Dankzij de Roo Roosenzaal zijn de moge lijkheden heel wat groter gewor den, betoogde Connie Eggink „ïn die zaal kunnen wij pröduk- ties kwijt, waar de Teerstoof te klein voor is, en de grote zaal ie groot". Maar allereerst is die zaal toch bedoeld voor amateurtoneel en kunstzinnige vorming. „Hè, hè, eindelijk", verzuchtte Connie Eggink toen Posthoorn met de onthulling van een door kunstenaar Ascon de Nijs ge maakt blazoen de verbouwde zaal in gebruik stelde. Een jaar lang zat het theater door de ver bouwing, die bij elkaar 1,4 mil joen gulden kostte, in de rommel en zij was blij, dat het einde in zicht kwam. Het publiek kreeg een drankje geserveerd. „De Schiedammer heeft het theater weer gevonden, daar wil ik graag een toost op uitbrengen", zei Posthoorn. „Er is veel geld gesto ken in de verbouwing, om de mensen nog meer in de gelegen heid te stellen van cultuur te ge nieten, met een grote of met een kleine K". Cabaretier Hans Liberg was de eerste die de mensen in de Roo Roosenzaal aan 't lachen maakte. „Gelukkig heb ik mijn eigen pia nokruk meegenomen", zei hij, terwijl hij zijn blik liet glijden over „die leuke Louis... eh... quin- ze-stoeltjes". De hele middag tra den artiesten op, die voor het vol gend seizoen op het programma staan. Fantastisch Connie Eggink vond, dat de thuisblijvers heel wat gemist had den. „Fantastisch", was haar ker nachtige typering van de uitstuif. Vooral van cabaretier Paul de Leeuw en van de clownsduo's Ham en Hoppa en Waldo en Geert was zij diep onder de in druk. Karin Bloemen was de laatste, die in de foyer optrad. Zij speelt het volgend seizoen met cabaretgroep Purper. Maar om dat die in Indonesië vertoeft, moest zij het doen met de begelei ding van het huisorkest van het theater, het kwartet van Robert- Jan Noordhof. „Dit is het meest wonderlijke optreden wat ik ooit heb meegemaakt. Ik kon die jon gens net een kwartier". De foyer was toen al volgestroomd en in een hoekje wachtten Maarten Biesheuvel en zijn vrouw Eva, tot zij aan de beurt waren. Van de elf beste verhalen uit de wedstrijd, die werd gehouden lei gelegenheid van de laatste boe kenweek, heeft uitgeverij Scnp- tum een boekje gemaakt „De boekhandelaren, krentewegers als zij zijn, wilden cr een soort veredelde kopie van maken", zei Hans Ritman van Scriptum. „Wij hebben er een echt boek van ge maakt". Het eerste exemplaar was voor Pim Cuijpers. Hij schreef het winnende verhaal, Ingebrande Scene, waaraan liet boekje zijn naam ontleent Bies heuvel kreeg het tweede exem plaar, dat hij in ontvangst nam met een gemompeld. „Nou, vriendelijk dank, hè, hè. Dank u wel". Biesheuvel reikte de overige boekjes uit, waarbij het pubhek nog twee keer voor een verras sing kwamen te staan. Zo was er een mevrouw die, onder ver schillende namen, twee verhalen had ingestuurd. Beide verhalen haalden het boekje, dus zij kreeg twee boekenbonnen en twee bos sen bloemen. Achter het pseudo niem Mathijs van Rijswijck bleek gemeentevoorlichter Theo Rey,- man schuil te gaan. Hij stuuide reisnotities in, „Nou, wat nou9", vroeg Biesheuvel, toen alle boek jes waren uitgedeeld. Nou. niks meer. De lichten van de bar wed den uitgedraaid, de uitstuif was voorbij DOOR KOR KEGEL Schiedam Woensdag geprobeerd Hafkamp te vragen of hij durfde in te gaan op de uitdaging tot een openbaar debat over opbouwwerk. Donder dag geprobeerd, Vrijdag geprobeerd. Maar de wethouder leek het nogal druk te hebben. „Hij heeft wel gesproken met mevrouw Nesse van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid", werd na mens wethouder Hafkamp meegedeeld, „belt u haar maar". Daar zit zij dan, Dienie Nesse, bescheiden huisvrouw uit de Gorzen, voor de gelegenheid gepromoveerd tot woord voetster van de WD-wethouder voor welzijn. „Leuk is anders", zegt zij onwennig. „Krijg ik ai die journalisten over mij heen, omdat de wethouder zelf niet aan de lijn wil komen". Drie kwartier heelt zij met de wethouder gepraat Ais voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid had Dienie Nesse de wethouder uitgenodigd om in het openbaar te komen discussiëren met werkloos opbouw werker Armand van Puyvelde, Bedoeling was opgehel derd te krijgen waarom de huidige malaise niet doorbro ken wordt. Er is op het ogenblik geen opbouwwerker in dienst, want stichting Si vos krijgt er geen subsidie voor. „Maar Hafkamp zei een. forumavond niet zo'n goede vorm te vinden", zegt zijn woordvoerster-tegen-wd-en- dank. „Hij was bang belachelijk gemaakt te worden. Hij zei: ik heb toch al zo'n slechte naam, alsof ik het opbouw werk om zeep wil helpen. Hij zei: als ik dat had willen doen, had ik het allang gekund. Het zijn zijn eigen woor den: alle ogen zijn gericht op Kwatta. Hij is bang dat ie af gaat". Dienie Nesse weet zich het gesprek letterlijk te herinne ren, ik-zeg, hij-zeg, ik-zeg, enzovoorts, zoals vooral vrou wen dat kunnen. „Ik zeg: u kunt toch juist uw beleid duidelijk maken op zo'n forum? En u bent toch ook verantwoordelijk als wet houder voor welzijn? Ja, zegt ie, maar zo'n debat is niet de manier, Bespreek het met de drie grote partijen intern. Ik zeg: trek uw agenda maar. Hij zegt: nee, met met mij. daar moet u de fractie voor hebben. Ik zeg: u gaat er toch over? Jajajaja, zegt ie, maar eerst moet de politiek erover pra ten". „Komt na veel vijven en zessen de aap uit de mouw. Blijkt het te hangen op de persoon van Armand van Puyvelde, omdat Centrum tn Nieuwland hem niet wiUen als op bouwwerker terwijl Armand democratisch benoemd is' Nemen die twee wijken die andere opbouwwerker toch, Gerard van Putten: die zit ook al maanden te wach ten tot hij nu eens aan de slag kan". Dienie Nesse vond Hafkamp vreemd reageren. „Hij zat steeds naar lucht te happen. Hij zegt: het Sivos Is een Arob-procedure gestart tegen het uitblijven van subsidie. Trek dat eerst in, dan praten we verder. Ik zeg: dat is toch lullig9 Het Sivos spant zo'n procedure juist aan om recht te halen; zegt de wethouder datje daarmee stoppen moet! Je kunt toch ook eerst praten? Dan kan dat Arob-bezwaar- schnft alsnog worden ingetrokken. Als er maar eens wat gebeurt". Vanavond vergadert de Arob-bezwaarschnftencommis- sie erover. Vlaardingen „Nog één keer zo'n grote bek en ik kom zelf je poten breken". Zo sloot een agent vrijdagavond een discussie met een bewoner van flat De Veer man aan de Fransenstraat, die hem vergeefs probeerde te bewe gen een ladder te brengen. De be woners vluchtten in paniek het dale van het fietsenhok op, omdat trappenhuis en galerijen door een vuilnisbrandje blauw van de rook stonden. Hoestend en proestend en met tranen in de ogen vluchtten de bewoners van de flat om negen uur de brandtrap af. Een paar vuilniszakken, die door onvoor zichtige bewoners beneden in de hal waren gezet, stonden in brand. „Vast en zeker aangesto ken", zei een brandweerman. „Vuilnis vliegt niet zomaar in brand". Dat de zakken in de hal stonden, vond hij vragen om brandstichting. De brand was snel geblust, maar de rookontwikkeling was enorm. De rook kon niet weg, omdat de galerijen van het voormalige GSD-gebouw helemaal door glas zijn afgesloten. Brandweerlieden gingen met gasmaskers het ge bouw In en vertelden de bewo ners op het dak, dat zij zich maar beter uit de voeten konden ma ken. Er moesten ruitjes worden uitgetikt .Brengen jullie even een ladder, dan kunnen wij naar beneden", vroeg een van de 'dakvluchtelin gen' aan een motoragent. „Spring maar", was het antwoord. Naast het hok stond echter een fietsen rek en de bewoners hadden wei nig trek om daarop terecht te ko men. „Dan breek ik mijn benen", mopperden zij. „Nou dan breek je toch je benenzei de agent laco niek Dat schoot de mensen op het dak m het verkeerde keelgat. Toen een van hen onvriendelijk werd. beloofde de agent dat hij zelf naar boven zou komen om de benen van de man te breken, als hij niet snel zijn grote mond hield, ,,'t Is me wat moois", brom den de bewoners, die de agent ronduit'onbeschoft' noemden. De politie kon op het gedrag van de agent nog geen commentaar geven, maar zoekt uit hoe de woordenwisseling zich heeft vol trokken, De bewoners hadden uit de brand overigens weinig lering getrokken: zondagmiddag stond er alweer een vuilniszak in de nog zwartgeblakerde hoek van dehaL Vlaardingen „Het zijn gewoon uitgewrongen lappies", zegt een jonge bezoeker over de texiiei- schilderijen van Annet Braad Burgemeestei Fred van Lier denkt daar waarschijnlijk anders over. Hij kocht voor ongeveer 300 gulden één van de geëxposeerde werkjes van deze Vlaandjugv» kunstenares. Zonder titel is zo'n textielschiidë- rij. .JVlensen mogen zelf b< palen wat ze erin zien". De jongen had dat al begrepen. Kleurig is het werk in ieder geval te noemen. Door vitrage te ge bruiken, geeft de maakster een speciaal kleureffect aan haar werk. En door dat samenspel van kleuren lijken mensachtige we zens onontwarbaar ïn eikaars in vloedssfeer verbonden. Deze expositie is de eerste van een serie, want andere kunste naars hebben laten weten dat zij ook graag hun werk tonen in hot lokaal van Vlaardingen Anders. Het werk van Annet Bt aad is te zien tot en met zaterdag 5 juli aan het Weeshuisplein 18 in Vlaar dingen. Het Weeshuis is donder dag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur geopend. Schiedam De ergernis over een boom, die zijn uitzicht belem merde, werden een. 14-jarige jon gen vriidag de dertiende te veel. Hij besloot het ding om te hak ken, De eigenaar van de boom in de Aleidastraat, die op dat mo ment niet thuis was, riep later de politie erbij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1