De Neeff nu groter dan in RSV-tijd t li IMBiNOS SAG81AU iCIIDAMSGHE COUMN? mmWflIEBWtE COURANT 'Van alle mensen, voor alle mensen I 1111111 Televisie voor zieke kinderen Ontheemde opbouwwerker: kort geding tegen Sivos Theo Bakkers burgemeester van Ouderkerk Minder stookkosten na isolatie in Nieuwland Exhibitionisten aangehouden Fotospullen gestolen Uitbreiding met nieuwe hal Dringen bij elfde avondzwem- vierdaagse Meester Lawaiata: na 30 jaar vaarwel mmwm JlJC 12°: •;'3' 50 L *r'-^" O'O-««239, 4353066. «50S57 - sporire.acli« 4345M9 DINSDAG 17 HJNI DOOR CHRIS WOERTS Vlaardingen' Het geld was eigenlijk sneller binnen dan verwacht. Om de ge schiedenis van de stad Vlaardingen in het streekmuseum Jan Anderson uit te beel den was 50.000 gulden nodig. Op de boven ste verdieping van het kleine, rustieke pandje aan de Kethelweg zou dan een per manente expositie worden ingericht over de geschiedenis van de Haringstad van het jaar 2350 voor Christus tot heden. Het is gelukt, de expositie komt er. „Van alle mensen, voor alle mensen", zoals Jan An derson het uitdrukt. Eerst kwam de bevolking van Vlaardingen massaal over de brug, toen het bedrijfsleven en een aantal fondsen en de gemeente Vlaardingen en de provincie vulden het bedrag aan tot 50.000 gulden. De Vlaar- dingse bouwer Henk van der Waal zegde toe de bouw van de trap voor zijn rekening te nemen en alle kleu- Geschiedenis van Vlaardingen in Streekmuseum renfoto s worden gratis afgedrukt door de Ontwikkel centrale. „Een meevaller, want we kunnen nu iets ex tra's doen. We hoeven niet meer op zaken te beknibbe len en dat komt de expositie alleen maar ten goede", al dus Jan Anderson. Volgend jaar is het zover. In het voorjaar van 1987 gaat de expositie open. Een unieke verzameling van voor werpen is dan te bewonderen. Stadsarchivaris Theo Poelstra is momenteel bezig een boekje te sehrijven over de geschiedenis. „Geen standaardwerk, maar wel een voorloper daarvan", aldus Poelstra. „De geschiede nis van Vlaardingen is nog nooit echt op papier gezet Wel zijn er verschillende onderdelen uitgepikt, maar echt het hele verhaal staat nog niet op papier". De galg die werd gebruikt in de 17e en IBe eeuw om misdadigers te straffen, staat nog steeds op de zolder van het stadhuis. „Niet dat ze echt werden verhangen hoor, het diende meer om af te schrikken. Als de zee schepen langs Vlaardingen voerden 2agen de zeelie den een lijk aan de galg bungelen. In Vlaardingen moetje geen gekke dingen uithalen, anders kom je aan de galg, werd de zeelieden op die manier duidelijk ge maakt". De collectie van de voormalige Vlaardingse Oudheids kamer staat geheel ter beschikking van Jan Anderson en zijn staf. „Unieke dingen die op zolder liggen. Nu kun je de mensen laten zien hoe men door de eeuwen heen in Vlaardingen leefde", aldus Jan Anderson. Opgravingen Het streekmuseum krijgt ook spullen aangeleverd van de Universiteit van Amsterdam. Studenten van pro fessor Glasbergen hebben jarenlang opgravingen ge daan aan de Ary Koplaan in de Weswijk van. Vlaar dingen. Jan Anderson: „Van 1959 tot 1964 zijn jaarlijks opgravingen gedaan. Wisten we voor die tijd iets van de geschiedenis van de stad tot ongeveer 100 jaar voor Christus, door het werk van de studenten konden we teruggaan tot 2350 jaar voor Christus. Nationaal en in ternationaal stonden de opgravingen toendertijd in de belangstelling. Het is bekend geworden als de Vlaar dingen Cultuur. Gereedschappen uit die tijd, stukjes touw, diverse soorten aardewerk krijgen we van de universiteit". Vult Theo Poelstra aan: „We zijn er pas achter geko men door de bouw van flats. Toen moesten metershoge palen diep de grond in en werd er wat meer bekend over de grond". De nadruk van de tentoonstelling komt echter toch te liggen op de 19e en 20e eeuw. „Dat is het meest herken baar voor de mensen," stelt Jan Anderson. Een pro bleem is dat vooral spullen en materiaal uit de crisistijd en de watersnoodramp in 1953 ontbreken. „We hopen dat er nog Vlaardingers zijn die foto's, pasjes of weet ik wat in huis hebben en aan het museum af willen staan. Het is gek. Vaak krijg je gemakkelijker spullen boven waten van honderd jaar geleden dan van een paar jaar terug", aldus Jan Anderson. Matariaal moet in ruime mate aanwezig zijn. Jan An derson weet dat: „Tijdens de watersnoodramp zijn in Vlaardingen alle zolders opgeruimd. Alle oude spullen werden verzameld bij meubelfabriek Bram Spreij. Zo hielpen wij de mensen in Zeeland. De spullen waren oud en vermoedelijk hadden de mensen er niets aan, maar als Vlaardingers toonden wij onze goede wil. Misschien dat van het transport of het inladen nog fo to's zijn" Theo Poelstra: „Op de eerste dag van-de ramp stond Vlaardingen in het middelpunt van de belangstelling. Alle contacten met de rest van de ondergelopen gebie den was verbroken. Toevallig woonde een correspon dent van het ANP in Vlaardingen en werd de stad in alle verslagen genoemd. Toen na een dag duidelijk werd dat de situatie in Zeeland veel erger was dan bij ons, verdween de stad uit het nieuws. Misschien is de zender nog te achterhalen, wie weet". Ook over de crisistijd is nog maai' weinig materiaal voor handen: „En het is een zeer ernstige tijd geweest, Ik heb vel alen van mensen gehoord die zeven, acht jaar werkloos zijn geweest Echt moesten leven in ar moede. Daar willen wij graag meer over weten", be sluit Jan Anderson. Schiedam - Het grootscheepse onderhoud in de Schiedamse wijk Nieuwland brengt voor 235 huurders alleen een lastenver zwaring met zich, omdat de gale- rijwoningen tegelijkertijd geïso leerd worden. Isolatie is een ver betering, die niet door het minis terie wordt vergoed. Het onder houd aan de naoorlogse flatwo ningen levert geen huurverho ging op. Het onderhoud aan de 235 wo ningen betreft de tweede fase van een complex van 479 wonin gen in de omgeving van Van Kamebeekstraat en Van de Tempelstraat. De woningverbe tering van dit gebiedje achter wijkcentrum Nieuwland komt op ruim zes miljoen gulden te staan, alleen berekend over de tweede fase. De eerste fase zal rond sep tember klaar zijn. Dat de isolatie door de huurders zelf betaald moet worden, wordt voor een deel weer opgevangen door de verwachting van de ge meente Schiedam dat er daarna minder gestookt hoeft te worden. Er gaan overigens nog meer flin ke bedragen over tafel. Met de nieuwbouw van 111 woningen aan de Stationsstraat -ook hier gaat het om een tweede fase, na dat eerder 82 woningen in uit voering werden genomen is meer dan 12,6 miljoen gulden ge moeid. Er zijn 20 kleine wonink jes bij tegen een huur van 350 gul den per maand, de andere 91 hebben drie of meer kamers te gen een huur van 490 gulden. Evenals in de eerste fase komen hier Clonus Energy-warmteme- ters te staan. Woudhoek Enkele nieuwbouwprojecten in Woudhoek worden aangesloten op de nutsbedrijven en daar gaat een krediet van 2,67 ton mee ge paard. In Woudhoek is voorts grond in erfpacht uitgegeven aan de Landelijke Stichting Sociale Bouw. Deze stichting uit Hoeve laken wilde in deelplan 4-A al langere tijd 67 premiehuurwo ningen en 4 ongesubsidieerde huizen bouwen. Eurowoningen BV begon vorige week met het bouwen van 39 wo ningen in Woudhoek-Noord. Het is de bedoeling dat er 20 semi- bungalows en 19 premie B-wo- noïngen verrijzen. De meeste van deze huizen zijn al op bestek ver kocht Eurowoningen bouwde in Woudhoek eerder al 36 wonin- Pijnacker Een 52-jarige Schie dammer is gistermiddag in het recreatiegebied De Rui ver in Pijnacker gearresteerd wegens schennis der eerbaarheid. Bij de rijkspolitie te Pijnacker waren gisteren vier klachten binnenge komen over een man die in de buurt van een voetpad vrouwen en kinderen opwachtte en bij hun nadering zijn broek liet zak ken. Eergisteren werd om dezelf de reden een 33-jarige Vlaardin- ger aangehouden. In het gebied wordt veel naakt gereereëerd. Er zal daarom de komende weken intensief in het betreffende gebied worden ge- survexlleeerd, met name met het doel excessen te voorkomen. Naakt recreëren is overigens in het betreffende gebied toege staan. 'Maassluis Uit de etalage van een fotozaak in de Nieuwstraat in Maassluis is zondagavond rond tien uur een camera met enkele lenzen gestolen. De winkelruit werd ingegooid. De buit verte genwoordigt een waarde van *3500 gulden. iiriiiiiiiiiiiiiiiiiijririiiiiiiiiiiiiiiiitiiiifiiiniiiijiiiijijiiittiitiiiiiiiuiJiijiiiiiuiaiiiiiiifiiiiiiniriiNniiiiiiiiiuiiifiifiiiiiiiirriiniitiiiiiiiiiinirttifiiiiiïiniifi n De kunstzwemgroep van VZC gaf gisteravond haar eerste de monstratie. aker vond dat de vierdaagse nog wel meer deelnemers kon ge bruiken. Mensen die bij de start in de weg stonden stuurde hij naar de hal met de mededeling, dat zij daar nog een kaartje kon den halen. De deelnemers zwem men vier keer vijfhonderd me ter. Als zij donderdagavond de twee kilometer achter de rug hebben krijgen zij een medaille. iiimiiiJiiiiiiiiiiiiiuififiiiiiiiiriiiifiHHffiiiiJiiHiiiüiiififitiiiiiiifniiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiinniiiniiiifiiiiMiiiiiiiiitiiifiüiiiiiiiiinniiiiiiitifiiiiiiitii!1 Vlaardingen De Vlaardingse zwemdub VZC had gisteravond voor de start van de zwemvier- daagse een nieuwtje voor het pu bliek in het Kolpabad. Op de eer ste tropische dag van dit jaar pre senteerde de kunstzwemgroep van de club zich voor de eerste keer. De elfde zwemvierdaagse trok 2064 deelnemers. De zeventien meisjes van de kunstzwemgroep van Linda Oos- terlee vormden tot slot van hun demonstratie de letters van de zestig jaar oude club in vier ba nen van het bad. Aan de andere kant verdrongen de eerste en thousiastelingen zich bij het start punt voor een frisse duik. De spe- Vlaardingen Voor machinefabriek C. de Neeff is het van daag een gedenk waardige dag. Met iedere dreun op de eerste heipaal pro clameert het bedrijf vanmiddag zijn zelf standigheid. De ma chinefabriek is in middels groter dan op het moment van het collectieve fail lissement van de BSV-groep. In februari 1973 was het Vlaar dingse bedrijf een bescheiden poot onder het reusachtige scheepsbouwconcem RSV. Met veel deining ging de gigant ten onder en alle dochters werden in die val meegesleurd. Bij machi nefabriek De Neeff ging men" niet bij de pakken neerzitten. Als onafhankelijk bedrijf voerde men enkele onontkoombare re-: organisaties uit en klom moei zaam uit het dal. In mei 1934 werd de surseance van betaling opgeheven en de op gaande lijn was zelfs voor de grootste pessimist niet meer over het hoofd ce zien. De personeels bezetting is momenteel zelfs gro ter dan in het RSV-tijdperk. De Vlaardingse machinefabriek moest bij het faillissement tiental len personeelsleden op straat zet ten, maar gaf bij het aanwerven van nieuw personeel de voorkeur aan de voormalige werknemers. Het veelbesproken en zich lang zaam herstellend investeringskli maat werpt nu ook voor De Neeff BV zijn vruchten af. Vanmiddag zou de eerste paal worden gesla gen voor een nieuwe produktie- hal en dat feit werd met een klein feestje omgeven. Blije gezichten gistermiddag op de kinderafdeling van het Holyziekenhuis in Vlaardingen. Reden daarvoor was het onverwachte cadeau waarmee leerlingen van basisschool De Beukenhof de afde ling opkwamen. De scholieren zaten een beetje met de portable-tv in de maag, die zij overhielden na een loterij op school. Alle kleine prijzen werd Ldoor de winnaars opgeëist, maar de rechtmatige eigenaar van de televisie liet verstek gaan. Toen het kijkkastje na enkele weken nog niet was opge haald, besloten schoolleiding en kinderen er een goed doel mee te dienen. De zieke leeftijdgenoot jes lieten hun blijdschap over het cadeau duidelijk blijken. Schiedam Gerard van Putten dreigt met een kort geding tegen het ste delijk instituut voor op bouwwerk Schiedam (Si- vos). Hij is begin dit jaar al door het Sivos-bestuur benoemd tot opbouwwer ker, evenals collega van Armand van Puyvelde, maar beide opbouwwer kers kunnen nog steeds niet aan de slag- Het Sivós krijgt namelijk geen subsidie van de gemeente Schie dam en kan dus hun salaris niet betalen. Bovendien hebben bur gemeester en wethouders de be noeming van de twee opbouw werkers niet goedgekeurd. De reden daarvan is, dat de vijf wijken, die het Sivos-bestuur sa menstellen, onderling ruzie heb ben gekregen. Nieuwland en Centrum bleken zich niette kun nen neerleggen bij de democra tisch tot stand gekomen benoe ming van het tweetal; de twee wijken trokken ach terug. In plaats van deze stap af te keuren, redeneerde de gemeente: dan wordt het Sivos niét langer door gen en wordt er Van Putten heeft zich de afgelo pen maanden nogal ontheemd gevoeld, want hij kon maar niet aan de slag, vist ook niet of de malaise te doorbreken zou zijn, wil nu niet langer aan de zijlijn staan en gaat zich er actief mee bemoeien, via een kort geding. Het Sivos-bestuur begrijpt zijn stap en heeft zelf ook stappen on dernomen. Er is tegen het niet al geven van subsidie bezwaar aan getekend tegen B en W. Gister avond werd dat bezwaarschrift behand eld in het stadhuis door de bezwaar- en beroepsschriften- commissïe bestaande uit PvdA- 'ers Gé Brouwer en Wim Oomen, CDA'er Aad van Longen en Ine ke de Jong van de WD. Sivos- advocate Do reen Cleton rede neerde dat B en W geen poot om op te staan hebben, omdat de sub sidieaanvraag aan alle voorwaar den voldoet Het wachten is op 'een uitspraak van de commissie. Schiedam Het Schiedamse VVD-raadslid Theo Bakkers (53) is benoemd tot burgemeester van Ou derkerk. Hij volgt per X september Jan de Zeeuw op, die enkele weken geleden met pensioen is ge gaan. Bakkere was tot 1 maart van dit jaar gecom mitteerde van het (inmiddels opgeheven) openbaar lichaam Rijnmond, waar hij belast was met econo mische aangelegenheden, werkgelegenheid, ener giezaken, automatisering, statistiek, verkeer en ver voer. Ing. Theo Bakkers is gehuwd en heeft twee doch- ,;ters. Hij is chemisch technicus. In 1956 studeerde hij "af aan de hts in Dordrecht, maar hij deed aanvul lende studies op het bedrijfseconomisch/organisato risch gebied. Tot 1978, toen hij lid van het dagelijks bestuur van Rijnmond werd, was Bakkers ook al lid van de Schiedamse gemeenteraad en van de Rijn- mondraad. Hij heeft verschillende leidinggevende functies in het bedrijfsleven vervuld. Tot 1978 was hij werkzaam bij het Instituut voor Reinigingstech nieken van TNO in Delft. Liberaal Het gezin Bakkers woont in Schiedam aan het Hooiland, nabij dorp Kethel, een mooi huis, maar de nieuwe burgemeester wil graag in Ouderkerk gaan wonen. „Ik heb begrepen dat de gemeente de ambtswoning aan de Burgemeester Neetstraat wil verkopen. Nou, ik ben in voor die woning. Het is een schitterend pand. Maar ja, als er hogere bieders zijn..." Theo Bakkers is blij met zijn benoeming. Over zijn politieke achtergrond laat hij geen enkel misver stand bestaan: „Ik durf mezelf wel een echte libe raal te noemen". Een WD'er als burgemeester van het Usseldorp, dat wordt even wennen. Want de kernen Ouderkerk aan den Ussel en Gouderak hebben in het verleden ervaring opgedaan met CDA'ere en PvdA'ers. Ook de huidige politieke ver- Het nieuwe Ouderkerkse burgemeestersgezin, met links Louise Bakkers-de Wit, rechts dochter Nathalie (17). houdingen zouden de benoeming van een VVD- man niet direct doen vermoeden. Onverwacht kwam de benoeming niet? „Niet echt", geeft hij toe. „Direct bij het gesprek met de vertrou wenscommissie had ik al het gevoel dat het klikte. Soms moetje een gesprek sturen, zelf op gang hou den, maar in Ouderkerk was dat niet nodig. De le den van de commissie pakten de zaak heel gestruc tureerd aan en ik had de indruk met een werkbe spreking in plaats van met een sollicitatiegesprek bezig te zijn". Randstad Zijn eerste ervaringen met Ouderkerk zijn positief. „Een mooi, landelijk dorp", schetst de man, die zelf praktisch zijn gehele leven in Schiedam en directe omgeving heeft doorgebracht „Ik beschouw Ou derkerk trouwens ook als deel van de randstad. Volgens mij wordt het agrarisch karakter van Ou derkerk teveel overtrokken. Langs de Ussel is ge noeg bedrijvigheid te vinden. Er zijn ïeker ook een diensten- en bedrijvensector". Evenals zijn voorganger De Zeeuw wil Theo Bak kers tussen de mensen staan. Niet als een koele ma nager erboven, dat past niet bij een kleine gemeen te. „Ik zie De Zeeuw als een lichtend voorbeeld. De bevolking droeg hem op handen en ik wil proberen op dezelfde wijze contacten te leggen als hij deed". Dat betekent dan: toneelavonden en muziekuitvoe ringen bijwonen, aanwezig zijn op recepties, ope ningen verrichten. En dat alles in tweevoud, omdat er twee kernen zijn met vaak dezelfde soort vereni gingen. Dat gaat tijd kosten, veel tijd. „Geen probleem", roept de nieuwe eerste burger. „Die dingen doe ik met graagte." Hij weet zich daar bij gesteund door zijn echtgenote. Louise Bakkers- de Wit (52) beseft dat het leven van een burgemees terevrouw in een kleine gemeenschap niet gemak kelijk is. Van haar wordt verwacht dat zij haar mat letterlijk terzijde staat bij representatieve activitei ten. „Maar ik wil wèl blijven werken", zegt ze be slist Ze is lerares Frans en geeft in Vlaardingen les aan volwassenen. „Dat is 's morgens, dus 's middags en *s avonds ben ik beschikbaar als burgemeesters vrouw". Vlaardingen De leerlingen en het schoolteam van de PJ. van der Schaarechool uit Vlaardingen nemen deze week afscheid van meester Z.M. Lawaiata. De 61-ja- rige onderwijzer maakt gebruik van de vut-regeling. Het officiële afscheid is morgen. Alle relaties worden dan in de ge legenheid gesteld om op een re ceptie afscheid te nemen van de vertrekkende groepsleraar. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en zal plaatsvinden in het school gebouw aan de Wilhelminastraat Vrijdag neemt Lawaiata afscheid van zijn leerlingen. Een speciaal daarvoor in het leven geroepen comité heeft een daverend af scheidsfeest voorbereid. De nu vertrekkende leerkracht is zeer bekend in onderwijskrin gen. Ook in de Oostwijk kent ie der hem. In de wijk spreken de bewoners met respect van 'de school van meester Lawaiata'. Hij werd in 1956 benoemd tot onder wijzer en in 1973 volgde de be noeming tot hoofd van de schooL In die functie volgde hij A. Kal den op. Vorig jaar trok Lawaiata zich terug als directeur om plaats te maken voor zijn opvolgster. Sindsdien functioneerde hij als adjunct-directeur. Naast zijn werk in het onderwijs is Lawaiata ook altijd actief ge weest in het kerk- en jeugdwerk. Via die organisaties zal nij zich ook in de toekomst blijven inzet ten voor mens en maatsch appij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1