'Twee complete treinstellen denderen door Margriethal' Wel charmant, die schoonheidsfoutjes Vertrek Bakkers baart Schiedamse WD zorgen VUARDINGS IflfiBUD SCHffBAMSCHE COURANT NIEUWE WAIERWEB COURANT Honderdjarig CJV viert\24 uur feest 'Toewijzen aangepaste woningen kan sneller' De Viking blij Bouwen achter station Hond helpt de politie WIE NEEMT ER EEN INTERNATIONALE REIS- EN KREDIETBRIEF VAN DE ANWB? m WOENSDAG 18 IUNI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 DOOR JOOP BREEDVELD Schiedam Fred Fuk- kink glundert bij de beeldspraak. „Eerst", vertelt hij, „eerst wilden we één wagon, nu wor den het twee complete treinstellen die door de Margriethal zullen den deren". Hij spreekt graag in superlatie ven over het 24 uur durende feest dat vrijdag en zaterdag het 100-jarig bestaan van de Schie damse Christelijke Jongeren Vereniging (CJV) moet omlij sten. „Een evenement", meent hij, „dat qua grootte in Schie dam zijn evenknie nog moet krijgen". De CJV honderd jaar. Dat is heel wat Fred, Ton van der Leije en Oscar Nauman ge drieën de helft van het organi serend comité blijken vooral over het mammoetfeest te wil len praten. Eén grote deinende massa. Zo moet het eeuwfeest de geschiedenis ingaan. Ze marcheren met zevenmijls laarzen door de achterliggende eeuw. Oscar is nog het meest scheutig met het benoemen van de krenten, „Het is lange tijd een mannenvereniging ge weest. Vrouwen mochten niet binnen. En de link met de kerk, die wordt door bijna iedereen ^.meteen gelegd. Mensen denken gelijk dat de sociëteit van de CJV in een benedenzaaltje van de kerk hoort te zitten en dat we elke avond beginnen met het lezen uit de Bijbel". Hij kan niet treuren om die mis vattingen. „Het werk is in de loop der tijd aangepast. Vroeger ging de dominee mee op kamp- week. Tegenwoordig zijn er leidsters van 15 tot 18 jaar. Ze hoeven niet eens gelovig te zijn". Dezelfde stelregel wordt ook voor leden gebruikt De suggestie dat de C nog slechts wordt gehanteerd omdat de plaatselijke vereniging nu eenmaal als tweede naam De Heere zal 't Voorzien' draagt, wuift het trio gedecideerd van de hand. Wat de C voorstelt? Fred heeft het over de C van gezelligheid, zoals hij in een eer der interview ook deed, maar moet toegeven dat het alfabet op andere wijze gebruikt dient te worden. „Nee meent Ton, „de C van christelijk komt op gepaste tijden echt wel om de hoek kijken. Neem die kamp- weken. Zondagen zijn dan be paald geen rustdagen, maar we vinden toch altijd wel tijd voor een uurtje van bezinning". Ook de diverse thema-avonden die jaarlijks in de sociëteit worden gehouden, sluiten volgens hem aan bij de christelijke moraal over rechtvaardigheid. Er wordt tijdens die sessies uitvoe rig gesproken over vandalisme, fascisme, drugs, dronken rijden en aanverwante populaire ge spreksonderwerpen. „En het is wel zo", voegt Oscar er aan toe, „dat wanneer de C tijdens een kampweek helemaal niet tot uitdrukking komt, we daar door het bestuur op zullen wor den aangesproken. Dat schat ik tenminste zo in, want het is nog nooit voorgekomen". Voetbal Het eigenlijke feest. Dat begint vrijdagavond om zeven uur met een openingshandeling die door Koos Alberts wordt verricht. Aansluitend voetbalt de zanger mee in de eerste wedstrijd van het zaalvoetbal toernooi, dat ook al 24 uur duurt. Het programma voorziet verder in een reeks ac tiviteiten voor kinderen op za terdagmorgen, een aantal optre dens van soundmix- en play- baekartïesten en als rode draad optredens van bekende en min der bekende artiesten. Opvallend daarbij is de nadruk die is gelegd op artiesten die juist een ouder publiek aanspre ken, terwijl het feest toch voor jongeren is bedoeld. Fred Fuk- kink denkt daar anders over. „Mensen als de Havenzangers, Arie Ribbens en Alberts spre ken ook een jong publiek aan. Het zijn echte prettig gestoorde sfeermakers die de Margriethal op z'n kop kunnen zetten". En dat het druk wordt, is voor de CJV van groot belang. De opbrengst van het marathon- feest is namelijk bestemd voor Van links naar rechts Ton van der Leije, Oscar Nauman en Fred Fukkink: grootste feest in Schiedam. Koningin Wilhelminafonds, dat het geld weer zal gebruiken voorde kankerbestrijding. Stuurgroep biedt rapport aan Vlaardingen Het toewijzen van aangepaste woningen aan gehandicapten kan voortaan een stuk sneller gebeuren. Dat is het resultaat van een onderzoek, dat door de stuurgroep huisvesting gehandicapten is gedaan naar de Vlaardingse woningvoorraad. Dankzij dat onderzoek is nu van 17.000 woningen bekend of zij aangepast zijn of gemakkelijk aangepast kunnen worden voor gehandicapten. „Een hele stap voorwaarts", vond burgemeester Fred van Lier, die het rapport gistermiddag aangeboden kreeg. De belangrijkste aanbeveling uit het rapport is dat er een centraal punt moet komen, waar alle aan vragen voor aangepaste wonin gen samenkomen. „Tot dusver werkten allerlei instanties langs elkaar heen", vertelt K.W. van Baarlen, hoofd van de afdeling revalidatie van het Holyzieken- huis. „Had je bijvoorbeeld een mooi aangepaste rolstoelwoning, dan was er nog wel een hoog trot toir". Burgemeester Van Lier keek wat zuinig, toen hij van die aanbeveling hoorde. „Iedereen Weet hoe het met de gemeentelij ke financiën gesteld is. Wij zullen ons best doen Nico Nieuwstraten, voorzitter van de stuurgroep en van wo ningbouwvereniging Samenwer king '77, vond het vooral „triest, dat de gehandicapten zoveel tele foontjes moesten plegen en bij zo veel instanties te biecht moesten, voor zij een aangepaste woning toegewezen kregenWethouder Bas Goudriaan is het daar van harte mee eens. „Als je gehandi capt bent, ben je dubbel gehandi capt", zegt hij, „omdat ook nog eens iedereen zich met je be moeit". Recent cijfermateriaal over het aantal gehandicapten in Vlaar dingen heeft de gemeente niet In ,1971 waren er 6300 gehandicap ten en de gemeente veronder stelt, dat dat er nu zevenduizend zijn. Enkele tientallen hebben be hoefte aan een rolstoelwoning, maar honderden mensen staan op een wachtlijst voor een zoge naamde schuif el woning, een huis zonder drempels. „In ziekenhui zen en verpleeghuizen worden mensen verzorgd", aldus Van Baarlen, „die zo naar huis kon den als hun woning adequaat werd aangepast". In de stuurgroep zitten behalve de woningbouwverenigingen en het gemeentelijk woningbedrijf ook'vertegenwoordigers van het bureau huisvesting, de gemeen schappelijke medische dienst en de GGD. Schiedam De Schiedamse mo- ddjachtvereniging De Viking verkeert in een opgeruimde stemming, nu de gemeente toe- stemming heeft gegeven een con tainer neer te zetten naast het clubhuis van De Rode Zon. En ook de gemeente is opgeruimd, want het betekent dat de romme lige situatie naast de Westabtsmo- len aan de Poldervaart ver dwijnt De .Viking had hier altijd een container en andere materia len opgeslagen. Op een schoon 'erf komt de molen mooier uit Koekjesfabriek Kester sluit Schiedam De benoeming van Theo Bakkers tot bur gemeester van Ouderkerk brengt de WD-fractie in de Schiedamse gemeenteraad in grote problemen. Op nieuw raken de liberalen een financieel expert kwijt: een half jaar geleden vertrok WD-wethouder voor fi- 3ancien Cor van Tilborg naar de Vereniging van Ne- erlandse Gemeenten (VNG), waar hij directeur werd. ,,Nu ook Bakkers vertrekt, houd ik niemand over die fi nancieel voldoende onderlegd is", klaagt fractieleider Gerard Verhulsdonk. Op de kandidatenlijst staat Verhulsdonks buurman, speelgoedwinkelier Piet Prins, als de eerstvolgende die een openvallende plaats mag innemen. Beschouwt Ver hulsdonk zijn vertrekkende collega Bakkers als een midvoor („ik leunde zwaar op Theo"), Prins ziet hij als een achterhoedespeler althans waar het financiën be treft. Denkbaar is dat Prins om die reden bedankt voor de eer om nog eens vier jaar in de gemeenteraad zitting te nemen, maar daarmee is de VVD niet geholpen. Ook de kandidaat na Prins, Martin Loch, die een blauwe maandag raadslid was, is geen uitgesproken financieel talent „Ik vrees dat daardoor een sterk eenzijdig gerichte frac tie ontstaat", aldus Verhulsdonk; een fractie namelijk, die zich meer in de zachte sector van de samenleving oriënteert 'Alpha-studenten' noemt Verhulsdonk zijn collega's in de gemeenteraad, Ineke de Jong en Annie Renskers. Ook WD-wethouder Luub Hafkamp is, met welzijn, volksgezondheid en cultuur in zijn portefeuille, 'geen 'bèta-boy'. De fractieleider; „Geld is ook niet mijn sterke punt. Ik weet hoeveel guldens er in een tientje gaan..." Maar met een begroting weet hij amper om te springen, erkent Verhulsdonk, die van professie bon bonmaker is. Voor het eerst in zijn bijna 25 jaar durende raadscarrière wordt Verhulsdonk met een dergelijk probleem gecon fronteerd. „Ik vind nu eigenlijk: een kandidatenlijst zou andere gehanteerd moeten worden. Als meneer A ver trekt, zou niet automatisch de eerste opvolger op de kan didatenlijst, meneer B, benoemd moeten worden. Je2ou in feite van tevoren moeten vaststellen: meneer X heeft de talenten van A, dus als A weggaat, moetje X nemen. In de huidige situatie kan dat niet De leden geven ten slotte een zekere prioriteit aan in de lijstsamenstelling". Ouderkerk De leiders van de verschillende raadsfractiesin Ouder kerk hebben positief gereageerd op de benoeming van Theo Bakkers tot burgemeester. CDA-fractievoorzitter N.G. Klijn noemt Bakkers een 'aimabel man'. „Hij neemt zijn gesprekspartners direct voor zich in, is erg plezierig in de omgang. Ik denk niet dat het moeilijk sa menwerken zal zijn". Dat was ook P. Stam van de SGP al opgevallen. „Een ontwapenend man, verbluffend door zijn kennis van zaken'is zijn kernachtige type ring. Blijdschap ook bij de Ouderkerkse WD-fractie, die 'een man van de eigen club' krijgt. „Ik heb er heel erg veel vertrouwen in'is de niet onverwachte reactie van de li beraal J.H. Hoogendoom. PvdA'er W. Heuvelman vindt het jammer, dat de nieu we burgemeester geen sociaal-democraat is. „In een gro te partii als de PvdA was zeker een goede kandidaat te vinden De nieuwe produktïehal van De Neelf komt vlakbij NS-station Vlaardingen- Centrum te staan. Gistermiddag werd, gepaard gaande met witte rookwolken, de eerste paal geslagen. Op de achtergrond de toren van de Grote Kerk, meer naar rechts loopt 5 i de Oude Haven. -3I Burgers later in milieucommissie Maassluis De uitbreiding van de raadscommissie milieu van Maassluis met burgerleden zal ze ker niet in augustus plaatsvinden. In het programma op hoofdza ken, waarin de instelling van de commissie milieu volgens artikel 61 van de gemeentewet werd ge regeld, zou de installatie vier maanden na vaststelling van het programma in de raad gestalte moeten krijgen. Dat streven zal niet worden ge haald: „Voor de maand augustus redden we het zeker met", aldus milieu-wethouder Izaak van der Knaap. „We moeten geen valse start maken, maar een goede. Daarom hebben we meer tijd no dig om de zaak voor te bereiden". Het is de bedoeling dat vertegen woordigers uit vier verschillende groepen zitting nemen m de com missie. Naast de nu al gekozen raadsleden, zullen dat mensen worden uit de Vertowijk, de Steendijkpoider, de Noord-Nieu- welandsepolder-Zuid en het bedrijfsleven. „Met die vier groe pen praat ik regelmatig en het ts een goede zaak als zij ook zitting nemen in de commissie. Dat vergt echter wel de nodige voor bereiding, want ook de groepen moeten eerst iemand voordra gen." aldus de wethouder. Schiedam Koekjesfabriek Kester BV aan het Broersveld in Schiedam gaat over enkele maanden dicht. Het bedrijf kan de felle concurrentie in de banketbranche niet langer aan. De 27 werknemers van het be drijf komen op straat te staan. Dat heeft directeur W. Kester van de koekfahriek he kend gemaakt. Kester BV maakt zandkoekjes met gekleurde glazuurversiering. Het bedrijf leverde onder meer aan levensmiddelengigant Albert Heijn, maar deze heeft zich als af nemer teruggetrokken. Hierdoor kan de fabriek het niet langer bolwerken. Jonge cineasten in Stadsgehoorzaal Vlaardingen Als het filmfesti val, dat gisterochtend in de Stads gehoorzaal werd gehouden, uit tactische overwegingen zo was gepland, had Kunstzinnige Vor ming geen beter moment kunnen kiezen. Juist nu het voortbestaan van de afdeling en dus het werk op het spel staat, schraagden ze ven korte speelfilms de stelling dat het zinvol is het project voort te zetten. Vooralsnog weet docent Rob de Vries niet, of de bezuini gingsdrift zijn werk om zeep zal helpen. Ais presentator van het festival liet hij zich gisteren in een snik hete grote zaal niet leiden door dergelijke politieke besluitvor mingsprocessen. Hij zei vooral blij en trots te zijn op de rolpren ten die kinderen van zes Vlaar dingse en één Maassluisse basis school de laatste maanden heb ben gemaakt. Een dag eerder had hij zich al met vergelijkbaar aan stekelijk enthousiasme over de kwaliteit van de 'eigen beheer' films uitgelaten. Er is in de diverse Vlaardingse klaslokalen heel wat aan vooraf gegaan voordat de meest uiteen lopende ideëen werden verfilmd. Zoals bij de meeste projecten van kunstzinnige vorming moesten zij allerlei disciplines onder de knie krijgen voordat het eindpro- dukt een feit was. Scenario schrij ven, muziek, regie, geluidseffec ten, schmink. Zo ongeveer alles dat bij het maken van een heuse film komt kijken, is in de klas be studeerd. Hoewel nog lang niet perfect mocht het resultaat er zijn. De Springplank maakte rond het steeds terugkerende thema jaloe zie 'De verdwenen tekening' waann een detective er aan te pas moet komen om een gestolen te kening op te sporen. Een groep punkers van de Juliana van Stol- bergschool liet zich door een ver strooide professor Slim 'wegöit- sen' naar het Visserijmuseum. Met hun 'De jaloerse groep" werd discriminatie aan de kaak ge steld. De moraal: het is niet eer lijk dat 'nette' kinderen wel toe gang krijgen tot het museum en 'punkers niet Geld blijkt in de gedachtenwe- reld van kinderen een cruciale plaats in te nemen. Verschillende films draaiden om dat thema, en meer specifiek, het tekort aan geld. In 'Het computermeisje' van de Van Houtenschool lost de hoofdrolspeelster het probleem fatsoenlijk op. Ze pakt allerlei klusjes aan om haar felbegeerde computer te kunnen kopen. 'De Vakantiegangsters' grijpen naar ongeoorloofde middelen om een drcomtrip naar Hawaï te bekosti gen. Ze besluiten iemand te ont voeren, maar komen nog net op tijd tot inkeer. Er gaat af en toe iets falikant fout in de ultra lowbudget produkties, zoals een telefoongesprek dat aan de ene kant van de lijn al beëin digd is. terwijl bij een volgend shot de andere partij vrolijk door- kletsL De volgestroomde Stads gehoorzaal vond het wel char mant. die schoonheidsfoutjes. Juist de ongeloofwaardige scenes riepen hilariteit op. In 'In de hoofdrol* constateert een zuster met teleurstelling in haar stem dat een zwaargewonde patiënt nog leeft. Niet erg realistich, maar wel leuk. Tijdens de pauze waren de leer lingen het er snel over eens dat het weliswaar erg moeilijk is te filmen, maar dat van de schroom van een paar maanden geleden weinig is overgebleven. Een zo wel leerzaam eis leuk project. De jonge cineasten waren eenslui dend in dat oordeel Volgens districtsbestuurder P. Lodiers van de Voedingsbond FNV hing de sluiting van Kester BV al lang in de luent, omdat het bedrijf nooit genoeg winst heeft gemaakt om te kunnen moderni seren. De koekjes van Kester BV worden nog stuk voor stuk met de hand ingepakt. Tweederde van het personeel bestaat uit in- paksters. Volgens Lodiers zullen de ko mende jaren nog tientallen klei ne bedrijfjes als Kester BV moe ten sluiten, omdat de concurren tie in de branche moordend is. Enkele honderden arbeidsplaat sen zullen daarbij verloren gaan. „G rote levensmidd eienbed rijven hebben zulke bakkerijen in de tang. Als zo'n klant besluit hun produkt niet langer in te kopen, is dat voor die kleine bedrijven de nekslag", aldus Lodiers. Een poging om in de banketbran che orde op zaken te stellen door de bedrijven hun krachten te la ten bundelen is op niets uit gelo pen, aldus de districtsbestuurder. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het weinig aantrekkelijke pand van Kester op de hoek van Broersveld en Baanstraat na de sluiting gesloopt wordt. Dat zou kunnen samenvallen met de re constructie van het Broersveld. De koekjesfabriek staat op een lijst van bedrijven, waarvan dc gemeente liever ziet dat zij uit woongebieden verdwijnen. Schiedam Vijf Rotterdammers in de leeftijd van 17 en 18 jaar, die aan het inbreken waren bij een bednjf m de Spaanse Polder in Schiedam, zijn door de politie op heterdaad betrapt en ingerekend. De vijf jongens werden aange houden door slechts twee agen ten, die de hulp hadden van een dienst hond. Toen de politie arriveerde, waren de inbrekers nog bezig om de ge stolen goederen buiten te zetten en in te laden. Door de hond in te zetten, kregen de jongelui geen mogelijkheid om te ontsnappen. Niet naar Mexico... Schiedam/Maassluis Bij nader inzien, zegt aanvoerder J.F. van de Linde, hebben de voetballen de ambtenaren van de gemeente Schiedam afgezien van het plan van Cees de Veld en Cor Boekes- teijn om na de glorieuze overwin ningen op de provinciale griffie, Gouda, Bloemen da al, Nieuwe- gein en Maassluis meteen naar Mexico af te reizen. Men blijft met beiden benen op de grond staan. De hattrick van Gerzon Rissamasu tegen Maas sluis was al mooi genoeg. IEDEREEN DIE ZEKER WIL ZUN VAN RECHTSHULP IN HET BUITENLAND. Zonder deskundige hulp' is het vaak moeilijk om je recht te krijgen. Zeker in het buiten land, m een andere taal. Neem daarom altijd een Internationale Reis- cn Krediet brief mee op vakantie. Dan kun je - als dat nodig is - alles aan onze juristen overlaten. De IRK iv verkrijgbaar bij de ANWB, de Rabobank, de Grenswisselkantoren en overige adressen herkenbaar aan het "f IRK-raam biljet. 4 y utrwTHUSMSTCÊANwa ANWEp IRK.DE HELPENDE HAND IN HET BUITENLAND.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1