en gevaarlijk een sprookje9 i Reppei: Rode draad in weefwerk AGENDA SPORI 'Vlaardingen geen sociale speeltuin' j Stroompaleis je kan 1 niet aan Gemeentebelangen begint spreekuur OEN BIEL TROEFT VAN MASTRIGT AF Serpo etaleert sissende engerds Wijbrand Rus flirt met het ongeluk HVK slaat fj unieke paal ;J;j r 111 «I SPORTAGENDA /g DOOR MARI TIMMERMANS u- «Slangen hebben zo'r slechte reputatie, omdat de mensen eigen lijk mets van ze weten. Mot fantnnnctoiiïwrt :i» -i_a Vlaardingen lijk niets van ze weten. Met deze tentoonstelling'probeer ik mensen telatenzïen dat slangen fascinerende en nuttige dieren zijn, waarvoor niemand bang hoeft te zijn Ter illustratie pakt Walter Getreuer een geelgevlekte brilslang uit een plas tic container en laat het dier rond zijn arm kruipen. Wij schuiven onze stoel in stinctief een halve meter achteruit. vervelend en tegen dierenwin kels heb ik grote bezwaren, Ek vind dat ik met die Serpo-expcsi- ties het meest doe om de slechte reputatie van de slang te veran deren en het publiek een beeld geef van hun echte leefwijze. Ik heb van mijn hobby m'n vak ge maakt en dat is toch het mooist watje hebben kan?" Zakelijk loopt het allemaal no| niet zo op rolletjes. Het bedrijf van Getreuer heeft één grote vrachtwagen, vijftig verhuisl terraria, bij ieder terrarium een bordje met alle wetenswaardig heden en zo'n tweehonderd slan- 'gen. „We streven ernaar iedere week in een andere stad te staan, maar het is iedere keer afwach ten of er zoveel publiek komt dat weer een beetje uitspringen". Slangen eten ratten, muizen en bang van mensen en daar hebben ze reden genoeg voor. Ieder jaar wordt er voor tasjes en dergelijke onzin veertigduizend kilometer slangehuid verhan deld. De meeste slangen zijn beschermd, maarzeker in de landen van herkomst nemen ze die regels niet zo serieus". Walter K. Getreuer is geen obscure engerd die met boa's en pythons speelt Walter is een 30-jarige en thousiasteling, die sinds vier jaar professioneel bezig is slangen een betere reputatie te bezorgen dan ze over het algemeen hebben. Dat gebeurt via een rondreizende expositie, die momenteel in Vlaardin gen te zien is. Water Getreuer koestert een geelgevlekte brilslang. De fotograaf bleef toch maar liever op afstand. Hij boeit zijn toehoorders met al lerlei wetenschappelijke gege vens over de koudbloedige krui pers en af en toe flitsen er knap moeilijke termen doorheen. Op de vertaling hoef je meestal niet te wachten. Toen Walter acht jaar was ont wikkelde hij al een bovenmatige belangstelling voor kruipende kronkelaars. „De enige mogelijk heid om van zo'n hobby je beroep te maken is werken in een die rentuin. Oppasser lijkt me knap donderdag 19 Juni: informatieoch tend over huurverhoging in Clubhuis Oost, 9.30 uur. vrijdag 20 en 27 juni; zomerklaver- jasconcours in dienstencentrum De Woudhoek, 13.30 uur. zaterdag 21 Juni: Barend Petersen Quartet in jazzclub The Ditch, 20.00 uur. zaterdag 21 juni: kapper C. van Dljke uit Numansdorp scheert scha pen, mevrouw De Groot uit Nootdorp maakt geitenkaas. Amatfa Voets spint woJ en imker Nico van der Drift uit *s- Gravenzande vertelt over honingbij en, kinderboerderij Prinses Beatrix- park. 13.00 uur. zaterdag 21 juni: orgelconcert Lam bert van Eekelen, Grote Kerk, 20.15 uur. donderdag 19 Juni: lunchconcert Aad Zoutendijk in Gorte Kerk, 12.45 uur. zaterdag 21 Juni: propaganda ex cursie in de Vlaardlngse Heemtuln verzorgd door de afdeling Waterweg- Noord van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging, 9.00 uur.' zaterdag 21 Juni: fiim 'Tarzan en de parelduikers' bij Flco, CJV, in Trian gel,; 13.30 uur. Ook: Amerikaanse ko medie Brewsters Millions", 18,30 en 20.45 uur. zaterdag 21 juni: wandelconcert in Grote Kerk met de organisten Ohashi en Seynhave, 15.00 uur. zaterdag 21 juni: rommelmarkt in kofliebar t Joh in het Weeshuis, van 10.00 tot 17.00 uur. 's Avonds in de kotïiebar de film Kruis in de asfaltjun- gle^ 20.30 uur, donderdag 19 Juni: film Rambo in Theater De Schuurkerk; 14.00 en 20.30 uur. vlrijdag 20 Juni: buitenconcert Maas- siulse Harmonie in Bloemhof, 19.30 uur, vrijdag 20 Junk bingo in Koningshof, 20,30 uur. zaterdag 21 juni: Rijnmond fiets tocht Midden-Delfland'(25 en 50 kilo meter), 10.00 uur. zaterdag 21 juni: kunstmarkt 'Maas- sluis .op z'n frans' In binnenstad, 10.00" uur. zaterdag 21 juni: orgelconcert leer lingen van Koos, Bons in immanuet- kerk, 20.00 uür. Wit kamerscherm van Willy Reppei, gemaakt van raffia-achtig materiaal. De plantjes horen niet bij het kunstwerk. DOOR ANNEKE MOLENAAR Schiedam/Vlaardingen De stad Schiedam herbergt een groeiend aantal kunstenaars. Maar, zoals één van hen deze week op het terras zei: „Het zijn altijd dezelfde namen waar we iets over horen. Sjef Henderickx, Diet Wiegman, Albert Verkade, noem maar op". Zo'n andere ster aan het Schiedam se kunstfirma ment is Willy Reppei. Beschei den, teruggetrokken in haar wo ning in Kethel, heeft ze zich de afgelopen acht jaren verdiept in weefwerk, waarmee ze inmid dels ruim twintig exposities op haar naam beeft staan in binnen- en buitenland. Deze maand is haar meest recente werk te zien in het Zonnehuis te Vlaardingen De bezoeker van de expositie ziet daar zwart-wit weefwerk; kleine lappen die systematisch zijn inge deeld in vlakken door ingeweven vouwen en lijnen van zwart draad, Ook zijn er ruimtelijke ob jecten, waaronder een wit ka merscherm en een groot wand kleed dat op verschillende ma nieren aan de muur gedrapeerd kan worden. Dit wandkleed is gemaakt van raffia-achtig ver pakkingsmateriaal. Wat drijft haar eigenlijk om zulk werk te maken? Willy Reppei moet er even over nadenken. „Het is steeds weer een uitdaging voor me: deze expositie geeft een fase in mijn werk aan, het is een stap en iedere stap roept voor mij een volgende'stap op. Het span nende is dat ik nu nog niet weet wat ik volgend jaar ga maken". Het werk van Willy Reppei ont wikkelt zich inderdaad in een veranderende lijn. Haar eerste expositie, zo'n zes jaar geleden, bestond uit kleurige wandkleden. Wijkcentrum de Blauwe Brug kocht in die tijd een weefstuk in vele tinten rood van haar. Het wandkleed hangt nog altijd rechts in de hal voor de grote zaal. Ze vertelt: „In die tijd spon en verfde ik mijn wol zelf. Dat was tijdrovend werk, maar 20 kreeg Us de gewenste kleuren". Sinds 1982 is ze overgestapt op zwart-wit werk. Waarom? Willy Reppei: „Ik keerde terug tot die meest elementaire gege vens, zwart en wit, om mijn on derzoek naar schaduw en licht zo zuiver mogelijk te houden. Want wat mij het meest boeit is het spel van schaduwen, dat ontstaat zo dra licht uit verschillende hoe ken valt op gescheurd en gevou wen papier en verkreukelde lap pen". Via de vouwen in haar weefwerk kwam ze tot driedi mensionale, ruimtelijke, objecten, die vrij in de expositiehal staan opgesteld, en tot ruimtelijke wandkleden die men op verschil lende wijzen kan ophangen. Op haar meest recente ruimtelij ke wandkleed komen, weer tin ten groen terug, maar dit staat nog gespannen op haar weefge touw thuis. Haar volgende stap blijft vooralsnog even onvoor spelbaar. Het werk van Willy Reppei is te zien tot 28 juni dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur in het Ontmoetings punt van het Zonnehuis, Dillen burgsingel 5 te Vlaardingen. Schiedam Het ziet eruit als een minïpaleïs en het is één van de wonderlijkste visitekaartjes van de stad voor wie, komend uit Vlaardingen, Schiedam, binnenrijdt. Net een vrijstaande vilia voor een alleenstaande die aan een keuken en slaapkamer genoeg heeft In werkelijkheid is het een transformatorhuisje, op de hoek van. Juli a- nalaan en BK-laan. Dat stroomhuïsje wordt aangepast. Er zijn twee redenen. De Westfrankelandsedijk is doorge trokken naar de kruising van Vlaardingerdijk, Burgemeester Van Haarenlaan, BK-laan en Ju- lianalaan en dat heeft een verandering in de re geling van verkeerslichten tot gevolg. En de elektriciteitsvoorziening in de omgeving van de Vlaardingerdijk is versneld omgebouwd. De aanpassing aan het transformatorhuisje kost 190.000 gulden. Schiedam Tot dusver is het kennelijk niet gelukt, maar met een na de zomervakantie wil Ge meentebelangen Schiedam tel kens iemand afvaardigen naar vergaderingen van de commis sies uit de Schiedamse gemeente raad. Op die manier zal de partij, die hij de raadsverkiezingen geen zetel wist te behalen, alsnog proberen bepaalde zaken te gaan bepleiten. In de komende vier jaar zal Ge meentebelangen ook elke maand een spreekuur houden om enig houvast te hebben, alvorens men gebruikmaakt van de inspraak bij een commissievergadering. Aldus komen de ex-CDA'ers Wim Schenkelaars, Jan Hagen doorn en Ru Hartog en de drie overige kandidaten op de lijst drie maanden ria dato een belofte na, die voor de verkiezingen ge daan werd. - Het eerstkomende spreekuur vindt dinsdag 24 juni plaats in de Teerstoof, Nieuwstraat 12, van zeven uur tot half negen naar verluidt in het lokaal van de be wonersvereniging Schiedam- Centrum, waarvan Hagendoorn ook actief lid is. Gemeentebelangen zegt de 762 kiezers, die op de nieuwe partij stemden, niet te willen teleurstel len. Het streven is ook in 1990 aan de verkiezingen mee te doen. konijnen. Die worden levend aan de slangen aangeboden, die ze eerst doden en daarna helemaal opslokken. „Dat vinden mensen altijd zo zielig voor die beestjes, maar thuis eten ze toch ook een biefstukje? Wij laten zo'n beest doodmaken door een slager of zo en zo'n slang doet dat zelf'. Slan gen eten trouwens niet veel. Het zijn koudbloedige wezens die hun energie meerendeels aan externe factoren ontlenen, zoals zonne warmte. Een gezonde slang voedt zich éénmaal per week, maar kan in extreme omstandigheden maanden zonder voedsel. „Veel energie gebruikt een slang ook niet Tachtig procent van de tijd slaapt hij en in de resterende twintig wordt er ook geen noe menswaardige activiteit ontwik keld. Slangen zijn weliswaar koudbloedige, maar er zijn soor ten die hun lichaamstemperatuur kunstmatig omhoog kunnen brengen. Broedende vrouwtjes doen dat soms, maar dat kost ze wel zo'n vijftig procent van hun gewicht In de broedtijd eten ze niet en ze leven in een soort tran- Eieren Paren is bij slangen trouwens een ingewikkelde toestand. Ratels langen doen er soms wel 40 uur over. Alle slangen leggen eieren, maar er zijn soorten die hun jon- .gen ovovivipaar (eierlevendba- rend) ter wereld brengen en er zijn er die hun eieren eerst nog ■een paar maanden moeten uit broeden. „Slangen gevaartijk?" reageert Walter Getreuer: „Dat is dat 'beeld dat mensen graag van slan gen hebben, maar ik werk nu al zo'n twintig jaar met slangen en de enige keren dat ik gebeten ben was het echt m'n eigen schuld. Nooit giftige beten trouwens". De Delftse herpetoloog vertelt ver der dat slangen overal ter wereld voorkomen. „Er zijn wel 2700 soorten en daarvan is nog geen tien procent giftig. Trouwens, met dat gif wordt soms ook over dreven, want een defensieve beet is absoluut niet giftig. Soms over lijdt de patiënt aan het toegedien de antiserum". Slangen hebben een respectabele evolutie achter de rug. In het Krijt (ongeveer honderd miljoen jaar geleden) raakten reusachtige varan en en leguanen langzaam aan hun poten kwijt en schijnen de eerste slangen te zijn ontstaan. Dat moeten gigantische beesten geweest zijn. De grootste slang van nu is de wateranaconda uit Zuid-Amerika. Hij kan meer dan acht meter lang worden. Griezelig Walter wordt met zijn Serpo-ten toonstellingen terzijde gestaan door biologiestudenten en andere slangenfreaks. In Vlaardingen helpen Gertjan en Jeroen mee met het opbouwen van de exposi tie. Gertjan: „Slangen hebben voor het publiek altijd iets grieze ligs. Dat merk je aan de manier waarop er gefluisterd wordt". Een tijdje terug hebben de Serpo- mensen al het glas van hun terra ria moeten vervangen door ge hard staalglas. „Niet voor de slan gen hoor, die houden zich wel rustig, maar ik heb meegemaakt dat het publiek met colaflesjes te gen zo'n ruitje stond te rammen", vertelt Walter. „Nee, er is er nog nooit een ontsnapt, Slangen ont snappen alleen dan als ze niet lekker liggen. Slangen zijn niet zo clever, maar ze denken dat er buiten hun bak betere plekjes zijn. De ene slang ligt graag tus sen twee stenen, de ander graaft zich liefst in en de derde bekijkt de wereld liefst vanaf een boom tak". Tot 22 juni liggen de slangen ten toon in de Vlaardingse Harmo nie. Volwassenen kunnen voor vijf gulden kijken naar mamba's, pythons, bril- en ratelslangen, ad ders, cobra's, boa's en nog een he leboel andere serpenten. Het griezeleffect wordt door de Serpo-organisatie niet over het hoofd gezien: op het affiche prijkt een cobra in aanvalshcuding te gen een gifgroene achtergrond. Over sensatie gesproken. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 18 lum 1936 Wijbrand Rus...'Ik heb nooit een blad voor m'n mond genomen'/.. n* DOOR DONALD BAX Vlaardingen Wijbrand Rus staai er om bekend in sportief opzicht regelma tig een verhouding aan te *aan met het ongeluk. Degradaties met toppers van toen als Goudse Ver zekeringen en Gerard de Lange hebben het toch al _;etekende gelaat van de Rotterdamse schooldecaan van enkele extra groeven voorzien. Aan de voora vond van een nieuw avon tuur gooit de gedreven volleybalcoach dat weinig florissante verleden subiet van zich af. „Die jaren", zegt de nieuwe 'technisch directeur' van Vlaardin gen, „hebben me wel ge vormd als coach. Ik heb nooit m'n ideeën en prin cipes verzwegen en zal dat ook nooit doen." Z'n eerste teleurstelling heeft Rus in en rond de Westwijkhal in ieder geval al te pakken. Joop Tinkhof, de 'godfather' van het Nederlands volleybal, had met Rus afgesproken ge zamenlijk de training en coa ching te gaan verzorgen. Tink hof haakte echter volslagen onverwacht af, om puur per soonlijke redenen, zelfs nog voor het tweetal een gefun deerd plan had kunnen opstel len om Vlaardingen naar een hoger niveau te tillen. „Ik be treur zijn vertrek", houdt Rus zich aan de afspraak om over het diepere hoe en waarom niet naar bulten te treden. „Ik had dolgraag met hem willen samenwerken. Joop blijft een grote vriend van me." In Paul de Haan heeft Rus in middels een nieuwe compaan gevonden, die hem moet bij staan in zijn streven de volley ballers een gedaantewisseling te laten ondergaan. Want, laat dat eens en vooral duidelijk zijn, de tijd van vrijheid blij heid is bij Vlaardingen voor goed verleden tijd. Er zal hard, ceihard gewerkt moeten wor den en wie de nieuwe lijn niet kan of wil volgen, die kan dus meteen z'n biezen pakken. „De toestanden uit vorige ja ren, toen er nauwelijks zes man voor een wedstrijd wa ren, wil ik vermijden", klinkt Rus strijdvaardig. „Iedereen zal moeten knokken in de voorbereiding en niemand is zeker van zn stekkie. Ik ga prestatief te werk. Vlaardin gen zal geen sociale speeltïjn zijn." Voorwaarden ,Ik ben de baas, praat natuur lijk veel met de spelers over allerlei zaken, maar als er knopen moeten worden door- ehakt, ben ik de enige die dat doet", laat hij niet de minste ruimte tot twijfel bestaan. „Tij dens wedstrijden en trainingen wil ik geen gezeur en gezanik horen over time-outs, wissels en spelpatronen. Dat zijn de voorwaarden die ik heb ge steld en waarmee de spelers het eens zijn. Niet trainen, be tekent dus ook niet dat een speler toch in de basis staat Ik kijk niet naar namen. De beste zes staan in het veld en van de overigen verwacht ik dat ze gemotiveerd op de bank zitten. Ik wil geen team van zes, maar van tien spelers heb ben." Rus meent dat Tinkhof in de voorbije jaren zo'n stevige technische basis heeft gelegd, dat hij zich nu veel meer met de taktische discipline kan be zighouden. „De spelers moeten beseffen wat hun taak in het veld is en daar gaan we op voortborduren. Vlaardingen heeft verdedigend een sterke ploeg. Dat gaan we nog verder uitwerken en ik wil een feillo ze pass hebben. Dat zal een be langrijk punt worden in de to taaltraining. Op de training zal de herhaling voorop staan. Kijk naar een sport naar ijs hockey, naar een voetbalploeg als Dynamo Kiev, daar zijn de patronen er tot in den treure ingehamerd." Vertrouwen Hoewel Tinkhof, Ron van Lü- beek (VCS) en Cees Lodder (denkt toch aan emigratie naar Nieuw Zeeland) van het toneel zijn verdwenen, heeft Rus een grenzeloos vertrouwen in de mogelijkheden van Vlaardin gen. Aangevuld met een enke ling van buiten af en een tweetal spelers uit het in de derde divisie spelende tweede team kan hij beschikken over een degelijke basis. „Ik heb het voordeel dat ik in Mark Korsloot en Leen van Bree twee uitstekende spelverdelers heb. Zij zullen in taktisch op zicht mijn verlengstuk in het veld zijn. Kwaliteit hebben we ook genoeg. Op sommige pun ten, de middenblokkering en de aanval aan de zijkanten, zijn we volgens mij zelfs ster ker geworden." Tussen 12 augustus en 27 sep tember heeft Rus de tijd om via een loodzware voorberei ding zijn ideeën er als het ware in te rammen. „Ook zo iets, ik denk dat we in de voorbereiding zo'n 75 sets zul len spelen. Dat hebben de jon gens nog nooit meegemaakt. Ik wil er voor zorgen dat er spelvreugde is en dat ze over volleybal gaan nadenken. De wil om er mee bezig te zijn, is er, dat heb ik al ontdekt. Ik bemerk een stuk gretigheid. Ik heb het gevoel dat ik nu al de juiste respons krijg. Ik heb nooit de intentie gehad om eenvoudige dingen te zoeken. Daar waar ik kan knokken, heb ik er ook zin in en sta ik er. En ik ben sterk genoeg om teleurstellingen te verwer ken." Pretenties „De pretenties die ik met Vlaardingen heb, zijn reëel. Vlaardingen Coen Biel heeft na 1967 en 1972 voor de derde keer beslag gelegd op de persoonlijke Vlaardingse damtitel-In een barrage met Gerrit van Mastrigt, noodzakelijk omdat zij na de gewone competitie samen op de eerste plaats waren geëin digd, liet Biel er geen twijfel over bestaan de sterkste te ziin. De partij tegen Van Mastrigt kende een ingewikkeld verloop, vooral doordat aan beide zijden de kerkhof-velden waren bezet. De zwarte door Biel gehanteerde sehijvern oefenden veel druk uit op de korte vleugel van wit en dat breidde zich uit tot een overmachtpositie'van zwart Een beoordelingsfoutje van Van Mastrigt bleek voor,. Biel vol doende te zijn om via een slagzet, die hem tevens een dam ople verde,' de partij en de titel op te eisen. VCS heeft die ook en waaröfii? kan er op dat punt geen gezoiri' de strijd zijn. Ach, leedvër? maak heeft mij eigenlijk mfh hele loopbaan achtervolgd»,-■ Daar zit ik echt niet mee. Ik, kan het alleen mezelf verwijf ten als ik er niets aan heb ge-~ daan. Daarom zie ik dit Vlaai*-. dingen als een enorme uitda-" ging. Maar, ik kan het natuur*" lijk niet alleen. Ik heb steun" nodig, van de club en van de-- spelers. Zij moeten bereid zijrT" een jaar lang alles uit de kast" te halen. Voorlopig gaat het* inderdaad om één seizoen, kjjj,, ken hoe ver ik met deze groepr kan komen." „Ik geloof er heilig in dati. Vlaardingen in deze loodzware^, eerste divisie een rol van bete.-, kenis kan spelen, anders was'" ik er trouwens niet eens aan begonnen. Dat vertrouwen ba-**" seer ik op het gegeven, dat' Vlaardingen de afgelopen sél-"" zoenen steeds hoog is geein^* digd zonder zich bovenmatig in te spannen. De kern is goed, 1 de basis is goed en de bereid-, beid is er. Dat er veel water-, door de Nieuwe Maas zal; vloeien, is super duidelijk. We- gaan er twee maanden kei?, hard tegenaan, zonder een mo-- ment van verslapping. Dié'l druk moet een seizoen lang op", de ketel blijven staan. Paul en1 ik krijgen te maken met een groep van een man of twintig^" van wie we eerst willen zien. waar de grens ligt." Explosief Aan de monoloog komt stilaan, een eind. De ambities van Rus,'* werkzaam op de nog altijd als'j- elitaior aangemerkte Rotter-'-' damse scholengemeenschap.." Cal and, dragen in ieder geval" een verfrissend tintje. „Ik ben er relatief op jonge leeftijd inlij gestapt en heb snel de top ge*'j haald", heeft hij nog niets vart die branie verloren. „Ik wasr j explosief, had een emotioneëï-J karakter en dat botste regël~" matig met de hoge heren. Ik-j heb nooit een blad voor mn]- mond genomen. Een vereng,; ging als Gerard de Lange was1 waarschijnlijk voor iedere,,.' coach een crime geweest, maar; ik heb daar wel kunnen be wij- zen wat ik kon. En ik heb Va-- Lange zelf een publiciteit ge^-j geven die hij op de televisie,.,- nooit had kunnen betalen?* Dan maar niet kleurloos..." -1 Schiedam De handbalverèL niging HVK maakt vrijdags.-; middag het begin met een;, uniek project. Om drie umvj wordt op het complex aan 4%-^ Joppelaan in Schiedam de eer-;- ste paal geslagen voor de aaniL I leg van een verhard veldj, I Voor de handbalsport is het».! een unicum dat een veld?j wordt geconstrueerd en ge-;,-; bouwd op palen. WOENSDAG 18 JUNI Tennis: Toernooi Sunlight Vlaardln; gen (invlatle Jublleumtaernool D), Toernooi Maasland (Invitatie C2. DK 18+, D2 18+7; Hengelsport: 19.0P.-w 21.30 Vlskamploenschap van Schley dam In Poldervaart. J*, DONDERDAG 19 JUNI Tennis: Toernooi Sunlight Vlaardin gen (invlatie jublleumtoernooi PJtï, Toernooi Maasland (invitatie C2, CW- 18+, D2 18+7; Honkbal: 19-30; VUC—Gophers. VRIJDAG 20 JUNI Tannis: Toernooi Sunlight Vlaardtn- gen (Inviatle jubileumtoernool Dv- Toernooi Maasland (invitatie C2, 01^* 18+, D2 18+7; Cricket: 19.00 Vetera-*/ oen Excefsior'20—Newspaper AJL Stars; Handbal: 15.00 Eerste pa voor nieuw verhard veld HVK aan Joppelaan In Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2