'Schiedam' overgedragen Bewoners verontrust, maar ook opgelucht mtmm bagbiau SCHiEOAlSCBE C0I18I1 MWE V STE 'A COURANT Marine neemt mijnen jager in gebruik Eerste conclusie zelfonderzoek College laakt enquête VCP Paardestal moet toch weg Overvallers slaan op de vlucht Politie zoekt getuigen Kluuïi-toppers naar Schiedam Te zware wagen repareert zelf schade aan weg 1799.- Bord voor herkenning Midzomemacht bij Vlietzicht DONDERDAG 10 JULI 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schout-bij- nacht ir.C.R. van den Berg (links) ondertekent de overdrachts papieren. Directeur Smit van Van der Giessen kijkt toe. Schiedam Burgemeester Scheeres kon je het bijna zien denken: „Als Schiedam nu de werkgelegenheid had gekregen, hadden ze die boot best Krimpen aan den IJssel mogen noemen." In werkelijkheid •was het andersom: Scheepswerf Van der Giessen de Noord begon in mei 1984 met de bouw van de elfde mijnenjager in de Alkmaar klasse en het schip gaat de zeven zeeën bevaren onder de naam Harer Ma- jesteits Schiedam. De officiële overdracht was er niet min der feestelijk om. De blinkende officiers sabels, de deftige hoedjes van de dames en de gepoetste instrumenten van de ma rinierskapel leken gisterochtend aan de zonovergoten Voorhaven nog feestelijker tot hun recht te komen. Onder blijmoedi ge marsmuziek bezetten de genodigden hun gereserveerde schaduwplaatsen, ter wijl de bevolking zich verdrong aan de leuning van het nieuwe viaduct. De Schiedam gaat deel uitmaken van het Tripartite mijnenjagerproject In dat pro- je kt werken Frankrijk, België en Neder land samen aan de veiligheid op zee. Het schip is uitgerust met hypermoderne na vigatie- en opsporingsapparatuur. Een mijnenjager spoort zeemanen op en kan die ter plekke onschadelijk maken. De Krimpense scheepswerf bouwt vijftien jagers voor de Nederlandse marine en is de exportmogelijkheden nog aan het on derzoeken. De werf moet met de jagers wei de boer op want de Schiedam is de elfde in zijn serie en nog dit jaar wordt met de vijftiende en laatste al een begin gemaakt Protocol Het protocol werd bij de overdracht strikt in acht genomen. De laatste noot van de marinierskapel was nog nauwelijks ver storven of bedrijfsleider J.Smit van de scheepswerf beklom het, met de wapen spreuk van de mijnendienst versierde, spreekgestoelte. In zijn speech herinner de hij de nieuwe gezagvoerder eraan dat het vaartuig een jaar garantie heeft en dat voorzichtigheid geboden is. Het schip was na zijn speech eigendom van de Staat der Nederlanden, hetgeen werd bekrachtigd door het spelen van het volkslied. Toen iedereen weer zat zette schout-bij-nacht van den Berg zich naast de directeur aan een tafel en tekende de documenten. Boven het ambitieuse 'sit mare securum' (Wij beveiligen de zee) dankte hij de dames en heren voor hun komst en de stad voor het lenen van haar naam en de gelegenheid het schip waar dig in gebruik te nemen. Bij de kielleg ging in 1984 was de champagnefles ge worpen door oud-verzetsstrijdster me vrouw Van Beugen. De kersverse commandant, P.C.S. van der Oest, onderwees de aanwezigen na de aanvaarding van het commando over de geschiedenis van Schiedam. „De naamge ving van de Alkmaar klasse mijn en jagers is verbonden met steden die in de tachtig jarige oorlog geschiedenis maakten." De Schiedammers werden herinnerd aan befaamde stadgenoten uit de oude tijd als Daniel Pichot, Cornells Kruik en Jan Rijnbende. De Schiedam is sinds de 17e eeuw de zevende oorlogsbodem van die naam. Gifvaten Van der Oest legde verder uit dat een mijnenjager ook in vredestijd zijn dien sten bewijst: „Bij de opsporing van chloorgasvaten en andere giftige stoffen hebben jagers hun dienst bewezen en ook bij het lokaliseren van gezonken schepen komen de schepen goed van pas.1' Aan boord van het uit glasvezel vervaar digde schip stond de bemanning in de houding. Het geweer bij tijd en wijle ge schouderd. Bovenop de brug stonden twee Janges zelfs als onbeweeglijke boeg beelden Het schip voert Schiedams stads wapen met zich mee en kan dat verdedi gen met een heel arsenaal aan geschut. De marinestaf maakt zich in het laatste nummer van haar blad Info zorgen over de maritieme hegemonie van het War schaupact Met de komst van de Schie dam lijkt die in één klap tenietgedaan. De vijand geeft zich nu trillend van angst over: „D..daar heb je de Schiedam." Schiedam Een stukje van de folklore van de Elfstedentocht lijkt door Schiedam te worden binnengehaald. De kans is groot dat in de jeneverstad op 27 augus tus de Nederlandse kampioen schappen klunen worden gehou den. Vorig jaar bonden kluners (hardlopers op de schaats) voor het eerst met elkaar de strijd aan in een nationaal kampioenschap. Het Friese Joure tekende toen voor de organisatie. Die stad laat dit jaar waarschijnlijk verstek gaan. Als Schiedam inderdaad de titel strijd mag organiseren, zullen be halve toppers van de twee laatste monstertochten over de Friese wateren ook gespecialiseerde Iduners aan de start verschi jnen. Maasland Een vrachtwa gen beladen met asfalt is gis termiddag op niet alledaagse wijze een deel van zijn over wicht kwijt geraakt. De chauffeur uit Breda wilde rond half drie de Kwakel- weg in Maasland oprijden. Zijn wagen was volgens de rijkspolitie echter negen ton te zwaar om zonder proble men van de weg gebruik te maken. De wielen van de wagen zakten dan ook vrij snel zo diep weg, dat deze niet meer voor- of achteruit konden. De opgeroepen firma Vreug- denhil uit De Lier had nogal wat werk om het zware ge valle weer rijdend te krijgen. Wat toen restte was de be hoorlijke schade aan de weg. Het eens zo strakke zwarte asfalt van de Kwakelweg zat vol diepe wielindrukken en gaten. De hulp was echter nabij. De chauffeur zette zijn wagen aan het werk en zorg de zo voor reparatie. Een claim van de gemeente Maasland voor schadever goeding zal het Bredase be drijf wel kunnen ontlopen. Wat het wel zal moeten beta len is de fikse bekeuring voor het inrijden van een weg met een te zwaar voer tuig. De politie van Maasland heeft in ieder geval proces verbaal opgemaakt PvdA moet terug naar de straat Vlaardingen PvdA-raadsleden zijn meer ambtenaar dan ombudsman en PvdA-wethou- ders drijven teveel hun eigen zin door. Dat zijn de eerste conclusies van Jan Booister, voorzitter van een commissie die onderzoekt waarom de sociaal-democraten het in Vlaardingen bij de laatste verkiezingen voor de gemeenteraad zo slecht deden. De commissie hoopt volgende maand het zelfonder zoek af te ronden. Booister doet zijn uitspraken in Lokaal Bestuur, een PvdA-uitgave over gemeentelijke en provinciale politiek. Dat blad gaat ook bij Remi Poppe van de socialistiese partij te rade. Die partij behaalde per slot van rekening wel een enorme verkiezingsover winning. Wat moet de PvdA doen om zijn kiezers terug te krijgen? Dat is de vraag die Poppe wordt voorge legd. „Terug naar het socialisme is zijn antwoord. Maar hij trekt in twijfel of de PvdA in Vlaardingen daar wel toe in staat is. „De bestuurders hebben geen enkel idee van socialisme. Ze behoren niet tot de groep die zij vertegenwoordigen: de gewone mensen, de arbeiders, de uitkeringstrekkers. Het zijn pure aanhangers van het kapitalisme gewor den", luidt het harde oordeel van de SP'er. De conclusies van Booister en zijn onderzoekscom missie gaan in dezelfde richting. „Fractie en wet houders voelen niet meer goed aan wat er leeft on der de mensen." Volgens de voorzitter van de com missie heeft de SP zijn vijf zetels vooral te danken aan hard werken. „Je kunt met al je persoonlijke problemen of ruzies met de gemeente bij de SP te recht, zoals vroeger bij de PvdA. De SP heeft de ombudsfunctie -van. de PvdA overgenomen. De PvdA verwijst tegenwoordig alleen nog maar naar de burgerraadslieden van de gemeente. Dat zal, voorspelt Booister, de belangrijkste aanbe veling van zijn commissie zijn: de PvdA moet weer klaarstaan voor de mensen, de ombudsfunctie weer gaan vervullen. Booister heeft overigens niet alle vertrouwen in-het nut van zo'n aanbeveling. „Je moet maar afwachten óf dat ook gebeurt." Als de raadsleden en wethouders zich niets van het werk van de commissie aantrekken, waarschuwt Boois ter zijn partijgenoten, „dan heeft dat over vier jaar onherroepelijk gevolgen voor de kandidatenlijst. Wat nu gebeurd is mag niet weer gebeuren." Vlaardingen Het college van B W is niet zo blij met een enquête die de Vlaar- dingse afdeling van de consumentenbond onder haar leden heeft gehouden. De con sumentenbond heeft aan de hand van een reeks vragen geprobeerd in kaart te bren gen hoe tevreden of ontevreden men in Vlaardingen is met het verkeerscirculatie plan. ïn een schriftelijke reactie op het opinieon derzoek zeggen burgemeester en wethou ders het weliswaar toe te juichen dat er een onderzoek naar resultaten en gevolgen van het VCP plaatsvindt, maar over de vraag stelling is het college minder te spreken. De consumentenbond zou verzuimd heb ben het verkeersbelang in haar vragen te betrekken. B W missen daarin ook de wezenlijke doelstellingen van het VCP, namelijk de verbetering van de verkeers veiligheid en het milieu. Er is ook kritiek op de geringe aandacht die in de enquête aan betaald parkeren is besteed. „Er wordt aan voorbij gegaan", schrijft het college, „dat de bouw van par keergarages het mogelijk maakt de nu nog braakliggende gronden in het centrum te bebouwen. Dat bevordert de economische ontwikkeling van het gebied zeer zeker." B W vragen de consumentenbond ook die elementen bij de uitwerking van de en quête in zijn oordeel te betrekken. „Zo kunt u tot een meer genuanceerde conclu sie komen dan nu is te verwachten." De omstreden mobiele paardestal. Maasland De verrijdbare paar destal van de Maaslander S, de Hoop moet toch verdwijnen. Het bestemmingsplan laat geen ruim te voor de stal bij de Mol en weide Schiedam Twee mannen zijn gistermiddag om half vijf, ge wapend met ploertendoders, een huis aan het Dr. Wibaut- plein in Schiedam binnenge drongen. De mannen sloegen echter op de vlucht, toen één van de twee vrouwen het bal kon op rende en luidkeels om hulp begon te roepen. De 38-jange bewoonster had juist visite van een 35-jarige vriendin uit Rotterdam, toen er gistermiddag aan de deur werd gebeld. Op het opendoen van de vrouw stormden de twee man nen naar binnen. Zij begonnen meteen te slaan met hun ploer tendoders. De Rotterdamse vluchtte het balkon op en begon te schreeuwen. Daarop vlucht ten de indringers, die geen woord hadden gezegd over hun bedoelingen. De politie was snel ter plekke, maar te laat om de overvallers aan te houden. De twee man nen waren beide rond de 25 jaar oud, ongeveer 1,90 meter lang en zij droegen gebleekt spijker- goed. Een van de twee had blond stekeltjeshaar. De vrouw omschreef hen als 'krachtig, ge spierd en sportief. Een van de indringers had een verband om de rechterpols. De recherche verzoekt getuigen van de over val zich te melden. DOOR CHRIS WOERTS Maassluis De bewoners van de Maassluise gifwijk Steendijkpol- der worden in de maand augus tus niet via een plenaire vergade ring, maar via een drietal inloop avonden op de hoogte gesteld van de ernst van de situatie in de woonwijk. Vorige week werden de resulta ten bekend van het nader onder zoek naar de bodemverontreini ging in de gifwijk. Gedeputeerde dr.J.W. Hekkelman wees er toen op dat de wijk wordt gesaneerd. De bewoners werden schriftelijk op de hoogte gesteld van de resul taten van net onderzoek en in au gustus volgen nu dus drie inloop avonden De commissie bodemonderzoek had bij het provinciaal bestuur aangedrongen op een gezamenlij ke bijeenkomst in ontmoetings centrum Koningshof. „Wij dach ten dat dat de beste oplossing zou zijn", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie. „Het gaat immers om een hele grote groep mensen en tijdens de inloopavonden loop je het risico dat niet iedereen aan. bod komt Tijdens een algemene vergade ring kan iedereen zijn zegje doen en vragen stellen." Escaleren De provincie ging echter niet in op de suggestie van de commissie bodemonderzoek. Vooral de mmm Opgeruimd staat netjes bij Modern Eiken eeihoek, kompleet, van 2570,-1799.- Massief eiken salonkast van 2790,-1950,- Noten salonkast van 3150,- voor2150,- Zware eiken fauteuil van 795,- voor325,- Witte slaapkamer, ledikant/2 nachtkastjes, 799,- 630,- Leelhoek, 5 elementen, van 2695,-1795,- 4-deurs linnenkast wit van 950,-598,- Moderne draaifauteuils van 515,-249,- Moderne witte salontafels van 399,-255,- Wi wandmeubel met toogvitrine van 1790,-1298,- Moderne 3-2 zits in zwart nu voor1398,- Balibrume eethoek kompleet voor595,- Merkmatrassen met binnenvering 140x200cm van 750.- voor450,- Chesterfïeld met stof alleen bij Modern van 2570,- Kleinmeubelen met grote kortingen SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 132-140 TELOIO-ÏBSSISffieZaOS Meubelfabriek Modem 1» zo voordelig omdat wl] nèt bulten het centrum zitten en geen peperdure show room hebben. Volop parkeerplaats voor de deur. U vindt oni naast de Glasfabriek. Eiken-, klassiek»' en moderne meubelen en slaapkamer» bij de vleet. angst van escalatie speelde daar bij een rol. „Wij zijn daar als com missie helemaal niet bang voor", weet Harm Woudstra. „Ook voor de psycho-soctale gevolgen niet. De milieudienst van de provincie is echter ook bang dat er veel in woners van de Noord Nieuwe- landsepolder Zuid (NNPZ) naar de vergadering komen. Stel dat er 800 mensen uit de Sleendijk- poider komen en er komen ook nog eens een paar honderd bewo ners van de NNPZ, dan is de pro vincie bang dat het allemaal moeilijk vergaderen wordt. Van daar dat uiteindelijk toch is geko zen voor een inloopavond." In de grootst bewoonde gifwijk die Nederland momenteel rijk is, hebben de bewoners met enige opluchting, maar toch ook met 'verontrusting, kennis genomen van de resultaten van het nader onderzoek. „De mensen weten nu tenminste dat er gesaneerd gaat worden", beseft ook Harm Woudstra. „Het is natuurlijk ook een bepaalde gespannenheid, want er moeten zaken worden gedaan en het is nog maar de vraag wat voor oplossing uit de bus zal komen." Bestek Gedeputeerde dr.J.W. Hekkel man heeft vorige week toegezegd dat met de sanering van de ver ontreinigde grond in het begin van het jaar 1987 zal worden be gonnen. Het saneringsonderzoek, dat nu van start gaat, neemt on geveer 25 weken in beslag. Harm Woudstra: „Maar dan zijn we er nog niet Het bestek moet dan nog worden gemaakt In de laat ste jaren is tijdens de onderzoe ken alleen nog maar vertraging ontstaan. En dat kan zeker ook nu gebeuren. Je moet niet verge ten, dat ook de vakantieperiode er tussen zit Laat het allemaal wat trager gaan, dan denk ik dat we pas half 1987 kunnen begin nen met een sanenng van de natuurlijk ook een beetje bang voor, Het duurt allemaal al zo lang." De Koning De commissie bodemonderzoek heeft inmiddels ook een schrij ven gehad van informateur De Koning. Bij de informateur heeft de commissie aangedrongen op een regeling vnje woonkeuze en de CDA-bewindsman heeft toe gezegd het voorstel tn zijn be schouwingen mee te nemen. Minister P. Winsemius heeft ge steld dat de regeling voor vrije woonkeuze een zaak is van de la gere overheid, de gemeente Maassluis dus „In totaal hebben we rui m 860 schadeclaims binnen, van mensen die de gemeente Maassluis aansprakelijk stellen voor de gevolgen van de bodem verontreiniging", stelt Harm Woudstra. „We zijn gerechtelijke stappen aan het voorbereiden en als de gemeente Maassluis niet komt tot een algemene regeling, dan komt het zeker tot een dag vaarding. Kijk, die minister heeft het over de aansprakelijkbeid- stelling. Wij hebben te maken met de gemeente Maassluis en de gemeente Maassluis weer met de gemeente Rotterdam. Dat is onze zaak echter niet, wij hebben al leen iets van doen met het be stuur van de stad." Harm Woudstra verwacht niet dat de krepeergevallen in de wijk, zo'n 15 in getal, op korte ter mijn worden geholpen. „Dan krijgen we precedentwerking en daar is men bang voor. Dat is ook wel een beege te begrijpen na tuurlijk." Dat de gemeente Maassluis niet kan Vervallen tot de artikel 12- status stemt Harm Woudstra tot tevredenheid. „Maassluis zal hooguit gedurende een periode van vijf jaar een bedrag van 20 gulden per inwoner moeten beta len. Ik denk dat dat wel op te brengen is." tg v< grond. En daar zijn de oewoners Vlaardingen Aan de Maasboulevard wordt binnenkort een zogenaamd scheepsherkenningsbord geplaatst. Het bord toont gestileerde afbeeldingen van de meest voorkomende scheepsty- pen, die Vlaardingen over de Nieuwe Maas passeren. De Culturele Raad had het college van B W gevraagd een der gelijk bord, dat bedoeld is als hulpmiddel bij de herkenning van. die vaartuigen, m de stad te plaatsen. Vlaardingen volgt met het initiatief het voorbeeld van Rotterdam. Daar werden vorig jaar vier soortgelijke borden geplaatst Maasland Disco-dancing Vlietzicht houdt in Maasland woensdag 23 juli een midzomer nachtfeest, Directe aanleiding daarvoor is het 12'A-jarig diens- tjubileum van bedrijfsleider Ti- nus van Schie. De jubilaris grijpt die mijlpaal aan om compleet met orkest, draaiorgel (De Arabier) en feestverlichting een feestje te bouwen waarvan de opbrengst bestemd is voor een nog nader te bepalen goed doel. Het feest be gint om half acht in Maasland. Dinsdag spreekt de raad zich uit over het voorstel van burgemeester en wethou ders, om aat bestemmingsplan te handhaven. Verzoeken van bewoners van de Prinses BeatrixJaan om de stal te handhaven konden het gemeen tebestuur niet vermurwen. Het paardeverblijf is voor De Hoop niet meer dan een hobby, rede neert de gemeente. Daar wenst de gemeente het bestemmings plan niet voor te wijzigen Eigenlijk had de stal al op 6 mei moeten verdwijnen. In afwach ting van een uitspraak van de Raad van State is toen een in greep door de politie uitgesteld Dat orgaan heeft een verzoek van De Hoop om te kunnen blij ven afgewezen. De gemeente heeft de paandenei- genaar daarom een nieuw ulti matum gesteld. Is de stal vrijdag morgen om tien uur nog niet ver dwenen, dan haait de politie op kosten van De Hoop de stal weg. Of het ook zover zal komen, is nog onzeker Moe van alle gehar rewar gaat het gezin De Hoop na melijk verhuizen naar Rockanje. De heer de Hoop heeft het ge meentebestuur gevraagd de stal te mogen laten staan tot de ver huizing. Als daarmee wordt ingestemd is niet alleen de pohtiedreiging van de baan, maar hoeft de raad dins dag ook niet te spreken over een mogelijke wijziging in het be stemmingsplan. Schiedam Een fietser heeft gistermiddag om kwart over vijf op de parkeerplaats bij het Van Rijkpad in Schiedam-Noord een 50-jarige vrouw de portemonnee uit de hand gegrist. De dame, ook op de fiets, zette nog de achtervolging in, maar zij kwam daarbij ten val. De politie zoekt getuigen van de beroving. De vrouw vermoedde al Lets toen zij een fietser achter zich hoorde: zij nam de portemonnee uit haar fietsmand en hield hem stevig in haar hand. Die voorzorgsmaatre gel was niet voldoende. De man kreeg de portemonnee, waarin negentig gulden zat, toch te pakken. De man was slank, 1,85 meter lang en had kort, gol vend, blond haar. Hij reed op een grijze racefiets zonder spatbor den. Een ieder die iets van de overval heeft gezien wordt verzocht con tact op te nemen met de recher che.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1