Wind spelbreker op water-recreatiedag Winnaar verschalkt meter Bankoverval op N ieuwlandplein 1MÜIBS OABBUO SHiHÜSCHI SDÜRANI NIEUWE WATERWEB COURANT TARIEVENPAKKET STEEG MET 21% HOND JAAGT KOEIEN STUIPEN OP HET LIJF Bestrijding vandalisme bespaart geld Opritten naar Schiedamsedijk worden veiliger Stad Rotterdam en Blauwhoed varen bij elkaar Bus gedwongen aan verkeerde kant te rij den DIEFSTAL VAN 400 BROEKEN Motorrijder: nierletsel sÊ Auto in Vlaardingen gestolen De Uitkijk zit m de pijplijn' Arbeidsongeval OUDEREN ZIEN UIT NAAR VISCONCOURS WATERWEG WOENSDAG 30 JULI 1986 Reg™» redactie: Bredeldaven^^ ylaardingen, Poslbu5 3ÏÏ1 BC Vlaardinge,, Telden: 010- 434322». 5557= - 555 Vlaardingen Het werk van de stuurgroep Vandalisme werpt vruchten af. De glasschade aan openbare scholen is in 1985, het jaar dat de stuurgroep werd inge steld, met tienduizend gulden verminderd. De gemeente riet in dat eerste resultaat een goede re den, om zevenduizend gulden ex tra aan de bestrijding van vanda lisme te besteden. De stuurgroep Vandalisme, waarin naast een vertegenwoor diger van de afdelingen jeugdza ken en onderwijs ook de politie en de dienst gemeentewerken zitting hebben, zat ernstig in de financiële problemen. Vijfdui zend gulden had de stuurgroep voor dit jaar van de gemeente ge kregen. Dat bedrag werd echter in de eerste maanden van het jaar al voor het grootste deel opgesou peerd. Drieduizend gulden werd er uit gegeven aan een vandalismek- rant. Het laten drukken van een bijsluiter bij de GEWB-rekenin- gen zou nogeens meer dan dui zend gulden kosten. Dat zou weer betekend hebben, dat de stuur groep halverwege het jaar haar werk had moeten stilleggen. Maar de leden van de stuurgroep hebben hun voorzitter, wethou der Arij Maarleveld, ervan weten te overtuigen dat geld voor de be strijding van vandalisme geen weggegooid geld is. Met zeven duizend gulden extra kan de stuurgroep weer een tijdje voor uit. „En wij zouden heel voor zichtig kunnen stellen, dat het geld dat besteed wordt aan de be strijding van vandalisme zichzelf terugverdient", aldus de stuur groep. Vlaardingen De gevaarlijke op- en afritten van de Hoflaan naar de Schiedamsedijk, waar elk jaar wel een paar ongelukken gebeuren, worden veiliger ge maakt Maak er een T-kruising van, stelde Vlaardïnger A. Soete- man voor. Maar dat vindt de ge meente te begrotelijk. Soeteman maakte zich vooral zorgen over de veiligheid van bromfietsers en fietsers. Die moe ten, als zij de oprit in de richting van de Westlandseweg moeten hebben, de op- en afrit in de rich ting van Plein 1940 passeren. De politie en directeur J.G. Gerritze van gemeentewerken erkennen, dat dat een heel gevaarlijke over steek is. De beleidsmakers zijn het met Soeteman eens, dat het vervan gen van de ingewikkelde op- en afritten door een T-kruising de beste oplossing zou zijn. Maar het is ook de duurste, Bovendien, achter de westelijke op- en afrit en de Schiedamsedijk ligt het Buizengat, een uitloper van de Haven waar de gemeente in de nabije toekomst huizen wil bou wen. „De T-kruising legt mijns inziens een te grote claim op die planontwikkeling van het Bui zengat", schrijft directeur Gerrit ze. De voorlopige oplossing, die in middels door burgemeester en wethouders is goedgekeurd, be staat uit het aanleggen van een verkeerseilandje onderaan de op en afrit in oostelijke richting. De gevaarlijke oversteek voor fiet sers en bromfietsers wordt daar door in tweeën gedeeld. Door twee lichtmasten te verplaatsen wordt ook de automobilisten wat meer ruimte gegund. De aanpas sing, waarvan de gemeente hoopt dat die het aantal ongelukken op de kruising zal terugdringen, kost ruim zevenduizend gulden. Rotterdam De Stad Rotterdam en de Blauwhoed —de twee in principe snelst zeilende jachten in de race 'Rotterdam Mid-Atlan- tic 1986'liggen op het traject Horta {Azoren) - Hoek van Hol land nog altijd dichtbij elkaar. Hun posities van gistermiddag twee uur —ruim twee etmalen na de startwaren resp, 42.40 noord/22.15 west en 42.33 noord/22.43 west De Stad Rotterdam was zoals be kend het snelste jacht op het tra ject naar de Azoren. Schipper Sjoerd Nauta, die het commando voor de terugrace heeft overge dragen aan Jos Kannekens, heeft een handicap-voorsprong van zo'n twintig uur op schipper van Frans van Leeuwen van de Blauwhoed (die op de retourrace z'n, in het zeezeilen ervaren vrouw Anneke aan boord heeft). ■Overigens liggen alle jachten qua breedte-positie nog steeds bij el kaar in de buurt'Alleen zitten er .wat verschillen in de lengte-posi ties; de ene schipper vaart een wat westelijkere koers dan de an dere, zoekend naar zoveel moge lijk wind. Het meest westelijk ligt .het Belgische jacht Redskin (posi tie 42.40 noord/23.30 west), de lei der in het handicap-klassement van de heen race. Vlaardingen Dat was vanoch tend weer mooi geregeld. Kwam bus 126 uit Schiedam, korf"" de chauffeur na het passeren van station Vlaardmgen-Oost niet verden wegwerkers waren bezig het asfalt op te breken op de hel ling richting Schiedamseweg, Normaal is die route afgesloten voor autoverkeer, de bussen mo gen er wel heen, maar daar was kennelijk niet aan gedacht En een omleidingsroute was de bij de volgende halte wachtende passa giers ook niet aangegeven, moet de chauffeur gedacht hebben, daarom vertikte hij het via de Schiedamsedijk en de Julianasin- gel naar de Schiedamseweg te rij den. Hij trok de stoute schoenen aan en reed via de andere weghelft naar boven. Gelukkig is het nog vakantietijd: er waren op dat mo ment geen tegenliggers. Schiedam Een marktkoop vrouw uit de Van Smalevelt- straat is voor 17.000 gulden gedu peerd na een diefstal uit haar auto. Zij had achterin de wagen vierhonderd spijkerbroeken en tachtig rokken opgeslagen. Vlaardingen/Schiedam Een 35-jarige Vlaardingse motorrijder is maandagmiddag met nierietsel opgenomen in het Holyzieken- huis. De man botste op het Lies veldviaduct tegen de auto van een 30-jarige inwoner van Dui ven. Die was ter hoogte van de bushalte bezig zijn auto te keren. tijdig remmen en smakte tegen het asfalt. De motorrijder kon daarvoor niet Op het fietspad langs rijksweg 20. ten zuiden van het Prinses Bea- trixpark in Schiedam, maakte een 39-jarige Schiedammer giste ren een stuurfoutje, waardoor het fietsstuur haakte in dat van een wielrijder die naast hem reed. De Schiedammer kwam ten val en werd met letsel aan hot rechtè- ronderbeen opgenomen in het Schielandziekenhuis aan de Stad hou dersla,in. Schiedam duurste stad van Nederland Schiedam Voor de tweede maal is dit jaar een filiaal van de Rabobank in Schiedam overvallen. Gistermiddag om één uur kwamen twee jonge mannen van ongeveer twintig jaar het bankfiliaal op het Nieuwlandplein binnen. i Veel kinderen waagden zich, vanwege de harde wind, niet op het water. Maar in het zand kun je ook heel leuk spefen. Zorgen slaan om in gelatenheid Schiedam Bouw- en wo ningtoezicht heefter bij het college van B en W weder om op aangedrongen maat regelen te treffen bij het voormalig sc hippe rsinier- naat De Uitkijk, beneden aan de Hoogstraat op num mer 44 (achter Hij). Omwo nenden van de bouwval, waarin het hout in grote stapels ligt opgetast, hebben de laatste weken herhaal delijk bij de gemeente ge klaagd- Zij vrezen brand, vooral omdat er dagelijks grote groepen jongeren op het terrein aanwezig zijn. Er is al enkele malen brand gesticht De heer Weijgert- ze, die achter het zwaar ge havende pand woont en de grieven van omwonenden verwoord t is bang voor een calamiteit als er niet snel wordt ingegrepen. Twee weken geleden zei ambtenaar Martin Smit van de afdeling openbare werken dat „het met voor de hand lag dat De Uitkijk er gedurende de vakantie periode zo bij blijft liggen". De gemeente, verzekerde hij, maakt zich zorgen. Inmiddels zit de vakantie er bijna op en is een provi sorisch aangebracht hek werk aan ae achterzijde van het terrein alweer ge sloopt, zodat de jeugd vrij spel heeft De zorgen van de gemeente, die toen nog aanleiding gaven spoed te betrachten, hebben inmid dels een ambtelijke verta ling gekregen. „Het zit in de pijplijn- We wachten nu maar af wat het college doet", is de gelaten reactie van een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht. De dienst heeft het college gevraagd concrete maatre gelen te mogen treffen. Welke? Dat wil hij niet zeg gen. „Het komt er op neer dat er niet langer sprake zal zijn van brandgevaar". Overigens zijn alle betrok kenen het erover eens dat het terrein niet deugdelijk is afgesloten en dat er van een onveilige situatie spra ke is. „Mijn inspecteurs hebben dat onlangs ook ge constateerd", aldus de woordvoerder van bouw en woningtoezicht "Vlaardingen De af en toe venijnige windstoten zorgden voor een natuurlijke selectie. Slechts een slordige twintig kinderen waagden gistermorgen de tocht naar de Vlaar dingse Vaart om vlakbij jachthaven Callenburgh mee te doen aan de waterrecreatiedag. De Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, die de laatste we ken al verschillende sportieve evenementen op uiteenlopende locaties heeft opgezet, ontving op eerdere waterrecreatiedagen ruim een dubbel aantal deelne mers. De kinderen, die zich wel per kano te water waagden of met plastic tonnen en hout een vlotin elkaar knutselden, deden net als of de zon fel scheen. Terwijl voorbijgangers de jas goed dicht knoopten, gaven zij zich schaars gekleed over aan allerhande spelletjes. Toen een van de bege leiders vroeg waarom de kinde ren geen zon hadden besteld, ke ken ze hem verbaasd aan. ,,'t Is toch mooi weer", riep een knulle tje vanuit de kano, die hij met moeite in het gareel wist te hou den. De organiserende raad kan in middels terugblikken op geslaag de vakantieactiviteiten. De mees te bezigheden trokken de laatste weken zo'n vijftig deelnemers. Vandaag wordt bij handbalvere niging Hollandiaan een voetbal toernooi afgewerkt. Het pro- gramma van de rest van de sveek vermeldt: waterrecreatiedag op donderdag en een bos-spelen-dag in de Broekpolder op vrijdag, Buurthuis Oost begint maandag met een Jhutten bouwweek op het terrein achter het Hollandiage- bouw. Burgemeester Fred van Lier opent die vakantieactiviteit 's morgens om tien uur met het slaan van de eerste plank. Het programma voor de rest van die week ziet er als volgt uit: dieren- modeshow en circus maken en spelen (dinsdag), schilderen en wedstrijdmiddag (woensdag), in- dianenspel en optocht door de Oostbuurt (donderdag), voorstel ling van de clowns Rijn en Trijn en het verbranden van de hutten (vrijdag). Bij slecht weer is er een altema- tief programma in het buurthuis. Schiedam Met dertien gemeentelijke tarieven heeft Schiedam zich ontwikkeld tot de duurste stad van Nederland. De Consumentenbond heeft dat in een jaarlijks onderzoek on der 159 gemeenten berekend. De bond keek onder andere naar het rioolrecht, het ophalen van huisvuil, abonnementen op de kabel en de kosten van huwelijksvoltrekking, paspoor ten, beiaardenpassen en riibewiizen Delft volgt alstweede. Een jaar geleden stond de Pririsenstad nog op de zevende plaats: on der de gemeenten met vijftig tot honderdduizend inwoners was Delft het duurst Nu is buurgemeente Schiedam dat Van de vier grootste steden is Den Haag het goedkoopst. De Consumentenbond keek naar dertien veel voorkomende tarie ven en telde deze bij elkaar op. Als een inwoner van Schiedam al die tarieven in één jaar moet be talen, kost dat nu 1537 gulden. Dat is in vergelijking met 1985 een stijging van 21 procent Al leen Papendrecht kende met 27 procent een nog grotere toename. Ter vergelijking Vlaardingen komt op 1238 gulden en Maas sluis op 1100 gulden totaal. De Consumentenbond heeft de uitkomsten van het onderzoek gepubliceerd in het augustus nummer van haar Consumen tengids. De bond keek verder naar grafrechten en wat het kost om papieren te verkrijgen, zoals een verklaring omtrent gedrag, een bewijs van in leven rijn (at testatie de vita), een bewijs van het Nederlanderschap, een uit treksel van het persoonsregister en legalisering van een handte kening. Extra aandacht wordt besteed aan de kosten van trouwen en begraven. Echtparen in spé kun nen wat de kosten betreft beter niet in Schiedam in het huwelijk treden- Zij moeten het topbedrag van 355 gulden betalen, terwijl het gemiddelde in Nederland rond de 150 gulden ligt Schie dam is zelfs duurder dan Zeist (325), Alphen aan de Rijn (321) en Delft (bleef op 316 gulden voor een huwelijk). Het begrafenis- en crematietarief in Schiedam is sinds vorig jaar met 52 procent gestegen tot 795 gulden. In die categorie staat Schiedam op de negende plaats. Het jaar daarvoor steeg het tarief niet, dus de Consumentenbond vermoedt een 'inhaalactie'. Maassluis Een 51-jarige man uit Maassluis is gistermiddag ge wond geraakt bij een ongeval aan de Molenbaan in Capelle aan den IJssel. De man raakte bekneld tussen een vorkheftruck, die be laden was met pallets. Hij liep let sel op aan zijn rug en pols en is overgebracht naar het Holyzie- kenhuis in Vlaardingen. Zij hadden bivakmutsen over het hoofd en een vuurwapen in de hand, zodat het personeel en vijf aanwezige klanten niet hoefden, te twijfelen waar het om ging. De twee bankrovers dwongen het personeel geld af te geven, een bedrag van naar ruwe schatting enkele tienduizenden guldens, en daarmee gingen rij ervandoor. Alarm werd geslagen en onmid dellijk ging de politie op jacht naar een witte Honda met Bel gisch kenteken, want getuigen hadden gezien dat de twee daarin gevlucht waren. Dat bleek niet het geval. De twee bankrovers hebben gebruik gemaakt van een groene Golf, die even later in de Piersonstraat werd teruggevon den. De auto bleek enkele dagen feleden gestolen te zijn in Vlaar- tngen. De daders zijn voort vluchtig. Op 25 maart dit jaar werd het Rabo-tiJiaal op de hoek van Broersvest en Korte Singelstraat overvallen. Er werd een 21-jarige Rotterdammer gearresteerd, die wegens gebrek aan bewijs door de rechter werd vrijgesproken. De getuigenverklaringen spra ken elkaar op essentiële punten tegen. Bij de overval gisteren werd met geschoten; niemand raakte ge wond. De politie vermoedt dat het vuurwapen groter moet rijn geweest dan een revolver of een pistool. Eén van de daders droeg een groen legeijack, de ander een grijze broek. De politie meent dat er op het Nieuwlandplein meer getuigen zijn geweest dan zich ge meld hebben en zij heeft dan ook het dringende verzoek alsnoh met deze mensen in contact te komen. Elk detail kan van be lang zijn, aldus hoofdinspecteur Jan van Hoff. Vlaardingen Een Dobermann Pincher heeft gistermiddag in een weiland aan de Zuidbuurt 25 koeien de stuipen op het lijf ge jaagd. Van een van de koeien beet de hond de uier kapot, een andere koe werd de sloot inge jaagd. Meer dan de helft van de koeien was drachtig. De eigenaar, een 46-jarige Hage naar, liet zijn hond uit in de buurt van een pompstation. De Dober mann zag de koeien aan de over kant van de sloot en had er wel een stukje zwemmen voor over - om op die beesten te gaan jagen. Het duurde een tijdje voor de baas zijn hond weer tot de orde had geroepen Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt Pas als de koeien gekalfd hebben kan de precieze schade worden vastgesteld, die de Dobermann heeft aangericht Schiedam De straffe zuid wester speelde de vissers gister morgen bij het ouderencon- eours aan de Poldervaart danig parten. Matige vangsten, oor deelden de deelnemers. Maar toch wist winnaar C. Faasse 4,55 meter vis te verschalken. Er schold er een flink op de wind, toen hij voor de tweede keer zijn tuigje verspeelde. Maar er waren er onder de 55 deelnemers ook genoeg, die de zonnige kant bleven zien: „Het is tenminste droog. Vorig jaar hadden we onweer en zulke ha gelstenen". Naar het visconcours van de A. Hofman, C. Faasse en J. van der Hoek, de nummers twee, een en drie van het visconcours. Schiedamse ouderenbonden, waarvan Roel Krikke de grote animator is, wordt elk jaar weer in spanning uitgezien. „De mensen zitten er gewoon op te wachten, ze zijn zo enthousiast als wat", vertelt Bas van der Linden. Hij holt in zijn morsig jasje langs de oever van de Pol dervaart, om de vangst op te meten. Dan wordt er gefloten, dan weer geroepen dat hij erbij moet komen. Hij legt de brasem en de voorntjes, met hun bolle, oranje ogen, op zijn witte meet lat en noteert de lengte. Vervol gens krijgen de vissen weer de vrijheid. Van der Linden doet dal meet- werk al jaren. Hij vist toch al elke dag „want wat moet je and eis?" en dit werk moet ook gebeuren- De vangsten val len tegen, daar is iedereen het over eens. Naar de reden wordt gegist „Het komt door gebrek aan zuurstof in het water", zegt iemand. „Daardoor komen die vissen boven zwemmen en dan bijten ze niet meer". Hij weet te vertellen, dat er vooral in de nachtelijke uren nog wel won derbare vangsten worden ge daan. Een andere visser wijt de slechte vangst aan de wind. „Je waait hier te pletter. Ik heb al een paar keer mis geslagen". Er rijn zelfs vissers die door de harde wind van hun gammele stoelde worden geblazen. „Kom ik met m'n dikke kont op mijn visnet terecht", moppert een vriendelijke grijze baas. „Nou, die is naar de haaien". Hij klemt de meterslange telescoophengel onder rijn oksel en doet een nieuw aaqe aan de haak. Maar weer eens proberen. Boordevol Maar de competitie is niet het belangrijkste bij het visconcours voor ouderen. Zeker, degene die de meeste vissen uit het wa ter sleept mag straks, na de broodmaaltijd in dienstencen trum 4 Molens, als eerste een prijsje van de tatel kiezen. Maar die tafel staat boordevol met prijzen. Ook degenen die niets gevangen hebben krijgen iets mee naar huis. Zo wil het de oude baas, zoals Van der Linden Roel Krikke noemt. „En zolang de oude baas het leven heeft blijft het concours bestaan", zegt hij. Een visser die met zijn vangst boven de twee meter komt oogst bewondering bij de een vriend. „Ik heb ze een beetje voor je opgerekt", grapt de con troleur. De visser vertaalt dat voor zijn maat, die met de brommer aan de hand staat toe te kijken: „Hij Jegt ze altijd voor me onder de strijkplank". Tot half een zou het concours duren, maar veel vissers bleven daar niet op wachten. Zij zoch ten al eerder het dienstencen trum en de broodmaaltijd op. Er kwam ook nog iemand vertel len, waarom hij niet meedeed. Hij had geen behoefte aan een ■prijsje. „Ik heb al zoveel kom metjes in de kast staan". -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1