Ogb-tarief in Schiedam en Vlaardingen te hoog Parkflat: 'Straks stort de gevel in' Overvaller maakt 75.000 gulden buit Verontreiniging op stortplaatsen weer onderzocht VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Wettelijk maximum dreigt overschreden te worden' The Ditch is brand te boven dÉÈ-Ife! itHH Bovarent- garage staat te koop OLIVIER VAN NOORTLAAN EN VLAARDINGSE VAART: Gemeente blij met etiketje Huurverhoging geweigerd wegens achterstallig onderhoud MP Assistent-bedrijfsleider gebonden Hond vindt gestolen vlees Brand jaagt omwonenden het huis uit Traditie eenmalig in ere hersteld tothiweg VRIJDAG J AUGUSTUS 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaard'ngen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066,4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Jazzcafé The Ditch is de gevolgen van de brand, die op 13 juni het monumentale pand aan de Korte Haven in lichter laaie zette, te boven. Zaterdag wordt het café heropend, Een op treden van de Ellen Hermus- band, onlangs te zien op het North Sea Jazzfestival, luistert die gebeurtenis op. 't Was vrijdag de dertiende, toen door kortsluiting brand ontstond in het pand op de hoek van de Korte en de Lange Haven, dat vroeger door drukkerij Roelanis ais kantine werd gebruikt. Net g een paar maanden eerder wasjg jazzcafé The Ditch daar op de tweede verdieping ingetrokken, jg Toen dak en klokgevel van de "f achttiende eeuwse branderij op s instorten stonden sloeg de brand weer groot alarm. Het trio Joop Hendriks zou die zaterdagavond optreden, maar dat ging natuur lijk niet door. Met de Ellen Her musband pakt The Ditch morgenavond de draad weer op. De ruimte van het café is nagenoeg ongeschonden uit de brand tevoorschijn geko men. „Dankzij deskundig optre den van de Schiedamse brand weer," staat in de uitnodiging Half juni woedde een grote brand in The Ditch, anderhalve maand la ter wordt het alweer heropend. voor de heropening. Een pluimp je voor de spuitgasten. Het perso neel kon met een grote opknap beurt volstaan. Het café is in het vervolg weer elke donderdag, vrijdag, zaterdag en zondagavond van acht tot een uur geopend. Vlaardingen Is het nodig om de voormalige stort plaatsen voor huisvuil langs de Vlaardingse Vaart en aan de Olivier van Noortlaan af te graven? Die vraag willen burgemeester en wethou ders beantwoord zien door een nader onderzoek naar de verspreiding van de ver ontreiniging. Van de kosten van dat onderzoek moet de gemeente zelf 73.000 gulden voor haar-rekening nemen. Beide milstorten zijn met aar de afgedekt en vervolgens is er gras ingezaaid. Zowel aan de Olivier van Noortlaan als aan de Vlaardingse Vaart zijn ze in gebruik bij recreanten. „Van direct gevaar voor de volksge zondheid is," meent de ge meente, „zeker geen sprake." Uit het oriënterend bodemonder zoek, een paar jaar geleden uitge voerd door het openbaar lichaam Rijnmond, werden giftige stoffen gevonden in hoeveelheden die de normen van de Interim wet Bo demsanering te boven gingen. „Maar die overschrijdingen wa ren over het algemeen gering," aldus de gemeente. Belangrijk is nu, of die vervuiling zich van de vuiistort aan de Oli vier van Noortlaan door het grondwater verplaatst naar de woningen. Langs de Vaart be staat het gevaar, dat de verontrei niging in de de sloten in de buurt of in de Vaart terechtkomt. De lokatïe langs de Vlaardingse Vaart is extra belangrijke, omdat burgemeester en wethouders, plannen hebben ontwikkeld voor dure flats op die plek. Op die plannen is felle kritiek gekomen, maar toch wondt in ieder geval één van de flats gebouwd. Of de andere twee er ook moeten ko men wordt later onderzocht. De provincie draagt aan de kosten van de saneringsonderzoeken honderdduizend gulden bij. Schiedam/Vlaardïngen De Consumentenbond ver moedt dat huiseigenaren in de gemeenten Vlaardingen en Schiedam te hoge aansla gen krijgen voor onroerend- goedbelasting (ogb). De ver houding tussen de totale ogb-opbrengst en de uitke ring aan Schiedam en Vlaardingen uit het ge meentefonds komt waar schijnlijk zo scheef te liggen, dat de bond niet uitsluit dat het wettelijk maximum overschreden wordt. In dat geval overweegt de Consu mentenbond, overigens in nog enkele gemeenten, de betreffende belastingveror deningen bij de minister voor vernietiging voor te dragen. Probleem voor de bond is, dat thans niet uit te maken valt of zijn vermoedens gegrond zijn. Pas na jaren zullen alle beno digde gegevens verwerkt zijn. Niettemin rekent de bond Vlaardingen, Schiedam en nog 23 gemeenten tot de 'gevaren zone'. Hier dreigt eenvoudig de wet te worden overtreden, al dus de bond, die onthutst is ge raakt bij het onderzoek. De Consumentenbond wijst indi viduele burgers, die er vaak op eigen houtje meer aan kunnen doen, de weg naar de belasting rechter. Vlaardingse en Schie damse huiseigenaren kunnen be ginnen met bezwaarschriften in te dienen bij burgemeester en wethouders. Zoiets moet binnen twee maanden. De bond geeft de suggestie dat een pro-forma-be- zwaarschrift in eerste instantie volstaat; dan behoort later een nadere motivering te volgen. Wie het nalaat, verspeelt in elk geval al zijn rechten. De bond vindt, dat elk bezwaarschrift een breder consumentenbelang dtent. De bond wil de gemeenten duidelijk maken, dat financiële problemen niet op die manier op de inwo ners afgewenteld mogen worden. Bewoners verenigingen en ande re organisaties overwegen het modelbezwaarschrift bij de Con sumentenbond op te vragen, zo dat Schiedammers en Vlaardin- gers het daar kunnen afhalen. De Consumentenbond heeft de resultaten van het onderzoek naar de onroerend-goedbelasting gelijk gepubliceerd met de cijfers over dertien andere gemeentelij ke tarieven in 159 gemeenten. Maar de bond heeft de ogb-tarie- ven gescheiden gehouden van de dertien andere tarieven, waarbij, zoals het RN woensdag meldde, Schiedam als duurste stad van Nederland uit de bus rolde. Hierover meer op pagina 13. Vlaardingen De komen de vier jaar is Vlaardingen een van de 66 onderwijs- voorrangsgebieden van Ne derland. Dat betekent dat de nonnen van het ministe rie hebben uitgewezen, dat in Vlaardingen veel kinde ren in wat genoemd wordt een achterstandssituatie zit ten. Toch is de gemeente blij met het etiketje van onder- wijsvoorrangsgebied, want daar zit een bedrag van een miljoen gulden aan vast. Vandaag is de stichting Onder- wijsvoorrangsgebied, waarin behalve twintig openbare en bijzondere scholen voor basis-, speciaal- en voortgezet onder- Miljoen extra voor onderwijsvoorrang wijs, ook sociaal culturele in stellingen zitting hebben, van start gegaan. In een schoolge bouw aan de Parkweg zijn twintig medewerkers, waar van er acht full-time in dienst zijn, begonnen met het maken van plannen om de vlag van onderwijsvoorrangsgebied een lading te geven. Coördinator is de Rotterdammer Arend de Haan. Onderwijsinspecteur Hoekstra is blij dat Vlaardingen 'in de prijzen gevallen is'. „Het werk wat door die stichting kan worden gedaan, hadden wij toch moeten doen," vertelt Hoekstra. „Dankzij dat etiketje krijgen wij er nu een mil joen gulden voor." Volgens de in specteur zullen de leerlingen van de betrokken scholen niet extra belast worden. „Het gaat er ge woon om, in samenwerking met de ouders, met de bibliotheek, met de buurthuizen, met allerlei instellingen, uit die kinderen te halen wat erin zit. De ouders te leren, dat leren niet alleen op school gebeurt." De medewerkers van de stich ting zullen zich voornamelijk be zig houden met pogingen om taalachterstanden bij kinderen weg te werken. Dat gebeurt op scholen in alle wijken van de stad, behalve in Holy-Noord en Vlaardinger-Ambacht Daar wo nen geen, wat Hoekstra noemt, 'achtergestelde gezinnen'. De eer ste maanden worden door de stichting besteed aan inventarisa tie en analyse van de knelpunten. 4WJ4144V door KOR KEGEL Schiedam Janny heim is niet bang. „Er zitten hier dametjes van tachtig jaar. zeventig jaar, die dur ven hun mond niet open te doen. Nou, dat doe ik wel voor ze." Een rondleiding door haar huis, een doorsneewoning op de tweede etage van de Park flat. De wc stinkt, maar daar kan de 48-jarige bewoonster niets aan doen. „De schimmel zit in de muren. De buren bo ven, beneden en naast mij heb ben precies hetzelfde." In de keuken en op het balkon zitten scheuren. „Is dat beton rot?" vraagt zij benauwd. Raam kozijnen zijn vermolmd, het re genwater gutst soms naar binnen en het behang 'druipt' van de muren. „Pas, eindelijk, na lang wachten, kwam er een timmer man. Nou, hij heeft twee latjes neergelegd en toen ging ie weer, Jules de Corte zou hem verbete ren." „Die geysen de ene keer komt er wel warm water uit, de andere keer niet Dan vertikt ie V' Lei dingen zijn verroest. Zij draait aan de knop van de centrale ver warming, houdt ineens de knop in de lucht: „Die zit dus los. Kun nen we zaken doen?" Aan de woning is te zien, dat Jan ny en Bert Boegheim keurige mensen zijn. Vroeger woonden zij in Ouddorp, later verhuisden 2ij naar Maassluis. En sinds de cember, Bert is gepensioneerd, kwamen zij naar Schiedam. De Parkweg, Best een aardige straat. „Maar ken je het spreekwoord: van buiten blond en van binnen stront?" „Te goeder trouw huurden wij deze woning," vertelt Janny Boegheim. „Voor een bedrag van 546 gulden de maand. Er werd ons verteld dat de woning twee maanden had leeggesiaan, van de klachten kregen wij niets te ho ren. Maar ja, je merkt die dingen snel. Er valt je steeds meer op. De buren zeiden: die woning heeft twee jaar ieeggestaan. De wedu we De Koster woonde er, die is op 94-jarige leeftijd overleden. En wat de buren ook zeiden: wij wei geren al een hele poos de huur verhoging. Er is zoveel achter stallig onderhoud, wij betalen niet meer. Zo komt het dus dat de buren maar 364 gulden betalen. Maar toen wij erin kwamen, is de huur mooi opgetrokken. Hadden wij dat maar geweten." Janny Boegheim hoorde dat de oorspronkelijke eigenaar van de Parkflat, Balkema, jaren geleden failliet was gegaan. Ooms had een serie woningen overgeno men, ook waren er kleine parti culiere kopers, in totaal telt de Parkflat meer dan zestig wonin gen. Eind 1985 nam de Amster damse beleggingsmaatschappij C. Oudshoorn BV een aantal flat woningen van Ooms over. De maatschappij zou zich houden aan een reparatieschema, dat Ooms met de huurdersvereni ging overeengekomen was. En inderdaad, een paar dingen wer den geregeld. Het dak. waar vol gens Janny Boegheim een rivier stroomde, is gemaakt. Maar ver der: zoveel wateroverlast heeft zij gehad, dat de PTT met een haar- fohn een stopcontact kwam droogblazen, Haar verzekeringsagent, S. Jon- gepier uit de Graaf Florisstraat, liet na geleden waterschade een expertïserapport opstellen door de firma Lengkeek, Laarman De Hosson. Het rapport meldt hoe het regenwater opgevangen moest worden in jampotjes, hand doeken en vuilniszakken en hoe overgordijnen aangetast werden. In een toelichting bij het rapport staat, dat dé eigenaar niet ade quaat op de problemen reageer- n - «i'ïsigr 'ÜsiSürSISIS: Üëu de. Jongepier beveelt aan de schade van 745 gulden bij Ouds- hoom te verhalen. Janny Boegheim: „Bij de bene denburen was het nog erger: daar spoelden de drollen naar buiten." De galerij ziet er verveloos uit en in het beton zitten grote gaten. Het trappenhuis is ongezellig en kil en het ergste is: de gevel. „Die zit helemaal los." wijst Janny Boegheim aan. Grote scheuren tonen haar gelijk aan. „Straks stort het hier in. Ik heb Ouds- hoom laten welen dat het leed dan niet te overzien is, maar je hoort nergens een reactie op. Ik heb zelf kleine verbeteringen la ten aantreffen" (officieel heet dat: in eigen regie provisorisch la ten herstellen) „en de kosten trek ik van de huur af. Zelfs daar hoor ik geen reactie op." Achtmaal De huurdersvereniging heeft de problemen mei het achteistallig onderhoud voorgelegd aan de huurtommissie. Actieve kracht in ue vereniging is secretaresse G J. Hindrms. Haar voorzitter, A. Mevrouw Boegheim: „Overal zit ten scheuren in de muren, de ge vel zit zelfs los, die valt eerdaags om." van der Laan. is aftredend, naar verluidt worden de problemen hem te groot. Op eigen houtje probeert Janny Boegheim ook een en ander te verhelpen. Gisteren kreeg zij be zoek van Oudshoorn-vertegen woordiger Kuiper en de 'bouw- politie', te weten de heer Acht maal, die tegen haar gezegd zou hebben dat het onderhoud snel moet plaatsvinden. „Maar dat heeft ie al zesmaal gezegd, ik zei tegen hem: bij u is zeker achtmaal scheepsrecht? Vond ie geen leuk grapje." Haar man. Bert Boegheim. is een bedaard type en 'dei- dagen zat'. Maar Janny zegt: „Mij krijgen ze niet klem Ik heb een engelenge duld Maar uiteindelijk krijg ik mijn zin." Is Jannv Boegheim soms schorpi oen? Verbaasd zegt zij: „Ja gut, is dat aan me te zien?" Schiedam Plotseling voelde hij de loop van een pistool in zijn rug prikken. De 20-jarige assistent-be drijfsleider van het filiaal van Albert Heijn aan de Groenelaan in de Schie damse Gorzen keek om en zag een hoofd met een bi vakmuts erover. De gewa pende overvaller sommeer de hem de kluis in het kan toor open te maken en ging er vandoor met 75.000 gul den. De jonge assistent bedrijfslei der was gistermiddag alleen in het kantoor van het AH-filiaai. toen de overvaller binnen kwam. Het was kwart over een, de rest van het personeel was gaan lunchen. Opeens stond die overvaller achter hem en duwde een pistool in zijn rug. zo vertelde hij de poli tie later. De winkel was voor publiek ge-* sloten, de overvaller kwam bin nen door een zijdeur. De assis- tent-bednjfsleider had weinig keus. Hij opende de kluis en haal de het geld eruit. De overvaller had onderlussen een telefoon draad afgeknipt en daarmee bond hij de assistent aan handen en voeten. De jongeman moest vervolgens op de vloer gaan lig gen en daarop nam de overvaller de benen. Hij vluchtte in de rich ting van de Pendrechtsestraat- Nieuwe Maasstraat Het slachtoffer wist zich van zijn 'boeien' te bevrijden en waar schuwde een winkelier uit de buurt, die de politie belde. Die wist echtei van dader noch geld enig spoor te vinden. De overval ler had een blauwe bivakmuts op en droeg <-en grijs trainingspak. Volgens de verklaring van de as sistent-bedrijfsleider was de da der tussen de 20 en 25 jaar oud, 1,80 meter lang en had hij een at letische gestalte De man had zijn slachtoffer ongemerkt kunnen besluipen, doordat hij moccasins droeg. De politie is op zoek naar getui gen van de overval, de tweede in Schiedam deze week. Dindag werd een filiaal van de Rabo bank op het Nieuwlandplein overvallen. 5 Schiedam Een wandelaar kon gisteravond zijn hond niet bij de bosjes op het laan tje tussen het slachthuis en de Poldervaart wegslepen Niet verwonderlijk, want de hond had de vondst van zijn leven gedaan: in de bosjes la gen vijf plastic zakken met elk vijftien kilo vlees. Dat vlees was afkomstig van een diefstal, die tn de nacht van dinsdag op woensdag werd gepleegd in hel Schiedamse slachthuis. De vijf zakken die de hond vond waren slechts een deel van de buit. De inbrekers in het slachthuis, die een hek overkiommen en vervolgens een aantal deuren m het slachthuis forceerden om in de koelcel te komen, gingen aan de haal met 230 kilo vlees. Die buit had een waar de van 2600 gulden. Zij ge bruikten een transportwa gentje, dat in de koelcel stond, om het vlees naar bui ten te brengen. De hond heeft aan zijn vondst weinig plezier be leefd. Het vlees was buiten de koelcel snel bedorven. De eigenaar van de hond heeft de politie gewaarschuwd, en die heeft de partij vlees laten vernietigen. Vlaardingen In opdracht van woningbouwvereniging Patri moniums Woningen verricht een architect een studie naar de mo gelijkheid om op de hoek van Kornclis Speelmanstraat en Af rol woningen te bouwen. Op die plek staat de voormalige garage van Bovarent. Dat auto verhuurbedrijf verhuisde enige tijd geleden naar het bedrijfsver zamelgebouw aan dc Van Leij- den Gaeistraat. De lege garage werd aan Patrimonium te koop aangeboden „Maar wij kopen al leen voor de sloop. Alleen als wij op die plek nieuwe huizen kun nen bouwen zonder daarop te verliezen," vertelt directeur Jan de Ligt van PW. Het CDA vroeg deze week tn een brief aan B en W ook al naar de toekomst van de resterende wo ningen aan de Kornclis Speel manstraat Een deel van de straat is al gesloopt voor de bouw van de Afrolgarage. De huizen tegen over die garage zouden ook tegen de vlakte gaan. had Henk van der Linden gehoord. Typisch dat hap-snapbeleid van Vlaardingen. vond de CDA'er. „Zo blijft de binnenstad maar mei de rommel zitten." Volgens"De Ligt vyordt er echter alleen een stuciSe verricht naar woningbouw op de plaats van de Bovarent-garage, op de hoek van de straal De rost van de Speel manstraat is weliswaar volgens de Patrimonium-directeur geen renovatie meer waard, maar over sloop wordt nog niet gedacht „Dat komt pas later aan de orde." Het lego bedrijfspand staat ook nog eens in de weg. als de ge meente zou besluiten een loop brug van de parkeergarage naar de Hoogstraat te bouwen. VVD'er Jan Bulva heeft dat be pleit In dal geval zou de gemeen te dus het pand moeten kopen. De Ligt ziet dat niet gebeuren De vraagprijs ligt in de buurt van de drie ton. Schiedam Bewoners van de La ui ens Costerhof werden van nacht om drie uur door de politie van hun bed gelicht Met de slaap nog m de ogen keken zij toe, hoe de vlammen uit de zolder van een leegstaande woning sloegen De brandweer wist het vuur snel te blussen Maar omdat het oude panden /.ïjn en het gevaar dat de brand overslaat daar groot is, werden de omwonenden uit voorzorg hun huis uit gehaald Een uurtje later konden vij de slaap hervatten. De oorzaak van de brand is nog met bekend Kermis op Weeshuisplein Vlaardingen „Op die parkeer plaats aan de Dirk de Derdeiaan kun je geen kermis rneer houden. Tenminste geen kermis van fat soenlijke afmetingen." Voor ambtenaar Peter Boekel- man is de verhuizing van de na jaarskermis. van 10 tot 18 okto ber. naar het Weeshuispletn een vanzelfsprekende zaak. Met de traditie om bij het Weeshuis ker mis te houden heeft Vlaardingen echter al een jaar of tien gebro ken. De eerste reserve voor de Dirk de Derdelaan is natuurlijk het Erasmusplein," verklaart Boe- kelman, „maar daar worden dan werkzaamheden uitgevoerd." De traditie wordt niet echt in ere hersteld. De kermis op het Wees huisplein is slechts een eenmalige gebeurtenis. De volgende ker missen staan weer op het Eras musplein. Burgemeester en wethouders hebben de verhuizing goedge keurd en de middenstand wordt daarvan op de hoogte gesteld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1