trouw dan toch op woensdagmiddag! Stichting wil stadsgezicht beschermen SPORT 13 SW nog lang niet klaar AGENDA Feyenoord te gast bij CION stopgezet buurman, maar wraak is zoet Wethouder Wiegman: Een uitdaging Oprolge r van ingeslapen SSS SPORTAGENDA Peter Schaap terug bij TSB Hermes ontmoet Sparta Praag Blessure Treling valt mee SW-MW op zondag Illegale Café verzoent zich met boze verbouwing Nieuwe asfaltlaan voor twaalf wegen Grafiek kijken en maken Consumentenbond vertekent beeld Excelsior tegen VOC VRIJDAG 1 AUGUSTUS Tennia: Toernooi Holy Vlaardingen (B1, B2, C1. C2. D1. D2, VBet), Toer nooi Evergreen Maassluis (jeugd t/m 10, 12, 14 en 16 jaar); Voetbal: 19.00 Hoek van HollandOosterbeek, ZATERDAG 2 AUGUSTUS Tennis: Toernooi Holy Vlaardingen (B1, B2, C1, C2, Dl, D2, VBet), Toer- nooi Evergreen Maassluis (jaugd t/m 10, 12, 14 en 16 jaar); Cricket: 11.00 Excelslor'20—VOC, 11.00 Hermes DVSVCC: Voetbat: 16.00 Excelsior R—SVV, 14.00 Scheveningen—Fortu- na VI. 14.30 Satelliet—CION. 15.00 Maasdijk—HVO, 14.30 Loosduinen— Zwaluwen VI, 14.30 Excelsior M— Rljsoord, 14.30 MVV27—Xerxes, 14.30 TSBSparta (landelijke jeugd), 15.00 RVVH—Hoekse Boys. ZONDAG 3 AUGUSTUS Tennis: Toernooi Holy Vlaardingen (BI, B2, C1, C2, Dl, D2, VBet), Toer nooi Evergreen Maassluis (jeugd t/m 10, 12, 14 en 16 jaar); Cricket: 11.00 VOCExcelsior, 11.00 Hermes DVSVVV; Damesaoftbal: 11.00 Schiedam—Ru n'71 (double-header); Voetbal: 14.00 DilettantUrsus, 14.30 WRW—SFC, 14.00 MSV'71— DHS, 14.00 vdl (zo)—SVV (ama teurs) VlaardingenPeter Schaap zal in het komende seizoen toch het doel van TSB verdedigen. De doelman vroeg aanvanke lijk overschrijving aan naar HVO, maar kwam op het laatste moment op zijn besluit terug. Aanleiding daartoe vormde het vertrek bij TSB van Jan Kooiman naar Excelsior, waardoor er bij zijn oude club een keepersprobieem ontstond. HVO ver leende vervolgens alle mederwerki ng aan de terugkeer van Schaap. HVO-trainer Pim van Reij kan in het nieuwe seizoen even min beschikken over Edwin Onderdelinden. De rechtsback besloot zich om privé-redenen terug te trekken uit de selectie. Schiedam Hermes DVS speelt dinsdag 5 augustus (aanvang 19.00 uur) een oefenwedstrijd tegen het vermaarde Sparta Praag. De Tsjechen, die thans worden getraind door de oud- Feyenoard trainer Vadav Jezek, toeren deze weken door Ne derland. Sparta Praag, dat afgelopen weekeinde met liefst 6-1 van jRoda JCwon, telt in Stejskal, Straka, Hasêk, Cabala, Nêmecek en Chovanec zes internationals die op 10 september ook hun opwachting zullen maken tegen het Nederlands elftal. Schiedam De blessure van Chris Treling valt erg mee. Na afloop van het te leurstellende oefenduel met ADO bleek de rossige SVV'er wat vocht in zijn knie te hebben. Treling verwacht zelf dat hij zater dag tegen Excelsior weer van de partij zal zijn. Schiedam Het bestuur van eerstedivisionist SW heeft definitief besloten om de eerste competitiewed strijd tegen MVV te ver plaatsen naar zondag 17 au gustus (aanvang 14.30). Deze wedstrijd stond aan vankelijk op de kalender voor zaterdag 16 augustus, maar omdat de Schiedam mers door de concurrentie van SpartaPSV inkom stenderving vreesden, be sloot men dit duel een dag te verschuiven. Schiedam Met een handdruk hebben Peter Pijpers van café Podium en een vertegenwoor diger van de Schiedamse Bouw Onderneming (SBO) bezegeld dat zij meer begrip voor elkaar hebben gekregen, zodat de bu ren aan de Lange Haven elkaar niet meer dwars zullen zitten. Maar wat. resteert is een mooi verhaal, een wraakneming op z'n Schiedams. Ben van Dop en Arma Brouwer hebben bij de politie wel vaker geklaagd dat café Podium, aan de andere kant van de steeg, op zondagavond veel overlast be zorgde door levende muziek. Het leidde een paar keer tot in trekking van de vergunning en Podium, voorheen Quibus. heeft duizenden gulden gesto ken in isolatie. Nu is Van Dop architect van de SBO en een paar panden ver derop, In de oude distilleerderij van Daniël Visser en vroegere wijnhandel Bruens, laat hij een verbouwing uitvoeren door Henk van Hattern uit de Lange Nieuwstraat. Wat deed Podi um? Men stapte naar B en W en bouw- en woningtoezicht met de klacht, dat de illegale ver bouwing al maanden overlast gaf. De klacht was nagenoeg een kopie van de klaagbrief van Van Dop over de 'herrie' in Po dium. Vervolgens kwam aan het licht, dat bouw- en woningtoezicht helemaal niets wist van een verbouwing. Deze bleek illegaal te worden uitgevoerd. De ge meente sommeerde dat de ver bouwing moest warden stopge zet en dat een vergunningaan vraag nodig is. De buren hebben hun geschil len uitgepraat, maar de wraak smaakt zoet als honing. landia en actief in verschillende clubs. Secretaris is Matthé Trey- tel, een architect die namens de Historische Vereniging ook al eerder aan een dergelijke opzet werkte in samenwerking met de later ingeslapen vereniging Cen traal Wonen Schiedam. Penning meester is S. Kamstra, oud-direc teur van de Amro-bank. De andere bestuursleden zijn mo lencoördinator Jos Gunneweg en aannemer Huub Sondermeijer, die werkt aan herstelplannen voor de Kreupelstraat. Ook zijn enkele adviseurs aangetrokken 'op juridisch gebied en het terrein van volkshuisvesting en stads vernieuwing. Een gesprek met wethouder Zijdeveld heeft ertoe geleid dat Henk Lamphen is aan gesteld als ambtelijk contactper soon. Eind jaren zeventig trachtte de stichting Stadsherstel Schiedam (SSS) hetzelfde te bereiken als de onlangs opgerichte stichting. maar ook met invloedrijke Schie dammers als Joop de Jong en Hans Huis-in 't Veld en toenmalig SSSW-directeur Gerard Prins in het bestuur kon de SSS toch wei nig uitrichten. De stichting sliep in. De stichting Beschermd Stadsge zicht Schiedam is niettemin hoopvol gestemd. Er zijn enkele haalbaarheidsonderzoeken ge start, zoals naar het tien jaar gele den afgebrande pand Lange Ha ven 95 tegenover de Appel- Vlaardingen Automobilisten zullen volgende week in Vlaar- dingen merken, dat de bouwvak- vakantie voorbij is. In een tijdsbe stek van slechts één week wor den maar liefst twaalf wegen on der een nieuwe laag asfalt bedol ven. Achtereenvolgens worden de Delftseveerweg, de Burge meester Pruissingel, een stukje van de Billitonlaan, van de Van Beethovensingel, de Parallelweg, de 2e Van Leijden Gaelstraat, de rar, L.A. Kesperweg, de Schie- damseweg, de Burgemeester Heusdensiaan, de Woudweg en de Bree weg geasfalteerd. Als asfalt en steenslag worden aangebracht zijn de wegen een tijdje afgesloten, Daarna kunnen automobilisten, om het gevaar van opspattende stenen zo klein mogelijk te maken, maar beter langzaam rijden. Hooguit twintig kilometer per uur, adviseert de gemeente. Liever nog zag de ge meente, dat automobilisten de nieuw geasfalteerde wegen een weekje mijden. Het duurt een paar dagen alvo rens de steenslag wordt wegge veegd. Bewoners van de wegen wordt gevraagd volgende week een ander plekje te zoeken om hun auto te parkeren. De asfalte- ringswerkzaamheden worden al leen uitgevoerd als het wegdek goed droog is. Mocht het regenen, dan wordt het werk uitgesteld. Maassluis In het Ge meentemuseum aan de Zuiddijk wordt vanaf 16 au gustus een tentoonstelling over grafiek gehouden. De bezoekers hoeven niet alleen te kijken, maar kun nen zelf ook aan het werk. Aan de hand van een aantal prenten krijgt de bezoeker een beeld van de ontwikke ling van de grafische kunst en maakt daarbij kennis met vele technieken. Met allerlei gereedstaand materiaal kan men daarna zelf een grafisch experiment uitvoeren/Vervolgens kun nen zij met een eigenge maakte zeefdruk, lino of monotype naar huis gaan. Negen grafici van de Kon tast-ateliers verlenen hun medewerking en tonen hun werk. De expositie is tot 21 september geopend. De ophaal van V—CZ7 Aad Wiegman: „Consumenten bond zegt er niet bij, dat er alteen naar trouwen op dinsdagochtend gevraagd is." huisvuil is in Schiedam niet zo prijzig als in veel andere gemeenten. Op de langere duur kan het betekenen dat wonen in Schiedam best goedkoop is. door KOR KEGEL Schiedam Soms is dienstbetoon gratis, zelfs in Schiedam. Het echtpaar Rijkuiter in de Westfrankelandsestr aat was dinsdag zes tig jaar getrouwd, feest natuurlijk, en na mens de gemeente kwam loco-burgemees ter Chris Zijdeveld feliciteren. Zo'n bezoekje kost niet meer dan koffie en ge bak en de diamantjes krijgen er een aardigheid je voor terug; charmante man bovendien. Dat valt dus mee in peperduur Schiedam. De gemeente rekent er niet eens een tarief voor. Dat geeft de burger moed, als je net uit een on derzoek van de Consumentenbond begrepen hebt dat het hier zo'n beetje het Las Vegas van Kikkerland is. Je ziet het aan Schiedam niet af, het is bepaald geen mondaine stad, met een door weer en wind bevuild stadskantoor dat boven alles uitsteekt, maar de Consu mentenbond heeft dus uitgere kend dat iemand die in Schiedam trouwt, een paspoort nodig heeft, een rijbewijs, een bewijs van ik- ben, een bejaardenpas en nog wat zaken, die bovendien zijn huis vuil opgehaald wil hébben eh zijn riool geschoond en ook nog naar ka bel-tv ..wil kijken en vervol gens een begrafenis wil regelen, dat die iemand kortom duurder uit is dan alle andere inwoners van Nederland die hetzelfde doen. 't Zit 'm in de tarieven. Daar is Schiedam niet misselijk in, vindt de Consumentenbond- Totaal ben je 1537 gulden kwijt, als je in één jaar met de dertien meest voorkomende tarieven te maken krijgt Vlaardingers en Maasslui- zers zijn volgens de Consumen tenbond goedkoper uit, respectie velijk 299 en 437 gulden. Leuk, als je net wethouder voor financiën bent, zoals PvdA'er Aad Wiegman in Schiedam, en je wordt er meteen al mee gecon fronteerd dat je gemeente de naam krijgt schraperig, inhalig en oppottend te zijn. „Het is een mooie uitdaging", beaamt Wieg man handenwrijvend; een mooie uitdaging om dat beeld ongedaan te maken en Schiedam terug te brengen in de regionen, van be daarde overheden die voor hun dienstbetoon geen cent meer vra gen dan nodig is. Wiegman kan zijn borst nat maken, want al be vriest Schiedam nu al twee jaar lang nagenoeg al zijn tarieven, ook zonder te verhogen kom je kennelijk op de eerste plaats. Huisvuil Wiegman wil Schiedam niet mooier, afspiegelen dan het is, maar in het onderzoek van de Consumentenbond vallen hem wel enkele elementen op die de financiële situatie vertekenen. Waar Schiedam vooral duur in is, is het tarief voor huwelijksvol trekking en voor begraven of cremeren. Maar hoe vaak komt het nou voor, zegt Aad Wiegman, dat je in één jaar zowel een trouwpartij als een crematie moet betalen. In Schiedam zijn de kos ten voor het ophalen van huis vuil relatief aan de lage kant, goedkoper dan in veel andere ge meenten. Als je twintig jaar in Schiedam woont en één keer trouwt, kan het wel eens zijn dat je veel minder geld kwijt bent dan wanneer je in een andere ge meente goedkoper trouwt maar gedurende twintig jaar veel meer betaalt voor de vuilnisophaal. Als je het zo bekijkt, is Schiedam dan nog duur, vraagt Wiegman zich af. Het onderzoek van de Consu mentenbond vertekent het beeld, doordat gedaan wordt alsof de burger in één jaar met alle tarie ven te maken krijgt. Er is nog iets, zegt Wiegman. „Wat de Consumentenbond er niet bij zegt, is dat er alleen ge vraagd is naar het tarief voor hu welijksvoltrekking op dinsdag ochtend. Dat is 355 gulden. In alle gemeenten is alleen naar de dins dagochtend gevraagd. Maar bij ons in Schiedam is het zo, dat er verschillende bedragen gerekend worden. Trouwen op zaterdag kost bijvoorbeeld 760 gulden, we gens het overwerk van de ambte naar van de burgerlijke stand, maar op woensdagmiddag is er een moment waarop het trouwen gratis kan. Op donderdagmiddag is daar ook gelegenheid toe. En op maandag ben je weer een an der bedrag kwijt dan op vrijdag. Dat is destijds zo geregeld, want er was behoefte aan duur trou wen en aan gratis trouwen". Wiegman heeft geen inzicht in do voorkeur van de meeste bruid spaarbes, maar het is denkbaar dat niemand het in zijn hoofd haalt om-op dinsdagochtend te trouwen. En stel dat iedereen dan de lagere tarieven neemt en op andere tijdstippen trouwt, dan blijft het tarief op dinsdagoch tend weliswaar 355 gulden, maar niemand betaalt dat dus is Schiedam dan inderdaad zo duur als de Consumentenbond voor houdt? Stel dat iedereen op woensdagmiddag zou trouwen, dan was Schiedam de goedkoop ste gemeente: alles gratis. Stel dat iedereen op zaterdag zou gaan trouwen, dan ging men in de'wit tebroodsweken al failliet. Aad Wiegman wil nog een ei kwijt. De Consumentenbond zet de tarieven voor begraven en cremeren in 159 gemeenten op een rij en kent Schiedam, met 795 gulden, een negende plaats in die categorie toe (in Maassluis is het 633 gulden, in Vlaardingen 472 gulden). Het tarief in Schiedam steeg vo rig jaar met 52 procent, het jaar daarvoor bleef het tarief gelijk. Waarom is het opgetrokken, zegt Wiegman: bij de algemene be graafplaats werd een crematori- um gebouwd en men vond het eerlijk begraven eri. cremeren even duur te maken, daarbij werd aansluiting gezocht op de bedragen die Rotterdam ervoor rekent Maar tegelijkertijd is het tarief voor teraardebestelling in een eigen graf, wat in Schiedam nog vrij veel voorkomt, met een derde deel verlaagd. En boven dien werd de serviceverlening op de Beukenhof verbeterd. Dat zijn punten waar de Consumenten bond aan voorbijgaat, vindt Wiegman. Echtscheiding De wethouder hij is zich nog steeds aan het inwerken heeft de indruk dat er dus wel genuan ceerd aangekeken kan worden tegen het beeld dat de Consu mentenbond adictst Oh, zeker, met veel kwade wil is Schiedam nog veel duurder te maken dan het lijkt. Als je elke maand je rij bewijs en je paspoort verliest en opnieuw aanvraagt en je ook gaal trouwen, na een paar dagen echt scheiding aanvraagt, opnieuw trouwt, scheidt, en zo het hele jaar doorgaat, dan wordt Schie dam qua prijs zo heavy dat gele geen rol meer speelt. En dan wordt het hier ook heel mondain, ja. Schiedam De nog jonge stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam is van plan verwaar loosde panden aan te kopen en te restaureren, „vooralsnog zonder veel ruchtbaarheid", maar pas als projecten lijken te lukken met iets meer uitvoerige publiciteit. Achter de stichting staan figuren, die hun sporen in historisch Schiedam al hebben verdiend. Voorzitter is. de welbekende Frans Geerdes, voormalig direc teur van mbutwijnfabriek Hol- marktbrug en het hoekpand Vis markt 10. Ook streeft de stichting naar een zinvolle bestemming van de vroegere synagoge op het oude Achter de Teerstoof, dat wil zeggen, achter het Zakkendra gershuisje. Indien daar meer van te ver wachten valt, zal het bestuur een NV voor Stadsherstel in het le ven roepen. In sommige steden heeft men succes met zo'n con structie. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag -I augustus 1986 RW Vlaardingen GION speelt in de voorbereiding op het nieuwe seizoen een oefenwedstrijd tegen de re gionale jeugd van Feyenoord. Naast deze afdelings hoofdklasser hebban ook Satelliet, Schiedamse Boys alsmede de zaterdag- en zond-.gafdeling van SVDPWhun oefenprogramma vastgesteld. CION: zaterdag 2 augustus 14.30 Satelliet uit, don derdag 7 augustus 19.00 ONIT thuis, zaterdag 9 au gustus 14.30 Feyenoord (regionale jeugd) thuis, dins dag 12 augustus 19.00 Olympus Schiedam thuis, za terdag 16 augustus 14.30 De Zwervers uit, dinsdag 19 augustus 19.00 MSV'71 thuis, zaterdag 23 augus tus 14.30 Steen wijk thuis- Sateiliet: zaterdag 2 augustus 14.30 CrON thuis, dinsdag 5 augustus 19.00 FCN'66 thuis, zaterdag 9 augustus 14.30 DORR thuis, dinsdag 12 augustus -19.00 Hillesluïs thuis, zaterdag 16 augustus 14.30 RAS thuis, woensdag 20 augustus 19.00 Aeolüs thuis zaterdag 23 augustus 14.30 Naaldwijk thuis. SVDPW (za): dinsdag 5 augustus 19.00 Tamufona uit zaterdag 9 augustus 14.30 Gouda uit donderdag 21 augustus 19.00 SW 3 uit, zaterdag 16 augustus 10.00 SVDPW (zo) thuis, zaterdag 23 augustus 15.00 Goudswaardseboys uit zondag 24 augustus toernooi bij MSV'71, donderdag 28 augustus 19.00 ASB thuis. Schiedamse Boys: zondag 10 augustus 12.00 Metro thuis, woensdag 13 augustus 19.00 Noorderkwartier uit zondag 17 augustus 14.00 Olympus thuis, zondag 24 augustus 12.00 Huuricanes thuis. SVDPW (zo): donderdag 7 augustus 19.00 Strijen uit, zaterdag 9 augustus OFB uit, zondag 10 augustus 14.00 RIOS uit, zaterdag 16 augustus 10.00 SVDPW (za) thuis, zondag 17 augustus 14.00 OSS uit, zondag 24 augustus deelname aan toernooi met MSV'7l. Glenn Sonneville in duel met zijn rechtstreekse tegenstander Cees Le Due. Ard Oosterloe kükt nn achtergrond aandachtig toe. W|J DOOR PAUL DE BAKKER Schiedam Er zullen maar heel weinig supporters zijn, die na het aanschouwen van de wedstrijd SVVADO enig hoop op betère tijden voor SVV te hebben. De Schiedammers wis ten de wedstrijd weliswaar in hun voordeel (2-1) te beslis sen, maar de wijze waarop geeft voldoende stof tot naden ken. Per slot van rekening slaagden de Schiedammers er jas in de slotfase in om de Haagse eersteklasser tot capitu- atie te dwingen. Bijna zestig minuten lang keek SVV tegen een hatelijke 0-1 achterstand aan, om dan acht minuten voor tijd alsnog de winst voor zich op te eisen. Trainer Dick Buitelaar wenste het allemaal toch niet zo som ber in te zien. „Als je zegt dat het allemaal niet best was, moet ik je gelijk geven", zei hij na afloop. „Maar toch zie ik in vergelijking met de wedstrijd van afgelopen zaterdag enige progressie. We hebben nu im mers vrijwel de gehele wed strijd op de helft van de tegen stander gespeeld en dat was er tegen Paraat beslist niet bij". Buitelaar vergat daarbij ge makshalve de beginfase, waar in ADO tot tweemaal toe le vensgevaarlijk voor het doel van Henk Dirven verscheen. Noch Floyd Smit, noch Ray mond Rijntjes wenste SVV reeds in een vroeg stadium met de neus op de feiten te drukken. ADO kreeg die kan sen, omdat vooral Jan Mulder zich nauwelijks bekommerde om zijn verdedigende taken. De linksback opereerde veel vuldig als linkerspits. Hij was in die rol bij vlagen wel ge vaarlijk, maar mede daardoor werden Chris Treling en Henk Salari regelmatig met een overvloed aan tegenstanders geconfronteerd. „Jan moet dat opkomen inder daad wat meer doseren", vond ook Buitelaar. „Zodra hij zijn kans schoon ziet, mag hij gaan, maar hij moet wel opletten dat er achter hem geen gat valt. Want in feite was dat tegen doelpunt daar het rechtstreeks gevolg van". SVV moest, halverwege de eerste helft, even orde op za ken stellen, toen Chris Treling met een blessure was uitgeval len. Jan Mulder bleef zich ech ter ook in die fase te buiten gaan aan 2ijn aanvallende es capades, waardoor ADO's Floyd Smit alle gelegenheid kreeg te profiteren van een misverstand in de SVV-defen- sie, 0-1. Die stand was op dat moment tegen de verhouding in, omdat SVV juist in die fase nadruk kelijk op jacht was naar de openingstreffer. Vooral nieuw komer Ard Oosterlee vestigde de aandacht op zich door de bal een aantal malen panklaar voor zijn medespelers te leg gen. Hans Loovens zag zijn kopbal echter door Sam Hij- aard van de doellijn worden gehaald, terwijl de binnenkant van de paal een treffer van Glen Sonneville in de weg stond. Op slag van rust leek SVV toeh nog op gelijke hoog te te komen met ADO, maar de voortreffelijke Haagse doel man Wim Zuurmond wist nog juist zijn vingertoppen onder een lob van Jan Mulder te krijgen. SVV bleef ook na de hervat ting lange tijd tegen die ach terstand aannikken. Coen van der Hoeven, die zich volgens trainer Dick Buitelaar in de eerste helft had gespiegeld aan het boek 'Alleen op de we reld', was nu wat meer bij de les. Maar veel verder dan een kopbal in de handen van Wim Zuurmond kwam hij aanvan kelijk ook niet. Pas acht minuten voor tijd bracht Jan Mulder zijn ploeg met een knap schot op gelijke hoogte. Een minuut later zorg de Coen van der Hoeven er voor dat SVV, op papier, een blamage bleef bespaard. OpBtalling SVV: Dirven; Van Kapel, Salari, Treling (28a Kuyt), Mulder; Oosferiee, Loovens, Neeskens, Koe- verman»; Van der Hoeven, Sonnevil le. Schiedam Het komend week einde zullen de ericketteams van Excelsior*20 en VOC, die samen de tweede plaats van de ranglijst delen, elkaar tweemaal ontmoe ten. Zaterdag betreft het een in haalwedstrijd op Thurlede. waar na een dag later volgens planning in Rotterdam wordt aangetreden. Beide duels vangen aan om elf uur. zaterdag 2 augustus: Blues Blanco In muziekcafé Podium aan'de Lange. Haven. Aanvang 22.00 uur. zaterdag 2 augustus; Wandelcon cert In da Grote Kerk. Aanvang 15.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2