Recht van sterkste geldt in huttendorp Stille Bever geeft daverend tuinfeest 'Risico voor gezondheid te verwaarlozen' VUAREKS MiBIIO eOHEEDAMSCHE COURANT 11 WATERWEG GBÖiiNI igg gg ggrggg gg ,c g „„,M ,M„. Dametjes begeren fruitmand Pi ovincie lijdt aan Tankercleaning-syndroom Rellen busbaan: drie arrestaties Geen stroom Inbreker aangehouden Fietser geschept Geld op straat i 'Langs varende schepen even vervuilend' Gif Wiltonhaven naar Maasvlakte Vlos licht PvdA voor Vlos aan Aquino: stop militaire operaties Sigaren uit kelder weg 'Vlaardingers hebben dat no-nonsense-idee' EÏ8BÏHIWEB DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 Viaardingen De twee oude da metjes. die in de hal van bejaar dencentrum Uitzicht aan de Churchillsingel ïn Viaardingen achter glas in het zonnetje zaten, wachtten even tot het burge meestersechtpaar voorbij was. Maar toen barstten zij los: „Dat fruit had de burgemeester wel aan mij kunnen geven. Daar zou ik van gesmuld hebben, zeg! Dan had ie het ook niet helemaal mee naar boven hoeven nemen." Maar dat zou weer sneu zijn ge weest voor Hendrik van Hees en Francina Buitendijk, die op de vierde verdieping in de verjaars- kamer. omringd door familie, de komst van burgemeester Van Lier cn zijn vrouw verbeidden. Zondag waren de twee geboren Vlaardtngers, beide van net na de eeuwwisseling. 65 jaar getrouwd. Zij kregen de fruitmand, en nog twee cadeautjes. Schiedam/Vlaardmgen De Vlaardingse politie heeft gisteren de eerste aanhoudingen verricht tijdens de jaarlijks terugkerende 'grensgeschillen' tussen Sehie- damse en Vlaardingse jongeren. De rellen op en rond de busbaan zijn afgelopen weekeinde weer begonnen. Drie vandalen zijn opgepakt Zij worden volgens de snelrecht procedure voor de rechter geleid. Overeenkomstig de afspraken met het Openbaar Ministerie moeten de drie met een forse geldboete rekening houden. Tijdens de schermutselingen gis teravond bleef het niet beperkt tot het elkaar bekogelen met ste nen. Er werd ook een molotov cocktail gegooid. Tot nu toe zijn bij de rellen geen gewonden ge vallen. Viaardingen Door nog onbe kende oorzaak is vannacht om half vijf de stroom uitgevallen in de Van de Vondelstraat en de PC Hoofstraat. De bewoners bleven geruime tijd verstoken van elec- triciteit. Het GEB gaat onderzoe ken wal de oorzaak van de sto ring was. Viaardingen Op verzoek van de Vlaardingse politie hebben Rotterdamse collega's een 23-jari- ge Rotterdammer aangehouden, die ervan wordt verdacht in di verse woningen in Viaardingen te hebben ingebroken. Drie Vlaardingers van 17, 19 en 26 jaar hebben bekend een aantal fietsen te hebben gestolen uit schuurtjes aan de H.R. Holstlaan. Uit een woning aan de Aster straat zijn een horloge, ring en portemonnee gestolen. De bewo ner werd voor 500 gulden gedu peerd. Uit een vrachtauto die stond ge parkeerd aan de George Step- hensonweg zijn twee accu's met een gezamenlijke waarde van 1.000 gulden gestolen. Een 44-ja- rige Viaardinger werd voor een zelfde bedrag gedupeerd, toen uit zijn auto een geluidsinstallatie en enkele boeken werden ont vreemd. Schiedam Een 34-jarige fietser uit Viaardingen is gistermiddag op de kruising van Burgemeester Van Haarenlaan en Vlaardinger- dijk door een automobilist ge schept De man is met een zware hersenschudding in het Schie- 1 and-ziekenhuis opgenomen. De automobilist, een 23-jarige Schiedammer, beging twee over tredingen. Hij reed te hard en passeerde de vluchtheuvel aan de verkeerde kant Op de Mozartlaan ter hoogte van het Bachplein maakte een 21-ja- rige motorrijder gistermiddag een pijnlijke smakker. De Schie dammer verloor in de bocht de macht over het stuur. Hij werd met hoofdwonden naar het Holy- ziekenhuis overgebracht. Viaardingen Twee Vlaarding se jongetjes, 10 en 11 jaar oud, hebben dit weekeinde aan de Ary Koplaan in de Westwijk Ne derlands en Duits geld op straat gevonden. Hoe het geld daar te recht was gekomen is de politie niet duidelijk- Het ligt inmiddels op het bureau en de eigenaar kan zich met de politie in verbinding stellen. NBM moet Schiedam uit, als gif afgebroken is Schiedam De provincie Zuid-Holland voelt er niets voor om het Haag-se aanne mingsbedrijf NBM een blijvende vergun ning te geven voor de reiniging van gif grond op een terrein aan het eind van de. Nieuwe Waterwegstraat. De provincie wil slechts voor de reiniging van de aanwezige gifbelt vergunning geven. De plek tussen de Wilhelminaha- ven en Wilton-Fijenoord, niet ver van de woonwijk Schiedam- Zuïd, wordt door de provincie na melijk omschreven als 'bewo- nersgevoelig'. De provincie her innert zich hoe de bewonersvere niging Schiedam-Zuid jarenlang met succes streed tegen het schoonmaakbedrijf Tankerelea- ning. In het Provinciehuis zou men be- w vreesd zijn dat de vereniging zich ook tegen de thermische reini ging van gifgrond door de NBM gaat verzetten. Gezien het feit dat in hel Rijnmondgebied hel 'clea nen' van tankers nog steeds niet op een bevredigende wijze ver loopt, zou de provincie herhaling willen voorkomen. Gasfabriek Het is evenwel de vraag, of de NBM overlast zal bezorgen. Gis- j teren deed het bedrijf een boekje open over het werk, dat het aan de Nieuwe Waterwegstraat gaat verrichten. Hier ligt de veront reinigde grond opgeslagen, die afkomstig is van de Dwarsstraat in de Gorzen, waar vroeger de gasfabriek stond: 200.000 ton met cyanide en polycyclische aroma ten vergiftigde grond. Halverwe ge deze maand komen per schip de materialen binnen, waarmee de NBM een reinigingsinstallatie bouwt, zoals een buis van 80 ton en een oven van 60 ton. In de loop van anderhalf jaar zal het gif uit de grond worden 'gestoomd' en door een hitte van 1200° C worden afgebroken. Dat gebeurt in fasen. In een eerste trommel wordt de gifgrond zo verhit, dat teerrestanten en olie-achtige mo leculen eruit verdwijnen: de gif- damp komt vervolgens in een nog hogere temperatuur, waarin alle schadelijke elementen wor den afgebroken. De grond bevat dan nog cyanide en komt daarom in een tweede, hetere trommel en hel proces is verder identiek. De afvalwarmte van deze hete trommel wordt, uit milieubespa- rend oogpunt, gebruikt om de eerste trommel te verwarmen. Het schema, aan de hand waar van NBM-directeur J.N. Laar kamp gisteren het proces uitleg de, was schalks ingekleurd: waar de gifgrond in de installatie komt, was het brum gekleurd; aan het eind van de pijplijn was het groen. Om de milieuvriendelijk heid van het proces te benadruk ken. De installatie is zo beveiligd, dat er geen gassen uit kunnen ont snappen en in de omgeving te recht kunnen komen. Peperduur NBM is van plan haar voorlich tingsbijeenkomsten te herhalen om een open sfeer en een band van vertrouwen te kweken met de gemeente Schiedam, de bewo nersverenigingen Schiedam- West en -Zuid. het ingenieursbu reau Oranjewoudt dat belast is met de directievoering, en de dienst Rijnmond van de provin cie Zuid-Holland (die de op drachtgever is van de reiniging). Het gaat immers om een peper duur karwei, waarover NBM niet geheimzinnig wenst te doen. Het transport van de grond van het GTB-terrein naar de Nieuwe Waterwegstraat kosrte de ge meente Schiedam en het ministe rie van Vrom al 10 miljoen gul den, de afbraak van het gif kost maar liefst 30 miljoen. De gerei nigde grond zou voor compost ge bruikt kunnen worden, maar de NBM, wegenbouwer tenslotte, gebruikt het liever als ophogings- materiaal. Het is niet te voorko men. dat er iets aan zware meta- Schiedam Volgens het hoofd bodemsanering J. van Hasselt van de Haagse aan nemer NBM zijn „de sche pen, die hier langsvaren, niet minder vervuilend" dan de reinigingsinstallatie die aan de Nieuwe Waterwegstraat komt te staan. Van Hasselt acht de invloed op het milieu vergelijkbaar en te ver waarlozen. „De schepen heb- inen geen schoorstenen van 25 meier hoog, onze installa tie wel en wat eruit komt is ongeveer hetzelfde." Jo Schaap van de bewoners vereniging Schiedam-West: „Klinkt wel leuk, maar sche pen zijn in beweging, die ko men langs en dan merkje de vervuiling niet meer. Die schoorsteen van jullie staat op één plek. Blijft de lucht dan niet hangen?" Van Hasselt: „Schoorstenen van stadhuizen zijn qua ver vuiling niet minder erg." Viaardingen Een actieve wijk vereniging behartigt in Chopinstraat en Parallelweg in Viaardingen stilzwijgend de diverse belangen en doet dat volgens de bewoners uiterst doeltreffend. De vereniging opereert onder de naam De Bever; een niet zo fantasierijke samentrekking van het woord belangenvereniging. Nou ja... een wijkvereniging hoeft geen literaire club te zijn. Op zaterdag 23 augustus ver breken de twee straten feeste lijk hun stilzwijgen. Om voor de jeugd een goed sportveld tussen de flats aan te kunnen leggen geeft De Bever een enorm tuinfeest. Op het nog braakliggende land tussen de huizen worden imitatie-, soundmix- en playbaekwed- strijden gehouden en een tien uur durend feestprogramma afgewerkt. Om tjen uur wordt het feest geopend door de Ravo-scou- ting-band en de kinderen la ten daarbij hun ballonnen op. Voor disco, rommelmarkt, avonturenrad, graffiiy-kunste- naars en koffietenijes is dat het sein om met het feest te beginnen. Om half elf begin nen de kinderspelen. Zanger Peter Easten speelt na zijn op treden voor gastheer en kon digt in die hoedanigheid zan geres Marcha Holen berg, orga nist Peter More, gitarist Mar tin de Bruyn en zanger David Lee aan. Voor de allerkleinste bezoe kers van het Bever-tuinfeest is er een kindercrèche en wie wil optreden in één van de wedstrijden moet zich opgeven bij les Berveling aan de Cho pinstraat 21c. len in de grond aanwezig blijft. Armand van Puyvelde, aanwezig namens bewonersvereniging Schiedam-Zuid, vond het niet zo gek als de provincie even aan wil kijken, of de installatie inderdaad geen overlast geeft Mocht het komend jaar echter goed gaan, dan vindt Van Puyvelde dat de provincie haar 'Tankercleaning- syndroom' mag laten varen. Dan ziet hij de gifafbraak als een pro ject dat het behoud voor Schie dam waard is, enerzijds omdat het gunstig is voor de werkgele genheid, anderzijds omdat Schie dam toch al de naam heeft Mi- lieustad te zijn. Met de door wet houder Zijdeveld beoogde fa briek voor huisvuiischeiding zou aan de Nieuwe Waterwegstraat een soort milieu-ecologisch cen trum West-Nederland kunnen ontstaan. De NBM zou het liefst na de reiniging van de GTB- grond in Schiedam blijven om ook verontreinigde bodem van elders schoon testomen. De gifbelt, afkomstig van het GTB-terrein, aan de Nieuwe Wa terwegstraat wordt met ingang van deze maand schoon ge stoomd. Schiedam De NBM-instalJatie voor reiniging van gifgrond is vermoedelijk ïn dit stadium niet geschikt om er verontreinigd havensiib schoon te stomen. Vooralsnog zal alleen vervuilde grond van gasfabrieken, garages of verf fabrieken er gereinigd kunnen worden. Het is dan ook waarschijnlijk, aldus een woord voerder van de gemeente Schiedam, dat het giftige havensiib uit de Wiltonhaven over enige tijd wordt opgeslagen in een nieuw depot op de Maasvlakte. Nadeel ervan is dat het gif daarmee niet wordt afgebroken. Het is denkbaar dat ook de verontreinigde bodem aan de Wil- lemskade in Schiedam door de NBM gereinigd wordt, maar daar zou de provincie dan, ondanks haar huidige bezwaren, toestem ming voor moeten geven. Schiedam In het gastenboek van de NBM heeft dr R.M.G.M.E. Brouns een opdracht geschreven. Laten we de nodige realiteitszin betrachten bij het beoordelen van gezondheidsaspecten, is zijn boodschap. Meestal wordt met Sommige kinderen gingen zo op in hun werk, dat zij niets meer merkten van de wereld om hen heen. Viaardingen Ai, dat was een schrikbarende ontdekking. Daar hadden een paar jongens op het terrein achter het Hollandiagebouw een pracht van een hut gebouwd muren van pallets, afge dekt met plastic, een dak van planken waar een stuk tapijt overheen lag maar waren ze toch vergeten er een deur in te maken. Daar scholden zij elkaar eventjes de huid overvol. Het waren niet de enige kinderen die boos wer den in het huttendorp, waarvoor burgemeester Fred van Lier gistermorgen de eerste plank sloeg. Tussen de gammele bouwsels, waar driftig werd getimmerd en gezaagd, gold het recht van de sterkste. Er werd bij tijd en wijle danig ruzie ge maakt. Vooral, en dat kwam nogal eens voor, als iemand de muur uit de hut van een ander sloopte, om daar voorde eigen hut een dak van te maken. „Hé joh, geef hier. Dat is van mijn hut", riep een jongen, die plots een gat in zijn twee verdiepingen hoge bouwwerk zag ontstaan. „Kom 'm maar ha len", daagde de ander uit en hij beloofde zijn slachtoffer fijntjes dat hij een klap zou krijgen als hij in de buurt kwam. Daar liet de bestolene 2ich niet door afschrikken en inderdaad, hij kreeg die klap. Waarop hij afdroop, op zoek naar een nieuw muurpaneel. Zo waren er wel meer die op de loop gingen met andermans bouwmaterialen. De vrijwilligers moesten steeds maar als vrederechter optreden en dat dreef hen soms tot wanhoop. Maar geluk kig, er waren ook jongens en meisjes die een drachtig te werk gingen bij hun bouwvakkers- werk. die kranten op de vloer van de hut uit spreidden en daar een dun matrasje op legden: ziezo, het huis was klaar. Anderen gingen zo op in schilderwerk, dat zij niets meer merkten van de wereld om hen heen. Op het terrein achter het Hollandiagebouw zijn nog de hele week spelen, waar kinderen tussen tien en vier uur terecht kunnen. Tussen twaalf en twee is er een restaurant, waar de kinderen aard appels kunnen poffen, brood kunnen bakken en een glas limonade kunnen drinken. Vrijdagmid dag wordt de vakantieweek van buurthuis Oost besloten met een vreugdevuur, Dan gaan de hut ten in vlammen op. zo'n formulering bedoeld dat een deel van de milieuverontreini ging maar voor lief moet worden genomen. Maar Brouns, aanwe zig namens een instelling die de gezondheidsperikelen in het bedrijfsleven beoordeelt, blijkt er niet meer mee te bedoelen dan dat wat uiteindelijk, na de reini ging van de gifgrond door de NBM, in de lucht komt, gezien moet worden als normaal. „De gezondheidsrisico's zijn verwaar loosbaar", meent dr Brouns. Hij verzekert dat de gifstoffen zo agressief behandeld wonden, dat er niets van overblijft. Als hij kijkt naar de wijze, waar op aan de Nieuwe waterweg straat gewerkt zal worden, ziet hij evenmin problemen, gelet op de voorzorgsmaatregelen die de NBM genomen heeft. Nu al han gen er borden waarop staat dat er op het terrein, waar de GTB- grond ligt, met gerookt, gegeten of gedronken mag worden, dat laarzen moeten worden afge spoeld n dat de handen vaak ge wassen dienen te worden. Straks is de beveiliging strenger. Er komt één toegang, waar dag en nacht een portier zit die tevens ehbo'er is en er komt een veibg- heidscontainer, waar de werk mensen de schone kleding kun nen laten en waar zij door een waadgoot moeten gaan om vrij van besmetting te geraken. Schiedam Inhakend op een initiatief van zijn voorganger Ruurd van der Veer heeft PvdA- afdelingsvoorzitter Hans Verlin de zijn achterban en andere be langstellenden uitgenodigd voor een themabijeenkomst, die han delt over gemeentelijke ontwik kel ingssamen werking. Na zijn aftreden als voorzitter van de PvdA-Sehiedam kondig de Van der Veer aan, dat hij een comité of stichting Schiedam voor Ontwikkelingssamenwer king in het leven wilde roepen, vergelijkbaar met de club die in Viaardingen al jaren succesvol draait: de stichting Viaardingen voor Ontwikkelingssamenwer king (Vlos). Verlinde heeft voor de Pvd A-bij- eenkomst twee sprekers van de Vlos uitgenodigd, Cees Clement en Dirk van Campenhout. De eerste vertelt over het ontstaan van de Vlaardingse stichting, de ander vertelt over zijn recente bezoek aan de Filippijnen. Na hun inleidingen is er gelegenheid tot discussie en het stellen van vragen. De bijeenkomst is op donderdag 14 augustus om acht uur 'savonds in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven 155. Viaardingen Tick alle troe len terug van het eiland Negros*. Met dat verzoek heeft de stich ting Viaardingen voor ontwikke lingssamenwerking (Vlos) zich gericht tot president Aquino van de Filippijnen. Op het eiland Ligt het stadje Baeo- lod, waarmee Viaardingen een vriendschapsband heeft gesloten Vierduizend militairen zijn op het eiland bezig met een operatie tegen het communistische volks leger, waarbij naar schatting al honderd burgers zijn gedood. De regering onderhandelt ondertus sen met het volksleger over een staakt-het-vuren. De Filippijnse zusterorganisatie van de Vlos. de Viaardingen Ba- eolod Cities Friendship's Tie and Cooperation, vroeg de Vlos enke le weken geleden een protest te laten horen tegen de militaire operatie. In de brief spreekt de stichting haar verbazing uit over het feit. dat de gevechten gewoon doorgaan, terwijl met de leiders van het volksleger (besprekingen gaande zijn over een vredesver drag. Behalve naar president Aquino is de brief verstuurd naar de minis ters Van den Broek (buitenlandse zaken) en Bukman (ontwikke lingssamenwerking) en naar de leden van de vaste kamercom missies van buitenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking. Schiedam Uit een kelderbox aan de Burgemeester Van Haar enlaan zijn gistermorgen 150 kis tjes sigaren gestolen. De eigenaar werdvoor ongeveer 2.000 gulden gedupeerd. Uit een caravan die op het Faas- senplem stond geparkeerd zijn sieraden en kleding ontvreemd. Een inbraak bij HBSS op het Hargapark mislukte, omdat men vprmoedelijk gestoord is tijdens de werkzaamheden. Op het plat te dak werd een koepel gefor ceerd Omdat de vereniging niets mist, vermoedt de politie dat de inbrekers niet binnen zijn ge weest. De schade aan de koepel bedraagt 200 gulden. Van Lier op Radio 5: Viaardingen In Vteardingen moet je gewoon doen, heeft bur gemeester Fred van Lier ontdekt sinds hij enkele jaren terug van Den Haag naar de Haringstad verhuisde. Hij vertelde dat gistermiddag in een interview op Radio 5, dat in het programma Luchtruim een klein half uur zendtijd gaf aan Omroep Viaar dingen. ..Doe je gewoon", zo zei Van Lier, „dan hoor je erbij. Doe je dat niet, dan plaats je jezelf erbuiten." De burgemeester heeft de Vlaardingers leren kennen als nuchtere mensen. Zij hebben, zo omschreef hij. een 'no-nonsense-idee'. Wat zoveel wil zeggen als; Vlaardingeis houden niet van onzin. Behalve de bevolking en het bedrijfsklimaai roemde de burger vader het haring- en bierfeest. Daar blijkt uit, vond hij. dat men sen van boven de grote rivieren ook feest kunnen vieren. ,.Up een haast beschaafde manier. Het naring- en bierfeest is voor mensen van buiten een goede gelegenheid om de stad te leren kennen. De lokale omroep gaf op Radio 5 hoog op van de eigen verrich tingen. Zo vormde het programma op Koninginnedag een tui send geheel' en zou door de 'grandioze inzet van alle medewer kers een hele grote, grandioze omroep' zijn ontstaan. „Lokale omroep kan schalde de presentator„en uit de niet weg te den ken plaats, die de omroep in het dagelijks leven van de stad in neemt, blijkt zelfs dat lokale omroep moet!" Dal die lokale omroep een wat verwrongen Idee van journalis- tiek heeft werd duidelijk, toen de commentaarstem zei: Voor de gemeenteraadsverkiezingen bleek, dat de politieke partijen naast de geschreven media nu ook de lokale omroep als propa- gandamogelijkheid hadden ontdektDe omroep spreekt voor zichzelf; media zijn er niet voor propaganda.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1