Plantage: gemeente maakt er potje van Verwarrende straatnamen geschrapt Jacht in Oranjepiassen mag, maar 'het is dom' mmiHtBWfi cfflimun iatis Schamel bedrag voor opknappen monumenten Boekje Poelstra beleeft herdruk ÏLMII1SS DAGRIAD SGHHAMSGHGOHANÏ mmnsatëssgm Jongerenfront: contact met Van Rappard Garde m i Archief drie maanden dicht Pet past niet meer UBS Patroon in inbraken op Rotterdarnsedijk Motor uit loods gestolen Meer mannen in Schiedam Brand in schuur aangestoken De Gorzen wel, rest nog niet Plein Eendragt dreigt parkeerterrein te worden 'Asfalt maakt van Tuinlaan racebaan' CJV zamelt in voor KW-f onds CD weggegrist Slecht begin m DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1986 Regionale redactie: Breda Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Molen De Walvisch staat in de steigers. Schiedam hoopt op veel meer geld van minister "Vlaardingen Het Vlaardingse gemeente-archief is vanaf 16 sep tember ruim drie maanden geslo ten. Een hele tijd, vindt ook ar chivaris Theo Poelstra, maar de verbouwing is hard nodig. Al sinds 1978 klaagt het archief over een gebrek aan ruimte. Aan het plan voor een uitgebrei de verbouwing, dat acht jaar ge leden werd gemaakt, hing een prijskaartje van anderhalf mil joen gulden. Het archief zou dan weer dertig jaar vooruit kunnen. De verbouwing die in september begint kost een fractie van dat bedrag en vrijwaart de gemeen te-Instelling in het voormalige j raadhuis van Vlaardinger-Am- bacht toch voor de komende tien jaar van problemen. En problemen zijn er, daarover laat Poelstra geen twijfel bestaan. Het archief heeft een bewaar- ruimte van zevenhonderd strek kende meters, driehonderd te weinig om de huidige voorraad geschriften op te bergen. Als het archief op 22 december weer open gaat zal de opbergruimte twee keer zo groot zijn ais nu. De oplossing is gevonden in ver plaatsbare archiefkasten. „De gangen tussen de kasten nemen in de huidige situatie veel ruimte in," legt Poelstra uit „Bij het nieuwe systeem hebben we maar één gang'nodig." Het restauratie-atelier verhuist naar een verloren hoekje op de zolder van het voormalig raad huis. „Door die verbouwing krij gen de bezoekers veel meer ruimte," aldus Poelstra. „Nu zit ten de mensen elkaar in de weg." v\_ ,De verbouwing kost 150.000 gul den en zorgt ervoor. dat het ar chief er weer tien jaar tegen kan. Schiedam De golf inbraken, waarmee de politie de laatste we- ken op de Rotterdarnsedijk is ge confronteerd, is vermoedelijk het werk van één of althans een paar daders, Dat concludeert de politie uit het patroon dat bij al die wo ninginbraken valt te bespeuren. In alle gevallen kwamen de da ders binnen door de voordeur met geweld te verbreken. Ook de Villastraat wordt de laat ste tijd geteisterd door inbraken. Gisteren werd uit een woning een geldbedrag (1.000 gulden) en persoonlijke bescheiden ont vreemd. De politie vermoedt dat "in deze straat meerdere leden van het inbrekersgilde actief zijn. Men bedient zich in ieder geval steeds' van andere methoden, verklaart politiewoordvoerder Jan van Hoff die inschatting. Bij de meest recente inbraak in de vVlÜastraat kwam men via het bo- liyenficïïtbinnen- Schiedam Vanaf 1990 is er jaarlijks in Schiedam ruim 1,3 miljoen gulden nodig voor de restauratie van de in totaal 130 kleine en grote monumenten. Voorlo pig wordt die 'restauratiebehoefte' nog niet door het ministerie van WVC onderkend. In 1990 kan de jene- verstad slechts 375,990 gulden subsidie uit Den Haag tegemoet zien. In het meerjarenprogramma restauratie monumenten doet het college van B en W dan ook een dringend beroep op de bewindsman tot 2000 met be duidend meer geld over te brug te komen. Schiedam heeft het meeijaren- programma opgesteld, omdat het landelijk monumentenbeleid drastisch is gewijzigd. In de nieu we opzet krijgen gemeenten meer bevoegdheden en wordt een snellere procedure voor het aanwijzen van een beschermd stads- of dorpsgezicht gehan teerd. Het rijk verlangt als tegen prestatie dat een financiële meer jarenplanning wordt overlegd. Tol 1990' blijft alles bij het oude. Dat jaar geldt als overgangsjaar, waarvoor de minister op basis van een aantal factoren (aantal, aard, gemiddelde herstelkosten) een bedrag heeft vastgesteld- De al toegezegde budgetten voor de komende jaren worden benut voor het aflossen van oude en lo pende verplichtingen. Schiedam hoopt op een royaal ge baar van de bewindsman, vooral omdat in de berekening van de subsidie voor 1990 slechts is uitge gaan van lopende aanvragen: vier woonhuismonumenten, de Singelkerk, de verbouw van het pand Nieuwstraat 26 tot HVAT- eenheden en de toren van dé Grote Kerk. Zodra zich meerdere monumenten aandienen, die in 1990 moeten worden gerestau reerd zou zelfs de 1,3 miljoen gul den ontoereikend kunnen zijn. Bouw- en woningtoezicht heeft met het oog op het meerjarenpro- gramraa de bouwkundige kwali teit van de Schiedamse monu menten onderzocht. Van de 180 monumenten blijkt 77 in matige en 73 zelfs in slechte staat te ver keren. Het is de bedoeling die monumenten in een cyclus van respectievel jK 25 en 10 jaar op te knappen. Dat kan echter alleen als de minister daarvoor voldoen de geld fourneert. Vlaardingen Voor de tweede keer nam gistermorgen in het ge meente-archief aan het Emaus een Vlaardingse burgemeester het boekje 'Een Hollands stadsar chief; wegwijzer tot onderzoek' in ontvangst. Stadsarchivares Theo Poelstra schreef het werk in 1968 en na achttien jaar was het aan herdruk toe. Poelstra heeft het boekje meteen maar uitgebreid. Burgemeester Fred van Lier kwam gistermorgen naar het Emaus om het boekwerk in ont vangst te nemen. Poelstra heeft het geschreven om archiefspeur ders het werk gemakkelijker te maken. In het boek staan foto's van archiefdocumenten van voor 1800. Elke tekst is in de oorspron kelijke taal en in modern Neder lands opgenomen. Het is niet al leen een wegwijzer door een ar chief, maar geeft ook inzicht in het dagelijks leven van vroeger. Een Hollands stadsarchief, kost 19,50 gulden en is verkrijgbaar bij het gemeente-archief. 'Vlaardingen Uit een loods bij watersportvereniging De Kulk aan de Havenstraat is een buiten boordmotor ter waarde van 3.500 gulden gestolen. Wanneer de diefstal is gepleegd is onbekend, omdat de eigenaar al sinds mei niet meer met zijn boot beeft ge varen. v VERVOLG VAN PAGINA 3 Schiedam/Vlaardingen Het Schiedams Jongerenfront blijkt contacten te hebben onderhouden met de Van Rappard Garde (VRG) in Vlaardingen, een extreem-recht se burgerwacht die inmiddels we gens gebrek aan belangstelling is opgeheven. Het brein achter de VRG was Nelleke Dijkhof, een jon gedame met sympathieën voor de nationaal-socialist Van Rappard die na de oorlog ter dood werd veroor deeld. Het Schiedams Jongerenfront heeft meer maals met de VRG gesproken over gezamen lijke acties. Dat zou blijken uit gegevens, waar de politie inmiddels over beschikt na het ver hoor van de twee verdachten van de bomaan slag, zondagavond op het Turkse koffiehuis Serhat aan de Parkweg in Schiedam. De contacten tussen 'front' en 'garde' zijn bij het verdere recherche-onderzoek van belang, temeer ook daar de fractieleiders uit de Schie damse gemeenteraad in een gezamenlijke verklaring uitspreken dat duidelijk dient te worden welke racistische groepen achter de bom aanslag zitten. De fractieleiders spreken hun hoop en ver trouwen uit, dat het onderzoek die gegevens zal opleveren. Zij spreken hun waardering uit voor „het krachtige en adequate optreden van de politie". De fractieleiders komen met deze pluim, nadat zij gisteren in een besloten ver gadering van de commissie voor openbare orde door burgemeester Scheeres en de politie zelf zijn voorgelicht over de gang van zaken. De politie hield het Jongerenfront al langer in de gaten. Daarom was even twijfel gerezen, of de politie de bomaanslag niet had kunnen verhinderen. Gisteren is echter elke twijfel aan het politiewerk in de kiem gesmoord en de nadrukkelijke waardering van de frac tieleiders voor de politie getuigt daarvan. De fractieleiders haken in op hel initiatief van de Turkse Werknemers Vereniging om zater dagmiddag een protestoptocht to houden dooi de Schiedamse binnenstad. De fractieleiders roepen alle Schiedammers op hieraan mee te lopen, aldus Ulferd Bruseker namens de 2es fractieleiders. De demonstratie begint op het plein voor de Hema om drie uur. Het protest is bedoeld om te ageren tegen elke uiting van racisme. De fractieleiders 2ijn van mening dal de bom aanslag de noodzaak onderstreept van een verder te ontwikkelen anti-racisme- en anti discriminatiebeleid. Zij verkeren in diepe af schuw en zijn diep verontrust over „de laffe bomaanslag op een Turkse medeburger". Theo Poelstra. Schiedam De toename van het aantal Schiedammers begint nu echt serieuze vormen aan te ne men, Na oen jarenlange dalende tendens is ongeveer een jaar gele den een kentering opgetreden, met als gevolg dat Schiedam weer boven de 69.000 uitkwam. In mei beliep de toename 78, te gen slechts rond de 30 in voor gaande maanden. Momenteel telt Schiedam 69.326 Inwoners. Opvallend gegeven is dat in mei voor het eerst sprake was van een geboorteoverschot (+6). Het restant (+72) bestond uit een ves tigingsoverschot. Niet minder op vallend is dat het vooral mannen (+62) waren die een nieuw domi cilie in Schiedam kregen. Met 33.861 blijven mannen overigens ruimschoots in de minderheid. Schiedam heeft 35.465 vrouwelij ke ingezetenen. Schiedam Onbekenden heb ben gisteravond om acht uur een schuur achter een woning in de Brederostraat in brand gestoken. De brandweer moest er aan te pas komen om de brand te blus sen, maar kon niet voorkomen dat de goederen in de sehuui schade opliepen. Hoe groot de schade is kon de politie vanmor gen nog niet zeggen. Schiedam Het klinkt een beet je verwijtend, het persbericht waarin de openbare bibliotheek de heropening van het verruim de onderkomen in de Leliestraat wereldkundig maakt. Waar Schiedam als geheel al jaren op wacht, gaat in Zuid (de Gorzen) wel gebeuren: er komt een nieu we bibliotheek. Daarna heeft de blijdschap in het persbericht de overhand. Het fili aal in Zuid had voor de verbou wing en vernieuwing een vloe roppervlakte van ruim 90 m2. Dat wordt nu 200 m2. Verder is 140.000 gulden gefourneerd voor een compleet nieuwe inventaris en uitbreiding van het boekenbe stand. Voor volwassenen is een royalere lees- en studiegelegenheid ge schapen, terwijl er voor de jeugd een voorleeshoek is bijgekomen. Directeur Henk Ewoldt weet nog niet precies wanneer de biblio theek heropend wordt. Over en kele weken, meer kan of wil hij er niet over kwijt. Tot het zover is kan men boeken lenen in de school in de Zalmstraat. Schiedam De werkgroep Plantage verwijt de gemeente maar wat aan te rommelen met één der fraaiste stukjes Schie dam. De gemeente mist een to taalvisie op het gebied, vindt de werkgroep, die vol verwonde ring is over plotseling verander de plannen van gemeentewer ken. De herbestrating, die eerst na de riolering zou plaatsvinden, is vooruitgeschoven. De werkgroep Plantage, die de steun heeft van veruit de meeste omwonenden, spreekt van verrassend magere inspraak. En inspraak is in Schie dam toch al zo'n zwaar bevoch ten gewoonte, dat de gemeente nu niet de klok moet terugdraai en, De gemeente is van plan avondjes te organiseren voor steeds andere groepen uit de buurt, maar liever had de werk groep Plantage een totaalplan ge zien; één plan voor Lange Nieuwstraat, Tuinlaan, Plein Eendragt, Makkersstraat, Hooi- kade en Bergersbuurt Nu is het zo, dat bijvoorbeeld op dinsdag 19 augustus alleen de bewoners van Plein Eendragt zich kunnen uit spreken, niet over eventuele as faltering van de Tuinlaan die om de hoek ligt, maar alleen over het plem zelf. Er dreigt een verloedering van de hele omgeving, vindt de werkgroep Plantage, die haar verontrusting uit in een vandaag verstuurde brief aan burgemees ter en wethouders. Op Plein Een dragt dreigt het centrale plant soen te verdwijnen om plaats te maken voor parkeerplaatsen. De Tuinlaan dreigt geasfalteerd te worden, waardoor de bewoners vrezen een racebaan voor hun deur te krijgen. De fraaie plata nen aan het begin van de Planta ge dreigen te sneuvelen, als de gemeente vlak langs de Plantage gelegenheid voor dwars parke ren wil creëren zoals dat op de te keningen staat. Omdat de Plantage al twee eeu wen een uniek gebied is, heeft de werkgroep Plantage de Histori sche Vereniging Schiedam ge vraagd een visie te geven op de manier waarop de gemeente nu met dit historisch 'document' om gaat. De werkgroep betreurt dat een. uniek stukje stadscultuur slachtoffer dreigt te worden van het doorschuiven van deelpro blemen, zoals parkeren. Vlaardingen De namen Aletta Jaeobsstraat en Calvijnhof voor nieuwe straten in de Oostwijk zijn door de commissie voor alge mene zaken afgewezen. Die na men zouden, midden in de Zee heldenbuurt. maar voor venvar- ring zorgen. O ud-PvdA-raadslid Henk Krab ben zóu er ook zeker over geval len zijn. Hij maakte zich als oud vrachtwagenchauffeur altijd sterk voor logica in straatnaam- geving. Als in een buurt alle stra ten vernoemd zijn naar zeehel den. moet je niet in die zelfde buurtstraten naar voorvechtsters van het feminisme of van de re formatie vernoemen. Dat be moeilijkt hel zoeken voor men- MaassluisHet ziet er niet naar uit dat het ja gen in de Oranjepiassen alsnog verboden wordt; dan moet namelijk een reeds verleen de vergunning worden ingetrokken. Maar zo dra B en W voor de vraag komen te staan of er een nieuwe jachtvergunning moet worden verleend, dient grotere terughoudendheid in acht te worden genomen. Dat is het enige re sultaat, dat de natuurvrienden gisteravond hebben kunnen boeken tijdens een commis- sievergaderingin Maassluis. Van het spreekrecht maakten verschillende verenigingen gebruik, waaronder de Vereni ging tot Behoud van de Oranjepiassen en de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), en ook f$e Pijnackeree huisarts 't Hart De natuurvrienden vonden dat deze arts nogal onbehoorlijk de bezem haalde door hun milieuvriendelijke opstel ling Ook de pers kreeg er van de dokter van langs, omdat die altijd zou smullen van dit soort conflicten. KNNV-voorzitter Wout van der Schalie zei na afloop het opvallend te vinden hoe ondes kundig sommige commissieleden zich uitlie ten over het probleem van de jacht. Hij vindt het het toppunt, dat CDA-woordvoereter Joke van der- Rest een positievere opstelling van natuurvrienden jegens de jagers bepleitte. Hierbij wees zij erop dat er in Midden-Delf land teveel eksters en gaaien voorkomen, die bleem, maar vond het hoogst onjuist daar de conclusie uit te trekken dat jagen dan meteen maar overal mag. Het grote probleem is vol gens hem in de Oranjepiassen, dat de rust ver stoord wordt door elk schot dat gelost wordt. Zeldzame vogelsoorten zoals de kleine en de grote burgemeester zullen daardoor verdwij nen. Van der Schalie vond het niet fatsoen lijk, dat er, nadat Herman van Hoeven (RPF) zich voor de jachtvergunning uitsprak, zo lacherig werd gedaan over die burgemeesters. plet is dom, zoals men het probleem afhan delde," aldus de voorzitter van de KNNV- Waterweg, die meer waardering had voor de SdTtSSSTSSStÜMiS. Ja, .opstellingvan ■e aïtf Todeneerde 7ii Van der met name Jan Storm (D66), die ta ghalfe klnde het .Middendelfllndse pro- menteh tegen het jagen aanvoerde. sen die in een stad niet bekend zijn. De fakkel van Krabben is, zo bleek in de commissie voor alge mene zaken, door andere raads leden overgenomen. D66'er Wil van Rijn is een van hen. Hij wist zijn collega's ervan te overtuigen, dat van de straatnaamgeving geen rommeltje moet worden ge maakt De nieuwe straten liggen beide in de buurt van de Maas straat. „Noem die straten dan bij voorbeeld Lekstraat en Rijn straat", stelde Van Rijn voor. De democraat vond gehoor. Bur gemeester en wethouders wilden met de Aletta Jaeobsstraat en de Calvijnhof zowel de linkse als de rechtse politieke partijen tevre den stellen. Links bad gevraagd om straten te noemen naar voor vechtsters van het feminisme, de christelijke partijen drongen aan op straten die de naam van kerk hervormers zouden dragen. Bei de zullen nog een tijdje moeten wachten, voordat hun wensen vervuld worden. Schiedam Het CJV heeft sinds de 24-uurs manifestatie in sport hal Margriet, enige tijd geleden, een bedrag van meer dan 5000 gulden weten te verzamelen voor het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Het geld zal door de Schiedamse CJV-afdeling De Heere zal 't Voorzien op zaterdag 13 septem ber overdragen aan KWF-voor zitter Henk Metaal. Dat gebeurt 's avonds om kwart voor tien in so ciëteit De Vonk aan de Lange Haven, het ontmoetingspunt van het CJV. De drie parkeercontroleurs in nieuw pak, compleet met oude pet. Vlaardingen De drie Vlaar dingse parkeercontroleurs doen hun werk vanaf maandag in een nieuw uniform. De heren Poot en Koppenhagen kregen gisteren op het politiebureau een blauw kostuum aangemeten, terwijl voor mevrouw Verweij een jasje met een broekrok van dezelfde kleur is vervaardigd. Op de mouw van het jasje zijn de aan duiding Parkeercontrole Vlaar dingen en het gemeentewapen geborduurd. De controleurs zijn op een nieu we outfit overgestapt, omdat de oude te veel overeenkomsten vertoonde met het oude politie- uniform. Door het verdwijnen van het tuniek van het politie personeel en de introductie van de huidige biouson en het colbert dat binnenkort aan het personeel wordt uitgereikt, konden ook de controleurs niet achterblijven. Ie dereen heeft daarmee een meer eigentijds uniform gekregen, meent voorlichter L. Sluijter. Hoewel, hij moet toegeven dat de oude pet niet past bij het nieuwe pak van de parkeercontroleurs. Toch zullen de drie het met die gewaagde combinatie van oud en nieuw moeten doen. Schiedam In een onbewaakt ogenblik is gisteren uiteen stalle tje voor een winkel in tie Hoog straat een compact- discinstallatie meegenomen. De eigenaar van. de zaak ontdekte de diefstal pas toen de dief zich al uit de voeten, had gemaakt- De winkelier is voor 900 gulden gedupeerd. Schiedam Het schooljaar is voor de I3~jarige Ibrahim Kaya slecht begonnen. Tijdens de eer ste gymnastiekles in het nieuwe seizoen viel de leerling van de Meidoomschool van een bank. j Voorlopig heeft hij vrij met gym, want de knul hrak zijn arm.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1