Water wordt na ÏOO jaar een dubbeltje goedkoper Hekkelman geeft uitleg Gemeente in clinch met Westnederland Wethouder mist startschot weken gratis lezen over EK Atletiek* D EJ ROTTERDAMS NIEUWSBLAE MfllBHIS DAGBLAD SCHfEDAKOHE COURANT NffUIK «MIEBWte COBBANT Fiets veer voldoet aan verwachtingen 'Spijt van afkoop eeuwigdurend contract Hofje van Belois in dank aanvaard Zwaar transport naar de gifbelt Melkerij en kaasmakerij bij Hargmolen Jan Brouwer: hartaanval Derde politiehond ter compensatie Rerenovatie Sint Jozef 5,5 miljoen DINSDAG 19 AUGUSTUS 19S6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Poslbus 110, 3131 EC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 Met veel gevoel voor show en stijl schenkt wethouder Wiegman een door KOR KEGEL Schiedam Met spijt als haren op het hoofd zal de gemeenteraad maandag de prijs van het drinkwa ter verlagen. Per kubieke meter gaat het een dub beltje minder kosten, zo dat de prijs op 2,10 komt te liggen. Stuwende kracht achter de prijsver laging is PvdA-wethouder Aad Wiegman, verant woordelijk voor de Open bare Nutsbedrijven Schie dam. Het is niet te ver wachten dat ook maar ie mand bezwaren heeft te gen zijn voorstel. En toch zal er spijt zijn. „Tot op dit moment is het de vraag of de gemeenteraad in 1973 wel het eeuwigdurend contract met Rot terdam had moeten laten afko pen", zegt Wiegman. Nu is het te laat; Rotterdam kan blij zijn. Dertien jaar geleden hadden onvoldoende Schiedamse stadsbestuurders door hoede prijs van het drinkwater zich zou kun nen ontwikkelen. De afkoopsom veertien miljoen gulden, die Rotterdam ervoor over had om van de 'eeuwigdurende' gratis le vering van drinkwater aan Schiedam af te komen, verblind de het gemeentebestuur. Voor die veertien miljoen kon men im mers allerlei leuke dingetjes doen: speelpleinen opknappen, wijkcentra realiseren, het Passa getheater verbouwen. Nu het geld nagenoeg op is en de Schiedammers op jaarbasis een behoorlijk bedrag voor hun drinkwater kwijt zijn, wordt de afkoopsom door toenmalige criti ci en was Wiegman daar niet bij? wel beschouwd als het on nozele dieptepunt in de honderd jarige geschiedenis van het Schie damse drinkwater. Had de Schiedamse raad in '73 anders beslist, dan waren de bur gerij en het bedrijfsleven miljoe nen'guldens bespaard gebleven, want sindsdien is de prijs flink gestegen, al was het maar omdat Rotterdam besloot voortaan het drinkwater te betrekken van de Biesbosch. Tegen dat licht bezien beschouwt men de aanstaande prijsverlaging met een dubbeltje de kuub zelfs als een beetje wrang hoe belangrijk de re ductie ook is voor met name de minima. Winter '63 Volgens ONS-directeur Jaap van Willigen scheelt de prijsverlaging de afnemers gezamenlijk een be drag van 215.000 gulden. Aad Wiegman beschouwt dat niet als een cadeautje aan de burgerij, want „De ONS is in staat het drinkwater goedkoper in te ko pen, dan moeten de gebruikers dat ook merken. Ik vind niet dat de ONS de verkoopprijs gelijk had moeten houden. De ONS is er niet om winst te maken". De honderdjarige geschiedenis van het drinkwater (Schiedam zal er in september en oktober uitgebreid aandacht aan beste den) kent veel noemenswaardige feiten, zoals de winter van 1963 toen overal het water uit de kraan te zout was. Het water van de Rijn en de Maas stond laag, de Franse kalimijnen loosden er ste vig op los, bovendien kon door de lage waterstand de Noordzee diep in de delta doordringen. „Je kon de aardappels koken zonder er zout bij te doen", herinneren dui zenden Schiedammers zich-^^p naast die ongelukjes bleef het al lerbelangrijkste van de drinkwa tervoorziening de hygiëne: het nut voor de volksgezondheid. Schiedam had zijn laatste ehole- ra-epidemieén in 1859, 1860 en 1867. Dankzij de drinkwaterlei ding was de bevolking niet meer aangewezen op de sloten en de vaarten, die ondertussen als open riolen dienst deden. Al die wetenswaardigheden zijn door Hans van der Sloot samen gevat in een boekje, waarvan het manuscript pas naar de drukker is gestuurd en dat begin oktober zal uitkomen onder de titel: 'n Slok water, 'n bete broods. Van der Sloot heeft ook al boeken over sterker water op zijn naam staan, jenever, en alleen al daar om was hij de aangewezen per soon om voor de ONS dat boek te schrijven. Werknemers en ge pensioneerden van het waterlei dingbedrijf kunnen allemaal op een exemplaar rekenen. De ONS houdt een feestavond op 3 okto ber in het Passagetheater Pierre Janssen Een greep uit de eeuwfeestvie ring. De vroegere conservator van het Stedelijk Museum in Schiedam, Pierre Janssen, komt 9 oktober op een vergadering van de vereniging van waterleiding- belangen een lezing houden in het Passagetheater; zijn onder werp is 'levend water'. Een im mens waterorgel is een der at tracties tijdens de Brandersfees ten op 27 en 28 september. Op 18 oktober is er een open dag in het pompstation, waar de ONS-Iei- ding gisteren haar plannen toe lichtte. Maar eerder al kunnen de Schie- dammers merken dat er honderd jaar water is. Deze week doen 750 kraanwater in. Even later zal hij op het eeuwfeest toasten. „Hm, de smaak valt niet tegen, 't Is lang geleden dat ik water gedronken heb." zwemmers mee aan een vier daagse in bad G roenoord en op vrijdag 29 augustus begint er 's avonds een nachtmarathon met 55 groepen, georganiseerd door de Schiedamse Reddingsbrigade. De deelnemers aan de marathon krijgen een aardigheidje voor na de wedstrijd. Wethouder Hans van Kleef overhandigt volgende week woensdag een lesbrief over het water aan de directeur van de Gorzenschooi aan de Dwars straat, voor welke locatie geko zen is omdat vroeger de nutsbe- drijverv hier vlakbij gevestigd waren. Wethouder Hafkamp opent 12 september een tentoon stelling over water in het Stede lijk Museum. Zie ook pagina 11 5 Maassluis De bewoners van de Steendijkpolder in Maassluis worden op woensdag 27 en don derdag 28 augustus via inloopa vonden in Koningshof persoon lijk door gedeputeerde J. Hekkel man nader geïnformeerd over de situatie in de grootste gifwijk die Nederland momenteel rijk is. De bewoners hebben onlangs een brief van de provincie gehad waarin stond dat de verontreini- S'ng ernstig is. Via de twee in- opavonden krijgen de bewo ners nu zelf de gelegenheid om vragen te stellen en hun proble men uitteleggen. De gedeputeerde zelf zal aan het begin van de bijeenkomst in de grote zaal van het ontmoetings centrum een korte inleiding hou den. Daarna bestaat de mogelijk heid om in de andere zalen van gedachte te wisselen met deskun digen van de provincie en de ge meente Maassluis. Schiedam Het plan van de ge meente om het Hofje van Belois aan te kopen, is bij de raadscom missie voor economische aange legenheden gisteren in goede aar de gevallen. Alleen door die transactie kan aanspraak worden t op subsidie voor het op- i van de 36 woningen. De j, die de huizen nu exploi teert, kan daarvoor geen geld bij het rijk lospeuteren. Ook de bewoners hebben de voorgenomen verbeteringen met gejuich ontvangen. De helft van de panden wordt gerenoveerd, de andere helft krijgt slechts een on derhoudsbeurt, zodat de huur prijs gelijk blijft Met het opknap pen is in totaal 1,5 miljoen gulden gemoeid. De overdracht 'om niet' van de huizen heeft voor de gemeente nog een leuk pluspunt Ook het vermogen van de stichting komt in bezit van de gemeente. Burge meester Scheer es stelde de com missieleden gerust met de mode ling dat. het om een positief ver mogen gaat zodat de gemeente geen schulden overneemt De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder is verder op zoek naar mensen die kennis hebben van bouwkundige en civieltech nische zaken. Het saneringson derzoek is momenteel in volle gang en de commissie wil de re sultaten van bet onderzoek goed kunnen beoordelen en acht hulp van deskundige wijkbewoners van zeer groot belang. Zn een schrijven aan de wijkbe woners benadrukt de commissie bodemonderzoek nog eens dat een regeling vrije woonkeuze on derdeel moet zijn van het sane ringsprogramma. De gemeente, zo hebben het rijk en de provin cie vastgesteld, zal het voortouw daartoe moeten nemen. Vanavond praat de commissie milieu over de onderzoeksresul taten van de havensliblocatie. Ook komt aan de orde het opne men van burgers in de commissie voor milieuzaken. In het programma op hoofdza ken, dat na de verkiezingen werd vastgesteld, werd bepaald dat naast leden van de gemeenteraad ook burgers in de commissie zit ting konden nemen. Eigenlijk had dat al een feit moeten zijn, maar pas vanavond wordt daad werkelijk een begin gemaakt met de instelling van de commissie volgens artikel 61 van de ge meentewet. Honderdduizend kilo weegt de trommel, die gisteren is getrans porteerd naar het terrein waar de NBM de gifstoffen uit het GTB-slib gaat stomen. Gisteren arriveerden er de zwaarste on derdelen van de enorme oven, die de NBM laat bouwen door haar dochteronderneming Bocol uit Malden. Het opzienbarende transport speelde zich zonder veel publiek af, want doorgaans heeft niemand wat te zoeken aan het eind van de Nieuwe Water wegstraat in Schiedam-Zuid, waar de gifbelt ligt. Voor het uit- stomen van de verontreinigde grond zijn temperaturen nodig van 600 tot 800 graden Celsius. De NBM stelt daarom zware ei sen aan de installatie. Er mag geen gifdamp ontsnappen, de veiligheid van de bewoners van Schiedam-Zuid en -West wordt dan ook gegarandeerd. De giste ren aangevoerde trommel heeft een geïsoleerde buitenwand. Het ding is 28 meter lang, 5 meter hoog en 4,5 meter breed. De trommel komt op een verhoging van enkele meters te staan. Ai- leen de aandrijving al weegt zo'n 7000 kilo. De verbrandingsoven is in afmetingen iets kleiner, maar weegt toch minstens 80.000 kilo. Vlaardingen Automobilisten laten hun auto staan als ze een ge schikt alternatief hebben voor hun geliefd vervoermiddel. Dat blijkt uit een onderzoek van de verkeersdienst Rotterdam naar het fietsveer Vlaardingen-Pemis. Het pont Vlaardingen-Pemis van de stichting De Nieuwe Maas veer vervoert dagelijks een kleine vijfhonderd mensen. Die gebruiken het veer vooral om de files te mijden bij de BeneiuxtunneL Een derde van de gebruikers zou de auto nemen als het veer er niet was, zo blijkt uit het onderzoek. Een kwart zou gebruik maken van de lijnbus en slechts zeventien procent van de reizigers noemt als alternatief de fiets, De spitsvorming vindt plaats tussen zes en negen uur 's morgens en tussen vier en zes uur 's middags. Tachtig procent is woon-werkver- keer, dat zowel zomers als V, winters gebruik maakt van het veer. Het grootste deel van de reizigers maakt gebruik van de tien-rittenkaart, waaruit geconcludeerd kan wat J en dat het merendeel als vaste klant kan worden beschouwd. Het onderzoek is uitgevoerd door de ver keersdienst Rotterdam in opdracht van de deelgemeente Hoogvliet Vlaardingen De ge meente Vlaardingen is hevig geschrokken van de plannen van ver voersmaatschappij West nederland, om de route van buslijn 126 te wijzi gen. Westnederland wil niet langer de lus langs Mamixlaan, Wiardi Beckmansingel en Ary Koplaan rijden, omdat die teveel tijd in beslag zou nemen. Vlaardingen heeft onmiddellijk alle registers open getrokken om tegen die wijziging te protesteren. Het was groot feest toen een jaar geleden de nieuwe route van bus 126 over de Maassluissedijk werd geopend. Niet alleen was het oeverbos De Lickebaert met openbaar vervoer te bereiken, ook de bejaarden van de Marnix- flat kregen eindelijk een bushalte voor de deur. Die halte zou door de plannen van Westnederland weer komen te vervallen. „Ont zettend jammer," vindt verkeer- sambtenaar Roel Blom, die aan kondigt dat Vlaard ingen zich met alle middelen tegen de routewij- ziging zal verzetten. De plannen van Westnederland zijn noodzakelijk geworden door de integratie van buslijn 59 van de RET met de lijnen 125 en 126. Van die laatste twee gaat bus 125 over de rijksweg naar Maassluis en dat gaat aanmerkelijk sneller dan over de kronkelige dijk. Door de omweg over de Wiardi Beckmansingel te schrappen hoopt Westnederland voor bus 126 tijd te winnen. Die wijziging zou ock ingegeven zijn door de rijksverkeersinspectie, die finan cieel voordeel ziet in de kortere route. Vlaardingen, ondertussen, is laai end. „Ik weet niet of we het red den," aldus Roel Blom, „maar wij zullen ons tot het uiterste hierte gen verzetten. Het is een klap voor de bejaarden en voor de scholieren die uit Maassluis naar scholengemeenschap De Vaart aan de Planciusstraat komen. Bo vendien heeft de gemeente een kapitaal geïnvesteerd in de halte plaatsen langs de route." Burgemeester en wethouders be spreken vandaag welke stappen nog tegen de plannen van West nederland te ondernemen zijn. Een gesprek met het Rotterdam se gemeentebestuur wordt over wogen en de gemeente zal, mocht dat mogelijk blijken, ook niet aar zelen om met haar grieven naar de minister te stappen. Schiedam De Hargmolen aan de Schiedamseweg, die al tiental len jaren leeg staat, heeft weer een bestemming gekregen. Me vrouw Raamsdonk uit Maasland is van plan bij de molen een mel kerij en kaasmakerij te beginnen. Zij gaat in de molen wonen. De produktie vindt plaats in een stal, die naast de malen zal wor den opgetrokken. De gemeente heeft bedongen dat de melkerij en kaasmakerij voor bet publiek toegankelijk moet zijn De fietsers passeren de controle op de Maassluissedijk. Fietsvierdaagse op de weg terug Vlaardingen Het startschot was al gelost en de grote groep vierdaagse fietsers was al ver trokken, toen wethouder IJs brand van der Velden gister avond aan kwam wandelen bij de kantine van handbalvereniging Hollandiaan. De wethouder zou de toerfietsers om klokslag zes uur wegschieten, maar toen was hij nog in geen velden of wegen te bekennen. Er ontstond wat gemor onder de wachtende fietsers, waarop werd besloten dat Aad van Zellem van toerclub Rijnmond het pistool maar moest hanteren. Sportambtenaar Max van der Does vond het maar slordig, dat de wethouder er om zes uur nog niet was. De ongeveer honderd fietsers, die tussen rood-witte markermgslijnen stonden te wachten, werden ongeduldig. Een wat oudere man kwam naar Van der Does toe en zei: „Joh, laat ons maar vertrekken hoor. Die wethouder, dat hoeft voor ons niet. Wij komen hier om te fietsen." „Neem er de tijd voor en geniet ervan", sprak Van Zellem om vijf over zes de fietsers toe. „Ik wens u veel succes en vier avonden vol fietsplezier," Hij schoot en de fiet sers vertrokken, voor hun tocht van 23 kilometer door het oever- bos naar Maassluis en over de Zuidbuurt weer terug. In de voorverkoop hadden 450 enthousiastelingen zich opgege ven voor de avondvierdaagse en dat waren er weer minder dan vorig jaar. Ooit mocht de organi satie 900 deelnemers noteren, maar de weg terug is ingezet. „Ik ga straks nog maar even omroe pen in de Holy", zei Van der Does, in de hoop nog meer men sen te interesseren voor de toch ten. Er zijn ook nieuwe routes uit gezet om de interesse van fietsers te wekken „Maar het gegeven dat elke tocht zo'n 25 kilometer lang moet zijn beperkt de moge lijkheden natuurlijk wel", zei Van der Does. IJsbrand van der Velden kreeg, toen hij gearnveerd was, een kopje koffie van de sportambte naar. Die vond het toch wat sneu. dat de weihouder voor mets was gekomen. Die was, zo bleek, op toernee geweest langs Turkse koffiehuizen om de slachtfeesten mee te vieren. „Dat is, na dte bomaanslag in Schiedam, heel belangrijk," vond Van der Vel den. 2 Maar natuurlijk ook over het wereld-, regio- en zeer zeker het plaatselijke nieuws. Compleet met de 3 bijlagen per week RN-sport op maandag Uit Journaal op woensdag en RN-Zaterdag voor het weekend. en elke week het verloop van het RN Tennis Circuit. a, bezorg mij het Rotterdams Nieuwsblad 2 weken gratis en geheel vrijblijvend. naam adres postcode plaats telefoon 0 voorl. huïsnou bezorgcontrole) opsturen in een open envelop yonder postzegel geadresseerd aan Rotterdams Nieuwsblad, afd abonnementen. Antwoordnummer 1579, JOOO V0 Rotterdam code SB Vlaardingen Jan Brouwer, de grote inspirator van het jaarlijkse haring- en bierfeest in Vlaardin gen, is voorlopig uitgeschakeld. De eigenaar van café Concordia is gisteravond na een lichte hart aanval opgenomen in het Sint Franciscus Gasthuis in Rotter dam. Zijn herstel zal zeker een paar weken duren. Het ziet ernaar uit dat Brouwer voor het eerst in veertien jaar 'zijn' feest moet mis sen. Brouwer is al veertien jaar voorzitter van de stichting Ha ring- en Bierfeest en verzet daar, zeker in de zomermaanden, ber gen werk voor. Het bestuur van de stichting heeft bij monde van secretaris Ton Bravenboer verze kerd, dat de voorbereidingen voor het feest niet te lijden zullen hebben van het uitvallen van Brouwer. Schiedam De Schiedamse po litie krijgt een derde politiehond. Blijdschap is cr derhalve bij de korpsleiding, want getramde viervoeters hebben een 'de-esca lerende werking', zo staat in een raadsvoorstel om daarvoor 4.000 gulden uit te trekken. De extra hond komt de politie bo vendien goed uit, omdat de onre gelmatige diensten moeten wor den beperkt en er met name in de weekenden minder personeel in dienst is. Schiedam Opgelucht zijn de bewoners van 213 woningen in Schiedam- West, nu het ernaar uitziet dat de gemeenteraad maandagavond Instemt met een rerenovatie zo dat mogelijk al voor de komende winter de ergste klachten kunnen worden verholpen. Met het her stelplan is 5,5 miljoen gul den gemoeid. De eerste, .slecht uitgevoerde renova tie in 1980 kostte 8 mil joen. Voor de bewoners brengt een en ander geen huurverhoging met zich mee. Zowel de gemeente Schiedam als de bewonersvere niging Schiedam-West, bouw vereniging Sint Jozef en de SSSW zijn verheugd dat het rijk de noodzaak erkent en om die re den een extra contingent be schikbaar heeft gesteld voor ver betering van de vooroorlogse wo ningen. Eén geschilpunt blijft en dat is de vervanging van de aluminium kozijnen. De gemeente kan niet garanderen dat er straks geen vocht meer doorheen komt, maar hoopt dat de andere maatregelen voldoende zijn; het gaat voorna melijk om grondwaterperikelen. Het meningsverschil hoeft een raadsbesluit niet in de weg te staan, omdat waarnemend SSSW-dïrecteur Cees Kammin- ga enige tijd geleden verklaarde dat als de rerenovatie niet af doende blijkt, dan alsnog geld moet vrijkomen voor de kozijn vervanging.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1