Verhuizing Van der Kooij een sprong in het diepe Cursus voor vrouwen SPORT 13 Sportbond denkt nu aan echte triathlon Drinkwater centraal in Stedelijk Museum Erker breidt programma uit Lotenactie voor mstrumentarium Kinderen spelen met afval 'Van erfpacht krijg je grijze haren' Drie exposities met hetzelfde thema Kunstklassen in Stedelijk PEC geeft informatie Zwanenburg opent club gebouw VZC Record Jeffrey van Loon Krachtproef voor Irene van der Laan Fietscrossbaan zaterdag open Patrick Koopman trainer Juventus Green Eagles: toch acht clubs Bekerduel Ooievaars SPORTAGENDA m m Het bedrijfsterrein van Van der Kooij aan de Breeweg. 'Altijd rommel, maar die ruimen wij op'. Schiedam Met maar liefst drie tentoonstellingen herdenkt het Stedelijk Museum het feit dat de stad een eeuw geleden aangeslo ten werd op het Rotterdamse leidingnet Water is absolute noodzaak voor alle leven. Helder drinkwater was honderd jaar geleden niet 20 vanzelfsprekend in een drukke stad als Schiedam. De vreugde was groot toen het Rotterdamse leidingwater naar de jeneverstad stroomde. Alles wenL Honderd jaar na dato is er niemand die met een gevoel van dankbaarheid de kraan opendraait. Schoon water is voor Schiedammers de gewoonste zaak van de wereld geworden. De eerste expositie '100 jaar Waterleiding Schiedam' geeft met oude foto's, gravures en documenten een beeld van de stad op het moment dat het leidingwater zijn intrede deed. De tweede expositie 'Watër verbeeldt' heeft kunstenaars de gelegenheid gegeven zich met het the ma 'water' uit televen. Er zijn schilderijen, plastieken, foto's en video films waarin water op een kunstzinnige manier wordt verbeeld. Het Schiedamse basisonderwijs reikte het museum het onderwerp voor de derde tentoonstelling aan. 'Wij teveel, zij te weinig', is de titel. Het laat de contrasten zien tussen de kurkdroge Derde Wereld en ons doorweekte kikkerland. Beelden van de Watersnood worden in deze expositie afgewisseld met schrijnend watergebrek om de bezoeker aan het denken te zetten en voor een sociaal watergebruik te kiezen. Tot 19 oktober zijn de tentoonstellingen iedere dag geopend. Schiedam Het Stedelijk Mu seum begint weer met de kunst klassen. De kunstklas is een mu seumzaal, als creatieve werk plaats ingericht, waar door kuns tenaars les wordt gegeven. De be doeling van deze activiteit is de creativiteit en het hanteren van beeldende middelen te stimule ren. Tijdens de bijeenkomsten komen verschillende technieken (schilderen, tekenen, maken van grafiek en boetseren) aan bod. Het Stedelijk rekent op een grote toeloop. In het museum kunnen wekelijks negen groepen terecht en in wijkcentrum De Blauwe Brug twee. Op woensdagmiddag en zater dagochtend zijn de lessen be stemd voor kinderen. Volwasse nen kunnen kiezen uit dinsdag en woensdagochtend en woens dagavond. De kunstenaars JSart Isings, Joop van Meel, Roel Rien- stra en Maijo van Soest begelei den de groepen. Vlaardingen Het Plaatselijk Educatief Centrum houdt vrijdag in het onderkomen in de Cornells Hotitmanslraat een informatie markt over basiseducatie voor volwassenen. De bedoeling daar van is inzicht te geven in hei cur suspakket voor komend seizoen. Tussen half tien en vier uur wordt doorlopend een videofilm gedraaid waarin de studiemoge lijkheden worden belicht. Schiedam Wijkcentrum De Erker in Schiedam-West gaat het tweede seizoen in meteen activi teitenpakket dat beduidend uit gebreider is dan dat in het eerste levensjaar. Met name de voor zichtige contacten met de bewo nersvereniging, de Raad voor het Bejaarden werk en Algemeen Maatschappelijk Werk zijn uitge bouwd. Voorzitter Bert van Kan constateert in het programma boekje verder dat het aantal vrij willigers in korte tijd is uitge breid. De Erker heeft speciale activitei ten opgezet voor alle leeftijdscate gorieën. Voor kinderen staan on der meercursussen dammen, te kenen, koken, muziek, kleien, fo tograferen, zelfverdediging en biljarten op het programma. Tie ners en jongeren zijn vooral aan- gewezen op muziekactivïteiten in 'hun* kelder Underground. Het uitgebreidst is het aanbod voor de oudere wijkbewoners, Zij kunnen in De Erker terecht voor de meest uiteenlopende zaken: van taalcursussen tot de kooksoos en van de computerclub tot Indi aans weven. Opvallend is dat drie groepen zich op politieke vorming storten. Eén groep is 'Politieke vorming voor vrou wen' gedoopt, de tweede is een VOS-cursus en dan is er nog de cursus 'Hoe zit de politiek in el kaar?'. De meeste groepen beginnen vol gende week. VlaardingenOnderwerpen, die met de maatschappij en vooral met de positie van de vrouw te maken hebben, komen aan de orde tijdens de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenle- ving)-cursus die in de maand september in Vlaardingen van start gaat, De cursus neemt 12 weken in be slag en is bestemd voor vrouwen van alle leeftijden, die van ge dachte willen wisselen en meer willen weten over bepaalde on derwerpen. Ook voor vrouwen die met het idee rondlopen om weer naar school ter gaan is de curusus een goede ondergrond. De kosten verbonden aan de cur sus bedragen 25 gulden. Wie meer wil weten kan contact op nemen met Lia Pijnacker <010- 435.35.11) of Corrie Eijkenbroek (010-474.23.39). In Schiedam start een VOS-cur sus op 17 september in ontmoe tingscentrum De Erker aan de Jan van Avermestraat. De cursus kost 30 gulden, terwijl voor kin deropvang (gratis) wordt ge zorgd. Marianne van Beers weet alles van de curusus en geeft in formatie. Telefoon: 010-426.16.28. Leïda Grootveld is ook te berei ken: 010-426.41.12. In het vrouwen ontmoetingscen trum Barrika in Schiedam start op 24 speiember de cursus 'Hoe zeg je wat je denkt'. De cursus is bedoeld voor vrouwen die willen leren zeggen wat ze denken en voelen en daarmee ook willen le ren omgaan in de contacten met anderen. De cursus neem 12 och tenden. in beslag en de kosten be dragen 30 gulden. Op 17 september is er een infor matie-ochtend van 9.00 uur tot 12.00 uur in het ontmoetingscen trum aan de Lange Kerkstraat 62. Schiedam De Schiedamse muziekvereniging Harpe Davids is hard aan het sparen voor een nieuw instrumentarium, voeren van allerlei acties probeert de vereniging de nodige gel- den bij elkaar te krijgen. Op 6 september start een oud papieractie in de Wou w^wrerkooi^C' tenbuurt, terwijl er op 20 september in de Gorzen een koe P tie wordt gehouden. - - faS lot kost 90 gulden, maar dan'speelt mee. Betalen per maand kan ook. Wie^^^!^JS Sl. 0l0- kan bellen met een contactpersoon van de vereniging, 470-39.96.' Vlaardingen Het Unïcef- project 'Spelen met afval' staat zaterdag centraal tijdens de maandelijkse Andere Markt, die altijd op de laatste zaterdag van de maand op het Liesveld in Vlaardingen, Een in Kenia door de Uncicef ge maakte film geeft een beeld van de daar levende kinderen. Hoe ze wonen, eten, naar school gaan en spelen. In Afrika is het niet ge woon om speelgoed in een win kel te kopen. In Afrika maken de kinderen hun eigen speelgoed van afval. Blikjes, kroon kurken kartonnen dozen, de kinderen weten er fraaie dingen van te maken. Ballen, poppen, auto's en muziekinstrumenten; het is alle maal in de film te zien. Op de Andere Markt kan worden gekeken naar de film en is er een tentoonstelling van speelgoed dat is gemaakt van afval. Van 12,00 uur tot 16.00 uur kunnen belang stellenden op het Liesveld te recht. Kinderen kunnen van waardeloos materiaal zelf hun ei gen speelgoed maken. De film is beschikbaar voor alle Vlaardingse scholen. Ook de ten toonstelling kan op school wor den ondergebracht. Wie meer over het project wil weten kan contact opnemen met Janny -Leijendekkers,'Weteringstraat 4 in Vlaardingen, tel. 010-4357225. Schipluiden Een zooitje is het bij transportbedrijf Van der Kooij aan de Breeweg in Schipluiden altijd. Stapels bouwafval Eggen hoog opge tast tussen containers met steengruis, lopende banden, schuivers en tankauto's vol spoeEng. In Vlaardingen zal het, na de ver huizing naar industrieterrein 't Scheur, al niet anders zijn. Maar daar 2ijn geen omwonenden om te klagen over stof, stank of la waai. „Die rommel hoort erbij"; zegt adjunct-directeur J.H. van Reeven berustend. „Wij zijn een bedrijf dat opruimt Logisch dat je dan altijd in de rommel zit." Na maandenlang onderhandelen heeft het bedrijf met de gemeente Vlaardingen overeenstemming kunnen bereiken over de aan koop van een lap grond van tien duizend vierkante meter. Vlaar dingen had die grond Eever in erfpacht uitgegeven. Van Reeven kan zich dat wel indenken, want aan grond die in erfpacht is uitge geven blijft de gemeente verdie nen. „Maar als ondernemer krijg je grijze haren van de verhogin gen van de canon", aldus Van Reeven. „Er is niks mooier dan eigendom." Spoeling Ondernemingslust kan de Van der Kooij's niet worden ontzegd. De 'ouwe baas', zoals de adjunct- directeur Piet van der Kooij noemt, begon het bedrijf in 1936 bijna van de ene op de andere dag. Hij stond een sloot uit te bag geren, toen er een man van het Delftse Gistfabriek naar hem toe kwam. Of hij ervoor voelde de spoeling, een restprodukt van dat bedrijf, te gaan verkopen aan veehouders. Veertien dagen latei was Van der Kooij in business. Zijn zoon heeft het bedrijf inmid dels overgenomen. De verkoop van spoeling is nog steeds een van de poten van het bedrijf, maar het pakket is in de loop der jaren uitgebreid met de meest uit eenlopende activiteiten. Van der Kooij haalt vuilcontainers op, scheidt afval, breekt puin voor wegverharding, bouwt garages en onderhoudt die, verkoopt mi- eelium aan varkensmestbedrij ven, heeft wagens rijden die grint van daken zuigen, schoonspoelen en weer opbrengen. Onlangs is Van Ree ven benaderd door een bedrijf, dat singels uit baggert en niet weet waar het met het slib heen moet Naar een oplossing wordt gezocht. Van der Kooij pakt alles aan. V.an Ree ven: „Wij springen van de hak op de tak. Dat is onze sterke kant Het verhoogt de bedrijfszekerheid, want als het op het ene front niet goed gaat wordt dat ergens an ders wel opgevangen." Naar de bron De verhuizing naar Vlaardingen lag voor de hand. Tachtig procent van het afval dat Van der Kooij verwerkt komt daar vandaan. „Logisch dat wij naar de bron willen verhuizen", zegt Van Ree ven. Bovendien, het bedrijf groei de uit zijn jasje. In Schipluiden heeft Van der Kooij een terrein van tweeduizend vierkante me ter. „Wij hebben 19 wagens rij den. Als er vijf tegelijk thuisko men dan zitje al onthand." De Vlaardingse gemeenteraad had, zo bleek tijdens vergaderin gen, nogal wat bedenkingen bij de komst van het bedrijf. Geen wonder, want door de buren Ln Schipluiden zijn heel wat klach ten ingediend, toen het bedrijf vorig jaar een nieuwe hinderwet vergunning moest aanvragen. Het lawaai van de puinbreker en de houtshredder, het stof en de stank waren de buren een doom in het oog. „Die procedures heb ben ons bedrijf in een kwaad dag licht gesteld", zegt Van Reeven. „Maar toch is wat wij doen goed voor het milieu. Iemand moet de rommel toch opruimen?" Van der Kooij hoopt in december te kunnen verhuizen naar het nieuwe terrein aan de Waterweg. Bij de bouw van het pand zal het bedrijf uit Schipluiden veel werk zelf ter hand nemen. Dat zijn ze daar zo gewend en het valt vaak goedkoper uit, dan anderen op dracht geven. Van Reeven: „De eerste zuïg/blaaswagen hebben wij door een ander laten ontwer pen. De tweede hebben wij zelf gemaakt. Die was niet alleen een stuk goedkoper, hij werkte ook nog eens beter. Dan voel je je ach teraf toch een beetje besodemie terd." Een sprong in het diepe Is de ver plaatsing naar Vlaardingen wel. Het bedrijfsterrein wordt maar liefst vijf keer zo groot als het huidige. En Van der Kooij moet nog een robbertje vechten met de gemeente, die maar het liefst zag dat de puinbrener werkloos in Schipluiden bleef staan. Maar dat kan niet, zegt Van Reeven. „Dan klopt ons plaatje niet meer." Of het Vlaardingse energiebedrijf er met Van der Kooij een grote klant bij krijgt is nog maar de vraag. Met de stichting Energie Anders wordt de mogelijkheid onderzocht om, met Jiet hout uit het bouwafval, zelf energie op te wekken. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag SW 26 augustus 1986 Vlaardingen De opening van het nieuwe clubggebouw vormt een van de hoogtepunten in de viering van het zestigjarig be staan van VZC. Het onderkomen van de Vlaardingse Zwem Club is gevestigd in de bovenruimte van het Kolpabad. Het bestuur heeft bouwer Jaap Zwanenburg uitgenodigd om zaterdagmiddag klokslag twaalf uur de officiële openingshandeling voor z'n reke ning te nemen. Aansluitend wordt het clubgebouw voor ie dereen opengesteld via een re ceptie- In de middaguren belooft het 'masten-swimming' een happe ning van de eerste orde te wor- den. VZC heeft tal van promi nenten uit het verleden geïnvi teerd. Onder hen bevinden zich Olympiazwemster Marianne Vermaat, Cora Bakhuizen-Van der Veer, Ruud Pijper en Marja Emmelot-De Jong. Ook Bob Bonte, de bekende schoolslag zwemmer die in 1948' aan de Olympische Spelen (Londen) deelnam, heeft in Vlaardingen een duikje te wagen. Hat feestprogramma voor zater dag en zondag luidt zaterdag 12,00 receptie, 14.30 kunstzwem- men, 14.45 elementair zwemmen, 15.05 trimzwemmen, 15.25 recre- atoef zwemmen, 16.55 wedstrijd- zwemmen, 19.15 waterpolo, 20.00 master-swimming; zondag: I4.QQ- 19.00 waterpolotoernooi. Zater dag 6 september worden de fees telijkheden voortgezet met een middag voor de jeugd (Stadsge hoorzaal), een reünie (clubhuis VZC) en een feestavond (Harmo nie). De deelnemers aan de recreatieve Schiedamse triathlon werden in groepjes van vijftig weggeschoten voor het eerste onderdeel: duizend meter zwemmen. door MARTIN VERMEULEN Schiedam Het initiatief van de Schiedamse Sport bond om van de recreatie ve triathlon een jaarlijks terugkerend evenement te maken, verdient zonder meer waardering. Het fe nomeen triathlon wint in een razend tempo aan po pulariteit, maar voor veel sportliefhebbers is de overgang van regelmatige lichaamsbeweging naar het volbrengen van de kwart-triathlon, de kleinst mogelijke wed strijdafstand, te groot om zich daadwerkelijk in te schrijven. Met het organiseren van een mini-triathJon biedt de Sport bond, die twee jaar geleden is op gericht en bestaat uit de zwem- VlaardingenJeffrey van Loon blijft aan de weg timmeren. Na een succesvol wereldkampioen schap in Zweden vestigde de ge handicapte zwemmer in het Vlaardingse Kolpabad een nieuw Nederlands record op de 100 me ter vrijeslag. De vorige besttijd stond al op zijn naam met 1.17.5 en daar bleef hij met 1.14.8 nu bij na drie volle seconden onder! vereniging Watervrienden, de gymnastiekvereniging Alma en de korfbalclub Harga, sportieve- Iingen de mogelijkheid om te on derzoeken of de interesse in de uitputtingsslag van serieuze aard is of niet. Ongetwijfeld zullen en kelen zich na dit weekeinde nooit meer aan die sport wagen, maar velen is de getrotseerde uitdaging dermate bevallen, dat een nieu we test naar eigen kunnen (kwart-triathlon?) lonkt Een kilometer zwemmen, ge volgd door veertig kilometer fiet sen afgesloten met zevenen halve kilometer hardlopen schrikken niet bij voorbaat af en het bewijs daarvoor werd geleverd door de inschrijving van ruim tweehon derd deelnemers. Een jaar gele den stokte dat aantal op vieren tachtig. Vanaf half negen startte telkens een groep van vijftig deelnemers in zwembad Groenoord om het eerste onderdeel, duizend meter zwemmen, af te leggen. Vervol gens stond een fietsroute van veertig kilometer op het pro gramma, die langs Schipluiden, Maasland en De Lier leidde. Aangekomen bij het terrein van de korfbalclub Harga diende nog een ronde door het Harga-park lopend te worden volbracht, waarna op het het zelfde veld de finish wachtte. Bij de heren was de Schiedam mer Richard Kramer de snelste triatleet door in 1 uur, 56 minuten en 4 seconden de eindstreep te passeren. Bij de dames, die met vierendertig deelnemers waren vertegenwoordigd, was die eer weggelegd voor de Dordtse An neke van den Berg, die na 2 uur, 31 minuten en 58 seconden arri veerde. De organisatoren van het evene ment spraken van een groot suc ces. Jan Ouwenee], de voorzitter van de Sportbond, en zijn mede werkers hadden dan ook niets aan het toeval overgelaten. Rond het parcours hadden 64 vrijwilli gers een plaats ingenomen om al les in goed banen te leiden, ter wijl op twee lokaties gelegenheid was tot medische behandeling. Het is dan ook zeker, dat de twee de recreatieve Triathlon Schie dam in augustus 1987 een vervolg krijgt. ln financieel opzicht speelde de organisatie quitte. Het verkregen bedrag aan inschrijvingsgelden en de steun van de Verenigde Spaarbank waren juist voldoende om de kosten, die het evenement met zich bracht' (zwembadhuur, verfrissingen onderweg, enz.) te dekken. Vlaardingen Irene van der Laan is gisteren naar Engeland afgereisd om zich voor te berei den op haar poging om driemaal achter elkaar Het Kanaal over te steken. Als de weersomstandig heden het toelaten, begint zij vrij dag in Dcver aan deze immens zware klus over een afstand van honderd kilometer. Het is haar bedoeling om de drie trips (Do ver-Calais. Calais-Dover en Do ver-Calais) binnen veertig uur te overbruggen. De oud-Vlaardingse is de eerste vrouw in de geschiedenis van de Kanaalrace, die een dergelijke poging onderneemt. Ooit dacht de Amerikaan Eric Olafson dit huzarenstukje te kunnen uitha len. Hij werd echter uit het water gehaald en nadien heeft men nooit meer iets van hem verno men. De 25-jarige Irene van der Laan wil het niet zo ver laten ko men. Maar mislukt het, 'dan pro beer ik het volgend jaar toch v eer', zegt zij nuchter. Schiedam De sportwethouders IJsbrand van der Velden (Vlaardin gen) en Luub Hafkamp (Schiedam) verrichten zaterdagochtend om half elf de officiële openingshandeling van de splinternieuwe fiets crossbaan in sportpark Harga. Deze ingebruikneming wordt voorafgegaan door een demonstratie van de ski-divïngclub The Flying Dutchman. Tevens worden demon straties gegeven door baanwïelrenners, toerfietsers en fietscrossers. Hel was de bedoeling om de fietscrossbaan eerder in gebruik te ne men, maar ernstige vertragingen in de aanleg maakten dat niet moge lijk. Schiedam De Schiedamse bas ketbalvereniging Juventus heeft de technische stal voor dit sei zoen xond. Nadat eerder Leo de Baas werd aangetrokken ais trai ner-coach voor de herenselectie, gaat Juventus voor de dames in zee met Patrick Koopman. Even als De Baas is de 26-jarige Koopman afkomstig van fusie partner O en O. Koopman, die in sportzal Oost John van den Bosch opvolgt, heeft ruim elf jaar bas ketbalervaring, waarvan zes sei zoenen als trainer. Het is zijn stre ven om met Juventus snel en agressief basketbal te spelen, Maassluis Vrijwel op dc val reep heeft het bestuur van de top- sportliga van de Nederlandse Basketball Bond (NBB) bij de he ren de promotiedivisie op acht ploegen gebracht. BV Voorburg, dat oorspronkelijk was gedegra deerd. neemt in deze klasse de plaats in van het naar de eredivi sie gepromoveerde BV Zaandam en is nu dus één van de tegen standers van Elementum/Green Eaglc uit Maassluis. Schiedam De rolstoelbasket ballers van De Ooievaars komen in de eerste bekerronde uiL tegen het eerste vijftal van Den Bosch. De organisatie van deze ronde, waarin alle clubs op dezelfde dag en in dezelfde hal spelen, is in handen van Flux uit Doorn. Alle wedstrijden worden zaterdag 20 september afgewerkt in sporthal Steinheim te Doom. DINSDAG 26 AUGUSTUS Tennis: Toernooi TSN Schiedam {C1, C2, Dl 18 D2 18+): Voetbal: Eer ste ronde KNVB-beker: 18.30 WOR—VFC, 18.30 Rhoon—DHS, 18.30 Hoekse Boys—DHC, 16.30 Schiedam—Sparta, 18.30 Hiilegers- berg'32-—HVO, 18.30 Martmit—Zwa luwen VI, 18.30 Sateliet—SVV 2, 18.30 Coal—£xcelsïar'20, 18.30 Sportvereniging'35—Hoek van Hol land. ,8 30 SV Rijnmond—Ursus, 18.30 3tZ—Excelsior M, 18.30 FCN-6b- Fortuna VI, 18.30 VDL— PPSC. 18.30 De Hollandtaan—SMV, 18.30 DVO'32—Den Hoorn. 18.30 GDS—Hermes DVS, 18 30 DSS*26— Verburch, 1B.30 OHVV—HBSS. 18.30 TeDiRo—TSB, 1B.30 MW'27SFG, 18.30 EDS—Vlaardingen: 19.00 WK—RVVH; Competitie RVB: 18.30 SVDPW—Bolnes, 18.30 SVSDRZ, 18.30 Schiedamse BoysVVOH, 18.30 St. LodewfjkDemos. 18.30 Olympus S—FCS, 18.30 MSV'71— Activilas; Korfbal: 19.15 "t Cap- proen—Spirit (vr). WOENSDAG 27 AUGUSTUS Voetbal: 19.30 SW—RKC; Tennis: Toernooi TSN Schiedam (Cl, C2, D1 10+. D2 18+); Hockey: 19.00 Pol lux—Aeolus (h). 19.00 Pollux—Hoek se Waard (d); Korfbal: 19.00 Oranje Nassau—Excelsior (vr); Zaalvoetbal: Alexanderpolder: 19.00 Excelsior R Hermes DVS (d); Margnelhai Schie dam veld 1: SVDPW—Passa Sabim <d). 21.30 HBSS—DOS'32; idem veld 2: 20.00 DemosNoorderkwartier 2 (dj; Westwljkhal Vlaardingen: 21,00 DVO'32—WRW, 22.00 BKBRKWIK. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Tennis: Toernooi TSN Schiedam (C1, C2, D1 1B+, D2 18+}; Voetbam9.00 GSS—MASC. 19.00 SVV 3—GTB. SVDPW (za>—ASB; Zaalvoetbal: Energiehal Rotterdam veld 1: HBSS Ursus (cl).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 2