Hekkelman afwezig op 'inloopavond9 Winkeliers boycotten excursie Provincie wijst woonwagenplan af Minst ifliBwte caaiw m VLAAROINGS OAGBWS SOHIEOAMSCHI COHRftNT Water in de klas Wethouder nu voor sloop Cuypers- toren PatentRekening Bewoners gif wijk vragen massaal om opheldering Stichting steunt Hargahoeve met geld Informatieavond over nieuwbouw bij Fabriplein Maassluis steeds dieper in de problemen EN EEN KLIMMENDE RENTE verenigde spaarbank WD belooft D66 steun DONDEEDAG 28 AUGUSTUS 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010- 43432J9, 4352066, 43S05S7 - sportredactie: 4345209 Maassluis Gedepu teerde J. Hekkelman ontbrak op de eerste informatie-avond voor de bewoners van de Maassluise gifwijk Steendijkpolder. De gedeputeerde had toegezegd naar het ontmoetingscentrum Koningshof te zullen 1 komen, maar drin- gende werkzaamhe- I den verhinderden dat, „Hij heeft ten- minste netjes op tijd afgezegd", aldus Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemon derzoek. Vele honderden bewoners lieten zich in het ontmoetingscentrum over de stand van zaken voor lichten en vroegen tegelijkertijd om opheldering over situatie in hun wijk. Deskundigen van zo wel de gemeente Maassluis als van de provincie waren aanwe zig om de brandende vragen te bean tw oorden- Maar eerst was er de inleiding van Erna van Lint van de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR). In de kleine zaal werd een opsomming gegeven van het onderzoek en de belangrijkste onderzoeksresultaten. Oude koek voor de bewoners, omdat alles ook al had gestaan in een nieuws brief van de provincie en de ei gen commissie bodemonderzoek. „Dit is dus voor de analfabeten onder ons", kon een bezoeker het riiet nalaten een cynische opmer- king te plaatsen. „Je hoort niets nieuws, verloren tijd dus". Harm Woudstra was het daar niet mee eens. „De inleiding is speciaal op ons verzoek in het programma opgenomen. Veel be woners vonden de nieuwsbrief te moeilijk, daarom deze uiteenzet ting". Na de inleiding konden de bewo ners in verschillende zalen te recht om zich persoonlijk te laten informeren. De drie wethouders van Maassluis Izaak van der Knaap, Anton Wustrow en Lies- beth Snoeck waren eveneens aanwezig om vragen te beant woorden. Veel duidelijkheid kre gen de bewoners overigens niet Het saneringsonderzoek, uitge voerd door ingenieursbureau DHV, is momenteel in volle gang en pas aan het eind van het jaar zijn de eerste resultaten te ver wachten. „Iedereen kijkt uit naar die eindrapportage", aldus J. Bin- dels van de DCMR. „Nog nooit is een onderzoek naar bodemver ontreiniging zo grondig geweest en ook nog nooit is het zo duur geweest. De sanering die voor de Steendijkpolder uit de bus komt, heeft vermoedelijk gevolgen voorde overige havensliblokaties in ons land". Over hoe de sanering er precies uit gaan zien is nog helemaal niets te zeggen. Bïndels: „De mi nister heeft uiteindelijk het laat ste woord. Hij moet de plannen beoordelen". Veel aspecten betreffende de fi nanciële, juridische, bodemkun- dige en de volksgezondheid kwa men aan de orde in het ontmoe tingscentrum. Veel bewoners verbeten ondanks de geringe in formatie opgelucht Koningshof. Eindelijk hadden ze eens hun hart kunnen luchten. Hoewel, zeker één bewoner voel de zich in de steek gelaten. „Vraag ik om uitleg krijg ik van de deskundigen twee verschil lende verhalen te horen. De ge meente Maassluis weet geen op lossing voor de krepeergevallen in de wijk. Laai de mensen maar aanmodderen. Deze avond had niet nodig geweest, ik ben er niets wijzer van geworden," stelde hij bitter vast en verliet vervolgens teleurgesteld het ontmoetings centrum. Vanavond is de tweede en laatste inloopavond voor de bewoners. Gedeputeerde Hekkelman zal dan wel. zo heeft hij toegezegd, aanwezig zijn in Maassluis. Bewoners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder laten zich voorlichten door deskundigen van de gemeente en de provin cie. Vlaardingen De winkeliers van vereniging d'Oude Hoogh- straet boycotten de excursie naar Enschede, waarvoor zij door de gemeente zijn uitgenodigd. Zij la ten daarmee blijken hoe ontevre den zij zijn over de verwikkelin gen rona de parkeergarage aan de Afrol. Vandaag worden ge sprekken gevoerd met mr. W.M.P.M. Weerdesteijn, die de 'winkeliers adviseert over een kort geding tegen de BV Par- keergarage. De winkeliers zoud°n in Ensche de gaan kijken hoe daar, in goed overleg met het gemeentebe stuur, de binnenstad is opge- knapt Maar na de recente aanva ringen met wethouder Bas Gou- driaan hebben de middenstan ders daar geen zin in. Pauline Thiele-Geursten, Jan Bulva en de wethouder hebben elkaar de laatste tijd bijkans voor rotte vis uitgemaakt. „De wethouder heeft de afgelopen tijd zo weinig begrip getoond, dat het zinloos is om bij anderen te kijken hoe het wel moet", aldus de vereniging. De middenstanders eisen dat de hoofduitgang en de lift van de Afrolgarage aan de kant van hun straat komen. Zij verwijzen daar bij naar beloften van het gemeen tebestuur. Voorzitter Pauline Thiele liet gis teravond ook al verstek gaan bij de vergadering van de werk groep promotie- en verbeterings plan Vlaardings stadscentrum. „Wij blijven weg zolang wethou der Goudriaan volhardt in zijn afwijzende houding", kreeg voor zitter Heetman van de werk groep te horen. De winkeliers vinden dat de werkgroep wordt misbruikt door burgemeester en wethouders, om bij het ministerie van verkeer en waterstaat leven de bezwaren tegen het verkeers circulatieplan te sussen. „Een zoethoudertje voor de onderne mers", menen zij. Dat de minister met het naar vo ren schuiven van de werkgroep een rad voor ogen wordt ge draaid, heeft WD'er Jan Bulva ook al betoogd in schriftelijke vragen aan B en W. In het ant woord van het stadsbestuur wordt die suggestie met kracht van de hand gewezen. B en W houden staande, dat met de in stelling van de werkgroep een aantal bezwaren van de minister tegen het VCP wordt ondervan gen. Wethouder Aad Wiegman overhandigt een leerling van De Gorzen de eerste lesbrief over water. Schiedam Dat het Schiedamse waterleidingbedrijf dit jaar 100 jaar bestaat gaat ook aan de leer lingen van basisscholen niet on gemerkt voorbij. Zestien groepen van diverse scholen gaan in de klas werken met een lesbrief waarin uitvoerig op het feno meen water wordt ingegaan, De lesbrief is samengesteld door de ONS en het Bureau Gemeente lijk Onderwijsconsulent Groep 8 van De Gorzen kreeg gistermorgen de eerste lesbrief uitgereikt door wethouder Aad Wiegman. De lesstof behandelt alierlei aspecten die met water te maken hebben: gezondheid, techniek, milieu en de problemen die men in de Derde Wereld on dervindt, omdat water daar vaak schaars is. Hoewel Schiedam al een eeuw over een waterleiding beschikt, was de stad daarmee zeker geen voorloper. Op het eiland Kreta beschikte ene koning Minos al in 1700 voor Christus over een, wel iswaar, simpel leidingstelsel. De meeste scholen besteden niet alleen vanuit de schoolbanken aandacht aan water. De leerlin gen brengen onder andere bezoe- kejs aan de boot Rival van de Stichting Reinwater, gaan op ex cursie naar de Watertentoonstel- l'tng in het Stedelijk Museum en bezoeken het pompstation of gaan naar de Poldersloot Schiedam Dierentehuis Hargahoeve heeft een steuntje in de rug gekregen van een stichting, die aich de Vrienden van de Hargahoeve noemt Die stichting wil geld inzamelen ten behoeve van het dierenhuis. Hargahoeve is gespecialiseerd in de opvang, verzor ging en weer plaatsing van. zwerfdieren in Schie dam. De heer L. Pruijssers van de nieuwe stichting vindt dat daarmee een belangrijke dienst wordt be- wezen aan het bestrijden van het zwerfdierenpro bleem in de stad. Recente tekorten op de balans (be halve vrijwilligers werken er ook betaalde krach ten) maken volgens hem die extra steun noodzake lijk. Contributie van de stichting kan bij de Hargahoeve worden afgedragen. De stichting is van plan het geld te gebruiken voor investeringen in schoon maak- en desinfectieapparatuur, het plegen van pe riodiek onderhoud op apparatuur en het op peil houden of aanpassen van dierenaccommodaties. Vlaardingen Renoveren of slopen: de gemeenteraad mag woensdagavond opnieuw beslis sen over de toekomst van de ne- gentiende-eeuwse Cuyperstoren aan de Hoogstraat In april trok de raad ruim twee ton uit voor een opknapbeurt, maar intussen is duidelijk geworden dat dit ruim honderdduizend gulden te weinig is. Volgende week wacht een nieuwe beslissing, en die zou weieens tot sloop van de toren kunnen leiden. Wethouder Bas Goudriaan (stadsontwikkeling) heeft voor zichzelf de beslissing al genomen: slopen. Voor ruim driehonderd duizend wordt alleen het voeg werk van de monumentale toren hersteld. Een kwart van dat geld zou opgaan aan de bouw van de steiger. „Dat wordt oplappen", zegt Goudriaan. „Uit het onder zoek van architect Walraad uit Den Briel is gebleken dat de con structie voor zo'n smalle toren ook te zwak is. Om dat probleem te verhelpen zouden wij er ruim een miljoen aan moeten verspij keren". De discussie over de toren begon enkele maanden geleden, toen burgemeester en wethouders be kend maakten dat zij sloop over wogen. Centraal Beheer wilde de toren niet meer vprzekeren, om dat het bouwwerk in een gevaar lijk "bouwvallige staat verkeerde. Afbraak zou de beste oplossing 2ijn. De historische vereniging en het Cuypers' Genootschap kwamen in het geweer. De toren was een uniek monument, zei het genoot schap. De spits was bepalend voor het silhouet van de stad, al dus de vereniging. De raadsleden wisten het toen niet meer en be zochten de toren. Het bouwwerk van Cuypers verborg achter de zwaar gehavende gevel meer schoonheid, dan zij gedacht had den. Een dag later besloot de raad geld voor het herstel uit te trek ken. Maar nu de prijs met ruim een ton gestegen is liggen de kaarten anders. Woordvoerders van PvdA en VVD hebben verteld, dat hun fracties verdeeld zullen stemmen. Bas Goudriaan heeft zijn mening herzien. Zijn fractie genoot Gerard Boender vindt dat wat vreemd: „De wethouder komt nu met een zwart verhaal. Dat heb ik in april niet gehoord. Toen stond hij volledig achter de herstelplannen". De wethouder. „Ik heb mijn mening herzien. Dat mag", Goudriaan vindt dat er wel be langrijker dingen zijn om het geld aan te besteden, dan aan het opknappen van de toren. „Het is een beetje een emotionele discus sie geworden. Een grondige op knapbeurt wordt het voor dit be drag niet Ik krijg meer de in druk. dat wij voor drieëneenhal ve ton onze zïelerust afkopen". De sloop van de toren kost overi gens ook 169.000 gulden. Schiedam De gemeente is al geruime tijd druk doende om de woningen in het gebeid Fabriplein bij de Van de Elsstraat/Huijsmans- straat te verwerven. Dat is nodig omdat de woningen moeten wijken voor nieuwbouw- plannen, die daar op drie locaties gerealiseerd moeten worden. Ook de herhuisvesting van bewoners verkeert al in een vergevorderd stadium. De gemeente streèft er naar in september vol gend jaar met de bouw te beginnen, zodat de eerste woningen in de tweede helft van 1988 kunnen worden opgeleverd. Het bouwplan voorziet in een vijfkamerwoning, 23 vierka- merwoningen, 25 driekamerwoningen en 5 tweekamerwoningen. De gestapelde wonin gen moeten 350 tot 525 gulden aan huur op brengen. Belangstellenden kunnen maandag 8 septem ber in wijkcentrum De Erker terecht voor een informatieavond. Vanaf acht uur kunnen potentiële huurders zich opgeven. Driekwart van de woningen wordt al voor de bouw aan toekomstige bewoners opgegeven. Deze be woners krijgen gelegenheid via de werkgroep nieuwbouw actief deel te nemen aan de ver dere uitwerking van het nieuwbouwplan, dat in maart door de gemeenteraad moet zijn goedgekeurd. door CHRIS WOERTS Maassluis De aanleg van een per manent woonwagen kamp in de Steen dijkpolder in Maas sluis lijkt verder weg dan ooit. De provincie heeft de verklaring van geen bezwaar om milieu technische redenen niet afgegeven, waardoor de bouw plannen voorlopig de ijskast in kun nen. Het college van burgemeester en wethouders is nu een Arob-pro- cedure begonnen, maar een uit spraak is op zijn vroegst over en kele maanden te verwachten. „En waarschijnlijk duurt het alle maal nog veel langer", aldus een somber gestemde Leen de Zeeuw, raadslid voor de VVD in Maassluis. De provincie maakt bezwaar te gen de locatie in de Steendijkpol der, omdat het kamp binnen een strook van 70 meter komt te lig gen, die moet worden aangehou den in verband met het veront reinigde havenslib, waarmee de naastliggende woonwijk is opge spoten. Binnen die 70 meter is er "gens de provincie kans op doorstroming van de verontrei nigingen, daarbuiten niet „We gaan in beroep en zullen op de hoorzitting ons standpunt nader toelichten", aldus een woord voerder van de gemeente Maas sluis. PvdA-wethouder Anton Wu strow werd in ieder geval onaan genaam verrast door de medede ling van de provincie. „Een fikse tegenvaller',' aldus de socialisti sche voorman. „Als je die 70 me ter moet aanhouden kom je in een soort niemandsland terecht. Dat is denk ook geen oplossing". Problemen Nu de aanleg van een woonwa genkamp met vijf standplaatsen ver weg lijkt, doemen voor de ge meente Maassluis direct nieuwe problemen op. Op last van de provincie moet de gemeente on derdak bieden aan een aantal in de stad neergestreken woonwa genbewoners. De provincie ging tot die dwangmaatregel over, omdat Maassluis eigenlijk al over een permanent kamp moet be schikken. Over een tijdelijk ge schikt terrein besehiïct de ge meente echter niet. Daarom wer den de families gestationeerd op het parkeerterrein nabij de voet balvereniging VDL, zwembad Dol-Fijn en tennisvereniging Be Quick. Geen ideale locatie, omdat het aantal parkeerplaatsen op die manier steeds kleiner wordt Leen de Zeeuw: „Het was hele maal niet de bedoeling dat de woonwagens op het parkeerter rein zouden komen te staan. Een gravel veld zou worden aange legd, maar dat wilden de bewo ners niet Ze zijn op de parkeer plaatsen blijven staan". Reactie Zeven plaatsen kregen de woon wagenbewoners vei-volgens toe gewezen door hel college van burgemeester en wethouders. „Maar door het neerzetten van oude wasmachines en meer van dat spul worden nu nog eens 17 extra parkeerplaatsen gebruikt", stelt Leen de Zeeuw. „Dat is te gen alle afspraken in. Ik ben zelf poolshoogte gaan nomen op het terrein en het is inderdaad geen Steeds meer,ruimte wordt op het parkeerterrein aan de Sport- iaan ingenomen door de daar bi vakkerende woonwagenbewo ners voor het stallen van oud ij zer. gezicht. Er blijft steeds minder ruimte over om te parkeren". De bezoekers van de sportacco- modaties kunnen hun auto's dus steeds moeilijker kwijt. Het be stuur van voetbalvereniging VDL heeft al een brief naar de hel stadsbestuur geschreven en ook de sportraad is al twee keer i n de pen geklommen. Op de eer ste brief van de raad is een niets zeggende reactie gekomen. Leen de Zeeuw: ..De gemeente geeft toe dat de situatie een probleem (ADVERTENTIE) VRU SPAREN tttiMr De Patent-rekening een vnje spaarvorm met een rentevergoeding die oploopt naarmate u meer spaart Zelfs tot 5V2% over uw volledige spaarsaldo. Bovendien wordt de rente tweemaal per jaar bij geschreven. Met de Patent-rekening haal je" méér uit je spaargeld. is, maar kan er verder niets aan doen Daar komt het op neer. De clubs blijven met de problemen zitten en dat kan natuurlijk niet. Op drukke dagen is parkeren ge woon een ramp. Ik moet er niet aan denken dat iedereen de auto op de Sportlaan gaat neerzetten. Dan krijg je de giootsie ongeluk ken". De woonwagenbewoners hebben de gemeente al herhaaldelijk om een geschikt terrein gevraagd, waar zij oud ijzer kunnen stallen. Maassluis ziet echter geen kans om zo'n terrein te realiseren. Leen de Zeeuw: „Je moet oppas sen dat je geen twee soorten bur gers krijgt m Maassluis. Een groep die zich wel houdt aan de regels en eentje die dat niet doet- Ik krijg ook telefoontjes van mensen die het er met mee eens zijn dat zoveel parkeerplaatsen woi den bezet gehouden en dat het zo'n rotizooi is. Iedereen moet zijn rommel opruimen, dus ook de woonwagenbewoners. Als de gemeente er mets aan doet, dan kun je moeilijkheden verwach ten" Een oplossing voor het probleem zit er evenwel niet in. „Misschien moeten we wel op zoek naar een heel andere locatie voor het woonwagenkamp. Want hoe tij delijk is nu eigenlijk tijdelijk. Als de beroepsprocedure veel tijd m beslag neemt, zitten de woonwa genbewoners dadelijk een paai jaar op het parkeer terrein", aldus de liberaal. liet college is er nog niet uit. Op het tweede schrijven van de sportraad moet nog een reactie komen. „Wij vinden dat een ie der zich aan de regels moet hou den Het college moet er op toe zien dat de regels worden nage leefd", besluit het raadslid. Vlaardingen D66 kan op_ steun van de VVD rekenen, als zij haar medewerking aan het linkse mtnderhoidscollege in Vlaardin gen opzegt. Dal schrijven fractie voorzitter Jan Madem en partij voorzitter Lenie van Halteren in een brief aan de democraten. De VVD reageert daarmee op het voorstel van D66 om de onder handelingen over een meerder heidscollege te heropenen. Frac tievoorzitter Wil van Rijn kwam vlak voor de vakantie met die suggestie. Hij was er na één ver gadering van de gemeenteraad al achter, dat een gemeentebestuur dat slechts gesteund wordt door 14 van de 35 raadsleden het bij zonder moeilijk krijgt. Na het CDA heeft ook de VVD positief op het voorstel van D66 gereageerd. Maar de PvdA, die de vier wethouderszetels bezet, heeft alleen haar verbazing uit gesproken over het initiatief van Van Rijn. De PvdA ziet geen heil in het heropenen van de gesprek ken. De WD is wel bereid tot nieuwe onderhandelingen. Het resultaat daarvan zou een college moeten zijn, dat steunt op de drie grote partijen in de raad. D66 zou, als zij inderdaad haar steun aan het minderheidscollege introk, in het oppositionele kamp een warme ontvangst wachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1