I Boycot 'besmette' bedrijven ligt wettelijk moeilijk VLAABDINES DAGBLAD 5CUMMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CIHH Vrouwen bestuderen andere geschiedenis Politie vindt pistool en munitie Arnold van Wezel (SP) woedend op college Hekkelman in belangstelling Vraagtekens bij milieubeleid Koffer weg uit wagen Troosteloze yierdaagse Ontploffing op Evita Krantenbezorger mishandeld g WATERWEG 3,30 AC Vbadingen. Postbus 110, 3131 BC Vteardingen. Telefoon: 010- 434322sT4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 'Infokab weren van de kabel' Maassluis Gedeputeerde J. Hekkelman kreeg heel wat vragen te verwerken tij dens de tweede 'inloop avond' in ontmoetingscen trum Koningshof voor be woners van de Maassluisse gifwijk Steendijkpolder. De provinciale bewindsman ontbrak op de eerste asvond wegens dringende werk zaamheden, maar liet gister avond wel zijn gezicht zien. Weer een groot aantal bewo ners was naar de Uiverlaan gekomen om zich persoon lijk te laten informeren over de stand van zaken. In de verschillende zalen konden de wijkbewoners praten met deskundigen van de provin cie en de gemeente. Ook de wethouders van Maassluis waren aanwezig. De meeste belangstelling ging echter uit naar de gedeputeerde. Vlaarding-en De Soeiaiistiese Partij (SP) wil dat er ogenblikkelijk een einde komt aan de zoals raadslid Arnold van Wezel het noemt illegale proef van kabelkran texploitant Infokab bv uit Aerdenhout op de Vlaardingse kabel. Vlaardïngen J.G. Davidse, hoofd van de afdeling plantsoe nen in Gaardingen, is verbaasd over de plannen van de gemeen te om chemische middelen te ge bruiken bij de bestrijding van on kruid, Davidse is een fervent te genstander van chemische be~ strijdingsmiddelen, zeker in ste- delijk gebied In de plantsoenen wordt al jaren geen gif meer ge- bruikt. Raadsleden hebben geklaagd dat - de groei van het'onkruid, sinds 1 - enige jaren geleden het gebruik van bestrijdingsmiddelen werd uitgebannen, aBe perken te bui ten gaat Ambtenaren schrijven 1 in een nota, dat dat onkruid het aanzien van de stad schaadt en de verkeersveiligheid in gevaar brengt. Zij menen dat de anti-gif- politiek op de helling moet. Davidse vindt dat het met het on kruid in de stad nogal meevalt. ,,Op plaatsen waar weinig ver keer is en weinig mensen lopen groeit onkruid; dat is logisch", re deneert hij. Maar of dat onkruid met grootscheepse acties bestre den moet worden betwijfelt hij. „Leer mensen met de natuur le ven", is zijn credo. Het hoofd van de afdeling plant soenen zet meer vraagtekens .bij het milieubeleid van de gemeen te. Zo heeft hij de wenkbrauwen gefronst, toen hij hoorde dat volkstuinders in een folder wer den gewaarschuwd tegen over dadig gebruik van mest. Dat was een van de maatregelen die de gemeente nam ter bestrijding van de zure regen. „Het mestpro bleem ligt bij de boeren, niet bij de volkstuinders", zegt Davidse. „Die gebruiken veel meer chemi sche middelen. Zij zouden over de effecten van die middelen moeten worden ingelicht". Maassluis Uit een aan de Al- bert Schweïtzerdreef geparkeerd staande wagen namen onderver- laten een koffer met waardevolle papieren weg. Door de deur open te breken kregen de dieven toe gang tot de auto. De schade is ruim 500 gulden, Aan de Nieuwe Schoolstraat werd ook een wagen opengebro ken. De eigenaar moet op zoek naar een nieuwe radio, want die •werd door de ongenode gasten meegenomen. Een .winkelier aan de Noordvliet moet een nieuwe tapijtreiniger aanschaffen. Twee mannen huurden- het apparaat, maar brachten het nooit meer terug. Het opgegeven adres bleek vals. De schade loopt in de honderden guldens. - Een medewerkster van bejaar dencentrum De Schutsluis mist na een bezoek van een insluiper een portemonnaie met ruim 200 gulden. De politie heeft een sig nalement van de dader, maar heeft de man nog niet kunnen ar resteren, - De SP wil opheldering van het college over een actie die de ex ploitant momenteel voert onder de Vlaardingse bevolking. De be woners van Gaardingen hebben een folder in de bus gekregen met informatie over Infokab. Daarin wordt gesteld dat Gaar dingen sinds enige tijd 'kabel- nieuws rijker' is. „Buiten alles en iedereen om is er 'ergens' besloten Infokab op onze kabel gratis proefuitzendingen met reclamespots en al. te laten verzorgen. In de raad is geen dis cussie geweest, laat staan een be sluit genomen", stelt Arnold van Wezel namens de linkse fractie. Enkele maanden geleden werd in de commissie algemene zaken over dit onderwerp gesproken. De raadsleden kregen toen van burgemeester Fred van Lier te horen dat de uitzendingen van Infokab op de kabel als proef moesten worden gezien. Er was nog geen contract getekend, al waren de onderhandelingen wel in een ver gevorderd stadium. Ie- dereen leek vrede te hebben met die uitleg, maar nu doet Infokab het volgens de SP voorkomen alsof al vaste voet onder de grond is verkregen in Gaardingen. „Ze maken het nu helemaal te bont", aldus van, Wezel. In de folder wil Infokab van de bevolking weten hoe het staat te genover deze gratis serviceverle ning. Van Wezel woedend; „Dat is wel heel erg grof. Immers, de kabel, waarvan deze BV gratis gebruikt maakt wordt kosten dekkend geëxploiteerd. Betaald dus door de Vlaardingse bevol king. Niks gratis service dus voor de bewoners van Gaardingen, maar gratis gebruik van de kabel door deze commerciële BV". Het landelijke nieuws dat de Vlaardingse bevolking via de ka bel krijgt voorgeschoteld wordt geleverd door Infokab. Voor het plaatselijke nieuws staan mede werkers van de Lokale Omroep farant. In de studio aan het Weeshuis staat door Infokab ge leverde apparatuur. Of voor de diensten van de medewerkers van de lokale omroep wordt be taald is onduidelijk. Het bestuur van de lokale omroep heeft dat altijd ontkend. Via de folder wil de directie van Infokab ook weten hoeveel keer de Gaard ingse kabelabonnee ge bruikt maakt van de 'service'. Van Wezel: „Een verkapt onder zoek naar de kijkdichtheid dus. De zwemmers beleven weinig plezier aan de zwemvierdaagse. Toch waren er bloemen voor de doorzetters. Zwemmers blijven thuis Schiedam Een 74-jarige Schiedammer is gistermid dag met ernstige brandwon den aan gezicht, borst en ar men naar het Sehielandzie- kenhuis gebracht na een ont ploffing op zijn plezierjacht Evita. De bejaarde man was in jachthaven De Schie aan de Algrastraat met een spuit bus lekken in zijn boot aan het dichten, toen door onbe kende oorzaak de ontploffing plaatsvond. Een steekvlam raakte de man op de borst. De Schiedammer werd met koud water behandeld en naar het ziekenhuis ge bracht. Door de klap vlogen de ruiten uit zijn jacht. Een agent inspecteert de geha vende boot. Die kijkdichtheid is wel medebe- iriis clamespoL Deze* TV BV gaat er palend voor de prijs van een re- duidelijk vanuit de ze op de Gaardingse kabel gebeiteld zit". De socialist wil van het college nu wel eens weten wanneer het me diabeleid in de gmeenteraad ter sprake komt Volgens een woordvoerder van Infokab is er niets aan de hand. „Het gaat hiet nog steeds om een proef, een contract is niet afgeslo ten tussen ons en de gemeente Gaardingen". Het is nog maar de vraag of Infokab ooit in zee gaat met de gemeente Gaardingen. „We tasten de markt af en dan moet je tot de bodem gaan. Van daar die folderactie. We willen weten waar we aan toe zijn. Niet ongewoon denk ik, In andere ste den is de folderactie ook gehou den", aldus de woordvoerder. Overigens heeft ook de Avond bladen Combinatie Rotterdam (uitgever van onder andera deze krant) bij het gemeentebestuur geïnformeerd over het opzetten van een kabelkrant Afgespro ken is dat de ACK nu met een plan komt Dan bekijkt het colle ge aan wie de voorkeur wordt ge geven: Infokab of de ACR. Maassluis De straffe wind, de regen; het kon met slechter. Zelfs de meest doorgewinterde zwem mers laten het afweten tijdens de zwemvierdaagse in zwembad Dol-Fijn in Maassluis. Slechts een kleine 800 zwemmers namen gis teravond op de laatse avond van de vierdaagse een duik in het wa ter om de baantjes af te leggen. Van harte ging het allemaal niet, daar waren de weersomstandig heden te troosteloos voor. „Een paar weken geleden scheen het zonnetje nog heerlijk", aldus een teleurgestelde deelnemer. „Nu is er niets aan. Het is zwem men en wegwezen. Om nu ook nog naar allerlei demonstraties te kijken gaat me te ver, ik vind het veelte koud". Alle inspanningen van het zwembadpersooneel ten spijt is de zwemvierdaagse dit jaar een uiterst somber gebeuren. In an dere jaren was het vrolijkheid troef, met bandjes, standjes en veel publieke belangstelling. De vaste deelnemers maken da gelijks hun gang naar Dol-Fijn. Dit jaar dus zo'n 800 zwem-en- tbousiastelingen. Vorig jaar wa ren dat er ruim 1400. „Maar toen v/as het ook schitterend weer", aldus een deelnemer. De deelnemers konden zich de afgelopen week vermaken de monstraties van een kanovereni ging en kunstzwemmen. Gister avond was het volop genieten. De zwemgroep Icarus verzorgde een perfecte komische show. Daar konden de deelnemers wel om lachen. „Volgend jaar maar weer beter", aldus een medewerker van het zwembad. Tekenen legen kernwapens Schiedam Het comité Schiedam Tegen Kernbewa pening heeft een tekenwed strijd uitgeschreven met als onderwerp Schiedam Vrede. Met deze vooral op jongeren gerichte aanpak, wil het co mité nog meer mensen berei ken dan tot nu toe het geval was. De laatste jaren heeft de vredesbeweging haar aan dacht vooral gericht op de modernisering van het Euro pees kemwapenarsenaal en de verbreding van de bewe- ging- De deelnemers aan de wed strijd worden in drie groepen onderverdeeld: tot twaalf jaar, van 13 tot 18 jaar en ou der dan 19. Tekeningen kun nen tijdens de Vredesweek van 22 tot 28 september wor den ingeleverd op vier adres sen: Abbenbroeksestraat Ub, Julian al aan 114a Van Tien- bovenstraat 28 en de Es- doomiaan 7. Een jury met daarin Schie- damse kunstenaars maakt 4 oktober op het Museumplein de prijswinnaars bekend. Schiedam Gemeentebe sturen hebben nauwelijks mogelijkheden bedrijven te boycotten die betrok ken zijn bij de bouw van de kruisrakettenbasis in Woensdrecht. Het uitslui ten van die 'besmette' be drijven van gemeentelijke opdrachten stuit op richt lijnen die de EEG-minis- ters zijn overeengekomen ten aanzien van het vrije handelsverkeer tussen de Gaardingen „Geschiedschrij vers hebben vaak een vertekend beeld geschetst van de rol die vrouwen in de geschiedenis heb ben gespeeld. Als er al over vrou wen werd geschreven, betrof het bijzondere vrouwen als Jeanne d'Arc, Kenau Simonz Hasselaar of Marie Antoinette, of vrouwen die opvielen omdat ze buiten de gangbare, geaccepteerde vrou wenrol traden (manwijf), of een relatie hadden met een beroemde man (minnares)". Nellie Lam an van het Vlaardings Vrouwenhuis vindt dat het tijd voor een vrouwengeschiedenis. Het nieuwe seizoen wordt dan Niet gezien Schiedam Een 20-jarige vrouw en haar anderhalf jaar oude dochtertje rijn gisteravond licht gewond na een botsing op rijks weg 20. De vrouw en het kind za ten in de auto bij een 37-garige Utrechtenaar, die een afbake ningswagen van rijkswaterstaat op de rechter rijbaan over het hoofd zag. De bestuurder botste frontaal op de wagen van rijks waterstaat De auto raakte nage noeg total-loss. ook begonnen met een cursus, uitgesmeerd over tien avondses sies, waarin op een andere ma nier tegen de geschiedenis wordt aangekeken. De activiteitenbegeleidster over de vrouwengeschiedenis: „Daar in staat niet alleen de onderdruk king centraal, maar ook wanneer en hoe de vrouwen in verzet rijn gekomen". De deelneemsters zul len met grote stappen door de ge schiedenis gaan. Vooral de stuk ken die rijn weggelaten door de geconstateerde eenzijdige manier van geschiedschrijving komen aanbod. „Eén van de rode draden van de cursus is: Hoe was het toen, en hoe is het nu. Daar wordt op een emancipatorisch/feministische manier naar gekeken", aldus Nellie Laman. De thema's die worden behandeld zijn aangele verd door meer dan honderd, voor het merendeel afgestudeer de historica. Voor meer informa tie kan men bij het Vrouwenhuis (4351244) terecht. De cursussen yoga en expressie- schilderen worden dit seizoen voortgezetNieuw is de cursus- stijldansen, die op maandag savond 6 oktober begint lidstaten. Die richtlijnen gelden volgens de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) ook voor twee Nederlandse wetten: De wet aan besteding van werken lagere pu bliekrechtelijke lichamen en de wet overheidsopdrachten voor levering van produkten. Voor enkele politieke partijen in Schiedam is dat nieuws, dat de VNG de gemeente schriftelijk heeft meegedeeld, een streep door de rekening. De gemeente raad sprak in maart in een motie de wens uit de mogelijkheden om dergelijke bedrijven te boycotten te bekijken. In haar brief stelt de 'VNG feitelijk dat zo'n maatregel elke wettelijke bodem mist. Naast de genoemde wetten staat een boycot ook op gespannen voet met twee artikelen uit de grondwet. Met name artikel 1, waarin het gelijkheidsbeginsel is geregeld, elimineert de mogelijk heid tot boycotten. „Het uitsluiten van bedrijven vanwege deelna me aan een gemeente politiek on welgevallige projecten is niet in overeenstemming te brengen met artikel 1 van de grondwet", concludeert de VNG in navol ging van oud-minister Rietkerk. De VNG meent zelfs dat een ge meente zich dan schuldig maakt aan een vorm van discriminatie, zodat de Kroon een dergelijk boycot-besluit kan vernietigen. „Maar daar blijft het niet bij", waarschuwt mr. E-J.Meijer van de afdeling juridische zaken van de VNG. Hij acht het goed denk baar dat een bedrijf dan met suc ces een els tot schadeloosstelling kan indienen. Meijer maant Schiedam dan ook tot een 'cons ciëntieuze benadering van het probleem'. De Schïedamse beleidsmedewer ker J.H. van den Hof wijst ïn dat verband op een nederlaag die de gemeenteraad van Arnhem on langs leed. Arnhem werd door de Kroon terugggefloten toen een vergelijkbaar boycot-besluit als waar Schiedam nog over denkt werd genomen. De commissie algemene en be stuurlijke zaken buigt rich woensdag over het advies van de VNG. De oud-di recteur Willem ke (links) in het Novotel aanwezig samen opvolger W. Reimers te proosten 10-jang ubileum. GaardingenDe politie heeft gisteren in de woning van een 48-jari- ge Gaardinger patroonhouders en munitie gevonden. In het huis woonde een 33-jarige, vermoedelijk illegale Turk. De Vlaardingse hoofdbewoner werd later op de dag in het huis van zijn ex-vrouw aan de Parallelweg aangehouden. Daar vond de politie een pistooL De politie had een tip gekregen dat de Turkse man inhet bezit zou zijn van verdovende middelen. Bij onderzoek in het huis aan de Johan de Winstraat werden gistermorgen echter geen drugs aangetroffen. Wel vond de politie de patroonhouders en munitie. De man werd aange houden. De hoofdbewoner van het huis aan de Johan de Wittstraat werd 's middags aangehouden aan de Parallelweg. Hij was in het bezit van een pistool- Beide mannen zitten op het politiebureau, terwijl de re cherche de zaak onderzoekt ^lllllllllilllllililllIjlHIIIinilllllllllllllllUllllillIlflIIIIINIIIIIlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIIllllHIIIIIIIIIIIII^ Gaardingen Twee onbekende jongens hebben gisteravond om kwart voor acht in de Asterstraat een 13-jarige krantenbe- zorger de stuipen op het lijf gejaagd. De jongen werd door de S twee knapen gemeen mishandeld. Zij drukten een sigaret uit op S zijn wang en stompten hem in het gericht De bezorger was met rijn krantewijkje bezig, toen de twee jon- g gens plotseling voor hem stonden. Een van de twee vertelde de 5 jongen dat hij een zwarte veeg in rijn gezicht had en drukte met- een een sigaret uit op zijn wang, De geschrokken bezorger liep verder, maar toen hij bij zijn fiets 5 kwam, stonden die jongens daar weer. Zijn band was leeg en een van de twee kwelgeesten hield hem het ventiel voor. Toen hij f§ 5 dat wilde pakken, kreeg hij een dreun op rijn gezicht Zijn neus raakte gekneusd, de binnenzijde van rijn Up gescheurd en rijn §j voortanden beschadigd. De politie verzoekt getuigen van de mishandeling con tact op te nemen met de recherche. PiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiimiiiuiiit^ 10-jaar Novotel uit bundig gevierd SchiedamHet lijkt wel of iedere gelegenheid wordt aangerepen om feest te vieren in het Schïedamse Novotel Gisteren was er in ieder ge val alle aanleiding toe. Hei 10-jarig bestaan werd op uitbundige wijze gevierd. En zo hoort het ook, want in al die jaren heeft het Novotel naam gemaakt in de Rotterdamse regio. Vijf jaar geleden bij het eerste jubileum was het een happening van formaat Het toen schitterende weer zorgde voor een perfecte ambian ce. Er werd volop gedanst en de vele honderden bezoekers vermaak ten rich uitstekend. Ook tijdens het feestje gisteren ging het er uitbundig aan toe. Jan-Wil lem Mijnke, de oud-directeur van de Schiedamse vestiging, was aan wezig om rijn opvolger W. Reimers te feliciteren met het jubileum. Veel relaties waren naar de Hargala an gekomen om het feestje bij te wonen. Een delegatie van het Schiedamse gemeentebestuur ontbrak ook niet Naast het drinken van een glas champagne konden de bezoe kers ook de nieuwe kamers bewonderen en kennis maken met de on langs aangestelde chef-kok. Het gaat goed met Novotel-Schiedam en de directie wilde dat laten weten ook. „De groei is er nog steeds niet uit Het bezettingspercentage blijft hoog. Een teken dat er in Schiedam behoefte is aan bedrijf als het onze", aldus een medewerker tijdens de geanimeerde receptie- Het Novotel heeft het voordeel dat het langs de snelweg ligt Veel za kenmensen maken op doordeweekse dagen gebruik van het hoteL Ook veel sportverenigingen bereiden rich in het Novotel voor op be- l-jjgrijke ontmoetingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1