Holy rijdt om i leuw postkantoor klaar voor zelfstandige koers Liefde in Vlaardingen: meer getrouwde mannen HftUlGS DAGBUD e SCHilDAMOOHE COURANT H llOit 1AT1RWK CSUfifflT Zwarte dame doet min over knnstkringloop Showavond Mètha wordt bittere teleurstelling Soda op straat Botsingen door wegversmalling Pop op de Maasboulevard,: maar eerst in Rijnstraat Avalance roert gasten tot tranen toe 'Zucht naar jenever, aardappelen en creativiteit' WATERWEG HavgBliaal - iy. ïc V.:;,,, 313, bq vlaa.;n>„ Te^n. 33_-1a, .K^ SI MAANDAG SEPTEMBER 1985 Te GaardingenAutomobilisten, die vanuit de Holy wijk naar het centrum van Gaardingen willen, moeten vanaf vandaag omrij den over de Dillenburgsingel en de Lepelaarsingel. De reconstructie van de Dillenburgsingel en de oostelijke rijbaan van de Holysingel is deze week klaar. Aansluitend wordt met de recon structie van de westelijke rijbaan begonnen en dat leidt tot de nieuwe omleidmgsroute. Verkeer, dat de wijk ingaat, kan wel weer over d= Holysmgel, Schiedam Een bittere te leurstelling kreeg de Schie damse stichting Mètha zater dagavond te verwerken. Een grootse showavond in de Ko renbeurs aan de Lange Haven, waarvan de opbrengst ten goe de moest komen aan een me disch centrum in het plaatsje Koggala in Sri Lanka, bracht helemaal niets op.( Buikdanseres Sahira en Sjeik Ali Ben Glasscherf traden op voor niet meer dan vijftig mensen. En dat was, zet een verdrietige secre taris Frans Kreiser, misschien net voldoende om uit de kosten te komen. Gezellig was het wel, maar Mètha had er zoveel meer van verwacht. De publiciteit had ontbroken, legde de secretaris uit „Terwijl wij toch meer dan honderd kran ten en persagentschappen heb ben aangeschreven, tot aan UPI toe." Overdag bleef het bij de fan cy-fair in de Korenbeurs ook ai stilletjes. „Financieel gezien heb ben wij er niets aan gehad", aldus Kreiser. „En dat is jammer." Het project voor het medisch cen trum loopt overigens ook niet op rolletjes.. Secretaris-generaal De Ah/is"van de Swarna Hansa- Joundation in Koggala was uitge nodigd voor de manifestatie in de Korenbeurs, maar schitterde door afwezigheid. „Er zal iets misgegaan zijn bij het bevestigen Sahira kreeg veel waardering voor haar optreden van het slechts hand jevol aanwezige publiek. van de uitnodiging", aldus de se cretaris. Public-relauonmede- werker De Graaf van de stich ting zal dat bij zijn eerstvolgende bezoek aan Sri Lanka onderzoe ken. Maar de stichting Mètha zit ook niet helemaal met lege handen. Het Schielandziekenhuis heeft medische apparatuur ter beschik king gesteld voor het centrum in Sri Lanka. Mètha heeft wel lering getrok ken uit het in het water gevallen feest Kreiser: „Wij zullen in de nabije toekomst meer met stands op braderieën gaan staan. Dat is minder begrotelijk." Donderdagavond vergadert het bestuur en daar zal de gang van zaken vast en zeker worden be sproken. De dag daarop overlegt Mètha met burgemeester en wet houders van Schiedam. De ge meente denkt eraan in Schiedam een organisatie op te richten, die vergelijkbaar is met de stichting Vlaardingen voor Ontwikke lingssamenwerking. „In feite zijn wij zo'n stichting", vindt Kreiser. „Alleen krijgen wij geen subsidie van de gemeente," Schiedam Ongeveer 15 ton soda is vrijdagmiddag uit een op slagtank op straat terecht geko men. Dat gebeurde op de Nieuw Mathenesserstraat.' Het van een tanker met waarin circa 30 ton soda fout toen de vergrendeling ken bleek te vertonen. Door snel ingrijpen van de chauffeur kon de helft van de lading gered wor den. Een kraanwagen moest er aan te pas komen om de los ge schoten tank weer op de oplegger te takelen. Schiedam De post is terug op haar post. Na een in 'moordend tempo' uitgevoerde verbouwing opende burgemeester Eeinier Scheeres vrijdag het vrijwel onherkenbare postkantoor aan de Lange Nieuwstraat De houten bouwketen aan de overkant, die maandenlang als provisorisch postkantoor dienst deden, kunnen weerweg. Het was hard nodig, vertelden di recteur N.H.C. Hamers en drs J, de Vilder, directeur van het post- district Rotterdam vooraf in koor. Natuurlijk had de grondige opknapbeurt, die acht maanden in beslag heeft genomen, te ma ken met de huisvestingsproble men die op allerlei terreinen voelbaar waren. Hamers lepelde ze nog eens op: de veiligheid liet te wensen over, inefficiëntie rond de loketten en te hoog energie verbruik „Maar", benadrukte hij tijdens een bijeenkomst met ge nodigden in het Passagetheater, „de renovatie is vooral bedoeld om klaar te zijn voor de toe komst." De PIT is de laatste jaren enorm in-beweging. „De omschakeling van een traditioneel centraal ge leid staatsbedrijf naar een veel meer decentraal geleide onder neming. maakt deze verbouwing noodzakelijk", meende De Vil der. ïn de gedachtengang van de verzelfstandigde NV PTT past dat het Schiedamse kantoor meer beslissingen mag gaan nemen en. een eigen plaatselijk beleid kan gaan voeren. Te eng Hamers toonde zich blij met die koerswijziging. „Ik geloof heilig in de voordelen van bestuurlijke schaalverkleining", nield hij zijn gasten voor. „Ons personeel er voer de taakomschrijving als te eng. De klant werd daardoor te veel lijdend voorwerp ïn plaats yan onderwerp." En dat de PTT in de toekomst een sterk klantge- richte aanpak moet hebben, was een zaak waarover Hamers en De Vilder het snel eens waren. Dat Hamers en zijn onderge schikten zich niet langer.achter de hogere echalons kunnen ver schuilen", komt volgens hem de bedrijfsvoering ten goede. „Onze resultaten zijn niet langer die van een oude anonieme dame, tante Pos. Nee, we kunnen nu echt re kening houden met specifieke Schiedamse kenmerken. We blij ven confectie leveren, maar meer dan voorheen ook maatwerk", schetste hij de veranderingen bii de PIT. Hamers ziet voor de PTT in de toekomsteen grote rol weggelegd als maatschappelijk servicecen trum. In die visie past het info centrum dat hij ziet als een nieuw medium in de reclamemarkt „Het heeft verschillende sterke kanten: is massaal en toch ge richt, niet agressief en daardoor wekt hetgeen irritatie op." Scheeres typeerde het Schiedam se postkantoor als een trendsetter in het land. „De Schiedamse PTT heeft als een van de weinige ves tigingen in Nederland een eigen, verkoopafdeling. Die persoonlij ke benadering werpt vruchten, af. Dat hebben wij als gemeente ook gemerkt met het opzetten van een afdeling economische aangelegenheden. Zoals wij on derkent ook de PTT dat ze boer op moet. omdat klanten te kra gen. Ik ben blij dat onze PTT op dat punt in de voorste gelederen vertoeft" Hoewel ook het personeel blij-is dat de loketten nu veel effieiën" ter in het postkantoor zijn gesta tioneerd, had één van de werk nemers nog een klacht in petto: de bestellersafdeling is nog te klein en te kil qua sfeer. „Hope lijk is dat probleem ook over twee jaar opgelegd", zei hij aan Het eind van de serie toespraken. oplegger, la zat. ging ünggebre- Schiedam Wegwerkzaamhe den op rijksweg 20 hebben afge lopen weekeinde tot drie botsin gen geleid. In twee gevallen bot sten auto's tegen elkaar bij het in voegen als gevolg van een weg versmalling. Daarbij vielen geen gewonden. Zaterdagmiddag reden twee au to's op elkaar toen een 24-jarige vrouw uit Bodegraven te laat ontdekte dat er een file was ont staan. Zij is met een gekneusde kaak en schaafwonden in het Schieland ziekenhuis opgeno men. Een 45-jarige Vlaardinger, die in de' andere auto zat, liep hoofdletsel op. Schiedam Het tweede straatfeest in de Gorzen vindt zaterdag 20 september plaats in de Rijnstraat, op dezelfde dag dat op honderd meter afstand de zeekadetten Schiedam Roeit organiseren, zodat er in de wijk een behoorlijke drukte kan worden verwacht Het straatfeest blijkt ook samen te vallen met de start van de Brandersfeesten en... het popfes tival in de Plantage. Het zit er dik in, als het mooi weer is, dat die dag massa's mensen heen en weer zullen lopen tussen de Plan tage, de Rijnstraat en de Voorha ven. Zaterdagavond hebben bewoners van de Rijnstraat vergaderd over het programma. Besloten werd dat het feest de hele dag zal duren en, anders dan bij het straatfeest in de Sommelsdijksestraat het ge val was, meer moet bevatten dan bluesmuziek. Onder andere wordt opgetreden door bewoners van de straat' er woont een Ma rokkaanse buikdanseres en ook heeft menige bewoner al onder vonden dat Dirk de Vette zo graag zingt; men is er nog niet goed uit of hij het predikaat 'de Schiedamse Koos Albers' ver dient. Enkele bewoners zorgen op de 20e september voor kinder opvang. Aad Juyn, eigenaar van café Plantage, verzorgt 's avonds het optreden van reggae- en pop groepen. Als er in de Gorzen nu toch bét hoefte blijkt te bestaan aan open luchtfeesten en -concerten, leent volgens Aad Juyn de Maasboule vard zich daar bij uitstek voor. Hij heeft plannen om er jaarlijks een popfestival te organiseren: „De Maasboulevard is er tenslotte voor iedereen. Het is meer dan de achtertuin van een paar flatbe woners." door KOR KEGEL g Vlaardingen Er stond een file voor de Panda. Ze moesten toch wat, al die jongeren en oudere jongeren die g een hele zaterdagavond over Liefde in Vlaardingen had- gg den gehoord. üi Urenlang was er over gepraat en gezongen en dan wil je wel* §=j eens op een. idee worden gebracht. Salon de Harmonie was, of- =5 schoon de 3 Heren tot diep in de nacht optraden, te calvinis- Üj tisch-Vlaardings gebleven om het thema van de avond uit- bundig in praktijk te brengen. De liefdeschocolaatjes van Jan H! Boer hielden het publiek zoet dat het Hof 's avonds gesloten was voor publiek. Is er veel veranderd? Het is nog altijd een calvinistisch dorp, zei John Knieriem tegen intervie wer Aad Rietveld. Knieriem was na een frivole speurtocht tot de conclusie gekomen dat in het Lickebaertbos condoom boompjes groeien, dat de keu ken van d'Oude Stoep, het da mestoilet van de Panda en de filmzaal van de Harmonie vruchtbare plekjes zijn, maar dat Vlaardingers zenuwachtig worden als je ze vraagt wat ze van liefde vinden: „Dan den ken ze datje wat van ze wilt" „In zag jou voor het eerst in de Panda," zong Comelis Pons, bij genaamd de zingende bouque- treeks, „wat was jij groen, ik blauw." Vlarofilie Nu is liefde meer dan 'dartelhe den', daar wezen bijvoorbeeld Piet en Gemma Boers on die Spreek het op romantisch Frans uit Salon de Harmonie. Het is bedoeld als een tv-programma zonder storende camera's, zoals presentator Dick van der Lugi zei, en het is de nieuwe naam voor het politiek forum dat Aad Rietveld, Comelis Pons en hij al eerder organiseerden. Politiek is slechts een onderdeel van de Salon, die uiteraard in de Har monie wordt gehouden: op 3 ok tober is de volgende, dan gaat het over bouwen en breken in de Vlaardingse cultuur. Zedeloosheid Liefde in Vlaardingen: in 1920 was het nog verboden samen te liggen aan dijken of in het plantsoen, tenzij je familie was, en B en W vonden de zedeloos heid onrustbarend. Er is nog over gedacht om van 'liggen' 'zitten' te maken, maar daar is van afgezien omdat op een hel lende dijk het verschil moeilijk te zien zou zijn... Het was de tijd tientallen jaren getrouwd zijn en daar openlijk over durfden praten. Waar liefde is, moet ook vergeving zijn, vond Gemma. Piet zei zich af en toe nog best eens te schamen. Een gespreks- leidster van het Rutgershuis vond „aanraken en lief praten eigenlijk al sex". Steeds sloop weer de combinatie Jiefde/sex erin. alsof liefde niet op iets an ders te projecteren is, wat dacht u van Vlarofilie? Salon de Harmonie zat vol anecdotes over liefde. Na twee huwelijken weet Lévi Wee- moedt er wel wat van, zei Van der Lugt. Weemoedt schreef onlangs hoe opmerkelijk het is dat niemand ooit een trouwfoto laat maken voor Albert Heijn, maar altijd op stekjes waar men nooit meer komt Er waren in Vlaardingen vorig jaar 452 huwelijken en 219 echt scheidingen, 48 procent, volgens de Salon-presentatie een vals getal, want van alle huwelijken sinds de oorlog is slechts 11,24 ontbonden. 1951 is in Vlaardin gen een goed huwelijksjaar ge weest 21 procent laat het huwe lijk nog in de kerk bevestigen, in 1968 was dat nog 40,5 procent Merkwaardig detail: het aantal gehuwde vrouwen in Vlaardin gen blijkt kleiner te zijn dan het aantal gehuwde mannen. Tegen het stemmige, door Wil- ma Kuü ontworpen decor, wer den CDA-raadslid JopieSchuh- macher en Fvd A-raadslid Hen- ny Petray geïnterviewd. Ont hullingen: Henny zou, als ze weer mocht kiezen, gaan sa menwonen in plaats van trou wen en zij vindt de Vlaardingse politiek niet lief omdat er zoveel mannen aan meedoen. Jopie, lid van de CDA-werkgroep ho mofilie, zei dat een dominee ooit tegen haar zei dat altijd ruzie zoeken erger is dan echtschei ding. Muziek van het Amsterdams Salonofkest, poezie van Kan- dau, Van Elsacker en bokser Wim de Haan. een tango voor aanstaande ex'en en gestruikel de paren van Pons, een mooi verhaal van Edgar de Haan over zijn vader („ik hoop dat hij 100 wordt, want ik heb verder geen familie, maar hij is al 5? dus hij haalt het wel"), wetens waardigheden van de vrouw van het Rutgershuis („een Vlaardingse variant: voor het zingen het schip af") en een ge sprek met Sari Koch en Rob van Rijsinge die acht jaar gele den in een witkar trouwdenge zegend door de legendarische burgemeester Kieboom, gaven de Salon een afwisselend ka rakter, bekroond door de 3 He ren. Zij mogen drie weken gra tis repeteren in de Stadsgehoor zaal en deden er iets voor terug, met bijdragen over mislukte sex in een Vlaardïngs 'oostbiok' en het idyllische refrein: „Alle lief de van de wereld, die ligt in het afwaswater..." Vlaardingen Wie na dit weekeinde nog niet weet dat Vlaardingen een drum- en fou- glecorps heeft dat Avalance heet, was óf de stad uit óf had zijn oren dicht Het ambitieuze muziekcorps presenteerde zich tijdens een open dag nadrukke lijk met optredens in de binnen stad. Vrijdagavond waren de All Girl Marching Ambassadors bij het Vlaardingse corps te gast. Die band uit het Canadese Ed monton besloot met drie optre dens een toernee door Duits land en Nederland. Marco Burgers, voorzitter van Avalance, was na het drukke weekeinde duidelijk in zijn nop jes. Hij mocht zaterdag in het Weeshuis, de thuishaven van de band, zeventien nieuwe leden noteren. Een welkome aanvul ling. Bovendien kreeg Avalan ce van de meisjes uit Edmonton acht nieuwe arrangementen. De Canadese marching band had ook een aantal nieuwe ar rangementen in de koffer, toen zaterdag de thuisreis werd aan vaard. Zichtbaar vermoeid verzorgden de Ambassadors vriidag met Avalance en jong Avalance hun optredens. Geen wonder, ver telt Wim Kok van de Vlaar dingse drumband. „Na drieën- De Edmonton All Girl Marching Band trok veel bekijks op de Hoogstraat. een halve week toeren door Eu ropa waren zij behoorlijk afge- knoedeld." Maar de publieke belangstelling maakte veel goed. Vooral 's avonds op de Hoogstraat en op het Veerplein trokken zij veel bekijks. Toen Avalance tot slot het nummer Memory van Barbra Streisand speelde, kregen de meiges uit Canada zowaar tranen in hun ogen. Vooral Jong Avalance profi teerde van de open dag. Veel kinderen kwamen met hun ou ders naar het Weeshuis, om zich op te geven als lid, „Jongeren boven de 15 jaar", zegt Burgers, „zijn duidelijk moeilijker te be reiken. Daar moeten wij nog een manier voor zien te vinden. Kennelijk is er toch een enorme drempel om bii een drumcorps te gaan. Terwijl het toch zo'n leuke hobby is." Vlaardingen De groepsten toonstelling van twintig Vlaar dingse beeldende kunstenaars in de galerie en het theatercafé van de Stadsgehoorzaal kreeg tijdens de opening zaterdagmid dag onverwachts een verfris sende inbreng. Het verliep aanvankelijk alle maal heel rustig', wethouder Arij Maarleveld (Cultuur) sprak in zijn openingstoespraak een woord van dank uit aan alle vrijwilligers, die de Kunstkrin gloop waarvan de expositie een onderdeel vormt in Vlaardingen mogelijk maakten. Ook uitte de wethouder zijn on genoegen over het feit dat een aantal van de exposerende kunstenaars uit de bkr (beel dende kunstenaarsregeling) 'ge sodemieterd' waren. De muzikale clowns Willy's Life traden op in de Stadsgehoorzaal: één van de vele activiteiten tijdens de Vlaardingse Kunstkringloop. Vervolgens kwam de wethou der tot de conclusie dat de Vlaardingse cultuur de uitdruk king van de Vlaardingse leefs tijl is en dat met andere woorden deze stad ook cultu reel iets te betekenen heeft Als er in de Vlaardingse politiek al tijd over parkeergarages wordt gepraat, dan wordt het tijd dat de Vlaardingse politici daarop eens reageren met dit culturele gebeuren van vandaag in hun achterhoofd, meende de wet houder. Maarleveld voegde er aan toe dat hij al die creatieve voorzieningen in de stad ver schrikkelijk hard nodig vindt. Pas toen Maarleveld zijn toe spraak beëindigd had, kwamen Annet Braad en haar vriendin Margot op de proppen. Nieuwsgierig Want er was al een aantal men sen die nieuwsgierig hadden ge vraagd: „Hangt er geen werk van Annet bij?"„Nee, die opent vandaag in Maassluis bij galerie De Munk met Eric Hosman een expositie", was het meest uitge breide antwoord. Toen dan ook de opening offi cieel had plaatsgevonden; de be zoekers dreigden het opgehan gen werk de rug toe te keren, verscheen plotseling, vanuit het niets, een in het zwart geklede dame die voor iedereen duide lijk hoorbaar het gedicht 'De epidemie van Scheppende Han den' van Gerrit Komrij decla meerde (uit de bundel Ave rechts, uitgever Synopsis). Deze vriendin van Annet Braad wil zelf anoniem blijven en deed haar performance onder de naam: mevrouw O.N. Min. „Kunstenaars maken geen din gen, omdat zij zich vervelen", is de slotzin in dat gedicht, en ei genlijk ook de opmerking die beide dames bij het hele gebeu ren in Vlaardingen die dag wil den plaatsen. „Want in het land waar een grote zucht naar jene ver, aardappelen en creativiteit is, moeten mensen zo nodig creatief worden beziggehouden door Creativiteitscentra, Insti tuten voor Creatieve Ontwik keling, een Kreatïef Werkhuis, Stichting Vrije Uren, de Stich ting Scheppende Handen, Stichting Collectief en Indivi dueel Kreëren enz. enz.", citeert Annet Braad na afloop nog maals, vrij uit het gedicht van Komrij. „Is het in Vlaardingen anders? De Vrije Akademie, consulen ten kunstzinnige vorming, cur sussen in Kunst+noem maar op, overal moet geld voor ko men, iedereen moet zonodig creatief zijn, „bejaarden worden aangezet te boetseren, invaliden moeten figuurzagen en 'slonsjes' op de trekharmonïca spelen en. alles draait altijd om oma's en opa's die ook centra oprichten", schrijft Komrij spottend. „Voor kunstenaars wordt het geld op geschoven. Neem nou zo'n wet houder. Hij is nog nooit dieper ingegaan op één van die schil derijen; op hoe zoiets tot stand komt, nee, hij houdt een mooi algemeen praatje, wat hebben wij daaraan?" Onder het werk dat nu geëxpo- seerd wordt ziet Annet weinig kunst. „Kunst is geschiedenis van een tijd", meent zij, „het beeldt uit wat er nü gebeurt, dat is tenminste altijd zo geweest, - maar wat hier hangt is niet meer een reactie op het leven. Er is, vind ik, weinig vernieu- wends bij als ik zo eens rond kijk," „Al die subsidie voor al die crea tiviteit degradeert kunst tot een nutteloze bezigheid", is haar conclusie. De wethouder, al uit ieders gezichtsveld verdwenen, kon er dus geen commentaar op leveren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1