SP voor dilemma „Als ik straks niet meer werk blijft nTn inkomen gewoon hetzelfde!' Eenakterfestival zonder rivaliteit WAARDIGS DASBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COUNUVf Postagentschap weer overvallen Blijmoedig Maandblad Rijnbende op radio 'Bibliotheek Vlaardingen minder kindvriendelijk' Herstel Gilhuisschool laat na brand op zich wachten Flessendief valt in het water Maassluis De ouders van de leerlingen van de T.M. Gilhuisschool in Maassluis dreigen hun kinderen thuis te houden, als de gemeente Maassluis niet snel over gaat tot het nemen van maatregelen om de stankoverlast in de school tegen te gaan. De stank is een gevolg van de brand, dié kort voor het einde van de vakantie iri dé school uitbrak. <Jts f,». m dwfizmkei'tjki Enthousiast Een Amro Spaardeposito kan een welkome aan vulling op uw pensioen betekenen. Want de rente van zo'ri deposito kan momenteel oplopen tot gf 0/ bij een looptijd van 5 jaar. En wordt naarO^f O /O -wens maandelijks, per kwartaal of per halfjaar uitgekeerd. De looptijd van het Amro Spaardeposito varieert van 1 tot 5 jaar. De rente over die periode staat vooraf vast en is onder andere afhankelijk van de gekozen loop tijd en het bedrag dat u inlegt. U moet alleen wel minimaal f25.000,- op de rekening zetten om van de hoge rente die het deposito oplevert te kunnen profiteren Wilt u meer weten over sparen voor zo'n aanvulling op uw pensioen? Ga dan even langs bij de Amro <*ad Bank in uw buurt voor een gedegen advies. |y| Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. J DINSDAG 2 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6r 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Hoe kan de Socialistiese Partij vasthouden aan zijn eigen standpunten, zonder daarbij het PvdA-minderheidscollege in Vlaardin gen ten val te brengen? Met die vraag worstelt de vijf man tellende SP-fractie. Om uit het probleem te komen heeft de grote winnaar van 'de in maart gehouden raadsverkiezingen de achterban uitge nodigd voor een vergadering. Het belooft een heel dilemma te worden voor de partij van Remï Poppe. De SP stelde bij de onderhandelingen zulke hoge eisen, dat zelfs links er niet op in wilde gaan. Zo moesten parkeerme- ters en -automaten uit de binnenstad verdwijnen, de winsten van het energie- en waterleidingbedrijf, die jaarlijks zo'n vijf miljoen gulden bedragen, worden afgeschaft en al het achter stallig onderhoud aan het gemeentelijk woningbezit onmiddel lijk worden aangepakt. In november behandelt de gemeenteraad de begroting voor het komende jaar, De SP kan haar eisen niet laten vallen, 2onder enorm gezichtsverlies te Jijden. Maar houden Remi Poppe en de zijnen vast aan hun dure verlanglijstje, dan zou dat heel goed de val van het linkse minderheidscollege kunnen inluiden. Daar mee zou de SP zijn machtspositie in de gemeenteraad verliezen. De oppositie zou daar niet ongelukkig mee zijn. „CDA en VVD zitten te springen om het PvdA-college te laten vallen, in de hoop zelf weer wethoudersbaantjes te kunnen veroveren," schrijft de SP in een brief aan de leden. „Als het moet zullen ze danrvoor zelfs de SP naar de mond praten" De SP moet zorgvuldig manoeuvreren om niet het Pvd A-colle- ge te laten vallen en daarmee zijn eigen glazen in te gooien. En aan zorgvuldig manoeuvreren en compromissen sluiten hebben de socialisten een broertje dood. „Dat kunnen wij niet alleen aan onze vijf mensen in de raad overlaten," zo laat de partij zijn le den weten. „Daarom zijn uw hulp, uw ideeen en uw inzichten hard nodig." Hoe de SP het probleem gaat aanpakken, wordt dinsdagavond bepaalt tijdens een vergadering in zaal Concordia aan de Rijkestraat in Vlaardingen. In schrijven aan gemeenteraad Viaardmgen De bibliotheek in Vlaardingen is sinds de automatise ring minder kindvriendelijk geworden. Dat is de mening van me vrouw Th. van den Bosch uit Vlaardingen, die in een schrijven aan de gemeenteraad haar beklag doet over het functioneren van de kinder afdeling. John Lamens, de directeur van de Vlaardingse bibliotheek, wil van de kritiek echter niets weten. „De bibliotheek doet juist heel veel voor kinderen," is zijn me ning. De kinderen moeten nu zelf hun boeken stempelen. „De datum wordt nog wel eens door de kin deren vergeten. Nergens staat ook een bordje: denk aan je stem pel." schrijft mevrouw T. van den Bosch. „Ook is de reservedag ver dwenen en de boetes zijn exorbi tant hoog. Wat stelt het gratis lid maatschap dan wel voor?" De verontwaardigde inwoonster van Vlaardingen stuurt haar kin deren niet'meer naar de biblio theek en ook het eigen lidmaat schap is opgezegd. „Mijn conclu sie is dat dit systeem inspeelt op mensen met een meer dan ge middelde, normale intelligentie en een ruim inkomen. Een keuze voor een elitair systeem, dat moeilijk valt te rijmen met een socialistisch ideaal," Onthouden De directeur van de bibliotheek is een heel andere mening toege daan. „Het is allemaal een gevolg van de automatisering. Nu moet je zelf het boek afstempelen en de datum onthouden. Dat heeft in het begin nogal wat problemen gegeven, maar nu is iedereen er aan gewend. Dat er geen bordje staat met vergeet niet te stempe len, dat klopt. Misschien .is het. een idee." Ook wat de andere kritiekpunten betreft is John Lamens het on eens met mevrouw Th. van den Bosch: „Met de reservedag waren we al uniek in Nederland. Wij hebben ons aangepast aan de rest van het land. Drie weken is drie weken. Mensen zitten op een boek te wachten en dat moet dan geen dag langer duren omdat ie mand vergeten is zijn boek in te leveren. De boetes zijn misschien wat hoger dan elders, maar het is niet meer dan een stok achter de deur. We worden er niet rijk van. In ieder geval scheren we ieder een over één kam. Arm of rijk, iedereen moet zich aan de regels houden. Ik vind het jammer dat die mevrouw het lidmaatschap heeft opgezegd." Lamens benadrukt nog eens dat voor de jonge lezers enorm veel wordt gedaan: „Neem alleen al de kinderboekenweekactiviteiten. Nu de automatisering een feit is, kunnen de kinderen ook op de volwassenenafdeling terecht en dat is ook een voordeel. Nee, we zijn zeker niet kindonvriendelijk. Integendeel zelfs, zou ik zeggen." Ouders dreigen: wij houden kinderen thuis Schiedam Een waakzame burger kon maandag voorko men, dat twee jongens er bij de Albert Heijn-vestiging op de hoek van Lange Nieuw- straat en Oranjestraat met kratten lege bierflesjes van door gingen. De op heterdaad betrapte dieven sloegen op de vlucht. Een van her- wist te ontko men. De ander, een 16-jarige jongen uit Vlaardingen, viel bij de achtervolging in de Nieuwe Haven. De politie haalde de drenkeling uit het water. De jongen mocht zon der bekeuring naar huis. Het natte pak werd als voldoende straf beschouwd. Nog niet achterhaald zijn de nieuwe eigenaren van twee volle biervaten die werden gestolen bij tennisvereniging TSF aan de Stadhouderslaan. De fusten, inclusief statiegeld een kleine driehonderd gul den waard, waren met ket tingen aan elkaar bevestigd. door CHRIS WOERTS De schade was aanzienlijk, maar met de herstelwerk zaamheden is tot op heden nog steeds niet begonnen. De kinderen klagen naast de stankoverlast ook over brandende ogen en het komt regelmatig voor dat de kinderen onder de roet thuiskomen. „Het stinkt in de school, dat staat buiten kijf," aldus directeur J. Rietveld van de protestants- christelijke basisschool. Vrijdag kwamen de ouders voor het eerst in actie. In een protest vergade ring drongen zij bij de schoollei ding en het schoolbestuur aan op De ouders van de leerlingen van de Gilhuissschool willen dat de schade van de brand snel wordt hersteld. foto's Roel Dijkstra Schiedam Het postagentschap aan de Westfrankelandsestraatop de hoek met de ToUensstraat is vanmorgen voor de derde maal in onge veer anderhalf jaar tijd overvallen. Dat gebeurde om precies een mi nuut over negen. De politie wenste vanmorgen niets vrij te geven over de toedracht van de gewapende overval. Uit het mobilofoonverkeer bleek dat een ongeveer 28-jarige man in een bruine jas de sigarenzaak annex postkantoor vlak na de opening binnendrong. Of hij zich met een buit uit de voeten-heeft gemaakt, wilde de politie niet zeggen. Het is evenmin bekend of één df meerde re daders bij de overval betrokken zijn, Buurtbewoonsters praten bij het postkantoor over de zoveelste overval in korte tiid. Inzet: een bordje op de deur verklaart waarom het postkantoor tijdelijk dicht is. Buurtbetvoners keken vreemd op toen zij de zaak even later dicht aantroffen. Terwijl een politiefotograaf binnen foto's maakte, prijkte op de deur een bordje met de mededeling dat het postkantoor tijdelijk gesloten was. Wegens noodzakelijke werkzaamheden, luidde de ver klaring. De overbuurvrouw was hoogst verbaasd dat zij niets van de overval had gemerkt. „Ik hou altijd mijn gordijnen open, zodat ik kan zien wat er gebeurt. Het moet dan wel heel snel in zijn werk gegaan." opperde zij tegen een andere buurtbewoonster. Tot na tien uur patrouilleerden politieauto's in de directe omgeving van de Westfrankelandsestraat. Schiedam In een uur lange documentaire op de KRO-radio zullen Cees van der Wel en Diana van Dijk aandacht besteden aan een Scbiedamse periodiek, die voor en na de Tweede Wereldoorlog veel stof deed opwaai en: Rijnbende's Blijmoedig Maandblad. Het werd uitgegeven door de distilleerderij aan de Noordvesten het Groenweegje, die la ter fuseerde met Henkes en waarvan de op stallen enkele jaren geleden gesloopt zijn, Aan het Rijnbende-tijdschrift werkten zeer beken de schrijvers mee: Simon Carmiggelt, A. den Doolaard en Herman de Man. De samenstel lers van de documentaire zowel Cees van der Wel als Diana van Dijk is in Schiedam ge boren noteren aardige uitspraken uit hun mond. Zo herinnert Carmiggelt zich dat het zou opwekken. Garmt Stuiveling ging er fel voor hem altijd 'zware dagen' waren in Schie- tegen te keer. Tn de documentaire zegt Den dam. Als hij met directeur Breve een artikel Doolaard, terugkijkend op zijn bijdragen: ging bespreken, bijvoorbeeld over bessenjer ver, kwamen er „altijd volle dienbladen met van die grote fluiten jenever aan te pas. Ze schuwden hun eigen produkt bij Rijnbende zeker niet. Ik kon er wel tegen, want ik had een zekere ervaring op drankgebied, maar ik kwam er toch altijd buitengewoon dronken vandaan." Vooral toen Herman de Man redacteur was van het Blijmoedig Maandblad, kwamen er vooral uit de kring van geheelonthouders fel le protesten tegen de uitgave. Het leidde zelfs tot kamervragen, omdat het blad de drankiust .Hoe is hel mogelijk, wat een walgelijke recla me heb ik daar geschreven." De schrijvers kregen een fiks honorarium, waarvan de drankrekening bij Rijnbende wel automatisch werd ingehouden... Sommige schrijvers in het Blijmoedig Maandblad wa ren niet te verslaan. Anton van Duinkerken wordt, door Albert Helman, een 'echte zwel- ger' genoemd waar niemand tegen op kon drinken De KRO zendt de documentaire op 27 sep tember uit, 's avonds om elf uur op Radio 4. Schiedam Onder de naam Sa men vei-zorgen vier Schiedamse amateurtoneelverenigingen op 20 september een eenakterfesival in het Passagetheater. Deze eer ste voorstelling van het nieuwe seizoen in de verbouwde schouw burg is in dubbel opzicht een pre mière: de plaatselijke acteurs wil len meteen bewijzen dat ze ook zonder onderlinge rivaliteit een avondvullend programma op de planken kunnen zetten. Waar bij vorige festivals soms een sfeer van haat en nijd heerste, viert nu eensgezindheid de boventoon. Uit de rolverdeling blijkt dat in elk stuk leden van verschillende verenigingen spelen. Een derge lijke eendracht mocht het Schie damse publiek nog niet eerder aanschouwen. Toch blijft de saamhorigheid voorlopig beperkt tot Utile Dulci, Apollo, Bijdorp en Othello. De andere. Intermezzo, Alberdtngk Thijm en Toneelgroep '71, zijn er op 20 september niet bij. Ze wa ren in mei, toen de organiserende werkgroep Samen knopen moest doorhakken óf bezig met een an dere produktie, óf ze konden niet tijdig over deelname beslissen. Volgens Cor de Groot, die bij Othello speelt en deel uitmaakt van de driekoppige werkgroep, heeft het heel wat voeten in de aarde gehad voordat de samen werking een feit was De Groot, Leonard Verburg {Utile Duld) en Corine Sey (door de gemeente Schiedam als cultureel vertegen woordiger aan de werkgroep toe gevoegd) zagen zich voor enorme organisatorische problemen ge plaatst. Nu die moeilijkheden overwon nen zijn. ademt het eenakterfesti val niet alleen in de vorm, maar ook qua inhoud een geest van eendracht maakt macht. In 'Hal lo, is daar iemand' van Saroyan is het nog alles eenzaamheid wat de klok slaat Dat je samen sterker staat is het thema van Campions 'Even zitten', een idee dat verder uitgewerkt wordt in het derde stuk, 'Een zonnige morgen' van Alvarez Quintero. In "Het huwe lijksaanzoek', Tsjecbovs niet ka pot te krijgen klucht, komen ten slotte alle pattijen tot ieders volle tevredenheid nader tot elkaar. Om het verband tussen de eenak ters te benadrukken smeedt een cabaretgroep van Schiedamse ac teurs met luchtige entre-acts dc vier onderdelen hecht aaneen. Het eenakterfestival is de bijdra ge van de toneelverenigingen aan de Brandersfeesten. De ge meente steunt het gebeuren met vijfduizend gulden. Danzij die subsidie kost een kaartje niet meer dan zeven vijftig. Schiedam Het plannetje van de gemeente Schiedam om de ruïne voor culturele doeleinden xe gaan gebrui ken lijkt grote kans van sla-, gen te hebben. De toneelver enigingen hebben het nieuws nog niet via de offi ciële weg vernomen, maar Cor de Groot, die er al wel van had gehoord, was met een razend enthousiast. De Groot, in zijn vrije tijd acteur bij Othello, ziet de restanten van gravin Aleida's kasteel als een ideaal decor voor èen open luch tu itvoermg. Maar anders dan Diever, het Drentse dorpje dat bekend staat om zijn jaarlijkse opvoe ring van Shakespeare in dc vrije natuur, wil De Groot liever geen klassieken op het repertoire 2etten. Hij vindt de ruïne bij uitstek de locatie voor een typisch Schiedams stuk. Als dat niet gevonden kan worden, moet het maar speciaal voor deze gelegen- held geschreven worden, al dus De Groot. De amateur toneelspeler was een van de drijfveren achtei de bevrij dingsrevue, ook een puur Schiedamse produktie die vorig jaar in het Passagethe ater volle zalen trok. maatregelen. De gemeente Maas sluis is volgens veel ouders veel te laks. „Ik kan met de reactie van de ouders wel voorstellen. Ik sta ook achter de actie, een beetje druk op de ketel kan nooit geen kwaad." aldus het schoolhoofd. Ongelegen - De brand kwam wel op een zeer ongelegen moment Dc voorbe reidingen op het nieuwe school jaar waren in volle gang en door de brand moest de schoolleiding improviseren. De directiekamer brandde volledig uit, evenais de docentenkamer. Het wc-bldk voor de kleuters is volledig ver woest, twee lokalen kunnen met worden gebruikt terwijl de leef middelenruimte ook al forse schade opliep. 1 Een extra vakantie zat er voor de leerlingen echter niet in. Op de eerste schooldag konden de les sen gewoon doorgaan, door de in spanningen van het schooltearji. Toen echter al bleek dat niet alles op rolletjes zou verlopen. De kin deren begonnen al snel te klagen over stankoverlast roet op de kleren cn brandende ogen. „Ik heb de ouder voorgehouden- als uw kind echt last heeft, laat de- dokter dan een briefje schrijven. Dan kunnen wij maatregelen n£- men. De kinderen in een andeue ruimte onderbrengen, maar £k heb nog niemand met zo'n briefte gezien." t De directeur van de basisschool beseft heel goed dat er maatrege len genomen moeten worden. „Het wachten is op de aanne mer," aldus J. Rietveld. „De ge meente kan er eigenlijk ook niets aan doen dat het allemaal wat langzaam gaat. Ik weet zeker dat er werk van wordt gemaakt. Het duurt alleen wat lang. De zaaik moet ook met de verzekering worden geregeld en dat zijn rxu net niet de meeste makkelijk jon gens. Inderdaad, de gemeente heeft de gebouwen in onderhoud en daarom kan ik me de reactie van de ouders ook wel voorstel len." Het kan nog wel enkele weken duren voordat wordt begonnen met de herstelwerkzaamheden. „Ik heb er geen enkel zicht op," stelt Rietveld. „Het kan bij wijze van spreken binnen een maand geregeld zijn, maar het kan odk nog maanden duren." Met de gure wintermaanden voor de deur is het voor de leer lingen geen pretje om de dagen op school door te brengen. Riet veld: „Als je 's morgens op school komt, stinkt het enorm. Ik zet dan alles tegen elkaar open, maar als het wat kouder gaat worden, kun je dat ook niet meer doen. Dan zitten die schaqes de hele dag te rillen en te beven. Met al die kieren en gaten is het met die harde wind in ons landje ook geen pretje. Ik hoop maar dat èr snel wordt begonnen met de werkzaamheden." Volgens een woordvoerder vah de gemeente Maassluis is een op lossing voor het probleem in zicht: „We konden het niet eens worden met de experts van de verzekeringsmaatschappij. Daar om heeft het allemaal zo lang ge duurd. Die overeenstemming is er nu wel. We hebben inmiddels een aannemer ingeschakeld en ik denk dat op zeer korte termijn met het herstel van de school kan worden begonnen." -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1