Poppe: PvdA draait al bij, maar niet genoeg Plan om Liesveld te overdekken Maassluis oefent druk uit op Kamer Negen dubbeltjes extra per maand ipif® Instuif gaat op scholen mikken Brandweer komt met eigen plari Nog geen spoor van overvaller mesmmmmÊÊÈmmmm&ssmm VLAAROINGS iftGl» SCHIEBAMSCHE COURANT llfflil III Elf fl Cillfli? Voor ontvangst BBC en Europa TV in Schiedam: Hartelijke ontvangst burgemeester Bakkers Faber blikt I vooruit op Vredesweek WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen, Postbus 110, 3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 435206$, 4350557 - sportredactie: 4345209 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiitiiiii Vlaardingen „De PvdA komt ons al met een half miljoen tege moet. Dat is dus niet erg princi pieel van ze, want daarmee er kent de PvdA dat de GEWB- winst een illegale belasting voor de burgers is. Nou, dan is het dom om het zo te laten. Dan is een half miljoen niks. De GEWB-winst, waar de Vlaardingers voor op draaien, die kan nog veel meer omlaag. Laat ik nou eens denken aan drie miljoen, dat gaat ergens op lijken." Remt Poppe sprak gisteravond met zijn achterban oyer de houding van de SP ten opzichte van de PvdA. De conclusie, die de 25 leden in zaal Concor dia trokken: als de PvdA oprecht de SP tegemoet komt, zal de SP het college de hand boven het hoofd houden; maar als Poppe ook maar even de indruk heeft dat de PvdA slechts „doet alsof en elk ogen blik naar rechts kan terugvallen, dan stemmen we ze weg." Poppe is benieuwd naar de PvdA-ledenvergade- ring op 11 september. Hij verwacht gedonder, want de PvdA is verdeeld, zegt hij. „Veel leden vinden dat de PvdA meer naar de SP moet luisteren. Ja, jammer, maar die zitten bij de verkeerde partij, want in een emmer witkalk vind je één druppeltje rood nooit meer terug." Poppe staat ambivalent tegenover de PvdA. Op die partij heeft hij felle kritiek („ze willen van Vlaar dingen geen artikel-12-gemeente maken, want dan knijpt straks een rijksambten aar ons uit, daarom knijpen ze ons liever zelf uit"), maar ook vindt hij het van belang dat het PvdA-college er zolang mo gelijk zit, omdat anders CDA of VVD weer wethou- dersposten gaan bekleden. „Wij moeten dus com promissen sluiten. Eisen wij volledige inwilliging van onze eisen, dan komt rechts weer aan de macht" Poppe acht het politiek bewustzijn van de meeste kiezers niet zo hoog, „want keer op keer zie je dat rare masochisme dat de mensen hun eigen uitbuiters kiezen." Poppe wil dat Vlaardingen schulden maakt om voorzieningen te kunnen bekostigen en om vaste lasten van de burger te verlagen. „Dat is niks nieuws. De staat heeft 220 miljard schuld, de 700 ge meenten bij elkaar nog geen 100 miljard." Vlaardingen De medezeggenschapscommissie van de Vlaardingse brandweer is ontevreden over het voorstel, dat vanavond in de gemeente raad wordt behandeld. Dat gaat over het ver vangen van een houten barak achter de kazerne aan de Hoflaan. Hiervoor willen B en W een be drag van 16Q-000 gulden uittrekken. Vandaag nog heeft de medezeggenschapscommissie (me) een gesprek gehad met de gemeente over een ei gen plan. „Als zo'n gesprek nog moet plaatsvinden op dezelfde dag dat de raad erover vergadert, blijkt er wel uit noe slecht het con tact tussen commandant De Jong en zijn ondergeschikten is", concludeert SP-fractieleider Remi Poppe. Hij komt vanavond met een amendement, waarin hij de wensen van de me ver woordt Vlaardingen moet eerst maar eens onderzoeken, wat het op de lange duur met de kazerne wil. Het belendende GGD-gebouw kan er over enige tijd bij worden getrokken. Poppe komt met het wijzigingsvoorstel om in ieder geval de 180.000 gulden voor de brandweer gereserveerd te houden. Poppe heeft ruzie met de brandweercommandantJk meldde dat ik een gesprek met hem wou, maar toen ik kwam zat hij in vergadering. Ik zeg: dan komt 'ie daar maar uit Het is niet zo dat ik op audiëntie kom, nee, ik meld dat ik kom en dan heeft 'ie zich maar vrii te maken." Maassluis De ge meente Maassluis is niet in staat om een regeling voor de vrije woonkeuze voor de bewoners van de Maassluisse woonwijk Steendijkpolder te fi nancieren. Ir» een schrijven aan de vaste ka mercommissie voor het milieube heer schrijft wethouder Izaak van der Knaap: „Gezien de zwa re financiële lasten waarvoor Maassluis in verband met de sa nering komt te staan, is het on mogelijk tegemoet te komen aan het verlangen van de bewoners inzake een vrije woonkeuze." De minister heeft onlangs gesteld dat de gemeente Maassluis ver antwoordelijk is-voor zo'n rege ling. Dit valt namelijk niet onder de interimwet bodemsanering (IBS). „Wij verzoeken u er bij de regering op aan te dringen dat de verontreiniging5schade, met name de vrije woonkeuze, onder de werkingssfeer van de IBS ge bracht wordt", aldus de wethou der aan de commissie. De kamercommissie praat maan dag 8 september over de bodem verontreiniging in het algemeen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de wethouder de com missie zou toespreken. Die moge lijkheid bestaat echter niet. Van der Knaap gaat nu als toehoorder naar Den Haag. Ook de commissie bodemonder zoek Steendijkpolder heeft in een telegram aan de leden van de ka mercommissie gevraagd om een regeling voor de slachtoffers van de bodemverontreiniging in de Maassluisse gifwijk. Ook is er een ondersteunende brief van de werkgroep Gifvrij Nederland naar de minister onderweg. Wethouder Izaak van der Knaap betoogde tijdens de gemeente raadsvergadering van gister avond nog eens dat de verschil lende politieke partijen hun par tijgenoten in de kamer van de si tuatie in Maassluis op de hoogte moeten brengen. De fractie van de WD heeft in een schrijven aan de fractie inmiddels de Tweede Kamer nog eens de stand van zaken in de stad onder de aandacht gebracht. John Scheerstra (VVD): „Ik ben blij dat de gemeente alert reageert We moeten niet in het standpunt van de minister berusten." Harm Woudstra (CDA) vroeg nog eens om aandacht voor de krepeergevallen in de woonwijk. „Voor de slachtoffers is het een in en in trieste situatie. Een gezin dat gedwongen moest verhuizen in verband met werkverande- ring, moet nu in een tent op de Bilthovense Hei bivakkeren. Ik verzoek u iets te doen aan juist die gevallen." De christen-democraat drong aan op een mobiliteitsregeling: „Op. die manier kunie de mensen echt "helpen." John Scheerstra (WD): „Het fonds bodemverontreini ging is er ook voor de krepeerge vallen, dat moeten we niet verge ten." Izaak van der Knaap: „Op de af- deling juridische zaken is mo menteel een nota in de maak over de hulp aan krepeergeval len. Als die nota er is, kunnen we praten over hulp aan de men sen." Elly Doddema (PPR/PSP) liep alvast vooruit op de resultaten van het nu lopende saneringson derzoek: „Wij staan voor een vol ledige sanering. Het mag niet zo zijn dat bijvoorbeeld de grond on der een weg minder wordt be handeld dan bijvoorbeeld de grond van een tuin, Anders kun nen we in de toekomst nooit meer de wijk op een andere ma nier inlichten." Drs C.B. Tuinstra: nog maar 20 procent van alle klanten komt van buiten de stad. Schiedam De BBC op de Schiedamse kabel, het lijkt nu dan toch waarheid te worden. Wat eerst een utopie leek, wordt mede door de inspanningen van Aad Karis en Wim Bru ning mogelijk nog voor het einde van het jaar rea liteit. In de raadsvergade ring van september komt het college met een raads voorstel. Hoe dat er pre cies uit zal zien is nog een vraag, maar dat de uit breiding er komt is vrij wel zeker. In de commissie voor financiën is al uitvoerig over de uitbreiding met zes kanalen van het kabelnet gesproken. De meeste fracties toonden zich toen een voorstan der van uitbreiding, al heeft de doorgifte van meer zenders wel financiële gevolgen voor de Schiedamse bevolking. „Zoals het er nu naar uitziet gaat het de burger zo'n negen dubbeltjes per maand extra kosten", aldus Mari Dingenouts van de Openbare Nutsbedrijven (ONS) in Schie dam. Een verhoging die volgens de ONS onvermijdelijk is gezien de enorme investeringen die moe ten worden gedaan. Dingenouts: „We praten dan over twee zaken: de auteursrechten en de techni sche aanpassingen. Er moet appa ratuur worden gekocht en dat kost een hoop geld." In Maassluis zijn die extra kosten niet doorberekend aan de bur gers en ook in Vlaardingen is het de bedoeling dat de gelden uit de reserves van de gemeente ko men. „Het college is zich nog aan het beraden over de wijze van fi nancieren, maar zoals het er nu naar uitziet, zal het wel een ver hoging van het abonnementsgeld tot gevolg hebben", aldus een weinig optimistische Mari Dinge nouts. Het is de bedoeling dat het kabel net met zes kanalen wordt uitge breid van 12 naar 18 kanalen. In ieder geval komen dan op de ka bel BBC1 en BBC2, België Frans en Europa TV erbij. Twee kana len blijven voorlopig ongebruikt „Misschien dat we op één van de kanalen de kabelkrant kwijt kunnen", stelt Mari Dingenouts. „Infokab is zeer actief en als ge meente zijn we ons aan het ori ënteren. We zien wel wat er uit komt." Verantwoordelijk wethouder Aad Wiegman heeft gistermid dag in de Van Beethovenflat op de grens van Vlaardingen en Schiedam de handtekeningen in ontvangst genomen, die zijn ver zameld door Wim Bruning en Aad Karis. De twee Schiedamse cricketfanaten willen dat 20 spoe dig mogelijk de ontvangst van BBCl en BBC2 wordt gereali seerd. Schiedam is de cricketstad van Nederland en juist op de Engelse zenders is vrijwel wekelijks die 'kingof sports te volgen. „De ac tie is enorm aangeslagen", hiel den Wim Bruning en Aad Karis de wethouder voor. In enkele weken tijd werden dui zenden handtekeningen opge haald. Een teken dat de Schie damse bevolking ook op korte termijn uitbreiding van het ka belnet gerealiseerd wil zien. „Ie dereen reageerde even enthou siast", aldus Wim Bruning, die voor deze gelegenheid zijn Excel sior '20-clubblazer uit de kast had gehaald. „Zelfs uit de rest van het land hebben we reacties gehad op onze actie. Het is toch te gek dat Rotterdam, Maassluis en straks ook Vlaardingen de BBC kunnen ontvangen en dat Schiedam ach terblijft Daarom zijn we de actie gestart en het is goed te horen dat de uitbreiding er nu zit aan te ko men." Aad Wiegman toonde zich inge nomen met de actie. Vele promi nente Schiedammers onder- Wim Bruning en Aad Karis overhandigen op het dak van de Beethovenflat de handtekenin gen aan wethouder Aad Wieg man. De actie heeft succes ge had, want vermoedelijk nog voor het einde van het jaar is de BBC ook in Schiedam te ontvangen, steunden de actie, onder wie VVD-raadslid Gerard Verhuls- donk en de vader van Aad Wieg man, Doop. „Als zulke mensen tekenen, dan moet het bijna wel goed zitten", liet de socialistische wethouder op het dak van de Beethovenflat, waar de antenne schotel staat, opgewekt weten. Aad Karis en Wim Bruning drongen bij de wethouder nog aan op het snel starten van proef- uitzendirgen. Zaterdag wordt op de BBC immers een zeer belang rijke cricketwedstrijd uitgezon den. „Dat zit er echter niet in. La ten we het ei maar op houden dat we in Schiedam, als de raad ak koord gaat, voor de kerst de En gelse zenders in huis hebben." Vlaardingen De weekmarkt verplaatsen naar Veerplein en Waalstraat, het hele liesveld overkappen met perspex koepels en de tunneltjes naar de Hoogstraat slo pen: R.F. Brand van Wilma Vastgoed BV heeft dynamische plannen met de Vlaar dingse binnenstad. Maar zo revolutionair als de voorstellen klonken, zo lauw reageerden de verza melde middenstanders dinsdagavond in Triangel op de plannen van de pro jectontwikkelaar. De on dernemers willen eerst 30 september afwachten, de datum waarop er defini tieve voorstellen aan de gemeente worden gedaan om de aantrekkingskracht van het Vlaardingse win kelhart te vergroten. Ten slotte is er pas tegen die tijd zicht op de kosten. Maar of de keuze nu valt op goed kope of dure varianten, vast staat dat er iets moet gebeuren om het centrum een face-lift te geven. „De Vlaardingse winkelier be gint de slag om de consumenten gulden te verliezen", waarschuw de Brand. Die uitspraak kon de Wilma-manager zich veroorlo ven na voorbereidend werk van marktonderzoeker drs C.B. Tuin stra. De directeur van het Rotterdam se adviesbureau Kolpron heeft ontdekt dat Vlaardingen steeds meer concurrentie ondervindt van winkelcentra op de zuidelij ke Waterwegoever. Wil de Ha- ringstad zijn streekfunctie niet verliezen, dan moeten snel de be langrijkste knelpunten worden opgeruimd. Tuinstra verstaat daaronder, gaten in het winkel- front opvullen, de kwaliteit van het aanbod verhogen, dode hoe ken (zoals het 'staartje' van de Hoogstraat bij de Markt) weer tot leven bregen en de zuidzijde van het Veerplein op korte termijn ontwikkelen. Na die maatregelen zou Vlaardingen aanmerkelijk meer klanten van buiten de stad kunnen trekken dan de magere twintig procent die nu van elders komt Vlaardings kwijnende streek functie baart de plaatselijke mid denstanders al geruime tijd ern stige zorgen. Dat was ook de re den dat in februari dit jaar een werkgroep tot verbeten ng en promotie werd opgericht. De werkgroep, waarin naast enkele winkeliersverenigingen ook de horeca, de gemeente en de Ka mer van Koophandel zitting heb ben, huurde vervolgens voor 90.000 gulden Kolpron en Wilma in om de sombere vermoedens met cijfers te staven en opgaande lijnen uit te zetten voor de toe komst. Volgens Brand heeft dat laatste alleen ucces als Vlaardingen be reid is drastische ingrepen te doen. Met een behoorlijke dosis ervaring in het renoveren van verouderde winkelcentra, gelooft Wilma Vastgoed dat Vlaardingen er pas weer bovenop komt na een 'operatie in het hart*. Vandaar de verregaande plannen met het Liesveld, vandaar ook het stout moedige idee het Veerplein ver keersvrij te maken. Het complete plan van aanpak zou al in 1991 voltooid kunnen zijn. De vraag wat deze vernieuwin gen gaan kosten en vooral wie ze gaat betalen, blijft voorlopig nog onbeantwoord. Brand kon in elk geval zelfs nog niet bij benade ring het prijskaartje invullen. De winkeliers hebben de indruk dat de gemeente speciaal met het oog op een vernieuwd centrum de baatbelasting wil invoeren. De tarieven van deze heffing lopen in steden van vergelijkbare grootte uiteen van honderd tot duizend gulden. Veel nering doenden kijken met gemengde gevoelens tegen zo'n forse uitga ve aan, maar volgens L.C.P. van Dam, voorzitter van het Koop centrum, betaalt de investering zich snel terug door een verhoog de omzet, Sommige ondernemers lieten zich door de mooie dia's en inge kleurde schetsontwerpen van Brand niet lekker maken. Een Vlaardingse bloemenhandelaar bleef tot het einde toe kritisch: „Steden in de omtrek bouwen ook eigen winkelcentra of ver nieuwen die, zoals de Konings hoek in Maassluis. Dat is ook een reden waarom de streekfunctie van Vlaardingen verwatert." Schiedam Stichting Instuif Schiedam gaat naar de scholen toe. Via een gerichte publiciteits campagne zal het bestuur van de sociëteit proberen meer leden te werven onder de leerlingen van het voortgezet onderwijs in Schiedam. Niet dat de sociëteit le den tekort komt, want het weke lijks gemiddelde van tweehon derd bezoekers is zeer respecta bel, maar in vroeger tijden heeft de Instuif ruim twee, bijna drie maal zoveel leden gehad. De stichting bestaat 32 jaar, het tegenwoordige bestuur is jeugdi ger dan de vriendenschare die in de jaren zeventig de kar trok. Rob Lutz, die de Instuif nu al ja ren in zijn zaal Irene herbergt, vindt dat de sfeer nog altijd het vertrouwde ademt dat vroeger honderden jongeren een plezieri ge zondagavond bezorgde. Afgelopen zaterdag startte de In stuif het nieuwe seizoen, waarbij tweehonderd jongens en meisjes zich aanmeldden. Het voor be zoekers verplichte lidmaatschap kost vijf gulden (men moet ouder dan zestien jaar zijn en twee pas foto's inleveren), daarnaast is er een entreeprijs van eveneens vijf gulden. Aanstaande zondag komt disc-jockey Frank Netel, terwijl er bovendien een wedstrijd is voor het leukste vakantiekiekje. Op 14 september treden de Play mates op, de week daarna dj John Laat en op 28 september valt de eer te beurt aan Martin Green, door de jaren heen al een trouwe Instuif-jockey. De soosavondjes stoppen om half een, zodat volgens Rob Lutz de scholieren onder de Instuivers maandagochtend op tijd op school kunnen ziin. De winkelier in zijn postagent schap. Voor de derde maal werd een overval gepleegd. Schiedam De politie van Schiedam heeft nog geen spoor van de overvaller die gistermor gen de 58-jarige winkelier G. Et- man in zijn postagentschap be roofde. De ongeveer 28-jarige man, gekleed in ondermeer een brume jas. hield een juist aanwe zige vrouw onder schot, waarop de Schiedammer enkele bankbil jetten overhandigde. Met niet meer dan een paar honderd gul den verdween de overvaller" daarop. De politie hield na de overval di rect een buurtonderzoek, maar dat leverde geert resultaat op. Hei is nu al de derde keer dat het postagentschap is overvallen. De winkelier ziet echter geen reden om het postagentschap af te sto ten. Ouderkerk/Schiedam Ouder kerk hoeft sinds deze week weer een burgemeester. Met het om hangen van de ambtsketen en het overhandigen van de voorzit tershamer werd de Schiedamse ingenieur Theo Bakkers door loco-burgemeester A. Maal in het a/geladen gebouw De Drie Mae- ncn beedigd. De installatie van de 53-jarjge Bakkers werd bijgewoond dooi* enkele honderden belangstellen den. Vertegenwoordigers van ge meentebesturen en andere in stanties uit de Krimpenerwaard, maar vooral ook (ex-)leden van Rijnmond, het openbaar lichaam waar VVD'er Bakkers tot voor kort gecommitteerde was. Onder de prominente gasten bevond zich And ré van der Louw. Bovendien hadden veel mensen uit Schiedam de weg naar Ouder kerk aan den IJssel weten te vin den. De nieuwe burgemeester was in Schiedam gemeenteraads lid. I Vriendelijkheid, optimisme en vertrouwen ten aanzien van dé persoon Bakkers overheersten bij de installatie. Een man, die ge heel overweldigd bleek door de grote belangstelling voor de offi ciële bijeenkomst. „Daar word-ik wel een beetje warm van." Z" Vlaardingen Vooruitlö-- pend op de Vredesweek, die- van 21 lot 28 septemberL xvordt gehouden, komt- Mient Jan Faber morgen I naar Vlaardingen. Tijdens een bijeenkomst in de Ned, Hervormde Kerk aan de., Maassluissedtjk blikt de se-; 4 cretaris van het IKV terug op de activiteUeiten van de' vredesbeweging »n het afge lopen jaar. Verder gaat hij op verzoek van de organisato ren, de plaatselijke vredesbe wegingen m Vlaardingen en Schiedam, in op het thema van do Vredesweek: Ont spanning is ondeelbaar. De vredesbeweging wil zich de komende jaren beijveren voor een verdergaande ont-V spanning tussen oost en west.1 - Faber predikt donderdag ontwapening, samemver- king op het gebied van eco-' nomie en techniek en onge hinderde menselijke contac-f' ten tussen oost en west Dé bijeenkomst begint om acht' uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1986 | | pagina 1